Over tee uitspraken BUITENLAND. T EEN eF'T ANDER ROME EN ITALIË Schrikkelijk ongeluk te Donr Zondag en IteiKSs;» 33iLG LAD Gruwelijke kindermoord ZewentïensSe jaargang n SF ®Ssi'cafi (9H CENTIEMEN HET NUMMER eSs» Zes ABONNEMENTEN: maanden 4 franken. r. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle po'slburèélen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m 230, BUREELEN TE BRUSSEL Haachtschen Steenweg, 230, BestuurderJ. TE &&LST Kerkstraat, Telefoon 114 Van NuffeUDe Oendt. Het is ons dunkens 1wel de moeite waard eens stil te staan bij de twee laatste gewichtige uitspraken van het Assisenhof van Gent. Het is buiten kijf dat die twee uit spraken vele menschen doen nadenken en meer dan een denkenden nienseh doen schuddebollen. De eerste zaak gold de zaak van Van Puyenbroeck de jury oordeelde tla de beschuldiging niet bewezen was en dit zoo zijnde, kon men willens of niet, den beschuldigde niet veroordee lenWare de beschuldiging klaar en vast bewezen geweest, dan kon mocht men geene andere straf uitspre .ken, zou men denken, dan de dood, straf. De tweede zaak is de zaak Kotsman van SottegemEen zoon die zijne stief moeder in den winkel omvetrschiet omdat hijzoöals hij beweerde van liaar niet in huis mocht komen. De dader' bekende zelf zonder om zoo te zeggen berouw over zijne daad te gevoelen, dat liij den aanslag had gepleegd. Hier was dus geen twijfel mogelijk, de zoon Iielsman had zijne moeder gedood. Welnu men stelde aan den Jury de vraag, of er een moord aanslag was gepleegd terwijl de da der zelf 'reeds had bekend, dat hij de daad had begaan, antwoordde de meer derheid van den jury Neen! Alleen antwoordde men - ja op de vraag,, of de dader Verboden wapens had gedra gén. Het had er nog móeten aan mankeeren dat men hierop ook neen' hadde geantwoord. Daarop veroordeelde de rechtbank den dader tot drie maanden gevang, voor bet dim gen van verboden wapens, en voor de rest wiérd hij vrijgesproken. Mei: denke er over wat men wil wij vin den liet echter oprecht zonderling. Het volk zegt zéér dikwijls als een boer een haas doodschiet, krijgt ld meer straf, dan wanneer iemand een mensch neerschiet. En moet men niet bekennen, dat dit in meer dan een geval, volkomen de waarheid is. En de boer kan ook verontschuldi gingen inbrengen liij kan staande houden, dat de hazen zijne vruchten komen beschadigen, dat iiij het recht heeft zijn land vrij te houden, en op zedelijk gebied, kan hij zeer goed d bewering vooruitzetten, dat hij niet kon weerstaan aan het buitenkansken een haas te knippen zonder daardoor aan iemand tgroote schade toe te. brengen. Nochtans liet is -sterk te betwijfelen of men de verontschuldigingen van den boer zou aannemen. Dooh hier in het besproken geval is er nog wat meer. Als de voorzitter van de rechtbank het vonnis uitsprak, werd het Onthaald '•op luide toejuichingen volgens men zegt, liepen do broers, de zusters, de bloedverwanten, de vrienden en ken nissen om ter eerst 0111 hem de hand te drukken, en liet was omringd van eene gansche menigte, dat de veroordeelde,' die-reeds 4 maanden had vastgezeten, Stoetsgewijze naar de statie werd ge bracht. Dat is het Een inenscli het leven benemen daar ongestraft van afkomen en op den hoop toe, nog als een held naar den trein worden ge voerd Mag. -mon hier waarlijk de woorden van den Duitschen dichter- niet aanhalen Mein Liebchen, was wiHst du noch melir? Want inderdaad, wat kan -men nog meer verlangen?. Daar de veroordeelde vier maand heeft moeten boeten en er slechts drie heeft verdiend, zoo heeft men hem een maand te lang opgesloten en dusvol- gens schijnt het billijk, dat de Staat hem voor die maand eene vergoeding toekenne pen daar die soort van ver goedingen nogal wel bedragen, zoo zou men van die soort ondernemingen AANKONDIGINGEN KI. aanlv. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0..G0 3e bladz. (groore regel) fr. 1,00 4° bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Rek!amen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Reclifc. herstelk (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden i TAM9NIAU, 217, de Méfodestraaf, Brussel. er. door den duur nog toekomen een winstgevend stieltje te maken. Eenieder moet toch bekennen, dat de rechtbanken in sommige gevallen wat al te toegevend schijnen is het de schuld der rechters of is het de schuld der openbare opinie We zouden het niet juist kunnen zeggen. Maar ligt de oorzaak aan de rechtbanken, dan zou men de wettelijke straffen wel kunnen herzien ligt de oorzaak echter in de openbare meening, dan dient men al les aan te wenden om daarin ook de noodige verandering te brengen. Het is toch niet in dezen tijd van overgroote toename van alle slach van misdaden, dat men die te keer zal gaan met de straffen al meer en meer te verzachten. ^ergarirageet. 5 Februari 1832, Aanranding door do Antwerpsche bevolking van een Hollandsch schip bij den Kattendijk aangeland. De Belgische vrijwilligers sturen kapitein Grégoire en luitenant Collier naar den vijand. De bevelhebber Van Speyck doet zijn boot springen. Luitenant Collier en vier Belgen zijn gedood op den slag. Kapitein Grégoire is doodelijk gekwetst en sterft weinigen tijd nadien. 26 matrozen Op sneuvelden met Van Speyck. 5 Februari 1842. Zelfmoord van gene raal Buzen, minister van oorlog. 5 Februari 1856. Geboorte te Gasterlé van Mgr. Heylen, bisschop van Namen. 6 Februari 1867. Verschrikkelijke vee ziekte te Hasselt. De markten moeten binnen de stad gehouden worden. De koopwaren mogen door de stad niet gevoerd worden en de handelaars mogen hunne waren niet buiten tentoonstellen. Scholen en werkhuizen zijn esloten en de drankslijterij is er verboden. 6 Februari 1888. De Normaalschool van Verviers wordt door een brand vernield. r Godsdserastflge Ë€e«oi?ijk. De Nationale Belgische bedevaart der Meimaand aar O.-L.-V. van Lourdes, onder het eere voorzitterschap van Z. Era. de Kardinaal Mercier, zal plaats hehben van 23 tot 31 Mei 1911. Voor inlichtingen en inschrijving zich wen den tot de HH. Achille Van In, Lipstraat, te Lier A. Godenne, uitgever, Engelenstraat, te Namen A. Jamoulle, notaris te Faimes Borgworm) Oscar Vermeersch, notaris te Dendermonde, alsook bij de correspondenten ermeld op de plakschriften. De arme zieken moeten hunne aanvraag doen vóór den 10 April, aan den heer Dr Jongh, te Sint-Truiden. e Toasrissg-cl&sfe wan België is bij ministerieel besluit gelast geworden met de bloemenversiering der statiën en stop plaatsen op het spoor, onder toezicht van het Spoorwegbeheer. De statieoversten die sierplanten begeeren om mede te dingen in den wedstrijd door den. Touring-club uitgeschreven, of om enkel hunne standplaatsen een aangenamer aanblik te geven, mogen zich tot het bestuur der machlige vereeniging te Brussel wenden,die desgevallend een hovenier zal uitzenden om den noodigen raad tot het onderhouden van de planten te verstrekken. Bedroevende statistiek. De drijmaandelijksche hulietijn der alge- meene statistieken door het ministerie van Binnenlandsche Zaken uilgegeven,toont voor het jaar 1909 andermaal een nieuwe ver mindering van geboorten aan. Het getal ge boorten in België welke in 1900 het cijfer 193.789, en in 1908 nog 183.834 bereikte, is in 1909 tot 176.431 gedaald Die vermin dering verdeelt zich over al de provinciën. En wat namelijk het getal echtscheidingen betreft, dit getal wint schrikwekkend bij in 1900 waren er 690 in-1908 was dit ge tal tot 892, 'en in 1909 tot 1.039 gestegen En nu voor de'huwelijken in 1900 werden 57.711 gesloten in 1908 waren er 57,564 en in 1909 was dit getal tot 57.126 gedaald Droevige cijfers Netverkeer Biaar 't strand al eerlang gaan verbeterd worden. Inder daad, de bevoegde minister heeft besloten het spoor tusschen Dixmuido en Glaeskerke ontdubbelen, eene nieuwe brug te bouwen op de Leie te Grammene, en eene draaibrug, Caeskerke, door eene vaste brug te ver vangen. Andere werken zullen nog uitge voerd worden te Veurne en te Zarren. Derwijze zal het rechtstreeksch verkeer van Brussel naar Nieuwpoort, De Panne, Coxyde en andere strandplaatsen, veel ver kort worden. Kongpes vara WEaamsc&se StaatsSjedaeracSera. Dezer dagen vergaderde te Gent het inrichtingskomiteit van hel tweede Kongres der Vlaamsqhe staatsbedienden. Er werd 'o. a. besloten dat Kongres te hou den te Gent, Op Zondag 8 October 1911. De kommissie voorziet een grooten bijval, en heeft reeds eenige maatregelen genomen, die veel zullen bijdragen tot het welgelukken van den ontworpen landdag. Wetenschappelijke entdek king, Uit Amsterdam meldt men dat "een hooglenraar aldaar de microob van den beri-beri ontdekte. Deze microob zou in de in gewanden geraken door middel van zeker voedsel. Binnenkort'zal de hoogleeraar eene confe rentie houden waarin hij zijne ontdekking, hoogst belangrijk voor alle koloniën, in al hare bijzonderheden zal uitleggen. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Tijdens de bespreking der Internationale-politiek, in den Fransclien Sendathield M. Pichonminister van bui- tenlandsche zaken, staan, dat Rusland de, belangen van Frankrijk niet uit hel oog ver loorhij de samenkomst van Keizer Willem met Czaar Ntkolaas te Potsdam. Toen het debat over de Marokkokwestie liep, zegde M. Pichon in bedekte termendat Frank rijk de politiek tot de inpalming van Ma rokko moet. verzeilen, opdat geene andere mogendheid zulks in zijne -plaats zou doen. Spanje. Donderdag had de apostolische nuheius met den minister van buitenland se he zaken een lang onderhoud. Men weet niet zeker wat er beslist werd, doch bevoeg de personen beweren, dat Spdvje zich Hiel 'l. verstaan met den II. Stoel. Anderzijds wordt ook gemeld, dat Z. 11. de Paus de twee kandidaten, door het Spaansche gou vernement voorgesteld voor de open staande plaatsen van bisschop, niet wil aanvaarden. Italië.Het Berliner Tageblalt meldt dat een Italiadnsóh legerkorps te Tripoli is aan land, gezet. Na het berichtdat alles was vereffend tusschen Turkyë en Ilalh weet men ma/.r niet ivat ie denken uit deze nieuwe benefit en. Turkyë. - Uit Belgrado wordt gemeld dat al de BaUiansche Staten, den toestand in Turkyë als zeer ernstig aanzien. Men vreest dat het gouvernement er nooit zal in gelukken de muiters het hoofd te bicden er, en dat dezen loeldra meester zullen zijn over het land. Sedert jaren reeds worden door allerlei christene vereenigingen en ook wel door de •eisagentschappen reizen ingericht naar Rome en Italië. In de reizen door de christene bonden inge richt, was doorgaans een bezoek aan het Vatikaan, een gehoor hij den Paus en het verkrijgen van den Pauselijken zegen, het hoofddoel wan de reis naar Rome en Italië. Dit jaar, 1911, zullen alle katholieken zich wellicht onthouden, in groep de reis te on dernemen. En waarom 't Is omdat dit jaar, 1911, geheel Italië door, groote feestelijkheden ingericht wor den, ter gelegenheid der verjaring van de dief te-der Pauselijke Staten door de Italiaan- schë regeeriim. De brutale overweldiging der Pauzelijke Staten kan met geen anderen naam betiteld worden. De Pauzelijke Staten waren aan den Paus geschonken ter bevestiging van zijn wereld lijk gezag, en toen de partij der Eenmaking van Italië het ontwerp opvatte do kleine staten onder eenen scepter te vereenigen, werden de Pauzelijke Staten, evenals Lom- bardië, Venetië, enz. ingepalmd. Zulks gebeurde niet zonder bloedige strij den, waarin de pauzelijke zouaven die helden zich dapper onderscheidden, doch zij moesten togen de overmacht bezwijken. Alsdan moest de II. Vader zich in het Va tikaan terugtrekken en hij bleef er sinds als 't ware opgesloten. Dit jaar wordt Je 40° verjaardag dezer brutaliteit gevierd. Italië zelf heeft niet veel voordeel uit deze dief te getrokken, 't is te zeggen, het land is er al niet gelukkiger om geworden. Niet ten onrechte staat het land nog als het armste van Europa aangeteekend, ondanks zijne onschatbare verzamelingen oudheden en kunstwerken. Verder werd het land er nog bezocht door schrikkelijke rampen. Wie herinnert zich niet de uitbarstingen van den 'Vesuvius Wie brengt zich de vreesel ij lce aardbevingen niet te binnen, welke onlangs nog Zuidelijk Italië teisterden en zoovele slachtoffers vergden Thans nog vragen degenen die zich in de jaren 1868-71 opofferden en streden voorde eenmaking, eene vergoeding omdat zij hun leven ten pande stelden voor hetgeen zij als een ideaal aanzagen. Twee jaar gele den, toen de katholieke turners van Aalst te Rome aan den grooten turnkampstrijd in het Vatikaan deelnamen, hebben wij in Rome nog eene betooging' gezien van oude Garibal disten, die een pensioen vroegen. Daar nu deze verjaring officieel in 1911 gevierd wordt, zullen dit jaar geene katho lieke pelgrimstochten naar Rome gehouden worden. Toekomend jaar echter, zullen uit alle lan den, reizen naar Rome ingericht worden, als protest tegen die verjaringsfeesten. Uit O os ten rij k-Ho n garië alléén, zullen meer dan een miljoen katholieken dert Heili gen Vader hunne welgemeendsle uitdrukking van eerbied, trouw en verkleefdheid gaan aanbieden Ook uit België zullen wellicht "talrijke christenen derwaarts trekken, om den Paus Koning te huldigen. Aalst mag niet ten achtere blijven. Het arrondissement Aalst is nog eene oude katho lieke vesting, waar alle verderflijke leer tot hiertoe weinig bijval vond. Daarom moet Aalst ook zijn kontingent leveren. Wij zijn overtuigd, dat er in Aalst en in het Arrondissement, talrijke personen zijn, die sinds lang het oogenblik betrachten, om eens den Heiligen Vader van nabij te zien en te hooren en zijnen zegen te ontvangen die sinds lang hooren spreken hebben van de oude stad Rome, met die grootsche praalge bouwen uit vroegere eeuwen die sinds lang het kunstvolle der Italiaansche meesterstuk ken hebben hooren waardeeren ep prijzen, DE VOLKSSTEM heeft dus besloten, eene inschrij vingslijst te openen voor de personen die toekomend jaar, de reis zouden willen medemaken. - Men late zich niet afschrikken door het vooruitzicht eener kostelijke reis. Toekomende week zullen wij geheel den jdisten datum, het tarief der kosten opgeven, alsmede, het middel om den inschrijvings prijs te verzamelen. Deze zal in het bereik aller beurzen zijn, zoodat werkman, burger, enz... van die bui tengewone gelegenheid om eene heilzame en tevens leerzame reis te doen, zullen kunnen genieten... Van nu af willen wij evenwel zeggen, dat hst nog mogelijk zal zijn de reis gansch koste loos mede te doen. Te dien einde richt DE VOLKSSTEM ook een prijskamp in, Vóór het aanwinnen van lezers voor DE VOLKSSTEM. Hij, die van nu af tot aan de reis,-meest abonnementen bezorgt, is de overwinnaar en voor hem worden de reis- en verblijfkosten betaald. De belanghebbenden gelieven dus toeko mende Week ons artikel te lezen over de voor waarden, tarief, weg, enz., der reis. In eene volgende-reeks artikelen, zullen wij uitwijden over de voornaamste merk waardigheden, monumenten, kunstschatten, enz., van Rome en de 'te bezoeken steden als Balen, Vierwoudenstedenmeer, Luzerne, Mi laan, Genua, Florencië, Venetië, enz., enz. Bericht dus aan de liefhebbers!!! TE DIEGHEM Bij het nazien der gezinkaarten teDieghem, bemerkte de veldwachter dat het meisje J. X.., haar kind, in Juni geboren, niet op gegeven had. Hij vroeg hierover uitleg en het meisje verklaarde dat het kind in het hospitaal van Schaarbeek gestorven was. De veldwachter besloot de zaak klaar te spinnen. Hij ging naar Schaarbeek en vernam in het hospitaal dat het kind vanX... er nooit ge weest was. Inmiddels had het meisje de gemeente ver laten om hij haren minnaar, in de Oogststraat te Schaarbeek te gaan wonen. Men ontdekte er haar weldra en op het policiekantoor ge bracht, werd zij ondervraagd. Zij hield staan de, dat haar kind in het hospitaal overleden was. Naar 't gasthuis gevoerd, bleek dit weldra eene leugen te zijn en na lange onder vraging, bekende het meisje eindelijk de waarheid. Zij was met haar kind eenige weken gele den naar Haren gegaan en daar had zij het wicht in eene gracht geworpen, het onder water houdend tot dat het dood was. Na die bekentenis werd de plichtige f moeder 'opge sloten; Men zal opzoekingen doen om het lijkje te ontdokken. Drie werklieden in een ketel gekookt. Een doode Gisteren morgen had in de machienzaal van den put nr 5 der mijnen van St. Ghisle- nusbosch te Dour een Yreeselijk ongeluk plaals. Drie jonge werklieden waren erg-elast een ketel te kuisehen, welke met eene dikke laag kalk aangeladen was. De werklieden zaten in den ketel en waren aan 't werk, toen eensklaps, men weet niet hoe, de kranen van het kokend water geopend werden Men begrijpt in welken vreesclijken loe- sfand de ongelukkige werklieden zich bevon den. Eerst werden zij vreeselijk verbrand door den lieeten stoom en dan kwam het ko kend water. d::t snel klom, en spoedig heel den ketel dreigde te vullen. De werklieden riepën om hulp doch, liet gedruiseh der werkende mnchienen verdoofde hunne kreten. Dan begonnen zij uit al hunne kracht met hunne hamers op de wanden van den ketel te kloppen, doch de ander® werk lieden dachten pat zi j voort werkten en gaven er geen aandacht op. Het drama duurde slechts eenige oogen- blikken. Eensklaps hielden de hamerslagen op. De werklieden, verwonderd over de plotselinge stilte keken naar den ketel en zagen er stoom uit ontsnappen. Dan begrepen zij onmiddelijk welk vreese lijk drama er in den ketel gebeurd was. Spoedig werden de kranen gesloten en de andere geopend. Uit den ketel werden drie levenlooze lichamen te voorschijn gehaald. Een der werklieden, Alfred Lorisse had opgehouden te leven. De twee anderen Jules Anciaux en Jan Bordier, konden na eenige zorgen nog tot het leven teruggeroepen worden, doch hun toestand is hopeloos. Een onderzoek is onmiddelijk ingesteld. Men weet niet hoe de kranen geopend wer den. Het parket van Bergen is ter plaats ge weest. FRANKRIJK De zaak Vermeersch Een nieuwe huiszoeking is gedaan, in de woning welke door M. Vermeersch, den ver dwenen Belgischen rentenier, betrokken werd. Men heeft er twee testamenten, alsook belangrijke zaken papieren gevonden. Er werd ook vastgesteld, dat de brandlcof/ fer, welke in de slaapkamer van M. Ver meersch staat, onlangs" geopend werd. Ver scheidene gaten waren in de deur geboord en een blad gegoten ijzer was er dan opgelegd, om de gaten te verbergen. Men denkt dat het onderzoek binnen kort zal gesloten worden. DU ITSCH LAN D. Een proces herzien. Uit Essen wordt gemeld dal dé mijnwerker Schroedar, die in 1895 met 4 gezellen tot verscheidene jaren dwangarbeid veroordeeld werd, de herziening van zijn proces verkre gen heeft en nu vrijgesproken is. Al de veroordeelden hadden reeds hunne straf uitgeboet. ENGELAND Spoorwegwerklieden in staking De spoorwegwerkliedeïi van den North Eastern hebben het werk gestaakt. Hun ge drag wordt zeer gelaakt door de andere spoorwegwerkers, die beweren dat zij in staking gingen ondanks het oordeel van hun syndikaat. De machinisten van Huil en de wissel wachters van Golle hebben zich bij de werk stakers aangesloten. SPANJE. Dramatische schipbreuk Een Italiaansche stoomer, heeft nabij Fangos, schipbreuk geleden. Twee matrozen zijn in de golven omgekomen. Drie andere matrozen konden zwemmend het strand be reiken. De kapitein en een matroos hieven verscheidene uren aan een mast hangen en konden dan gered worden. CHINA De pest Woensdag zijn te Kharbine 23 pestlijders overleden, waaronder twee Europeanen :een geneesheer en een verpleger. Donderdag zijn nog 5 ziekendieners alsook dr Michel ziek geworden. AMERIKA De ontploffing van Jersey-lity Acht personen zijn aangehouden onder be tichting van doodslag door onvoorzichtigheid. Deze aangehoudenen zijn: de kapitein van liet schip, drie vertegenwoordigers van de dyna- mietmaatschappij, de bestuurder der dokken en drie werklieden. Allen werden na onder- raging, tegen borgtocht in vrijheid gelaten.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1