BUITENLAND. T EEN EN 'T ANDER Zeventiende jaargang n' Ei. X5 Car 3E3 X-. 23 IN DE KAMERS NOG DE TENTOONSTELLING DUBBELE MISDAAD EENE VADERMOORD TE BLATON Wettelijke hesluiten Doodelijke stokslag 2 CENTIEMEN HET NUMMER Oouderdag 2 Maart I 9 i 3 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jij* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL j TEASLST 2o0, liaachtschen Steenweg, 230. I 3Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel~De Oendt. De Kamerzitting van Dijnsdag 24 Februari, mogen wij niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Daar immers was er spraak van de uitsluiting der chris- tene werklieden te Ingelmunsteren het waren de twee moedige katholieke Volksvertegenwoordigers uit die streek, de Ileeren .Julius Delbeke en Gil ès de Pclichv, die den minister van Ny verheid en Arbeid ondervroegen. De socialisten deden in die zitting alsof zij verheugd waren over die on dervraging, alsof hot voor hen een zegepraal was dat de katholieken die ondervraging deden. Van die vreugde of die geestdrift van de socialisten ne men wij niet veel aan. Zij keurden wel herbaardelijk Mijnheer Delbeke goed, doch dit was om den schijn te redden. In hun hart zullen zij veel spijt ge voeld hebben, de katholieken zoo moe dig, als onbevooroordeeld en kracht dadig te zien optreden om het goede recht der kristene werklieden van In gelmunster. Ah de roode hoeren ge ven zich uit voor de gepatenteerde vrienden derwerlieden zij, ja, zij zijn de eenigste vrienden van den arbeider; de andere mensrhen kunnen voor de werkende klasse niet optreden. Overal in het land vliegen er van die rare vogels, die meenon het monopool te bezitten van de werkmansliefde. Reeds verscheidene malen, wat zeggen wij, al duizenden malen, hebben de katho lieken dat klinkend weerlegd door fei ten en door hunne eigene daden. Dit maal zou men in de Kamers ten aanzien van gansch het land andermaal hei zelfde schouwspel bijwonen. Mijnheer Delbeke legde do geschiedenis uit van de werkstaking en de uitsluiting in de fabrieken van Ingelmunster. En. toen hij daarmede gedaan had, j verklaarde hij rondweg, dat het er de liberale patroons van Ingelmunster om te doen was, het vereenigingsrecht te ontkennen en derhalve te vernietigen van de kristene werklieden... Doch, weest gerust, voegde de volksgezinde spreker erbij, de kristene werklieden, juist omdat zij katholiek zijn, zullen niet overgaan tot baldadigheden of ge welddaden, doch hun recht' van veroe- niging zullen ze weten te verdedigen en te handhaven, want uit alle kanten van het land staat men hun wakker en trouw ter zijde. De socialisten, die eigenlijk hier weinig in den potte brokkelen hadden, daar er weinig of geen van hunne partijgenooten mede bemoeid zijn, von den hel noodig of gepast of goedgeko- ïuen er hun woord tusschen te werpen. Het waren vooral Anseele, Vandor- velde en de onmisbare Debunne, die, omdat bij kan zeggen dat het goed ot slecht weer is, dat de werklieden meer moeten verdienen, dat hij een weinig Fransch kent, meent dal hij een ge leerd man is. Nu we nemen het den jongen niet heuvel op misschien zal hij weldra van zelf tot eenc gansch an dere meening komen. Wat wij echter wilden doen uitschijnen, was dat de soci alisten 't uitbelden alsof de katholieken in de Kamers de socialisten ten zeerste goedkeuren over hun werk in het ver leden en ten tweede, dat de katholie ken de socialisten nu vooruitloopen. Zóó, zóó omdat de katholieken eene ongehoorde uitsluiting slecht vinden, daarom worden de socialisten door ons goedgekeurd... Denken dan de socialisten dat wij ooit de handelwijze zullen goedkeuren van de socialisten tijdens de werkstaking der dokwerkers te Antwerpen, over een jaar of tien; denken zij dat wij hun zullen goed keuren in de werkstaking in den Ant- werpschen diamantwereld, waardoor zij nandediamantbewerkerszoQschrik kelijk veel nadeel hebben berokkend Denken zij, die lieve socialisten, om maar van eene jongst gebeurde zaak te spreken, dat wij ooit hun schandalig gedrag en manier van doen zullen goedkeuren rn de staking van Turn hout Zulke zaken vergeten wij nooit en wij zijn er volkomen gerust in dat de werklieden ze insgelijks niet zullen vergeten. Zeer terecht, zei M. Delbeke Tus schen u (dit zijn de socialisten) en tus schen ons bestaat er een afgrond Inderdaad een afgrond is het, een ondoorpeilbare, een ondoordringbare afgrond. Het socialisme wil de omver werping van de maatschappij door de verloochening van God en de vernieti ging der Kerk wij willen de gezond making, de opheffing, de verbetering van de arbeidende kbsse, door de toe passing van de voorschriften van on zen Godsdienst. Bij de socialisten is het haat, nijd en jaloerschheid, die de bovenhand hebben bij ons is het we- derkeerige toegeving, vriendschap en liefde, die ons geleiden. Het is allerbest, dat M. Delbeke, gesteund door M. Gilès de Pelichy, dit van uit de Kamers over het land eens duidelijk en manmoedig hebben laten weerklinken. AAN KON DIGI NOEN s KI. nnnïc (1 tot 4 kl. ree.) fr. O CO 3'liladz. (de regel) fr. 50 4e biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rbklamen (per rego fr 2.00 Gemengd nieuws (per regel) Tr. 2 00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) tr. 2,00 -"Verjaring. 2 Maart 1848. Twee millioen franken worden door do Kamer ter beschikking- g-esteld van den minister van Binnenlandsclie Zaken, om hem toe te laten van hulp te hreng-en aan de ellende der wer kende klas. Belgische gemeentemagi- straten naar Parijs- Op het einde dezer week zullen de heeren Bellau en Gay, afg-evaardig-den van den municipalen raad van Parijs, de laatste bijzonderheden komen regelen van het bezoek dat de Belgi sche gemeentemagistraten, namelijk die van Brussel. Antwerpen, Luiken Gent, aan Pa rijs zullen brengen in den loop der maand April. Naar men verzekert, zal er te Parijs aan die heeren ten stadhuize een groot galafeest maal worden aangeboden, waarop de voor zitter der Republiek en de leden der regee ring zouden aanzitten. Verder zou er nog een kunstavond zijn, eene galavoorstelling in de Opera, een uit stapje naar Versailles of Compiègne en een militaire fakkeltocht. De Belgen zullen ook de verschillende ste delijke diensten en instellingen gaan bezich tigen. Een eerste poging tot in voering, zooniet eener staatspolicie, dan toch van aanstelling als hoofdcommissaris van policie, van een magistraat die een werk tuig zou zijn in de handen van de regeering. zal le Biussel beproefd worden. Inderdaad, men kondigt aan dat er van regeeringswege druk wordt gearbeid om bij de stedelijke overheid van Brussel als kan didaat voor de openstaande plaats van hoofd- kommissaris van policie, opengevallen door het overlijden van M. Bourgeois op to drin gen een rechter van onderzoek der rechtbank van Brussel. Terecht wordt die poging aanzien als een eerste stap gedaan op den weg die leiden moet tot de inmenging van het middenbe stuur in de policiezaken der groote steden. Rechten op den champagne Er ;s sprake zooals men weet, do rechten op den schuirnwijn aanzienlijk le verhoogen. Thans betaalt men slechts 50 centiemen in- komrecht per flesch in België een overzicht van de inkomrechten op dezen wijn in de verschillende landen is dan ook zeer leerrijk. In Engeland betaalt men 0,SÓ fr. per flesch in Brazilië, 7 frank op de Philippie- neneilanden, G,21 fr. iu Rusland; 1,52fr. in Duitschland, 4,40 fr. in Zuid-Afrika' 2.60 fr. in Rumenië, 3,43 fr. in Austra- lië, 2,30 fr. in Portugal en in Zweden, 2,20 fr. Militaire muziek. Het depar tement van Oorlog heeft de organieke in richting der militaire korpsen geheel veran derd. Vooreerst verdwijnen de benamingen van muzikanten gagistcs en élèves De muziekkorpsen der infanterie zullen voor laan samengesteld zijn van 32 beroepsmuzi kanten en 10 soldaalmuzikanten. De 32 be roepsmuzikanten zullen verdeeld worden in 5 klassen 5 van lsl°, 5 van 2"° en 10 van 3llc klas, die gelijk gesteld zijn met den graad lste sergeant, en er de strepen zal van dragen. Het muziekkorps zal nog 6 muzikanten van 4'1*, en 6 van 5'1J klas tellen, die gelijk ge steld zijn met den rang van korporaal. De Tombola der Tentoonstel ling van Brussel, Men vraagt ons langs alle kanten inlichtingen over de kleine loten van den Tombola der Tentoonstelling van Brussel. Ziehier hoever het daar op dit oogenblïk meê slaat Do kleine loten van <lo 8it0 trekking iy* en 2rte reeksen kunnen afgehaald worden. De trekking van de 3de reeks zal den 12sten Maart plaats hebben, en alle veertien dagen, zullen opvolgenlijk de trekkingen van de 5<l0, O'1" en 7ste reekseh plaats hebben. Aan het personeel der posterijen is er last gegeven het publiek over deze trekkingen in te lichten. van Brussel. De groote wederlandsche Brusselsche ten toonstelling is afgebroken al die schoone gebouwen, die schilderachtige landschappen, die kunstrijke inrichtingen zijn verdwenen. Nu komt wel eens de vraagIs het wel goed voor zulke tentoonstellingen zulke groo te kosten te doen Wij antwoorden, ja, want zulke tentoonstelling brengt veel leven en beweging in het land de menscben hebben eens eene schoone gelegenheid om een mooiën uitstap te doen de handel en nijverheid worden bevorderd het land wordt in den buitenwereld meef en meer gekend de be trekkingen worden t in alle kringen meer en meer uitgebreid. Men ziet er de nieuwe uit vindsels van den tijd op ieder gebied en zoo men dan klaarziende is, kan men daaruit groote voordeelen trekken. In het verslag namens de middenafdeeling uitgebracht doorM. doGhellinck d'Elseghem, over de begrooting van Buitenlandsche Za ken, komen er een aantal vragen voor.gestold door leden van de afdeelingen, die de Be grooting moesten onderzoeken. Een dezer vragen heeft betrekking op de wereldtentoon stelling van Brussel. Wij geven letterlijk do vraag en het antwoord weer, zooals het ge schreven staat in het verslag Herhaaldelijk brachten de Kamers den wensch uit, nieuwe internationale kantoren lot stand te zien komen te Brussel. Hebben, tengevolge van de Internationale Tentoon stelling te Brussel, nieuwe internationale vereenigingen zich gevestigd in onze hoofd stad Welke Antwoord. In den loop van het jaar 1910, werden tal van congressen gehouden. Verscheidene dezer gaven aanleiding tot ontwerpen, op lichting houdende van bestendige interna tionale ins tellingen, die haren zetel te Brussel zouden hebben. Ten gevolge, met name, van het Congres van bestuurlijke wetenschappen, is tot stand gekomen een Internationaal Musetim voor bestuurzaken, aan hetwelk de Spaan sche Regeering eene reeks stukken van het hoogste belang met milde hand heeft geschonken. Anderdeels, werd bij de Conferentie van handelsstatistiek, te Brussel irr September jongstleden vergaderd, een voorstel inge diend tot instelling in België's hoofdstad van een Internationaal Kantoor van statistiek. Daarover zal uitspraak worden gedaan in een la teren zittijd. Het spreekt van zelf, dat 's Konings Re geering volgaarne hare medewerking zal ver- leenen tot het inrichten dezer nuttige instel lingen. De verslaggever der Middenafdee ling voegt erbij Do Middenafdeeling heeft vrede met liet antwoord dat het tot stand komen van soortgelijke internationale kantoren, in het hart van ons land, eene zaak is van belang, kan niemand loochenen het bestaan van deze instellingen ten onzent doen onze be trekkingen met de overige volkeren der we reld op aanzienlijke wijze toenemen oin daaraan echter de noodige vastheid te bezor gen, ontbreekt ons eene bepaalde wetgeving daarover. De middenafdeeling drukt den wensch uit, dat deze leemte weldra worde aangevuld. Zooals men ziet, heeft do wereldtentoon stelling alzooonmiddelijkeen rechtstreeksche gevolgen gehad voor onze buitenlandsche be trekkingen. Wanneer men bedenkt, dat zulke betrekkingen blijvende voordeelen opleveren, dan geeft men zich een beter gedacht over het groote nut van degelijk ingerichte en ""nstige tentoonstellingen. Zulke eene tentoonstelling heeft België, dank zij de onbeperkte medehulp van de katholieke Regeering tot stand weten te brengen daarom verdient zij den dank en de te Dempremy erleden nacht is te Daniprémy eene vreeslijke misdaad gepleegd. Schurken zijn langs een venster in de woning gedrongen van den Eerw. Heer Do .Tonghe, pastoor, oud 56 jaar. Zij hebben met hamerslagen de dienstmeid, Marie Roland, oud OS jaar. ge boortig van Belceil, bij Doornik, vermoord. Daarna hebben zij den pastoor verplicht de brandkas en de kassen te openen. De dieven hebben gestolen een gouden kelk, eigendom van den pastoor, en eene som geld, toehoo- rende aan het kerkfabriek, en die door den pastoor bewaard werd. Na den diefstal hebben de schelmen den priester aangevallen en hem met hamersla gen insgelijks gedood. De dubbele misdaad is Dinsdagmorgen ont dekt door den koster, die verwonderd was de pastoor naar de kerk niet te zien komen. Ver schillende personen hebben de moordenaars gezien. Zij waren met twee, een was lang van gestalte, de andere klein zij droegen een langen overfrak. Het parkot volgt een spoor, dat naar men hoopt, gauw uitslagen zal opleveren. (Nadere bijzonderheden.) Het slachtoffer, de Eerw. Heer Pastoor, was geboren te Gilza, (Holland). Als de koster het huis binnentrad, ontdekte hij eerst het lijk van de meid. De ongelukkige moet het gerucht gehoord hebben, dat de inbre kers maakten. Zij had hare sloefen aan cn de deur barer kamer stond open. Alsdan moe ten de dieven haar aangevallen en hamersla gen op het hoofd toegebracht hebben. Het lijk van den ouden pastoor werd ont dekt in eene achterkamer op de verdieping Hij had den schedel gebroken de moorde naars hadden zijne polsen vastgebonden en hem eene prop in den mond geduwd. Uit de eerste vaststellingen van hel onder zoek blijkt dat de moordenaars langs de Sam- berstraat over den afsluitingsmuur geklom men zijn, om in den hof der pastorij te dringen. De oude pastoor, die groot van gestalte was en kloek, kon zich niet verdedigen, daar men hem gebonden had. Lafweg vielen de moordenaars hem aan en verbrijzelden hem den schedel. Naar het oordeel der doctors, moet de mis daad gepleegd zijn, tusschen 11 ure 's avonds 3ii middernacht. Het parket van Charleroi is Woensda; morgend ter plaats geweest. van sergeant, uitgenomen den onder-mu- genegenheid en den steun van alle rechlzin ziekmeester, die den graad zal hebben van!nige vaderlanders Staatkundig Overzicht Servie. Het geschil met Duitschland is reeds opgelost. Servie heeft voldoening ge geven aan Duitschland en de Servische minister van DuiticMand heejl zijn ontslag ingediend. Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeld dat de minister van handelAI. Sgdoto, bin- -cn kort zijn ontslag zal geven. Deze heeft rf.e Agrariërs zeer misnoegd.door te weigeren in het veld te treden tegen den Hansa Bund. AI. Sydoio had in den Reichstag verklaard dal de Hansa Bund geene politieke ver eeniging was cn dat de Kamers volkomen vrij waren hem te steunen. Men denkt dat M. ögdoio, AI. voh der Reske zal opvolgen als gouverneur van West falen. Rusland. De betrekkingen mei Persie zijn veel verbeterdsinds de Perzische minister van Buitenlandsche Zaken officieel Rusland bedankte wegens de hulp, door Rusland-aan Per zie verleend. Deze ver klaring heeft in de Peterburgsche kringen een zeer goeden indruk gemaakt. De Rus sische minister van Buitenlandsche Zaken zal eerstdaags een oranje-boek uitgeven be vattende aide dokumenten van de Russisch- Perzische betrekkingen. Engeland. De hervorming in de Engel- sche wetgeving gaat niet zonder moeilijk heden door. De Morning Post zegt dat. er een geschil is opgerezen tusschen de oude Unionistenonder de leiding van AI. Bal four en de jonge unionistenEerstgenoemden willen het stemrecht ten minste vooreen deel der lordskamer behoudenterwijl de jonge ren eene ticeede Kamer zouden willen ge kozen zien loorden. Op het grondgebied van Blaton, nabij de grensscheiding van Bernissart, staat eene reeks van twaalf werkmanshuisjes. In eene dezer woont de familie Wacheul, bestaande uit vader, moeder, drie dochters en een zoon die weduwnaar geworden zijnde, met zijn dochtertje terug naar de ouderlijke woning gekomen was. Vader Wacheul was als een goed werk man bekend. Zijn zoon stond niet til te goed geboekt. Daarbjj had deze reeds verschei dene malen gepoogd zich le zelfmoorden. Onlangs nog vond men hem aan zijn bed verhangen, doch men kon hem nog tijdig redden. Zondag namiddag kleedde hij zich aan om uit te gaan, toen hij vond dat zijne broek niet schoon genoeg meer was. Zijn vader, die te bed lag, antwoordde hem, dat indien hij wat minder dronk, hij zich eene schoone broek zou kunnen aan schaffen. Woedend over deze gegronde be merking,'gréep de zoon een mes, dat op de tafel lag, sprong op zijnen vader en plofte hem het mes in den bil. Een slagader word afgesneden en onmid- delijlc bad eene hevige bloedstorting plaats. Het bloed spatte tot op den muur. Wat den moordenaar betreft, deze ging ziju mes in den bof verbergen. Op het hulpgeroep van het slachtoffer kwa men de andere huisgenooten toegoloopen, die de policie verwittigden. De ontaarde zoon werd aangehouden. Wat het slachtoffer betreft, deze bezweek weldra ten gevolge van het bloedverlies. Het parket van Doornijk is ter plaats ge weest. Do moordenaar is opgesloten. GENDARMERIE. Het gendarmerie- kanton van Haeltert gaat over tol het distri kt Geeraardsbergendat van Gavere tot hot distrikt Audenaarde, dat van Wetteron tot het distrikt Dendermonde, en die van Mcenen en Reckem tot hel distrikt Korlrijk. TE LOKEREN Zondag avond, rond 7 1/2 ure, keerde do genaamde Theofiel Van Rossem in gezelschap an een vriend huiswaarts. Enkele slappen van zijne woning, kreeg hij bij middel van een stok een geweldigen slag op het hoofd. Hij viel ten gronde, maar bekwam welhaast De aangerande lrad zijn aanvaller herkond als zijnde zekere Theofiel V... Daar Van Rossem niet ernstig gekwetst scheen, werd er over de aanranding niet ge sproken. Dinsdag echter is de toestand viiu Van Rossem plotselings verslecht. Men ontbood een geneesheer, die eene schedelbreuk vaststelde. Dinsdag avond werd het slachtoffer naar de kliniek der Oude Brug overgebracht. Zijn toestand is uiterst bedenkelijk. Do ongelukkige ligt sprakeloos. Men vreest een noodlotligen afloop. De gendarmerie van Lokeren beeft de zaak in banden. Dinsdag avond, wisten weinige personen te Lokeren iets over de zaak. Het parket van Dendermonde dat per tele gram verwittigd was, kon niet meer komen, doch gaf bevel aan den heer vrederechter een eerste onderzoek te doen. Dijnsdag avond, rond"9 ure, begaf de hoer Geeurts, zich naar het gasthuis, i.'et slacht offer kon niet meer ondervraagd worden. De familiën Van Rossem en V..., wonende op den wijk Puttenen-Hemelrijk, zijn ver want, maar leven sinds lang in twist. Op den wijk Hemelrijk, hebben wij nog de volgende bijzonderheden, betrekkelijk' do aanranding vernomen. Toen Van Rossem Zondag avond Theofiel Van I)..., ontmoette, zegde hij goeden avond Op hetzelfde oogenblik kreeg hij den slag. Van Rossem lag gedurende een tiental mi nuten bewusteloos ter plaats. Toen hij bekwam, zag men aan bet hoofd niets, noch wonde, noch gezwel. 't Is slechts Dijnsdag dat Van Rossem zoo erg verslechtte. Er zijn nog geene aanhou dingen gedaan. Woensdag morgend wierd het parket ver wacht. HOLLAND. Hevige brand. Gisteren avond, rond 10 ure, bVaic er door onbekende oorzaak brand uit bij den winke lier G. Van Gils aan den Tilburgschen Straat weg. Door den feilen wind aangewakkerd, tastte het vuur nog drie aanpalende woningen aan van de gezinnen O. Xorbart, A. Hofkens en C. Sevorins, zoodat in betrekkelijk korten lijd vier gebouwen met anncxc-schuren asch werden gelegd. Gelukkig hadden de bewoners der drie laatstgenoemde panifen gelegenheid eeu groot

De Volksstem | 1911 | | pagina 1