er BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER Hevigs brand te Antwerpen ZO CS- ZO ZE_j GeldGeldGeld Nlauwjaarsgiften voor den Paus. Landbouwbelangen. Zeventiende jaargang n' 48. 2 CENTIEMEN HET NUMMER S= Zaterdag 25 Februari 1911 «5» ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. .j® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 230, Uaachtschen Steenweg, 230. I 9, irericstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Dc Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. [grooie regel) fr. 1.00 4e bladz. (kleine regel) "fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht.- hers teil. (per regel) fr. 2,00 j' Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allk aankondigingen, zich wenden E. TAMiNtAU, 217, de Méa^odestraat, Brussel. Dc stakingen en uitsluitingen in Vlaanderen óp den huidigen oogen- 1)1 ik zijn gebeurtenissen, die een den kend man niet onverschillig mag laten voorbijgaan. Men moet zich de vraag stellen waar dit alles gaat eindigen en welke maatregelen er best kunnen genomen v, orden om die spijtige voor vallen te voorkomen of te doen eindi gen. Men weet het,onze streken zijn in de laatste tijdefi fel geteisterd geweest; sedert November zijn de werklieden van Lessen, sedert 2 Januari zijn deze van Ingelmunster en sedert den 31 Januari zijn de arbeiders van Eeckloo de slachtoffers van de uitsluitingen van hunne patroons. In Ingelmunster en te Eeckloo heb ben de werklieden eeist weken lang cene werkstaking ondergaan, thans zitten zij weken en weken met de gesloten poorten der fabrieken. Wat is (Se oorzaak In Ingelmunster wonnen de wevers wekelijks 15 frank in Thielt en Kor- trijk won men voor hetzelfde werk twintig ten honderd meer. De kristene werklieden van Ingelmunster vroegen eene kleine loonsvermeerdering, daar door het invoeren van een ander ar- beidsgereedschap de looner, vermin derd waren. In Eeckloo wilden de patroons niet onderhandelen met de beroepssyndi caten, hoewel zulke bepaling wel in het arbeiderscontrakt stond. In Lessen hebben de patroons zoo onver wachts als plotselings, do arbeidsge woonten, die al jarenlang in voege waren, afgeschaft. Daaruit ontstond de eerste stribbe- ling. De werklieden vroegen aan de patroons van Eeckloo, die bepalingen van het contralet na te leven aan de patroons van Ingelmunster de loonen een weinig op te slagen en aan de hee renvan.Lessen, de gewoonten te laten bestaan. De patroons wilden er niet van weten. Te Ingelmunster en te Eeckloo kwam de slaking daarop gingen al de patroons van die twee plaatsen in lock-out. Al de fabrieken werden gesloten. In Lessen had de lock-out al bijna onmiddelijk plaats. Zoo staan er thans honderden en honderden familiën werkeloos, enalzoo broodloos op de straat gelukkig nog dat de kristene vereenigingen gesteund door de katholieken van heel het land, de noodige ondersteuning aan die wer- keloozen kunnen verschaffen. Wat zou er anders uit zulken toestand voort spruiten De gouverneur van Oost-Vlaande- ren is tusschen gekomen te Eeckloo,en de minister van Arbeid te Ingelmun ster en te Lessendoch naar het schijnt, wil men van den kant der pa troons van geene bemiddeling hooren. De werklieden hebben allen aangeno men het geschil aaneen seheidsraad te onderwerpen ongelukkiglijk de patroons willen niet. Nochtans de werklieden vragen niet te veel. In Eeckloo vragen zij den waarborg dat- hunne vrijheid van vereenigen blijve bestaan dat alle werklieden terug aan liet werk mogen gaan, en dat men eene kleine loonsvermeerdering toesta aan zekere reeksen van arbeiders en arbeidsters. In Ingelmunster en Lessen hebben wij hierboven al gezegd, wat de werk lieden er verlangen Doch hot schijnt dat de patroons het er vooral op aanleggen de beroepsver- eenigingen te vernietigen'. Zooals een Fransch katholiek blad uit de hoofdstad terecht doet aanmer ken, is het uitzinnig zulks nog uit te denken. De vrijheid en het recht van vereeniging voor de arbeiders is dooi de wet erkend de beroepsvereenigin- gen bestaan ten allen kante liet is oen feit en men kan niet anders dan dit feit erkennen en er hijgevolg reke ning mede houden. liet is inderdaad meer dan belachelijk te verhopen dat men de beroepsvereenigingen zal doen verdwijnen het eenigste wat de pa troons bewerken kunnen, het is de kristene beroepsvereenigingen vernie tigen of verzwakken maar dan zou die vernietiging of die verzwakking niet ten hunnen bate zijn, maar wel ten bate van de socialistische, revolutio naire beroepsvereenigingen. Zij zouden dus juist den tegenovergestelden uit slag verkrijgen van dezen welken zij verwachten. Ja, treurig inderdaad is het, dat men moet besta tigen dat de liberale patroons thans zoo hardnekkig zijn omdat hot katholieke werkliedenveree nigingen zijn. Ah zij weten het maar te wel bij onze vrienden hoeven zij niet te vreezen voor een kwaden aan slagonze vrienden zullen het vuur niet aan hunne fabrieken steken, of verwoestingen aanbrengen aan hunne inrichtingen. Doch wie zal zeggen, dat die hardvochtigen eenmaal niet zullen oogsten wat zij thans hebben gezaaid... Dat onze kristene werklieden zich ondertusschen trouw en moedig en tal rijk aaneensluiten zij zullen door alle katholieken tot het uiterste geholpen worden in hunne rechtvaardige en wet tige verlangens. Verjaringen* 25 Februri 1816. De Muntschouwburg wordt koninklij k schouw burg, bediend door «de Fransche komedianten van den Koning. De vertooningen beginnen te 5 uren om einde te nemen tegen 9. 25 Februari 1854. M. Edmond Picard, die nauwelijks zijne studiën voltrokken beeft, scheept in als matroos op de Vasio de Gama die naar de Vereenigde Staten reist. 25 Februari 1867. De Escautvan Ant werpen, drukt eene Briisselsche briefwisse lingen dewelke gemeld wordt dat de Koning van Pruisen aan Leopold II de beste verzeke ringen gegeven heeft aangaande de toekomst van België, wat er ook moge voorkomen. 25 Februari 1906. Dood van Mgr Abbeloos, gewezen rektor der Katholieke Hoogeschool van Leuven. Vertrek wan den Avenis*. Het Belgisch Schoolschip Avenir dat nog steeds te Sunderland in Schotland ligt, zal den 4 Maart van daar uit naar Montevideo vertrekken met eene lading kolen. De kadetten moeten Dinsdag, 28 dezer, te Antwerpen inschepen voor Grimsby, en reizen van daar naar Sunderland per trein, om zich aan boord van hun schip te begeven en voor 6 maanden de wijde zee in te gaan, waarna zij naar Antwerpen terugkeeren. Wegnemen van petroolreuk. Het is niet zelden van belang den onaan- genamen reuk, welke aan petroleum eigen is en die zoo lang blijft hechten aan vaten en allerlei voorwerpen, waarin deze slof be waard is geworden, weg te nemen. Reeds dikwijls bad men daartoe verschillende mid delen beproefd, doch steeds met eon vrij ongunsligen uitslag. Thans wordt oen middel aangegeven dat uitstekend moet voldoen en alle sporen van reuk doet verdwijnen namelijk een mengsel van kalk en melk met eene zeer kleine hoe veelheid cliloorcalcium. Hiertegen is petro leum niet bestand. De Nationale Belgische bede vaart tiet1 Kleimaand naar O. L. V. van Lourdes, onder liet eere- voorzitterschap van Z. Hm. kardinaal Mercier, zal plaats hebben van 23 tot 31 Mei 1911. Voor inlichtingen en inschrijving zich .venden tot do HH. Achilla Van ln, Lèsp- straat te Lier A, Godenno, uitgever Enge lenstraat, te Namen A. .Tamoulle, notaris te Faimes (Borgworm); O. Vermeersch, notaris te Dendermonde. alsook hij de corresponden ten vermeld op de plakschriften. De arme zieken moeten hunne aanvraag doen vóór den 10 April, aan den heer Dl' De Jongh, to Sint-Truiden. Het incognito onzer sten. De gemeenteoverheid van Rapalo in Biviera du Levaut heeft op de muren dei- stad plakbrieven doen uithangen om de Bel gische vorsten te begroeten. Ziehier den inhoud van dat plakkaat Burgers van Rapallo, Sedert twee dagen heeft Rapallo de eer, IIH. MM. den Koning en de Koningin van België te herbergen. Wij zijn fier aan de Vorsten van het nijve rig Belgisch Volk benijdbaar voorbeeld van handelswerkzaamheid en staathuishoud kundige verhevenheid onze bewondering cn onze erkentelijkheid te betuigen. Wij wenschen dat de zachte verkwikkende wind der Tigullio-golf, onze prachtige hemel, onze schilderachtige bergen en onze levendi ge sympathie, onze doorluchtige gasten op onzo stad zal verslingeren, en hun verblijf in ons midden veraangenamen. Mochten zij den weldadigen invloed ondergaan welken hier al onze bezoekers gevoelen. II Sindaco Arv. Lorenzo Rici. DeKoningen.de Koningin hebben zich in het Keizerlijk Hotel n van Santo-Marghe- rita, op enkele kilometers van Rapallo ge vestigd. Het klimaat is er buitengewoon aan genaam, en voor het oogenblik is het daar uitstekend. Be huurrijtuigen te Brussel. Het schepenkollege heeft besloten dat het plaatsen van een taximeter in huurrijtuigen door paarden getrokken, niet verplichtend zal gemaakt worden. Do huurhouders, die alle belang hebben bij hot plaatsen van de zen taximeter, zullen de volgende tarieven moeten in acht nemen Daags 85 centiemen voor de 1500 eerste meters 10 centiemen voor elke 500 meters meer. Wachttijd 80 centiemen voor de 9 eerste minuten en 10 centiemen voor elke 3 minuten meer. Tarief per uur- 250 frank. 's Nachts zijn de dagtarieven, vermeerderd met 50 centiemen per kwartier. Ja, er is geld te verdienen er. dit zeer ge makkelijk, doch men moet zich haasten, anders zoo men te laat kunnen komen. Luis tert wat er gaande is. Een Fransch dagblad Le Matin had, gelijk het eene periodieke gewoonte is geworden, een geval aangehaald van een biechtvader, die een geheim der biecht zon kenbaar hebben gemaakt. En 't is dan nog in de liooge wereld gebeurd. Een lid van den grooten Spaanschen adel (de naam is er natuurlijk niet hij) wordt beschuldigd hij middel van schriftvervalsching een wissel te hebben willen trekken. De schriftverval- scher is tojrieehten geweest, heeft zijne fout bekend en... ja cn de priester heeft hot uitgebracht, en daardoor werd de bedrieger aangehouden. (Nog eens, noch de naam noch de plaats van den priester worden opgegeven.) Het nieuws werd eerst de wereld ingezon den door hot goddeloos Spaanscli blad El Pais uil Madrid. Doch er bestaan in Spanje gelukkig nog dappere en moedige katholieke bladen, en ook inde zelfde stad Madrid, waar het feit zich zou hebben voorgedaan. Welnu, in zijn nummer van 14 Februari 1911, biedt liet katholiek bind, Er. Debate dat ook te Madrid verschijnt,eene som van vijfduizend frank, aan al wie. liet is gelijk wie, het be tvijs kan leveren van een enkel feitluistert, het moet maar een enkelfeit zijn en de we reld is zoo groot, dat het geheim der biecht ooit zou zijn geschonden geweest. Dat as nu voorwaar eene buitenkans voor alle onze liberale, socialistische, anarchis tische en revolutionnaire tegenstrevers. De loge ofte Vrijmetselarij, die toch zoo goed op de liooglê is van de zaken der Kerk, kan nu hare bevoegdheid toonen. Ook het goddeloos blad" El fku.s-» staat er goed voor, mgelijks Le Matin van Parijs daarenboven nog al onze Belgische goddelooza bladen en blaadjes. Spoedt u, beste konfralers, de ge legenheid is uitmuntend en de kans zeer zeld zaam. En, men vraagt u toch zoo weinig, o, ja zoo bitter weinig. Do wereld krioelt van katholieke priesters en katholieke klooster lingen die biechtvaders zijn. En van die dui.- zenden en duizenden hebt gij er maar een en kel te noemen. En van dien enkele moet gij geene levensbeschrijving geven neon. in liet geheel niet gij moet alleenlijk het bewijs leveren, dat hij eene enkele maal geene tweemaal, eene enkele maal het geheim der biecht heeft geschonden. En voor dit klein bewijs, voor zulk gemakkelijk werk, krijgt ge als loon of liever als geschenk, vijf dui zend frank van liet katholieke blad en zeer zeker op den hoop toe, een groot standbeeld uwer strijdgenooten. Toe, beste tegenstre vers, smeedt het ijzer, terwijl het warm is!.. De Zwarte Hand, te New*York Uit New-York wordt gemeld, dat eene dynamiet bom ontploft is, in oen verlich- tingsput, gelegen tusschen twee huizen be woond door Italiaansche werklieden. Daar twee Italianen, in het huis wonende in de laatste tijden dikwijls dreigbrieven ont vangen hadden, waarin de Zwarte Hand geld vroeg, dacht men onmiddelijk hier met een nieuwen aanslag dezer gevreesde bende te doen te hebben. Talrijke Italianen werden uit hun bed ge slingerd. Twintig hunner werden erg gekwetst. In de heide gehouwen werden al de ruiten ver brijzeld. 48 familiën, waarbij zich talrijke familiën bevonden, moesten half gekleed de vlucht nemen, door de met sneeuw bedekte straten. Toen zij buiten kwamen gevlucht, werden verscheidene revolverschoten gelost. De policie heeft een onderzoek geopend, doch men denkt niet dat de daders zullen kunnen ontdekt worden. ZES-EN-TWINTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 81,021,44 Do Deckersblad Mechelen. 10 Con gregatie De Decker, Mechelen, 33,34 Con ference der priesters, Pellenberg, dekenij Leuven, 40geestelijkheid, kloosters congre gatie der dochters en eenige parochianen, Re- ninghe, 133 geestelijkheiden congregaties, Pitlhem, 150 E. D. B. 11., 100 bestuurder en leeraar van het kollegie van Herv'o 87 naamloos, St-Antelinckx. 50 Dr en mev. "Warlomont, Brussel, 25 Conferencie der onderpastoors van Lier, 35 Geestelijkheid der dekenij van O. L. Vrouw, Doornik, 185; Z. F. E. Descainps. rustend pastoor. Fras- nes, 25 eenige parochianen van Assche,50; Dr Van den Hevde en vrouw,Popeiinghe, 25; oor de zaligheid mijner ziel, 25 Z E. H F. Leyten, pastoor deken, Assche, 25 A.. uit de Kempen, 300; eene familie van Mout sier-aan Samber, 1 een christen jongeling, naamloos, Baal, 5 naamloos, Mechelen, 10 id.. Heverlé, 2 J. C. p. S. AnL, 2 uit dank, 5 MgrPieraets, 20 J. M. Malmédv 20; O. H., Genck, 10 M. F. M. G. V., Antwerpen, 10 J. L. J., Marbais, 5 opdat men mijn voorbeeld te Sinl-Maria-Audenho- ve zou volgen, 5 II. Vader, zegen mijne toekomst, 5 mej. L. S., 5 L. A. V., Bou- vignies, 2 ter eere van Sl-Pieter, 1 naam loos, Froidmont, 5, de Zusters van het Me delijden, Doornik, 5 ter eere van de Onbe vlekte Ontvangenis, 1 naamloos, Doornik. 1 naamloos, 2 M. C., Doornik, 2 naam loos, 1 M. De Neef, New-York, 15,51 G. B., Borgerhout, 5 naamloos, Temsche, 10 lot lafenis eener ziel, Houthem-bij-Vilvoorde, 10 V. II. B., 20 om eene genezing te be komen, Jurbeke, 10 uit Woumen, 10 M. G. en G. V., Poelcapelle. 20 bemind zij overal het II. llart van Jezus, 1 ter eere van den II. Amandus, 9 E. II. pastoor van Vladsloo, 10 E. H. pastoor van Hessen,10 A. V D. B., id., 4. Totaalfr. .82,589,29. Men kan zijne inschrijvingen zenden ten hureele van dit blad en aun M. Lóón Mallié, sekretaris, Gouden Hoofdstraat, Doornik. Staatkundig Overzicht De Holland. De Tiveede Kamer* stemde gisteren eene y",zigingvoorgesteld aan artikel 210 van hel strafwetboek en betrek hebbende op het leien gelen der zedeloosheid. Engeland. Nu. dc redevoeringen van M.M. Asquith en Balfour, is de Parlia ment BUL gestemd gezcordenmet 301 tegen 227 stemmen. Deze stemming -werd geest driftig toegejuicht door de leden der meer derheid. Al. Chamberlain heeft een amende ment neergelegd dat bj de ticeede lezing zal besproken tcorden. Turkye. De sluiting der scholen heeft in Albanië eene grooie opschudding ver- ekt. Ondanks de verklaring van den Ita- liaanschcn minister van Buitenlandse/ie Zaken, zou generaal Riecioti Garibaldi toch trachten een korps Italiaansche vrijwilligers in te richtenom gemeene zaak te maken met de Albaneezen. Anderzijds schijnt ook Dnitschfand ge neigd te z>jn. eens zjne kracht te laten voe lenin de zaken der Balkans. Italië. Men. weet nog niet waar het geschil met Tok je over Tripoli zal eindi gen. De bevolking van Tripoli toont zich openlijk anti-Jtaliaansc/i gezind. Dezer da gen trok een stoet, waarin, er nog al erg met dc Italianen gespot werd voor/ui het Italiaansch gezantschap Dc tali, cfTu.i k- sche gezantverklaarde aan al wie hel hooren wildedat Turkye nu mach (•ge ver bintenissen genoeg' had, om van wegg de Italianen, niets le moeten vreezen. Amerika. De Senaat van California, loillcncle de inwijking der Japanners te keer gaanstemde gisteren met algemeene stem men eene dagorde, waarbij het Nationaal 1 Congres uitgenoodigd wordt het verdrag met Japan niet te bekrachtigen. Dit verdrag moest dat van 1804 ver vangen. DE WORTEL. De wortels mogen als eene der gezondste groenten aanzien worden, die overal en door iedereen worden geteeld. Heden willen wij eenige inlichtingen ge ven aangaande de kweek der hofwortels. Men zal den voorkeur geven aan den half langen wortel van Nantes ofschoon de korte wortelen als de vroegste mogen aanbevolen worden. De eerste is eene goede variëteit die meer opbrengt dan de andere, maar zij komt wat later. De halve-lange wortel moet dus op den korten vroegen wortel volgen. Deze plant vraagt een lossen, wel bemes ten grond maar de landbouwer moet wel opletten dat versche stalmest nadeelig is, om reden dat de wortel alsdan verstikt. Men gebruike dus zoo tot 300 kgr. stal mest per are, ondergeploegd tijdens den Herfst. Verder moet men hulpmeststoflen aanwen don, want de landbouwkundigen zijn van ge- voelen dat de wortels dezelfde behoeften heli- hen als de voederbeeten. Aan de landbouwers die geene stalvetten hebben gebruikt, raden wij aan per are 4 tot 5 kgr. superfosfaat te strooien 2 tot 3 kgr. chloorpotasch deze mesten zullen zoo vroeg mogelijk met den ploeg ondergewerkt wor den. Voor het zaaien zal men 3 tot 4 kgr. zwa velzuren ammoniak hij middel van de eg goed inwerken. Het spreekt van zelfs dat deze hoeveelhe den scheikundige mesten mogeu verminderd worden ingeval men zijne toevlucht tot den stalmest heeft genomen. In dat geval ge bruikt men slechts 2 tot 3 kgr. ammoniak- zout. Dat de landbouwer niet uit het oog verlieze dat men door het gebruik van potaschzouten en zwavelzuren ammoniak grootere opbreng sten van botere hoedanigheid bekomt. Men vergete niet dat vloeimeslen, in de Lento toegediend, ook goede uitslagen ge- WlLLY. Woensdag nacht, rond 1 uur, bemerkten voorbijgangers dat er brand was ontstaan in de cigarenfabriek van den heer Ilacknel, Verlatstraat, 11. De eigenaar die het voor gebouw bewoont, werd terstond gewekt hij verwittigde de pompiers, die spoedig ter plaats kwamen. Het \uur was ontstaan op :ten zolder, die als droögplaats werd gebe zigd. on waar eene grooto partij afgemaakt werk. cigar en, cigarillos, enz., ingepakt lond. Met drie lansen vielen de pompiers iet vuur aan, dat na eene uur werkens, be- ïreeslerd werd. De geheelo zolder is uitgebrand. De schade aanzienlijk, want liet werkhuis op het weede verdiep en de bergplaats van balen tabak, op het eerste, werden overstroomd door liet water. Niels is verzekerd. De lieer Hacknel verklaarde dat de werk lieden om 7 ure de fabriek hebben verlaten, na overal de kachels te hebben uitgedoofd. Een jaar geleden werd de fabriek van den heer Ilacknell. in de Van Wesembeekstraat, insgelijks in asch gelegd. Het gebouw is de eigendom van den heer ui Thielen, van Leuven. De oorzaak der ramp is onbekend. FRANKRIJK De Fransche Minister van oorlog overleden. Donderdag namiddag is generaal Brun, minister van oorlog, die sinds eenigeu tijd lijdend was, schier onmiddelijk overleden. Generaal Brun was 62 jaar oud en maakte inds 18 jarigen ouderdom van liet leger deel. lij was thans sinds negentien maanden minister van oorlog. li ij was vereerd met talrijke eerelcekenen w aaronder grootoflicier van hot Eerelogiocn. Voorziening verv/erpen. Het erbrekiitgshof l;o6ft de voorziening verworpen van Tissiec en Desmarest, de ter dood veroordeeld*} moordenaars van den geldonihalor Andró.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1