u Een pastoor en zijne meid vermoord BUITENLAND. Tot de Belgische Bevolking 'T EEN EN 'T ANDER Woorden... Daden. Landdag voor liet vrij Middelbaar Onderwijs. TE DAMPREMY. Terug uit Kongo. FRANKRIJK q' Zeventiende jaargang n' 57. 2 CÉNTIEMEN HET NUMMER Donderdag 9 Maart l9i I ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4% TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230j Haachtschen Steenweg. 230. I xcerlcstraat, O Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KL aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. ide regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 j Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 I i I Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Even als wij zult gij met de grootste verontwaardiging- gelezen hebben wat er Dinsdag in de Kamers is gebeurd. Er was nog kwestie van de onder wijzeres van Muysen, die vroeger kloosterzuster was en waarvan wij in ons nummer van Zaterdag geschreven hebben. MijnheerWauwermans,katho lieke volksvertegenwoordiger van Brussel, zei in de Kamers hetgene wij verleden week hier op deze plaats schreven. Gij keert de rollen om, heeren der linkerzijde gij verdedigt alleen de. zusters die het klooster heb ben verlatenDat is voorwaar eene waarheid die niet te loochenen valt doch de waarheid kwetst, zegt hel spreekwoord en dat was hier het geval. Heer Ilubin, socialistische volksver tegenwoordiger van het Walenland, snauwde M. Wauwermans toe Gij zijl een walgelijk jezuietik spuw op u en het Kamerverslag voegt erbij dat heer Ilubin, de daad bij het woord voegende, naar zijn collega gingen op hem spuwde... Hebt ge nu ooit zulke onbeschoftheid gezienmeent men niet te droomen als men zulks hoort of leest En dat gebeurt in het volle van liet Parlement, ten aanzien van het gansche .and en van de gansche be schaafde wereld Is het geene schan de, ja, schrikkelijke schande, dat wij Belgen, door zulke mannen moeten vertegenwoordigd worden want ge weeten de grondwet-zegt het Een yQlksvertegenwOQrd-jgftr verte genwoordigt niet enkel eene bepaalde streek, niet enkel een bepaalde klas van personen, maar wel het gansche. land. Welnu het land, het Belgische volk wordt verdedigd of vertegenwoor digd door gasten van het gehalte van Hubin mannen die zeker niet t' huis hooren in middens waar de welgema nierdheid nog in eere wordt gehou den. Wij vragen aan de Belgische be volking Mag of kan zulk een toestand gedoogd worden Zouden de Kamers in zulke ernstige gevallen niet moeten overgaan tot het uitsluiten van een lid dat bewijzen hoeft gegeven, niet weerdig te zijn het Belgische volle te vertegenwoordigen En moeten wij do groote verantwoor delijkheid niet terugwerpen op die par tij, dank wier werking, zulke perso nen tot d-i Kamers worden gezonden De socialisten inderdaad gaan tot liet volk, en als ellendige bedriegers vleien zij het volk en doen het alle ijdele, on uitvoerbare beloften, zij verwijderen uil de Kamers lal van bevoegde en ge leerde personen die weigeren te zetelen met mannen met wie er niet ernstig en deftig te redeneeren valt. En het is zulke partij, samengesteld uit zulke jiersonen, die de pretentie heeft, naar liet bestuur van het land te dingen. Zou het volk niet zot, ja, stapelzot moeten worden, 0111 in de plaats van de katholieke regeeringen die het land lot zulk een ongewonen bloei en wel stand hebben geleid, een bestuur tot stand te laten komen,dat samengesteld is uit personen, waarvan moer dan eene zou behooren tot de partij van Ilubin Neen,dat zal niet! liet land is wakker; liet volk waakt de kiezers hebben de oogen gevestigd op hetgene erin hooger kringen gebeurt zij zijn niet vergeten en zullen het ook niet vergeten, het wangedrag der socialisten tijdens de opening dor Kamers en in aanwezig heid onzer brave Koningin on barer beide onschuldige kinderen toen ook was het die zelfde Ilubin die zich het felst onderscheidde toen ook was het Hubin, die op de straat zou brutaal te werk ging, dat hij door de policio in het gevang word opgesloten het is nog die zelfde Ilubin, dio reeds meer maals naar het hoofd van andere ver tegenwoordigers de. woorden slinger de Gij zijt een leugenaar; gij zijt een ellendige leugenaar!... Zulke zeden dringen er thans binnen in de Kamers, en zulke zeden worden er ingevoerd grootedeels door de schuld van een zelfden persoon; en men laat maar be gaan Wij weten het wel, hij werd telken male tot de orde teruggeroepen docli de tot de orderoeping kan niet blijven geschieden; en wij vinden dat wanneer het zoodanig over zijn hout gaat, zoo als dit nu het geval is geweest met Ilubin, dat men eens en voor goed door- grijpende maatregelen moet nemen om zulks te beletten en beter nog om zulke droeve gebeurtenissen te voorkomen. Indien wij uit politiek belang moes ten spreken, zouden wij eerder reden hebben om ons over zulke handelwijze te verheugen;wanl thans zijn we zeker, dat het kiezerskorps de werking van de socialisten met verontwaardiging zal afkeuren, en de katholieken met eene geweldige meerderheid tot de overwinning zal leiden. Doch droe vig is het inderdaad, wanneer men be denkt de schande, den smaad, de oneer die door zulke doenwijze op ons anders zoo rustige en zoo bewonderde Belgic worden geworpen en droeviger nog, als men bedenkt dat er Belgen worden gevonden die instaat zijn geweest, voor zulke mannen te stemmen, en zulke mannen naar de Kamers te zenden. Ja, droevig droevig droevig Verjaringen. 9 Maart 1839. M, Bekaerf, vi>1 lesvortegenwoordiger van Kortrijk, is door eene boroerle getroffen tij dens de bespreking van bet traktaat der XXIV" artikels gedeeltelijke afscheiding van Limburg en Luxemburg van België. Hij sterft weinige oogenblikken later. 9 Maart 1807..Aanlanding te Ant werpen der officieren en soldaten van hel regiment Keizerin Karlotla, die geweigerd hadden dienst lo neinen in bet Nationale Mexikaansehe leger. Eene redevoering van Kei zer Wilhelm tot de marine rekruten. Keizer Wilhelm beeft Zondag eene van vaderlandsliefde trillende redevoering uitgesproken tot de rekruten der Duitscho oorlogs-inarino, die lo Willielmha- vcn aan boord moeston gaan. Hij-zegde onder andere; Sedert Duilsch- land in 1870-1871 aan do beschaafde wereld eene les van krijgskunde le lande gaf, steeg zijne macht en ook zijn gezag van jaar lot jaar, van dag tot dag. Maar een land dat zóó groot, zóó sterk is als Duilschland, mocht niet alleen blijven steunen op zijn landleger. Het moest eene vloot, eene goed gedrilde vloot hebben, welke bet lioofd kon bieden aan de mach tigste oorlogsbodems der meest gevreesde natiën. Daitscliland richtte zijne vloot in, en, na veertig jaren lang, gewerkt en gezwoegd te hebben, mogen wij thans wijzigen op eene der machtigste oorlogsvloten van de gehccle wereld. Wij zijn nog niet daar, waar wij zijn moes ten, maar, met Gods hulp zullen wij welhaast zoo sterk zijn op zee, dat wij de gchcelc we reld zullen kunnen doen boven, indien hel moet. Geve God dat het nooit zóó ver kome, maar, moest bet ooit gebeuren dat het sein lui eencn zeeslag gegeven werd, gedenkl dan dat bel geldt de eer,den roem van hel land en van uwen keizer en dat God met u is Volksbibliotheken. Het Mini sterie van Wetenschappen en Kunsten bereidt eene gansche herinrichting van hét werk der Volksbibliotheken. Hie arbeid is in zooverre gereed dat de rondreizende boekerijen reeds aanstaanden Zomer zullen in voege gebracht worden. De troonrede had op die ontwikke ling der volksboekerijen gedoeld. De school bibliotheken zullen ook verrijkt worden, als mede de openbare boekerijen van gemeenten en maatschappijen. Drukpersboncfl. Heer Graaf Verspeycn, hoofdopsteller van Le Bien Public dio het voorzitterschap door eenigo leden aangeboden was, beeft, gezien zijnen hoogen ouderdom, dit eervol aanbod niet kunnen aannemen. De katholieke dagblad schrijvers, wiens beurt het is den voorzitter aan te duiden, hebben de candidaluur voor gesteld aan den heer Neut, hoofdopsteller van La Patrie van Brugge, die aange nomen heeft. Heer Neut is stichter van den Belgischen Bond der Drukpers, en gewezen ondervoorzitter. Kroningsfeesten in Engeland De kroning is eene dure aardigheid. Op de begrooting van den burgclijken dienst is er een 5 millioen voor uitgetrokken en op de oorlogsbegrootingnog een 2 millioen. Tijdens de bepreking over de uitsluiting van Ingelmunster door onze katholieke vrien den kwamen er Ook de socialisten tusschen. Een katholiek dagblad heeft toen eens goed doen uitschijnen dat de baas van Vooruit - beter badde gedaan van lo zwijgen, want dat hij wel groole woorden sprak maar dat zijne daden er niet op geleken. En inderdaad, waar was het dat men de aankomende meisjes deed werken 14 a 1G uren per dag aan 10 centiemen en min per uur waar was het dal men twee huisvaders met een talrijk huisgezin, aan de deur zette, omdat zij hadden durven sprekenjover werk staking waar is het dat de werklieden zoo bang zijn als een wezel, en geen zierken dur ven aanhalen tegen hunne dwingelanden. Gaat, lezers, naar de werkjiuizen van Voor uit en ge zult het er ondervinden doch doet het in het grootste geheim, want de bazen zullen hunne slaven wel tot spreken krijgen gelijk zij het willen en eischen. Vraagt het aan Simoens en anderen, dio jaren lang in Vooruit gewerkt hebben en die volks vrienden van dichterbij, oh, zoo dichterbij, kennen. En liet zijn die mannen, die gebaren de redders der volksklasse te zijn. We zouden goed geleverd zijuals wij.onder zulk-hatelijk juk moesten zuchten. En nu echter, zijn ze nog zulke klekr^ meerderheid nu toch heb ben zij de concurrentie van de talrijke vrije werkhuizen te duchten nu nog moeten zij alles in 't geheim flikken, omdat zij er nog hoven op moeten geraken doch veron derstelt eens, dat zij geheel en al alleen haas waren; dat zij alles alleen te zeggen hadden, gelijk zij bet zoo gcerne droomen aan wat zouden wij ons dan moeten verwachten \h dan zou het degeweldigste dwingelandij zijn waarvan de geschiedenis melding maakt. Zien wij het heden niet wat juk zij ons reeds willen opleggen. "Wat doen zij met de werk lieden die niet in hun gareel willen loopen Men plaagt ze,men bedreigt ze, men brood rooft ze, men martelt ze, men doodt ze zelfs. Wal doet men met <le mannen die in do Partij zijn aangesloten? Men doet ze op straf van boet of van uitsluiting vergaderen en aan stoeten of uilstappen deelnemen men ver plicht zo op zekere dagen of tijdstippen het werk le staken men verplicht ze hunne stortingen le vermeerderen men dwingt ze hunne socialistische bladen lo nemen on rechtstreeks verplicht men hen, waar er socia listische kooperalieven heslaan,hij hen liunnc waren te koopen. Het is dwang, niets dan dwang dat er heerscht. Nog eens, wat zou het worden, als die gas ten eens heel en al meester waren De wereld wierd eene hel, en het leven een af schuwelijke last... Woorden beleckenen niets, als de daden er niet bij zijn of als de daden die woorden tegenspreken. Daarom roepen wij de socia listen toe geene woorden zullen ons redden; uwe daden moeten wij kennen en die veroor- dcelen u Staatkundig Overzicht Frankrijk. Het nieitiv JiabincL heeft na de ministerieële verklaring eene stemming van vertrouwen gevraagd. Natuurlijk kon deze hem niet geweigerd worden, daar het ministerie nog geene gelegenheid had gehad te tooncn wat het kan. Ook werd de dag orde van vertrouwen gestemd met 195 stem men meerderheid. Duitschland. Sinds ccnige weken wordt in de Duitsehe drukpers een hevigen veld tocht ingericht tegen het Fransche vreem denlegioen. Sinds de Fransche Kamerleden en Senators onder andere Senator Goudin de Villaine, verklaard hebben zich hard nekkig le verzetten tegen de pogingen der Dui(setters, om de zaak voor het scheidsge recht van Den Haag Inbrengen, is de veld tocht nog veel verscherpt Ook zijn de Fransch Duitsehe betrekkingen zeer ge spannen. Rusland. In de Do urn a werd gisteren de bespreking der begrooting aangevangen. In haar geheel genomen, schijnt de bcgroo- ting nog al ontvankelijk te zijn. De ontvangsten overtreffen de uitgaven met 43 miljoen roebels en de begrootings- kommissie heefl voorgesteld, deze som aan de vereffening der staatsschuld te besteden. Marokko. De opstand welke verleden week in den omtrek van Pez losgeborsten teas, neemt thans zulke groote uitbreiding dat de Sultan Moulay-Haftd zelft niet meer veilig is in zijne hoofdstad. Al de MchaUahs welke de Sultan afge zonden had om de oproerige stammen te bestraffen, werden door dezen verslagen en achteruit gedreven. Uit Tanger wordt ook gemeld, dat alle betrekkingen ten Noorden van Pez afgesne den zijn en de stad om zoo te zeggen geheel afgezonderd ligt. Turkye. Tijdens de bespreking der be grooting in het Turksch Parlementheeft de leider der oppositie het gouvernement belichtspoomcegvergunningen verkocht te hebben. De 5 root vizier sprong naar Ismail Re- mal, om hem deze woorden te doen terug trekkenterwijl de andere Parlementsleden schier allen aan 't vechten gingen. Ismail Iiemal kreeg er verscheidene he vige slagen. Ter gelegenheid van het Nationaal Congres voor Vrij Middelbaar onderwijs, dat in Sep tember te Bonne-Espérance zal geopend worden, zullen de colleges van het bisdom van Doornijk in de zalen van het Klein Seminarie, een tentoonstelling inrichten. Daar zullen worden uitgestald voor alle leervakkeu der Humaniora, modelklassen en de noodigo voorwerpen tot aanschouwelijk onderwijs. Geen werken van leerlingen noch voorwerpen hij den fabrikant aangekocht zul len de bezoekers worden getoond, maar een voudige doch ernstige werken door leeraars tot stand gebracht, door hen onderteekenden overeenkomstig met de grondbeginselen en richting van hel diocesaan onderwijs. Verzamelingen hij boekhandelaars aange kocht zijn te onbepaald en voor liet aanschou welijk onderwijs, zooals hel nu wordt be grepen,ontoereikend.De leeraarvult zelf aan, wat voor zeker .deel van zijn onderwijs ont breekt door lichtdruk en teekening stelt hij voor de oogen zijner leerlingen, wat hij hun met woorden uitlegt. Inzonderheid zal de tentoonstelling van Bonne-Espérance bevatten voor het letter kundig onderwijs kaarten, plans, zichten, vergroolingen door lichtdruk, herstelde too- neelen, alsook kleederen, wapens, vervoer middelen, godsdienstvoor werpen, kunstwer ken, enz. enz. der volkeren, wier letterkunde men bestudeert. In één woord daar zal wor den voor oogen gesteld alles, wat den leerling in nader betrekking kan brengen met den schrijver en de lezing lichter te verstaan, aangenamer en sneller maken. Niet om anderen tot navolging te lokken, werd deze tentoonstelling ingericht, maar alleen om te toonen wat verjongde Huma niora in ons land zijn kunnen. Aan wie niet Stelselmatig do oogen sluiten wil, zal zo be wijzen welke verbeteringen in de laatste tijden ingevoerd werden. Het onderzoek Al de logementhuizen van het arrondisse ment zijn onderzocht goworden, ep al de logeerders ondervraagd over hun tijdsver- bruik den nacht der misdaad. Hunne verklaringen worden zorgvuldig onderzocht en men laat hen enkel vrij nadat men zeker is, dat zij slechts de zuivere waar heid zegden. Men zoekt ook of er soms geene kostgan gers der logementen haastig vertrokken zijn, daags na de misdaad. Verder worden al de oud veroordeelden, onde kennissen van poli- cie en gendarmen, ondervraagd over hun tijdverbruik den nacht der misdaad. Men stolt zich niet tevreden, met hunne antwoorden op to teekenen, doch hunne ant woorden worden zorgvuldig onderzocht. Zondag werden te Charleroi, in liet Mid- denlmreel van policie, vijftien personen on dervraagd. Ook te Lodelinsart en in ver scheidene gendarmeriën werden personen ondervraagd. M. Barriaux. policiekommissaris te Dam- premy had vernomen, dat een zeven jarig knaapje aan een speelmakkertje verhaald had, dat de pastoor zijn vader had willen dooden, doch dat zijn vader den pastoor ge dood had. liet knaapje had er bijgevoegd, dat zijn vader zich daarbij aan de hand ge kwetst had. De policiekommissaris ontbood den vader van het knaapje, doch hij had niet de minslo moeite, om zijn tijdverbruik op te geven. Ook had hij spoedig een twintigtal getuigen, die konden bevestigen, dut hij zicli tijdens zijn werk gekwetst had. De policiekommissaris heeft ook do hand- indrukken genomen van drie kerels, die niet al te goed hun tijdverbruik konden opgeven. Van in het begin van het onderzoek, had men vermoedens op een persoon die reeds talrijke veroonleelingen heeft ondergaan wegens diefstallen. Door den ltommissaris ondervraagd, ant woordde deze persoon Ik ben een dief, en een slimme dief. dal is waar doch nooit, zelfs wanneer ik op het punt zou staan ver rast te worden, zou ik iemand dooden - De twee personen die te Rumes aangehou den werden,zijn ook in tegenwoordigheid van verscheidene getuigen gebracht. Niemand herinnerde zich ze ooit gezien te hebben. Eene nieuwe getuigenis is thans nog afge legd geworden Den nacht der misdaad, bemerkte een machinist een 20 jarig jongeling, die in de Gosseliesstraal scheen op wacht te staan. Daar de jongeling zag, dat de machinist hom bemerkt had, kwam hij tot driemaal toe bij den machinist om zicli lo warmen. Hij zegde dat hij op zijn broeder en zijn neef moest wachten. De jongeling bleef in de Gosseliesstraal tot 4 ure 's morgens. Dan is hij vertrokken. Hij sprak met een Vlaamsclien of DuiLsclien tCMig- val. Eene halve uur later kwamen twee an dere personen voorhij. Zij spraken luidop, ook met een vreemden tongval. Een hunner kloeg dat hij zich aan de hand bezeerd had. Een inwoner van Marchienne-Docherie heeft nu verklaard, dat hij den nacht der mis daad. rond middernacht, een persoon uit de pastorij heeft zien komen. Hij heeft eene persoonsbeschrijving van den onbekende op gegeven Maandag nacht, tusschen 10 en 11 ure, heeft men eens opgeteld hoeveel personen er voorbij de pastorij gaan. Men lelde er rond de vijftig. Het mag dus buitengewoon heeten, dat niemand do moordenaars verrast heeft, toen zij in de pastorij drongen. Dinsdag avond rond 5 ure is de Congoboot Bruxellesvillo uit Congo te Antwerpen terug- gekoerd en aan de Jordaenkaai aangeland. Het schip had 48 passagiers aan boord, waaronder twee zieken. Onder dc terugkeerende bevond zich ook bevelhebber Laplume, die in het dislrikt Uélé het africhten van olifanten had weest besludeeren. M. Laplume heeft er zich met veel opoffering op zijne taak toegelegd en thans zijn reeds 35 olifanten gclemd. Er is spraak, nog andere africhlingspostcn te slich ten in andere streken. Het oproer dat eenigen tijd geleden in da Uéléstreck uitgeborsten was, is thans zoo goed als geëindigd. De spoorwegwerklieden. Er wordt verzekerd dat verscheidene afge vaardigden der linkerzijde, in do Kamer opnieuw een debat zullen uitlokken over do kwestio dor terugaauvaarding der spoor- wegwerklicden, daar de ministerieële ver klaringen hen niet voldoet. Alle dagen een tweegevecht. Gisteren morgend had nu te Parijs een tweegevecht plaats tusschen do heeren Go mez Clarillo en Georges Gassclla, wegens eeno kwestie van hijzonderen aard. Cassella werd door een degenstoot aan don rechterarm getroffen, en de eer was nogmaals gered. Nog eene algemeene werkstaking In de Parijzer Werkbeurs werd gisteren avond eene vergadering gehouden door de I melkverkoopers. Dezo stemden met bijna eenparige stemmen do algemeene werksta king. De redens der werkstaking zijn, dat de melkverkoopers willen verzet aanteeke- nen tegen het afzetten van personeel en een vast loon van 10 fr. daags eischen. Valsche postzegels. Op aanklacht van het poslbeheer heeft het parket Dinsdag de aanhouding bevolen van vier Russen, die met medeplichtigheid van verscheidene houders A an tabakbureelen, te Parijs, valsche postzegels aan den man brachten. Ir. hun bezit vond men verscheidene valsche postzegels. De policio zoekt do medeplichtigen der ri>rv:i 1 IiP pc on vcrvalschers op. Dief aangehouden M. Hainan!, overste der Parijzer veilig- heidspolicie, lieoft Dinsdag namiddag van zijnen kollega van Londen een telogram ont-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1