Stom als een graf! 'T EEN ÉiT'l ANDER De vuilste Stad van Europa De windmolen van Remiirandt verkocht. tog de Moord van Dampremy DAGBLAD Nieuwjaarsgiften voor den Paus Dubbele moordpoging te Vollezeele De slachtoffers van het vliegen. Zeventiende jaargang nr 55. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Hijnsday 7 Klaart 1911 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4K» ji® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. W BUREELEN TE BRUSSEL 233, Haachtschen Steenweg, 230 TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Over vier maanden viel er in Europa cono gewichtige geschiedkundige ge- beurlenis voor. Een geweldige opsland was in Portugal plotseling losgebar sten, de Koning werd uit het land ge bannen en de Republiek als regee- ringsvorm uitgeroepen In do goddelooze, liberale, sociali stische, anarchistische en revolution- itaire bladen was het een hoerageroep zonder einde. Do Belgische liberale en socialistische bladen onderscheidden zich op eene voortreffelijke wijze, en nagenoeg eenstemmig klonk het uil hunnen mond Wanneer gaat België het voorbeeld van Poj-lugal volgen? De tegenstrevers stelden het voor, alsof Portugal nu in eens in een wereldscli aardsch paradijs was omsehapen. Vier maanden zijn verloopen,en wat hebben die mannen, die zich zelve hebben aan gesteld omhet landtebesturen, totstand gebracht Het anti-katholiek blad de Times zal het ons gaan zeggen. De kieswet, die onmiddelijkbeloold werd is nog altijd ter studie een punt staat vast, het is dat het kiesrecht van de buitenmenschen is ingekrimpt ten Voordeele van de steden. Best is het te zwijgen over de volledige onafhanke lijkheid van de magistratuur, van de vrijheid van de drukpers en van vcree- niging, die door het Staatsbestuur be loofd werd. Inderdaad, de rechters die Franco hebben geoordeeld, hebben hem niet het minste schuldig bevon den, en omdat zij daarom Franco heb ben vrijgesproken, werden zij door de Republikeinsché regcering, ofwel ver plaatst, ofwel afgezet, ofwel uit het land verbannen!!... De vrijheid dei- drukpers is nog veel meer belemmerd. De regeering heeft al de koningsge zinde, al de monarchistische bladen verboden, vele katholieko dagblad schrijvers werden naar 't gevang ge stuurd en naderhand uit het land ver dreven zelfs niet-katholieko en repu- blikeinsche bladen, zooals het blad Povo d'Aveiro -omdat zij tegen de regeering durven schrijven, worden opgeschorst, en dc hoofdopsteller, om dat hij de. gedachten der regeering niet deelt, wordt veroordeeld lot hot bal lingschap. De Portugeesche briefwis- selaaraan het Engelsch dagbladschrijft dan ook terecht De drukpers is veel vrijer tegenwoordig in Rusland dan hier in de Portugeesche Republiek De telegrammen welke naar de uit- lieemsche bladen worden gestuurd, worden door deregeerir.gonderschept, nagezien, veranderd of doodeenvoudig vernietigd De bijeenkomsten en vergaderingen van monarchisten of anti-regeerings- gezinden worden tol de laatste toe onmogelijk gemaaktZiedaar het levende beeld van den ingevoerden toestand in Portugal door de. fameuze Republiek.Van al hunne beloften komt er niets van hunne vrijheid, gelijk heid, heropbeuring, is juist dat waar, dat dc regeering al wat er aan vrij heid, gelijkheid en opbeuring onder het koninkrijk nog bestond, heeft ver nietigd. Niemand mag schrijven tenzij om de regeering en de Republiek op te he melen; niemand mag vergaderen,tenzij om eer, lof en roem uit lo bazuinen over het voorloopig bestuur daarbij worden zooveel mogelijk de beslaande scholen gesloten, zonder er andere in de plaats te stellen. En het is zulk een stelsel, zulk een landsbestuur, zulke regeering die door onze goddeloozen van alleslacb, zoowel van onze socia listen als van onze liberalen, tot in de hoogste wolken werd verhevenDoch waar is hot ook,dat al onze vijandelijke bladen, thans stom blijven gelijk een visch, stom gelijk een doofstomme, AANKONDIGINGEN KI. aank. fl tot 4 kl. reg.) fr. O.GQ 3e bladz. ^de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per recrel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 stom gelijk een graf... Vroeger ja, toen men den koning had verjaagd, toen bezong men den lof der opstan delingen al waren ze dan ook veelal samengesteld uit het janhangel van de straat uit de gemeine soort van de achterbuurten van Lissabon. Maar nu is liet uur geslagen om rekenschap te geven nu hebben die mannen den tijd gehad te toonen wat ze kunnen en wat zo willen en hoe zij het willen. En onze tegenstrevers, eertijds zoo kwistig over hunne berichten uit Por tugal, thans, dat men hun vraagt de dc' - op te sommen van de Pnrtu- 3 Republiek, ze zwijgen a.s de ilouu... O! schijnheilige liefde voor het volk schijnheilige verdedigers en kampioenen van de waarheid 1 AVij, katholieken, bij den val van liet ko ninkrijk, hebben geenszins de fouten verzwegen van het vroegere bestuur, wij hebben de zaken bekend gelijk ze ons kenbaar werden gemaakt, thans ook volgen wij dien zelfden weg. De tegenstrevers daarentegen overdreven de fouten van den koning en zijne regeering op buitengewone wijzezij zwaaiden het wierookvat voordie rnan- npn, die er voorzeker niet bet minste recht op hadden en thans, nu eindelijk de tijd gekomen is, om het oordeel te vellen en den toestand te bespreken nü kruipen al de vijanden achteruit 1 Daar staan die ridderlijke helden in hun volle daglicht. Hot Belgische volk zal die gedragslijn wel welen te oor- deelen en de voorvechters van zulke zaak voorzeker veroordeelen. Verjaring. 7 Maart 1843. In de algerneeno bespreking van de oorlogsbe- rooting, zegt M. Rodenbach dat de lasten hooger klimmen in België dan in Frankrijk. Graaf Felix de Merode antwoord hem dat men aan de Belgen niet moet doen gelooven dal zij voortaan in een Eldorado gaan leven en dat delasten verdwijnen zullen. Daaren boven is het niet voor stoffelijke belangen dat zij den opstand van 1830 gedaan hebben. Geschenk des Pausen, Aan het anticlericale blad Messagero wordt uit Subiaco gemeld, dat Z. H. do Paus aan den burgemeester van die plaats een bedrag van vierduizend lire heeft doen toekomen tol verbetering van den openbaren gezondheids toestand. De berichtgever voegt er bij, dat deze aanzienlijke som te rechter tijd gekomen is, aangezien liet nieuwe gemeentebestuur de plaatselijke financiën in een allertreurigslen toestand vond, waardoor gezondheidsmaat regelen, waarin sinds langen tijd drinkgeld voorzien moest worden, onmogelijk uitge- oerd konden worden. Rijke bedelares. Te Graz (Oos tenrijk) is cenë oude bedelares gestorven, Marie Mandi, die sedert 15 jaar van de open bare liefdadigheid leefde. Zij bewoonde een klein kamerken en ging eiken dag uit met een korf, om vodden en anderen afval in de stralen op te rapen. Zij leefde van het brood dat zij kreeg. Vuur maakte zij nooit. Toen het te koud was, ging zij zich hij de buren warmen. Bij hare dood vond men in hare kas waar den, bankbriefjes en geld, tot een gezamen lijk beloop van 211,000 frank. Bij testament geheel in regel, heeft zij 80,000 kronen ver maakt aan eenen neef, boekhouder te Wee- nen en 140,000 kronen aan de gasthuizen. De branden te Londen. Het jaarverslag van do London County-Council betrekkelijk de brandrampen in 1910 is ver schenen. In liet afgeloopen .jaar ontstonden in de wereldstad 3208 branden, waaronder 4S erge branden, legen 62 in 1909. In die branden kwamen in 1910, 83 per sonen om tegen 20 in 1909. Do voornaamste oorzaak der branden was gelijk altijd en overal, kinderen die met fosfoorstekjes spelen 145 verder, 138 bran den door elektrische kortsluiting 18 door onvoorzichtigheid van personen, die gasont- snappingen onderzochten. Er werden 18 kinderen levend verbrand, door het spelen mot fosfoorstekjes. Opgepast voor de treinen Zeer belangrijke veranderingen zijn er tlaargesleld in den dienst der treinen, die aanvang hebben genomen van af 1 Maart. Vijf reizigerstreinen zijn afgeschaft. Vijf en dertig zijn er echter hij in de algemeene be weging gebracht. De bijzonderste verande ringen zijn voortgebracht op de lijnen van Brussel naar Namen, van Brussel naar Den- dermonde, van Antwerpen naar Brussel, en van Antwerpen naar Esschen. Raadpleegt goed de reizigersgids. Eene lijfrente voor Mev. Wwe CoremanSi De Kamerleden Segers, Delvaux, Terwagne, Van Reeth en Goore- man, hebben Ier Kamer een wetsvoorstel neergelegd strekkend om, ten laste^der open bare schatkist, eene lijfrente van 3000 frank onaantastbaar en onafstaanbaar te verzekeren aan de weduwe vauwjjlon Edward Goremans, in leven volksvertegenwoordiger voor Ant werpen. Deze lijfrente zou ingaan op 1 Januari 1911. Staatkundig Overzicht Frankrijk,. Zaterdag werd in het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken een ka binetsraad gehouden, onder voorzitterschap van M. Monis, kabinetsoverste. Al de minis ters en da onder-staalssekretarissen woon den de vergadering bij. De ministers hielden er eene gedachtemoisseling over de ministe- riëele verklaringwelke Maandag in de Ka mer moest gedaan worden. Engeland. Dc Parliament Bill zal nog zoo spoedig niet gestemd gerakendaar van nu af reeds talrijke amendementen neerge legd zijn. Indien men voor Paschcn wil ein- digen, zal men reeds van deze week moeten benalen, hoelang elke spreker mag aan 't icoord zijn en hoelang elk artikel mag besproken worden. Portugal. De minister van Binnen landsche Zaken meldt, dat het koningsge zind kotnplot als gesmacht mag aanzien worden. Depolicie zet evenwel haar onder zoek voort. Het komplot werd verklikt door eert der samensiceerders. Argentina. Een ernstig geschil is opge rezen met Paraguaydaar de dictator Jaravan Paraguaydrie Argentijnsche schepen heeft doen kapen. De minister van Builenlandsche Zaken heeft onmiddelijk la ten weten, dat zoo de drie schepen binnen de twaalf uren niet in vrijheid gelaten werden hij ze met geteeld zou terugnemen. Welke stad is dat, zult g' ons vragen; moei lijk zult g' het kunnen raden, tenzij men zelf die steden heeft bezocht.Doch wij moeten het niet zeggen, wij laten liever de zorg over aan delandgenooten van wier hoofdstad hier spra ke is; want de vuilste stad van geheel Europa is de hoofdstad van Italië. En juist omdat de hoofdstad zoo vuil is, hebben de Italiaansche parlementsleden het noodig geoordeeld, zelf lusscben te komen in het bestuur der stad. 35 volksvertegenwoordigers hebben een voor stel ingediend dat nagenoeg alsvolgt luidt: De Kamers, oordeelende dat do Regee ring ter gelegenheid der landsfeesten, niet weigeren kan, belang te stellen in de belreu- rensioecrdige veronachtzaming waarin de straten der hoofdstad gelaten worden, noo- digt het Staatsbestuur uil, de passende maat regelen te nemen. Een goddeloos blad voegt hierbij Deze staat van zaken is w aarlijk onbeschrijfelijk, ongelooflijk. Men vindt met de grootste moeite eene enkele straat, die nog sedert 3 maanden is gekeerd geworden men laat de straten overhoop liggen de kasseien en plaveien worden uit den grond geschupt en men laat alles maar zoo. liet is daarbij nog onmogelijk de straten te begieten men kéért dan alleen het slof en de vuiligheid opeen, met het gevolg dat geheel de lucht wordt gevuld met het ongezond stof. En Heer Nathan, de burgemeester van Rome, schijnt er zich niet om te bekommeren, of de vreem delingen Rome zullen verlaten, en of dat de rijke inwoners van Rome zelf uit hunne stad zullen trekken. Zoo besturen dan do kleppers van fanatieken godsdiensthaat de eerste stad van de wereld. Rome, die in haren schoot, meer kunstschat ten bezit, dan al de hoofdsteden van Europa Rome, dat jaarlijks honderdduizenden bezoe kers krijgt uit allo deelen van de wereld aio stad is de vuilste stad van Europa. Eu het is niet noodig zulks to vernemen door godde looze bladen. Spreekt die personen aan die Rome zelf reeds bobben bezocht, en vraagt un den indruk van de siraten en stegen van Rome zij zullen u getuigen dat het waarlijk vuil en slordig is in die stad. Toen wij in volle vlucht door die buurten reden, of liever vlogen in ons rijtuig; dan moesten wij telkens den zakdoek voor mond en neus houden en wij wraren werkelijk tevreden dat wij terug aan de groote plaats kwamen. Nu is het zoo ver gekomen, dat do Regeering zelf moet bijspringen het is de eersle maal sedert het bestaan van Rome dat zulks geschiedt doch als men met mannen als Nathan aan't hoofd moet besturen, dan moet men zioh over niets verwonderen. NEGEN-EN-TWINTIGSTE LIJST Overdracht der vorige lijsten 86,564,09 fr. Mevr.De Rynck-Glorieux,Emelghem,100 eenige priesters, Contich, 40 M. en mevr. O. Billiouw-Van Oost, Oostende, 25 onbc kende Wynghenen, 500 de groote Congre gatie der dochters, Thielt, 153 M. P. Gar lier, voorzitter van de rechtbank, Nijvel, 50 P. M. D. P.. Thielt, 25 do Paters Rem- demptoristen van België. 500 naamloos,25. M. en mevr. Paul de Lhoneux, 100 baron Lodewijk de Béthune, Aalst, 100 M. en mevr. L. De Coen de Call, id.. 100 Derde Orde van den H. Franciscus, id., 30 St-Jo- zefs Wevershond, Rousselare, 25 eenige parochianen, Oost-Nieuwkerke, 67,50 een priester van Hoogstraeten, 50geestelijkheid en parochianen, Hooglede, 85,50 Jesus. Maria, Jozef, Brugge, 50 M. D. S., Brug ge, 25 conferentie van Lapscheure, Moer kerke, Vvve,Damme, Oostkerke en Houcke, met huipriester, 50 kanunnik Ilenderix, Peer, 10; mej. H. S.t Arquennes, 1 mej J. Legipont, Verviers, 2 M. E. De Vriendt. Moere, 2 dank voor eene bckomene wel daad, Dendermonde, 3; A.D. enM. C., Borg loon, 6 ter eere van den II. Jozef, 2 op dat de goede God mij zou bijstaan, 1 voor het geluk van onze kinderen, 20 naamloos 1 do geestelijkheid van Gouckelaere, 20 naamloos, id., 5 voor den goddelijken ze gen, Herzele, 2,50; E. Dixmude.5; naamloos, Contich, 20; id. 20; om gezondheid en plaats te bekomen, 5;V.V. W.Velsieke, 10; ter eere van den H. Franciscus-Xaverius, 2; onbekend 5; om gezegend te worden, 0,50 onbekend, Rousselare, 20; M. en mad. Goussemant- Caillaux, id., 5; F. S., Ardoye, 2; Juffr. D Rousselare, 5; onbekend, Aalst-Mijlbeek, 2 om eene genezing te bekomen, Baerdegenr, 5; W. Phlips-Collin, Aalst, 10; P. B., id., 5; M. Arthur Collin. 2; M. Gust. Callebaut, 1 voor het welgelukken eener zaak, 5; voor de genezing van mijne dochter, 1; naamloos, Mettot," 5; id., 20; id.. Marcinelle 1; mad. N. Desgain-Francois, Lodelinsart. 5; naam loos, Nalinnes, 3; familie A. P. L., Char leroi, om eene goede en zachte dood te sterven, 1; C. V. L., Geeraardsbergen, 5; uit dank aan den H. Anlonius, Zandvoorde, 5; uit Waesten, twee bewonderaars van Pius X den kindervriend, 7; onbekend, St-Gillis- Dendermonde, 2; II. Vader zegen ons huis gezin, Denderleeuw 5; lot bekeering der zondaars, V. D. S., Middelkerke, 2; voor eene bijzondere intentie. P, J., Anderlecht, 1; H. Vader zegen mijn huisgezin, G. V., id. i; de familie Poeis. Brussel, 15; II. D.. 20 M. H. Dujardin, ing., Leuven, 10; M. A. De Leuls, 10; M. en mad. L. Bastyns, Tongeren 10; ter eere van den II. Jozef, II., 5; X. Y. Z., 5; Papignies. 5; II. Vader, zegen ons talrijk huisgezin, Loo. 5; naamloos, Moorl- zeele, 5; voor 't welgelukken der exaams, 2; naamloos, St-Brixius'Rhode, 5; D. T., Ise- ghem, 2; R. S.', Ottignies, 2; J. W. 16, 1 ondanks den vrijmelselaarshaat, 5; L. L. V., Brugge, 5; naamloos, id., 10; id. id., 1. Totaal fr. 89,062.09. Men kan zijne inschrijvingen zenden ten bureele van dit blad en aan M. Léoti Mallié, sekretaris. Gouden Hoofdstraat, Doornik. Het parket van Brussel is Zaterdag namid dag te Vollezeele afgestapt orn een onderzoek te doen nopens eene dubbele moordpoging in deze gemeente gepleegd op 28 Februari laatstleden. Toen Leonard Deschuvtenaere, mijnwer ker, dien dag rond 11 uro 's morgends eene herberg verliet, zag bij twee zijner werkge zellen, Emiel Rooseleer en Frans Cooman, die aan 't vechten waren. Deze laatste trok eensklaps een mes en bracht er zijnen tegenstrever twee steken in het gelaat mede toe. De tweede steek drong in hel oog van Rooseleer. Het oog was ver loren. Deschuvtenaere riep tot De Cooman, dat hij een lafaard was, waarop de woestaard ook Deschuvtenaere aanviel en hen een ge weldigen sleekin het hoofd toebracht. Daarna nam de moordenaar de vlucht. Geburen namen de twee gekwetsten op en brachten hen naar hunne woning, waar de geneesheeren hen kwamen verzorgen. Twee wetsdokters vergezelden Zaterdag- het parket, Een aanhoudingsmandaat werd tegen Dc Cooman afgeleverd. Over liet vreesdijk ongeluk van Madrid, waarover wij reeds in ons nummor van gisteren spraken, en waarbij talrijke slacht offers waren, vernemen wij nog het volgende: Toen de Fransche vlieger van do. renbaan van Madrid opsteeg, kon zijn toestel niet in de hoogte. Op nauwelijks twee meters van den grond, vloog hij boven het volk. De menigte, meenende dat hij zijne vlucht zou voortzetten, brak de barreelen waarachter het gehouden werd en overrompelde de policie. Ondanks het geroep van den vlieger, bleef de menigto in het midden van het vliegplein staan. Eensklaps werd hel vliegtoestel door den wind naar beneden gedreven. Do vleugels en de schroeven maaiden vreeselijk in de menig te, tot het toestel eindelijk ten gronde plofte. Eene vrouw was gedood en vier personen, twee soldaten, een prioster en een gerechts dienaar werden doodelijk gekwetst. De gedoode vrouw was om zoo tc zeggen onthoofd. De vlieger bekwam geen leisel. Ten gevolge van het ongeluk is de vlieg- meeting voorloopig verboden. Naar hel schijnt zou de sehoonste schil derij vau Rembrandt die misschien wel de schoonste der wereld is en die in het bezit van lord Landsdowne was, aan een rijken Amerikaan verkocht zijn. Deze rijke liefheb ber heeft er de klein© som van 100,000 pond sterling ('t zij in franken 2,500,000) voor ge boden. Daar er over twee jaar reeds spraak was van dien koop. zoude men kunnen onder stellen dat het weer een valseli gerucht is dat in omloop is, doch daar het nieuws in don Times verschenen is, mag men er meer ■eloof aan hechten. Deze verkoop laat niet na bij de kunst minnende Engelschen eeno groote opspraak to verwekken. Gezien de misnoegdheid,heeft Lord Landsdowne aan de T; li) laten weten dat hij bereid is voor eene gol j som, 't zij 2,500,000 fr. de schildeiij ,ai de National Gallery af to staan en dat hij voor zijn paart ei" 100,000 fr. voor veil had. Er valt nu te zien of do Engelsche kunste naars en de regeering weer de opoftering van 2.400.000 zullen doen om dat beroemde meesterstuk hij hen te houden. Het is niet to verwonderen dat de Engelschmans er over treuren dit meesterstuk te verliezen. Met ziet reeds sedert eenige jaren tal van Kunst werken uit Engelsche banden in vreemde overgaan. Niet min dan dertien Rembrandten alleen zijn uit Engeland naar Amerika en Duitschland vertrokken. Indien de museums er niet waren dan zoude voorwaar de tijd niet ver zijn dat een kunstenaar om kunst te bezichtigen zich zoude moeten wenden tot den Koning van den petrool of den Koning van het ijzer. Geen nieuws De berichten omtrent de dubbele moord van Dampremy blijven altijd even onduide lijk. Geen enkel spoor geeft op iels uit. Naar het schijnt zijn parket en gendarmen over tuigd, dat zekere personen aanduidingen van ■roote waarde zouden kunnen geven, doch dat zij zwijgen uit vrees van wraak. Al de tot hiertoe gevolgde spuren bleven zonder uitslag. Policiehonden Verscheidene lieden vragen zich af, waar hij het komt dat men er nog niet aan gedacht heeft met policiehonden het spoor der mis dadigers te doen opzoeken. In andere geval len heeft men met speurhonden goede uitsla gen hekomen. Treurige ophelderingen Onze briefwisselaar zendt ons volgende ophelderingen Het zwaar hout. gevonden in de kamer' van pastoor de Jongh, komt voort uil den hof van een persoon, wonend te Dampremy. Een gouden uurwerk, dat de priester bezat en dat voortkwam van een overleden broe der, is verdwenen. Van een anderen kant, vond men op een nachttafeltje een zilveren uurwerk liggen. Wat de forluin der gouvernante aangaat, men bezit er nog -geene vaste aanduidingen over. Onder de titels, ongedeerd nagelaten door de moordenaars.is er een belangrijk pak aangegeven als persoonlijke eigendom van Mej. Roland. Deze bezat bovendien een boekje op de spaarkas van 1,504 fr. Doch men denkt dat zij nog meer bezat. Het schijnt bewezen dal de moordenaars Mej. Roland poogden tc wurgen. Daarna sloegen zij ze dood met eene nijptang. Een persoon, die Vrijdag avond nog al zonderlinge dingen had verteld in eene her berg en vergezeld was van twee personen van Dampremy, werd aangehouden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1