Een pastoor en zijne meid vermoord BUITENLAND. T EEN EN 'T ANDER Voor onze Landbouwers ZD A. €3r IB X-i 33 ie kampioenen Gezondheidsleer. TE DAMPREMY. i Zeventiende jaargang nr 50, 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag li Maart 1911 ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken! Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $3* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. $ij» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230, Haachtschen Steenweg, 230. I 9, Kericstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffei-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) tr. 0.80 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekiamen (per regel) fr 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstelt. (per rogel) fr. 2,n0 Overlyden (per regel) fr. 2,00 STEM WB*©6SWerB l De Kamerzitting van verleden Dijns- dag heeft, zooals men het overigens wel verwachten kon, eene geweldige ontroeringen spijtige stemming ver wekt in gansch het land. Wij hebben gecne personen tegengekomen of ze spraken waarlijk met misprijzen over de handelwijze van den heer llubin. Doch tegenwoordig moet men van niets meer verwonderd staan alles valt voor in de politiek. Zelfs hebben wij als verdedigers(?) der vrouwen,mannen zien opstaan van wie men het zeker niet zou verwachten. En om de zaken juist voor te stellen gelijk zij zijn voor gevallen, geven wij de gebeurtenis weer zooals zij in het Beknopt Verslag der Kamers vermeld staat. Mijnheer "Wauwermans stond op zijne beurt de linkerzijden te woord en zegde hun Hebt gij gecne personen op het voet stuk verheven, die hel geestelijk kleed hadden vertalen omdat de wel van zui verheid op hen te zwaar drukte Hel is op deze zinsnede, dat liberalen en socialisten als bezetenen rondspron gen en den Heer Wa uwer mans allerlei beleedigingen toedienden Tusschen de voornaamste opgehilsten was Heer Terwagne van Antwerpen, die tot tweemaal den heer Wauwermans toe snauwde V rouw enkeleed ig er t Gij zijt een beleediger der vrouwen Wij verzoeken onze lezers de woor den van den heer Wauwermans eens goed le lozen, te. herlezen en van het eerste tot het laatste te doorpluizen, en ij vragfen hun of er iets van die woor den eene beleediging daarsteit ten op zichte dier ongelukkige onderwijzeres. De katholieke volksvertegenwoordiger sprak van personen, het zijn zoowel mannen als vrouwen; hij sprak gansch in het algemeen, zonder iemand per soonlijk te vernoemen of aan te wijzen. En wij op onze beurt, durven die woor den gerust voor onze rekening opne men en wij dagen de socialisten en liberalen uit, niet te roepen en te schreeuwen en te tieren als wilden, maar een te bewijzen dat die woorden valsch zijn. Hoe zoo Is het niet door de gan- sche wereld geweten blijkt het niet dagelijks in de goddelooze bladen hoort men het niet op allo anti-katho lieke meetingen, dat onze tegenstrevers den lof en den roem bezingen van onze afgevallen priesters en kloosterlingen. En is het niet even waar, dat zoo er so ns eens onder de duizenden en dui zenden deugdzame geestelijken van beider gf slacht een of enkele afvalligen worden aangetroffen, dat die afvallig heid bijna algemeen moet toegeschre ven worden aan het overtreden van het zesde gebod of aan het feit dat dit gebod hun te zwaar valt Zij, die door hunne bezigheid of hun beroep, die zaken van nabij volgen; die de gevolgen van het uittreden uit den geestelijken staat van zulke per sonen nagaan en onthouden, wij weten wel dat M. Wauwermans de waarheid heeft gesproken, maar juist omdat hij de hand legde op de wonde, daarom huilden onze tegenstrevers van verwoe de razernij geen antwoord werd hem gegeven, maar scheldwoorden met de massa werden hem naar het hoofd ge slingerd doch schelden en ver wij tin gen doen, dat kan het kleinste kind maar de waarheid van de woorden van M. Wauwermans blijft ongeschonden. En de woorden van den lieer Terwag ne, luidop roepende Gij zijt een be leediger der vrouwen, en zulks lot tweemaal toe dat heeft ons medelij dend doen glimlachen. Het was wel juist van dezen persoon dat die beleedi ging komen moest. Wie in het gansche Vlaamsche land heeft er hartelijker onze zusterkens, ja, zelfs onze heldhaf tige gasth'uiszusters aangevallen als Terwagne wie heeft er den Antwerp- schen gemeenteraad, aanhoudend mag men zeggen, allerlei verdachtmakingen geworpen op de gasthuisnonnen wie heeft er door die onbezonnen aanval len, do openbare afkeuring opgeloopen en van den leider der katholieken te Antwerpen, en van de gansche Ant- werpsche bevolking Ja, dat was Terwagne, die held, die ridder, dieaverrechtsche kampioen der vrouwen, dat was Terwagne en het is hij, hij in levende lijve, die in het Par lement een katholieke volksvertegen woordiger durft uitmaken voor vrou wenhei eediger. Is zulks niet het top punt der onbeschaamdheid bereiken Ach wij katholieken, worden door socialisten verweten, als vrouwenbe- leedigers Is het dan in de katholieke kerk niet dat de vrouw als geheiligd wordt aan zien is het in de katholieke familiën niet, dat de moeders tronen als konin ginnen, dat zij zijnde engels van den huiselijken haard En bij de godde- loozen van alle kleur, wil men daar de vrouw niet onttrekken aan hare heilige zending wordt daar de vrije liefde of de losbandigheid niet aangepredikt En wat zien we nu De goddeloozen verwijten een strijdend katholiek als beleediger der vrouwen, 't Is effenaf ongelooflijk en... kolossaal? Verjaring^11 Maart 1830. Ba ron do Geriaclie verdedigt in de Slaten-Gene- raal de grieven in do verzoekschriften der Belgen uitgedrukt. Duitsch-SSelgisclie voedings- maatschappij. Eene Duitsch-Bel- gïsche voedingsmaatschappij is op punt ge slicht te worden met een kapitaal van 1 mil- lioen frank, met het doel eetwaren en verschillige koopwaren naar Katanga over te brengen. Nieuwe schoolwet. Wij heb ben gezegd dat we liet onnuodig oordeelden te rekenen op de medewerking van liberalen en socialisten tot het stemmen eener school wet die de vrijheid en gelijkheid van alle ouders zou waarborgen. Wij zijn niet mis geweest. Pas zijn eenige bepalingen van het ont werp van nieuwe schoolwet in het licht ge zonden of alle geuzenbladen spuwen er vuur en vlam legen uit. Op dal gebied kan geene spraak van over eenkomst zijn, roepen ze. We verstaan dat, indien op schoolgebied een verdrag tot stand kwam, dan zou een einde gemaakt worden aan den oorlog tegen den godsdienst. Nu, do godsdienstoorlog is de eenige reden van bestaan van da geuzenpartij. Indien ze daarvan afzag, ze zou zich zelf moorden en dat4aat de duivel haar niet toe. Parijs zonder itieSk. De Parijsche melkrondvoerders hebben Woens dag het werk gestaakt, tengevolge der nieu we overeenkomst door de patroons voorge steld, volgens dewelke die bedienden maan delijks 30, 40 en 50 fr. zouden verliezen. Tengevolge daarvan was Parijs Woensdag morgen zonder melk. Dinsdag avond waren 400 melkvoerders in de Werkbeurs bijeengekomen, en bij gehei me stemming werd de werkstaking uitgeroe pen met 368 stemmen tegen 18. Om 9 ure 's morgens, stond al do melk, uit de provincie naar Parijs gezonden, nog altijd in de statiën to wachten". Hop aSs behoedmiddel tegen de cholera. Naar aanleiding van de cholera-vrees willen wij op het merkwaar dige feit wijzen dat sedert eeuwen in brou werijen uooit gevallen van cholera zijn voor gekomen. Een bevriend brouwmeester deelt ons mede, dat hij de laatste cholora-epidemie to Budapest in bet jaar 1873, rondom een daar beslaande brouwerij alles door de cho lera aangetast werd en er velen stierven, onder anderen in één huis alleen 18 personen, terwijl in de brouwerij alles gezond bleef. Hel tijdschrift Ivvass (n. 7 van 1 October 1S73), deelt mede, dat de hop als werkzaam voorbehoedmiddel tegen de cholerameststof aangezien wordt. Een porsoon, die dit mede deelde, had van een hopkweeker, die dikwijls zaken in Gonstantinopel deed, geboord dat bij het uitbreken van pest en cholera in deze stad groote hoeveelheden hop als ontsmet tingsmiddel gebruikt worden. De Duiische vlooi. De nieuwe invinciblekruiser von der Tann die door turbinewerktuigen voortbewogen wordt, is op bet oogenblik op een verre reis. Het schip heeft op liet eerste gedeelte van die reis beantwoord aan de hooge verwachtin gen, die men er na zijn eerste proeftochten in Duilsche wateren opgebouwd had. Het heeft den afstand van Kiel naar Teneriffe, ongeveer 2500 zeemijlen, afgelegd in zes dagen. De afstand, die gemiddeld eiken dag werd afgelegd, bedroeg 420 zeemijlen. De von derTanh beeft dus eene snel- var. 17,5 mijlen in bet uur kunnen behouden. Dit is voor een oorlógschip op een zeereis een buitengewone proef. Tot nu toe hadden de Duitsche oorlog schepen bet op verre reizen niet gebracht dan tot zeemijlen. De ouderdomspensioenen. Hoeveel personen zouden het jaarlijksch pensioen van 65 frank volgens het artikel 9 der wet van 19 Mei 1900, op de ouderdoms pensioenen, wel trekken Hierbij do getallen geleverd door den Heer Minister van Handel en Arbeid In 1901 169.658 1902 2Q8.746 1903 199.092 1904 201.705 1905 203.947 1906 206.582 1907 208.050 1908 210.016 1909 211.000 1910 213.000 personen die deze 65 fr. trekken, of in 't geheel DER TIEN MILLIOEN. ACHT HONDERD VIJF EN VEERTIG DUIZEND FRANK, uitge geven, alleen in 1910. v Licht. De verlichting onzer stallen is een punt dat bij de meeste landbouwers als overbodig beschouwd wordt. Vensters zijn er gansch onbekend een of twee openingen (op sommige plaatsen vlieggaten genoemd) luchtdicht gesloten bij het naderen der eerste koude, laten met moeite eenige lichtstralen in den stal doordringen. Een wijze spreuk zegt nochtans Waar- licht en lucht binnenkomen, blijft de genees heer buiten. Professor Rapuet, van den invloed van het licht sprekende, zegt o. a. bet volgende De dieren, die in donkere stallen zijn op- gebracht, kenmerken zich door weekheid, bloedverarming en gebrek aan wilskracht. terwijl degene die in volle lucht leven, zich onderscheiden door kloekte en weerstands- kracht. De vensters, waarvan wij bij de verluch ting spraken, zullen op voldoende wijze den steil verlichten. Men lette nochtans op dat liet verkieslijkst is de dieren zoo te plaatsen, dat het licht langs achter kome. Stallen voor meslvee mogen en moeten min verlicht zijn, daar degruole klaarlo de dieren ongeruster maakt, en alzoo het aan- vetten vertraagt. Warmte. De regeling van den warmte graad verdient do gansch bijzondere aan dacht van den landbouwer, ter oorzake van den belangrijken invloed welken bij op het dierlijk lichaam uitoefent. De gepaste warmtegraad ligt tusschen 15° cn 18°. Staatkundig Overzicht Oostenrijk. Na eene bespreking icelhe ticee maanden duurdehecfl de Ilongaar- sche Kamer eindelijk het ivetsvoorstel aan genomen, waarbij de gemeenschappelijke Rank van uitgifte tot in 1917 hevoorrechi blijft. De gouverncmentsparlij bracht aan den minister van financen, M. de Lidiacz eene geestdriftige ovatie. Turkyë.De Turksche Kamer heeft het handelsverdrag met Bul gar ie goedgekeurd en een voorloopig twaalfde gestemd. Ook de inrichting eener Slaatsvloot werd gestemd. Een kapitaal van 500,000 Turksche p>onden zal ontleend wordenmits waarborg van den Staat. Italië.Een nieuw oproer is losgebroken in het Zuiden van Tripoli. Italië heeft er onmiddeljk eenige oorlogsbodems heen ge zondendaar de Turken dreigden denm Ita- liaanschen handel ie bogcotteeren. Duitschland. De federale raad van hel Duitsch Keizerrijk heeft met olgcmecne stemmen besloten dat Elzas-Lorreinen voor taan drie stemmen zou hebben in den Fede ralen raad. Deze stemmen zullen niet al leenlijk m de staatkundige kwesliën ius- schenkomen, daar de vertegenwoordigers van Elzas-Lorreinen slechts uit een zeer klein getal besprekingen zullen gesloten worden. De Duitsche Reichstag heeft gisterenin derde lezinghet wetsvoorstel betrekkelijk de vijf/aarlijkscke vermeerdering van het légereffektiej aanvaard. Ook de begrooting van Oorlog werd aangenomen. Het Duitsche leger zal dus gedurende de 5 eerstvolgende jaren in vredestijd 515,321 man bedragen, Nog geen nieuws, Alhoewel, ten gevolge van de stoutmoedige bandietenstreek van Charleroi, de aandacht een weinig van de misdaad van Damprenj getrokken werd, blijft deze laatste toch nog het onderwerp aller gesprekken. Terwijl de gendarmerie gedurig in de weer is,van het een naar het ander rijdt,om onder vragingen en konfrontatiën te doen en steeds onverrichter zake terug te kecren, is de po- licie druk bezig, met het onderzoeken der talrijke naamlooze brieven, welke schier dagelijks in het policiebureel toekomen. Dinsdag had een persoon aan den onder zoeksrechter verklaard, dat hij te Charleroi een kerel had hooren verhalen, dat zijne vrouw in den tram Charleroi-Montignies een persoon had hooren zeggen Morgen zal de pastoor van Dampremy dood zijn Een onderzoek werd daarover gedaan en daaruit bleek spoedig, dat de vrouw slechts den dag na de misdaad den tram genomen had. Alsdan was bet zeer wel mogelijk, dat men van de misdaad gesproken had en dat een persoon zou gezegd hebben «De pastoor van Dampremy is vermoord En zóó doen duizenden verhalen de ronde. Zóó wordt ook nog verhaald, dat de Eerw. Heer Pastoor eenige dagen voor hij vermoord werd, 's nachts geroepen werd om een zieke de laatste II. Sakramenlen te gaan toedienen. Toen hij aan het buis kwam waar hij ge roepen was, vernam hij dat men hem voor den aap gehouden had. Anderzijds wordt ook nog gezegd, dat eenige dagen voor de misdaad eene vrouw, aan een gebuur zou verklaard hebben, dat haar zoon zinnens was den pastoor le ver moorden. Ook dat gerucht werd valsch be vonden. Men weet waarlijk niet, hoe het sommige lieden lust, zulke verhalen de wereld in te zenden. Opzoekingen worden thans gedaan, om te zien. of de bende welke te Charleroi bij M. De Gubber gewerkt heeft, soms in de vreeselijke misdaad van Dampremy niet be trokken is. De bandieterij te Charleroi. Op zoek. Zooals men weet poogde de bandiet Marcel Horman, na den policiehond Rip, met revol verschoten gedood te hebben on na ook ver scheidene schoten gelost te hebben op don policieagent Desmarets, zich in liet gevang te zelfmoorden. Reeds toen men hem naar het gevang bracht, had hij den agent verzocht hom een kogel door hot hoofd to willen jagen. Men heeft ook bevonden, dat de bandieten in de Zenobe-Grammestraat al de gaslantaarns uitgedoofd hadden. In de woning der eclitgenooten De Cubber, waar de bandieterij gepleegd werd, vond men versche kleederen. welke aan do bandieten toebehoorden, een revolver, messen, dolken en maskers. Eene aanhouding te Brussel. Men weet dat er slechts twee bandieten. Horman en Bartsch aangehouden werden, terwijl de bandieterij doot zes of acht ban dieten moest gepleegd zijn. Een der aangehoudenen, Bartsch, zegde tijdons de ondervraging, dat hij in de Ser- viestraat, te Vorst, woonde, met een landge noot, zekeren Masset. Onmiddelijk werd do policie van Vorst verwittigd. De policiekommissaris, vergezeld van twee agenten, begaf zich naar het aangeduid adres. De deur was niet gesloten en de policie viel er als een stormwind in de kamer door Masset betrokken. Deze zat aan tafel, een geopend scheermes lag voor hem. Toen liij de policie zag, sprong Masset op en wilde hel scheersmes grijpen, doch de politiedienaars hadden hunne revolvers ge trokken en bedreigden cr den bandiet mede. Ziende dat alle tegenweer overbodig was, liet hij zich gedwee aanhouden. Alsdan word eene huiszoeking gedaan. Deze gaf een goeden uitslag. Men vond er talrijko gestolen voorwerpen, onder andere de 'innen maten welke den vorigen nacht in de gemeenteschool van Vorst gestolen waren. Een onderzoek bewees ook spoedig dat Masset en zijn gezel de daders zijn der ban dieterij, acht dagen geledon in ceno was- scherij te Vorst gepleegd. Daar werden zij door den nachtwaker verrast en losten op hem verscheidene revolverschoten. Masset js in verzekerde bewaring gebracht. FRANKRIJK Propere minister. De burgerlijko Rechtbank der Seine, te Parijs, heeft gisteren de echtscheiding van M. Gailliaux, minister van financiën uilge sproken. 'I Moet zijn dat de minister slecht gehandeld had tegenover zijne eclitgenopte, want de rechtbank heeft hem veroordeeld, tot het betalen van 18,000 fr. jaargeld. Zelfmoord. De Consul van Brazalië, te Nizza, M. Fer dinand Crossa, 34 jaar oud, heeft zicli Don derdag namiddag gezelfmoord door zich een revolverschot in het hoofd te lossen. Valschspelers geknipt. Drie jonge Italianen, die met valschspelen eene som van 260.000 fr. gewonnen hadden van een Zwitser, zijn door de Parijzer veilig- heidspolicie aangehouden. Hevige brand te Parijs. Verleden nacht is brand ontslaan in de keukens van het spijshuis Solmier, in de Mon t mar tres traat, le Parijs. De rook drong de eetzaal en eene hevige paniek ontstond on der de kliënten. Men vreesde ook dat het vuur zich zou mededeelen aan do magazijnen van het Varié- tëschouwburg, dat er aanpaalt. De pompiers konden na een uur workens de vlammen uitdooven. De schade is zeer aan zienlijk. Nog eene staking. Nauwelijks is de staking der melkverkoo- pers uitgeborsten, of daar rijst eene andere werkstaking op. Ditmaal zijn het de slach- tersgasten die dreigen. Do veedrijvers moeten zelf het geslacht vee naar do heenhouwers en naar de Hallen brengen. Een ellendeling Te Parijs werd gisteren ren tienjarig knaapje op lieeterdaad van diefte betrapt. De kleine verklaarde weeuend, dat een ge naamde Felix Jolivet, i:i do Duitscliland- straat wonende, hom dwong te stelen en dat indien hij weigerde, de kerel hém met een dolk bedreigde. Jolivet werd aangehouden en bekende dat de knaap de waarheid gezegd had. Een moedige galeiboef Een galeiboef, Louis Poufade, le Toulon opgesloten, hielp drie wagons houwitsers la den in de afdeeling der springstoffen van het gevang. Toen de wagons geladen waren, werden zij naar de draaibrug gevoerd. Eens klaps bemerkte men dal do wagons gingen ontriggelen en misschien ontploffen. Poufade greep een stuk hout en wilde liet voor de wielen leggen om de wagons te doen stilhouden. I lij werd overreden en vreesel ijk gekwetst. Zijn toestand is hopeloos. Arme knaap. Een 12jarige knaap. Elio Simon, bij zijne ouders wonende te Perigueux, vroeg aan zijn vader de toelating, den dag hij zijne grootouders le mogen gaan doorbrengen. Toen dc toelating hem geweigerd werd, ver trok do knaap ween end. Toen men hem na eene uur nog niet had teruggezien, ging de moeder zien. Zij vond haar zoontje verhangen aan een kastanjeboom. De arme knaap had reeds op gehouden te leven. Jeugdige bandiet. De 18 jarige F. Gamier, hoeveknecht bij de landbouwers Jojo, te Sl-Caradec, was alleen op de hoeve met de 15 jarige dochter zijner meesters en poogde deze to vermoorden met een mes. De ongelukkige, erg gewond aan het hoofd en heelenal bebloed, kon zich iu een aanpa lend huis verschuilen, terwijl dc moordenaar do vlucht nam. Kort nadien werd deze aan gehouden en bekende zijne misdaad, welke diefstal tot drijfveer had. Vischsloepen vergaan Eon geweldige tempeest heeft gedurende vier en twintig uren over den omtrek van Bi est gewoed. Eene visschersboot van Pros- poder zonk de heide leden de bemanning verdronken. Ook de visschersboot Berceuse van Binco, zonk in de geul van St-Onav cn de heide zeelieden, die er zich op bevonden, ver dronken. OOSTENRIJK. Vreeselijke spoorwegramp. Nabij liet Siterdal gebeurde dezer dagen een vreesel ijk ongeluk. Eon treiu met hoornen geladen, rolde ecu bijzondere spoor lijn van den Kirchênbodenberg af. Iu ceno bocht ontspoorde een wagon juist op do plaats waar 23 arbeiders hun ontbijt namen. 20 werklieden werden onder den zwaren wagon en de vracht hoornen had kunnen wegbrengen vond men zeventien lijken. Twee andere houtakkers waren levensge vaarlijk gekwetst.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1