ALöEMEENE REPETITIE 'T EEN EN 'T ANDER ONZE REIS NAAR SOME Eene papierfabriek door brand vernield Een groot man die verdwijnt DAGBX.A.ID Nieuwjaarsgiften voer den Paus. te CS-exvt Zeventiende jaargang n' 46. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 23 Februari 191 I ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 230, BUREELEN TE BRUSSEL Kaachtschen Steenweg, 230. BestuurderJ, TE AALST 9Kerlcstraat, Telefoon 114. Van NuffebDe Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0 60 3e bladz. tgroore regel) fr. 1.00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr 2,r'0 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3 00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allf aankondigingen-, zini wF.XDr.y E. TAWilNlAU, 217, de Mé^odestraat, Brusso!. Wanneer de tooneelspelers de ver schillende bedrijven van een tooneel- stuk hebben aangeleerd of uitgevoerd, clan gaan zij over tot eene algemeene repetitie. Onze liberale cn socialistischekome- dianten hebben sedert de opening der Kamers lnuine verschillende bedrijven ook afgespeeld,, maar hel is zoo ellen dig gegaan, dat zij d( 11 moed missen er eene.algemeene repetitie op na te hou den. Daarom gaan wij bet in hunne plaats doen, wij willen het geheugen onzer lezers verfrisschen, opdat zij met kennis van zaken over het stuk.zouden kunnen oordeeien. Hot was kiezing in Mei 1910, en de katholieken gingen, het was zoo zeker als dat er een zonne beslaat, de katho lieken gingen do nederlaag lijden. De kiezing kwam en haar jarenlange ge woonte, wonnen de katholieken. Doch het ministerie, daar het maar zes stemmen meerderheid had, kon niet rechtblijvcn ten eerste, omdat het de uitdrukking-niet was van de meer derheid van het land ten tweede, omdat de katholieken geen eender pro gramma hadden. Er werd getwist en uitgerekend, en op den duur moest een liberale blad zelf bekennen,dat wij eene kleine twin tig duizend stemmen meer hadden als onze vcreenigde tegenstrevers. De verdeeldheid over het katholiek progamma zou uitschijnen bij de ope ning der Kamers. Maar '1 is waar, Koning Albert" zou de Irocwirede moe ten uitspreken, doch al onze tegenstre vers zongen in koor, dat de regeering het niet dierf gewagen, den koning te laten spreken. Dit spelletje duurde we ken lang doch do kameropening kwamen de koning sprak. Nu veran derden de goddelooze schrijvers van toon de koning zou eene troonrede houden waar niets inzit.Koning Albert sprak tol het land eene meesterlijke, diepdoordachte rede. Liberalen en socialisten gaven nog geenen moed verloren, och, ze waren zoo zeker In de bespreking van het antwoord op de troonrede zou do re geering vallen daarin zou nu toch zonder twijfel hare verdeeldheid blij ken. De bespreking kwam al de ka tholieken hielden voet hij stek en stem den het antwoord op do TroTmrede, zooals door M. Woeste was voorge steld: doch daarentegen vielen de tegen strevers in hun eigen strik. Zij alleen toonden hunne onoverkomelijke ver deeldheid. Do leiders der liberalen stemden tegen liet. zuiver algemeen stemrecht a. de socialisten met Augusteyns, ver wierpen het voorstel lot herziening van artikel 310 en als slotsom stemden vele socialisten tegen de toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging. Daar lagen de tegenstrevers versla gen; zoo volledig als hot maar eenigs- Kins zijn kon. Doch zij kwamen weder tot bezinning en nu ging het ministe rie bezwijken naar aanleiding der wei gering van den Staat om de provinciale normaalscholen van Henegouwen aan le nemen. Minister llenkin zou zijne hegrooting niet kunnen verdedigen, M. Begerem zou ook eene oorzaak zijn 0111 hel ministerie in afkeuring te bren gen en, tot ontslag te dwingen. Minister Schollaert gelastte zich met het eerste werk. Hij bewees zoo sim pel als het mogelijk was, dat de Staat de Ilenegouwsche Normaalscholen zelf niet eens kon aannemen, daar zij volop i;i teg?nstrijd zijn met de wet. Na die aftakeling vroegen liberalen en socia listen zelf aan hunne 14 of 15 inge schrevene Sprekers, toch zoo slim te zijn van hunne spreekbeurt af te zien... De beknibbeling over de werking onzer kolonie liep al niet veel heter af; bijna eenieder bracht lof uit voor het voltrekken werk, en minister Renkin had geene moeite om zijne begroeting to verdedigen. Wat het geval van M. Begerem betreft, dat is al op den zelfden sisser nfgeloopen. Volgens de overname van Congo, en de stemming van liet Par lement, mag M. Begerem in zijne dub bele bediening blijven tot. in 1912. Voor 't overige is er niets bijzonders meer, de hoofdman der socialisten be- kende zelf in 't openbaar, dat het mi nisterie gemakkelijk kon blijven tot in 1912. Wat verschil van spreken, tegenover eenige maanden liet parlementaire werk onzer tegen strevers is ook zeer gering. Tot hiertoe zijn er niet min dan diep in de dertig ondervragingen; bijna allen werden aangevraagd met bet inzicht kicspa- radc te verkoopen. Het schoonste van al is echter, dat M. Jourez, gesteund door socialisti sche en liberale en enkele katholieke collegas, een voorstel heeft ingediend, om de werkzaamheid der Kamers, herin te richten, ten einde meer prak tisch werk af te werpen.' Do regeering kan dit voorstel niet bijtreden, daar do ministers overlast zijn van werk. Doch men moet zoo verre niet gaan zoeken, 0111 in het Parlement meer deugdelijk werk af te doen Dat de tegenstrevers eerst en vooral maar be ginnen de negen tienden der interpel lation weg te laten; en dat zij hunne, gekozenen beletten, door soms uren lange zouteloozc redevoeringen den kostelijken tijd der Kamers te versnip peren. Dat ten minste zoo praktisch werk zijn en dan zou het land van zelf tevreden zijn, met de werkzaamhe den der Kamers, v r r. VepjaiMncjen*23 Februari 1S6G. De graaf van Vlaanderen wordt als vorsl van Rumenië uitgeroepen. 23 Februari 1872. Ondervraging van M. De Fré over het verblijf van graaf van Chambard te Antwerpen. Graaf D'Asprc- mont-Lynden, minister van Buitenlandsche Zaken, verklaart dat hij wel besloten is van alles te vermijden wat moeilijkheden met Frankrijk zou kunnen veroorzaken, maar hij weigert stellig van den graaf van Chambard te behandelen als een gemeenzamen zweor- dcr, zoo M. De Fré hem genoemd had. De hendel tusschen België en Duitschland. ln den laatsten tijd worden de handelsbetrekkingen tusschen België en Duitschland zoo druk, dat de be sturen der spoorwegen der heide naties Zater dag te Keulen hijeen zijn gekomen, om hij hoogdringendheid maatregelen te beramen over het vervoer van koopwaren tusschen Verviers en Keulen, langs Werkenraadt- Herbestal. Beide grensstalies, welke slechts 1 kilom. van elkander liggen, zullen volledig veran derd en aanzienlijk uitgebreid worden. Voiksarmoede ie Rome, Te Rome zal dit jaar eene wereldtentoon stelling plaats hebben ze zou in April moe ten geopend worden. De handelaars hopen dat do tentoonstel ling hun veel geld in de kas zal brengen, doch de werklieden lijden reeds van nu af, daar de huishuren en de cel waren reeds zeer veel gestegen zijn. De werklieden kunnen niet in Rome blij ven en zoeken een onderkomen builen do stad in houten hutten en de grotten in de heuve len. Vooruit vraagt of de Paus ze niet zou kunnen huisvesten in het Vatikaan, dat daar plaats genoeg is. In de eerste plaats liet is de Paus niet die de Tentoonstelling inricht maar die wereldfoor is ingericht om hem te bespotten en te beleedigen. Ten tweede, de vijanden van den Paus die de tentoonstelling inrichten, hebben beloofd dat zij alle inwoners van Rome gingen ge lukkig maken als ze Rome inpalmden. Waarom doen ze dat niet ze zijn or al 40 jaar Ten derde te Gent wonen nog vele arme lieden in huizen welke Vooruit kolen noemt. Zou men die niet kunnen herbergen in de talrijke socialistische lokalen, in afwachting dat er hetere woningen zijn Daar is immers plaats genoeg. De nieuwe SweetaESge gjost» zeejeEs met de heellenisvan koning Albert, zullen toekomende maand in omloop gebracht worden. De koningskop dezer postzegels is dezelfde als deze op de muntstukken van 1 en 2 frank. Men zal eerst zdgels van 10 centiemen in omloop brengen, daar de voorraad dezer zegels met do beeltenis van Leopold II bijua uitgeput is. Het Zondaghandje Niet bestellen", blijft bestaan. Ronc3 de wereld- In 37 dagen kan 't zijn Vertrokken van Vancouver- eiland per stoomboot, vaart men in 12 dagen naar Yokahama (Japan). Dan met den snel trein naar Tsugara en per boot naar de verste statie van den door Siberië rijdenden trein, over China, Rusland, Duitschland, België komt men in 10 dagen te Londen aan en van Londen, met de nieuwe sneltreinen en snel- booten geraakt ge weer op 9 dagen in Van couver. :t Is de moeite waard dat eens te beproeven, als men tijd en geld heeft. Door het kanaal von Suez. Om te hegrijpen hoe belangrijk de scheep vaart door het kanaal van Suez is. zullen de volgende cijfers volstaan. In 1908 vaarden langs daar naar Australië cn Azië, of omgekeerd, 3791 schepen, met eene tonnemaatvan 13,633,2S3 ton; in 1910 was het geklommen tot 4533 schepen, met eene tonnemaat van 16,-58.1,898 ton. De vaartrechten beliepen in 1908, 105,393,37G fr. in 1909, 117, 721,462 fr. en in 1910, lot 127,251,238 fr. Men mag het dus eene schitterende zaak noemen. Mijnheer Lejuune, 83 jaar oud, oud-minis ter van Justioe en Staatsminister, die Woensdag begraven werd onder eenen mach tigen volkstoeloop, was een der grootste figuren van onzen tijd, en dus zeker van ons land. Mijnheer Lejeune was destijds nog libe raal gemeenteraadslid geweest te Elsene. doch het was geen dweeper, maar een man met een edelmoedig hart, een rechtzinnig gemoed en een liooger gedacht. Het was en bleef een pratikeerend katholiek. Het duurde niet lang dat hij eenigszins tot do politieke liberale partij behoorde de goddelooze strijd der liberalen, hunne verwantschapping meer en meer met de radikalen en socialisten, hunne vervolging tegen don godsdienst, deed hern gauw do oogen openen, cn Mijnheer Lejeune trad spoedig in de katholieke partij. Onder het ministerie Beernaert werd hij mi nister van Rechtswezen genoemd. Het is dank aan hem dat in onze wetgeving, de voorwaardelijke straf werd geschreven. Dit was nogmaals een teek en van zijn goed hart. Mijnheer Lejeune genoot in de Kamers een groot gezag doch niet minder was de eerbied dien men hem toedroeg in het orde der advokaten. Een der fijnste, geleerdste en be kwaamste rechtsgeleerden zijnde, was hij daarenboven een geestdriftige cn groole re denaar, en de goedheid en zachtheid in persoon. Hel was eer. vieze, plezante man, om zijne kleeding gaf hij niet veel. men beschuldigde hem meer dan eens van slordigheid hetgene hij hem niet waar was, doch dal hij dikwijls ver strooid was, dat moet worden aangenomen. Meer dan eens gebeurde het,dat hij een proces moest pleiten en dat, als het er op aankwam, hij zelf de beschuldiging voordroeg van zijn kliënt. Als hij dan later zag, dat hij het ver keerd dossier had genomen,zei hij al spoedig: dat is voorzeker wel alles, wat men den be- seliuldigdo ten laste kan leggen. Dan moest M. Lejeune eerst zijn eigene pleitrede weer leggen, en dan zijn kliënt nog verdedigen. Hij kon ook schertsen. Toen op zekeren dag een advokaat als tegenpartij aan 't pleiten was, lachte M. Lejeune, dikwijls in zijn eigen. De advokaat zag hel en maakte zich kwaad Meester Lejeune, is het met mij dat ge lacht? Oh, neen zegde M. Lejeune, ik moet lachen als ik bedenk wat ik ga zeggen.... In de Kamers judasde hij Bara, die zich in 't zweel zette om zijne gedachten te verdedi gen. Bara sprak zeer lang, en Lejeune deed of hij sliep: Eensklaps onderbreekt Lejeune, al zeggende M. Bara, ge zoudt heler doen met over dc zaak van Platbrood te sproken. Bara verstond hot niet en gingvoort. Lejeune onderbrak nog 3 keeren met dezelfde woor den. Bara wierd bang cn kwam tot M. Lejeune. M. Lejeune, zei Bara, ik weet van die kwestie niet wat beleekent dat?.... Ik weet betook niet,sprak Lejeune!... Lejeune's leven krioelt van zulke voorvallen zoo kwam het dat hij door allen werd bemind en hooggeschat. Lejeune heeft als kristen ge leefd er. is als kristen gestorven. Zulk leven, zulko dood 1 VIJF-EN -TWINTIG STE LIJST. Overdracht der vorige lijsten75.353,G9fr. E. II. L. De Baels, pastoor, Clyto, 30 EE. HH. pastoors van Aelbeke, Bolleghem, Bisseghein, Lauwe, Marcko, Rolleghem. (in rustend pastoor van Belleghem, 56 de Resi dentievan het Gezelschap Jesu. Koninklij ka straat, Brussel, 50 mejufvrouwen de Cler mont, 100 Congregatie van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans, Aalst, 200 M. Polydoor Van Gysegem. Aalst, 50; Zwarte Zusters, id. 25naamloos, Leuven, 100 naamloos. Gent, 100 naarnloozen, Ivortrijk, 25 Godsdienstige Week van Vlaanderen, 3000 M. en mevr. Edniond Goetlials, Gent, 100 mevr', de Brabandcre, Nevele, 50 geestelijke Conferencie van Bevecom, 40 Dr en mevr. Stockman, Evergem, 25 Kanun nik Edward De Buysscher, Gent, 100 dc algemeene overste der Darnen van liet Kristen Onderwijs, Gent, 100 familie De Praelere- Franrois, Deinze, 25 M. en mevr. De Bay, Gent, 50 H. Vader, gelief gansch Molhem te zegenen, 100 M. cn mevr. C. V. C., Ant werpen, 100 A. M. D. G.. Antwerpen, 530: baron en baronnes Jos. Gilles de Pèlichy, id., 100 leerlingen en leeraars van het groot seminarie, Namen, 115 kollegie O. L. V. van Vrede, Namen, 100: L. M. V.. 50: naamloos, 1 om eeno bijzondere gunst te hekomen, Hal, 0.25 naamloos vraagt een gebed, Bergen, 20 Em. Desenfans-Lyhins, Manage, 2 M. A. X., St-Raphacl, 2 opdat mijne wenschen zouden vervuld worden, 1 II. Vader, zegen ons, Lokcren, 2 II. Vader, bid voor mij, Balatre, 3 onnckende uit Aar- sciiot, 10 naamloos, lloei, 3 S. R. J. C., Binche, 2 E. H. P. Pielers, pastoor. Rec- kem, 15 F. J. II. C., Leve Jesus, 10 om God voor eene weldaad te bedanken, Gent, 2 S., Elsene, 5 II. id., 5 een dienst knecht, St-Joost-ten-Noode, 5 voor eene bijzondere gunst. Ilal, 2 ommijne hekcering te bekomen, 1 B. O. M. C. Z. C.. 2 E. II. do Pessemier, pastoor, Haeltert, 20 II. Vader, zegen ons, 10 J. G., 5 voor dé bekecring der zondaars, 3 voor de genezing van ons kind, 2; naam loos, 12 J. Van MGspelgem-Moens, Aalst, 5 II. Hart van Jesus, versterk mij, 2; M. en mevr. Louis Gloquet, Gent, 20 een Congolees, Luik, 10 E. II. Frison, rustend pastoor. Tongeren. 15 E. C. M., Gent. 10: V. H., Deynze. 20; ter eere van het II. Hart. 20; W. B., 5 als protestatie legen den smaad uitgesproken door den logieman Na than, den 20 Sept.. 10: O. L. Vrouw van Lourdes. verhoor mijn gobed, 1 E. M., 20 mej. La Laage, 3 E. II. C. Huysman. oud pastoor. 13 naamloos, 20 H. Hart van Jesus. bescherm onze kinderen. 10 parochie van Natoye, 10 God zegene mijne familie, 2.50 naamloos, 2 voor eene belangrijke gratie, 1 voor de bekeering van mijnen, echtgenoot, 2. Totaal fr. 81.021,44. Men kan zijne inschrijvingen zenden ten bureele van dit blad en aan M. Léon Mallié, selcretaris. Gouden Hoofdstraat, Doornik. Staatkundig Overzicht Turkyë. Tusschen dc Turksche Kamer en dc Senaat is een nieuw kon flikt opgere zen, daar de Senaat zou willen, clat alle wetsontwerpen eerst dnor den Senaat en dan door de Kamer zouden besproken te or den. De Kamer heeft dat voorstel van den Senaat met overgroote meerderheid verworpenHet gouvernement hield zich in deze kwestie onzijdig. Van den anderen kant icordl nog gemeld dat het ministerie nog altijd niet kompleet is. Erge ver-wikkelingen zijn ontstaan tus schen het centraal komiteü van Salonika en de partij Eendracht cn Vooruitgang van Constantinopel. Japan Uit verzekerde bron wordt be vestigd, dat Japan maatregelen neemtom samen met Rusland China het mes ojy dc keel 1c zetten en langzamerhand geheel Mandsjoerie binnen te palmen. hi alle geval heeft de onderkoning van Mandsjoerie aan zijne legeroverste bevel ge geven, zijne troepen in gereedschap te hou den. Engeland. M. Asquilh heeft gisteren in hel Lagerhuis het wetsvoorstel neergelegd waardoor de Lordskamcr haar stemrecht verliest. Dc leden der meerderheid brachten aan M. Asquith eene luidruchtige ovatie. Montenegro. Eens te meer ivordt er in Montenegro een verwoede strijd gevoerd tegen de lurken. Uit Weenen wordt gemeld dal 10.000gewapende albancezen op de grens van Montenegro gcleacrgd zijn en den 21 April afwachtendag waarop eene alge meene omwenteling moet losbreken. China. Algemeen wordl gedacht dat China voldoening zal geven aan Rusland. Te Wc enen vermoedt men evenwel dat Rus land met de icaarborgcn welke door China aangeboden worden, geen vrede zal hebben daar deze icaarborgcn schier tcaardeloos en onbeduidend zijn BES-&NGRBJ& BERECHT Op algemeen verzoek zal de reis naar Rome, vastgesteld in September 1912, in plaats van op tien dagen op twaalf dagen geschieden. Men zal vertrekken s' Zaterdags, avonds uit Brussel, om terug te keex*en s' Woensdags morgends te Brussel, in plaats van s" Maan dags morgends. zooals vroeger besloten was. dit enkel om aan dc medereizigers groole vermoeienissen te hesparen, en ten einde hen toe te laten do verscliillende steden in al hunne bijzonderheden te gaan bezichtigen. Uit hoofde dezer verlengenis van tweo dagen, zullen do wekelijkscho slortingct ge bracht worden op fff», 2,S05 voor do tierde klas, en op fa*. 3S5© voor do tweede klas. In ons nummer van Zondag toekomende zal den volledigen reisweg aangeduid a'or den. Een overgroote brand vernielde gisteren avond de belangrijke papierfabriek Pap&te- ries du Rabot St-Antoniuskaai, 54, toehoo rend aan mevr. weduwe II. Noyssens deze verblijvende le Middeikcrke. Rond 7 u. 20 bemerkte een werkman, dat brand uitgeborsten was in de houten loods, dienst doende tot bergplaats der grondstoffen tot vervaardiging van papier stroo, vodden, hooi, vezels en andere zaken, en waarvan er voor het oogenhlikzoowat 150,000 kilogram men aanwezig waren. De man riep verschrikt om fculp. Men kwam dra toegesneld, maar de enkele emmers water, die men op de vlammende storten wierp, waren niet hij machte om het vuur to doovcn. Het vernielend clement, door gewel dige rukwinden aangewakkerd, laaide op ijzingwekkende wijze voort. In een paar minuten was het magazijn nog slechts één vuurpoel. Een regen van vuurgenslers steeg in liet luchtruim. En aldra was er eene onaf zienbare menigte ter plaatse. De brandweer, wier kazorn op een paar honderd meters van hel brandend gebouw afligt, was enkele oogenhlikken later ter plaatse. Onmiddelijk werden slangen op do sladf- walorleiding geschroefd, cn een paar lansen vielen enkele sekonden later langs het nauwe gangetje, bezijden de onlangs gebouwde af hankelijkheid der fabriek, op de St-Antonius kaai, liet vlammende magazijn, aan. De Porta-ladder werd in de nabijheid opge steld, alsmede eene stoompomp van 300U liters per minuut, die een tiental minuten later aan het werken ging, en op hare beurt verscheidene lansen spijsde. Hei brandend gebouw. Dit gebouw beslaat eene zeer groole opper vlakte en ligt middenin werkmanswoningen, tusschen de St-Anloniuskaai, een klein be luik van 13 werkmanshuisjes op' deze kaai uitloopend een belangrijk voddenmagazijn vrui den heer L. Morret-Quinaert, de Meei- straat en de Lievegang. Het Godshuis voor oude vrouwen is maar een paar passen van daar gelegen. Het vuur breidt zich uit Bij windstilte sloegen de vlammen uit het magazijn hemelhoog, aldus de brandklaarte tot verscheidene kilometers in den omtrek waarneombaar makend. De windrukken slin gerden de akelige vuurtongen in de richting der overige magazijnen en bewerkingsafdee- lingen, die aldra op hunne beurt als solfer stekjes in brand vlogen. Aan de redding der fabriek viel niet meer le denken de brandweer, zag dit ook aldra in, en besloot dan ook hare werkzaamheid te bepalen lot het vrijwaren der aanpalende werkmanswoningen. Een ongeval De heer Wclsch, bevelhebber der [«oihpiew gaf bevel de groole stoompomp Hercules van eene steekkracht van 6000 liters water per minuut, rechtover de Meelstraat op den Lievegang, te stollen, aangezien liet vuur langs die zijde het hevigst huishield en er daar liet meest voor overzetting to vreezen was. Dit werd dan ook onmiddelijk gedaan, liet vuur onder den stoomketel was reeds aangelegd, maar de wind kwam er zich mede bemoeien de gloeiende kolen werden uit den haard gejaagd.de vlammen sloegen niet tegenstaande do windschermen zijwaarts, zoodat de lo verwarmen oppervlakte van den ketel niet genoeg hitte kreeg. Na een tiental minuten sukkelen beterde echter de toestand cn oen poosje nadien spuwden de twee Hercaleslanson hunne 6000 liters water over den brandenden vleugel, langs da zijde der Lievegang.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1