De Congokwestie. BUITENLAND. 'T EEN eT'T ANDER Brooiooze Werklieden 1 AGBLA r Stoutmoedige bandieterij te Parijs. Nieuwjaarsgillen voor den Paus. ^eventieiiiie jaargang nr 33. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 8 Februat'i 191 S OLKSSTEM ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 tranken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $4 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENi AANKONDIGINGEN 230, TE BRUSSEL Sïaachtschen Steenweg, 230. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 KI. annk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ^groote regel) fr. 1.00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0.30 Finahc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Voop. alle aankondigingen, zich wenden E. TAMINiAU, 217, de Mé^odestraat, Brussel. Eenieder weet hoe kleingeestig, hue ellendig onze tegenstrevers met de laatste kiezing misbruik hebben ge maakt vaiT de onwetendheid van vele brave menschen, in zake colonisatie. ITet Parlement had de overname van Conga gestemd. De geheele rechter zijde op eene uilzondering na, en het grootste en we mogen wel zeggen, hel beste deel van de iiberale partij deden de overname doorgaan tegen eene kleine tegenpartij. Wat men er ook van zegge, hot was spijtig, waarlijk spijtig om bestaligen, dat een werk van hoogere beschaving en bijgevolg van hoogere vlucht, niet gestemd werd door de algemeenheid van de Kamer leden. Doch voor velen was er politiek belang bij, de kiezing stond voor de deur en het middel was te schoon om geen misbruik te maken van de ge steltenis van vele lichtgeloovige ol weinig ontwikkelde menschen. De tegenstrevers om maar de bijzonderste en algemeene leiten aan te balen, be weerden bij hoog en bij leeg, da! Congo, den voorspoed van België ging verslinden, dat Congo, onvermijdelijk België in een oorlog zou wikkelen en dat onze volkszonen naar Congo zou den gestuurd worden, waar hun een vreeselijke en zekere dood te wachten stond.... Eene menigte kiezers, in de war of in den twijfel geraakt, dooi' dr al te verregaande stoutmoedigheid van die zoo genoemde profeten, eindigden met gehoor te geven aan" die alles be halve ernstige taal, en ze stemden voor de volksmisleiders en tegen de katho lieken, die nochtans zoo manhaftig hun beste welzijn en tevens de eer van het vaderland zelve hadden verdedigd en voorgestaan. De Congo is thans in de handen van België en heeft zijne eerste bewijzen reeds geleverd. Welk is het gevolg van die overname Zal ons land verarmen door de Congo-overname AVie zou er zulks nog durven beweren Zal België door den Congo in oorlog ^geraken Maar neen, beste lezers Moeilijk heden zullen er weliswaar nog op den weg komen, dat is onvermijdelijk maar de moeilijkheden zijn gemaakt om opgelost te worden. Men mag et- stellig van overtuigd zijn, dat ons land in de laatste vijf jaren moeilijkheden heeft uit den weg geruimd, die het se dert 1830 niet meer had gekend. En toch staan wij er nog friscli en leven dig voor. Als vaderlanders hebben wij bet recht er fier over te zijn, er over te roemen. AArat de kwestie betreft, dat de jonge Belgen zullen moeten gaan soldaat spelen in Congo, daar moeten wij niet eens op antwoorden, want de Grondwet verbiedt het hij die met zulke belachelijke streken voor den dag zou durven komen, zou zeker dooi de toehoorders duchtig worden uitge floten. Daaraan ziet men hoe onrecht vaardig de veldtocht was, dien men met de laatste kiezing tegen onze ka tholieke partij beeft gevoerd. Men mag er zeker van zijn bij de eerstkomende gelegenheid zal het kiezerskorps mêt klank de katholieke partij vergoeden om bare geledene schade. Thans is er niemand meer, om niet ten volle de groote. verbeteringen te bevestigen en te loven die België in Congo heeft teweeggebracht. De Pro- teslanlsehe Engelsclie zendelingen, waaronder vooral M. Clarke, hebben openlijk getuigd dat het in Congo hon derd per honderd verbeterd is de so cialisten zelf, waaronder schepene Gri- mard en öbk Vandervelde, kunnen niet. nalaten den grooten vooruitgang luidruchtig te verkondigen. En zij zelf die de grootste bekampers waren van het Congoleesche beheer van vroeger en nu nog op meer dan een punt over bestuurszaken verschillenzij ook voe gen hunne lofbetuigingen bij de ande ren. Het is eene volstrekte algemeene uitgesprokene en openbare meening, dat het bestuur onzer kolonie op treffe lijke wijze is verbeterd en dat de voor uitgang overal tastend wordt waarge nomen. AVanneer men op zulk eene gebeurtenis kan wijzen, dan heeft men reden fier te zijn over den afgelegden weg Eere, wien eere toekomt Verjaringen. 8 Februari 1842. M. Gerard, overste van het krijgsparket der irovincie Brabant, stelt protest in aangaande de kwaadwillige geruchten die over de zelf moord van generaal Buzen rondloopen. Hij verklaart zich bereid om de stukken voor te brengen die de lasteraars door de eerlijke lieden zullen doen veroordeelen. 8 Februari 1866. Met 33 stemmen tegen 15, verwerpt de Senaat het afschaffen der doodstraf. Naar Londen. Tusschen de per sonaliteiten die te Londen de betooging, door tie Engelschen ter eere van de Belgen inge richt, zullen gaan hij wonen, bevinden zich VI. Arm and Hubert, minister van Nijverheid en Arbeid M. Jan Dubois, algemeene be stuurder van het Arbeidsambt en M. Mavaut, kabinetsoverste van den minister. Zij zullen naar de hoofdstad van Engeland vertrekken in gezelschap van MM. Max, burgemeester Grimard, Steens en Jacqmain, schepenen van Brussel de burgemeester en de schepenen van Antwerpendeherlogd'Ursel; MM. Gody en Storms baron Janssen MM. Francotte, Nerinx, Delannoy, Lepreux, Keym. graaf Adriaan van den Burch, Wiener, enz., enz. Men weet dat deze vriendschapsbetooging beslaat uit eene reeks feestelijkheden, en een groot banket in de Guild-Hall. Hei BnternaiSonaal BSinden- congres. Dit congres wordt dees jaar to Cairo in Egypte gehouden. België zal er vertegenwoordigd zijn door Broeder Ame- Jeus, algemeen overste der Broeders van Liefde, den staatsminister Vanden Heuvel, baron Descamps, gewezen minister van we tenschappen en kunsten en nog verscheidene andere gekende personen. Allen bevinden zich thans te Rome en werden Maandag door Z. H. Paus Pius X in gehoor ontvangen. Het Internationaal Blindencongres zal door Broeder Ainedeus voorgezeten worden. In 't spGoraegbestuus1. In den loop van April zal een wedstrijd worden uilgesdhreven voor het begeven van plaatsen van ingenieurs in den dienst van Werken en Wegen en in den Trekdienst van het spoor. Naar China.Een der geneeshee- ren van den gezondheidsdienst uit het binnen land, heeft aan den minister van binnenland- sche zaken en openbare gezondheid de toela ting gevraagd om naar China te vertrekken, ten einde daar te helpen aan de verpleging der pestlijder en het bestrijden der schrikke lijke ziekte. Congo-Blieuws. Uit Sakania, in Belgisch-Congo, schrijft men ons dat het al daar rustig toegaat, doch dat rond 10 Decem ber een blanke werd verslonden door een leeuw. Enkel de linkerhand van den onge lukkige werd gevonden. Allo opzoekingen om kleeren of andere overblijfsels van den ongelukkige te ontdekken, waren vruchte loos. Bsjee&igeP'Oegten. De Rechter zijde van de Kamer is voor Woensdag hijeen- geroepen De Middenstatie ie Brussel. De senators en volksvertegenwoordigers van hel arrondissement Brussel, hebben n het cabinet van den heer burgemeester eene vergadering gehouden welke twee uren ge duurd heeft. Bijna eenparig werd besloten dat de stad een groot nadeel zou hebben in geval de Middenstatie niet gemaakt word. Er zal bij den heer Minister van Spoor wegen aangedrongen worden om de werken te bespoedigen. Hei schoolschip. Het Belgisch schoolschip zal in de eerste dagen der maand Maarlmet eeno lading van ongeveer 3500 ton kolen en coke, uit Sunderland naar Kon- tevidco vertrekken. De kadetten zijn reeds verwittigd. Hoe men de Vlaamsche taal belachelijk maakt. Het gouAv- bestuur van Brabant doet eene plakkaat uit hangen, de kiezers oproepend voor den hoo- geren Handels- en Nijverheidsï-aad. Onder do belanghebbenden worden ver meld op de plakkaat bestuurders van naamlooze maatschappijen of... stille gezel schappen bij aktiën Moordpoging te Antwerpen. Zondag avond, kwam de genaamde Theo- phiei B..., 21 jaar, wonende Belliardstraat, 3, in de herberg Brouwers vliet. 6. De ver bruiker zocht twist met de meid Louisa Haeck, welke hij vervolgens verscheidene messteken in den buik toebracht. De gekwet ste is naar het Stuyvenberggaslhuis gebraoht en de dader werd ter beschikking van don procureur des Koniugs opgesloten. Het slachtoffer is slechts 18 jaar. B..., is 21 jaar en voerman. Reeds eenigen tijd ont stond er twist tusschen het koppel dat iiefde- betrekkingen had. De twist hernam Zondag avond in de herberg en werd voortgezet in eene achterplaats. Eensklaps hoorden de bewoners om hulp roepen. Wanneer men in de achterplaats kwam, bevond zich daar de voerman met een be bloed mes in de hand het meisje lag bewus teloos ten gronde. Zij was door drie messte ken getroffen. Te Ingelmunster hadden de kristene werk lieden, hij middel van hun sybdikaat, een kleinen opslag gevraagd. Daar de loonen er zeer laag waren, kon niemand ernstig houtlen slaan dat die opslag een te groote eisch was. Overigens, er was slechts kwestie van eenige centiemen per dag-. De patroons, dat biina allen liberalen en misschien wel allen liberalen zijn te Ingelmunster, wilden van geene vermeerdering welen, en,om de macht van het kristen syrfdikaat en tevens om de kristene werklieden te treffen, riepen zij het lock-out uit. De fabrieken van Ingelmunster werden gesloten en nu nog zijn ze gesloten. De kristene werklieden worden thans in het midden van den Winter werkeloos op straat gezet. De patroons hebben niet eens nage dacht of er toch geen acht op gegeven, dat zij de werkersfamiliën in eene groote en droeve ellende gingen storten. Daar trekken zij zich niets van aan het kwam er voor hen slechts op aan om te toonen dat zij de haas zijn te Ingelmunster, dat zij daar doen en zeggen wat en gelijk zij willen engoedvinden. Zulke meening kan toch onmogelijk de goede zijn. De kristene syndikaten hebben overal in schrijvingen rondgestuurd tot ondersteuning der ongelukkige werklieden. De heer gouverneur van West-Vlaanderen, Z. II. de Bisschop, de katholieke Senatoren en Volksvertegenwoordigers en zeer vele hooggeplaatste katholieke personen hebben hun eene milde ondersleuning geschonken. Wat verschil echter tusschen de socialistische en de kristene werklieden. Wanneer zulk geval zich voordoet bij de socialisten, dan is liet hij de leiders een gevloek, een getier een gehuil en geschreeuw dat bijna niets menschelijks meer over heeft; bij de kristene werklieden is bet kalme bezadigdheid. Zij wachten met spanning het verder verloop van den strijd af. Óndertusschen worden zij goed bijgestaan en voortgeholpen door het kristen syndikaat. Men ziet het overal wordt de strijd tus schen werkgevers en werknemers heviger en hatelijker, alleen' hij de kristene patroons en kristene werklieden, die de voorschriften van Leo den Dertiende volgen, is er eene merke lijke verbetering gekomen. De godsdienst alleen is bij macht aan dien strijd eene rechtvaardige oplossing te geven; werpt men den godsdienst van kant, dan mag men verzekerd zijn dat binnen eenige jaren een strijd zal los.barsten, zoo geweldig, zoo bloedig en zoo afschuwelijk, dat de Wereld geschiedenis nog nooit heeft vermeld. Dat het Vlaamsche volk in tijds zorge aan deze algemeene vernietiging te ontsnappen Eene oudheidskoopster, Mev. Delpouys, wonende Boulevard Menilmontant, te Parijs, is het slachtoffer geworden van stoutmoedige bandieten. Do handelaarster bevond zich alleen in haren winkel, rond den avond, toen een wel gekleed jongeling binnenkwam en haar een uurwerk tVr verkooping aanbood. Mev. Delpouys deed den bezoeker opmer ken, dat zij geene juwëeleri meer kocht. Do onbekende vertrok daarop en kort na dien kwam een andere kerel den winkel Lin nen. Deze moest een paar kousen hebben. Terwijl de vtouav in eene kas zocht, werd zij plotselings door don kerel vastgegrepen en in de keuken gesleurd. Daar werd zij met geweld ten gronde geworpen en vreesdijk mishandeld, zoodat zij weldra bewusteloos bleef liggon. Toen zij een kwart uurs later ter bezin ning terugkwam, was de'bandiet verdwenen. De arme vrouw kon met veel moeite op staan en zich naar liet policiebureel slepen, alwaar zij hare verklaring deed. Onmiddelijk werd een onderzoek geopend in de woning van het slachtoffer. De juweelen, de kostbaarheden, geld enz. waren verdwenen. De waarde van liet gestolene mag op minstens 10.000 fr. geschat worden. Uit het onderzoek is verder nog gebleken, dat de twee kerels, die hij Mev. Delpouys in huis geweest zijn, 't akkoord waren. Terwijl de tweede schurk het slachtoffer afmaakte kon de andere, die inmiddels ook teruggekeerd was, al de kostbaarheden stelen. ACHTIENDE LIJST Bedrag der vorige lijsten 61,624.52 fr. Le XXe Siècle 100; II. Familieschool Begijnenstraat, Mechalen, 25Gongr. der dochters van St Hilonius, Iseghem, 50 Ba ron en barones de Moreau, 200 Graaf en gravin de Smet de Naeyer, 100 Onbekend, Aalst, 50 M. Pieter De Haeck, id., 25 M. J. Dujardin, Leuze, 30 De geestelijkheid der dekenij van Antoing, 115 Leve Jezus- Gbrislus, Paus en Kerk, 100 Naamloos, Aalst, 40 Graaf van den Steen de Jehav, Brussel. 100 Mev. wed. Moreuw, M. Aug. en Mej. Maria Moreuw, 100 P. F., Turn hout, 50 Bestuurder en professors van het Seminarie van St Truiden, 105 Een Waal- sche Burgemeester, 25 Mej. Powis de ten Bossche, 100Douairière Ed. Orban de Xivry, Laroehe, 100 Mev. Maus, Brussel, 50 M. Rotsart de Herlaing, geheim kamer heer van Z. H., en mevrouw, 200 M. en mev. Jos. Devolder, 100; M. Albert Pouilet, Brussel, 30 Leerlingen van 't Sint J. Tlerch- mans Geslicht, Molenbeek, 30 E. N. Cour- sel, 90 Mevr. de Hausy, 100 M. Karei Gollard, Leuven, 50 Mev. Eudore Pirmez, 100 superior en leeraars van 't Klein Semi narie, Hoogstraeten, 120 Dr L. Schoofs, Brussel. 20 J. P. enZ.. Iseghem, 20 C. L. R., 10 Eenige parochianen van Biésme- rée, 15 ter eere van de II. Herten, 20 M. F. V. 1,5C mevr. wed. D. Van Assche, Aalst, 10 M. en mov. Van Assche-Coppens, id., 10 M. Gust. Van de Maele, id., 5; Kin deren De Vos, id., 2 P. B., id., 2 eene dienstmeid, 1 NÏev. Iloyois, Doornik, 5 Eene Gentenaarster, 1 P. D., Wez, 10 Liefde en herstelling, 5 twee gezusters, Et terbeek, 5 Naamloos, 5 E. H. Van Óver- schelde, pastoor, Bavichove, 10 Om den H. Vader .te bedanken, 10 M. Van Loon, St-Mariaburg, 3 Gerard, 1,40 A. W. V., 5 J. D. Feyen, Exel, 20 H. Vader zegen ons, 1 M. de Cocquéau, Bergen, 20V. W., 1; Tweenaamloozen, St-Pieters-Capelle, 20 Naamloos, 20 Ter eere van het Heilig Hert van Jezus, 2 De eenheid in de katho lieke werking, 5 Ter eere yan den H. Jozef, 2 A. S., 5 Maria-Hendrika, 5 II. Vader zegen ons huishouden. Iseghem, 1 Naam loos, 1. Totaal 64,189.52 fr. Men kan zijne inschrijvingen zenden ten hureele van dit blad en aan M. Léon Mallié, sekretaris, Gouden Hoofdstraat, Doornik. Staatkundig Overzicht Kreta. Daar men te Constantinopel ver nomen heeft, dat verscheidene hooggeplaat ste Kretenzers eene omreis doen naar de Europeesche hoven, om de aanhechting van Crela bij Griekenland te vragenheeft het Tursch gouvernement aan zijne gezanten bevel gegevenoveral de handelwijzeder reizigers goed na te gaan. Men verzekert dat Turkyë de ontvangst der zendelingen door eene Eurojwesche mo gendheid, als een persoonljken aanval zou nemen. Italië. 't Schijnt dat de betrekkingen tusschen Italië en Turkyë,teeg ens de kwestie van Tripoli nu toch zeer gespannen blijven. Te Constantinopel vreest men geene krijgs bewegingen, doch men denkt dat Italië langs diplomatieken weg voldoening zal eischen, zóóveel té meer,daar de lurksche dagbladen voortdurend Italië aanvallen. Mexiko. Uit El Paso wordt gemeld, dat kolonel Rabago aan het hoofd van 300 man federale troepen, Zondag avond door rangen der muiters gebroken is en in Juarez isHjedrongen. Hij werd er door het volk geestdriftig onthaald. Andere verster kingen worden ook nog verwacht. De federale ti'oepen vuurden gedurig op de verstcrkiiig stoer ken der oproerlingen. Men weet niet of deze verliezen leden. Men voorziet dat hel onmogelijk zal zijn voor de oproerlingen, Juarez in te nemen. Een ander telegramdit maal van de oproerlingen komende, meldt, dat dc mui ters, den trein waarmede de soldaten van Rabago aankwamen deden oniriggelcn. Een verwoed gevecht ontstond en de gauvernc- mentstroepen hadden 170 dooden. Kolonel Rabago kon met het overblijvende deel sol daten in Juarez vluchten Servië. Men is thans te Belgrado volop bezig aan het opmaken van het plan der reis van koning Peter naar Rome. 11 j zal een vijftiental dagen in Italië verblijven. Frankrijk. In de Fransche kamer is de bespreking begonnen, ter bescherming der Champagnewijnen. Verscheidene afgevaar digden hebben, verzet aangeteekend tegen hel stemmen der maatregelen, daar zulks volgens hen de trasten moet bevoordeeligen. Ten slotte werd het voorstel aangenomen •net 311 stemmen tegen lol. Engeland. Gisteren werden de kamers met groote praal geopend. De koninklijke stoet kioam juist om 2 ure aan het Parle ment. Eene overgroole menigte verdrong zich langs den doortocht. Koning Joris las de troonrede af, waarin hij bijzonderlijk wees op de goede vriend schapsbetrekkingen xcelke Engeland steeds met. de andere mogendheden wist te be houden. Onmiddelijk daarna werd de bespreking an het adres van antwoord aangevangen. FRANKRIJK Erge zaak Het parket is teWinnezeele een onderzoek komen doen nopens eene zeer ergo zaak. Eeiie vrouw werd er sinds geruimen tijd mishandeld door haren man en hare dochter. Zij hadden haar zelfs reeds verscheidene malen met den dood bedreigd. De ongelukkige werd in hare woniug opge sloten gebonden en 't is slechts tijdens eene onoplettendheid barer bewakers, dat zij kon ontsnappen en do policië verwittigen. Talrijke getuigen zijn onderhoord ge worden. Naar Tunis President Fallières zal op 17 April te Bizerte ontschepen. Hij" zal dus op het einde der Goede Week Parijs moeten verlaten. In dien het echter moest lukken, dat dei Kamers nog hunne dagorde niet afgewerkt hebben, zal hij zijno reis nog eenige dagen uitstellen. Studentenbetoogingen. De betoogingen tegen M. Wahl, leeraar aan de Rechtsschool to Parijs, duren voort. Gisteren morgen konden de leergangen wederom-niet plaats hebben. De zaak Vermeersch Zekere M. G..., een gewezen vriend van M. Vermeersch, die van de/en een testament had, heeft dat stuk nu aan den onderzoeks rechter gezonden. Poging tot ontriggeling Te Senlis, nabij het belangrijk kruispunt der staatsspoorwegen, hebben ongekende schurken een zware balk over de spoorbanen gelegd. De trein stootte op den hinderpaal, doch de balk ging aan 't schuiven'en vloog ten slotte buiten de sporen. Er hadden geene ongelukken plaats. Arme magistraten. Do rechtbank van S' Malo, welke sinds twee jaar reeds ontredderd was, hij gebrek aan rechters, heeft geene kans. Toen de aangebleven rechters hun jaargeld wilden gaan ontvangen, kregen zij bericht dat de kas ledig was DU ITSCH LAN D. Treinbotsing Te Berlijn had op den ringspoorweg eene botsing plaats tusschen twee reizigerstreinen. Zes reizigers werden erg gekwetst en twaalf anderen lichtelijk. Twee wagons rolden van eene helling. Dynamiet in eene school Te Wiesbaden heeft men in een gym- nasiurii, in het koolkot eeno kas gevonden, waarin honderd doozen, zorgvuldig in zage- lingen geborgen, lagen. Al deze doozen be vatten dynamiet. Men weet niet hoe d£- kas er gekomen is» Een vlieger gedood Luitenant Stein, van het 3e regiment tele grafisten, die op het vliegplein van Doebridz proefnemingen deed, is met zijn toestel ten gronde gevlogen. De ongelukkige werd op den slag gedood. Een zoontje M. Thissen, zoon van een groot nijveraar van Berlijn, is in faling verklaard. De jonge ling, die onder voogdijschap stond, heeft nu voor 15 miljoen mark schulden gemaakt. Vader Tlusson zal er acht miljoen van be talen en de rest zal kwijtgescholden worden, als zijnde de intrest van woekerloeningen. RUSLAND Dramatische poging tot ontsnapping Een galeiboef heeft te Moskou een bewa ker zijn revolver ontrukt en hem met zijn I wapen gedood. Twee andere bewakers die I ter hulp snelden, werden ook gedood.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1