van m BUITENLAND. 'T een en Tander Groots Vlaamse^ MEETING DAG Het Kartel te Antwerpen Een Brusselsche diet aangehouden NAAR ROME NAAR ITALtE Moordpoging te Brussel. Zeventiende jaargang nr 43. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 19 en Maandag 20 Februari 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 233, BUREEL-EN TE BRUSSEL Haachtschen Steenweg, 239. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. ren;.) fr. 0 GO 3"= bladz. igroote regel) fr. 1.00 biadz. (kleine regel) fr. 0.30 Finsuic. aankon. (per regel) fr. 2.00 Rek 1 urne» (per regel) fr 2,00 Gemengd nieuws (per regeljlr. 3.00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor ai.i.f a vxro.ndtgixgev. zinr wfxdf.n E. TAHIINJAU, 287, de Mé.^odestraat, Brussel. Een plechtig uur heeft geslagen. Voor goed is de strijd voor do vervla a msehing van de Hoogeschool van Cent aangebroken. Van de kraehligr lieiuio ing van V''wen wil zal het af hangen of we hoogor ouderwijs in orue taal 'zullen verkrijgen. Wat heeft een Vlaamsche Hoogeschool voor u tebeleekenen Weet. dat een flooge- scl.ool een brandpunt van beschaving en van ontwikkeling hier wetenschap is do belang rijkste factor voor eeu stofl'elijken voorspoed en de zedelijke welvaart. Zien we niet dat die volkeren zich in de grootste stoffelijke welvaart mogen verheu gen, die de meeste zorg aan hel onderwijs besteden, vooral aan hel Hooger Onderwijs? Uit de algemeene volksontwikkeling vloeien de zegeningen van den stoffel ijken bloei voort. liet Vlaamsche volk. heeft aan de wereld geleerden geschonken, die de grenzen van het menschelijk welen hebben uitgezet beeft uil zijn schoot knnstéhaars zien opstaandie den schat van schoonheid voor het gehecle menschdorn hebben vergroot; heeft ziju bloed vergoten lol verovering van rechten en vrij heden, die thans gemeengoed geworden zijn voor alle vrije volkeren. Hot Vlaamsche volk heeft dus ruim hijge dragen tot de uitbreiding van de wereldbe schaving. Omdat het in zich de deugden en de begaafdheden draagt die het daartoe iu staat, hebben gesteld, is het een misdaad ziju genie le kortwieken door een abnormaal onderwijs. Men heeft het recht niet het te heiellen nog bet zijne hij te dragen tol de wereldbescha ving. Dat zal het alleen kunnen, wanneer een ongezond en onlogisch onderwijs niet langer de vrije, volle ontwikkeling van zijn begaafd heden komt stremmen. Dat zal hot alleen kunnen, wanneer zijn geheele ontwikkeling, tot zijn hoffpere stadiën toe, geschiedt in cn doorzijn eigen taal. Volk van Vlaanderen, wilt ge uit uwen schoot, gefcerden zien opstaan, die zooals de Nederland Sc he Nobelprijzen, Lorenlz. Zee man; van 'tl lof. Kamerling-li Onnes, Van dei- Waals, ielsbéteekencn voor de wereld weten schap Eischt dan een Vlaamsche Hoogeschool Wilt ge dokters hebben, die in de uitoefe ning van hun ambt niet alleen een broodwin ning zien. door het genezen van ziekten, maar die een verhevener opvatting van hun roeping li ebben, namelijk te zijn vuorkomers van ziek te.door de verlichting die ze in de moedertaal onder het volk kunnen brengen omtrent ge zonde levensvoorwaarden het tegengaan vau kindersterfte, enz. Eischt dan een Vlaamsche Hoogeschool Wilt gij bij het leger dokters hebben, die den volksjongen in zijne laai kunnen onder vragen over ziju ziekte en hem dan goed kun nen behandelen, in plaats van door hun taul- onkunde een gevaar le zijn Eischt dan een Vlaamsche Hoogeschool Wilt gij rechters, in Uw rechtbanken, die den belichte goed, in plaats van half, of maar een kwmirt, kunnen verstaan, en hem dan reelilvaardig kunnen berechten Wilt gij advokaten. die hef niet meer, zooals nu,door hun onkunde noodig zullen hebben hem zijn recht te ontfutselen, om wal zij tot zijn ver dediging zeggen, te verstaan advocaten, die hem zullen verdedigen in zijne taal Eischt dan een Vlaamsche Hoogeschool Wilt gij in de arsenalen vau den staat in genieurs, die de taal van den werkman ver staan en er d? ardoor niet meer aan blootge steld zullen zijn om hem onrechtvaardig' te behandelen Wilt gij in onze fabrieken dergelijke inge nieurs. die den werkman in zijn taal omtrent zijn werk zullen voorlichten hem beter en doelmatiger zullen leerea werken Wilt ge den ldoei van een uitgebreid nijverheidson derwijs in Vlaanderen mogelijk maken.waar voor in "t Xederlandseh opgeleide ingenieurs en vakkundigeii noodig zijn Eischt dan een Vlaamsche Hoogeschool Wilt ge dat de Vlaamsche werkman tech nisch bekwaam worde lot waardevollen arbeid niet meer de koelie van den arbeid blijve, die het grove, gemeene werk verricht als rm, terwijl hij in onze werkhuizen de winstge vende plaatsen ziet beklecden door Duit- schers, Engelschen en Walen Eischt dan een Vlaamsche Hoogeschool Wilt go. dat de landbouw iu Vlaanderen, door de voorlichting der wetenschap, voor uitgang doe cn bloeie Het Walenland hoeft een landbouwschool te Gembloers; Vlaando ren heeft er geene. Eischt dan met ons inrich ting van Hooger Landbouwonderwijs aan de Hoogeschool van Gent. Wilt ge. dat bij de aanstaande uitbating van bel kolenbekken der Kempen bij de nijverheid die zich daardoor ontwikkelt, dui zenden Vlamingen, in plaats van vreemden, de goede plaatsen bezetten. Eischt dan een Vlaamsche Hoogeschool Volk van VlaanderenWilt ge dat de Hoogeschool, zooals hij ieder ontwikkeld Volk. rechtstreeks vruchten afwerpe voor dat Volk, door de inrichting mogelijk te maken van talrijke leerlangen van Hooger Onderwijs voor liet S'olk Wilt ge. dat de weg naar de Hoogeschool open sta en gemakkelijk gemaakt worde voor Ie goed aangelegde jongelingen uit de volks klas Eischt dan een Vlaamsche Hoogeschool Wilt ge niet in Europa het eenigo vrij volk blijven, dat geen hooger onderwijs geniet in zijne taal Eischt dan een Vlaamsche Hoogeschool Volk van Vlaanderen Er zijn in België twee Staatslioogescholen, eene te Luik. eene te Gent. Gij zijt 4.000.000 Vlamingen tegen- ver 0.000.000 Walen. Een dier Rooge- scholen komt u toe. Tot het onderhoud van die Hoogeschool de Gentsche betaalt gij belastingen. Ieder student aan die Hoogeschool kost u 1-100 fr. 's jaars. Eischt, dat dit hooger onderwijs in ile eerste plaats toekome aan eigen landskin deren, vóór vreemdelingen. Volk van Vlaanderen Er is voor dc op lossing van dit vraagstuk geen andere oplos ing mogelijk, dan dat van dc nu verfranschto Hoogeschool van Gent een Vlaamsche ge maakt worde. Komt naar de meetings en voordrachten over dit onderwerp belegd. Teekent op de lijsten van handteekeningen van Hoogeschoolgediplomeerden of op de lijsten van het Volkspelitionnement. STAD AALST op Zondag 13 FcSiPwari cm3 life's namiddags.iiidsSovenzaal van 'iStadhuis SPREKERS M. Ed. VAN DIEREN, advokaat, uit Leuven. M. H. PLANCQUAERT, advokaat, uit Gent. Vlamingen allen op post HET BESTUÜR Dc Erevoorzitter, L. Giieekaerdts. De Voorzitter, D' Ts. Bauwens De On dervoorzitter. I'. Da ens De Schrijvers, V. D'Hondt, J. Janssens, R. Pletinckx. De Leden R. Moversoen, J. De Neve, B°" L. de Belhune, E. Bosteels, P. Nys, D1' F. Claus, J. Goot hals, C. Eeman, A. Bau- wens, V. Bocqtió. Verjaringen. 10 Februari 1857. Mgr. Xavier de Merode stelt ter beschik king van baron do Gcrlache eene som van honderd duizend franken, met verzoek van aan een liefdadig werk de sommen toe te passen, die zouden verzameld worden om een gedenkteeken aan de nagedachtenis van zijnen doorluehtigon vader op te richten. 20 Februari 1872. In tien gemeenteraad van Antwerpen stelt M. Van Gutsem protest in tegen do betoogingen die plaats grijpen voor St-Antoniushotel. De burgemeester M. Van Put antwoordt hem dat meestal do mui ters vreemd zijn niet alleenlijk aan de stad Antwerpen, maar zelfs aan België. 20 Februari 1878. Do klokken aller kerken verkondigen het afsterven van Z. H. Paus Pius IX. Tomfecia der Tentoonstel ling wan Brussel. Loterij. De Reeks (blauwe biljetten). Gewone loten. De trekking voor liet toewijzen van de gewone loten der tweede reeks uitgave A er: uitgave B, zal geschieden te Brussel in de Gothische zaal van het stadhuis, op Maandag- 20 Februari 1911, om 2 ure dos namiddags. Al de loten moeten weggehaald worden binnen een tijdbestek van twee maanden, lo rekenen van dien laatsten dag. Zij moeten door de houders der biljetten aangenomen worden in den slaat waarin zij zich bij do aangifte bevinden. De Koninklijke Hoogeschool van Christiania. Heme 11. Paige en Mansion zullen de Belgische Akademie van Wetenschappen vertegenwoordigen hij de feesten van 5 tot 8 September, te Chris tiania (Noorwegen), ter gelegenheid van den 100" verjaardag der stichting van de Konink lijke Hoogeschool, aldaar. Voor de spoorwegklerken. Met genoegen hebben de spoorwegklerken vernomen, dat hun traktement gaat verhoogd worden. Naar het schijnt zullen zij bijzondere examens moéten óndergaan, om hoofdklerk te worden. De socialisten en de jene ver. Toen de Duitsche Rijksdag de nieuwe belastingen op de sterke dranken stemde, besloot de socialislischo partij den alcool te boycotten ren, en de beweging schijnt nogal welgelukt te zijn. Inderdaad, van 2,002,122 hectoliters iu 1909, is het verbruik van den alcool, in Duitschland verleden jaar op 1,800,422 hectoliters gevallen. Men moet daaruit besluiten dat, voor de stemming der nieuwe lasten, de Duitsche socialisten nogal groote Sehnapdrinkers waren. De haringvangst. —Uit Oostende meldt men De haringvisschers hebben ver scheidene belangrijke vangsten gedaan, doch ongelukkiglijk zijn de prijzen zeer laag. Woensdag morgen hebben zij slechts 9 fr. de 100 kilo ontvangen, en Zondag heeft een Oostendonaar ze aan 6.50 fr. de 100 kilo ge koeld. Het schijnt dat de lage prijs voort spruit uit het feit dat in Zweden en Noor wegen, de haringvangst buitengewoon over vloedig is. De sprot wordt niet meer gevangen, daar het seizoen te ver gevorderd is. Eene sloep van De Panne is Woensdag nog de haven met eene lading van -1000 kilo binnengeloopen, cn heeft een liefhebber gevonden aan 1,80 fr. de 100 kilo. De groote manoeuvers. We hebben reeds gemeld, dat dc aanstaande groote manoeuvers, van den 25 tot den 30 Oogst zullen plaats hebben, lusschen de 3' en 1" legerdivisie. Den 24 Oogst zal de I" divisie tc Beverloo samentrekken de 3r; divisie zal ziek vereenigen rond Dinant. De voornaamste wapenfeiten zullen plaats hebben ten Oosten van Méhaignc. tusschen Hannul. Borgworm, Thienen, 81-Truiden en Doos. Eene enkele klas, die van 190S, zal onder de wapens geroepen worden. De eindstrijd zal den 01 Oogst plaats hebben. In Gent zijn socialisten en liberalen niet overeen kunnen komen. Nu nog duren de wederzijdsche verwijtingen voort in de Gent sche liberale en socialistische bladen. Te Brussel moest men ook karlclleeren doch liet schijnt dal men er niet eens wil van spre ken de Brusselsche bevolking onder de ont wikkelde en eerlijke klas, wil niet hooren van een samengaan met de socialisten in Luik zit het al niet veel beterwil men in Schaarbeek samenspannen, dan vreezen de kartelmannen zelf, dat de katholieken wel met lieel don boel zouden kunnen gaan loopen en alleen baas worden op het ge meentehuis. In Antwerpen is het geheel om gekeerd daar zijn het de socialisten zelf die aan de liberalen geschreven hebben om sa men een zeel le trekken. Hel is klaarzienlijk dat het er bij de socialisten maar op aan komt eenigo zetels meer tc hebben in den ge meenteraad en daarenboven nog een tweeden zetel te veroveren in het schepcnkollege. Het kan zijn dat de liberale politiekers dit wol goed vinden maar of de Antwerpsche be volking niet oordeelen zal dat het al veel meer dan genoeg is dat er een socialist in hel Sehepenkollcge zit, zulks zouden wij ook best kunnen gelouven. Aan de haven, in den handel vooral, heeft men er geen vrede mede dat jnen aan hel hoofd con er- handelsstad als Antwerpen man nen plaatst, die als de gezworen vijanden zijn van de handelaars en de nijverheidsmannen. Ook is het lo voorzien dat niet een klein deel der liberale partij zich zal afscheuren, indien het moest gebeuren dat sommige liberalen samenspannen met socialisten in dit geval mag men zich zeer waarschijnlijk aan een afzonderlijke liberale lijst verwachten. Libe ralen en socialisten hadden gedacht dat het katholiek Staatsbestuur zou toegegeven heb ben, de eenmaking dor kieswetten te slem- men, omdat hel kartel dreigde in groote ste den en gemeenten. Doch hoe verkeerd is het uitgevallen. Hot kartel in de groote steden en bevolkte plaatsen kan voor niemand na- deoliger zijn als voordo kart elleerende par tijen zelve zij verliezen daardoor hunne vrijheid, hunne onafhankelijkheid, hunne zelfstandigheid en hunne weerdigheid. De eene partij moet in zulk geval al toegeven wat de minderheid der kartelmeerderheid eischt doel men het niet. dan is zulk kartel- bestuur onmogelijk... Daarbij, sluiten libera len en socialisten kartel met de kiezingen, verduiveld ze zouden hel dan evenwel ook nog doen, al bestond de eenheid der kieswet ten. Hunne taktick steunt alleen op dit axioma Hoe kunnen wij het best aan het schoteltje geraken? En volgens hel antwoord dat op die vraag komt, zoo vangen zij immer den kiesstrijd aan. ingericht onder de geestelijke leiding en bescherming'van den Z. EH. Kanunnik R O EL A ND TS, Pastoor-Deken van A sist. Zooals te voorzien was. geniet onze ont- worpeue réis naar Rome en Italië den hesten bijval. Zulks is hoofdzakelijk te wijten aan den onwrikbaren godsdienstzin der bewoners on zer streek. Voor hen is de reis naar het schil derachtige Zwitserland, naar het oude roem rijke Rome en Iialië slechts bijzaak. De wonderen der christeno kunst in Italië en Rome zien, de prachtige kerken bewonde ren, den Heiligen Vader in persoon zien en zijnen heiligen zegen mogen ontvangen, dat is voor hen het hoofddoel der reis. Voor deze, onze lezers, die toevallig de voorwaarden der reis in ons voorgaand artikel niet zouden gelezen hebben, willen wij er hier nogmaals in Tkort op terugkomen. Vertrek uit Brussel, op 8 September in den valavond, terugkeer te Brussel op 18 September 's morgends vroeg. Onderwege bezoek der volgende sleden Bazel. Luzerne cn Goeschenen in Zwitser land dan in Italië Milanen, Genua. Rome, Floreneië, Venetië, Padua, liet eiland Lido (Adriatische Zee) enz. Te Rome zullen onze reisgenooten vier dagen verblijven. Dat zegt genoeg dat onze reizigers zich een juist denkbeeld zullen kun nen vormen van deze oude, beroemde stad, zoo rijk aan merkwaardigheden. Het reisagentschap, waaraan wij de schik king onzer onderneming toevertrouwd heb ben. is sinds langde wereld door gekend om zijne voortreffelijke bediening. Overal Heeft hel vertrouwde mannen, en daaraan heeft het agentschap tc danken, dal voor de vereeni- gingen die zich lot hem wedden, steeds de beste hotels en do beste itisgelegenheden voorbehouden bleven. Ook heeft het reisagentschap ons prijzen ■euiJvakt. wellicht ecnig voor zulk uitgebreid en prachtig reisprogramma. De prijzen der reis zijn in 2 klas 249 franH in 3 klas 160 frank, Voor tweede klas is dc prijs betaalbaar in wekelijksche stortingen van 3 frank en voor de derde Idas in wekelijksche stortingen van 2 frank. In die prijzen is alles begrepen reiskoe- pons gaan en keeren, verblijfkosten in hotels van eersten rang, slapen, dienst, verlichting, ontbijt, noenmaal, avondmaal, wijn, ver voerdienst van statie naar hotel en omge keerd, drinkgeld, bezoek dor merkwaardig heden, enz. enz. AI de kosten zijn dus be taald. Toekomende week geven wij een eerste lijst van personen die voor de reis ingeschre ven hebben. Nog talrijke andere vrienden verzekerden ons ook dat zij de reis medemaken. Wij moeten hen échter doen opmerken, dat de personen, die op 1 Maart 1911 niot ingeschreven hebben, eenen opleg zullen moeten betalen van 10 "j0 op de reeds ge storte gelden. Personen die ingelegd hebben, en door on voorziene omstandigheden iu de onmogelijk heid zouden zijn, de reis mede te doen, zul len hunne ingelegde gelden terug ontvangen, mits afhouding van 10 °.0 voor gedane on kosten. Zelden werd eene reis naar zulke bcroomde streek iif gunstiger gelegenheden uitge schreven. Welaan dus. katholieken van liet Land van Aalst cn omliggende, die gelegenheid waargenomen en toekomende jaar in dichte gelederen Donderdag avond wilde een dokwerker V... genaamd, wonende Van den Branden- straat, in eene herberg der huurt, wat van den neus maken. De dochter der herbergierster beleedigde den man. waarop deze het meisje wilde slaan; nu greep do dochter een groot keukenmes cn bracht er den dokwerker verscheidene hevige steken mede toe. V... verloor veel bloed en moest naar het gasthuis overgebracht worden. Een onderzoek is geopend. Staatkundig Overzicht Canada. De Vcreenigde Staten van- Noord Amerika hebben met Canada een handelsverdrag gestotenDit moet nu echter nog door het Parlement van Ottawa goed gekeurd worden. Dit verdrag is van het. hoogste belang voor de toekomst van Enge landwant men voorziet dat de Vereenigde Staten zachtjes aan Engeland geheel zullen buiten helpen in Canada. Turkyë. Haiti beg is thans door eene tweede stemming van hel kom Heit ran Een dracht en Vooruitgang gemachtigd de por tefeuille van Binnenlandsche Zaken te aan vaarden. De sultan heeft zijne benoeming goedgekeurd. Engeland. De forten van Vlissingcn zijn ook in hes Engelsch Lagerhuis bespro ken geworden. Sir Greg verklaarde, dat Engeland daar niets in te zien heeft.zoolang die versterkingen alleen ter verdediging opgericht zijn. Holland. De aflcclingen der tweede Kamer hebben het onderzoek van het ont- iccrp der Kustverdediging geëindigdDe verslaggevers zijn benoemd. In alle af dee lingen kon eene merkwaardige genegenheid vóórhel ontwerp waargenomen worden. Men denkt dan ook dat hel ontwerp zal aangenomen worden. te Parijs. Men zal zich herinneren, dat eenige dagen geleden een onbekende kerel in het Palace- Hotel, Rogierplaals, te Brussel, een kistje met 1180 fr. had weten le bemachtigen, dat hij op naam van eene kassierster was komen vragen. Men dacht dat zekere P... de dief moest zijn, en zocht hem op. De kerel bevond zich reeds*in een trein in bestemming voor Parijs. Hij werd bij den polieiekommissaris der statie geroepen, waar hij kon bewijzen bij middel van papieren, dat bij zekere Fortunal' Bazzana was, kunstenmaker, geboren te Rome in 1890. De polieiekommissaris moest hem wel los laten en de kerel zette zijne reis naar Rome voort. Naderhand werd hij to Parijs toch op gezocht. Men had bevonden, dat de zooge naamde Bazzana toch de dief moest zijn. Een politicoflieier werd naar Parijs gezon den en in het parket vernam deze. dat de Porijzer veiligheidsdienst in een bar zekeren Gelli aangehouden had. wegens moordpoging en dat deze papieren op zak had op naam van Bazzana. Bazzana werd daarop behendig ondervraagd en legde teil slotte volledige bekentenissen af. Men denkt dat hij tot eene welingerichte' dievenbende behoort. FRANKRIJK Vijf personen verstikt Te Clermont-Ferrand hadden werklieden iu een buis eene gasontsnapping getocht, doch zij konden ze niet vinden 's Anderendaags morg ens vond men in de aanpalende huizen vijf personen verstikt liggen. Dank aan de spoedige hulp der gen eed me ren konden de slachtoffers nog lot hot leven teruggeroepen worden. Hun toestand is even wel zeer bedenkelijk. Slecht vleesch In de slachterij van liet 43e linieregiment, le Rijsel. is eene erge bedriegerij ontdekt. Een slachter had eene terende koe in de krijgsslachterij binnengebracht. Het «lier was reeds geslacht, toen do bedriegerij ontdekt werd. De slachter zal vervolgd worden. De ramp van Courtville. Heel de stad is in den rouw. ter gelegen heid der lijkplechtigheden der slachtoffers der ramp van Courtville. Alle magazijnen waren gesloten en de lan taarns met rouwfloersen hekleed. Mgr. Bouquet, bisschop van Gharti'OS,deed zelf den lijkdienst en de grootste kunst zan gers van Parijs zongen de solis der lijl.zan- gen. Vrouwelijke apache Te Briey bevonden zich drie ar)>eider3 in eene Italiaanseho kantien. toen een gemas kerd persoon binnenkwam en zekeren Pietro Montovaw ten gronde wierp. Hierdoor viel bet masker af, dat den onbe kende 'tgelaat bedekte en men bemerkte dat b'el eene vrouw was. Vooraleer Montovani kon rechlspringen,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1