'T EEN fipT ANDER Eene huldebetooglng te Gent Zeventiende Jaargang n' 27. VJoensdag 2 Februari 1011 DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffcl-De Oendt. Be ECi^ifergefuigenissen Drama fier jalcG.silihsisi te Charleroi Hoe lieftallig Geh eimzinrtige zaak 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: 7jos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen vari het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «kt**# TVVEEGE UITGAAF, 7 uren *s avonds. EUREELEN TE CRUSSEL 230, Hsachtschcn Siscnoreg, TE AALST 230. 9, Kerkaïraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aanfc. (1 tot 4 W. reg.) fr. 0,60 3® bladz. ^grooto regel) fr. 1,00 4® blads. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) Cr. Gemengd nieuws (per regel) fr. J.Q0 Recht, herstelt. (per regel) fc. tfM Overlijden (per regel) fr. 2,W Voor allb aanrondtgivgrv, zich wexdrn E. TAM1N1AU, 2!7, de HSé^odesKraaf, BrusseL Wij hebben ons onthouden ons ge ducht kenbaar te maken over do droe vige zaak die verleden week't Beroeps- hot van Gent heeft in beslag genomen, naar aanleiding van do wreedo kinder moord te Wetteren. Dit artikel was geschreven vóór de uitspraak van den Jury en van de Rechtbank maar wij hebben er mede gewacht, omdat wij vinden dat men niet mag ingaan op eene zaak die eigenlijk behoort aan onze rechtbanken. Daarbij de openbare opinie speelt meermaals een bijzondere rol in de beslissing die sommige per sonen nemen, en de openbare opinie wordt, zoo niet geheel en al gevormd, dan toch ten minste voorgelicht en voorbereid door de drukpers. Door de verslagen van het Beroeps hof waren de lezers goed op de hoogte van de zaak, wij doen nochtans opmer ken. en wij kunnen er niet genoeg op aai d ingen:ISTiel zulke rechtsgedingen, en in het algemeen, wij mogen hier wel zeggen dat hei absoluut algemeen is, geene rechtsgedingen moeten door kinderen gelezen of gehoord worden. Gij, ouders, vaders en moeders, ver biedt het ten strengste dal die verslagen in de handen komen uwer kinderen spreekt er bovendien zoo weinig moge lijk van en weest zoo omzichtig moge lijk in do tegenwoordigheid uwer kin deren. Die kleinen moeten dat niet welen, zij mogen dat niet welen zulks oefent een zeer verderfelijken invloed uit op hunne gesteltenis. Sommige menschen zijn nu toch wel wat al te lichtzinnig met de vorming en do opleiding hun ner kinderen. Zonder het zeil te weten, doen zij aan hunne kleinen meer kwaad d n ze voorzeker zelf vermoe den kunnen. Onthoudt dit eens goed: Groote zaken zijn maar voor groole menschen en moeten ook slechts onder groote menschen besproken worden. Wij weten dat de meeste ouders dit wond r vol verstaan ener ook zooda nig naar handelen maar liet is voor namelijk als er spraak is van zulke ge ruchtmakende, algemeen besprokene zaken, dan menvooialeen oog inhei zeil moet houden. Thans hebben wij een woord tc spieken tot de groote menschen zelf. De kindermoord van Wetteren is eene afgrijs dijk«, eene afschuwelijke, eene monsterachtige euveldaad, en voorze- k r kan geen strafte groot of le zwaar wezen, om zulke misdaad uit te hoe ten. Wij zijn t'akkoord dat de misda diger moet g( kastijd word' n doch sommige mensclnvn zouden in zulke gevallen volstrekt willen dat men den beschuldigde veroordcelo zij vergeten dat. men eerst en vooral ien volste moet zeker zijn, dat de beschuldigde wel de ware plichtige is. Hebt gij er al ge noeg over nagedacht wat liet is of wat het zijn moet, onschuldig veroordeeld ie worden? Ja, men is tegenwoordig toch zoo breed, toch z »o go'd voorde misda digers, zegt m n daar kan wel wat van aan zijn maar vergeten wij niet, dat het nu zelfs nog meer dan eens ge beurt, dat onsclnildigen veroordeeld worden. Wat zoudt gij zelf z^gg-en, als gij voor iets moest veroordeeld wor den waarin gij geene fout zoudt heb ben Ge moet dan allengs nog niet aan u zeiven denken denkt, m iar aan uwe familie, aan uw huishouden, aan uwe kinderen En als ge dat bedenkt, moet ge wel toegeven dat. de plichligheid eerst onbetwijfelbaar moet bewezen zijn, alvorens mei) iemand de veroor deeling kan of mag doen ondergaan. Wat ons verwonderd heeft, het is dat er niet meer menschen overtuigd zijn, dat men op het gezegde van kin deren geen staat kan maken. Hebt gij dat zelf dan nog niet ondervonden Als kinderen iets bijzonders hooren ver tellen en er schijnt wat kinderfaam aan te hangen ah weest gerust, zij hebben het ook gezien, al hadden ze liggen te slapen. En hoe meer zij het vertellen, hoe harder en hoe sterker zij liet gelooven. Datgebeurt ook met som mige volwassene menschen het volk heelt hetzelve duidelijk aangeteekend in de spreuk Hij liegt dat hij het zelf gelooft Zooals men ziet moet men in al deze zaken, cn vooral in dio gewichtige za ken, veel omzichtigheid gebruiken, en liet hart niet laten spreken vóór het verstand of de overweging. tfei*jsE*zncefit.,1 Februari 1815. Baron van der Linden d'Hoog"vorsl, burge meester van Brussel, noodigt de overheden der hoofdstad op een plechtige Te Deum die zal gezongen worden om de intrede der Bond- legers te Brussel te vieren. 1 Februari 1831. Op aanhitsing van Lord Ponsomby, een der afgezanten hij de vereeniging der groote mogendheden te Lon den vergaderd, vertrekt luiienaul-kolonel Grégoire met twee honderd mannen van Brugge naar Gent om er den prins van Oranje als koning der Belgen uil te roepen. De krachtdadige tusscbenkomst van den gouverneur. M. de Lamberts, van den pom- piersoversle Van de Poele en van zijn luite nant R-«Diers, verijdelen d.L ontwerp. In Kaianga. Het schijnt dan toch dal de Belgen zich in Katanga liet gras onder den voet laten wegmaaien. N3 de Engelschon, die er reeds de beste plaatsen hebben ingenomen, zijn de Italianen gekomen. Een brief uit Efsahelbstad maakt bekend, dat do Italianen aldaar eene steenbakkerij hebben opgericht dio uil muntende zaken maakt en do bouwnijverheid er gansch in handen van Italianen is overgegaan. Uöoa* de officÏ£z*en dee* ire- ses*3ï©« Do heer munster van Spoor wegen heeft besloten dal de reserve-olticie- ren, in burger reisjend, eene vermindering van 59 por honderd kunnen bekomen op den prijs der koepohs, op overlegging hunner identiteitskaart, even als de ollicieren in werkdadigeu dienst. Eeree koninklijke gift. Hei connteit van D.unen dat zich bezig houden zal met den verkoop der Koninginnebloeijv» ten voorliefde van liet werk tot bestrijding der slaapziekte m Congo hield Zaterdag zijne h« rsle vergadering bij tie voorzils'er, do gra vin Edward do Lmdekerke, te Brussel. De koning heeft do eerste gift gezonden, name lijk eene som van 5U0ü£r. ten voordeelo van bet. liefdadig werk. &Q3iingïn Elisa'sctlite St-SVJo- niis. 11. M. zal te Sl-Moritz. eene over heerlijke badplaats van bot canton Grunwal- den (Zwitserland) eenL'O dagen vertoeven bij hare nicht, prinses Stefanie van België, gravin Lonvay. Uiihrsiding dei' hoofdstad. Pi 1910 zijn in Brussel on voorgeborchten 2,'Hl huizen gebouwd: gemiddeld aan 5 inwo ners por buis maakt dat eene vermeerdering van bevolking van ruiin 10.000 man. Hot is echter te denken dat vele dier buizen verscheidene huisgezinnen herbergen cn dal de aangroei der bevolking vciel gruoter is dan tien uuizend zielen. flog de 5efooTi!iefvo«*ming. Ondervraagd omtrent zijne inzichten in zake de tolefoojihervorming verklaarde minister de Broqueville dat hij hoegenaamd niet ver zaakt heeft aan het invoeren van do nieuwe tarieven, doch dat thans wordt onderzocht hoe deze tarieven best zouucn kunnen toege past worden. In de lsaacsiraat woonde de weduwe Ro- baert, geboren Elvira Ronaux. 49 jaar af komstig- van Jume.t. Zij hoeft vijf kinderen. In 't zelfde huis was de 62jarige gopensioen- neerde barreelwachtpr Louis M irchand, in den kost. Maandag morgend werd de oudste doclder gewekt door een twist in de kamer barer moeder. Zij stond op en zag Muchand in de kamer. Hij had eene bijl in do hand. Zij kleedde zich aan en liep hoon om hulp. Toen zij terugkeerde, bad Marchand zich aan 't bed verhangen. Zij sneed de koord af, duwde Marchand in de aanpalende kamer en draaide de deur op slot, waarna zij terug keerde tot bij hare moeder, welke bebloed te bed lag. Zij bad een twaalftal bijlslagen op het hoofd ontvangen. Do neus was afgekapt, bet gelaat misvormd. Do hersenen waren op den muur gespat. De ongelukkige vrouw stierf ondertus- schen. Toen do toegekomen policie de deur her opende waar Marchand was, had hij zich op nieuw verhangen, maar was niet dood. Hij vertelde dat hij sinds lang betrekkingen bad met de vrouw. Omdat zo gister met een man met de kaart speelde, had hij ze nu, tijdens een tooneel van jaloerschheid, gedood. De moordenaar is in het gevang opgeslo ten. Staatkundig Overzicht Kanada. Koning Joris, van Engeland heeft de benoeming van den hertog van Con- naught, tot gouverneur van Canadagoed gekeurd. De hertogin van Ccttnaught sal haren echtgenoot naar zijne nieuwe verblijfplaats vergezellen. De afreis zal in de maand Sep tember plaats hebben. Mexiko. Uit El Center (California) icordt gemelddat de oproerlingen nabij de grens der Vereen igde Staten eene belang rijke stelling, welke door de goucernemen'se troepen verdedigd werd, ingenomen hebben. De aanvoerder der gouvernementstroepen, Mextcale, werd krijgsgevangen genomen. Rusland De do uw a heeft hare zittin gen hernomen. Met algemeene stemmen werd eenemotie aanvaardaan het gouvernement vragende welke maatregelen er genomen waren om in Siberië de uitbreiding deepest te keer te gaan. Butgarië. Teneinde een tarievenoorlog te vermijdenhebben Turkgë en Bulgarië besloten een voorloonig verdrag ie tee kenen. Dit verdrag zal slechts een jaar duren cn dan bepaald kunnen aanvaard xoorden. Vroeger hadden de liberale Waalsche blul 'n in hot algemeen niets dan spot en verachting voor de katholieke bladen en voor de katholieke hoogeschool in bet bijzon der. Doch nu is er voor de omstandigheid verandering in de zaak gekomen. Een groot katholiek blad had evenals wij, de verandering medegedeeld., of liover de vermeerdering van Vlaamsche lessen aan ue Leuvonsche 11oogeschuol bekend gemaakt, of met eens vindt een Vlaamschlialend libe raal blad. niets dan goed in die oplossing. Dal is zeker wel een zeldzaam geval maat regelen in een katholiek gesticht zien goed keuren door een liberaal blad. In ieder geval bet is toch zoo. In Leuven heeft men den eene reeks Vlaamsche lessen gegeven, volgens den liberalen schrijver.is de oplossing van het vraagstuk gevonden dat men aan alle hoogescholen doet als te Leu ven, en het is gevonden. Tiens wie zou gedacht hebben dal dit zoo gemakkelijk zou gaan on vooral wie zou ooit kunnen denken hebben dal een liberaal, de katholieke liooge- scliool van Leuven als toonbeeld zou aange geven hebben aan de drie overige univer siteiten van bet land Wij hebben bet reeds gezegd al wat men in Leuven zal doen om bet Vlaamsch le bevorderen zal door ons met de rechtzin nigste vreugde vernomen worden doch aan den liberalen schrijver moeten wij altijd doen opmerken, dat Leuven eene vrije universi teit heeft, en dat de Staat daar niets in te zien of le ze.-gen beeft, ilel Vlaamsche volk wil eene Vlaamsche hoogeschool van den Slaat zooals de Waalsche bevolking er reeds eene heeft te Luik en te Gent, nu twee voor de Walen en niet een voor het eigen lijke Vlaamsche volk dal is toch te straf. Do Walen moeten alles niet willen en daarom kunnen verdragen, dat do zon ook in ons water kom» schijnen. Gansch het in tellect uëele Vlaamsche volk vraagt thans de vervlaamsching der Genlsche Hooge school, overal hoort men de wenschen uit drukken, zoo hebben Antwerpen, Lokoren, Aalst. Borgerhout, Beveren, Merxem, Sinaai en nog un-er andere plaatsen het volksge voelen reeds aan hoogerhand laten kennen. Geen mensch is bij machte de rechtvaardige eisclien van een gansche volk to stremmen. De Vlaamsche hoogeschool is een recht voor ons volk, on daar alleen de vervlaam sching der Genlsche Hoogeschool ons die redelijker wijze kan geven, zoo m et en zal die vervlaamsching verwezenlijkt worden. XE3 VERVIERS Maandag morgend, rond 7 1/2 ure, vond oen persoon, die zich met zijn zoon langs de Vesder naar zijn werk begaf, nabij de hoeve Gorman een lijk op den oever. De drenkeling had reeds verscheidene uren opgehouden te leven. Zijne beenen hingen tot aan do knieën in het water. Aan het hoofd droeg het lijk eene groole wonde. Het lijk werd in een naburig huis gebracht., terwijl de overheden verwittigd werden. Men kon or spoedig in gelukken de iden titeit van het lijk vast te stellen. Het lijk was dat van M. Dasse, 67 jaar oud, handelsrei ziger, wonende te Verviers. Do man woonde alleen en scheen in den laatsten tijd aan zenuwzwakte te lijden. Men weet niet, of men zich voor eene zelf- mooid of een ongeluk bevindt. Het parket is ter plaats geweest, en heeft de lijkschouwing bevolen. Wat men weet, is, dat Dasse Zondag avond, om 10 ure, zijn neef, mot wien hij den dag bad doorgebracht verliet, zonder dat iets scheen aan te duiden, dat de man kwelling bad. De Afdeeling dor beide Vlaanderen van den Drukpersbond beeft eene betooging inge richt ter eere van den heer Willem Ver- speyen, ter gelegenheid van zijn vijftigjarig jubelfeest als dagbladschrijver. Deze betooging heeft Zondag avond plaats gehad in het lokaal der afdeeling en werd bijgewoond door al de Wen met hunne fa milie. De verschillige afdeelingen van Brus sel, Antwerpen, Henegouwen en Luik waren vertegenwoordigd. Talrijke aanspraken werden tot don held van 't feest gericht door de heeren Karei Ly- haert, voorzitter der Afdeeling Vlaanderen Verbessem, ondervoorzitter dor zelfde afdee ling Palris, voorzitter der afdeeling Brus sel Van Men ten, voorzitter der afdeeling Antwerpen De Marteau, in naam der afdee ling Luik Abel, in naam van de Vereeniging der Liberale dagbladschrijvers De Moor, in naam der katholieke dagbladschrijvers. Al di'ze redenaars, behoorende tot verschillige politieke partijen, brachten hulde aan hel groot talent en aan de rechtzinnigheid van den gevierde. Aan dezen werd. in naam der afdeeling Vlaanderen, een album geschon ken. bevallende de portretten met opdrach ten van al de leden, alsook eene herinne- ringsmedalie van wege de Brusselsche af deeling ontving hij eene gouden pen, en talrijke bloemtuilen werden hem nog aange boden. In eene geestige improvisatie dankte de heer Verspeyen zijne confraters en weidde uit over de laak van den dagbladschrijver. liet feest eindigde met oen muzikaal ge deelte tijdens hetwelk Mej. Lybaert en de lieer Verschueren, dochter en zoon van leden alsook Mevr. Galli, en de heeren Roels, de Veldi en Berckmans, kunstenaars en orkest meester van de Vlaamsche en de Fransche schouwburgen, zich hebben doen toejuichen. Als commissarissen deden dienst dochters en zonen van leden der afdeeling. Familie leden van den gevierde woonden dit schoone feest bij. HOLLAND. De zaak Savakar Het is on 14 Februari aanstaande, dat het Fransch-Engelsch geschil betrekkelijk de zaak Savakar voor liet scheidsgerecht van Jlen Haag zal komen. Gekende rechtsgeleerden zijn van oordeel, dal Engeland ongelijk zal krijgen en den ge vangene aan Frankrijk zullen moeten uitle veren. FRANKRIJK Belangrijke diefstal Stoutmoedige dieven zijn in het postbureel van Marseille gedrongen en hebben er het brandkofiër opengebroken. De schurken siolen eene som van 20.000 fr. in bankbriefjes. Doodelijk automobielongeluk Een automobiel, toebehoorende aan M. Bassagant, n ij veraar te Frankfurt-a-Main, is nabij Nizza in eene gracht gerold. Mev, Bassangant werd doodelijk gekwetst en be zweek kort nadien. Haar echtgenoot werd ook erg gekwetst. Drama der jaloerschheid Eene jonge vrouw, Blanche Gucnault, beeft in bet Latijnsch kwartier, haren min naar, M. Konlich, zoon van den gewezen on dervoorzitter van de Skoupchtina, met een revolverschot gedood. De moordenares poogde daarna zich te zelfmoorden en kwetste zich levensgevaar lijk. DU ITSCH LAN D. Doodelijk spoorwegongeluk De Duitsche geleerde, professor Wilman», is in een spoorwegongeluk gedood geworden. De uitboeting Eene dienstmeid, Augustina Meitlowoclc, die tweemaal ter dood veroordeeld werd ea eens 15 jaar dwangarbeid kreeg voor het vergiftigen harer meesters, is in het ge vang van Steenberg onthoofd geworden. ITALIË De werkstaking der spoorwegwerklieden Talrijke treinen worden stilgehouden door springbommen welke op de riggels geplaatst worden. De policie zoekt de plichtigen onder de werkstakers en deze beweren dat de da ders enkel opstokingsagenten zijn. Muitende soldaten Het 3" regiment der genie, in garnizoen ta Florence is aan het muiten gegaan. Eene ge- heele compagnie is moeten in verzekerde bewaring gebracht worden. De officieren en onderofficieren zijn aangehouden. Een berucht bandiet De bandiet Molani, die sedert verscheidene weken door geheel het garnizoen van Sas- sari wordt achterna gezet, heeft thans zijne achtste moord gepleegd. Het slachtoffer is nu M. Cosino Scarpa, een rijke eigenaar. De bevolking is uiterst bevreesd. Eene premie van 25,000 fr. is voor de aanhouding van Molani uitgeloofd. ZWEDEN Aardbeving Te Smediebacken werd verleden nacht eene geweldige aardbeving gevoeld. De schado is groot. BULGARIË De legersterkte Uit Sofia wordt gemeld, dat de Bulgaar- sche minister van oorlog in een inlervieuw zou verklaard hebben, dat Bulgarië in weini ge dagen tijds 450.000 man ouder de wapen» kon brengen. OOSTENRIJK-HONGARIË Een treurspel De burgemeester van Deva, in Hongarië, M. Elemer Toth, was wegens onregelmatig heden afgezet gnvorden. Toen zijne moeder zulks vernam, zakte zij schielijk ineen en was een lijk. Toen de arme vrouw begraven werd, volg de de gewezen burgemeester schijnbaar kalm het lijk. Op het oogenblik dat de kist in het graf gelalen werd, trok hij een revolver en joeg zich een kogel door het hoofd. Zijn lijk rolde in den put op de kist zijner moeder. OOSTENRIJK. Studenten in staking. De liberale studenten van Cracovi» *ijn ia staking gegaan en hebben de andere studen ten gedwongen ook de Hoogeschool te ver laten. De studenten van Lemberg hebben uit broederlijkheid ook de studiën gestaakt. RUSLAND Prinselijke verlooving Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat groot hertogin Olga, oudste dochter van den czaar, zou verloofd zijn inet groot hertog Dimitri- Pawlowitch neef van den czaar. Deze is do erfgenaam van het groote fortuin van wijlen .'root hertog Sergius, die in een aanslag het leven liet. Aardbevingen Maandag morgen werden te Vernyi (Tur kestan) nieuwe aardschokken gevoeld. Spoorwegramp. In de statie van Narin, op de baan Moa- kow-Glod, zijn twee treinen op elkander ge- bolst. Drie reizigers werden gedood. Een ma chinist, een stoker en elf reizigers worden erg gekwetst. TURKYE. Eene bloedige botsing Langsheen de spoorbaan van Hedjaz heeft eene bloedige botsing plaats gehad tusschen de Turksclie troepen en de Bedouinen. Deze laatste verloren 300 man, aan dooden, ge kwetsten en gevangenen. CHINA De pest In do laatste 48 uren zijn te Kharbine 40 personen, waaronder een Europeaan, aan de pest overleden. Te Foudsiadsau waren er 149 dooden. AMERIKA Anarchistische betooging. Twee duizend anarchisten hebben Zondag te New-York-Broadway eene betooging ge houden, om verzet aan te teekenen tegen de terechtstelling der benden van Kotoku. Zij potvgden het Japaansch konsulaat aan te val len doch konden door de gendarmen uiteen gejaagd worden. Talrijke aanhoudingen werden gedaan. Een koopje De schatrijke Edward Mac Lean heoft den beruchten diamant Hope gekocht voor 1.500.000 fr. en hem zijne vrouw tea ge schenke gegeven.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1