BUITENLAND Verlenging van den arbeidsduur in de Kamers. 'T EEN EN 'T ANDER 33 A.C3r A.D De Engelsche Troonrede. Nieuwjaarsgiften voor den Paus, Schrikkelijke zelfmoord Vreoseüjke moord op een 10 jarig knaapje ENGELAND RUSLAND OOSTENRIJK. PORTUGAL. GRIEKENLAND ITALIË Zevesttiende jaargang n' 34. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 9 Februari 1919 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230, Haachischen Steenweg, 230. I Q, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3° bladz. (groote regel) fr. 1,00 4C bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Voor alle aankóndigixgex. zich wfxdf.x E. TAM1NIAU, 217, de Mé»*odestraat, Brussel. De heeren volksvertegenwoordigers doen niet meê of' schij nen niet meè te doen in den strijd voor mindere werk uren. Zij liehben inderdaad eene kom missie samengesteld, die met vier stemmen tegen één heeft besloten, te vergaderen Dijnsdag's van 2 tot 5 uren, den Woensdag van 10 tot 12 's voor middags en van 2 tot 6 uren 's namid dags Donderdag's van 10 tot 12 uren voormiddags en van 2 tot 5 Uren 's na middags. De Kamer van volksverte genwoordigers zou dus niet meer ver gaderen op den Vrijdag toch alles bijeen gerekend zullen de vlijtige hee^ ren volksvertegenwoordigers in plaats van 10 all uren, 15 uren arbeiden. Door die nieuwe regeling voorzien de aanhangers twee groote voordeelen. De werkzaamheden der Kamers zul len toenemen, en men zal eene groo- tere krachtinspanning aan den dag leggen. Zooals men weet, waren de heeren ministers opgekomen tegen do mor- g(inzittingen, omdat zij hunne minis- terieèle bediening dan moeten vervul len. De aanhangers van de nieuwe werkregeling erkennen de degelijkheid van de opwerping, maar zij antwoord den Men kan overeenkomen om niet te stemmen vóór elf ure van den voor middag, zoodat de heeren ministers dan hun werk toch hebben kunnen vol einden; daarenboven hebben zij thans den ganschen Vrijdag vrij. Zoodat dit veel vergoedt. M. De Sadeleer had aangetoond dat deze regeling 50,000 fr. meer zou kos ten aan den Staat, daar men het per soneel dan moet vermeerderen om het Beknopt Verslag* op te maken. Deze opwerping is ook gegrond maar toch slechts gedeeltelijk. Vroeger met de regelmatige verlengenis der zittingen moest men ook 25,000 fr. meer uitge ven, zoodat de vermeerdering van uit gave niet 50,000 fr. maar enkel 25,000 lr. zou bedragen. Deze som kan geen beletsel zijn, om een maatregel tegen te houden die aan het land zoo hoogst voordeelig moet zijn. Wanneer men den duur onzer ka merzittingen vergelijkt hij die dor an dere landen van Europa dan hebben onze gekozenen nog zoo veel recht niet om klagen. Tot nadere inlichting ge ven wij hier den arbeidsduur in die Parlementen. In Duitschland zetelt de Reichstag alle dagen der week, telkens 6 uren, hetzij een totaal van 36 uren. In Engeland heel de week, behalve Zaterdag's. Telkens 8 uren en half, of 42 uren en half per week. In Frankrijk slechts 4 dagen, Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, telkens 5 uren, of een totaal van 20 uren per week. De Fransclien laten zich goed betalen. In Italië, alle dagen 5 uren of 30 uren per week. In Holland, Dinsdag, Woensdag, Donderdagen Vrijdag, gemiddelds uren per dag- of 20 uren per week. In Oostenrijk, alle dagen 4 uien of 24 uren per week. In Spanje, alle dagen 4 uren of 24 uren per week. Ge ziet daaraan dat onze parlemen tairen nu nog den kortsten wekelijk- schen arbeidsduur hebben. Docli we mogen niet vergeten, dat de vergelij king niet volledig is, we zouden nu nog moeten weten hoevele weken de verschillende kamers in die verschil lende landen werken. Het blijkt echter dat men in België in ieder geval hij de besten is, Verjaringen. 9 Februari 1857.— Dood van graaf Felix de Merode. Het was een nationale rouw. Al de partijen staakten hun twisten om hulde te brengen, volgens de woorden van M. Rogier aan een der zuiverste roemen van ons land, aan den edelen burger die zoo krachtig over 's lands onafhankelijk heid gewerkt had. 9 Februari 1906. Mgr Mercier wordt Aartsbisschop vanMechelen benoemd. öe invoerrechten in Frank rijk. Do minister van Landbouw in Frankrijk woonde Zondag te Rijsel de jaar- lijksche prijsuitdeeling hij van de Laribou- wersmaatschappij van het Noorden* llij heeft er èene belangrijke redevoering uitgespro ken, waarin hij onder andere verklaarde dat de Fransche regeering de tegenwoordige invoerrechten op het graan,zal behouden. Voor de ontsmetting wan reiswagens. Nu de pest, de cho lera en andere ziekten in 't Oosten uitbreken en 't Westelijk halfrond gedurig bedreigen, komt de Duitsche uitvinding, zoogenaamd de ontsmettingsklok niet ten onpas. Deze klok is een gevaarte van 23 meter lengte op 5 meter doorsnede en maakt de ontsmetting mogelijk van de langste reis wagens in veel minder tijd dan vroeger hier toe benoodigd was. Wanneer de te ontsmetten reiswagens of vraclitgoedwagon, in de klok is aangebracht wordt deze luchtdicht gesloten. Sloom met hooge drukking wordt er in gelaten en al de aanwezige microben zeggen dadelijk de le- venshuur op. Na den stoom, wordt er voor alle zekerheid eene tweede ontsmetting ge daan met formaline. De ontsmettingsklok kost 80,000 fr. doch de bewerkingen per reiswagen die vroeger omstreeks op 400 fr. kwamen te staan, kos ten nu slechts 45 frank, en het werk duurt maar een uur. VSaandenens a f Ba B ie k e Turriyoüw. Het Xlle Gouwfeest. der Katholieke Turners van Oost-Vlaanderen zal dit jaar plaats hebben te Eekloo, op den 9eu der maand Juli. Te dezer gelegenheid zullen groote feesten ingericht worden, waarvan later het pro gramma zal bekend gemaakt" worden. Heft EsscCiapistisch congres Aan het Eucharistisch congres, hetwelk dit jaar te Madrid plaats heeft, zullen naai de bladen melden, de koninklijke familie, de regeering en liet leger officieel deelnemen. Bij de Groote Processie, op den 29 Juni zal het geheele garnizoen van Madrid een ge leide vormen, en zal het Allerheiligste om ringd zijn dooreen eerewacht van infanterie en cavallerie. De processie zal eindigen op het groote hof van het koninklijk paleis, Plaza do Almeria, in tegenwoordigheid van de koninklijke familie. Infante Isabella is,gelijk bekend is, voorzit ster van het voorbereidingscomiteit. De forand in de ienioonsfel- ling wan Brussel. Het zal nog wel eene maand aanloopen, eer de deskundi gen, die doorliet parket aangesteld zijn om de oorzaken op te zoeken van den brand, die den 14 Augusti 1910 in de tentoonstelling van Brussel gewoed heeft, hun verslag zul len indienen. Het zal een lijvig boekdeel zijn, gezien de talrijke punten welke door de des kundigen nagezien werden en het grondig on derzoek welk zij gedaan hebben, ieder in hot vak waarin hij bevoegd is. fëet «mistaan van een nieuw zonnestelsel. In het observatorium van Mount-Wilson, in de Vereenigde Staten, heeft men een dezer dagen, hij middel van den grooten tcleskoop, een verbazend schouw spel kunnen bewonderen, namelijk het ont staan van een nieuw zonnestelsel. Men bemerkte eene nevelachtige spiraal, een draai kolk van gloeiende gaz, waarvan de door snede geschat wordt op 500 miljoen mijlen. Een ring loste zich daarvan los en verwij derde zich tol op een afstand van 150 miljard mijlen die ring zal waarschijnlijk ineen krimpen en eene planeet vormen. Oe Belgische officiers in Congo. Men weet dat vroeger do Bel gische officiers die naar Congo werden gezon den, ingeschreven werden als dienstdoende in de kaartendrukkerij van het leger en be taald werden door het ministerie van oorlog. Dat was een misbruik, waaraan nu een einde gesteld is voorlaan zal het ministerie der koloniën de jaarwedden dier officiers betalen. Dal komt overigens op hetzelfde neer 't zijn de belastingbetalers die do kosten moeten dragen, doch thans is Congo eene Belgische kolonie, terwijl wij vroeger moesten betalen voor de officiers, die in den dienst waren van den Gongo-Vrijstaat, waarin België niets te zien had dan om er geld aan te leenen. De stichting van SüiecSeröuBfl- foach. De waarden door de Stichting van Niederfullbach aan den Belgischen Slaat afgestaan, zouden, op dit oogenblik, veertig millioen frank beloopen. Men zou er nog de juweelen en meubelen moeten bijvoegen, be vat. in de gift van 13 December 1909, en be staande namelijk uit briljanten sieraden, zil veren tafelgerief, poreelèin, enz. Deze titels en waarden zijn niet allen de eigendom van den Staat; deze zal, krachtens de overeenkomst van 26 Jan.laatstleden, zich gelasten aan de rechthebbenden het deel dal hun toekomt te bezorgen. Staatkundig Overzicht Turkyë. De berichten uit Yemen melden dat de toestand daar nog gedurig verslecht. Benden oproerlingen hebben al de grenspos ten van het Zuid-Oosten bezet. De legerben den van den Iman spannen bovenmensche- lijhe krachten in, om zich van de hoogten van Manakka meester te maken en zoo doende den reeg af ie snijden aan de Tur ken. die naar Sanaa, Abdoulla en Odeïde loopt. De Turkscke overheden hebben een lui tenant van Iman aangehoudendie ie Con stantinopel eene groote hoeveelheid schiet voorraad kwam ontvangen. Holland. De Ttcecde Kamer heeft Dins dag het ontwerp der kustverdedigingzon der bespreking naar de afdcelingcn verzon den. Deze zullen reeds vandaag beginnen zetelen. Frankrijk. Dinsdag werd een minister raad gehouden. Minister Briand bracht zijne hollegas op de hoogte der woelingen van Halluin [Fransch Noorden). IIij zegde dat een onderzoek in gang was, om de ver antwoordelijkheid vast te stellen. T'oor hetgeen betreft de beloogingen der «•echtstudenten te Parijs, zullen de leergan gen geschorst worden tot 1 Maart. Oostenrijk. De Oostenrijksche Kamer heeft de bespreking aangevat van het toels- ontwerp betrekkelijk het verbieden van nachtwerk aan de vrouwen. liet ontwerp werd met bijna algemeene stemmen aange nomen en zal reeds van lsten Oogst aan staande in voege treden. Nederlandsch Indië. Er komen slechts weinig berichten toe uit Billilon, ivaar on langs de bestuurder eener faktorj vermoord wérd. De toestand schijnt evemcel verbeterd te zijn en de werklieden zijn terug aan den arbeid. Een twintigtal personen zijn gedood geworden. Koning Joris heeft hij de opening der Ka mers de traditioneele troonrede uitgesproken. Hel. gewichtigste punt was voorzeker dit welk betrek had op de betrekkingen die er heslaan tusschen het Ilooger - en het Lager huis. Binnen weinige weken zal men het ontwerp der regeering hespreken en onder werpen aan de goedkeuring van de gekoze nen. Men moet niet vragen of er zal gestre den worden. Men wil de Lords voor wat het financiewezen betreft, hun veto intrekken, en het sterk beperken voor do wetgevende zaken. Daardoor wordt de macht der groote Engelsche lords erg gefnuikt. Zij zullen dus al het mogelijke doen om liet te doen struike len, hij do eerste, de tweede en de derde le zing doch het Lagerhuis zal hot ontwerp stemmen. De koning zal das gedwongen zijn, zoo de Lords niet willen toegeven, liberale pairs bij te noemen, om alzoo het ontwerp tot wet te kunnen vervorderen. Doch, als men den toestand een. weinig onderzoekt, dan blijkt het alras dat de Lords een gevaarlijk spel zouden spelen met hun hardnekkig verzet als men inderdaad Pairs gaat bij maken voor de Lordskamer, dan wordt eerstens de wet toch ook gestemd, "vervolgens wordt er nog een grooter knak gegeven aan hunnen prestige waar men in Engeland fel schijnt aan te houden in de hooge aristokratische wereld. Bevoegde mannen denken dat de bespre king zal duren tot in de maand April dat daarna alles zal klaar gesponnen zijn voor de groote kroningsfeesten die zullen plaats grij pen in de maand Juni Van het. «Home Rule aan Ierland te verschaffen, heeft de koning niet veel gezegd; hij heeft zich vergenoegd met to verklaren, dat er nog meer zeer belangrijke punten aan het orde van de besprekingen zouden komen. Die zeer belangrijke punten is eene zeer onbepaalde en onduidelijke uitdrukking niettemin, hoe onklaar en onbepaald zij ook wezen moge, lean men genoeg verstaan om te verklaren, dat do koning hier wel heeft willen doelen op het Home Rule dal het liberale ministerie beloofd hoeft aan Ierland toe te slaan... Do kwestio van de verande ring in de Lordskamer is eene zaak van over wegend belang maar wanneer hot het Homo Rule zal gelden, zal liet in Enge land er. Ierland niet minder roerig zijn. Het zijn deze tweo zaken, die het belang van de wereld voor Engeland thans levendig maken. NEGENTIENDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten 64.189.42 fr. De geestelijkheid van Meulebeke, 50 M. Frederik Belpaire. 100 douairière Analole van de Werve, 100; naamloos 50; douairière Em, Guyot, 200 L. B. L., 50 naamloos, 100 M. en mevr. Goemaere-Wilmar, 100 St-Servatius- en St-Aloysiuskollegies, Luik, 100 E. II. De Brouwer, deken Yper, 100 M. en mevr. Ernest Fraeys, id., 100 MM. en jufvrouwen Baus, id., 100 Congregatie der leerlingen hij de Rousbrugge Damen, 50 E. II. Dilger, bestuurder, Yper, 25 E. H. George, pastoor, Boesinghe, 30 M. Napoleon Meersseman, Yper, 50 Congre gatie der Jonge Dochters, Boesinghe, 60 familie Beckaerf, Sweveghem, 50 Ad Dei gloriam, Sweveghem. 10: E. H. J. Mas- schelein, coadjutor, Cllercken, 5; M. J. L. Van Cappellen, ITeemheke, 10 naamloos, Manage, 2 TI. Vader zegen onze familie, Iseghem, 5 E.W., Rochefort, 3 M. Roba, Luik. 15 naamloos, door de bemiddeling- van den E. H. Van Ermengen, 20 M. A.V., St-Nikolaas, 20E. II. Gerardy, pastoor, Boënle, 10 M. Hougardy, 1 E. TI. Jacken, Louw, 5 M. J. Mansion. 20 M. en M., 2 onbekend, 2 id., 4 id., 3 id., 2 V. S., bestuurder van 't St-Jozefsgesticht, Yper, 20 E. TI. Ryckeboer, pastoor van St-Niko laas, id., 20 V. A. D.. id., 10 eene dienst meid. 2 M. Th. Benoist en zuster, Dran- outer, 4 onbekend 3 om eene genezing te bekomen, 20 Kanunnik Gaillurd, Luik, 10. Totaal fr. 65.832,42. Men kan zijne inschrijvingen zenden ten bureele van dit blad en aan M. Léon Mallié, sekretaris, Gouden Hoofdstraat, Doornik. Twee jonge meisjes, de 22 jarige Stella Maxwell en de 17 jarige Froda Kampa. wer den weg-ens diefstal aangehouden en in hot gevang van Lemont (Illinois) opgesloten. De twee meisjes waren onplichlig en de gedachte als dieveggen aanzien te worden, vervulde hen met onlzeLling. Beide opgeslotenen gelukten er in stekjes te bemachtigen en slaken het vuur aan hunne kleederen. De vlammen werden van huiten het ge vang gezien, doch de bewaker die de sleutels had, was afwezig en onvindbaar. Toen hij 's anderendaags kwam, waren de twee meisjes overleden. De ouders der ongelukkigen hebben een onderzoek gevraagd. Naar het schijnt zijn de pelsen, welke zij beticht waren gestolen te hebben, later in den winkel zelf teruggevon den. Eene klacht is tegen de aanklaagsters neergelegd. Het gevaar der vuurwapens. In het huis nr 123 der Hoopstraat, te Luik, wonen de echtgenoolen Van Kan, met hun nen 15jarigen zoon Jan en een meisje van een achttal jaren. Maandag namiddag waren de twee kinde ren alleen te huis, terwijl vader op het werk was en de moeder eenige boodschappen was gaan doen. Toen de moeder rond 3 1/2 ure te huis kwam, vond zij haar zoontje in eenen bloed plas ten gronde liggen. Een revolver, waar van een kogel afgeschoten was, lag nevens het slachtoïfer, dat eene vreeselijke wonde aan het hoofd bekomen had. De moeder nam haar zoontje op en droeg Eet naar het Engelsch gasthuis, waar het ter verpleging werd opgenomen. liet meisje kon geene inlichtingen geven over bet schrikkelijk ongeluk. De revolver was nog door niemand in huis gezien geweest, zoodat men denkt dat de kleine Van Kan hem van zijn spaarcenten gekocht heeft. Het moet zijn toen de knaap met den revolver speelde, dat hij zich ge kwetst heeft. Zijn toestand is hopeloos. In de omstreken van Hanover is eeno vree selijke misdaad ontdekt geworden. Eenigo dagen geledon was een 10 jarige knaap, de kleine Wilhelm Kirsch spoorloos verdwenen. Al de opzoekingen der policie hieven vruchteloos, 's Anderendaags echter vond men het lijkje van het knaapje op de spoorbaan liggen. Het lijkje was vreeselijk vermorzeld en moest door een trein verpletterd zijn. Men dacht algemeen dat de arme kleine verongelukt was, toen zijne moeder, eene weduwo, een brief kreeg, waarin haar zoon tje zich betichtte eene strooimijt in brand ge stoken le hebben en zich nu kwam te zelf moorden om aan de gevolgen zijner booze daad le ontsnappen. De moeder kreeg echter achterdocht en hij: nader toezicht bevond zij, dat liet geschrift niet van haar zo^ntjens hand kwam. Het onderzoek der policie bracht ook aan het licht, dat de knaap reeds lang dood moest zijn, op het oogenblik dat de strooimijt door brand vernield werd. Dat bewees nu spoedig dat erhiergeeno zelfmoord was geweest, doch dat de arme knaap vermoord was, en de moordenaar zich verraden had, door al te veel bewijzen te willen. Men denkt dat het knaapje door een lagen schurk vermoord werd, die dacht het spoor zijner misdaad te kunnen doen verdwijnen door het lijk te doen vermorzelen. Om aan eene zelfmoord te doen gelooven, schreef hij zelf den brief en stak de strooimijt in brand, om de zelfmoord uit le leggen. Een streng onderzoek is geopend. Bemanning gered Uit Liverpool wordt gemeld, dat de sloomer Artist aldaar uit Brazilië aangekomen, op 49 Februari de bemanning heeft kunnen redden van den Fransclien sloomer Richelieu welke aan 't zinken was. Woelige studenten In al de Russische hoogesckolen heersclit thans lievige beroering. Het middenkomiteit der studenten, waarhij aide studenten der 22 hoogescholen aangesloten zijn, heeft de algemeene werkstaking der studenten uitge roepen. Eene heldin Langs eene heek bij Podgorz vielen ver scheidene kinderen door het ijs, daaronder zes broeders en zusters Baginski. De 16-jarige Czeslawa Baginski, die ook door het ijs ge schoten was, maar kon zwemmen, redde drie barer broeders, doch verdronk zelf, tenge volge van de koude. Eene processie Ondanks het verbod van den burgerlijken gouverneur, is eene processie door de straten van Lissabon gelrokken. Tegenstrijdige be toogingen hadden plaats. Talrijke aanhou dingen werden gedaan. Botsing Te Alhenen heeft eene botsing plaats ge had tusschen werkstakers en policieagenten. Er zijn geene slachtoffers maar dertig werk stakers werden aangehouden. Misdadige werklieden In de scheepswerven van San Giorgo, zijn al de toestellen voor de samengeperste lucht, do motors der boormachienen, enz... aan stukken geslagen geworden. Daar deze misdrijven door de werklieden moeten gepleegd zijn, heeft het bestuurder werven onmiddelijk al do werklieden ont slagen. Bezoek van Koning Haakon Do Vita meldt, dat koning Haakon in do maand Maart of in de maand Mei, Italië zal bezoeken. Bij de spoorwegwerklieden Tiet komiteit der spoorwegwerklieden heeft eene vergadering gehouden en heeft talrijke eheime maatregelen genomen. Men is enkel kunnen te weet komen, dat de spoorwegwerklieden de terugaanvaarding vragen van de werkstakers, die in 1907 afge zet wierden. Indien liet gouvernement wei gert zouden de spoorwegwerklieden op hunne manier de verjaring van Italië's eenmaking kunnen vieren. Vorstelijke samenkomst. Uit Rome wordt gemeld, dat Koning Victor-Emmanuel in de maand Maart naar Venctie zal reizen, om er eene samenkomst to hebben, met Keizer Willem, vooraleer deze naar Gorfou inscheept. In eene miin begraven In eene mijn van Gurgenli werden 10 werk lieden begraven. Twoe lijken werden opge« iiaald men wanhoopt de andoren te redden. Twee jongelingen uit een raam geworpen Te Trobbiano, nabij la Spezia kreeg een danser in een zaal twist met tweo jongelingen en wol over eon meisje. Daar hij zeer sterk is, greep hij beurtelings zijne tegenstevera vast en, een raam openend, smeet hij ze in du diepte. Een dor mgelukkigen was dood op den slag, de toestand van den anderen is ho

De Volksstem | 1911 | | pagina 1