DÜITENLAND. Hieuwjaarsgiftsn voor dan Paus. 'T EEN EN 'T Zeventiende faas-gang n' 22. DAGBLAD Bestuurder Van Nuflel-De Qendt. IS ER GEVAAR Hoe staan de zaken S Staatkundig Overzicht voor het Assisenhof van Oost= Vlaanderen 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. {"'t TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 230, BUREELEN TE BRUSSEL Siaacftisclieii Steenweg AANKONDIGINGEN 230. TE AALST B, Kerkstraat, Telefoon 114, KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) Ir. 0,60 3e bladz. ^groote regel) fr. 1,00 •le bladz. (kleine regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 of De forten van Vlissingen doen niet weinig' inkt over het papier vloeien. Do gansehe pers in Duitsehland, in Frankrijk,- in Engeland, in België staat er vol van. Natuurlijk dat de voornaamste bladen der andvte landen ook hunne zienswijze laten gelden. In zulke omstandigheden baart het geene verwondering dat de geesten in Hol land met die zaak veel bekommerd z jn. Vroeger hebben wij al geschreven dat.er voor het uitbarsten van een oor lóg- zoodanig niet meer te vroezen is, omdat de kosten van dit spel de beide oorlogvoerende, landen naar den af grond voeren, of zo overwinnen niet. Doch, hoewel het onniiddelijk gevaar van oorlog niet bestaat, moet liet ons niet verwonderen dat er door die kwestie nog m$er dan eene inter nationale moeilijkheid kan- oprijzen vooral nu sommige Engelsche, Fran- sche en ook Belgische bladen voort gaan met te beweren dat de versterking- van Vlissingen vooral tegen Engeland is gericht. Tot nu toe heeft het Engelsche Staatsbestuur nog geene uitleggingen gevraagd over de bedoeling van de Hollandsche Regeerïng. In liet Fransche Parlement heeft mi nister Pichon gezegd, naar aanleiding van dit neergelegd ontwerp in de Ilol landsche Statenkamer, eene vriend schappelijke onderhandeling aan te gum jrnet den Hollandschen en den Belgischen Staat, alsook de vertegen woordigers van die landen bijeen te roepen die de onzijdigheid van België mede hebben bevestigd. Wat er ook van zij, het ontwerp der versterking var Vlissingen laat nog vele bespre kingen voorzien.Naar alle verwachting zal men de zaak ook behandelen in de Engelsche, de Duitsche en de Belgi sche Kamer. Daar men in zulke zaken al licht wat onnauwkeurigs zegt of schrijft en dat uit die onnauwkeurigheden soms de-ergste gevolgtrekkingen worden getrokken, zoo komt het er vooral op aan, de zaak rijpelijk en alzijdig te be schouwen en te overwegen, en zeer kalm te werk te gaan. liet is door de zenuwachtige gejaagdheid die zich ken- jnerkt in de bladen, dat er eene groote, machtige ontroering tot stand komt in de openbare opinie. Zooals wij daar komen te schrijven Officiéél is er nog niet veel medege deeld, tenzij van Hollandsche Staats mannen,die daar zij zeer dikwijls wor den ondervraagd,de zaak op haar beste beproeven uit te leggen. Voor het ove rige heeft men olliciëcie mededeeling gehad van het Fransche Staatsbestuur. België, Duitsehland en Engeland zul len, naar er te- voorzien en té ver wachten staat, ook wel onderhande lingen aanknoopen met. Den Haag Een bijzonder gezaghebbend Hol landse!» blad drukte zijue gedachte zeer duidelijk uit, zoodat men het ge makkelijk kan verslaan. Het is eigen lijk een antwoord van een der Hol landsche hoofdmannen, op de vraag welke men hem gesteld bad. Holland, zoo zegde hij, heeft niet in het oog Engeland, Duitsehland, Frankrijk of België te bevoor- of te be- nadeeligen; Holland waakter alleen op zijne eigene, onafhankelijkheid en zelf standigheid zoo goed en zoo volledig mogelijk le verzekeren. Niemand kan toch ontkennen dat Holland daar niet voor zorgen mag, of moet. Melde inne aging der vreemde bla den moet men niet meonen de Ilol landsche re; eering van haar ontwerp te doen afti -n. Juist het tegenoverge stelde is waar. Sedert men in de andere landen zoo hevig begonnen is met dit ontwerp te Voor alle aankondigingen. E. TAfVüiMfAU, 217, de Mc^odestraat, Brussel. ZICH WENDEN I beknibbelen of af te breken schijnt het ontwerp al meer en meer zekerheid te verkrijgen om gestemd te worden.Ver scheidene. bladen, die het ontwerp eerst onverschillig of vijandelijk waren, zijn thans door die vreemde inmenging van gedacht veranderd, en verdedigen nu ook liet ontwerp der regeering, dat daardoor veelmeer kans heeft bekomen er door te komen. Aan die woorden kan men zien dat de Hollandsche regeering zich niet laat afschrikkenEn daarin moeten wij ze jelijk geven. Als men gewichtige za ken heeft te bespreken of in te voeren, dan behoeft men voorzeker met de •grootste omzichtigheid te werk te gaan; maar nevens die omzichtigheid is eene groote vastberadenheid onmisbaar. Daar het ontwerp in de Hollandsche Kamer nog ter bespreking moet ko men, zullen wij nog meer dan eens de gelegenheid hebben op deze zaak terug le keeren. Dit is noodig, want wij moeten ten minste een algemeen ge dacht hebben van wat er in andere landen bijzonders gebeurt, en waar aan voor ons land het allergrootste belang is te hechten. TWAALFDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten. 44,949,27 fr. Abdij van Maredsous, 400 De leerlingen der abdijschool id., 80 Professors en leer lingen van het groot Seminarie van Mechelen, 250; V. B., 40; Baron en baronnes de Spand de lHerze, 100 Burggraaf en Burggrav de GhMlinck d'Elseebeui Vaernewyck, 100 M. en Mme G. B. Brussel, 200 Naamlo s Thienen, 100 l Mme Wed. Edm. Van der Meerschen. Brussel, 100 M. en Mme A. Delannoy, Enghien, 100 Kloosterlingen van Maria, Erps Querbs, 50 Mej. Van Droo- ghenbroeck. Ninove, 25 Dr Joseph Tricot, Baron d'Espierres, 100 M. Heinpan Van Put, 100 Naamloos; A. M. D. G., 100- ld., 100 ld., 100 ld., 100 ld., 100 ld.. 50 ld., 50 Eerw. pastoor van Rondu, 60 G. H. Laeffielt, 25; EE, HH. On lerpasioors, 40 H. Vader, zegen mijn familie. Loth, 5 God, zegen ons volgens uw heiligen wil, La Hestre, 1 Naamloos, 5 G. V. L.. 5 F. D' Van Wege 3 Kinderen van Maria, 10 God zij dank, 10 L. P. L., 20 Mej. Ale- nus, Baelen s/Nètho, 20 Ik bemin u Jezus M. J. 10 G. W. Vilvoorde, 5 Opdat mijne wenschcn zouden verwezenlijkt worden, 1 L. M. L. M. P. C., Aalst, 10 Laura en Karei. 2 M. J. Nicaise, onderpastoor, Mid- delkerke, 5 A. *E., 1 Zege n over onze fa milie Westroosebeke, 5 M. E. Ballot, 2,50. Totaal 47.566.77 Men kan zijne inschrijvingen zenden ten bureele van dit Mad en aan M. Léon Mallié. sekretaris, Gouden Hoofdstraat, Doornik. Verjaringen.— 26 Januari 18SS.— generaal Ponlus, minister van Oorlog, ver eer Lm et bet kruis yan bet Leopoldsorde de overste der gaslhuiszusters, die sedert vijftig jaren de zieke soldaten verzorgd bad. 26 Januari 1901. De heer baron Ed. Orban deXivry, gouverneur van Luxemburg, wordt door een krankzinnige vermoord te Aarion. Plieuwe toepassing der draadlooze telegrafie.—Wat de telegrafie betreft, gebezigd om in aanraking le koinen met de menschen onder den grond of voor het wisselen van seinen, terwijl de beide partijen zich onder het aard-oppervlak bevinden, wordt bericht, dat te Goiingen, de ingenieurs Loewy en Leimbach erin slaagd' n verbinding te krijgen tusschen een kolenmijn en een zoutmijn, terwijl een der toestellen op 560 meter, het andere op 450 meter diepte opgpsteld was en de ondorgrondscbe afstand ongeveer 100 kilometers bedro g. De fabrikanten van gegoten ijzerbtsazen. Do Belgiscliefabrikan ten van gegoten ijzeren buizen laten bittere klachten huoren en roepen de bescherming 'n der openbare besturen, ten voordeele tier nationale nijverheid. Uit hunne klachten blijkt dat onze produc ten 4,00 fr. per 100 kilos inkomende rechten moeten betalen om in Frankrijk te komen, terwijl de Fransche buizen maar 2.00 fr. per 100 kilos betalen om in België te geraken. De Fransche regeering voorschrijft de le ring, vonr hare aanbestedingen, van buizen aan hunne landgenoolen-fabrikanten, en slui ten eveneens de Belgische nijverheid uit. De Belgische fabrikanten doen een dringen den oproep aan bet landsbestuur om de zaak te onderzoeken en de Belgische nijverheid te beschermen. Os ie Luik. Dijnsdag hebben velen het werk hernomen te Luiken te Seraing. Rond Herstal zijn nog 929 stakers op 3200 mijnwerkers. Te Herve werd de arbeid algemeen hernomen. Men denkt dat elkeen morgen het werk her vallen zal. KobssaSe aardappels, -or eon wedstrijd te Bourg, in Frankrijk, werd de lsle prijs toegekend aan den aardappel van het Instïiut de Beauvais, wegend 1600 grammen 2d0, Ecarly Rose, 1290 gr. 3de KiehIers imperator, 12S0 gr.; 4de Czarine, 1224 gr., enz. De aardappel die den 14'" prijs bekwam woog nog 1010 grammen. Onder de groote aardappelen noemt men nog Commesoni, Mammouth, blauwe reus, Jaune princesse, enz. China. De zitting vein den Chineeschcn Senaat, die nu sinds vier maanden ononder broken voortduurt, is nog met tien dagen verlengd geworden, om den Senaat toe te laten al de punten te onderzoeken welke hem onderworpen zijn. Perzië. De shah van Perzië heeft van de Engelsche rrpeering"eene nota ontvangen waarin gedreigd wordt dat Engeland zelf een gendarmen korps zal zenden in Perzië, dien de Perzen er geen inrichten. Turkyë. Het oproer in de Yemen windt alle dagenveld.De muiters hebben de gouver nement s troepen achteruitgedreven en deze moesten een heilvol onderkomen zoeken in dc versterkte plaatsen. Men verzekert, dat door den tegenstand in dc Yemen het gezag van Turkyë in Ara- bië gevoelig zal geknakt zjn. Het doel van Idriss, den leider van het oproer in Yemen, eigenlijn '"de herinrichting van het Araabsch Kha/ifat zijn. FRANKRIJK Brand in eene hoogeschool Dinsdag morgend,tijdens de les van M*. Sou- chon, leeraar van politieke staathuishoud kunde, is brand ontstaan in eene zaal der hoogeschool van Parijs. De studenten, geholpen door eenige knech ten. konden het vuur spoedig uitdooven. De studenten hadden echter geen lust meer om te leeren, en zijn er in stoet van door ge trokken. Aanslag tegen een trein Op de lijn Parijs-Lvon-Middelandsche Zee, tusschen de statiën van Frejus en Puget.heb ben onbekende schurken al de telegraaf- en signaaldraden doorgesneden, eenige minuten voor de aankomst van een expresstrein. Een onderzoek is geopend. Stoutmoedige bandieterij te Rljsel. Gisteren morgen trad oen persoon in de herberg van Mev. Beauvais,rue du Long-Pot, te Rijsel en vroeg er eene tas koffie. Toen de herbergierster met bet gevraagde terugkeerde, werd zij door den kerel bij de keel gegrepen. Deze wierp haar ten gronde en eischto haar geld. Toen de herbergierster weigerde en om hulp riep, bracht de schurk haar een mes steek in den hals toe. Daarop nam hij de vlucht, doch werd op straat door voorbij gangers aangehouden. DU ITSCH LAN D. Een geruchtmakend proces Voor de Boetstraffelijke rechtbank van Munster (Weslfalen) wordt thans het proces opgeroepen ten laste van de muzeumbewaar- ders Hartmann on BaUeux, die al do bijzon derste stukken van het muzeum verkocht hadden. ITALIË De Vesuvius in werking Gisteren avond joeg de Vesuvius eene groote hoeveelheid dam- en en rook op. Deze stegen tot eene schrikwekkende hoogte. RUMENIË De ontbinding van het Rumeensch kabinet M. Garp. voorzitter van het Rumeensch kabinet, hoeft gisteren lezing gegeven van het dekreet waarbij de Kamers ontbonden weiden. Het nieuw parlement zal in de eerste helft van Maart samengeroepen worden. EGYPTE Nationalisten veroordeeld De president van de nationalistische partij, M. Mohammed Perid, is lot 6 maand gevang De moeder van het kleine slachtoffer en eenige harer kinderen aan hunne woning. van Fransch fabrikaat, Duitsehland en En- veroordeeld oin een voorwoord geschreve geland geven nagenoeg dezelfde voordeden te hebben aan oen opruiend dichtstuk. ZITTING VAN 2q JANUARI De menigte Daar het nu bepaald geweten is, dat te rekenen van lieden morgen de zaak publiek zal behandeld worden,bevindt zich van vroeg voor negen, uren reeds eeno ontelbare me- nigte voor het paleis en in de gangen, den kende bij liet openen der deuren eene plaats te zullen vinden. Om 9 ure 10 m. wrorden de deuren geopend en in eenen oogwenk is de publieke omhei ning vol volk, velen zien zich genoodzaakt terug te keeren, geen plaats vindende. De gendarmen hebben groote moeite, het volk dat niet in de gehoorzaal kan, buiten te hou den, want wanneer de gangen ontruimd wor den, zijn zij eenige minuten lateï weder vol volk. In de publieke omheining liggen toehoor ders als opeen, als hangende in eene ton. Opening der zitting Om 9 ure 3/4 wordt de zitting geopend. Men gaat eerst over tot de naamafroeping der getuigen die heden moeten aanhoord worden Het getuigenverhoor hernomen De eerste geluige,heden morgen aanhoord, is Maria Vaa Brussel, huishoudster, oud 41 jaar. Het Openbaar Ministerie doet kennen, dat de verdediging twee reeksen getuigen heeft doen dagvaarden, in het geheel zijn er 40 ge tuigen ten ontlaste. De verdediging zegt dat de tweede reeks getuigen ten ontlaste, exnerts» zijn die uit leggingen z il e geven o\er de getuigenissen, afgelegd door de kinderen. De andere reeks zijn eigenlijke getuigen ten ontlaste. Er wordt lezing gegeven van den lijst der getuigen ten ontlaste. Het getuigenverhoor Op vraag van de verdediging wordt eerst de heer Henri Libbrecht, onder-bestuurder in de poerfabriek ondervraagd. Deze verklaartden dag na de moord is Van Puyenbroeck naar zijn werk gekomen als naar gewoonte, nochtans beeft hij ge vraagd om 's morgens om 10 ure te mogen vertrekken, zeggende dat hij moest onder vraagd worden door den onderzoeksrechter. De voorzitter vraagt aan getuige of Van Puyenbroeck er bevreesd uitzag. Neen, is het antwoord, want Van Puyenbroeck was gansch zwart van het poer. Getuige wordt ook nog gevraagd of Van Puyenbroeck vrienden had. Neen, luidt het, want van Puyenbroeck was «eer gevreesd. Getuige geeft eenige uitleggingen over die vrees die heerschte onder de werklieden, deze zegt nos- dat hij den Dijnsdag Van Puyen broeck van dicht had nagezien en goed opge let werd, want getuige was zelfs bevreesd, want hij was gewapend met een revolver. De beschuldigde vraagt aan den getuige waarom indien hij een slechte werkman was, hij niet buiten werd gezet. Ik wist dan nog niet dut gij zulke slechte faam genoot. Getuige doet ons nog kennen dat Van Puyenbroeck eens zou gepoogd hebben een molen in doen springen. Boschuldigde loochent dit. Marie Van Brussel, moeder van *t slacht offer, komt dan getuigen. Was uw dochterken gewend het eten te dragen aan Van Puyenbroeck. Ja heer Voorziiler, wij kenden Jan Van Puyenbroeck, want hij had nog nevens onze deur gewoond. Had uw dochtertje den dag der misdaad een fleschje bij haar. Dat kan ik niet zeggen. Er wordt aan getuige een fleschje getoond. Ja heer voorzitter, wij hadden zulke f'dichjes. Wat dacht gij toen gij uw dochtertje niet zaagt komen Ik weet niet, maar ik ben naar Van Puyenbroeck gegaan, daar ik dacht, dat mijn kindje daar had gespeeld. In den zelfden avond, later, is Van Puj'enbroeck bij u gekomen. Ja, hij is gekomen en ik heb hem ge vraagd om naar den kommissaris te gaan, maar hij weigerde, ook wanneer men hem licht wilde geven om zijn rijwiel te ver lichten. Was men verlegen van Van Puyen broeck. Ja mijnbeer, iedereen was benauwd van hem, zelfs voor bet bedrijven der mis<- daad, in hel algemeen sprak men tegen hem niet. Ik vrees* hem uiterst voel, 't is een ge vaarlijke kerel. Beschuldigde vraagt aan getuige indien hij niet gezegd had dat zijn velo gebroken was en dat hij anders naar den kommissaris zou gereden zijn. Op vraag van de verdediging wordt aan de getuige gevraagd, indien er nooit ruzie out- slond tusschen de familie De Bruycker en Van Puyenbroeck. Neen is het antwoord. Leontine Vak Brussel, zuster der vorige getuige. Den avond der moord bevondt gij u tea huize van uwe zuster, wat is er gebeurd. Ik ook vroeg aan Van Puyenbroeck ora met zijn rijwiel naar den kommissaris te rijden, doch hij weigerde en zegde dat zijn rijwiel gebroken was men zegde dat er nog rijwielen waren in de buurt, doch daarop antwoordde Van Puyenbroeck niet, men zag dat hij niet wildo doen wat men hem vroeg. Was Jan aangedaan den avond dier moord. Ik heb daar niet opgelet. Aan die getuige wordt gevraagd of Van Puyenbroeck niet gevreesd was. Ja, zegt getuige, want de kinderen wa ren bevreesd te spreken, benauwd zijnde van Van Puyenbroeck. Overigens Jan had geen® vrienden. Een persoon zou volgens getuige en ook volgens de vorige gezegd hebben, Van Puyen broeck, wanneer bij weigerde naar den kom missaris te rijden, gij zijt een lafaard. De moeder teruggeroepen, ondervraagd over dit op eene opmerking der verdediging roept uit Ja, 't is ccn lafaard liet is hij. Van Puyenbroeck die de moord pleegde. Augusta Bové,fabriekwerkster, Wettere» Den dag van den moord, hebt gij di drie kinders Van der Stuyft, Ponnet en Ce* cilia De Bruycker, niet gezien? Ja, aan de kapel, eene der kinders hac een boterham in de hand. Zijt gij den avond der misdaad in de herberg Van Van Puyenbroeck niet geweest? Ja, van 8 1/2 ure tot 9 ure, maar wij hebben Van Puyenbroeck niet gezien. Is er niemand meer in de herberg ge weest. Ja de moeder die naar haar kind is ko men vragen. Wat gebeurde er nog. Mijn broeder wilde naar Van Puyenbroeck gaan zien,doch deze was op den koer en zegdt hem, verbood hen zelfs voorbij de gracht t* gaan waar het slachtoffertje gevonden werd. Beschuldigde loochent uit zijne herberg ge weest te zi',n.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1