Aardige Mannen BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER ONZE VOLKSREIS NAAR ROME Zeventiende jaargang n' 60. Zondag 12 en FJiaandag 13 Kaart 1011 .S—J G- ÜL-i ur^. IO Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, sftf 5# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE ERUSSEL I TE SALST 230j Haachtschen Steenweg, 230. I Qftericstraat, O Telefoon li-4 AANKONDIGINGEN KI. aank. 0 tot t kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ^de regel) fr. 0 50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Onze tegenstrevers zijn oprecht aar dige mannen. Over enkele jaren was het een aanhoudend geklaag en ge jammer omdat de minister de wet op de spelen niet deed toepassen. Onze katholieke ministers, die reeds zoovele blijken gaven mot den hesten wil be zield te zijn, gaven gehoor aan deze klachten en het parket of liever de par ketten werden per ministeriëelen om zendbrief verwittigd een waakzaam oog in 't zeil te houden. Die omzendbrief heeft het noodige, of in ieder geval een heilzaam uitwerksel gehad. liet gerecht trad in verscheidene gevallen op, en meer dan eens werden de houders van speelhuizen veroor deeld. Deze, gebogen gaande onder den last van 't geld,zochten allerhande middelen uit om aan de gevolgen der wet te ontsnappen doch het gelukte hun niet een bewijs, dat de rechters en vooral de minister eon man is, die waarlijk klaar ziet in zijne zakeniets dat noodig is om een land goed te be sturen... Doch nu de strijd tegen de toevalspelen zoo goed is gelukt, wij schrijven niet dat hij volkomen is ge luidkrant er wordt hier en daar nog veel gespeeld doch de strijd is groo- tendeels gelukt en hij heelt zijn doel in ruime mate bereikt nu komt men den minister van Rechtswezen, M. De Lanlsheere, vragen, om de wet zoo streng niet toe te passen. Die vraag werd gedaan en breed voerig ontwikkeld in liet Senaat door de Hoeren Wiener en Verbeke, heiden liberale gekozenen. Hunne bijzonder ste bewijsvoeringen waren, ton eerste, dat de regeering den ondergang van Spa en Oostende moest helpen tegen houden; en ten tweede, dat het België weinig deren kon, dat vreemdelingen hier hun geld kwamen verspelen. Men ziet het, de argumenten sloegen niet door, en M. De Lantsheere had weinig moeite om ze te weerleggen. Eerst in 't algemeen sprekende, zei de minister, dat hij verplicht is de wetten te doen uitvoeren, gelijk zij be staan. Daarbij, volgens de oenen, on der andere M. ITanrez, liberalen sena tor, ben ik te toegevend voor de spelers, en volgens u ben ik te door drijvend. Ge moet bekennen dat ik den middenweg houd en moest ge in mijne plaats zijn, ge zoudt zeer zeker handelen als ik. Wij zullen alles doen wat mogelijk is om Spa en Oostendo op te helpen doch daar moeten die steden vooral zelf voorzorgen, en ik kan hun niets beters aanwijzen dan het voorbeeld te volgen van vele Duitsclie steden, die zich ook in dit geval hebben bevonden en thans middelen genoeg hebben gevonden om vooruit te gaan en te ontwikkelen. Wat het tweede punt betreft, dat kan ik hoegenaamd niet bijtreden, het betreft een punt van maatschappelijk en van zedelijk belang, en wij kunnen niet toelaten dat vreemdelingen hiel de wetten zouden mogen overtreden. Dat moest er nu nog bijkomen wij Belgen, zouden in ons land verboden worden iets te verrichten, dat aan vreemdelingen zou zijn toegelaten. Ge zoudt er een spel van beleven Wat de uitzonderingswetten betreft, dat men Spa en Oostende zou toelaten zulke huizen ie bezitten, dat zou niet moge lijk zijn. Vooreerst zouden aide bad steden dit voorrecht eischen en met even veel recht, en na de badsteden, zouden ooit de luxe- en de zomersto- den kunnen komen. Daarbij wij vra gen ons af, als die sleden speelhuizen mochten openen, waar zou men dan het recht halen dit te verbieden aan de andere Belgische steden In België is en moet elkeen gelijk zyn voor de wet. Geene lieve kinderen of bevoorrechten, want zulks zou niets dan ontevreden heid verwekken. l)e minister deed vooral wel den maatschappelijken en zedelijkcn kant van het vraagstuk aan te pakken. Immers, dit spelen voor duizenden en duizenden franken dit toegeven aan eene drift, die soms op enkele uren, mensehen tot de diepste armoede dompelt, oefent een allerslechtsten in druk uit op het volk. Het bestaan zul- ker huizen, waar men de speeldrift van sommige menschen zou uitbuiten, ware eene schande voor de Belgische natie. De wet op de speelhuizen bestaat, zij werd gevraagd door de openbare mee- ning zij moet dus daar waar het noo dig is, stipt worden toegepast. Dat is zoo. Het gewone volk mag niet spelen voor klein geld, waarom zou men aan anderen dan toelaten voor groote sta pels goud te spelen De ondervraging- van de 2 liberale senators werd voor zeker meer ingegeven uit plaatselijk kiesbelang, dan uit eene edele opvat ting' voor de zedelijke gezondhouding van liet Belgische volk. Uerjaring. 12 Maar 1861. Dood van Franciscus Snel die voor de begraving van Mevrouw Malibran, de beruchle zange res. de treurmarsch schreef op dewelke men te Leuven, in 1861 en te Brussel in 1884 de nainen der heeren ministers Alphons en Julius Van den Peereboom toepaste. De Zwitsers vallen Fran krijk aan. De Fransche minister van Oorlog heeft onlangs een bevel uitgevaardigd, waarbij hot verboden wordt aan Fransche legerofficieren hun uniform te dragen, wan neer zij in Zwitserland vertoeven of reizen De Zwitsersche bladen hekelen terecht dat verbod en vallen de Fransche regeering aan, welke lomp als een onbeschaafde boer een be sluit van dien aard beeft uitgevaardigd, zon der voorafgaandelijk de zaak te bespreken met de Zwitsersche regeering Maar enfin, wat wil men Zwitserland is een klein landje en Frankrijk is eene groote natie, en, wanneer een reus zich tegenover eenen dwerg bevindt, moet de reus geene rekening houden van etiket, welvoegelijkheid en gewoonten en gebruiken Dat is de leering der Franzosen Katholiek Bestuur. Dinsdag legde de heer minister van financiën op bet bureel der Kamer neer le de algemeene re kening van het financie-bestuur voor het jaar 1909 2a het vertoog van den toestand der schatkist op 1 Januari 1911. Het overschot van het dienstjaar 1908 is bepaaldelijk vastgesteld op 3,964,65-3,44 fr. dat van 1909, dat in het vorig vertoog over den toestand der schatkist geschat werd op 7,241,000 fr. zal ruim 10 miljoen bedragen het overschot van 1910 is voorloopig geschat op 7,400,000 fr. Het gouvernement komt dus alle jaren toe en houdt niet weinig over. 't Is juist dat wat het voorgaande liberaal gouvernement waar nog weinig menschen weten van te spreken niet doen kon. Staatkundig Overzicht Mexiko. De telegrafische verbinding is afgesneden tusschen New-York en Mexiko. Alle officieële berichten ontbreken dus. Uit Nieuw-Orleans wordt gemeld, dat president Diaz overleden ts. Men weet dat deze tijding reeds eenige dagen geleden verspreid werd, doch naderhand gelogenstraft werd. Men zat dus nog eenige dagen marten wachten vooraleer zeker te zijn wat er nu van het ge rucht waar is. Engeland. Ret Engelsch Lagerhuis heeft eene zitting gehouden, welke mag tel len. Donderdag namiddag geopend, duurde zij tot Vrijdag morgen d, om O ure 55. De zitting duurde zoolang omdat het dringend noodig was, eene bcgrooting te stemmen welke sinds cenigen tijd steeds verachtend iccrd. Frankrijk. Vrijdag werd in de Fran sche Kamer de bespreking der kredieten voor de oorlogsvloot voortgezet. Admiraal Bienai- mé vergeleek de Duitsclie vloot met de Fran sche en zegde dat de Duitsclie vloot veel sterker was dan de Fransche. M. Dclcassé, de nieuwe minister van mar ine,lieeft daarop verklaard, dat in 1920, het Duitsche pro gramma en het Fransch zouden verwezen lijkt zijn en dat beide vloten dan nagenoeg dezelfde sterkte zullen hebben. Pitste Vervolg Over de Alpen door den Gothard berg. Zaterdag 7 September. 1912, omtrent 10 ure voormiddag, na gedurende meer dan een volle uur langs de oevers van het Vier- woudsleden-Meer te hebben gereden, begint te Fluelen de opklimming der Alpen, door de vallei der Reuss. De Reuss is een bergvloed, die zijn oor sprong neemt bij den top van den St-Gothard, in de sneeuwlagen die eeuwig.door winter en zomer heen, do kruinen der Alpen en de tus- schenliggende valleien bedekken, en die zijne wateren nederstort in het groote Meer, waar van het de bijzonderste voedader uitmaakt. Hijgend en zuchtend kruipt r.u de trein de bergen op tusschen de witte huisjes met roode daken van Fluelen, en weldra, door de hellende vallei, mét de breede bergbaan rechts en den bruisenden vloed links, be reiken we Altdorf en Erstfeld. Buiten de ge wone bergen, die de Alpenkeling uitmaken, zien we hier links den Brinstenstok, wiens sneeuw toppen op eene hoogte van omtrent 3000 meters uitsteken. Ongeveer op bet derde deel der te beklim men hoogte komen we in de schoone vallei, waar het dorpjo Amsleg zich liefelijk ver duikt in kruisende bergkloven op den rechter oever der Reuss. De spoorbaan loopt schier over het dorpje op eene lange ijzeren brug welkej wee tunnels aaneen verbindt, op eene hoogte van ongeveer honderd meters boven den grond. Een piramied-pilaar steunt de brug halverwege. Amsteg is een alleraangenaamst Zomerver blijf,gelegen als het is aan den Noordkant der Alpen, op eene hoogte waar de warmtegraad reeds merkelijk onder het peil van het platte land gedaald is, en dit zooveel te meer dat de bergtoppen aan den Zuiderkant gelegen, dit oord tegen de stekende stralen der middag zon beschutten, ter wijl lommerige sparrebojc'i- jes, bij vlekken langs de bruisende vliet zich uitstrekken, aaneengeschakeld op de helling der bef gen. Het spoortuig hijgt en zucht maar immer voort en lastig kruipt het altijd hooger op, heen en weder zwenkend over den stortvloed, nu onder den grond, dan weder geklampt aan de flanken der bergen, of schietend over een brug bij de uiteinden in de rotsen gesteken. Nu en dan volgt liet spoor de breede berg baan op, die kronkelt langs het water heen en tot verbinding dient der verschillige dorp jes, die het gebergte schakeeren. Weelderige hellingen met' struikhout beplant, of met grazingen bedekt, wisselen af met steile rots wanden en dorre steenklompen,die allerzijds uit hot groen opstaan en uitsteken. Uit die wanden fier rotsen zijn van tijd tot tijd on- zaggelijke blokken losgegaan, om te gaan nederstorten verbrokkeld en verspreid tot op de boorden en zelfs tot in 't water der Reuss, alwaar ze dijken en watervallen opbouwen. Langs de baan komt men ook hier en daar de huisjes en hutten dor bergbewoners te ge- moet ze staan als verloren tusschen de ber gen gestrooid.en men hoeft eenigszins moeite zich in te beelden dat daar ook menschen binnenwonen, watft zo schijnen als molhoo- pen aan de bergen vergeleken. Niet zeiden ziet men ginus en verder kara vanen van Alpenbeklimmers optrekken in rijtuigen of te voet langs don harden en klim- merulen bergweg, in hun eigenaardig pak uitgedost en voorzien van knapzak en haak stok. De grooteAlpenbanen zijn eenerzijds inethoo- re palen afgeboord voor telegraaf.telephoon •?n verlichting, want de electrische verlich ting is nergens zoo uitgebreid dan in de berg streken, alwaar de watervallen eene schier kostelooze beweegkracht opleveren tot het voortbrengen der electriciteit. Als men op het huidig punt van den op tocht nu eens het hoofd huilen het venster ken steekt en men een kijkje waagt naar boven, dan ziet men zeer hoog oen wit to- rentjo uitsteken met een kerkje daarne vens het staat net als een suikerkerk met huisjes, als pasteitjes, daarrond voor een vilricn der Alpen. Dit aardig verschijnsel, in de verre hoogte, is het tooverachtig dorpje Wassen. Nu klimt do spoorbaan op langs een spi raalvormige lijn en draait door valleien en bergholten over bruggen en langs steil© rot sen liet kerkje van Wassen nadert telken male men liet ontwaart bij de vlucht en op eens schiet de trein uit een tunnel en gaat rond het wit kerkje keeren als rond een soort van park, uitgestrekt als een circus, midden in do bergen. Daar vliedt do Rouss zacht door do klompen en do keien aan den voet van het gebergte statige bruggen vol gen elkander op voor banen en spoor, go- worpen, uit den schoot der borgen, over het water naar do vlakte van het uor]). Dit is een waar kunstpark mot kronkelende banen en wegels, mot graspleinen tn bosclijos, mot huizen en hutten, die als prieelen over het vlak zijn gezaaid. Dit alles is omheind door groene hellingen, waar rotsklompen cn berg- buisje%liun veelkleurig hoofd door het groen tapijt uitsteken. Nu schiet weder de spoorbaan den berg in, en heen en weer draaiend klimt ze hooger op naar Goeschenen, terwijl de meest af wisselende uitzichten zich gedurig voor den reiziger ontrollen. Goeschenen is het hoogste punt dat we bereiken moeten, en daar opent zich degrooto tunnel van den Gothard. Vooraleer dit hoogste punt zijner beklim ming te bereiken, in de vallei van Riendaal, rolt de spoortrein over een lange ijzeren brug, geworpen op hooge en steile bergen, tusschen welke de Reuss een woelige water val vormt. Van de hoogte der brug geniet men een verrukkelijk uitzicht, links op den waterval der Reuss, langs welken men de vreeselijke afhelling van liet gebergte schier tot beneden kan pijlen, door de vallei, waar in kronkelende vaart de Reuss nederstort in bet Meer van Luzern, en rechts het vlak van Riendaal in hetwelk Goeschenen zich uit strekt tusschen de bruin-groene hellingen der bergen tot voor de opening van den grooten tunnel, door den Gothard. Hier staan we omtrent 3000 meters boven den grond der stad Aalst, en niet verre meer boven ons, zien we de sneeuwlagen die eeuwigdurend de toppen der bergen en de hoogste valleien bedekken. Hier is het weleer koel dan warm terwijl bet beneden volop Zomer is. Bij onze aankomst te Goeschenen is bet middag en in de spijszaal der statie wacht ons middagmaal. Dit hoeft nochtans gezwind te worden binnengespeeld, want de trein staat en wacht om den Gothard door te trekken. Welhaast dan zijn we veerdigen eer we het rijtuig weder instappen, aanzien we niet zon der eene zekere vergelegenheid de groote vout, boven welke men het jaartal leest, M I) G G G L X X X 11 (18S2), daar in den steen gebeiteld, tot herinnering van den tijd, toen den berg werd doorboord. De trein wordt.ganscli verlichten, na een dof gefluit, rolt bij dommelend.in de holteen "bonst het donker weg en glijdt en zijgt soms ook langs 't malle spoor, voorzichtig heen.... Voorwaarden der Reis. Onze Reis naar Rome wordt toevertrouwd aan de Agencie COOK Son, de zeer voordeelig gekende Reis- agencie van Londen. Een afgevaardigde van Cook's bureel le Brussel, zal onze groep ver gezellen. In de hieronder aangeduide prijzen zijn be grepen 1) Het ijzerenweg-biljet van Brussel (Noord) naar Luzern, Bazel, Milaan, Genua, Rome, Florencië, Venelie, Milaan, Luzern, cn Brussel (Noortl). 2) De hotelkosten, begrijpende a) De maaltijden onder wege (spijswagen of statiebuffet). b) Het vervoer in omnibus van de statie naar het hotel, heen en weder. c) Het nachtverblijf, diensten verlichting in de Hotels. d) Het morgendontbijt met koffie, thé of chokolade. e) Het klein middagmaal (déjeuner a la fourchelte). f) H t avonddiner (groote maaltijd). Er zal een halve flesch wijn per persoon bij elknoen- maaltijd en avonddiner opgefiieud worden. g) Het drinkgeld aan het personeel der Gasthoven. De eerste dienst der Reis is hot opdienen van het ontbijt ter spijszaal te Bazel bij het vertrek .(2e dag) en de laatste dienst is het avondmaal ter spijszaal te Luzern (11° dag) bij de terugkomst. Dc aangeduide Hotels zijn 1)Voor de reizigers van 2e klaste Milaan, het Hotel du Nord le Rome, liet Hotel de Milan - te Florentië, liet Hotel Métro- pole te Venetië, het Hotel Victoria. 2) Voor de reizigers van 3° klas te Milaan, liet H"iel Concordia of het Hotel Italia le Rome, het Hotel de Genève tc Flo- rentie, hel Hotel Parlamonto en H ^enetie, het Hotel Cavaletto of het Hotel Bella Ve- nezia. Prijzen der Reis Onzo reis naar Rome wordt ondernomen bij aanbesteding (a forfait), T is le zeggen mits eene vooraf bepaalde som, volgens do hierboven gemelde voorwaarden. Die som is, voor do reizigers van 2e klas, bepaald op twee honderd tachtig franken 2SO fr.), le betalen door tachtig wckclijhschc stortin gen van drie franken cn vijftig centiemen (3,50 fr.) De som, voor de reizigers van 3" klas, is bepaald op twee honderd frank. 200 f)\) lo betalen Idoor tachtig icckclijhsche stortingen van twee franken vijftig centie men (*,50 fr.). Elke inschrijver dio zou belet zijn de reis le ondernemen, kan tot eenige dagen voor het vertrek, zijn gestort geld wedereischen, mits een verlies van vijf per cent op liet be loop der ingeschreven klas. De eerste storting is in den loop der week van 13 tot 19 Februari 1911 gedaan gew eest. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich tot het bureel der VOLKSSTEM. Inschrijvers (tv/eede lijst) 59. M. Guibert Van Molle, Aalst. 60. Karei De Mette, Aalst. 61. i Frans De Bolle, Esschene-Lombeck. 62. Leon De Paepe, Aalst, 63. Leon Geerinckx, Aalst. 64. it Leon De Meeter, Aalst. 65. Eerw. Heer X, Pastoor. 66. Eerw. Heer X, Onderpastoor. 67. Mmc Arthur Ghysselinck, Aalst, 68. Mej. Maria Dc Vis, Aalst. 69. M. F. Van Kcrkhove, Brussel. 70. - Karei De Naeyer, Aalst. 71. Jozef Coppens, Aalst. 72. Jan Van Vooren, Wetteron. 73. Eerw. Ileer X, Onderpastoor. 74. Eerw. Heer X, Onderpastoor. 7o. M. Lodewijk Eemans, Aalst. 76. >- Robrecht Eemans, Aalst. 77. Cesar Van Steenbcrghe, Aalst. 78. P. Van Schuylenbergh-Luca, Aalst. 79. August Moyersoen, Aalst. 80. MmB 81. Eerw. Heer X, Bestuurder. 82. Eerw. Heer X, Leeraar. 83. M. Maurice Van Ghysegem, Aalst. 84. Leopold Van de Maelo, Aalst. 85. L. Sips, Antwerpen S6. 87. Eerw. lieer X, Leeraar. 88. Mej. Elisa Borreman, Aalst. 89. Hélène 90. Eerw. Heer X, Geestelijke. 91. Mej. Rachel Goubert, Denderliautcm. 92. Marguerite Marinus, Antwerpen. 93. M. Al. Van Son, Bcrcliem, (Antwerpen). 94. Prosper ITeyndrickx, Hofstade, 95. Germanus Van de Maele, Aalst. 95. Frans Peynsaert, Aalst. 97. Mmo 98. Mej. I. Brendonck, Aalst. 99. U. 100. M. Gustaaf Van de Maele, Aalst. 101. Alfons Vidts, Schaarbeek, (Brussel). 102. Adam Van Wymeersch, Geeraardsberg. 103. Eerw. Heer X, Pastoor. 104. M. Eugène Druwé, Hofstade. 105. Hendrik Walgraeve, Sottegcm. 106. Benoit Van den Bruellc, Ilaeltert. 107. Eerw. Heer X, Pastoor. 108. Cyriel Van Ilove, "Wetteren. 109. Fcrnand Van Durmo, Wetteren. 110. Michel Van Sande, Hofstade. Aan de personen die geneigd zijn de reis mede le maken en nog niet ingeschreven nebben, berichten wij dat de dalum, eerst gesteld op 15 Maart, nu op einde Maart ge bracht is. Wie dan niet ingeschreven is, be taalt eene vermeerdering van 10 °/0 op do reeds gestorte gelden. Al de personen die van den Staat een kou pon kunnen bekomen, voor onze rois, kun nen mits betaling van 125 fr. in derde klas en 150 fr. in tweede klas, met ons de reis medemaken. Voor die som genieten zij al do voordooien der andere reizigers, zooals slapen, dienst, verlichting, ontbijt, noenmaal, avondmaal, wijn, onkosten van vervoer naar hotels, sta tie. drinkgeld, enz. FRANKRIJK De oude ministers Na M. Briand, die eeno omreis is gaan doen in Bretanjc, vooraleer naar Nizza te vertrekken, is M. Pichon, gewezen minister van Buitenlandsche zaken, gisteren nu naar Italië vertrokken. Hij hoopt er drie maanden te verblijven. M. Lepine zou aftreden Hot gerucht wordt nu wederom verspreid, dat M. Lepine, policieprefekl, tc Parijs, zou aftreden. Men noemt ais zijn opvolger, M. Lutand, prcfekt der Rlióne. Naar het schijnt zou M. Lepine aftreden, omdat bij het nieuw ministerie niet kan lijden. DU ITSCH LAN D. Diefstal bij den Rijkskanselier. Ongekende dieven zijn in het paleis van den Rijkskanselier gedrongen en hebben er voor meer dan 2000 mark koslbaarheden gestolen, toebehoorendo aan de schoonzuster van den Rijkskanselier. RUSLAND Werken van Tolstoï aangeslagen. Do policio van Moscow beeft drie boek doelen der werken van Tolstoï, welke ieder op 30.000 exemplaren getrokken waren, aangeslagen. De weduwe Tolstoï hoeft daar tegen verzet aangelcekend.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1