BUITENLAND. Niet tegen den Godsdienst 'T EEN EN 'T ANDER Het wetsvoorstel Woeste Wsensdag 15 Februari 1911 DAGBLAD Eene reeks zelfmoorden te Luik 3oging tot broedermoord ROND DE KAiVJER Zevesitienile Jaargang nr S3. 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. $5* BUREELEN AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL 239} Haachtschen Steenweg» 230 TE AALST t Kerlcstraat, t Telefoon 111 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. KI. aank. (1 tot 1 k'. reg.) fr. 0;GO 3° bladz. tgroote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Iteklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per r-.'gel) fr. 3,00 Hecht, herstell. (per regd) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankosdiginOkv. zich wendex E, TAMINiAU, 217, de Móeodesiraat, Brussel. De socialisten, al zoo min als de liboralen, zeggen ze, zijn legen den godsdienst niet. Volgens hen is gods dienst privaatzaak, waar niemand iets in te zien heeft. Op het internationaal congres verleden jaar door de socialis ten te Kopenhagen gehouden, prijkte ook in groote letters Godsdienst is privaatzaak. Voor verstandige menschen zou het op den duur belachelijk worden nog te moeten gaan bewijzen, 'dat de socia listen hier geheel en al de waarheid verdraaien. Het söcialismus is de doodsvijand van den katholieken godsdienst, en verre van hem als cene privaatzaak te aanschouwen, laat het söcialismus geene enkele gelegenheid voorbijgaan om den godsdienst in liet openbaar aan te randen, af to breken en als het 1110 gelijk ware, hem te vornietigon. Verleden week hebben wij in de Kamers de beste gelegenheid gehad om de liefde van do socialisten voor den godsdienst te loeren kennen. Het was tijdens de bespreking der koloniale Begrooting. ril de rechtzinnige geleerden van de wereld brengen hulde aan het groote liefdewerk der katholieke mis- siör.narissenl)ie bewondering gaat ook tot onze Belgische missionnarissen in Congo. Twee mannen echter von den het bijzónder noodig op dit werk af te dingen'. Het waren, zooals wij vroeger eens ter loop gezegd hadden, de heeron Vandorv'elde en Terwagne, twee schatrijke vertegenwoordigers der arbeidersklasse. Volgens Vandervelde was het eene fout van in Congo eene kristene lie schaving te brengen en Terwagne liet er achter volgen, dat de mission narissen geen miscroscoop mogen heb ben. Een miscroscoop is een werktuig, onmisbaar om de slaapziekte te ver zorgen. Minister Renkin had een bijzonde ren oproep gedaan tot de geneeshee- ren, om naar Congo te gaan, mits schoone en rijke voorwaarden. Er wa ren er veel te weinig opgekomen. Mijnheer Renkin deed dan een beroep op do katholieke missionnarissen om hem hierin te helpen. En de katho lieke missionnarissen gaven hieraan gehoor zij gaan daarenboven nog een ziektekursus volgen te Brussel, en verzorgen nu kosteloos do ziekten in Congo. Wanneer men zulks verneemt, dan gloeit het hart van fierheid en men kan niets dan lof, eerbied en bewonde ring voor zulke mannen als de mis sionnarissen, gevoelen. Terwagne nochtans, hij de socialist, Iiij dus de geëikte menschenvriend, de verdediger der verdrukte klas, de trooster van alle ellende, hij keurt den minister af en hoewel de missionna rissen liet ziekenverzorgen kosteloos verrichten, uit liefde tot God en den evenmensch, is het hun nogte veel dat zij een ziektewerktuig, een miscros coop van het gouvernement ontvangen; iets dat,zooals wij reeds zegden, onmis baar is bij het behandelen der slaap ziekte. AVat zegt ge daarvan, Lezers Is het niet kolossaal En zulke man nen schamen zich niet zich aan te stel len en uit te geven als de redders van hot mensehdom, als de eenigste vrien den van de lijdende klassen. Wat kan Terwagne, wat kan de so cialisten dien haat hebben ingegeven, tegen de niemand iets misdoende,tegen de verre wegzijnde missionarissen AVat anders dan hun razende gods diensthaat. Overal,tot op de verste uit kanten van de wereld zoeken zij hem te vervolgen en naderhand willen zij de onnoozele menschen komen wijsmaken dat zij niet tegen den godsdienst zijn dat de godsdienst privaatzaak is. Wat Vandervelde wist aan te merken op do veelwijverij in Congo en van de zedenleer die toch wel enkel zijne zedenleer is, hopen wij in tegenstel ling van de kristene zedenleer daarop is het niet noodig langer stil te staan. Daarbij men heeft hem in een katholiek dagblad duchtig op de plaats gezet men heeft hem getoond, zoo klaar als men het maar eenigzins toonen kan. dat hij van de zaken van Congo, wel eel klapt, maar verschikkelijk weinig- weet. Doch we moeten er een woord van zeggen over de zedenleer van Van derveldo. De missionarissen prediken in Congo juist dezelfde geloofspunten als de priesters hier en in de gansche wereld prediken. Zij veroordeelen dan ook de blanken die zonden tegen het zesde gebod bedrijven. Volgens Vandervelde was dat niet oed en vond hij beter dat blanken met negers samenwonen zooals kat en hond. En om dit te verbieden, werden de katholieke missionarissen door so cialist Vandervelde gelaakt. Hoe vindt ge dat, beste lezers Zouden wij nu door den duur niet moeten gaan geloo- ven, dat hij hen godsdienst privaatzaak is en dat zij in den godsdienst niet hebben tusschen te komen Hoever sommige personen de onbe schaamdheid toch drijven kunnen l'erjaringSbi. 15 Februari 1872. Aapkomst to Antwerpen van graaf van Chambard, den vermoedelijke» Koning van Frankrijk. 15 Februari 1881. Generaal Gratry, minister van Oorlog, weigert het bijstaan van het leger aan den stoet die te Leuven be raamd is voor liet vieren van de vijftigste verjaring der katholieke Hoogeschool. 15 Februari 1906. In eene zitting in het Pauselijk Collegio van Leuven gehouden, zegt Msr Mercier vaarwel aan de leeraars en de studenten der Hoogeschool. Bevs'ozen vleesch moet dit jaar buitengewoon geweest zijn, zoodat vele la dingen er van in Europa kunnen verwacht worden. Reeds he^ft de Houlder Line een boot in de maak, die de groolsie zal wezen, welke voor het vervoer van dit vleesch is in gericht. Bevrozen vleesch, hondenvleesch, paar- donvleesch, walvischvleesch... de vle vraag naar die voedselsoorten bewijst toch niet dat er zulke overvloed is hij de werkende klassen Zwijgen. In Frankrijk heeft een officier den treurigen toestand aangeklaagd, in welken zich de Fransche zeemacht be vindt zijne klacht is gesteund op stukken, welke van het gouvernement zelve uitgaan. In Kamer en Senaat werd herhaaldelijk gezegd wat de officier Borgone schreef. Ge denkt dat men dien officier heeft be loond, omdat hij op een groot gevaar heeft gewezen Zeker, hij is door het gouvernement afge steld. Ondank is des werelds loon Bestrijding der Iranke^ kwaal. Men zou, naar een genees kundig blad mededeeld, eindelijk hel prak tisch middel gevonden hebben om de kanker ziekte te behandelen. Het is dokter Doyen le Parijs, dio de eerste uitkomsten met de nieuwe methode heeft be kend gemaakt, die steunt op de eleclrische vernietiging der zieke celgeweefsels. De uitslagen zouden veel afd«.o der zijn dan deze vroeger verkregen met de X-stralen of de behandeling met het radium. Benevens doze toepassing der eleclrische vonken, spuit Dr Doyen nog een serum in do phagoevthaire cellen, die de zieko cellen moeten vernietigen, den zieke meer levens kracht bijzetten. De uit komsten door Dr Doyen met zijn stelsel zijn zeer bevredigend. Ontvangst. Koning Georges, van Engeland, een nieuw bewijs van genegen heid willende geven aan België, zal heden. Dinsdag voormiddag, om 11 ure, al de Bel gische afgevaardigden ten pileize va' Buc kingham ontvangen. navolgenswaardig voor beeld. De Koningin van Engeland heeft hij eene firma to Dublin eene groote hoeveelheid Ierschen kant besteld voor haren sleep, dien zij hij het kroningsfeest zal dragen. Ook op Sl-Helena heeft de Koningin in de kantschool aldaar zeer veel handwerk kocht. Slechts sodert eon viertal jaren be staat die school en zij levert voortreffelijk werk. Bovendien zijn alle koninklijke praalge waden in Engeland besteld. Het is zeer loffelijk do inlandsche nijver heid aan te moedigen. Het voorbeeld zou in andere landen ook kunnen gevolgd worden In België wil men het vervallen kantwerk ook opbeuren. Dat de dames der hoogere standen zich aan de Koningin van Engeland spiegelen on daadwerkelijk de verschillende Belgische kanten aankoopen, waaronder er zoo'n prachtig kunstwerk is. De ees*sfe paardenmarkt van 't jaas* te Benassel. De eer ste paardenmarkt van dit jaar werd Maan dag op de Zuidlaan gehouden en gelukte volkomen. 11Ó0 paarden, meestal krachtige Brabantsclie dieren, waren aldaar, evenals schoone lichte trekpaarden. Dc eerste gingen aan 1850 tot 2300 frank, de tweede aan 1200 tot 1700 fr. de veulens werden ver kocht voor 800 tot 900 fr. Al do tentoon, stolde paarden vonden koopers, feit eeni^ de annalen der paardenmarkten. Vooral de Duitsche kooplieden hebben veel gekocht. In de categorie der zware trekpaarden werd de eerste prijs behaald door M. Marx voor een lot van 24, en de 2edoorM. Mathieu voor een lot van 20 paarden voor de lichte trekpaarden, M. Marx met 28 paarden, eer ste prijs M. Mathieu, 2° prijs, met een lot van 24 paarden. De aanstaande paarden markt wordt gehouden op 13 Maart. Het ontwerp van den uitmuntenden Staats min: ster Woeste heeft de eer gen alen in al de dagbladen aangekondigd en besproken te worden. De bespreking was over het alge meen niet zeer uitgebreid doch heteekenis- vol. Al de bladen keurden het goed en het is te voorzien dat hot spoedig tot wet moge be krachtigd worden. Het is waarlijk droef om vaststellen wat onzedelijke reklaam erge maakt wordt door plakkaten, door aankondi gingen in dagbladen en tijdschriften, door vele theater'vertooningen, openbare verga deringen, enz. Ja. er zijn leden van hoogge plaatste korpsen die aan die onzedelijke werking medehelpen. En nochtans wat onge lukkige, wat rampvolle gevolgen spruiten uit zulke handelwijzen! Het wordt dan drin gende tijd. dat in dien stand van zaken ver holpen worde. Het welzijn van het vaderland hangt er grootelijks van af... In deze laatste tijden werden er tegen vele personen vervolgingen ingespannen, naar aanleiding van soortgelijke feiten. Maar iutegenslelling van deze vervolgde personen, hoevelen zijn er niet dio ongestraft het gru welijke kwaad bedrijven en maar aanhou dend voortzetten Sommige personen en ook sommige bladen vinden dat hot geld geen reuk heeft en zij nemen als aankondigingen alles op op voor waarde dat er goed en dik worde betaald. Door do wet Woeste, dus zoodra het wets ontwerp wet zal geworden zijn, zal aan die droeve praktijk een eindo moeien gesteld worden, zooniet loopon de openhaarmakers van die aankondigingen liet groot gevaar tot groote geldsommen boet of gevangenisstraf te worden veroordeeld. Hot staat zoo goed als vast dat het wets voorstel van den achtbaren Heer Woeste door «Ie kamer zal gestemd worden doch het wordt nogal fel betwijfeld, of men de hoogdringendheid der stemming zal beslissen. Nochtans het is noodighet kwaad verergert met ddi dag het wordt openlijk uitgestald en niet alleen volwassen personen,maar zelfs aankomende knapen en meisjes ja, tot zelfs schoolgaande kinderen lezen die doorslechte zaken. Hoe is het dan mogelijk, als dit alles toegelaten wordt door de openbare machten; hoe is het mogelijk do samenleving te bevrij den van den ondergang do zedelijke vermo gens van het volk te ontwikkelen, to ver sterken Laat ons dan hopen, dat de heeren kamer leden zulks zullen inzien en dat zij dit ont werp bij hoogdringendheid tot nut zullen maken. Alle eerlijke lieden zullen die daad van de heeren wetgevers luidop goedkeuren; en het zullen alleen diegenen zijn, welke geen het minste recht hebben op de tocge- vendheid van hoogerhand, dio ontevreden zullen zijn. De stemming van zulk eene wet zal niet enkel eene eer zijn voor den voorsteller,ma ar voor gansch de Belgische kamer en derhalve ook voor de geheel* Belgische bevolking. Zondag avond rond li ure zag men op de Quai de la Batte, le Luik een persoon plotse lings zijn overjas ten grondo werpen oil zich in "de Maas werpen. De wanhopige kwam niet meer terug naar boven. In een zak van den overjas vond men een weekabonnement op naam van Jan Leyser. Een onderzoek is geopend om le w eten of dat wel de naam van den zelfmoordenaar is. Denzelfden avond joeg een ziekelijke per soon, wonende in dc Hollognestraat, zich een kogel door hel hoofd. De ongelukkige lijder bleef op den slag dood. Maandag morgend rond 3 ure bevond de werkman Hvacinthe Despa, wonende Nijver heidstraat, dat zijne vrouw verdwenen was. Ook zijn jongste kindje, nauwelijks twee maanden oud. was verdwenen. Do vrouw- had een brief nagelaten, waarin zij aan haren echtgenoot vergiffenis vroeg voor hetgeen zij ging doen en hem op het hart drukte, goed voor zijn oudste zoontje le zorgen. Men denkt dat de ongelukkige zich met haar kindje verdronken heeft. Staatkundig Overzicht Perzië. De toestand in Pet'sië is thans zeer gerustellend. Htt is zelfs drie jaar ge leden dat dc toestand er nog zoo kalm teas. 'I Is dan ook daarom,dat de Russische troe- die er sinds 190S verbleven uit Ka z vin terug getrokken zijn. Algemeen wordt het terug trekken der Russische troepen als cene Perzische overwinning aanzien. De Perzen zullen nu echter moeten zien dat zij zich tevreden toonen met den huidigen toestand toant eene nieuwe bezetting zou y?el kunnen bepaald zijn, Turkyë. 't Zit er wederom scheefin hel lurksch kabinet, daar Dj avid pack a nu ook dreigt zijn ontslag te geven. De groot-vizier schijnt er ook zijne volle gading van ie heb benAls men daar nu nog wil bijvoegen dat de Jong-lurken niet meer overeenkomen zal men bekennen, dat de toestand in het geheel niet klaar is. Italië. Zooals men weet,had Italië reeds erge moeilijkheden tc bekampen in Tripoli. Oostenrijk komt daar nu nog de zaken wat verscherpen. Volgens de Courière d'Ilalie. waren er te Tripoli zeven Oostenrijkers en voor deze zeven Oostenrijkers heeft Oosten rijk een gezant te Tripoli benoemd. Heel de bevolking van Tripoli is zeer tegen de Ita lianen verbitterd. Rusland. Met de Russisch-Chineesche betrekkingen is het voor het oogenblik al niet beter gesteld.Naar het schijnt zou China al de voorwaarden van het verdrag van 1881 met de voeten treden. Het officieel Rus sisch blad Rossia schreef gisteren nog, dat indien China geene rekening houdt van de verwittigingen van Rusland, dit land wel middelen zal vinden om zijne rechten te ver dedigen. Neertandsch-lndië. Uit Batavia wordt gemeld, dat sultan Rioum en zijn zoondie in bet geheim tegen Holland werkten en iceigerdcn de Hollandsche vlag te herken nen, uit het land gebannen zijn. Rioum is met zjn gevolg naar Singapour gezonden. 2'hans is alles schijnbaar halm in de Hol landsche kolonie. TE LUIK Zondag avond kwam een persoon in de Feronstreestraat,te Luik, hij een policieagenl en zegde hem, dat hij zijn half broeder de keel had afgesneden. Dat zeggende, toonde hij aan den verbluften politieagent een be bloed scheermes. De policieagent bracht den persoon naar hot policiebureel, alwaar hij ondervraagd werd. Het was een genaamde Edward Rocolet, wonende met zijne moeder en een broeder, uit een ander huwelijk zijner moeder gespro ten, op de Barboukaai. De policiecommissaris deed Reeolet opsluiten, en ging dan naar het opgegeven adres. Daar vernam hij, dat het slachtoffer, Leopold Van Vineheroy, niet erg gekwetst was en zich naar het Beyersch gasthuis begeven had,om zich to laten verzorgen. Uit het onderzoek bleek, dat Edward Reeolet twist gekregen had met Van Vin eheroy, wegens de kinderen van een der broeders van Reeolet, die in de keuken speel den. Beide mannen, waren handgemeen gewor den, en 't is alsdan, toen zij worstelend over den grond rolden, dat Edward Reeolet zijn half-broeder het scheermes gekwetst had. Ilct slachtoffer had enkel eene diepe wonde aan den hals bekomen. Na in het gasthuis verzorgd te zijn geweest, kon hij naar huis terugkeeron. De verandering der Zitdagen Het gouvernement heeft aan de rechter zijde laten weten, dat het niet kan aanvaar den 's morgends le zetelen, zooals MM. Jou- rez, Pollet en Standaert voorgesteld hebben. Het gouvernement wil ook niet hooren \#ui het verlengen der zitdagen lot 0 ure, daar zulks voor meer dan 05,000 fr. rieuw perso neel zou noodzakelijk maken. Daarbij zouden al do parlementaire treinen moeten gewij zigd w orden, on zulks zou in het spoorweg verkeer een niet gering geharrew ar brengen. Er zijn ten andere slechts vijftien of twin tig afgevaardigden der rechterzijde, die voor eene verandering zijn. De forten van Vlissingen. Wij vernemen dat de ondervraging F ranck, betrekkelijk de forten van Vlissingen niet zal plaats hebben dat besluit werd genome» in overeenstemming met do liberale leiders in België en met het gouvernement, daar er ingezien werd, dat deze ondervraging enkel gesclukt was. om den toestand nog te ver slechten. Reeds waren do Hollanders zeer erg ver bitterd, over de aankondiging dezer onder vraging. "I Zal nog maar best zijn ook. die forten kwestie een tijd te laten rusten. FRANKRIJK Hersteld M. Mirman, die eenigo dagen geleden ia de Fransche Kamer door een revolverkogel getroffen werd, toen een zinnelooze, Gigolme, naar M. Briand schoot, is thans geheel her steld en heeft zijne werkzaamheden kunne» hernemen. De ramp van Guernanic In gevolge eener vergadering van inge nieurs, is besloten, de opzoekingen naar d® lijken der slachtoffers van de ramp van Guer nanic te slaken, daar nieuwe instortingen te vreezen zijn. De uitbating der steengroeve, waarin het ongeluk gebeurde, zal gestaakt worden. De vier lijken zullen dus onder hek schalieblok begraven blijven. Syndikalisten veroordeeld Drie syndikalisten van Kales, die een he- antimilitaristisch vlugschrift uitgegeve» hadden Ier gelegenheid van de werkstaking» der spoorwegwerklieden,zijn veroordeeld tot drie maanden gevang en 100 fr. boet. voor waardelijk. Treinbotsing De expresstrein Parijs-Brest is Maandag morgend nabij La Brohinière op een koop- warentrein gebotst. 5 reizigers werden licht gekwetst. De stoffelijke schado is zeer aan zienlijk. Liefdedrama Zondag nacht heeft mej. F.., van Leval- lois-Peret, twee revolverschoten gelost oj» haren minnaar, M. August C.., omdat deze met haar wilde afbreken. C... w erd zeer ge vaarlijk getroffen en is Maandag namiddag in het gasthuis overleden. De moordenares is opgesloten. De wraak van het everzwijn Een everzwijn dat in de bosschen van Ro quefort door jagers achtervolgd werd, wierp zich op eeno herderin en verscheurde de/,® met zijne slagtanden. Het everzwijn werf: dan door jagers gedood. Een man kwetst vrouw en kind De 32 jarige Jan Labranche, wonend i» liet dorp Lanolette, had zijne vrouw in eea bosch doen komen, onder voorwendsel bif een gebuur te gaan waken. Plots sprong hij op haar toe en kwetste z® erg met messteken. Zonder menschen, tos- gesneld op de kreten van het slachtoffer, hadde hij ze afgemaakt. Labranche kwetst® eveneens zijn zesjarig kind. Eene familie verstikt De echtgenooten Liével van Ncuilly sur- Seine, werden roerloos gevonden in het huis dat zij betrokken op de Neuillylaan. Zij kon don tot het levfjn worden toruggeroepen, maar hun kindje is niettemin overleden. Men denkt dat zij verstikt w erden door koolstof- uit wasseminge.n. Een liefdedrama te Lyon Een 22 jzirig meisje van goede familie had kennis gemaakt met don 20 jarigen student Joannes Olausse. De student was erg ver liefd geworden op het jonge meisje, maar toch bood zij hem weerstand en wees zekero voorstellen af. Daar zij weigerde met hom Lyon lo veria- ton, loste hij een revolverschot op haar on trof ze aan het hoofd. Daarna poogde hij zich te dooden. Met zijn slachtoffer werd hij zeer erg gekwetst naar het gasthuis gebracht.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1