Ds kindermoord van Wetteren GROOTE FIASCO! BUITENLAND. 'I EEN EN 'T ANDER Sevontiende jaargang n' 23. Vrijdag 27 Januari IQ) 11 IJ voor het Assisenhof van Oost= Vlaanderen Prachtig voorbeeld. 2 CENTIEMEN HET NUMMER «i> Pv7 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN 23 Or TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 4 BestuurderJ. Van Nuffel-De Ocndt. TE BRUSSEL EJaachlscher, Steenwegs 230. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. ^groote regel) fr. 1,00 4« bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finsmc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per ragol) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overladen (per regel) £r. 2,00 Voor ali.k aankondigingen, zioh wenden E. TAiVSENIAU, 217, de Mérodc straat, Brussel. Dijnsdag, 24 Januari, is de Kamer van Volksvertegenwoordigers weder om geopend. Do eerste zitting werd besteed aan de interpellatie om de re geering rekenschap te vragen over liare weigering om de normaalscholen van Henegouwen aan te nemen. Ge weet wel, beste lezer, die fameuze normaal scholen van het ITenegouwsche Maanden en maanden stonden de libe rale en socialistische, bladen te laaien van 't verontwaardigd vuur der gram schap men ging bijna! te werk of er ging al dadelijk eene revolutie losber sten. Dagorde op dagorde werd er gestemd door de goddelooze gemeen teraden, door de antiklerikale provin cieraden, door liberale kringen en socialistische vereenigingen Het wierd al in het werk gezet om te sluiten met een monsterachtig vuur werk, dat bestaan moest in eene reus achtige hetooging te Charleroi. Het vuurwerk is afgestoken, en nadat de liefhebbers ervan hadden geroepen Ah hoe schoon waren ze allen uit eengestoven, ieder naar zijne streek, en van de groote vuurpijlen en hevige flikkers bleef er niets anders over dan eene onbepaalde herinnering, De 'stoet bevatte toen te Charleroi wel .25000 hetoogers, volgens de riale schatters van het vijandelijke kamp, maar de katholieke strijders hadden er hoogstens zeven a tien duizend geteld Wel hadden er dien dag vuurvlam- monde toespraken plaats wel stemde men, al vóór men den wensch had uit gedrukt, eene oorlogsverklaring aan de fanatieke klerikale regeering, maar daar bleef het gelukkiglijk hij er vie len noch dooden noch gekwetsten. Zij hadden bij het afscheid elkander toege roepen Tot wederziens. Zij be doelden daarmeê Tot weerziens in het Parlement. Welnu, ja, zij hebben elkander Dijnsdag in het Parlement weergezien, maar hoe schoorvoetend zijn zij er van onder geloopen 't is waarlijk om er compassie meê te krij gen. Mijnheer Buisset, stak het vuur aan.maarminislerSchollaert in persoon beantwoordde het. lloe snel waren ze niet gevluchtWerkelijk, we vragen zelf aan de tegenstrevers Was het nu wel de moeite weerd om daarvoor zulk helsch gedruisch te maken Wij Jiadden ons aan andere donders en blik sems verwacht. Wij weerstaan niet aan den lust de eenvoudige weerlegging van den be voegden minister te herhalen. Eerst, zoo sprak mijnheer Schollaert, gij zijl niet in regel met uwe scholen. De leer gangen moeten volle vier jaar bedra gen en bij u zijn ze onvolledig. Ten tweede, gij voldoet niet aan het pro gramma van denStaat, want, ge spreekt in de lessen over zedenleer noch over de plichten jegens God, noch over de plichten van den evenaaste. Dit is zoo danig waar,dat men in bet beheer dier scholen zelf op eigenhand dit program ma nu heeft veranderd. Zeg daarbij nog dat de orde der lessen of der leer gangen niet overeenkomstig is met het Staatsprogramma, en dat de bestuur der der normaalschool volgens de voor schriften der wet, onmogelijk deze be diening kan vervullen, daar hij door den Staat zelve op pensioen werd ge steld uit rede van onbekwaamheid door ziekte. De bewijzen van Minister Schollaert zijn zoo eenvoudig, zoo klaar, zoo dui delijk, en zoo afdoende, dat zo door den simpelsten mensck kunnen ver staan en zullen aangenomen worden. Wij vragen ons af, hoe het mogelijk is geweest dat de grootste kopstukken dn van liberalen én van socialisten dat niet hebben ingezien. Zij die het minis terie zeker en vast onder hunne bewijs voering gingen verpletteren en ten gruize slaan, hebben nu den minister gesmeekt om de zaak eene maand uit te stellen om ze nader te hunnen on derzoehen. Is dat nu werkelijk geen strafte toer En die toer is gespeeld geworden Mijnheer Destrée zegde in volle kamerzitting, dat na de verkla ringen van den minister, dezes goede wil niet in twijfel kon worden getrok ken. Ilij doet daarom een dringend be roep aan de woordvoerders der linker zijde om van het woord af te zien en later, bifmen eene maand misschien, op de zaak weder tc keeren. En met eens vielen al de tongen stil en de ge ruchtmakende. zaak hadharen klank gehad» Hoe poverkens Is 't niet, geachte lezer Verjaringen. 27 Januari 4857. De Journal de Brussel drukt eene Fran- sche briefwisseling zeggende dat Veiger, de moordenaar van Mgr Sibour, aartsbisschop van Parijs, weinigen tijd voor zijne misdaad, eenige dagen te Brussel doorgebracht heeft, waar hij iu onderhandeling geweest is met geheimzinnige vereenigingen 27 Januari 1872. Afsterven van Z. H. Mgr Laforót, rektor der katholieke Hoo- geschool van Leuven. 27 Januari 1890. 'Wijding van Z. H. Mgr Stillemans, bisschop van Gent. Uitbreiding der hoofdstad. In 1910 zijn in Brussel en voorgeboroliten 2,161 huizen gebouwd gemiddeld aan 5 in woners per huis, maakt dat eene vermeerde ring van bevolking van ruim 10.000 man. Het is echter te denken dat vele dier huizen verscheidene huisgezinnen herbergen en dat do aangroei der bevolking veel grooter is dan tien duizend zielen. Voor de 7° dochter. Tot lieden was liet de gewoonte dat de koning het peter- schap aanvaardde van den 7eu zoon, geboren in dezelfde familie. Do Koningin wil thans, om haren dank te bewijzen voor de groolo belangstelling van ansch de Belgische bevolking in hare ziekte en om hare gelukkige genezing te vieren, meter zijn van het 7° dochtertje, mits de reeks van zeven meisjes niet door de geboorte van eenen zoon onderbroken werd en de dochters allen in leven zijn-. De Belgische antomobielnij verheid heeft in enkele jaren een aan zienlijke uitbreiding genomen in 1909 heeft zij voor 1,034,835 fr. motocycletten en an dere door mekanick voortgedreven rijtuigen, buiten de aulomobielen, uitgevoerd. Van deze heeft men uitgevoerd naar Duitschland voor 1,108.980 fr. naar Enge land 2,048,733 fr. naar Australië 705.620 fr. naar Frankrijk 471,000 fr. naar Noor wegen 400,567 fr. naar Portugal 340.000 fr. naar Rumenië 324,000 fr. naar Hol land 174,000 fr. naar Oostenrijk 157 dui zend fr. enz., enz. In afzonderlijke stukken voor den bouw van automobielen heeft België geleverd voor 2.276,332 fr. aan Engeland, voor 1,030,453 fr. aan Duitschland, voor 886,817 fr. aan Frankrijk en voor 306.023 fr. aan Holland. Het vierde van de voortbrengselen van onze automobielnijverheid blijft in België. SPANJE. Siim gehandeld Koning Alfonso heeft zijnen hijzonderen sekretaris, M. de Torres, hij den broeder van den beruebten republikeinschen propagan dist Gosta, die thans erg ziek ligt, gezonden, om inlichtingen te nemen over zijn toestand. AMERIKA Het proces der giftmengstor Het proces ten laste der echtgenoote Schenck, beschuldigd haren miljoenenrijken echtgenoot te willen vergiftigen hebben, wordt voortgezet. liet openhaar ministerie drukte bijzonder lijk op de sterke kracht van het gift dat aan Schenck door zijne vr.ouw werd toegediend. Dó verdedigers dor vrouw hadden echter ook het gift doen ontleden, en de experten bevonden dat het onschadelijk was. Toen deze experten, als getuigen opgeroepen, hun ne verklaring aflegden, vroeg het openbaar ministerie of' zij van het mengsel zouden dur ven proeven. Zonder aarzelen namen de ex perten, de advokaten, de betichte en zelfs de juryleden er een deel van. Men verzekert dat de vrijspraak van vrouw Schenck geen twijfel meer laat. Staatkundig Overzicht Holland. Daar de Hollandsche Kamers voor 7,len Februari samengeroepen zijnzal hel kabinet voorstellen reeds s'anderendaags het ontioerp der kustversterking in de af dee lingen te bespreken. Oostenrijk. Devlootbewapeningen wor den hier met koortsige haast doorgedreven. Men verzekert dat de begrooting voor toeko mend jaar nog zal verdubbelen. Zij zou a sdan 381 millioen kronen bereiken. Spanje. De Spaansche Kamer zal op 2<ien Maart, hare werkzaamheden hernemen. Tien dagen later zullen de verkiezingen voor de generale Staten plaats hebben. Italië. Een Italiaansch eskader wordt gereed gemaakt voor een kruistocht in de Turkse he wateren ciï in ds Roodc Zeein dien Turkye weigert voldoening te geven aan Italiëwegens de incidenten toelke kort ge leden in Europa plaats hadden FRANKRIJK Bijna levend begraven Verl°den nacht bezweek te Bourges, de 84-jarige weduwe Papet. Na de wettige vaststellingen, werd toelating gegeven het lijk te begraven. Toen de loodgieters gelast met de sluiting der looden kist zinnens waren het deksel vast te maken, ontwaakte de weduwe Paquot schielijk. Eenige minuten later was zij geheel buiten gevaar. Eene brandramp. Te Pautin zijn de overgroole voorraadma- gazijnenen stallingen geheel door brand ver nield. De schade bedraagt meer dan een half miljoen frank. ITALIË De bandieterijen in Sicilië Uit Messina wordt gemeld, dat eene bende banriieien stormenderhand het s-ot van den miljoenenbezitter Genco heeft ingenomen Zij schaakten den zoon van den miljoenenbe zitter en eischten laten een losprijs van 30.000 frank. De familie verwittigde het gerecht en twee af doelingen troepen zijn thans op zoek. De katholieke huisvaders in Frankrijk be ginnen eindelijk hunne oogen te openen. Zij zien al te wel waar de Fransche Staat heen wil met hunne kinderen. Zij hebben zich in roepen van huisvaders vereenigd, waarvan er tot nu toe reeds meer dan duizend bestaan. Het getal,hoe schoon het ook al is, is ech ter nog veel te klein voor een land van de grootte van Frankrijk, men zal dan nog zorg moeten dragen het getal dier vereenigingen zooveel mogelijk te vermeerderen. Do fede ratie of hel verbond dier vereenigingen komt een brochuur uit te deelen dat in gansch Frankrijk wordt verspreid. Men spreekt er overal over in de kringen der wereldlijke onderwijzers, in de akademi- sche raden, in de kommissie van Onderwijs, in de verschillende ministeriën van Onder wijs, van Binnenlandsche Zaken en van Geldwezen. Wat willen nu eigenlijk die bon den Deze huisvaders verzetten zich er tegen dat men in de wereldlijke school hunne kin deren ten prooi werpt aan aanhangers van Hervé, Morizot en anderen. De kinderen zijn van ons, zeggen zij, het zijn onze kinderen en niet die van den Staat. De Staat heeft ze niet gebaard, hij heeft er niet voor geleden, dat de Staat ons ten minste niet belette er goede kristenen en goede vaderlanders van te maken. Maar wat kunnen wij tegen den Staat wat kan een alleenstaand mensch Het is de strijd van een aardepot tegen een pot vanijzor. De zwakste, al had hij duizendmaal gelijk, zal toch moeten onderdoen. Veree/ii^en wij ons daarom, en als wij dan roepen, zoo zal de Staat wel moeten hooren. Reeds nu begint hij de ooren te spitsen zoodra wij talrijker zijn, zal hij nog veel meer gedwongen zijn naar ons te luisteren. Door deze groepeeringen w illen de huisva ders dat hunne kinderen eenmaal hun steun, hunne vreugde en hunne fierheid zullen uit maken, en tien niet in schande en verdriet zullen dompelen. En wij vereenigen ons om dat de schuol al meer en meer voortgaat op de leuze Noch God, noch Meester. Be waken wij daarom zorgvuldig do school do onderwijzer een goede, ondersteunen wij hem en gaan wij met hem hand in hand maar leert hij aan onze kinderen slechte za ken spot hij met Kerk en Land wil hij van onze kleine doopelingen, afvalligen en ver- loochenaars maken, dan zal hij ons als één man voor hem vinden. Dat is voorwaar eene mannelijke taal vol krachten waardigheid en bewustheid. Hoe droevig, dat ouzo naburen zulks niet vroeger hebben ingezien. Doch alles is no^ niet verloren, en hopen wij dat zij herstellen mogen, waj. nog te herstellen is. De twee bijzonderste getuigen, Rachel Ponnet en Louiza Van der btuytt, nabij de plaats (-{-) waar het lijkje der kleine Cecilia gevonden werd. ZITTING VAN 26 JANUARI Het verhoor wordt geopend om 9 ure 50. De menigte. VERVOLG VAN DE NAMIDDAGZITTING VAN 25 JANUARI Eene zeer belangrijke verklaring is diegene van Marie Keissens echtgenoote van den heer kommissaris Lambert. Zij legt als volgt uit. hoe zij de kleine Louisa Van der Stuyft ging ondervragen. Daar al de geburen over de zaak spraken uit loutere nieuwsgierigheid, besloot zij, aangezien Zuster Leontine eene goede kennis was, eens naar de school te gaari, om de kinderen op hare beurt eens te ondervragen. Zuster Leontine was in de zaal, doch ge tuige gelooft niet dat zij kon hooren wat de ldeine Louisa tegen haar zegde. Op hare vraag Maar Louisa als die man met Gecileke De Bruycker in de schuur is ge loopen, heeft zij niet geschreeuwd, antwoord de het meisje Ja, ja, zij heeft zeer hard ge schreeuwd rnaar het duurde niet lang. Getuige heeft de gewoonte aan kinderen en armen wat te geven zegt zijen daarom wilde zij aan Louisa tien centiemen over handigen, maar zij had geen klein geld Zuster Leontine heeft haar een halven frank •ewisseld en dan gaf zij aan Louisa tien centiemen. Getuige vervolgt, dat zij daarvan niet zou gesproken hebben aan iemand, zelfs niet aan haren man. De heer onderzoeksrechter had haar daar gevraagd, dit aJles was reeds na dat Van Puyenbroeck in het gevang zat. De heer Pardoen, onderzoeksrechter, wordt teruggeroepen en zegt Dat de vrouw Van Puyenbroeck bekend gemaakt had, dat men getuige trachtte om te koopen; en het was daarom dat hij mevrouw Lambert daarover ondervroeg en hare verklaring kwam gansch overeen met die van zuster Leontine. De heer voorzitter zegt aan getuige dat zij onvoorzichtig was. zich in die zaak te moeien, waarop de verdedigers beweren dat dit wel bewijst dat er poging tot omkooping ge beurde. Mevrouw Lambert die zeer zenuw achtig schijnt, voegt er nu bij Ik was niet voornemens er van te spreken, maar nu men mij aanvalt, zal ik alles zeggen, en na melijk dat den derden December Van Puyen broeck aan een anderen gevangene gezegd heeft He wenschte slechts dat ik 24 uren vrij was, om den policiekommissaris van Wetteren to vermoorden Verdedigt vrouw Van Puyenbroeck haren man, ik ben ook vrouw, ik zal den mijne ook verdedigen. De laatste getuige van den namiddag was Petrus Do Wilde, die ook kwam bollen met Van Puyenbroeck, doch hij weet niet welk uur het was. De kleine Leonie Van der Stuyft, oud 10 jaar, scholierster, werd ook nog gehoord. Het was die kleine die met Cecilia gespeeld heeft den namiddag der misdaad. Voorzitter. Kindje, heeft uw zusier Louiza u niet verteld dat zij iets gezien had ook dat Cecilia dood was en was medegegaan met een man Getuige antwoordt met hoofd neen knik kende. Voorzitter. Wat heeft uw vader u ver boden van te zeggen en lieeft hij ook niet ge zegd dat gij niet moogt spreken Niets en vader heeft mij niet verboden te spreken. De heer Voorzitter deed opmerken, dat die getuige niets weet en dan ook niet verder moet gehoord worden. Men zag waarlijk dat het kind niet durfde spreken. Waarom Men weet hot niet. Was het uit vroes of was het verbod De zitting werd geheven rond 7 ure. Er was stroomend veel volk. Nooit zagen wij zulk een volk om eene zaak bij te wonen als deze. Van rond 8 1/2 ure bevindt zich de menigte voor het paleis en men kan zich met moeite een weg banen om tot in de gehoorzaal te geraken. Heden morgend rond 9 ure gebeurde dan bijna ook een ongeluk. Toen de kar kwam aangereden, waarin de beschuldigde zich be vond, drong de menigte naar den ingang- langs waar de kar moest binnenrijden, dat bij na een persoon tusschen de muur én de kar verbrijzeld werd. Niettemin blijft het volk even opeenge drongen als daarvoren. Bijzondere maatrege len werden genomen om te beletten dat de gehoorzaal zou overrompeld worden. Gisteren avond na de zitting bleef het volk nog tot ruim 7 1/2 ure staan, koutende over wat in den namiddag werd verklaard. Vele der personen die 's namiddags de zit ting bijwoonden, waren ook van mi e ling dat de zaak eenigzins verslecht was voor Van Puyenbroeck. Deuren open Heden morgen toen de deuren geopend werden,was in een oogwenk de publieke om heining overrompeld. De deuren werden ge sloten en een groot aantal personen waren verplicht buiten te blijven staan. Het getuigenverhoor hernomen. M. Dauwe, doet eeno onverwachte op merking, namelijk dat zekere dagbladen een verslag gaven, waarin bijzondere omstandig heden voorkwamen die niet zeer duidelijk waren; en dit eenigzins invloed zou kunnen hebben in de zaak, en hij vraagt aan den heer Voorzitter, dat men een maatregel zou ne men om dit te voorkomen. Voorzitter. Wij hebben daartoe geen recht en overigens de hoeren Juryleden moe ten niet oordeelen nopens hetgeen in de dag bladen verschijnt, maar wel naar hetgeen ter zitting verklaard en gehoord wordt. Het kleine incident is daarmede gesloten. De heer Voorzitter, op vraag der verdedi ging, geeft een verslag over de getuigenissen ran de personen die hebben gehold met Van Puyenbroeck, omdat deze beweerd daardoor zijn alibi gedeeltelijk te kunnen bewijzen. Overigens de beschuldigde hield staan dat wanneer hij gebold had, hij gaan kaarten is naar zijne herberg met de personen met wien hij bolde, namelijk met Geril De Meyer, Slien De Meyer en Achiel Buyle. Uit dit verslag blijkt dat het waar is dat Van Puyenbroeck wel gebold heeft rord 4 ure, en dan gekaart lieeft rond 5 ure, doch er dient opgemerkt te worden dat gedurende het kaartspel eene zekere poos was, waarin er niet gespeeld werd. Dus volgens de getuigen zou er twee maal gekaart geweest zijn, namelijk 's middags en 's avonds. De lieer voorzitter doet opmerken dat zoo als do verdediging beweerde geeno verande ringen gebeurde in de verklaringen van de getuigen, doch eene Gapraen die niet meer juist wist op een half uur na, wanneer hij inde herberg kwam van Van Puyenbroeck. De ver dediging tracht te bewijzen met uren te bepa len, dat het onmogelijk is geweest dat Van Puyenbroeck buiten is gegaan. Openhaar ministerie. De verdediging dwaalt eenigzins af en wij zijn overigens niet 'takkoord. De heer voorzitter zegt,dat de ge tuigen die spraken over dit punt nog zui len aanhoord worden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1