WIJ KOMEN ER OP TERUG! 'T EEN EN 'T ANDER Hoe zil hef in Holland DO G- ]S X_j Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Uit onze Kolonie. Koningin Elisabeth en hare moeder 2 CENTIEMEN HET NUMMER OijüSiSay 7 Februari 1911 Seweïatiende jaargang n' Z2. Zes ABONNEMENTEN: maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, TWEEDE UITGAAF, uren 's avonds, uren 's avonds. m BUREELEN TE BRUSSEL 233, ïZaachtschen Steenweg, BestuurderJ. TE AALST 233. I 9Kerkstraat, Telefoon 114 Van NuffePDe Gendt. ITet- was te Turnhout, eene stad van circa 25,000 zielen, de hoofdplaats der Antwerpsche Kempen. Het bestuur der papierfabrieken had een nieuw reglement voorgeschreven aan zijne werklieden,, waar onder andere in stond, dat alle werklieden deel moesten maken van de ziektekas in de fabriek, en dat de nieuwe aange nomen werklieden geen doel mochten maken van een werkerssyndieaat. Daardoor bracht men den doodsla; aan de vrijheid van vereeniging voor de werklieden. De kristene papierbe werkers gingen het eerst in staking, weldra gevolgd door de socialisten Er grepen talrijke onderhandelingen plaats tusscheii het bestuur der fabriek en de afgevaardigden der syndikatèn. De kristene werklieden riepen de be middeling in van den grooten volks leider Pater Hutten dank zijne tus schenkomst werd er aan de werklieden volkomene voldoening geschonken. - Wat moest men nog meer hebben Niels, natuurlijk. De kristene werklie den besloten derhalve en met de meeste reden het werk te hervatten. De socia listische kopstukken besloten voort te staken, om bet plezier van te staken immers de leiders var, de roode syndi katèn zouden er niet het minst om lii den. Zij begonnen dan te zoeken om nieuwere en meerdere voorwaarden te stellen eerst eiscliten zij evenals de kristene werklieden, eenige verande ringen in het reglementdie verande ringen werden allen toegestaan men gaf zelfs meer dan men gevraagd had. De socialisten wilden nu het bestuur verbieden eene ziektekas in te richten, wier reglement niet in liet minst de vrijheid van de arbeiders be lemmerde. Gelijk men wel denken kan, gaf het bestuur niet toe en was hel ook vast beraden besloten op dit punt niet toe te geven. De socialistische kopstukken nochtans hielden staan dat ze zouden, dat ze moesten winnen. Zij maakten de koppen der verdwaalde werklieden warm en dezen ongelukkiglijk lieten zich als gedweëe lammeren om den tuin leiden. Maanden en maanden heeft de werk staking voortgeduurd de arme ver dwaalden moeten leven van de socia listische genade van het gebedeld geld, van de roode- toelagen en van het uitgedeelde brood kieine kinderen werden van hunne moeders.weggerukt en naar den vreemde gezonden. Toen liet voor iedereen zoo klaar werd als de dag, dat de socialisten het onmogelijk konden winnen, hiel den de volksleiders toch immer staan, dat de zegepraal nakende was en dat de patroons kost wat kost moesten toe geven want dat zij het zonder de socialistische werklieden niet meer konden kroppen. Het socialisme moest bepaald en voor goed in de Kempen worden ingeplant Doch opeens komt de onverwachte kreetDe staking wordt gestoptwerk lieden, ge kunt maar zien, terug aan 't werk te geraken Daar stonden nu de ongelukkigen als waanzinnigen, als wankopigen lie pen allen als in vlucht, naar de fabrie ken eilaas I zlJ kw; anten te laat. Slechts eenigen konden worden aange nomen meer dan twee honderd hieven onbeholpen op de straat en dat in het putteken van den Winter Meer dan oen volle half jaar, ver schenen er in de socialistische bladen, dag voor dag, brandende oproepen en laaiende artikels Thans echter, nu de nood het ergste nijpt, valt het vuur der volksliefde gansch plotseling stil. Het is in de socialistische pers als in eene doodskamer weg waren en zijn de droomen weg die uilboezemingen van onverbreekbare liefde weg die gezamenlijke martelaars voor het vol kenrecht! Zeven volle maanden hebben zij de ongelukkige werklieden met woorden gepaaid en nu laat men ben al meteens gansch alleen in den steek Het is eene zware, gevoelige les voor de verdwaalde arbeiders onzer Ant werpsche Kempen. Thans zijn ze ge leerd en het is meer dan zeker dan zij zoo spoedig niet meer zullen herbegin nen zij hebben immer tot hunne schade en tot hun verdriet moeten gevoelen, de waarheid dezer gulden spreuk Eerst begonnen en dan bedacht, Heeft velen in het leed gebracht. Ver ja ringen. 7 Februari 1831 Na de stemming der Belgische Grondwet wordt liet Nationaal Kongres gesloten. 7 Februari 1859. Wet over de Goeden mannenraden. 7 Februari 1906. Geheimzinnige moord van Johanna Van Ga-lclc, een meisje vari 9 jaar. De misdadiger is niet ontdekt. Belgische bedevaart naar het Keigig Land tijdens de Goede Week en de Paaschfeesten. Gezegend en aangemoedigd door Z. H. den Paus en Z. E, den kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen. 4 lst0 bedevaart aan boord van de Etoile. Volkomen omtrek van de Middellandsche Zee. Vertrek van Marseille den 28 Maart terug te Marseille den 9 Mei 1911. Mar seille, Port-Said, Suez-kanaal, Kaïro," De P.vramiden, Matarich, Ileliopolis, Sakkara en Memphis, Jaffa, Jeruzalem, Bethlehem, St-Jamin _do.Bexg.cn, Jericho, de Jordaa.n, De Doode Zee, Samarïe, Caïffa, Carmclusberg, Nazareth, Kana, De berg Thabor, Tiberias, Gapharnaum. Het Meer Genesaretli, De Yarkmouck, De Hauran, Damascus,Baalhek: De Libaan, Beyrouth, Konstantinopel, De berg. Athos, Alhenen, Malta, Napels, Pom peï, Marseille, enz. Prijzen der plaatsen (Van Marseille tot Marseille): Is1'-' KL: 1250fr. 2® KI 1050 fr. 3® KI': 800 fr. Vraagt het volledig en breedvoerig pro gram aan den E. Pater Legrand, inrichter, Halvestraat, 18, Leuven. Jaarwedden. Sedert 1 Januari is de volgende loontabel voor het spoorweg personeel ingevoerd Trein overste, 2600 2800 3000 fr. Eerste treinoverste, 2900 3200 3500 Opperfakteurs der statiën, 26002800 3000 fr. Eerste opperfakteurs, 2900 3200 3500 fr. In de posterijen kunnen de ordeklerken tot 3000 fr. komen. Een accijnsbediende begint met 1300 fr. na 8 jaren dienst heeft hij 1600 fr. Een onderwijzer begint veeltijds met 1000 of 1100 na 8 jaren dienst heeft hij dan 1200 of 1300 fr. Een griffier-bediende begint op 18 jarigen ouderdom met 1200 fr. Bij telegraaf en telefoon is geen enkele bediende die met zulke lage jaarwedde begint als de onderwijzer die tot zijn 20 jaar stu deert, en er is geene enkele loopbaan in welke de verhoogingen zoo traag voorko men alle vier jaar 100 frank of 25 fr. per jaar, zoo de gemeente zelf geen ander loon koster opmaken. Zoo men niet zeggen dat een onderwijzer geeno behoeften heeft gelijk een ander Een dierentuin te Brussel. Zoo het ontwerp is opgegeven een dieren- uin in de warande van Woluwe in te rich ten, hebben de ontwerpers evenwel allen moed niet laten schieten. Inderdaad, nu wordt gemeld, dat stappen zijn aangewend om te Boendael, in den eigendom Delheck, die 8 hectaren oppervlakte en langsheen den Die- eg, in de nabijheid der oude tentoonstelling is gelegen, eene dergelijke inrichting tot stand te brengen. Het gemeentebestuur van Brussel over dit inzicht gepolst, zoo een gunstig advies heb ben uitgebracht. Men weet dat die dierentuin op eene gansch nieuwe wijze zou ingericht zijn on de dieren er in betrekkelijke vrijheid zouden leven, in landschappen die zoo getrouw mogelijk de landen van herkomst zouden nabootsen. De Pruisische minister bij Zijne Heiligheid den Paus. Verleden week had in de zaal van het Con- sistorium van het Vatikaan, de jaarlijksche plechtigheid van het aanbieden der gewijde kaarsen aan den II. Vader plaats, ter gele genheid van Lichtmis. Algemeen werd opgemerkt dat Z. H. de Paus, toen hij M. de Muhlberg, Pruisische minister, opmerkte, naar hem toeging, en hem zeer vriendelijk groette. Hieruit blijkt dat ondanks het geschrijf van de Protestant- sche bladen, de betrekkingen -tusschen den 11. Stoelen Duitschland, zeer vriendschap pelijk blijven. Reusachtige hoornen. Het Gouvernement der Vereenigde Staten bezit oen nationaal pari; der Sequiora's. Dit is ge legen in California, in de Sierra Nevada. Eenige specimens dezer reusachtige boomen hebben meer dan 30 meters diameter, meer dan 100 meters hoogte en hun leeftijd wordt geschat op 3 a 500Q jaar. Dit wonderbare park wordt hijzonder be waakt en bijzondere maatregelen werden ge nomen om den brand te vermijden die het zou kunnen vernielen. Gewaar der doode ratten.— De vraag is opgeworpen of de doode ratten, in zee geworpen en opgevreten door de vis sollen, niet de pest aan don viseh aanzetten, die op zijne beurt deu mensch, die van dezen visch eet, zou besmetten. Professor Fürlhvan liet gezondheidsge sticht van Hamburg, heeft met liet oog hier op, proeven genomen. Op alle wijzen trachtte hij de pest aan de vissehen aan te zetten doch gelukte er niet in. Evenwel werd bevonden dat de krieldieren of microben der peslkwaal verscheidene da gen blijven leven in de ingewanden.der vis sehen en dus, in 't water terecht komen van waar zij besmetting kunnen aanrichten. Het is dus geraadzaam de doode ratten niet in zee te werpen, maar wel tot asche te verbranden. AAN KON DICING EN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. ^grooie regel) fr. ,00 4C bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAMIN1AU, 217, de Mé.*odesiraat, Brusse!> Voerde rïüivenliefhebbers. - Het bestuurscomiteit van liet Verbond der Dui venlief hebbers-Vereenigingen van België, heeft besloten, een bijzonder bureel op te richten dat zich meer bepaaldelijk zal bezig houden niet de opeiscliing en terugzending naar huil hok, v,-u verdwaalde, gevangene of gewonde .reisdyivem deelnemend aan prijs- vluelilen. Zooals wij reeds over weken schreven, doet deze zaak veel inkt over liet papier loeienin al de omliggende landen. De pers, de diplomatieke en de regeeringskrin- gen, de Parlementen en daardoor natuurlijk de openbare meaning houden zich met de zaak veel bezig. De meeste menschen hebben een vast standpunt, waarvan zij niet willen en ook niet zullen afgaan voor die personen mag men zeggen en schrijven zooveel en zoo goed men wil, daar is geen zalf aan te strij ken zooals zij het opvatten en voorhebben, zoo dient het opgevat en zoo is het. Do Eu- elsclien schrijven dat de versterkingen van Vlissingen tegen hun land zijn gericht en dat de Engelsche schepen de Schelde niet unnen opvaren de Fransche bladen deelen, dit spreekt thans van zelf, de zienswijze van Engeland. De Duilschers zeggen dat zij in de versterkingen van Holland niets te zien heb ben. Holland heeft den plicht zoo te hande als het land zelf het beste oordeelt voor zijne eigene veiligheid en verdediging. Som mige Belgische bladen, vooral de Fransche, zien iii de versterkingen van Vlissingen een maatregel tegen de onafhankelijkheid van België de meeste Vlaamsche bladen daaren tegen beweren dat Holland meester is in zijn eigen huishouden en dat men het recht niet heeft Holland inzichten toe te schrijven, die het niet heeft. De anti-Duitschgezinden vinden vooral hun stokpaardje met te schermen met het Duit- sche gevaar. Het is Duitschland dat Holland verplicht Vlissingen te versterken. T eg-en die bewering komen de Hollandsche bladen, de Hollandsche diplomaten en de Holland sche regeeringskringen heftig op. Wij laten ons door niemand de les spellen, verklaarde een hunner staatsmannen wij zullen ons door niemand laten beïnvloeden, en wij zul len die maatregelen nemen die voor onze be scherming en onafhankelijkheid ons het voor- deeligsle schijnen. Een Duitsche hooger officier verklaarde ook in een dagblad, dat België ongelijk heeft door die versterkingen zijne onafhankelijkheid be dreigd te zien de zekerste waarborg van België's onafhankelijkheid, schrijft hij, ligt nog altijd in de gesloten verdragen en in het traktaat van Berlijn. Niemand denkt er aan die verdragen te verbreken en België moet zeker niet vreezen dat die verbreking het eerst zal komen langs den kant van Duitschland. Men ziet, de gedachten en uitgedrukte meeningen zijn zeer üiteenloopend dat er een oorlog zal uit voortvloeiëu is bezwaarlijk aan te nemen het ergste dat er te vreezen ZEVENTIENDE LIJST. Bedrag der vorige lijsten 59,203.02 Eene geestelijke gemeento. 100een pries ter van Mechelen, 25 EE. IIH. pastoors van Wilsbeke, Roozebeke, Ousselghem, Marckeghem, Vyve S.-Bacfs en Wacken,GÓ; Voor onze overledene, Geeraardsbergen, 25; M. V. Beheyt, pastoor van O.L.V. Kortrijk. 25 II. Vader, zegen uwe kinderen, Bergen, 50 Naamloos, Kortrijk, 100 V. D., Gent, 25; R. S.. id., 25 Mijnheer en mevr.Kervyn d'Oudt Mooreghem, Mariakerke-bij-Gent,50; de geesteli jkheid van Sleydinge, 50 naam loos, Sleydinge, 20 een priester, Gent, 100; naamloos, Gent, 100 Bethleëm, 100 Rid der en mev. Rid. de Ghellinck d'Elseghem, Vaernewyck, 100 de geestelijkheid van Dendermonde, 115; Principaal en professors van liet St-Lodewijkscollegie, Brugge.-100 Kanunnik De Jaegher, Brugge, 40; J. D. J., id., 50 M. en mev. Christiaen-De Snick, Gouckelaere, 25 M. en mev. Alb. Verslrae- ten-De Glercq, Brugge, 25 M. en mevr. Michielsen-De Vos, 50 een Antwerpsche Vlaming, 300 J. Vermeulen, Antwerpen, 100 M. E. G. O. L. V. -parochie, id., 50 M. Hummer, rustend pastoor, Aarlen, 25 Overste en Zusters van het pensionnaat, Ileule, 50 M. Edouard do Ghélin, Horrues, 100 naamloos, Chaudfontaine, 50 M. en mevr. Ryitebier-Gevaert, Roesclare, 10 L. G. Ramsdonck, 1 II. Vader zegen de Moe- renaars, 20 J. De Vuyst, Welleren, 1 eene weduwe en hare dochter, 1 Burgerskring, Gent, 20 een priester van Kortrijk, 5 V. H., Gent, 3 H. Vader, zegen ons, 20 eene dienstmeid, 5; naamloos, Sleydinge, 10; Id., id., 2 M. M. D. G., Elsene, 2,50; priester L. Homans, id., 10 Juffrouwen Lecompte, Gent, 10 voor de genezing van Petrus, 10 M. en mev. Viaene-Debbaudt, Gent, 10 Karei Rossignol, Brugge, 5 een priester van Brugge, 15 voor de goedheid van Maria en Edgard,10; naamloos, Brugge, 20; E. H. Pastoor van Zugenkerke 10 naamloos,Brugge, 20; priester R. Ingelbcen Aertryck, 5 Leve Pius X, voorstaander der dagelijksche Communie, TÓ naamloos, 20 om eene goede dood, 10 G. R. vraagt den zegen, 10 Juff. Constandt, Dixmude, 5;Van den Eede, Drussel, 2 O. L. V. van Hal, help ons, 2 M. S., Thienen, 1; Eene dienst meid uit Gheluwe, 20 Voor de genezing van mijne moeder, 5 Twee dienstmeiden, congreganislen, Heyst-op-Zee, 2 G. en M., Kortrijk, 2 M. Alf. Mestdagh, Harelbeke, 3 Ouderlingen en weezen van het klooster, Heule, 20 Dr Mathé, Rethy, 20 Karei en Laura, 2; Om eene gunst te hekomen, Brus sel-Oost, 10 M. Fr. Duliaüt, Peissant, 5 Ter eere van den II. Cornelius, 4 Een jonge kristen van Luik, 2; De Heilige Vader geneze mijne moeder, 1. Totaal 61,624.52 fr. ambtenaar wordt in de maand Maart te Brus sel verwacht. De Eerw. Pater Cambier gekwetst. Talrijke on belangrijke diefstallen werden gepleegd in de magazijnen der Missie van Luluahurg. De paters hadden dan ook «wolf ijzers en schietgeweren gelegd om de onge- noode gasten op eerbiedigen afstand te hou, den. Zekeren avond kwam de E. P. Cambier, apostolieke prefect, van Opper-Kasaï in de magazijnen, en dacht aan de valstrikken niet meer. Hij raakte met den voet een draad en een met een lood geladen geweer ging af. Pater Cambier kreeg heel de lading in do braailiet scheenbeen werd gebroken en hel vleesch door wel meer dan honderd looden hollek ens ijsolijk doorploegd. Met twee maanden rust zal hel ongeval vergelen zijn. Pater Cambier heeft nocliyzïjne goede luim, noch zijne meeslepende vroolijkheid ver loren. Vreeselijk drama te Parijs. Op de wijk Montmartre, te Parijs, woon den de echtgenooten Schmaltezer, met hun kindje, 15 maanden oud, en den vader van Schmaltezer, een 59jarigen man, die sinds eenigen tijd teelcens van zinneloosheid gaf. Terwijl vrouw Schmaltezer gisjeren mor- gend in de keuken aan 't werk was, greep de zinnelooze een mes en plofte het in den rug zijner schoondochter. Hij bracht haar ver volgens een tweeden steek toe in den bil. Alhoewel vreeselijk gekwetst en overvloe dig bloed verliezende, had de jonge .vrouw toch nog de kracht naar hare slaapkamer te vluchten, waar haar man nog te bed lag. Deze sprong op en bevreesd voor het leven van zijn kind, liep hij heneden. Het venster stond wijd open, dóch het kind lag ongedeerd in zijn wiegje. Toen Schmaltezer door het venster zag, bemérkte liij zijn vader, die met verbrijzelden schedel ten gronde lag. De arme zinnelooze was door het venster gesprongen en op den slag dood gebleven. De eerste reis. De stoomer Elisabethville van de Compag nie Beige et Maritime da Congo, heeft Zaterdag Antwerpen verlaten om zijne eerste reis naar Kongo te doen. Ter dier gelegenheid was de plechtigheid der afvaart eenigszins meer opgeluisterd dan anders. Redevoeringen werden uitgespro ken enz. De Elisabethville nam 120 reizigers en 5000 toen ton koopwaren mede. De algemeene onder-gouverneur. De onder-gouverneur generaal van Kongo, M. Malfeyt, zal op liet einde dezer maand zijne toeziclitreis in U.elé geëindigd hebben. Hij zal zich dan te Faradje bevinden, van staat, zijn de lange international© verwikko- waar hij langs den Nijl via Caïro, naar lingen. Europa zal terugkeeren. Deze hooge coloniale Staatkundig Overzicht Bulgarië. Alhoewel er eene overeen komst gesloten is met Turkge, voor hetgeen de toltarieven betreft, bereidt men zich te Konstantinopel nog voor den tarieven-oor log. De Turksche gezanten te St-Petershurg, Weenen, Bucharest, Belgrado en Cetinjé hebben opdracht ontvangen overal de han delaars te verwittigen van hetgeen te ver wachten is. Italië. Verscheidene Italiaansche bla den hebben met verontwaardiging protest aangeteckend tegen de beioering van het Berliner Tageblatt, dat Italië, Tripoli zou gaan bezetten. Nu. Turkge aan Italië vol doening geschonken heeft wegens het ge schil in Tripolizou men maar niet begrij pen, waarom Italië nog verwikkeling zou zoeken. Engeland. lieden, Maandagwerd in Engc'Jr.d, met het gewoon ceremoniaal het Parlement geiend door Koning Joris en Koningin Mary. Amerika.De omicenteling in Honduras, zal binnen kort geëindigd zijn. De president der Republiek geeft zijn ontslag. De Amcri- Itaansche oorlogschepen hebben diensvolgens generaal Bouilla uityenoodigcl den veld tocht de staken. Marokko. Uit Fez wordt gemelddat Mouley-Hafid, toen hij Fez toilde verlaten verscheidenenotabiliteiten,waaronder eenige Europeanen, wilde medenemen. Toen de konsul van Spanje daartegen verzet aanteekende, beweerde Mouley-Hafid dat hrj beter voor de veiligheid der Euro peanen kon zorgenindien hj ze met zich nam. Indien Europa echter de verantwoor delijkheid op zich toilde nemen, zou hj ze ie Fez laten. Hel diplomatisch korps is verwittigd. Vier caïds van Doukala werden op bevel van den sultan in hechtenis genomen Wij vernemen,uit goede bron dat Konin gin Elisabeth zich niet naar hel Zuiden zal he geven tot volledig herstel van hare gezond heid men heeft volkomen afgezien van de ontworpen reis. Onze Vorstin zal in het kas teel van Laeken verblijven lot het weer guns tig genoeg zal zijn om haar toe te laten ha ren intrek te nemen in het koninklijk kasteel te Oostende. De moeder onzer Koningin, de hertogin Ivarel-Theodoorvan Beieren,is Zaterdag mor gen te Brussel aangekomen, om eenige da gen bij hare dochter door te brengen. De Ko ning. vergezeld van gravin d'Oultremont, eeredame der koningin, en van commandant Fernand de Poch, ordonnancieofficier, heeft zijne schoonmoeder in de Luxemburgs tal ie afgehaald. De hertogin was vergezeld van de baronnes Bottmann, hare eeredame, en van baron Bottmann, vader dezer laatste, groot meester van het huis der hertogin. De koning en de hertogin begaven zich per automobiel rechtstreeks naar het kasteel van Laken, waar Koningin Elisabeth met onge duld hare doorluchtige moeder wachtte. Het wederzien was hartroerend. De koningin, wier ziekte de hertogin zoo wreed beangstigd had, viel in de armen harer moed r en om helsde haar lang en vurig. En dan was het de beurt aan de prinsen, Leopold en Karei en aan prinsesje Marie-José om hunne groot-» moeder te omhelzen. Aangaande de gezondheid van de koningin is liet nieuws uitmuntend Hare Majesteit stelt het zeer goed en sinds eenige dagen doet onza vorstin wandelingen in het konink lijk park, aan den arm van den koning, en schier altijd vergezeld van hare kindereu.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1