T EEN EN 'T ANDER Dat komt van een bal 3e Pest in het Verre-Oosten. DA BLAD Roncf de Kamer. De versterkingen van Vlissingen De nieuwe schoolwet Uit Kongo. De aanslagen op de policieagenten Zeventiende Jaargang n' 35. Februari CENTIEMEN HET NUMMER Wtj dag ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbtfnjelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $if TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE ftftLST 230, tiaachtschen Steenweg, 230. J SKerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (groote regel) fr. 1.00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Rektamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel)fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zien wendtcn E. TAMINiAU, 217, de Mé^odestraat, Briisse*. De werkstaking der mijnwerkers uit het Luikerland was roerig begon nen de groote manifestatie, de aanval op de policie en de gendarmen, de dreigende houding van verscheidene oproerige stakers, hadden de openbare macht gedwongen handelend op te treden. In die botsing tusschen arbeider stakers, waarhij een goed deel vrijwil lige werkeloozen en anarchisten liepen, vielen er 3 ol 4 gekwetsten. Eene vrouw werd door een terugbot senden kogel in het hoofd gekwetst en is aan hare wonde bezweken. Verwon derlijk mag liet wel heeten dat de socialisten over dit alles zoo hitter weinig gewag hebben gemaakt. Zou den zij misschien zelf maar al te wel begrijpen, hoe groot hunne verant woordelijkheid in dit geval wederom is geweest i Wij zouden het best kun nen gelooven. In elk geval de staking is stillekens doodgebloed, en die ge lukkige uilslag is grootendeels te dan ken aan het voorzichtig en klaarziende optreden van den Heer J^ubert, minis ter van Arbeid. Geen katholiek minister werd mis schien ooit zoo zeer bespot, beschimpt: en gekleineerd door de vijandelijke bladen als mijnheer Hubert. Hij was een onbekende in de groote zaken die het land betroffen, bij was eén onbe voegde, eer.e groote uulleleit. Dit waren de gewone termen van de tegenstrevers, zender echter van deze aanvallen te spreken of te gewa gen, die echt brutaal waren. Nu echter is dit alles geheel omge keerd. De wereldtentoonstelling van Brussel heeft den minister van Arbeid de gelegenheid verschalt te toonen 'wat hij kan en vermag en welke eene dosis van werkzaamheid en iever hij aan den dag weet te leggen. Al de bladen, zoowel vreemde als inlandsche al de lentoonstellers, zoowel uilheemsehe als Belgische, hebben den roem verkon digd van den Belgischen minister van Arbeid. Wat is die man in de laatste maanden van 1910 gewroken geweest over al de onrechtvaardige aantijgin gen waarvan hij men mag 't gerust zeggen het slachtoffer is geweest van wege korldJilige of hatelijke tegenstrevers. zonden. Wanneer een minister, die te voren zoo zeer, zoo hardnekkig en zoo kleingeestig was afgebroken, hij machte is de lolbetuigingen te ontvan gen van de algeheelheid der pers en van de hoofden der vijandelijke par tijen dan is het wel een bewijs, dat hij dien lof heeft weten te verdienen. Is het voor den Heer Hubert persoonlijk een genoegen zulks te mogen onder vinden, voor ons en onze partij is het ook eene eer en wij hebben het recht lier en tevreden te zijn over zulke ka tholieke ministers. Wat zijn de tijdon op enkele maan den toch veranderd Nooit of nooit dan vóór de kamerkiezingen van 1910 werden de hooiden der katholieke par tij zoo laffelijk als onverdiend aange vallen men spaarde noch persoonlijke beschimpingen noch persoonlijke aan randingen en nog nooit misschien werden de katholieke leiders door de vijanden zeil opgehemeld dan op den huidigen dag. Het moet wel zijn dat de vijanden niet langer meer het licht der zonne durven loochenen immers het is zoo klaar als het zonnelicht, dat het bestuur van het land in goede handen berust, en dat al gedaan wordt wat mogelijk is om liet, algemeene welzijn op zijn beste te bevorderen. Dit zal al lerbest blijken hij de eerstkomende al gemeene kiezingen. De werkstaking van do mijnwerkers in Luik en omstreken zou andermaal de gelegenheid zijn voor Mijnheer Hubert om te loonen hoe een katho liek minister uit ganscher harte liet welzijn van het land en van het volk betracht. Werklieden cn patroons had den zijne bemiddeling ingeroepen en do minister aarzelt geen oogenblik om tusschen te komen. De toestand tus-1 schen het mijnbeheer cn de mijnarbei ders was nochtans scherp gespannen verbitterd en nijdig stond men tegen over elkander. Mijnheer Hubert aan hoorde de klachten én van de patroons én van de werklieden, en deed toen duidelijk blijken waaraan het misver stand was gelegen. Beide partijen moesten bekennen dat het oordeel van den minister gegrond was. Van dien oogenblik, was het konflikt in zijne hoofdzaak bijgelegd. Eenieder heeft wederom moeten be kennen dat de goede uitslag van deze zaak grootelijks, ja, bijna uitsluitelijk moet toegeschreven worden aan Mijn heer Hubert. De vijandelijke bladen maken openlijk zijn lof, en de leiders der socialisten, waaronder Vander- veldo en do hoofden der socialistische syndikaten zonder van de kristene vereenigingen te moeten spreken hebben hem hunnen hesten dank ge- Verjaringen. 10 Februari 1833. Wet door dewelke een eeredegen vergund werd aan maarschalk Gerard, bevelhebber van hel Fransche leger welk het Noorder kasteel van Antwerpen aan de Hollanders ontrukte. 10 Februari 1903. De Italiaan Rubino, de dader van den aanslag op koning Leopold II, bij 15 November 1902 gepleegd, werd door het Assisenhof van Brabant tot eeuwi, durenden dwangarbeid veroordeeld. Vooruit zooaBs de.... zeel draaiers. De socialistische metsers hond van Oostenrijk heeft zijn jaarverslag over 1910 in het licht gegeven. In 1908 be droegen de ontvangsten -187,029 kronen 1909 slechts 376.581 kronen om in 1910 te vallen op 272,212 kronen. Het ledental daalde van 40,000 leden in 1906 tot 14 a 15000 in 1910. Regeling van den arbeids duur voor handelsbedienden De katholieke volksvertegenwoordiger graaf De Mun, heeft in de Fransche Kamer een wetsontwerp neergelegd,dat den arbeids duur voor de handelsbedienden regelt. De wet zou eveneens toepasselijk zijn op de hotelbedienden en op do bedienaars, 't zij wereldlijk of geestelijk, van liefdadigheids- en onderwijsinstellingen. Dit laatste is voor zeker iets nieuws. De dagelijksclie arbeids duur wordt op 10 uren bepaald. In den groothandel en in zekere winkels mag des Zaterdags en de dagen die een feest dag voorafgaan maar 8 uren gewerkt wor den cn er moet vóór 4 uro van den namiddag geëindigd zijn. 't Is verstaanbaar dat het wetsvoorstel vele uitzonderingen maakt. Onderwijs voor blinden. Italië telt 40,000 blinden. Overgelaten aan hunlot,in de onwetendheid,vallen zij ten laste der bijzondere liefdadigheid of van de natio nale begrooting voor eene som die gelijk staat met den intrest van oen miljard. Onder richt volgens de moderne opvoedingsmetho de, in plaats aan den staat te kosten, verster ken zij deze door hunne voortbrengselen. De schrijver Augusta Ramagnoli, die ons bovenstaande vertelt, vraagt normaalscholen tol het vormen van speciale leeraars voor do blinden, en verplicht onderwijs voor do van 't zonnelicht beroofde om ze aldus eene broodwinning te verzekeren. Een onverwacht syndikaat. De Fransche bladen brengen ons het vol gende aardig nieuws. To La-Perlé-Macé, eene aanzienlijke hoofdplaats van een kanton in het departement der Orne, waren de ge- neesheeren overeengekomen, om hunne prij zen op te slaan. Hunne kalanten, vindende dat indien het leven duurder wordt, zulks geene reden is om aan een hoogeren prijs te i sterven, zijn daartegen opgekomen do ge- neesheeren, die weten dat men hun noodig heeft, waren bij hun besluit gebleven. Maar de inwoners van La Pertó-Macó wil len voor hen niet onderdoen. Do kalanten tegenwoordige en toekomende van de genees hoeren in kwestie, hebben een syndikaat ge sticht. Het is reeds in werkingen ontbiedt overal de geneesbeerOn, dio aan den ouden prijs willen werken. Belgen in Perzië. De Perzi sche gezant te Brussel beeft weer twee tolbe ambten aangeworven, om in Perzië plaats t nemen in het tolbesluur, dat, zooals men weet, in handen van Belgen is. Nog andere beambten zullen eerlang aan geworven worden. Ontvangst. De vrouwen der mi nisters zijn Dinsdag namiddag door de Gra vin van Vlaanderen ontvangen, ten paleize van de Regentieslraat. De consuls en het ¥laamsch Het ministerie, van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Belgische consuls in den vreem de een omzendbrief gestuurd, om hen te ver oeken maatregelen te nemen, opdat er in het Vlaamsch zou kunnen geantwoord wor den op al de mondeüngsche en schriftelijke aanvragen, hun in die taal gedaan. De Uóstenrijiters en de Hongaren, hoe wel maar een enkel land uitmakende, zijn geen allerbeste vrienden. Men ziet het, het is niet in België alleen dat twee verschillende volksstammen verschillen 'van gevoelen en edachto. Doch hier in Oostenrijk-Hongarië is ruzie gekomen en hier kan zij groote ge volgen hebben door de kwestie van een hal Ge zult zoggenWat kan een bal, wat kan eene danspartij in zulken toestand komen maken? En toch is het feit ernstig en moest men nog zoo gemakkelijk oorlogen al vroegere tijden, zoo zou dit bal kunnen aan leiding geven lot een oorlog Toe maar hoor ik al zeggen, maak er nog wat meer van!.. We zullen h$t u. gaart uitleggen eil sgij liet zult gelezen hebben, zult ge waar •hijnlijk geheel anders denken.... Eene groote burgers vereenigdng van Weenen had min of meer besloten den bur gemeester van Budapest op baar bal uit te noodigen. Zulks was vroeger nog nooit ge beurd maai- al de bladen van Oostenrijk en Hongarië hadden de zaak fel besproken. De burgemeester van Weenen was zijn collega gaan bezoeken te Budapest en te dezer gele genheid had M. De Neumaver, de magistraat van Weenen, zijn collega te Budapest uitge- itoodigd op het bal. Deze had do uitnoodiging aanvaard. De Hongaren en vooral de Buda- pesters waren daarmee in hunnen schik. Men ging zelfs zooverre in die danspartij, de toenadering, de verzoening te zien van de Oostenrijkers en de Hongaren. Doch de medalie heeft hare keerzijde. Tot hiertoe was alles in orde, en de bur gemeester van Budapest heeft waarschijnlijk al meer dan eens gaan probeeren of hij noggoedkan dansen. Doch daar komt opeens het bericht dat do vereeniging der Burgers an Weenen liet niet eens is met den burge meester van Weenon, M. Neumayer, en dat zij niet willen, dat de burgemeester van Bu dapest op hun bal uitgenoodigd wordt of aan- ezig is. Men kan denken wat ontroering, wat te leurstelling zulks moet teweeggebracht heb ben op liet stadhuis te Weenen, maar vooral at verbittering, wat slechte sluim er daar uit is voortgesproten in heel Hongarië en bij zonderlijk te Budapest. De dagbladen zitten elkander leelijk in het haar... Doch do Hongaren moesten hunne eerwraak nemen cn ze zouden het doen ook. Een groep vermaarde. Hongaarsche kunstenaars moesten op een bepaalden dag oorstellingen gaan geven te Weenen toen de dag was aangekomen, lieten zij weten, dat zij niet naar Weenen zouden komen.. Ge ziet, de Hongaren laten zich zoo gemakkelijk ntet op do leen en trappen. Men kan nu wel denken,dat daarmco de zaak niet uit de voeten is. Daar zal nog veel ruzie en tweedracht uit voortvloeien tusschen bei de landen, voor wie liet reeds zoovele jaren zoo allermoeilijkst is om elkander onderling to verstaan. Niemand kan daarom met zeker heid de gevolgen vaststellen, en meer dan zeker is het dat. daardoor groote verwikke lingen te voorzien zijn... Is het niet waar, beste lezer of lezeres, dat wij mogen schrij ven, dat er door zulk geval in vroegero jaren gemakkelijk een oorlog had kunnen komen. In ons land heeft de geschiedenis den oor log gekend om eene koe bier zou men hem aan kennen hebben, voor eene mislukte msparlij Wij gelooven niet dat zulks al kwijls in de geschiedenis is voorgekomen maar dat in de geschiedenis der enkelingen, der personen, eene mislukte danspartij meer dan eens den doodslag heeft gegeven aan het geluk van sommige personen, dat zouden we beier kunnen aannemen. M. F ra nek heeft zicli met den minister van Buitenlandsche Zaken 't akkoord gesteld om zijne ondervraging nopens de forten var. Vlis singen te doen, nadat deze kwestie in de af- deelingen der tweede Hollandsche. Kamer be sproken is. In de laatste dagen hebben achtereenvol gens drie ministerraden plaats gehad. M. Schollaert, ontwikkelde er voor zijne kollegas, zijn ontwerp der schoolhervor ming. Staatkundig Overzicht Rulgarië. Dc Bulgaarsche gezant tc Constcintinopel is er nu toch in gelukt, een voorloopig verdrag te sluiten met Tarkye. Deze tolovereenkomst zal een jaar duren en de onderhandelingen voor het bepaald verdrag zullen in April hernomen worden. Engeland. Uit Turkije wordt gemeld dat er tol hiertoe nog geene onderhandelin gen plaats gehad hebben over de spoorwegen van Bagdad, tusschen Turkye en Engeland. Evénwel zou men te Constantinopel zeer verlangend zijn, de onderhandelingen te beginnen en zulks hoe eerder hoe liever. Engeland schijnt echter niet van het zelfde gedacht ie zijn. Servië. Meest alle Servische dagbladen geven groote bewijzen van onrust. Deze wordt veroorzaakt door eene belangrijke troepenbeweging in Oostenrijk, ten zuiden van Bosnia, rechtover dc Turksche grens cn langs dc Drina. Daar nujuist aide Turk sche troepen uit Novi-Basar teruggetrokken zijn, vreest men. dat de Montcnegrijnen Plav, Goussigné en Berane zullen willen binnenpalmen, terwijl Oostenrijk geheel het distri ktvan Novi-Bazar zou bezetten. Denemarken. -De minister veen geldwe zen heeft in den Deenschen Folkething een ontwerp neergelegd, waarbij voor niet min der dan 41 miljoen kronen nieuwe lasten zouden gelegd wordenMen voorziet dat zijn voorstel eene groote tegenkanting zal ont meten. Rusland. De Russische minister van fin ancien, heeft in den ministerraad een voorstel ontwikkeldwaardoor hij de goud rente van 4SS4 en de obligation van 1S6S van den spoonceg Mbskow-Sarosland zou willen omzetten. Daarvoor zouden echter 44,900,000 roebels noodig zijn. spoorweglijn, en te Chautoung werden reecis verscheidene pestgevallen vastgesteld. Tsi- Nau-Fou is ook zeer erg bedreigd. Te Tien-Tsin stierven in den laatsten tijd 150 pestlijders per dag, en thans zijn ook reeds to Pekin sterfgevallen door do pest voorgekomen. De overledene pestlijders waren van Ticn- Tsidgekomen. Aan de poorten van Pelun zijn geene karantaincgebouwen, noch eenig toezicht op de reizigers, zoodat men met schrik hel uitbreken van de pest te Pekin vreest. Thans zijn, met hel overlijden van Dr Mi chel, 16 Russische geneesheeren aan de pest bezweken De overlieden willen nu de stad Kharbine aan het vuur prijsgeven, doch men weetniet w aar vluchten met de 10,000 inwoners die er thans nog verblijven. In de streek heersehf eene vreeselijke kou de de thermometer wijst er 23 lot 31 onder nul. De jonge Belgische geneesheer dio naar China gaat vertrekken, om de pestlijders te gaan verzorgen, is M. Busens. thans gehecht aan den gezondheidsdienst der landverhuizers te Antwerpen. President Fallières in België Het is op 8 Mei aanslaande dat M. Fal- .ières te Brussel zal aankomen, om aan onzen Koning en Koningin hun officieel bezoek terug te brengen. M. Fallières zal twee dagen en half den ast zijn van onze vorsten. Het programma der feeslelijkheden is van nu af reeds vastgesteld. Er zijn zoo veel fees ten. dat de president onmogelijk aan het ban ket der Franschen van Brussel zal kunnen deelnemen. President Fallières zal den 8" rond den middag toekomen, en den 109 's avonds ver trekken. Deze vreeselijke smet ziek te breidt zich voortdurend op de schrikwekkendste wijze uit. Op dit oogenblik zijn er te Kharbine, in de Chiueeschc wijk, 5434 gevallen van pest en in de Russische wijk 1126 gevallen. De stad opgevuld met verlatene weezen. en langs de straten liggen lioopcn lijken, omringd van uitgehongerde honden, terwijl zich een ver slikkende stank boven dc stad verspreidt door de lijken welke men verbrandt. De enkele Europeanen, die in de stad ver blijven, dragen maskers, welke met sublimaat doortrokken zijn en zij komen slechts op straat voor het hoogst noodige. Het papieren geld en de mondbehoeften worden zorgvuldig ontsmet. Kharbine verkeert in den afgrijselijkste^ toestand, welke men zich voorstellen kan. Toen de smetziekle begon te woeden, was de bevolking onverschillig en weigerde zicli als besmet aan te geven. Thans wordt de onge lukkige, die de kenteekens van pestlijder ver toont, onmeedoogeml door zijne familieleden huiten gejaagd en blijft hem niets meer over dan in do verschrikkelijke sanitars eenen gewissen dood te gaan afwachten. Thans heeft men 2300 lijken verbrand op 16 brandstapels, en deassche werd in 7 putten begraven. De pest breidt zich uit langs de Russische De terugkeer der Léopoldville. De Kongoboot Léopoldville, heeft Dijns- dag Ténériffe voorbijgevaren en mag dus Dijnsdag aanstaande, 14 Februari te Ant werpen verwacht worden. Aan boord bevinden zich M.M. Derossi, Bollo, Gilson, Decock, Beteman, Saumann, Delavezinsky, Van Melderl, Lechanteur, Vreewyck, Formaca,. Van Gestel, Liétard, Nivarlet, Van der Veecken, Blomme, Dela- vezensky, Delys, Leboutte, Declercq, Laga, Steen, Oger, Mertens, Xhigness, Félif, Ca ter, Piron, Argmann, Lejeune, Pelgrims, Crusian, Ivennclert, Van Heersch, Philippe, Van den Plas, Lambert, Desehamps, Couler, Droufy, Peelers, Crusian, Vergauwen, Dele- pine, Marchand, Bourdesse, Lavalle. Pfijsser, Carpentier, Francere, Baguine, Jour dan, Borsotto, Meuter, Laroy, Van Beek, Ever- borg. Onze boeren in Katanga. Na eene voordracht over Katanga, le Gent, dpor een Afrikaander, M. Lodewyekx, go- houden, hebben talrijke Vlaamsche land bouwers, den wensch lo kennen gegeven, zich voor eigen rekening in Katanga te gaan vestigen. Ds Engelsche pers. In do Engelsche Times is een lang artikel verschenen, waarin veel lof gesproken wordt, over de pogingen welke gedaan worden om het Koloniaal beheer in Kongo zoo zacht mogelijk voor de negers te maken. Zou de Engelsche pers nu eindelijk van gedacht veranderd zijn TE PARIJS. Over den aanslag op de Parijzer policieagen ten Emiel Baslian en Revolte, vernemen wij het volgende Dc politieagent Baslian,31 jaar oud, van het 15e arrondissement, ging Dinsdag avond,rond 10 ure huiswaarts. Daar hij geen dienst had moeten doen, was hij in burger- kleed ij. Aan de Robert-Fleurystraat ging hij aan eene natuurlijke behoefte voldoen. Toen hij huilen kwam, sprongen drie apachen op hem. Twee grepen hem hij de armen en hielden hem stevig vast, terwijl de derde een priem te voorschijn haalde en er den ongclukkigen agent talrijke steken mede toebracht. Hij gelukte er evenwel in zich los te ruk ken en zijne aanvallers op do vlucht te drij ven. Op het z.elfde oogenblik snelden twee policieagenten toe. Terwijl een hunner den «kwetste ondersteunde, zette do andere de aanranders achterna, doch vruchteloos. De gekwetste politieagent werd naar het Neuckersgasthuis overgebracht, alwaar hij verzorgd werd. Dc geneesheer stelde niet min dan 80 wonden vast. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Eenige uren lal er, drongen drie kerels in een koffie huis der Stephensonstraat. Daar het te laat was, weigerde de patroon nog drank to ge ven. Een der kerels, Paul Roy, wilde daarop den patroon le lijve. Juist ging de policie- agent Revolte voorbij. Deze sprong den her bergier ter hulp, doch nu keerde Roy zijne woede tegen den agent. Deze werd £*et geweld ten gronde geslin gerd, cn ging overmijdelijk onder de slagen bezwijken, toen de soldaat Albert Resrun hem kon uit de handen halen. Roy werd aangehouden en opgesloten.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1