Een pastoor en zijne meid vermoord 'T EEN EN 'T ANDER IS 'T ZOO NIET? De Regeling van den Huisarbeid Nieuwjaarsgiften voor den Paus, Eene stoutmoedige diefte. TE DAMPREMY Zeweiïiieüds jaargang n' S3. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 4 Kaart 19 I I y"* T—nwmil—MnTimnnr-j" 1I i ~inn-~ -tii i mi iiib i mi m i mm—lil i— iiimii i nu» mmm —IM——M —I «Ml ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m BUREELEN TE BRUSSEL 230) Ifaachtschen 5tet>nwefj, 230. Bestuurder TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3e blaaz. ple regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr 2 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2m) Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor eene weggeloopen non. Dijnsdag 28 Februari had er in de Kamers eene ondervraging plaats van M. Vandervelde over de schoolkwestie van Muysen tegen Mechelen. Onze tegenstrevers dachten voorzeker dat wij dit feit zouden doodgezwegen heb ben, zij zijn leelijk mis, wij mogen de gelegenheid niet laten voorbijgaan zon der er eens terdege de aandacht op te roepen. Geven wij daarom eerst wat uitleg. Beste lezers en lezeressen, ziehier van wat er spraak is. In Muysen stonden in de scholen 3 onderwijzeressen de hoofdonderwijzeres en eene der twee onderwijzeressen, waren kloosterzus ters of nonnekens. Op zekeren dag werpt de hooldon- derwijzores de kap over de haag, doch zij is benoemd in de school, en zij wei gert de school te verlaten. Daardoor ontstaan er groote moeilijkheden tus- schcn den pastoor en onderpastoor, beheerders der vrije school, en de twee onderwijzeressen van den eenen kant, en de afgevallen non, van den anderen kant. Van daar de bespreking in de Kamers. Natuurlijk dat Vandervelde, en zijne goddelooze vrienden de afgevallen non in het gelijk en de katholieken in hel ongelijk stellen. Doch wij vragen het aan onze lezers; is het mogelijk het gedrag van zulke vrouw goed te keuren Zij staat in eene katholieke school, zij is er het hoofd var,, onder hare bevelen staan nog eene andere zuster en eene wereldlijke on derwijzeres. Op zekeren dag loopt de hoofdonderwijzeres uit het klooster, cn in alle geval blijft zij aan 't hoofd der school. Welnu, antwoordt recht zinnig en onbevooroordeeld, en houdt rekening met de godsdienstige gevoe lens van de bevolking kon of mocht zulke afgevallen onderwijzeres nog aan 't hoofd blijven van die school kon den die twee katholieke onderwijzeres sen nog ond t de bevelen blijven van die weggeloopen non Dat was niet mogelijk, dat verstaat eenieder die niet door grenzenloozen godsdiensthaat is bezield. Die hoofdonderwijzeres, die als non was gekozen, moest eens dat zij uit het klooster trad uit eer bied voor de katholieke bevolking, uit rede van de verschrikkelijke vererger nis aan allo schoolgaande kinderen, uit den natuur der zaak zelve, begre pen hebben, dat hare plaatsin de school niet meer was of niet meer kon zijn Niettegenstaande dit alles, heeft de hoofdman der socialisten er anders over geoordeeld dat wisten wij echter al op voorhand, doch we gaan onze fameuze tegenstrevers eens zelf in den strik vangen, v aarin zij ons meenden te lokken. Wanneer wij de goddelooze bladen lezen, dan vernemen wo alras, hoe en wat zij denken over de zusterkens. liet zijn luieriksters de onderkruipsters van ile onderwijzeressen de lompsten en domsten der menschen. Zulke luie- rikster, zulke onderkruipsler en douip- stor was ook de hoofdonderwijzeres van Muysen, toen zij zuster x-as doch ziet, nauwelijks heeft ze de kap over de haag gesmeten of diezelfde non, die gisteren nog alles was dat slecht is, wordt vandaag plotseling eene voor beeldige, bekwame, onberispelijke en onvergelijkbare onderwijzeres. En van die duizenden zusterkens hebben al de socialisten en liberalen niets over dan bespotting, beleediging en verachting, en het is genoeg dat er eene enkele on der die duizenden de kap over de haag wegwerpt, om dusdanig een belang te verkrijgen dat er bijna een ganschc kamerzitting aan besteed mag worden. Wat buitengewone eerherstelling voor onze.zusters Wat een krachtig bewijs van de degelijkheid van ons kristen volksonderwijs. Immers het zijn de pluimen niet die de waarde van den zangvogel uitmaken het is de mantel niet, die de weerde wegneemt van de bekwaamheid van die wezens die er door bedekt worden, maar de begaafd heid huist in de innerlijke kracht van den mensch. En juist zooals thans al de goddeloozen in koor de onberispe lijke beroepsbekwaamheid hebben be zongen van de afgevallene, zoo heerscht er beroepsbekwaamheid bij de duizenden zusterkens, die zich hier in België opofferen voor het volkson derwijs. De tegenstrevers hebben voor do werking dier nederige zielen niets dan schijnbare minachting, zij zullen hunne bekwaamheid en weerdigheid overal en altijd beschimpen en be spotten. Beste lezers en lezeressen, het zal u volstaan om die grootsprekers den mond te sloppen met hun dit antwoord te geven Moesten morgen die zuster kens hun kleed afleggen, dan waren ze bij u de besten onder de besten; welnu bij ons maakt de naam de zaak niet bij ons zit de bevoegdheid niet in een kleedingstuk en met of zonder mantel beoordeelen wij de personen, alleen acht gevende op hunne innerlijke weerde. Bij u zijn de zusters uitmun tend, onberispelijk en bekwaam als zij den mantel afleggenwelnu wij roepen u toe Onze zusterkens met den mantel aan zijn even uitmuntend, even onbe rispelijk en even bekwaam in bun be roep, en daarenboven zijn zij nog honderdvoudig schooner, door hunne onovertrefbare en overtrofferiezedelijke schoonheid. Verjaringen. 4 Maart 1879. M. Van Humbeek, minister van liet Open baar Onderwijs, verklaart in de kamer, dat hij niets af le trekken heeft aan de redevoe ring welke hij in eene Antvverpsche logie uit gesproken heeft en in de welke hij zich beroemd heeft van het lijk van het katho- licismus dichter hij hot graf gestooten te hebben. 4 Maart 1884. M. Woeste doet in de kamer de opsomming der Antwerpsche huis gezinnen welke door het bureel van welda digheid gebroodroofd wierden tijdens den schooloorlog. De liberalen hebben hunne wraak uitgeoefend op 2789 familiën, wier kinderen naar de vrije scholen gingen. Aan 1170 vrouwen hebben zij de hulp der vroed vrouw geweigerd. 4 Maart 1866. Het buitengewone ge zantschap door den koning Leopold II aan keizer Maximiliaan gezonden om aan deze zijne troonbeklimming aan te kondigen wordt verradelijk aangerand op den weg van Pue- bla door eene gewapende bende. De luitenant baron d'Huart, officier van het huis van den graaf van Vlaanderen, werd door een kogel in den kop doodgeschoten. De luitenant Marchal. hulpofficier van generaal Foury, is erg gekwetst. Grootmoedige daad van Ko ning Albert. De Daily Mail meldt dat koning Albert van België aan do Tropi- kale schoof van Liverpool eenen brief gezon-. den heeft met geluk wcnschen aan dal gesticht, wegens zijne deelneming aan het bestrijden der slaapziekte. Een bankbon van 125,000 fr. was bij den brief gevoegd. V^at nieuws. De heer Hoyois, volksvertegenwoordiger van Doornijk, heeft aan den heer minister van spoorwegen, de volgende vraag gesteld Vele Waalsche agenten van spoorwegen, posterijen en telegrafen, kennen geen Vlaamsch. Daarmede is het hun moeilijker in hel Vlaamsehe land benoemd te worden. Zou de minister geene maatregelen kunnen nemen opdat deze agenten in gelegenheid gesteld worden, het Vlaamsch aan teleeren? De minister heeft geantw oord dat de kwes tie bestudeerd wordt. Zeer wel, we hebben er niets tegen dat de Waalsche agenten Vlaamsch leeren, in tegen deel. we juichen dal toe. Maar, sedert 1878 beslaat de wet op het Vlaamsch in het. Bestuur, die zegt dat nie mand in liet Vlaamsehe land kan benoemd worden tot een officieel ambt die geen Vlaamsch kent. En het is nu nog maar, na 40 jaren, dat de Walen gewaar worden dat die wet bestaat De Walen, die zich tot de bestuurlijke loopbaan voorbereiden, zullen best doen, Vlaamsch beginnen to leeren op scholen, zooals velen hunner volksvertegenwoordi gers het hun aanraden. Er zijn er reeds die 't doen, en die zijn de slimsten en het meest praktisch. Het wetsontw erp over de regeling van den huisarbeid is in de afdeelingen der Kamers besproken. En rechtuit gezegd,wij kunnen er moeilijk aan uit. Wij hebben altijd gemeend dat leden van de verschillende politieke par tijen overeengekomen waren om gezamelijk een wetsontwerp' over deze zaken op het bu reel der Kamers neer te leggen; thans schijnt het dat Heer Iluysnians al spoedig alleen meteen ontwerp voor den dag is gekomen. Wij vragen ons al: Waarom zulke doenwijze, is het alzoo dat men het bewijs geeft, waar lijk rechtzinnig de volksbelangen te verdedi gen In ieder geval zullen de gevolgen van zulk optreden niet uitblijven, het wetsont werp werd in 6 afdeelingen verworpen. Van al onze katholieke vrienden is er maar een enkele het wetsontwerp bijgetreden, name- melijk M. Garton de Wiart Van den ande ren kant werd het gestemd door schier al de liberalen en socialisten. Aan den uitslag zulker stemming ziet men genoeg dat de zaak .niet in den haak zit, dat men er opnieuw een politiek spel van maakt. Zulke gedragslijn is waarlijk ten felste af te keuren. De regelingvan den huisarbeid wordt door iedereen gewild en niet het minst door de katholieken. In Brussel was het tijdens de tentoonstel ling voornamelijk Pater Rutten die de slechte toestanden van de huisnijverheid in sommige streken heeft blootgesteld daarin, wij ont kennen het niet, geholpen door M. Huys- mans. Doch wie heeft er den grooten slag gedaan wie heeft den grooten stoot gege ven wie heeft er over de kantwerksters en over de huisnijverheid in 't algemeen gespro ken in aanwezigheid van de koningin, de gravin van Vlaanderen, en die honderden mevrouwen uit den adeldom en den hoogeren handels- en nijverheids vereldwie is er alzoo de oorzaak geweest dat er onder die groote vrouwen, een komitcit tot stand is gekomen tot h<scherming der huisnijverheid Wie zou het anders kunnen zijn dan de machtige volksvriend Pater Rutten. Ja, hij is de groote haanbreker van de maatschappelijke ontginning hij is de fak keldrager en lichtaanhrenger in het droevig, donker lot van vele huisarbeiders. Eu nu zien wij dit aardig verschijnsel, dat al onze katholieke vrienden, op eene enkele uitzondering na ofwel tegen het wetsont werp Huysinans stemden ofwel zich onthiel den. Die radikale positieneming van heide kanten bewijst dat er hier in eene zaak, waar hoegenaamd geen politiek te pas kwam, door onze tegenstrevers weer niets dan politiek is gebracht. Hoe belachelijk en hoe droevig levens. Dat zullen al onze vrienden met ons uitroepen. Staatkundig Overzicht Griekenland. De Grieksche en Turk- sche ministeriën zijn 't akkoord gekomen om te erkennen, dat de grensgeschillen niets ergs hebbendoch dat er sou moeten een ein de aangesteld zcorden. Van beide kanten zullen dus maatregelen genomen zoorden om de incidenten te voorkomen. De Turksche posten zullen versterkt zcor den. Het Gricksck gouvernement heeft be sloten voorloopig geene versterking te zen den. Urugay. Ter gelegenheid der kiezing van M. Battle Y Ordonnez, tot voorzitter der republiek, zijn bijzondere maatregelen genomen gewoz'den. Talrijke partijgangers van den gewezen pz'esident Blanco zijn aangehouden. Italië. De vali van l'ripoli is door de Turksche regeering naar Constantinopel teruggeroepen geworden, 't Is dus een eerste gevolg der Italiaansche bedreigingen. Oostenrijk. Graaf d'Aehrenthal,minis ter van Buitenlandse/ie Zakenheeft Weenen verlatenom eenige zoeken rust te nemen. Algemeen zcordt voorzien, dat deze rust slechts de voorbode is van eene bepaalde af treding. De gezondheidstoestand van graaf d'Achtenthal schijnt inderdaad zeer zorg wekkend te zijn. Marokko. De onderhandelingen tus- schen Frankrijk en Marokko zijn eindelijk geëindigd. Zij zcerden met eengunstigen uit slag bekroond. De overeenkomst is volledig op de kzoestie der leeningen en der forte n men moet nog enkel de termen van het akkoord vaststellen. ACHT EN TWINTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten 84.152,09 fr. De geestelijkheid der dekenij van St. W&u- dru, Bergen, 224 het kollegie van O. L. V. van Bellevue, Dinant, 200 naamloos. Louizalaan, 100 M. en mev. Isidoor Maus, 50 pastoor en eenige parochianen, Rarns- donck, 5S voor de goede Eerste Communie en de gezondheid onzer kinderen, Thielt, 25: M. en B.. Gent, 25; E. F. G. E. D. R.. Gent, 50; St. Bernard's Abdij, Bornhem, 50; kollegie van het II. Hart, Charleroi, 50 geestelijkheid der dekenij Westkerke, 120 E. H. J. L. Bogaert, rustend pastoor, Schel- lebelle, 25 voor mijne genezing, id., 100 M. Gh. Libbrecht, Weiteren, 100M. en mev. A. Gasier, Gent, 100 superior en kloosterlingen Huis van Melle, 100 kinde ren van Maria, dor Congregatie van de On bevlekte Ontvangenis, 812 M. Spaas Lin- ders, Sint-Huibrechts-Lille, 50 St-Jozefs- kollegie, Hasselt, 153 uit Ledeberg, 25 pastoor, onderpastoor en eenige parochianen, Watervliet, 40 graaf en gravin Ilenri de Meeus, 100 naamloos, 30 kanunnik de Sitter, Gent, 20 voor Z. II. Pius X., paus en koning, 20 voor de verbetering van den toestand eens familievaders, 20 naamloos, Waver, 20 J. 11. S., Gent, 5 de pastoor van Deerlijk, 20 E. B., id., 15 naamloos, Gent, 20 id., Leuven, 10 voor eene ont- vangene weldaad, Hasselt, 0,50 J. J. D. C., Keerbergen, 10 C. P. Z., 2 weinig maar uiteen goed hart, Thourout, 2 P. M.. 5 een priester, Oostende, 10. M. Finoulst, Cairo, 5 Levo Pius, Paus en Koning, Caneghem, 5 L. J., 5 naam loos, om den zegen over mijn huisgezin te bekomen, Westende, 2; H. Vader zegen onze kinderen, oud-pauzelijke zouaf. 2; voor eene bijzondere gunst. J. C. M. H., Brugge, 2 H. Vader, geliefo is te zegenen, eenige w erk lieden, Ivortrijk, 2,50 naamloos, Brussel, 5 onbekend uit Gulleghem, ter eere van de H. Drievuldigheid en den H. Jozef, 10; H. Vader zegen mij en mijn huisgezin. 1 om eene gunst, Brugge, 5 ter eere van de Onbe vlekte Ontvangenis én van den II, Jozef, 1 opdat de H. Vader onze vurigste wensehen zou zegenen, 1 ter eere van het H. Hart en van den II. Jozef, 5zegen voor een huwelijk, 5 J. B. Off'agne," 10 ter eere van de 11. Familie. Bavichove, 5 w erklieden van Jesu Placet, Leuven, 7 om hekomen weldaad, Berchem (Vlaanderen), 10 naamloos, Yper, 20 E. H. Feys, rustend pastoor, 5 God zegen onze familie, 2 naamloos, Luik, 20 Marie, id., 5; id. id., 3 J. H. 2. Totaal 86.564,09 f. Men lean zijne inschrijvingen zenden ten hureele van dit blad en aan M. Léon Mallié, sekretaris, Gouden Hoofdstraat, Doornik. Te Panama is een brutale bankdiefstal gepleegd. Eenige personen huurden vier maanden geleden een kamer in een hotel achter de bank, en onder voorwendsel, dat zij eleclrisclie ingenieurs waren legden zij in de bankgebouwen electrische geleidingen. Tegelijk groeven zij een tunnel naar de kluis van de bank. Eergisteren morgen was de kassier niet in staat de kluis te openen, daar de deur aan do binnenzijde was versperd. Eindelijk werd de deur geforceerd, en de kassier vond een opening in den vloer. Ook vond de policie werktuigen en kleedingstuk- ken, die aan de drie Amerikanen behoorden, die de kamer hadden gehuurd. De dieven hadden 17.000 dollars gestolen. Den vorigen dag hadden zij een motorbootje voor 2000 dollars gekocht, namen geweren, revolvers en munitie aan boord en vertrokken haastig naar het Zuiden. Zij passeerden de kust van Columbia omstreeks middernacht. Twee policiebooten zijn vertrokken om de dieven achterna le zetten. De verontwaardiging in de streek. De. ontroering veroorzaakt niet alleenlijk te Damprémy, maar in geheel de streek, is nog ver, zeer ver van tot kalmte gekomen te zijn. In de treinen, in de koffiehuizen, op straal spreekt men nog slechts van de ijselijke wan daad. Wat de bevolking van Damprémy zelf be treft, deze spreekt van de moordenaars, in dien zij gevat worden, uit de handen Le halen en te lyncheeren. Do verontwaardigde menigte zou geeno straf lo wreed achten om de ellendelingen hun misdrijf todoen uitboeten. Op zoek naar de plichtigen. De rechterlijke overheden sparen zich geene moeite, om op het spoor to geraken der moordenaars. Dag en nacht doorkruisen policie en gendarmen heel de streek. Do op zoekingen zijn echter zeer bemoeilijkt, daar niemand der geburen in den nacht der mis daad iels gehoord heeft. De liefdadigheid van den pastoor De liefdadigheid van den E. II. Pastoor de Jongh was in de streek spreekwoordelijk. Alle Maden zijn het eens om hulde te bren gen aan de opoffering en de edelmoedigheid van don eerhiedwaardigen overledene. Een Brusselsch liberaal blad deelt het vol gende mede - De Eerwaarde Heer Pastoor deed zelf al de aankoopen voor de keuken. Terugkec- rende van de slachterij, met zijn pakje vleesch onder den arm, gebeurde het dik wijls dat hij een ouden bedelaar ontmoette, die hem eene aalmoes vroeg. Zonder aarzelen bood de priester hem het pas gekochte vleesch aan. Te huis gekomen, was het dan met do meid steeds dezelfde betwisting. Wat zullen wij nu eten, Mijnheer de Pastoor, vroeg de meid, nu gij hel vleesch hebt weggegeven Een boterham, brave vrouw, antwoordde de pastoor, wij zullen daarom van honger niet sterven. Kien zegt Evenals altijd, wordt er veel over de moord gesproken. Men zegt nu zelfs, dat diefstal de drijfveer der misdaad niet zou geweest zijn. De moordenaars zouden bezwarende papieren willen doen verdwijnen hebben. Zoo wordt ook beweerd, dat men in den nacht der misdaad een geheimzinnige auto mobiel in den omtrek der pastorij heeft ge zien. Benevens dc 6S.OOO fr. tilols, welke in den koffer van den Eerw. Heer. Pastoor terug gevonden werden, vond men er ook nog eene beurs, inhoudende eene som van 300 fr. Alleen eene beurs, inhoudende eëne som van 500 fr. en welke moest dienen om 's an derendaags eenige betalingen te doen, is ver dwenen. Ook eene kleine geldsom, toebehoorende aan een nederigen M erkman der gemeente en welke door den pastoor bewaard Merd,schijnt verdwenen t&zijn. De gewyde vaten. De gewijde vaten welke in den brandkof- fer van den E. II. Pastoor beM'aard Merden, zijn ongedeerd teruggevonden. Ook de prachtige gouden kelk, aan den E. H. De Jongh geschonken door de inwo ners v^in Gillv, is teruggevonden. Do pateen en het lepeltje m erden in het bu reel gevonden. De rouwkapel. De spreekplaats van het klooster, waar heen de lijken overgebracht zijn, is in rouw kapel herschapen. Daar staan de lijkkisten naast elkander, door een rouM'kleed bedekt. Rondom bran den talrijke kaarsen on zijn eenige planten opgesteld. In de rouM kapel is het een ononderbroken bezoek van personen die een roerend gebed uitstorten, voor de lijken der twee slacht offers. Vele bezoekers kunnen hunne tranon niet weerliouden... Een valsch gerucht. Donderdag morgend was de broeder van den vermoorden priester, de E. II. de Jongho, pastoor te Harmei, Holland, afgekomen, om het stoffelijk overschot van zijn ongeluk- kigen broeder eene laatste maal te groeten. Hij ging naar Gilly de geestelijkheid be zoeken alwaar zijn broeder eerst pastoor M as geweest. Kort daarna werd te Damprémy het gerucht verspreid dal deze pastoor schie lijk overleden M as, dat gerucht Merd geluk- kiglijk gelogenstraft. Men zal begrijpen, dat deze nieuMe rouw hijzonder pijnlijk zou geweest zijn, nu dat ook de zuster van den vermoorden priester, te Gilza stervend ligt, en dikM'ijls den M'ensch uitgedrukt heeft den pastoor van Damprémy aan haar sterfbed te zien... Die M-ensch zal ongelukkiglijk nooit meer vervuld worden... Een overtuigingsstuk. In den tuin van het huis der misdaad, vond men een pak groene zeep, daar door de moor denaars gelaten, die er M-ellicht eene ruit hebben willen mede besmeuren. Hot Is beM'ezen dat die zeep voortkomt uit de zeepziederij van Lodelinsart en in een vinkei moet zijn gekocht eeworden, kort voor de misdaad.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1