lüiTENLAND. Eene groots Waarheid. De duistere Werkers T EEN EN 'T Een wervelwind te Brussel DAGBLA 't Drama der Kleine Magdalenastraat te Brussel. Schrikkelijk ongeluk te Antwerpen Zeventiende jaargang nr 47. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 24 Februari 1911 «4 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. m TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m BUREEL-EN TE BRUSSEL 230, tiaachtschen Steenweg, 230, I TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel=De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. a&nk. (l.tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. tgroote regel) fr. 1.00 4f bladz. (kleine regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr ?.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Oteriijden (per regel) fr. 2,00 Voor allf. aankondigingen, ziou wenden E. TAMiNIAU, 257, de Mé.'odesiraat, Brnkssk Wij gaan hier in dit artikel over onze eigen werking spreken, maar wel zoodanig, dat wij ons zullen steunen op de woorden van groote katholieken. In een brie! gericht tot de geloovi- gen van zijn bisdom, schrijft Zijne Eminencie, Kardinaal Coullié, uit Italië. Het is een onloochenbaar feit, dat de pers en vooral de dagbladpers eene macht is zij vormt de openbare mee ning en zij heeft de overhand op de wereld Men kan dit feit betreuren, maar het feit wordt bestatigd en men moet er dusvolgens naar handelen. Een ander niet min belanghebbend feit is het, dat de Vrijmetselarij zich van deze macht heeft meester gemaakt. De dwaalleer heeft den voorrang op de waarheid. Uit die feiten moet men be sluiten, sprak de groote Paus Leo de Dertiende al over twintig jaren, dat wij katholieken, alle onze krachten moeten samentrekken om de katholieke drukpers te versterken. Het is niet genoeg, voegde de Paus er nog bij, u te verdedigen gij moet don vijand aIvoren aanvallen. Daarom moeten wij dagblad tegen dagblad school tegen school congres tegen congres stichten. Er moet ten allen prijze legen de slechte pers, eene goede pers worden gesticht, die op de hoogte is om den verschrikkelijken strijd te onderstaan en die tegen de groote kwalen van de slechte schriften, de doelmatige middelen verschaft. Deze regelen werden wel geschreven voor Italië, maar zij kunnen even goed elders overwogen worden. In Frankr ijk onder andere, staat de katholieke druk pers ver ten ach tere niet dat de be slaande katholieke bladen niet volledig op de hoogte zijn, maar zij zijn veel te weinig in getal. De Fransche katho lieken hebben te lang gewacht dit over machtig wapen, zoowel ten goede als ten slechte, te gebruiken. In België zijn de katholieken veel doorzichtiger geweest. De katholieke pers kan in het algemeen goed opwegen tegen de goddelooze pers, dit is vooral waar in het Vlaamsche land. Doch de strijd duurt voorthet is en het zal blijven een strijd van alle dagen. Dioodnoodig is het dan, dat elke ka tholiek dien naam waardig,-het zijne bijbrenge om de'katholieke pers in het algemeen, te ondersteunen en le ver sterken. Het werk dor pers moet het werk zijn vjin allen; zoowel van den geleerde als den ongeleerde, van den rijke als van don arme, van den groote als van den nederige, eenieder moet zijne hulp bi jbrengen om het reuzenwerk te laten gedijen. 1 lock vergeten wij het niet. Zooals Mgr Coullié het zeer terecht zegt: I)e katholieke pers is een bovenna tuurlijk werk. Zij gebruikt wel is waar d< menschelijkc middelen, want God wil, dat men zich zelve helpe, alsvo- rens zijne hulp te vcrleenen. Maar juist omdat het een bovenna tuurlijk wet is, moet het begin en het einde van alles, bet, gebed zijn. Die groote waarheid wordt ten hui- digen dage werk eens vergeter», door sommige vergeetachtige katholieken. Een werk, en vooral een werk van apostolaat, kan niet gelukken zonder den bij zonderen zegen van God en om dien zegen te verkrijgen, is het ge bed onmisbaar. Dat de katholieken die waarheid wel onthouden dat zij ze goed in het geheugen prenten, hot is hoogst noo- dig. Wij weten wel, dat sommige ka tholieken als verlegen, als beschaamd het openbaar over godsdiensligezaken; het is voornamelijk voor hen dat wij er aangehouden hebben, dit hier neer te schrijven. Het menschelijk opzicht, dat de oorzaak is van zoovele droevige nalatigheden, moet worden overwon nen. De goddelooze tegenstrevers scha men zich niet, in hunne gesprekken, in hunne vergaderingen, in hunne dag bladen en schriften, ju, tot in de Ka mers zelf, hunne schandige leering te verkondigen waarom zouden wij ka tholieken, dan blozen moeten, onze ka tholieke leering, eene leering van hel reinste ideaal en van een geheel bo vennatuurlijk leven waarom zouden wij ons schamen moeten die goddelijke leering te verkondigen, te verspreiden, en ze desnoods met de meeste kracht dadigheid te verdedigen Om die verspreiding en verdediging- van het geloof in het openbaar leven in het werk te stellen komt wel op de allereerste plaats de drukpers. Juist daarom is zij zoodanig belangrijk en juist daarom ook verdient zij de onder steuning van alle ware katholieken. Mochte die waarheid zoo algemeen herhaald, door alle klaarziende perso nen zoo dikwijls uitgesproken door alle bisschoppen en door den Paus zel ve, toch eindelijk goed in uw hoofd dringen niet voor een oogenblik, niet voor een korten tijd, maar voor uw anscheleven,en ook in alle bijzondere omstandigheden. De pers vormt de openbare meening, zegt eenieder wilt ge dus dat die openbare meening door drongen zij van den godsdienstigon geest, steunt dan de katholieke pers. Verjaringen. 24 Februari 1831. Benoeming van baron Eramus Surbet de Cliokicr, als regent van België. Baron de Gerlache vervangt hem als voorzitter van het nationaal kongres. 24 Februari 1S48. Op het hal gegeven door M. Frère-Orban, minister der openbare werken, verneemt men hét eerst© nieuws der omwenteling uie le Parijs uitgeborsten is en die Koning Louis Philippe omvergeworpen heeft. 24 Februari 18G7. Laatste sermoen te Brussel over de dood door Pater Hyacint' De drie sermoenen, zoo sprec.vl blad van dien tijd, brachten aan de werken oor dewelke hij zijn zoo welsprekend woord verleende, 12,000 franken op. De roos der Koningin en de timber Caritas. De verkoop van deruos der Koningin in de maand Juli laatst leden, bedraagt 177,400 fr. waarvan 00.10' fr. voor Antwerpen en 43,300 fr. vuur de provincie Brabant, hetgeen voorzeker een schoone uitslag is. d;>ch hel is nog te weinig om hel edel duel, duur onze edele Koningin Elisabeth opgevat, tot een goed einde te brengen. Om dit zoo schoon werk te volledigen is bet noodzakelijk dat de timber Paritas op zijne beurt een grooten bijval feehale. Sedert ecnige weken zijn door liet bureel van Brussel meer dan 200,000 timbers afge leverd. handje toeslcke en weldra kvenschlen uilslag komen. fföSsfiügdaag. Deze gevreesde en hoogst besmettelijke ziekte heerschl in bel westelijk gedeelte van Duilschland, palende aan dc Oostergrens van België, namelijk in de omstreken van Aken en Keulen. sedert vele jaren bevrijd gebleven van de muilplaag laat ons hopen dat de bevoegde overlieid ook ditmaal de besmetting zal welen tegen te houden. In België zijn 5 gevallen vastgesteld 1 in de provincie Antwerpen 3 in Brabant en 1 iu West-Vlaanderen. Alle maatregelen zijn genomen. Het werk van het H. Land, Troostend is liet aan een kinderhert de be graafplaats le bezoeken van vader en moeder die hem zoo dierbaar waren. Men houdt dat raf in eere. men plant er bloemen, om door dien uitwendigen eerbied de liefde te betoonen welke wij immer onze dierbaren toedragen. Er is een ander graf'dat ons dierbaar moet zijn er zijn andere plaatsen die onze achting en onzen eerbied verdienen, omdat zij ons te binnen brengen geheel het leven, het smert- vol lijden,en de schandige dood van diengene die al onze liefde weerdig is, van Wien wij alles ontvangen hebben wat wij bezitten, wat wij zijn het graf van onzen Zaligmaker Jesus-Christus. Welhaast zullen wij ons in den Vastentijd bevinden, waarin wij heit lijden van den God in ensch overwegen, als er op de treffenste wijze wordt afgeschilderd wat, hoe en waar de Zaligmaker heeft geleden en is hegraven geworden. Opdat dan die H. H. Plaatsen en dat graf van onzen goddelijken' Verlosser in naam van •ansch de Ghrislone wereld zouden in eer ge houden worden door de kinderen van den gekruisten van Assisiên, hebben de Pausen van Rome eene omhaling voorgeschreven en ze dringend aanbevolen. Deze omhaling zal, op hevel van Z. D. Hoogw. den Bisschop van Gent gedaan wor den toekomenden Zondag 5 Meert (eersten Zondag van den Vasten) in al do kerken en openbare bidplaatsen van ons bisdom, onder alle missen en .goddelijke diensten. Brengen wij dan ook eene bloem, dat is onze aalmoes aan het graf des Iie'eren, om zoodoende aan het verlangen onzer opperher ders te beantwoorden, én mede te werken tot de bewaring en vereering der Heilige Plaat sen. De man, die Maandag te Mcltet poogde zich te zelfmoorden en van wien men dacht dat het Ghrisliaens.de moordenaar der Kleine Magdalenastraat, was, is thans herkend. ■Hct-is een Italiaan,Jozef Massini genaamd, wonende te Marcinelle. Deze had Zondag avond drie jongelingen aangevallen en ze mot een scheermes ver woud en daarna revolverschoten op hen ge lost. De moordenaar was dan gevlucht en had zich te Mettet in eene schuur verborgen, 't Is daar dat hij zich een revolverkogel door het hoofd joeg, na zich eerst eene erge snede in den hals toegebracht te hebben. Zijn toestand is zeer gevaarlijk, zoodat men hem naar het gasthuis van Chatelet heeft overgebracht, alwaar hij bewaakt wordt. Dat elk nog ee zal men lot den l Twee gevallen hebben zich ook voorge daan in Hollandsch-Liinlmrg, le Horn en t Emmen, gemeenten gelegen in de nabijheid van Sittard, eene gemeente van Holtandsch Limburg die in Vlaanderen nog al wel ge kend is. De aangetaste dieren zijn onmiddelijk afge maakt en alle mogelijke maatregelen zijn genomen om de verspreiding der ziekte le voorkomen. Fooren, markten en openbare vork pingen van rundvee en verkens zijn verbo den, alsook bet verkeer van rundvee en verkens. De invoer van Hollandsch en Duitsch vee in België, langs dc tolkantoren der besmette streek, is geschorst Gisteren schreven wij over de groote strij ders der Vlaamsche zaak en brachten eer aan diegenen wie eere toekomt. Doch daar was vooral spraak van de politieke mannen, van dc volksvertegenwoordigers, die hunne Yknimsehgezindheid in het openhaar kunnen laten blijken. De socialisten spreken in hunne bladen en in 'hunne vergaderingen dikwijls van den heldenmoed hunner duistere mannen en oogsten alz.oo veel bijval in na tuurlijk Doch wat de politieke of sociale werking aangaat, daar hebben de socialisten nicl al te veel van to klagen immers al wat zij doen of verrichten in het belang of ten voordeele van de partij, of van hun eigen zelve, wordt overal aangekondigd en ver spreid zoo zijn al de socialistische werkers voor de Vlaamsche Beweging, zeer goed ge kend lusschen haakskens moeten wij zeg gen. dat de ware socialistische Vlaamsche strijders zeer klein iu getal zijn doch de duistere werkers tot de heropbeuring, tot de luywording van ons Vlaamsche volk, die zitten in onze partij en die duistere werkers dat zijn onze priesters en kloosterlingen. Ah wie zal ooit kunnen doen begrijpen het oneindige goed dat een Guido Gezelle voor zijn volk heeft gewrocht wie zou er onder Vlaamscli opzicht voor zijne lange, vruchtrijke en bekwame .werking kunnen opwegen tegen Pastoor ILttgo Vcrriest? Welke leek kan men plaatsen tegen de zui vere Vlaamsche werking van Pastoor Claeys, pas over ecnige weken overleden Wat de den en wrochten en leden de geleerde pries ters Bols, Joos, Muvldermans en nog zoo vele, ja, zoovele andere priesters, dio het door hun ambt niet gegund is, zooveel van hen te doen spreken in de dagbladen En vooral, wie kent de namen onzer Vlaamsche kloosterlingen, die geheel hun leven hebben gewroet en gevochten voor de rechten van ons volk? Geen college, geen klooster bestaat er, oftusschen hunne naakte muren, zitten een of twee of meer van die mannen, dio geheel hunne bekwaamheid ten dienste stelden van het godsdienstige Vlaam sche ideaal. En nochtans wio noemt er ons de namen van die geleerde Vlaamsche Jezuïe ten wie noemt ons dc Vlaamschgezinde Do- minikanen, Augustijnen, Redemptoristen, Franciscanen on dio Vlamingen uit de andere orden want overal krioelt, liet daar van die hardnekkige kampioenen Zij hebben ge- we r' Staatkundig Overzicht Servië. Alhoewel men in Servië hoog oploopt met het bezoek van Koning Peter aan de Italiaansche vorstentoont men zich zeer ongerust over de tcerking van het Bul gaar sch-Gr ie ksch-Monienegnjnsch verbond. •Daar blijkt, dat Servië afgezonderd ligt in de Balkans en bij eene gezamenlijke tcerking der Balkans geheel uitgesloten zou worden. Eerstdaags zal daarover in hel Parlement te Belgrado eene bespreking plaats hebben. Griekenland. De Grieksche Kamer zal binnen kort de herziening der Grondwet be spreken. Reeds zijn dc bijzonderste punten van het reglement der bespreking vastge steld geworden. Ten einde de bespreking niet te lang te rekkenheeft men besloten dal alle rede naars niet langer dan een halfuur zullen mogen het tcoord houden. Door het nemen van dezen maatregel heeft M. Venezilos, de kabinetsoverste zijne positie merkelijk kun nen versterken Rusland. Uit Shanghai teas gemeld geworden, dat dc Russische troepen in Thi bet getallen waren en een groot deel der streek bezet hadden. Zulks wordt thans uit S' Petersburg ten Stelligste tegengesproken. China. Het antwoord van China aan het Russisch ultimatum, is te S: Petersburg aangekomen. De juiste termen waarin het opgesteld werd zijn nog niet gekend, zoodat men nog niet iccct, hoe het zal ontvangen worden. Evenwel melden dc dagbladen van S' Pe tersburg recjds dat het antieoord slechts eene aaneenschakeling van uitvluchten is en men tracht de verwikkelingen op de lange baan te schuiven. Engeland. De Er.gelsche gezant te Port-au-Prince (Haïti), heeft aan het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken eene nota gezonden, vragende dat eene vloot zoo afge zonden wordenom de-moorden op Haïti te doen ophouden. Men hoopt dat eene vloolbe- tooging de moordende soldaten eenigzins zal in toornen. •n niemand hebben gewrocht. namen zij hebben geheel hun leven gewijd, aan dit ideaal, en het Vlaamsche volk is stom over hunne opoffering. Ja, dat zijn de dorstere werkers, do groote weldoeners van het volk, Dank aan de krachtdadige maatregelen, en hel is noouig dat men er- ten minste eens Een huis omgeworpen. Bijna verpletterd, Sinds een tweetal dagen woedt over Brus sel en omstreken een vreeselijke wervel wind. Het zijn bijzonderlijk de voorsteden welke tot hiertoe te lijden gehad hebben, en de ge broken dakpannen en afgerukte schouwen zijn er niet meer te tellen. Do wandelaars in de straten zijn in het geheel niet veilig, want óp sommige oogen- blikken is het in de straten als een regen van dakpannen cn stukken steen. Het is echter bijzonderlijk in de inopbouw- zijnde huizen, dat de schade het grootste is Te Anderleclit, op den Potaardenberg, is een in opbouwzijnde huis, van verscheidene verdiepen hoog, als een kaartenhuis inge stort. De werklieden hadden gelukkiglijk juist het werk verlaten om te gaan middag malen. Anders hadde men hier ongetwijfeld eene ware ramp te betreuren gehad. Er worden nergens persoonsongelukken vermeld In de Hertogstraat, is een dikke boom, een der schoonsto van het park van Brussel, door een rukwind als ecu slrooipijltje afgebroken en omgeworpen. De boom viel dwars op de Hertogstraat waardoor de/e geheel versperd werd. Juist op, dat oogenblik reed een wielrijder voorbij, liet gekraak hoorende, sprong hij i-kt, en niemand die hun werk beseft :°zij [van rijn rijwiel en liet liet rijwiel nog eenige staan, wanneer zij moeten spreken in door het Gouvernement genonifu, is België terdege de aandacht op inroepc... kent hunne ['stappen bollen. De boom kwam op het rij wiel terecht, dat geheel verbrijzeld werd. lp do Gangstraat is eeno groolo schouw geheel om verge wurpon on in do straat m©er- gekomen, op pas eenige stappen af item v»n tweedamen. Deze ontkwanwfc hët mettle»*, schrik. Een matroos verdronken Woensdag, rond den middag, had een erg ongeval plaats in het Mexicodok. Twee matrozen van den stoomboot IIomë- rous, in gemelde dqk nummer 38 gemeerd liggende, waren bezig eeno buitenzijde van den stoomboot te schilderen.eivbevonden zich daartoe op eeno plank, wol,kt? bij middel van koorden aan de reeling was vastgemaakt. Eensklaps brak de plank, waarop de ma trozen zich bevonden, in stukken er. heide mannen vielen in het water. Op het hulpge roep ^telden andere leden der bemanning-al- los in het werk om heide drenkelingeIe red den, ook kwamen naastliggende schippers met bootjes toegeroeid. Een der matrozen, met narao George King, kou nog al spoedig uil zijnen neteiigen toe stand gered worden. Hij werd aan boord ge trokken en aldaar de noodige zorgen toege diend. De andere zag men niet meer bovenkomen. Men begon te dreggen en een kwaart uurs nadien, werd hij opgehaald. De ongelukkige met name Thomas Franck, oud 20 jaar, kon ondanks alle aangewende pogingen, niet meer tot het leven teruggeroepen worden. De dood werd vastgesteld door Dr Jacquet. Het lijk werd naar het doodenhuis der Korte Dïjkstraat overgebracht. De policieofficier M. Joostens heeft een onderzoek ingesteld. HOLLAND. Wi I dstroopersd ramas Ts Well waren de gebroeders Driessen op t pensen gegaan, toen zij door den rijksveld wachter Stevens verrast werden. De wildstroópers schoten op den veld wachter en deze schoot terug. De veldwach ter en eender pensers werden getroffen. De veldwachter bezweek kort nadien. De gekwetste wildstrooper kon aangehou den worden, doch de andere is voortvluchtig. Te Wouw werd een boschwachter, Jan De Krom, door oen strooper aangevalion en met een nies levensgevaarlijk ge vond. Doodelijk ongeluk Aan boord van de mailboot Koningin Wilhelmina is een smeerder lusschen de machinen gekneld geraakt. De ongelukkige werd afgrijselijk verminkt en onmiddelijk edood. Hij laat eene vrouw en 7 kinderen achter. Moord te Eindhoven Zekere Van Dungen, een oppassend met ser. geboren te Breda, kreeg twist met een paar,werkgezellen. De messen werden ge trokken en de man ontving levensgevaarlijke steken. Doodelijk gekwetst werd hij naar het gasthuis gebracht, waar hij spoedig overleed. Van Dungen was nog maar onlangs ge huwd. De verdachte is aangehouden en heeft bekentenissen afgelegd. FRANKRIJK Een tweegevecht. Gisteren morgend had t© Parijs, in den velodroom van het prinsenpark een tweege vecht plaats tusschen de heoren Breittmayer De la Ghaume, wegens eene cere kwestie. Breittmayer weigerde te schieten en zijn tegenstrever schoot in de lucht. Do eer der kluchtspelers was gered. De moord op den pleitbezorger Rossilot Gisteren verscheen de weduwe Louche, beticht van moord op don pleitbezorger Ros silot, voor het assisenhof der Loire. De nioordenarcs had geweigerd een advo- kaat le kiezen en gedreigd den advokaat dio haar zou durven verdedigen le vermoorden. Tijdens de zitting weigerde zij te antwoor den. Zij werd tot 20 jaar dwangarbeid ver oordeeld. Onmiddelijk na de uitspraak van het vonnis poogde de helleveeg den advokaat der b;ty:- gerlijke partij te verwurgen. Deze kon. *z'ich losrukken. Toen de veroordeelde wegge bracht werd,werd er geroepen: Tqjp jood Een valsch alarrr4 Do bevolking van Dómcii* ers %vas zeer ver schrikt, daar twee persoden, in het zolfde huis verblijvende, eer, 77 jarige ouderling en een 4 jarig knaapje, met eenige uren ver schil bezweken are,). Men dacht dat zij aan onolera of tr.-phuskoorls bezweken waren. Een onderzoek bewees echter dat zij ten ge volge yp.11 huikloop overleden waren. Mad. Vaughan I.)e gewezen baronnes Vaughan, uio den 18 Augusti van verleden jaar met M. Durrieu getrouwd is, hecfl Woensdag de cchtschoi-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1