Een pastoor en zijne meid vermoord HIJ LIGT NEERGEVELD Reeks brieven van ML Vincent Diericx ONZE VOLKSREIS NAAR ROME DAGBLAD Van Brussel tot aan de Alpen Het Staatsblad 'JL'-fcC Zevesniiende jaargang n' 54. 2 CENTIEMEN HET NUMMER 2oisi!ag 5 cis MaanJag 6 FiTaart 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. wA TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. *J» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230, Haaehtschen Steenweg, 230. e, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Fi»anc. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 AANKONDIGINGEN In 1906 werd hij minister van (In- derwijs; in 1908 werd hij door M. Fal- lières gelast, na het aftreden van M. Clemenceau, een kabinet samen te stellen over vier maanden verlieten hem in het ministerie de Ileeren Vi- viani en Millerand, en werd hem op nieuw de taak opgedragen andermaal het kabinet te vormen thans is hij het regeeringsambt voor goed moede en heeft er bepaaldelijk van afgezien het is echter moeilijk om loochenen Briand heeft meermaals getoond een man te zijn van krachtdadigheid een man die openlijk blijken gaf, (lat hij den afgrond zag die zich opende voor het Fransche volk. Daarom wilde hij zooveel mogelijk de rcvolutionnaire beweging dempen, doch het is hem niet gelukt. En geen wonder hij, de man, die zelf gansch zijn leven streed in de voorste rangen van dcrevolution- naire partij, hij die grootelijks do ver antwoordelijkheid draagt van de ver schrikkelijke regeeringloosheid welke er in Frankrijk heerscht, zulk een man was niet de geschikte persoon, om den stroom der revolutie te stelpen. Briand sprak tot het land vele schoone woorden maar zijne vroe gere handlangers wezen het land op zijne revolutionhaire daclen. En tie om- wentelingsfurie, in plaats van te beda ren, is heviger eir "woedender gewor den, en thans loeit de opstandskreet van het bedrogen volk als een ijschjk orkaan. Briand is verdwenen en Monis heeft zijne plaats ingenomen. In plaats van meer bedaarde, bezadigde en be redeneerde mannen, zijn het in tegen- deel meer revolutionnair- socialistisch- en anarchistisch.-gezinden. In plaats van den zedelijken burgeroorlog te eindigen, gaat hij thans eerst voor goed aanvangen en zonder twijfel, ja, zon der den allerminsten twijfel, zal die zedelijke burgeroorlog, binnen korte jaren, in eene onzaggelijke menschen-; slachting ontaarden. De wereldgeschiedenis is een eeuwig durend herbeginnen, doch de men schen hebben oogen, maar zien niet zij hebben ooren en hooren niet. Gods hand zal hun zijne straf doen voelen, want die niet zien of hooren wil, moet voelen t gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo ii Brussel, 2 - 3 -11. Hoe gaat men naar Kongo f Men wendt zich tot een reisagentschap, bij voorbeeld Cook oud sou, Mogdaifenastraat, 2-1, Brussel. Dit agentschap, indien gij langs Hot,to niet begeert aan te landen, verschaft u een reis- boekje dienstig van Brussel' tot Elisabethsfcad (Katanga), 't verste waar gij, per spoor of stoom boot reizen kunt. Gezegd reisboekje bevat1° eene reiskaart van Brussel naar Oostende-kaai 2° idem van Oostende naar Dover (geldig bij gunstig weder 3° idem van Dover naar Londen (geldig voor alle treinen). Gij inoogt twaalf kilo vrachtvrij-reisgoed mede nemen; voor 't overige betaalt gij volgens het tarief. Op 't Eugclsch spoorwegnet, is 't u toege laten te stoppen aan alle statiën iu de tolkanto ren moet, in uwe tegenwoordigheid, pak en zak onderzocht worden. Voor verlies, beschadiging of vertraging staan de Engelschc maatschappijen iu, ten hoogste tot beloop van 250 frank. De anderen plaatsbewijzen (-1 -5-6 en 7) van het reisboekje geven u recht te vernachten in een hotel te Londen te reizen van Londen naar Southampton daar in te- schepen voor Kaap stad (Cop-Toxvii, laagste punt van Afrika).gin der den trein te nemen tot Bttlawoj/o eindelijk u doen te vervoeren tot F.lisabefchstad, waar noodzakelijk de reis begint, pedibus cum jam- bis... op de strijkijzers, ofte de voeten. Cong OTROTTER Volgend snelschoift werd den Vrijdag 3 Maart, om 1 1/2 ure, uit volle zee verzonden, via Nieupoort Radio Albert De L'Arbrc, Statirplein, Gceraardsbergèn Conr/ofrofter stuurt dntadloosen proef aan G ccraardsbcrgenaars. DIERICX. Wij hebben voorgenomen onze reis te be schrijven ten einde aan onze reisgezellen nauwkeurig in to lichten over wat ze zullen te zien krijgen. liet zal alleszins voordeelig zijn zich van onze beschrijving gedurende de reis to voorzien. De eerste dag de dag van het vertrek is voorloopig vastgesteld op Vrijdag, 6 September 1912. Opitrent 5 ure namiddag vertrekt onze karavaan uit Aalst naar Brus sel, om aldaar iets voor half-zes toe te komen. Uit Brussel vertrekken wij omtrent G ure, hetzij met een speciaal-trein, hetzij met den expresstrein Oostende-Bazel, die hier dage lijks omtrent half zes u?e voorbijsnelt. Tusschen onze aankomst te Brussel en ons vertrek naar Zwitserland beschikken onze reisgezellen over den noodigen tijd om een stuk t'eten,vooraleer in den trein te stappen. Men zal ook best doen nog een stukje mede te némen om in den trein te verbruiken, eer men den slaap beproeft Onze karavaan vertrekt dus langs Namen, Jemelle, Aarlen en komt rond half-èlf te Kleinbettingen toe. Dat is do grensstatie van het Hertogdom Luxemburg, deelmakende van het Duitsche Zollverein. In deze stad is er 20 minuten stilstand voor het bezoek der douauen. Onze reizigers behoeven slechtste verklaren dat zij in beslemming voor Italië reizen, zoo worden ze van de grensplicliten ontheven. Hier moet elk zijn uurwerk ge lijk zetten aangezien het Groot-Hertogdom, Duitschlaml, Zwitserland en Italië de Oos- tersche tijdrekening volgen, die tegen de onze omtrent eene uur vooruit is. Om kwaart voor 12 ure, vertrekt de trein uit Kleinbettingen naar Luxemburg-Stad en komt daar aan rond middernacht. Luxem burg is de hoofdstad van het Groot-IIcrtog- dom, telt slechts 25,000 zielen, is een schoon en lief stadje, gelegen op eene rotsachtige -hoogvlakte voor ee« deepen-voor een aiTTler deel in eene diepe vallei. De bijzonderste nijverheden zijn leèrtouwerijen cn ijzergiete rijen. Dan rijden wij door Diedenhof en (Tbion- ville), eene kleine versterkte stad aan do oevers der Mozelrivier en waar op 24 No vember 1S70, de Franschen, na eene be schieting van 2 dagen voor de Duitschers moesten wijken. Men komt te Metz aan omtrent één uur 'smorgends. Metz telt 70,000 inwoners, waar van ruim 30,000 soldaten. Het is de hoofd stad van Lorreinen. Sinds Bazaine die stad aan de Duit schors overleverde, is ze door bet Duitsch gouvernement gansch vernieuwd. Hot bijzonderste monument is (le Kathedraal in F ranse li golhiek, aan welks herstelling de Duitsche Keizer zeer belangrijke sommen besteedde. Dan snelt men voorbij Saarburg en Sa- verne en komt men om half vier te Straas- burg aan. Strassburg of Straatsburg is eene stad van 150,000 inwoners, hoofdplaats van den Elzas en gewone verblijfplaats van den Duilschen stadhouder of gouverneur. Het is eene krijgsplaats van hoog belang; Frankrijk had er, vóór den oorlog van 1870, zijne derde versterkte plaats van gemaakt. In dien oor log bood liet Fransch garnizoen er een wan- hopigen tegenstand aan de Duitsche troepen. Hei bombardement van Strassburg duurde bijna eene maand en de citadel werd. tol pui- neu geschoten. De monumenten zijn belangrijk en schoon. De hoofdkerk, van binnen 40 'aren groot, heeft een toren van 112 meters hoogte en bezit aan de rechterhand een wereldberoemd en eenig sterrekundig uurwerk, met bewe gende figuren, volledig planeetstelsel cn eeuwigd uren den laaiender. Verder heeft me-» hel keizerlijk paleis, eene vermaarde hooge- scliool en een zeer schoon park, Orangerie genaamd. Uit Strassburg vertrekken wij omtrent 4 ure naar Schlesstad, Gölmar (vermaard voor de Foie-gras) en Mulhausen, waar wij kwaart na 5 ure toekomen. Mulhausen bezit 100.000 zielen, is belangrijk om hare katoenspin nerijen. weverijen .bleek erijen en verwerijen, alsook om hare ijzergieterijen. Verder zijn er wei n ig merk waardi gheden Omtrent G ure komen we te Bazel aan, de eerste Zwitsersclie stad. De spoorbalk- noch tans is deels Duitsch en deels Zwilsersch en. daarbij komt het. dat hij de aankomst der Bel gische on Duilscho treinen, do spoorbaan is afgesneden door een ijzeren traliewerk, welk men niet kan overschieten zonder den tol of douanen te bezoeken. Hier nogmaals ver klaart men naar Italië le reizen. Bazel bezit eene uiterst prachtige spoor- lialle men vindt er opschikkamers, liaar- kappers,badkamers, alsook allerlei kantoren voor handel, wissel en post. Hier hebben wij één uur stilstand cn wordt ons het eerste ontbijt opgediend,in de prachtige snijszaal der statie, door de zorgen van liet reisagentschap. Na het ontbijt kan dien een vluchtig:bezoek aan de mooie stad brengen. Bazel telt 125.000 inwoners en strekt zich uit langs de boorden van den Rhijn, en hare twee deelen zijn door monumentale .bruggen aaneen verbonden. Men ziet, recht over de statie, het gedenkteeken van Strasshurg door Baron llervé, dezer laatste stad geschonken uit erkentenis voor de gastvrijheid aan de Elzassers verleend gedurende de jaren 1870. Men treft er verder aan de prachtige protes- tantsche hoofdkerk, de muzeums, het raads huis,de kunsthalle,den dierentuin en prachtige lanen en parken. Uit Bazel vertrekt men rond 7 ure 's mor gens naar Luzern, met den Zwitsersclien trein, wiojs réiswagens misschien wel de gemakkelijkste zijn van ganscb Europa. Die wagens zijn mét breede gangen en ruime spiegel vensters voorzien.men kan er heen en weergaanenlangsde vensters zeer gemakke lijk plaats vinden om het volle genot van het verrukkelijk landschap te bezitten. Nu be gint immers de reis voor goed belangrijk te worden, daar we nu het schilderachtig Zwit serland gaan doortrekken, bij klaren dage en verhopen we het bij helder zonne schijn die levenslust doet sprankelen uit het blauwe water dèr meren, uit de groen-bruine tapijt der valleien en uit de veelkleurige top pen der bergen. Zoo komen wo om 8 ure te Olten, waar de bergstreek voor goed begint en om 9 ure zijn we te Luzern, volop inde bergen en aan de Zwitsersche meren. Te Luzern vertoeven we omtrent een gan- sche uur. Wie zulks verlangt, vermag een kijkje te gaan doen in de liefelijke Alpen- stad de spoorhalle staat aan den .Noorder voet van den Pilatusberg, bij de intrede der stad, en deze laatste strekt zich boogvormig uit, op omtrent twee kilometers, langs_ den Noorderoever van het Vierwoudsteden-Meer (lac des 4 cantons) of Meer van Luzern, aan den voet van het gebergte. Eene korte wan deling laat dus toe den oeverkant der stad, onder de weelderige groene wandellanen, te beziehtigen. de prachtige gasthoven, alsook den Fitst us- ori; uen-Rigiberg. Bij de terug reis kan men het meer overvaren. Om kwaart voor tien ure vertrek uit Lu zern. De trein rijdt nu tusschen de stad en het gebergte, zoodat we nu ook den bergkant der stad te zien krijgen. Weldra echter sporen we weder op den oever van het meer door nette dorpjes met sneeuwwitte huisjes, Meggen, Kusnacht, al waar we op een landstreep tusschen het Vierwoudstedenmeer en het Zugermeer naar den Rigiberg rollen.Nu hebben we het groote Meer tijdelijk verlaten en volgen we den Zuideroever van het Zugermeer, aan den voet van den Rigi. Daar hebben we opvolgenlijk de dorpjes Immersec, Arthsee en Arth-Goldau, van waar een haalspoorweg naar de spits van den Rigi leidt doch we trekken niet naar boven. We snellen voort door de vallei langs Schweiz-Seewen en genaken te Brunnon we derom de oevers, van het groote Meer. Nu rijden we aan den voet van het Alpiscli ge bergte, op den oever van het Vierwoudste den-Meer, door menigen tunnel, voorbij Sisi- kon en andere bengvlekjes en komen te Flue- len aan, waar de spoorbaan nu bepaald de opklimming van den Gothardberg onder neemt. Zoo hebben we omtrent de twee derde deelen van bet Vierwoudensteden- Meer langs de oevers gevolgd. Deze korte schets toont onze reisgenooten aan dat we de stad Luzern, met hare twee voorname bergen- de Pilatus en de Rigi-, met het groote Vierwoudstedenweer en het Zugger-Meer, alsook liet eerste deel der Al pen, niettegenstaande den korten tijd waar over we beschikken, ruimschoots kunnen bewonderen en dat wo een goed denkbeeld zullen kunnen wegdragen van dit tooverach- tig landschap. N. B. In ons toekomende Zondagnummer, beschrijven wij den overtocht der Alpen, den doortocht van den Gothardberg en onze aan komst te Milaan. Daar onze Volksreis naar Rome druk be sproken wordt, moeten wij onze lezers waar schuwen dat enkel dc inlichtingen door DE VOLKSSTEM gegeven mogen in aandacht genomen worden. Alwie aan iets twijfelt, of verdere inlichtingen begeert, wende zich rechtreeks naar ons bureel; on- iniddelijk antwoord zal volgen. Burgerlijk Eereteeken. Het Burger kruis van 1° klas, wordt toegekend aan M.M. De Boom, burgemeester te Dender leeuw Buvs, sohepene te Denderhautem en Van den Bossche, gemeenteraadslid te Moorsel, wegens 35 jaren dienst. Groote schietkampstrijd van 1911. M. Felix Van Landuyt, kapitein van bewape ning, der burgerwacht van Aalst, is lid be noemd van de inrichlingskoinmissie van den grooten Nationalen Schietkampstrijd van 1911. A: Del og'e.Brux De ZES. H. pastoor De J ongli De lijkplechtigheden der ongelukkige slachtoffers Moeilijk zou mou men zich een meer roe rend, meer treurig tooneel kunnen voorstol- len, dan de lijkplechtigheden der ongelukki- slachtofïers der laffe misdaad van Dampré my, welke gisteren plaats hadden. De menigte Reeds Vrijdag morgen vroeg, ondanks het slechte weder, komt eene gröote menigte naarDampremy-Plaats afgezakt. Langs alle kanten staan groepjes lieden, druk dc vreeselijke wandaad besprekende. Het is eene algemeene uitdrukking van ver ontwaardiging, en zeker is het, dat, indien de moordenaars gevat worden.men welzou doen hen's nachts en in de grootste geheimhouding naar het gevang over te brengen. Geeno policiemacht zou in staat zijn,de moordenaars tegen de volkswoede te beschermen, en dan zouden de ellendelingen spoedig hunne reke ning betaald hebben. Voor het huis der misdaad, in de Begijn hofstraat, heerscht eene ongemeen© drukte. Eene dichte menigte is er opeengepakt. De vensterblinden van het huis der misdaad zijn beneden afgelaten. Boven, op de slaap kamer van den E. II. Pastoor is eene plank geslagen voor het uitgeslagen venster langs- waar de moordenaars in de slaapkamer van hun slachtoffer drongen. De menigte spreekt op onderdrukten toon, als vreesden zij, de rust te storen der onge lukkige vermoorden. Een vijftigtal meters verder staat hel kloos ter. t Is daar dat de lijken berusten. Eene der lijkkisten deze der'meid welke de eerste zal gelicht worden, is om ringd door eene dubbele rij brandende kaar sen. Op de andere liggen de priesterkleede ren van den E. H. De Jongh. Eenige vrouwen bidden en weenen er en niemand tracht, deze lieden aan hunne droef heid te onttrekken. De lijkplechtigheden der meid. Het is 10 ure. Een lijkwagen komt aan, onmiddelijk gevolgd door de geestelijkheid. Nu reeds is do menigte overgroot. Men ziel er talrijke priesters, gekomen om eene laat ste hulde te brengen aan hunnen ongelukki- gen ambtsbroeder. LTit allo omliggende gemeenten zijn talrijke personen naar Damprémy gekomen. Men mag zeggen, dat geheel de parochie van Gilly-Sart-Allet, alwaar de E. H. De Jongh, drie en twintig jaren pastoor geweest is, vooraleer naar Dam; rémy te komen, daar aanwezig is. Mannen en vrouwen, ouderlingen en kin deren weenen, en niemand denkt er aan zijne tranen te weerhouden. Allen laten vrijen loop aan hunne droefheid. Eene eerste maal begeeft do lijkwagen zich ter kerke, gevolgd door geheel de menigte. De E. H. De Jonghe, broeder van den ver moorden priester, volgt een der eerste het stoffelijk overschot der arme meid, gevallen toen zij haar meester wilde verdedigen. In de kerk kan men schier niet meer bin nen. Deze is om zoo te zeggen reeds propvol. Op het altaar branden talrijke kaarsen. De lijkbaar is opgesteld aan den ingang van hetkoor.Depredikstoel.de biechtstoel van den E. H. De Jonghe, zijn met zwarte drape- rijen, versierd met groote zilveren tranen behangen. In de kerk kan er geen sprak zijo van de gewone kerkpolicre. De gendarmen moeten er den ordedienst doen en aan den ingang der kerk is het gewoel en gedrang zoo groot, dat de gendarmen te paard het volk eenigszins moeten op afstand houden. Daar huiten, op de groote plaats vóór de kerk hangt aan een groot koffiehuis, do vlag halflop. De baziji en hare dochter zijn in rouwkleederen. Zij hebben gee na bloedver wanten verloren, doch verklaren weenend, dal zij rouw dragen voor den pastoor hun goeden vader Nu eerst verstaan wij waarom er zoovele personen te Damprémy in rouwkieederen de lijken volgen. Om 10 ure 50 zijn de absouten der arme meid geëindigd en terwijl de lijkwagen met het stoffelijk overschot der meid naar het kerkhof rijdt, keert een deel der menigte naar het klooster terug om er het lijk van den E. H. pastoor af te halen. Nauwelijks hebben do klokken hun een tonig, treurig geluid eenige oogenblikken gestaakt, of daar beginnen zij wederom, zoo mogelijks nog treuriger dan straks hun ge luid.... De lijkplechtigheden van dan E. H. Pastoor Gedurig komt nog volk do reeds zoo groote massa vergrooten. Eene laatste maal gaan dc toeschouwers den eerhiedwaardigen vermoorde in de kapel groeten. M. Van Geersdacle, burgemeester van Damprémy, nadert de lijkkist om do lijkrede uit te spreken. Hij heeft den tekst der lijkrede geschreven en houdt het in do bevende hand. Het duurt echter een heele tijd, vooraleer hij zijne ontroering kan le bo/vcn komen. Eindelijk begint hij. doch de klanken wil len hem niet uit den mond. Tranen vloeien hem overvloedig langs de wangen. Hij spreekt toch, doch schier onverstaanbaar ten gevolge der ontroering. In naam v-"i do Gemeente, in naam der Kerkfabriek, in naam van den Sfc Jozefekrin, en in naam der Parochianen. I)e toehoorders onderbreken den heer Bur gemeester, door hun gesnik en allen brongen

De Volksstem | 1911 | | pagina 1