BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER De pest in China. De brandramp van Bologoyé DAG-BLAD De Vervlaamschinö der Hoogeschool. Stoutmoedige liandieterij te Charleroi Sevens m' 53. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag IO Maart 1911 4J ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's a/onds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. .4» v* BUREELEN TE BRUSSEL 230, Haachtschen Steenweg, 230. I TE AALST BKerkstraat, 9, Telefoon 114, BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladz. ^de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr 2.00 Gemengd nieuws (jier regel) fr. 2.00 Recht, liersteil. (perrogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In vroegere tijden aanzag men als martelaars die personen die uit liefde voor hunnen godsdienst uit aanbid ding voor hunnen God, hun leven en bloed vergoten. In minder, hoewel ook groote en schoone beteekenis, geeft het volk den naam van martelaar of martelares, aan die personen, welke in hun leven veel te. lijden hebben. Doch in onze moderne samenleving, in onze moderne dagbladen vooral, vindt men bijna dagelijks de namen van moderne martelaars. Die martelaars vindt men vooral in de schouwburgen en in de sporten. Wanneer in een theater, een man of eene vrouw, om hun brood te verdie nen, maar voel meer nog, om zich te liten bewonderen en toe te juichen, eindelijk door liet losbandig ofonrustig leven, zich in de onmogelijkheid be vindt het werk nog langer uit te oefe nen dan voegen de theaterkronijken cr gewoonlijk aan toe Weer een mar telaar of martelares te meer van den levensstrijd. Hoewel zulks niet zelden gebeurt in de schouwburgwereld toch kan het niet vergeleken worden hij de sportwereld, hier want is hel dagolijksche kost. Een man begeeft zich tot het rijwiel- sport na vele oefeningen geraakt hij in goeden form. Koersen worden uitgeschreven en geldprijzen er aan toegekend. De goede rijders rijden er niet de groote brokken van onder, zij worden gekend en komen alras uit in de groote koersen, waar overgroote geldprijzen worden aan toegevoegd. Hoe langer het duurt, hoe grooter de faam en hoe grooter de geldsommen die zij opstrijken. Waarom rijden nu die sportmannen Is het niet om de eer en vooral 0111 het geld te verdie nen Maar van eigen, hooren wij zeg gen En mag dat niet zijn Een oogen- blik Zeker, mag dat zijn, wij hebben er niets tegen dat die jongens rijden en strijden voor de eer en voor het geld. Doch wij hopen dat gij dit ant woord goed in het hoofd zult steken Er komen zoo tal van razende koersen; het komt er immers op aan, de eerste te zijn en de meeste centen in den zak te steken. Doch die koersen zijn soms zoo uitzinnig, zoo schrikverwekkend, dat eenieder zegt Seffens gebeuren er ongelukken En inderdaad, het woord is bijtijds nog niet koud, of pardoef, daar ligt een der rijders te zieltogenStervend wordt hij opge nomen en naar het gasthuis gevoerd Daar is, zoo schrijven dan de sportbla den een martelaar gevallen op het veld van eer Een sport dat thans meest van zich doet spreken is het vliegen. De vlie gers nemen een vliegmachicn, schieten de lucht in, en wonen prijskampen bij. Het komt er op aan, het hoogste, het langste, het schoonste, of met de meeste personen te vliegenNogmaals stellen wij u dé vraag Waarom vliegen die menseheu Ondervraagt zelf de vliegers, en wij gelooven nagenoeg do antwoorden in het algemeen in deze drij woorden te kunnen teruggeven Ofwel voor lmn plezier, ofwel voor de eer, ofwel voor het geld en zeer dikwijls zullen zij antwoorden, om het egn en het ander. Vele ongelukken hebben wij sinds de twee laatste jaren te betreuren ge had vliegers die do lucht ingingen, vielen terneer en werden dikwijls on der hunne niacbienen verpletterd. Dan verschenen er droeve rouwartikelen in de bladen en ook wij, wij hadden innig medelijden met de slachtoffers. Doch dan schreven die bladen nog Een martelaar te meer heeft zijn leven geschonken en opgeofferd aan don vooruitgang. En dan hebben wij dik wijls, 0 zoo dikwijls nagedacht, en na lange bepeinzingen schuddebollend in ons zelve gezegd Die laatste meening kunnen wij niet deelen. En waarach tig, wij hebben een ander gedacht van wat het ware martelaarschap is. Wij kunnen nog aannemen, dat men mar telaars der wetenschap noemt, die ge leerden die gansch hun leven in hun kamertje hebben gewerkt om iets te vinden ten dienste van het menschdom en dan op 't laatste, al hunne opoffe ring met hun leven betalen Wij ne men nog aan, dat eene moeder marte lares genoemd wordt, die een gansch leven hard en scherp en diep heeft ge leden tot het geluk van haar huisgezin. Doch het ware martelaarschap is te vinden in de Katholieke Kerk... Ja, martelaars waren zij, die millioenen kristenen, die zich levend lieten ver branden, door wilde dieren lieten ver slinden, uit liefde tot hunnen God martelaars zijn zij, onze kloosterlin gen van heider geslachte, die in den vreemde, terwijl zij de wilden het licht des geloofs en der beschaving bren gen, sterven voor luin opofferingswerk; die de pest- en choloralijders gaan ver zorgen, en dio liefde hoeten met hun eigen leven die de melaatschen gaan helpen, om zelf te bezwijken aan de ïnelaatschheid. Dat zijn onze martela ren en tegenover die martolaren mo gen onze goddeloozen hunne moderne martelaars stellen. Wij hoeven niet bevreesd te zijn over de vergelijking en over het oor deel van geheel het verstandig mensch dom... Verjaringen. 10 Maart 1819. Dezeven advokaten die hun advies ge geven hadden over den hoek van M. Vander- slraeten vader over Den huidigen toestand der Nederlanden, worden aangehouden. 10 Maart 1902. De liberale, socialis tische en kristen demokratische betoogers ten voordeele van het A. S. worden plechtig op het stadhuis van Antwerpen ontvangën en verwelkomd door burgemeester Van Rys- wyclr. Ziekte der dochter van Prin ses Stephanie. Aartshertogin Eli sabeth, dochter van Prinses Stephanio van België en van aartshertog Rodolf van Oos tenrijk, is erg ziek. Do hooge lijderes werd te Laxenburg, in Oostenrijk, geboren den 2 September 1883 en is gehuwd met prins Otto von Windisch-Graetz. De ziekte is ontstaan ten gevolge barer bevalling. Behalve haar gewonen geneesheer is thans ook de befaamde vrouwendokter, professor Wagener .Tauregg,aan haar ziekbed geroepen. De grootvader uer lijderes, Keizer Frans- Jozef doet dagelijks inlichtingen nemen over den toestand van zijn kleinkind. Onze Vorsten aan de Zee kust. De Italiaansche Gorriera della Sora bevat hét volgende over onze vorsten De Koning houdt veel van het vrije leven, zonder plechtplegingen. Zekeren dag begaf hij zich naar Santa Magherila Ligure, om in de bank 3 Belgische bankbiljetten van 100 fr. uit te wisselen. De bankbestuurder, M. Giovanni Pirano, vermoedende dat de klant een Belg was, zegde Zoodat wij hier Koning Albert van België hebben. Verbeeld u do verrassing van don bestuur der, toen de klant hem op den natuurlijksten loon antwoordde «Ik hen het zelf Vóór den bestuurder van zijne verbazing bekomen was, zegde de Koning, heengaande - Dank u wel, tot wederziens Aanstelling van den nieuwen meier van de stad Rfletz. Gis teren heeft de prcfekt vanElzas-Lotbaringen, graaf von Zeppelin, den nieuwen meier van Melz, M. Forel, een inlander, officieel aan gesteld. De prefekt heeft verklaard dat hij M. Foret als meier aanstelt, omdat hij de ver zekering heeft dat hij onpartijdig de stad zal besturen, zonder onderscheid te maken tus schen Duitschers of Fransclien. M. Morel heeft die woorden bevestigd on verklaard, onpartijdig te zullen besturen, on al zijne krachten te wijden om zijn land en het keizerrijk te dienen. ZacEite Winters. Is me dat een Winter Een beetje vorst, wat hagel en een klein beetje sneeuw, verder koude mist en veel regen Dat is de Winter van 1910-1911. En toch kan deze winter maar hij is nog niet ten einde niet in liet lijstje opgenomen worden van wanne Winters, zooals ge zien zult. De oudste bekende zachte Winter was die van 't jaar 581, toen in Januari rozen aan de hoorden van de Loire groeiden. In 1172 en 1229 had men in 't geheel geen Winter. De vogels kregen jongen in Fe bruari, terwijl in Januari de velden in bloei stonden alsof het Lente was. Kortom het was een overvloed van bloemen den geheelen Winter door. In liet jaar 1-195, dat geheel winterloos, was, werd de oogst einde Januari binnenge haald. Het jaar 1529 kenmerkte zich even eens door prachtig zomerweder in den win tertijd. Toen plotseling na zes maanden estadig prachtig zomerweder te hebben ge had, in April een verschrikkelijke vorst den oogst totaal deed mislukken. Ook de winters 1538, 1572, 1619, 1622 en 1739 kenmerkten zich door merkwaardig hooge temperaturen. De leider der socialisten, hij dio in zijne hoedanigheid van .socialist de eerste zou moe ten zijn om het goede recht der Vlamingen te erkennen, heeft ons laten weten dat hij hardnekkige voorstander is van eené Vlaam- sclie Hoogeschool, maar even hardnekkige bestrijder van de vervlaamsching der Gent- sclie Hoogeschool. Zulks is niet al to zeer te verwonderen van M1' Vandervelde deze is eerst Waal alvorens socialist te zijn, evenals bij eerst goddelooze is, alvorens tot het socia lisme te behooren. M. Vanderveldo vindt dat de Fransche Hoogeschool van Gent al vele jaren bestaat, en dat zij alzoo recht op voort bestaan heeft. Het is spijtig dat Vandervelde in andere zaken zoo ook niet denkt en oor deelt. De godsdienst en de kerk bestaan in ons land sinds eeuwen en eeuwen, en noch tans zou Vandervelde geen dag wachten in dien hij bij machte ware hen uit te roeien; hebben deze dan gcene reden van bestaan verworven Doch we moeten het zeggen, er is toch ook een socialist die don moed bezit legen Vandervelde in te gaan hot is tegen de gewoonte in, want do quasi-algemeenheid der socialisten danst gelijk hun haas duit. Deze socialist maakt uilzondering en hij laat Vandervelde weten dat hij die de leider is der Belgische socialisten, in Vlaanderen, de ver dediger wordt van do versloklste doctri nairs; het Vlaamsche volk om zijne volledige heropbeuring te verkrijgen en den invloed te ondergaan van een hooger onderwijs en eene hoogere beschaving, moet eerst en vooral eene Vlaamsche Hoogeschool hebben, waar uit het Viaamscho volk de noodige voordee- len zal trekken. Do Fransche universiteit in Vlaanderen voldoet niet aan de maatschappelijke rol, die eene hoogeschool moet vervullen ten opzichte van een volk en fyet is een socia list die haar komt verdedigen. Verder be spreekt do Vlaamsche socialist de verschil lende opwerpingen van den heer Vandervelde en weerlegt ze een voor een kalm, eenvou dig en klaar. Heer Vandervelde zal dit niet onbeantwoord laten en wij zijn benieuwd welke houding hij zal aannemen doch daar hij reeds heeft gezegd, dat hij hardnekkig tegen de Vervlaamsching der Gentsche hoo geschool is, en dat hij reeds verscheidene keerenin zijne parlementaire loopbaan heeft getoond uit vooringenomenheid of parti-pris te handelen, hebben wij niet veel betrouwen dat de socialistische leider zal veranderen van meening. Men heeft veel en schoon te spre ken in de socialistische rangen doch in geene enkele partij vindt men zulke felle al- ieenheerschers als bij do socialisten. De groote massa moet bliudelings volgen en gehoorzamen. De stad Ajekkó, in Mandsjoerie, eenige dagen geleden, nog zoo vol leven, is thans dood, uitgestorven. De stad, do plaatsen, de straten, de huizen, alles, alles is ledig. De dood kwam voorhij, met hare vreese- lijke zeis en maaide er al^e levens weg. Een enkele inboorling bleef gespaard Een Chi nees, in lompen gehuld, zinneloos en nu ook stervend. Een ooggetuige heeft het volgend aangrij pend verhaal gedaan van hetgeen hij te zien kreeg in die stad. De geneeskundige Kommissie, slapte met den geneesheer aan het hoofd door do ver laten straten. Nergens was een menschelijk, levend wezen te zien. Nergens was eon ge rucht to hooren. Alleen hier en daar hoorde men nu en dan eene d<?ur door den wind open. I en toeslaan, Eensklaps bemerkte de groep op eene openbare plaats verscheidene Chinoezen, welke op den bevroren grond, met het gelaat ter aarde uitgestrekt lagen. Hunne gekromde ruggen duidden genoeg aan, welke hoven- menschelijke inspanningen deze lieden nog edaan hadden om recht te staan. Thans wa ren zij dood.,. Een soort afgrijselijke glimlach scheen nog op hunne gelaatstrekken te zweven. Dë Chineesche verplegers, die met de Commis sie medegekomen waren, laten schrikwek kende kreten hooren. Zij wikkelen zicli in hunne weermantels, en met hunne lange ha ken, trekken zij de lijken naar de Markt, waar zij moeten verbrand worden. Khoun- too (de pest) roepen zij onophoudend, zon der de lij kon te durven aanzien. De groep doortrekt geheel de stad, en vindt enkel lijken in de huizon van armen en rijken, in de tempels, overal niets dan lijken. En de Chineesche verplegers, langs om meer verschrikt, laten voortdurend hun ang stig Khoun-too hooren. In eene nauwe straat verschijnt plotselings een man, geheel in lompen gehuld. Het hoofdhaar hangt hem los om de schouders zijne voeten zijn ongeschoeid geheel zijn lichaam vertoont eene blauwe tint, ten gevol ge van koude of ziekte. Zoo komt hij recht op den geneesheer af. Deze heeft spoedig bemerkt dat de arme Chinees zinneloos is. Met de grootste moeite gelukt men er in hem te binden, en hem in den fourgon op te sluiten. Lang nog hoorde men er zijn door mergen heen dringend geschreeuw. Met koortsige haast wordt het onderzoek voortgezet.'t ls alsof men gedurig het ake- spobk der pest rondom de kommissie voelt zweven. Op de hoorden van den Amour schijnt de Pest nu voor goed te willen wijken. De Russische marine zal eene vloot inrich ten, om de scheepvaart te bewaken. AL de vaartuigen, welke den stroom bevaren, cr in begrepen de Chineesche jonken, zullen zich aan het geneeskundig onderzoek en aan de ontsmetting moeten onderwerpen. Te Odessa zijn thans nog twee personen in het gasthuis, die aan du pest lijden. Zij schijnen evenwel huiten gevaar te zijn. Staatkundig Overzicht Engeland. Over dc veranderingen welke in het Engelsch ministerie zouden ge daan worden, vernemen wij nog het volgen de M. Haldanelord gemaakt zijnde, zou zijne portefeuille behouden of deze der Indien overnemen. In dit geval zou Jnj in het ministerie van oorlog vervangen worden door M. Sellgonder staatssekretaris in de koloniën. Duitschland. De kwestie van het moder nisme en der betrekkingen van hetVatikaan met het Duilsch keizerrijk kwam gisteren opnieuw ten berde in de Pruisische kamer. Zij gaf er aanleiding tot een belangrijk debat. De liberalen bestreden het behoud van den Duitschen gezant bij den H. Stoel. Marokko. De stam der Zaers, die on langs nog eene Fransche afdceling aanviel, geeft nog steeds aanleiding tot erge onrust. Men vreest inderdaad dat deze oproerige stam ook de andere stammen tot oproer zal aanzetten. Oostenrijk. Wij meldden reeds, dat in de officieële kringen het gerucht verspreid werddal het verlof door graaf d'Aeren- thal, minister van BuUcnlandschc Zaken genomenweidra in bepaald aftreden zou veranderd worden. Dat gerucht wordt thans bevestigd. De gezondheid van den kanselier is ten andere zeer geschokt, en een Oosten- rij ksch blad meldtdat graaf d'Acrenthal bijna, totaal het gezicht en het gehoor verlo ren heeft. Ftvtslanci. liet groolslo deel der slachtoffers der vreeselijke brandramp in den cinema van Bologoyé, zijn kinderen, van 3 tot 15 jaar oud. Thans zijn nog nadere bijzonderheden ingekomen, waardoor het duidelijk wordt, hoe er zoo weinig personen konden gered worden. Zulks is aan een tragischen samenloop van omstandigheden toe te schrijven. Men zou juist het laatste tafereel der voorstelling be ginnen. Dat tafereel moest eene treinbotsing verbeelden. Een bediende van den cinema verwittigde de toeschouwers, dat het gerucht der trein boisin.g zou nagebootst worden achter het dook en verzokerde hen lachend, dat or vol- 1' strekt geen gevaar was en zij zich dus niet moesten ongerust maken. Op het oogenblik dat de beider treinen op elkaar liepen, had juist de ontploffing plaats in de kabien van den operateur. Vlammen sloegen op, doch de toeschouwers vonden zulks natuurlijk en zoogoed weergegeven dat zij in de handen klapten. Toen er geroepen werd Brand Brand begonnen zij te lachen. Weinige oogenblikken later kronkelden de vlammen -langsheen de wanden heel de zaal rond, terwijl eon slikkende rook allen dreigde te dooden. Dan ontstond een wilde strijd. Laffe mannen aarzelden niet, vrouwen en kinderen omver te werpen en te vertrappe len, om zieh te redden. Een enkele werkman onderscheidde zich door zijne opoffering. Twintig maal drong hij in het brandend ebouw en gelukte er in een dertigtal vrou wen en kinderen le redden. Toen hij nogmaals binnendrong, om zijn heldhaftig reddingswerk voort te zetten, kwam hij niet meer terug. Zijn verkoold lijk werd niet gevonden. Dijnsdag nacht, eenige minuten na mid dernacht, drongen 5 kerels hij middel van valsche sleutels in liet huis van M. Pieter De Cubert, hoek der Zenolee Grammestraat en Noordlaan. De schurken braken de deur der keuken open en moeten ongetwijfeld geweten hebben dat daar een brandkofter stond. Een hondje dat in de keuken liep, werd door de schurken met een scherp geslepen mes de keel afgesneden. M. De Cubert, door het gerucht gewekt, wilde opstaan en he neden gaan, doch zijne vrouw herinnerde hem de vreeselijke misdaad van Dampremy en dwong hem hoven te blijven. De dieven braken den koffer open en stolen er eene som van 100 fr. en talrijke juweelen. Twee policieagenten, die in gezelschap van den policieagent Rip langs de Noordlaan gingen, vonden op een onhebouwden grond een persoon, dio zich poogde te verbergen. De kerel werd aangehouden. Toen men hem naar het policieburecl wilde brengen, nam een tweede kerel de vlucht. De policieagent Desmareis en de hond ach tervolgden den vluchteling en in de Nieuw- straat werd de vluchteling door den hond omgeworpen. De schurk losle verscheidene revolver schoten op den hondj welke door verschei dene kogels getroffen werd. Hot arme dier bezweek weldra. De handiet losle dan ook nog verscheidene schoten naar den agent, doch, do agent werd niet gekwetst, alhoewel tweo kogels zijne kleedereu doorboorden. Dc policieagent Desmarets kon evenwel den schurk hemeeslcren, toen deze opnieuw zijn revolver wilde laden. Beide schurken werden naar liet policie burecl overgebracht. In hun bezit vond men dolken,browningrevolvers,elektrieke lampen en zelfs een pak kleederen. De schurken verklaarden Marcel Horman on Alexander Bartsch le zijn, beiden van Fransclien oorsprong. liet is Ilorman. die den policiehond doodde en op den agent Desmarets schoot. Daar hij hij de aanhouding gekwetst werd, schreef hij in zijne cel met zijn bloed op een der muren Ik sterf uit liefde tol Daarna poogde hij zich hij middel zijner bretellen te verhangen. Hij kon nog tijdig verlost worden en wordt nu streng bewaakt. De dramatische dief le heeft (e Charleroi eene hevige ontroering verwekt. FRANKRIJK Tegen de tentoonstelling. Het algemeen kongres der handelaars en nijveraars, van Frankrijk heeft met alge- meenc stemmen, min twee, zich tegen het houden eener wereldtentoonstelling in 1920 verklaard. Vreeselijk spoorwegongeluk. Woensdag morgend was eene ploeg werk lieden aan den arbeid, onder den tunnel der statie van Vincennes. Daar een trein voor Nogent-Sur-Marne naderde, gingen zij op de andere haan. Zij werden echter door den exnresstrein voor Parijs verrast. Van do negen werklieden werden er 2 gedood en do zeven andereD levensgevaarlijk gewond. Allen werden naar het gasthuis overgo*- bracht» Oudheidskundige ontdekking. Nabij Pau hebben vier aardewerkers in een hijzonderen eigendom, op eene groola diepte een groot gelal zilveren muntstukken gevonden mei de beeltenis van Jeaillie d'Albl'Ot, Karei IX en Hendrik IV,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1