De schoolkwestie BUITENLAND. 'T EEN ÊTt ANDER De geheimzinnige verdwijning w npRïj Gmee. Een reusachtig proces, Nieuw jachtdrama te Si'' ZD O B X-, 33 WETTELIJKE BESLUITEN FOGAZZARO! Nieuwjaarsgiften voor den Paus, 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 14 Klaart ISi I ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4S BUREELENI TE BRUSSEL 230) ISaachischen Steenweg, 230, TE AALST <57 ICerkstraat, O Telefoon 114 Bestuurder J. I 'an Nuffet-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aart. (1 tot 4 tl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ^de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. ?.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2.ÖÜ Reclit. herstelt. (per regel) fr. 2.GO Overlijden (per regel) fr. 2,00 Eerder als wij wel gemeend hadden, is de groote bespreking in de dagbla den reeds begonnen over de school kwestie en over de nieuwe schoolwet. Hoewel de wet nog niet bepaaldelijk is gekend in al hare bijzonderheden, is ons uit goede en vast-geloofbare bron verzekerd, dat de nieuwe, schoolwet geheel en al in regel is on in staat om in den grooten kampstrijd te verschij nen, welke gaat aanvang nemen. liet blijkt zelfs, en wij kunnen het best ge- looven, en wij weitschen het uit ter harte, dat de voorstellen der wet, zoo fel gedocumenteerd zijn, dat men last zal hebben, om de wet af te breken. I)es te beter, als zulks bewaarheid wordt, liet ministerie Schollaert, dat nog maai' betrekkelijk weinigen tijd bestaat, heeft buitengewoon w erk ver richt, en het zou belachelijk zijn zulks te willen loochenen. Immers het is onder dit ministerie, dat de overname van Congo is gestemd, ~wel de belangrijkste gebeurtenis, die België sedert 1830 beleefde het heeft de nieuwe krijgswet, die ook zulke groole omwenteling in de gewoonten heelt gebracht, verwezenlijkt, het heeft de wet op de negenurenarbeid in de mijnen in voege gebracht thans is men volop bezig met een pensioen toe te kennen aan al de mijnwerkers, met het vast en reeds bekend gemaakt in zicht, die wet later in toepassing te brengen voor het welzijn der andere werklieden; en nu op den hoop toe,gaat men de nieuwe;schoolwet bespreken, die voor doel heeft, meer rechtvaar digheid en gelijkheid in 's lands be stuur te doen binnendringen. Deze onderwijswet belooft de bespreking op de koloniale wel nog te overtreffen, en van nu af verzekert men, dat het de belangwekkendste en grootste bespre king zal zijn die tot hiertoe in het Bel gische Parlement zal hebben plaats gegrepen. Dat belooft dus voor de toe komst. Hoe gelukkig, mogen wij katholie ken niet zijn, dat vandaag de leider der katholieken, de oude jonge Woeste, ja, oud van jaren en jong van hart en geest, zulke gelukkige krachtherstelling heeft verkregen, zoodat hij met al zijn talent van kristen Staatsman onze zaak zal knnnen verdedigen want liet is im mers geweten, en onze tegenstrevers zelve erkennen het, dat M. Woeste bij zonder uitmunt in de verdediging van het kristen onderwijs. Voegen w ij daar bij de groote bevoegdheid van M. Schollaert,den hoofd minister, die vroe ger jaren ook steeds een belangrijk deel nam in de schooldebalten, en we mogen overtuigd zijn, dat onze zaak avertreffeUjk voorstaat, en dat wij be reid zijn den strijd tegen de goddelooze machten aan te gaan. Nu echter komf het er voor ons op aan, ons goed op d hoogte tc houden de kwestie natr keurig te volgen en grondig te besfcu- deeren. Wij katholieken, hebben maar twee zaken noodig voor onze ganschc werking, namelijK het rcchtzinr.ir meenen met onzen strijd, en ten tweedt van goeden wil zijn. Hebben wij dat, dan hebben wij den vijand niet in het minst te vreezen, dan zullen wij zege vierend alle stormen doorkomen, alle orkanen, hoe hevig en geweldig ze ook zijn mogen tot zwijgen brengen. Dan zuilen wij met de toekomende kiezingen met de meeste hoop, den kloeksten moed, cn de warmste geest drift ten strijde kunnen, trekken want we zullen aan. onze bevolking kunnen toon en, wat al goed de katholieken op zeven en twintig jaar hebben weten lot stand te brengen, cn hoe. zij na zulk lang en prachtig tijdperk; er nog werk zamer en daadkrachtiger voorstaan als wel ooit te voren. Moed, dan katho lieke vrienden, op tijds de wapens ver zorgd en alle voorzorgen genomen de strijd,dien wij zullen te voeren hebben, zal hardnekkig zijn en bitter, maar liet zijn alleen de dapperen, die geroepen zijn 0111 te zegepralen. Zoo wij willen dan moeten en zullen wij glansrijk overwinnen I Werjarïssg. 14 Maart 1815. Willem van Oranje-Nassau, prins-overste der Vereenigde provinciën der Nederlanden, neemt den titel van koning der Nederlanden. De erfprins draagt den naam van prins van Oranje. Vergadering. Dinsdag zullen de Rechterzijden van Kamer en Senaat bijeen geroepen worden. Aan de dagorde onder andere, bespreking van het ontwerp van nieuwe schoolwet van M. Schollaert. Prinses Clementine is ziek. Prinses Napoleon is ziek zij lijdt aan influenza, en ligt reeds verscheidene dagen te hed. De prijs van den grond in Kongo. De prijs van den grond is nog al verschillend in Kongo terwijl men in Kwahgo 25 centiemen huurprijs betaalt voor eene hek tare grond, kost een vierkante meter te Matadi 1 tot 2 fr. te Elïsabethstad werd hij verleden jaar 2 fr. den vierkanten mèter verkocht, en thans gaat hij van 4 tot 6 fr. en de spekulanten hebben er gouden zaken mede gemaakt. Spanje en het vaiicaan,- In de Kamer deelde Canalejas gisteren mede, dat hij, welke ook de stand van de onderhan delingen met het Vaticaan moge zijn, binnen een maand een ontwerp van wet op de ver- eenigingen zal indienen, waarvan de tekst ingegeven is, uitsluitend door de wenschen der openbare meening.Canalejas ging de ver- schillige fasen na van de onderhandelingen inet het Vaticaan. Het Vaticaan heeft in zijne laatste nota verklaard dat het geen onderhandelingen kan aanknoopen, tenzij het ontwerp van wet over de vereemgingen door beide partijen, 't is te te zeggen Vaticaan en Spaansche regoering. was goedgekeurd. Wij hebben, zegde Cana lejas, een antwoord gezonden, waarvan de inhoud in overeenstemming is met de eischen van het Vaticaan en dat de souvereiniteit den Spaanschen staat onverminderd waarborgt. De tunnel van Hamburg. Te Hamburg is thans onder de Elbe, voor de verbinding der heide oevers, een tunnel ge graven van 428 meters lengte. De werken zijn bijna voltooid. De tunnel ligt op eene diepte van 25 meters, en geeft op den linker oever der Elbe uit In de volle havenwijk, op den rechteroever aan de landingsplaats der Hamburg-Amerika-Line. Er zijn vijf opha lers, die toegang in den tunnel verleenen. Twee voor voetgangers en drie voor de voer tuigen. Er is noch tram noch spoorweg in den tunnel aangelegd omdat deze juist de m-ens der vrijhaven doorsnijdt en het toltoe- zicht er te moeilijk zou zijn. De letterkundige eigendom. De Tweede Kamer der Staten-Gcneraal van Nederland heeft Vrijdag het wetsont werp gestemd, waardoor Nederland zich aan sluit bij de overeenkomst van Berne betref fende den letterkundigen eigendom, voor wat rechten van den vreemden schrijver be- -eft, wiens werken in het NederI'andsch ver taald zijn. Onze lezers zullen zich nog het droevig einde herinneren van den ongelukkige Engel- schen vlieger Cecil Grace, die den 22 Decem ber laatst bij zijne overvlucbt van het Kanaal i de Noordzee verloren gevlogen is en in de ^olveu moet omgekom zijn. Een sportblad van New-York beweert nu, dut de dood vau Cecil Grace aan geen ongeluk zou te wijten zijn, maar wel het gevolg zou zijn van een zoogezegd Amerikaansch twee- echt. Een Amerikaansch meisje die door Cecil Grace beruind werd, had zich in 1910 ver loofd met den scheepsluitenant Harry O'Gwydin. Cecil Grace was er erg door mis noegd en gaf zijne ontevredenheid lucht in bittere bewoordingen in tegenwoordigheid van verscheidene personen. Dit kwam aan de ooren van den luitenant en de twee tegen strevers besloten lotje te trekken om te zien wie zou overleven. Indien de luitenant aan gewezen werd om te verdwijnen, zou hij in zee gesprongen zijn van opzijn schip, Cecil Grace had in zijn vliegmachien een goed werktuig der dood. Het lot duidde den vlie ger aan. Men weet het overige. Staatkundig Overzicht Mexiko. De Me:cik.aansche minister van Duitenlandsche ZakenM. Emrique Creel heeft een telegram verzondenmelden de dal al clegeruchten, welke over de dood van president Diaz verspreid werden, uit de lacht gegrepen zijn. De president stelt het voor het oogenblik zeer goed. Een Amerikaansch blad heeft eene erge beschuldiging uitgebracht legen de Standard OU Company. Naar de bewering van het blad,zouden al de onlusten en woelingen die in Mexiko voorvielen, door de Standard Oil Company gestookt zijn. Deze maatschappij zou aldus gehandeld hebben, om de Engel- schc maatschappijen i die hunnen zetel in Mexiko opgeslagen hebben te dooden. Van een anderen kant icordt gemeld dat de Vereenigde Staten zinnens zouden zijn krachtdadig op te treden om de onlusten te doen slaken. Engeland. De begrooting der Engelsche vloot is thans verschenen. Zij voorziet een totale uitgave van 1,109,812,500 frank, zj hel dus eene vermeerdering van 94,720,000 fr. op de begrooting van verleden jaar. Dc begrooting wordt druk beknibbeld. Spanje. De kabinetsoverste Canalejas heeft in de Spaansche Kamer zijne houding in de betrekkingen met het Vatikaan ver dedigd. Hij kondigde aan, dat er binnen kort een nieuw wetsontwerp betrekkelijk de kloosters zou neergelegd worden. Servië. Tijdens eene algemeene bespre king van den toestand der Balkans, heeft de- kabinet soverste in den Skouptchina ver klaarddut Servië op vriendschappelijken voet leeft, met lurk ge. Oostenrijk, Bulgarië en Montenegro en geene verrassingen moet vreezen van deze mogendheden. De Skouptchina stemde dan eene dagorde van vertrouwen in het gouvernement. Militaire aalmoezenier. De Eerw. heer P. Verscliraegen, onderpastoor te Beveren- Waas, is aangesteld in hoedanigheid van aalmoezenier in het garnizoen van Beveren waas, ter vervanging van den heer priester Van Ongeval, G., thans onderpastoor in St- Martens te Aalst. Hij is dood, de beroemde en wijd-gekende man, de grootste romanschrijver van heel Italië. De bladen geven er schoone, o, zulke schoone levensbeschrijvingen van, doch, hoe spijtig het ook is, kannen wij deze niet weer geven. Als katholieken echter mogen wij ons verheugen, dat Fogazzaro zulk een goede katholiek is geweest en zoo kristelijk-schoon is gestorven. Het leven van Fogazzaro is soms tamelijk beroerd geweest hij bad namelijk en met de beste inzichten niemand twijfelt er aan zijn boek 'II Santo geschreven. De schrijver had er in dat boek tamelijk erg neven geslagen en het werk werd in den ban geslagen. Wat doet Fogazzaro Onmidde- lijlc onderwerpt hij zich aan de uitspraak van de Kerk. De tegenstrevers waren er erg over verbitterd en de schrijver moet ook bittere a'anvallen verduren. Doch in weergave ont ving hij van den Heiligen Vader een eigen handig geschreven brief, dien hij geheel zijn lev^n als een sihaar stuk heeft bewaard en waarover hij zoo gewettigd fier was. Hij had het droevig ongeluk zijn zoon te verlie zen in den vollen bloei der jeugd. De schrijver kreeg van hoogerhand de toe lating een zijner kamers als kapel in te rich ten. Hier werd dagelijks de misgelezen en bisschoppen en gewone priesters kwamen er de mis doen het was Fogazzaro zelf die telkens met de grootste vreugde en stichting de mis diende. Alle avonden kwamen de liuis- gonooten, de meiden en knechten bijeen in de kapel; en het was Fogazzaro nogmaals die de gebeden voorlas en waarin hij telkens de ziel herdacht van zijn afgestorven kind. Het leven van dezen schrijver is dan ook het le ven geweest van een godsdienstig, zeer god vruchtig man, van eene waarlijk uitverkoren ziel. Mgr Bonomelli, bisschop van Crémone, heeft hem in de laatste dagen bijgestaan en de laatste troostmiddelen der Kerk toege diend. Uit alle kanten van Italië, uit alle hoeken der wereld zijn er betuigingen van deelneming aan de beproefde familie toege komen, en zeer vele gekende geleerden en kunstenaars hebben er aan gehouden liem een laatsten blijk hunner groote bewondering te schenken. Hoe troostend, hoe opbeurend h.-t niet voor ons, kristenen, te zien en te vernemen, dat de grootste en meest uitgelezen zielen be- hooren tot de katholieke Kerk en niette genstaande hunne groote geleerdheid en hooge faam een eenvoudig en zoo'n stiehlor.d kristelijk leven leiden. Moge de Heer den grooten schrijver in genade ontvangen cn moge zijne werken voortdurend don wel- doenden invloed blijven uitoefeuen onder de Italiaansche bevolking. DERTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 89,062,00. Eenige personen van Ste Walburga, Veurne, 81 W° Karei David. Swevezele, 50 A. B. C., dankbetuiging, Lincent, 25 normaal school St. Truiden, 50 klein seminarie en normaalschool van St. Roclius, Ferrières, 100geestelijkheid en parochianen, St. Hi- loniuskerk, Iseghem, 68 mej, A. Crooneu- berghs, Hasselt, 25 M. en mev. H. Grau- licli, 25 maiiscongregatie, te Kortrijk, 127,50 senateur en baronnes Orban de Xivry, 100 baron en baronnes G. de Crom- brugghe de Picquendaele, 100 om mijne genezing te hekomen, V. S. D. 100 M. en mev. Alb. Haptia, Brussel, 50 de geeste lijke conferenciën der dekenij Deurne. 462 J. P., 1000 Zusters Ursulinnen van Bauffe, 210 eenige parochianen uit Clercken, 42 een lid van de H. Familie, 30 naamloos. Hasselt, 25 M. en mev. Michel Levie Char leroi, 100 de priesters van het kanton Beau mont, 100 conferencie van Hasselt, 74 A. M., Doornik, 10 om door de voorspraak van den H. Jozef eene gunst te hekomen, Mechelen, 1 B. B., Audenaarde, 0,30 naamloos, Trazegnies, 3 eene familie van Bergen, 10 opdat de H. Antonius mijn ge bed zou verhooren, 1,10 E. II. Sieuw, pastoor. Clercken, 15 J. J. D. D.. Brugge. 5 M. en mevr. D. C., Bergen, 5 H. Vader, zegen onze onderneming.Mechelen,1; voorde zielerust mijner tante, 2,50 H. Vader, ze gen mijne neefjes, 2,50 naamloos, 5 zegen ons, Heer, 10 mej. Eug. Boulanger, 20 voor Gods zegen, Dixmude, 2; Leve de Paus, 1 opdat God ons buis zegene, 6 X. X., Wervick, 6 W. B. Tbielt, 1 God zegene mijne familie, Hórnu, 20 tot het bekomen eener bijzondere gunst, 5onbekend Aal- beke, 3 mej. H. Watlecamns, Doornik, 20: eene Fransche vrouw. 10 naamloos uit St. Bricius, 5 O. C., 5 P. I)., Moeskroen, 0,50 voor den bijval van Georges, Bergen, 2 id. van Bertha, id., 1 mad, Messian, St. L^ger. 5 naamloos, 10 H. Vader zegen ons, 0,50. M. Delbaer-Laigneuil, 10 eene arme we duwe en kinderen, 5 onbekend, 5 R. S., 2 S. B., 5 naamloos, Julemont, 22 M. Jacques Plas, Brussel, 20 Y. P., Oostende, 5 II. Vader verhoor onze wenschen. I'. P., 2 voor eene bijzondere intentie. Sempst. 1: eene arme weduwe, voor eene bekomene gunst, Kortrijk, 1 voor eene gelukkige ge boorte, G. C. V. B., Hoeylaort, 1 M. J., Tcbtegem, 20 voor het geluk va:i mijn huis gezin, J. D., Loth, 2 mad. Segers, Appels, 20opdat geheel mijn familie een goeden Paschen zon houden, Sint Remigius,5 E.H. Karei Pieters, pastoor, Molendorp-bij-Oos tende, 20 een sukkelaar van Santbergen, ter intentie van zijne overleden ouders 5 ter eere van den II. Gerardus, J. N. G., 3; dank zegging aan het H. Hart, 1 P. N., 4 voor eene bijzondere intentie, 10 van grootmoe der, 5; F. C., 5 mejuflers Tricot, Zinnik, 20 C. S., Ste-Maria-Lierde, 10. Totaal fr. 92,114,29. Men kan zijne inschrijvingen zenden ten bureele van dit blad en aan M. Léon Mallié, seltretaris. Gouden Hoofdstraat, Doornik. Zaterdag is te Vilerbe (Italië), liet proces der Camorra begonnen. In dit proces zijn niet min dan 39 betichten. Bijzondere strenge voorzorgen zijn ge nomen door de Italiaansche overheden. Hel garnizoen der stad is vervierdubbeld. Daarbij zijn er nog 300 karabiniers en 200 policie- agenten rnet den ordedienst gelast. De hotels zijn letterlijk propvol dagblad schrijvers, photograpben, getuigen, familie leden der betichten, nieuwsgierigen, enz. enz. De beschuldigden zijn zeer kalm. Nu en dan zingen zij Napolitaansche volkszangen. Hunne slem dringt tot buiten door. en de menigte neemt aan Uit zonderling koncert doel. De straalmuziekanlen begeleiden de zan gei's met hunne mandolinnen en andere snaar instrumenten. Wanneer de koren geëindigd zijn, verheft zich eene welluidende contraltostem. Het is Maria Stendardo die op hare beurt een lied aanheft. Maria Stendardo is de eenige vrouw welke in dit belangrijk proces betrokken is. Zij was de verheelster der juweelen welke door de Camorra gestolen werden. In de straten van Viterbo dwaalt een rustige oude man rond. liet is de vader van den rijken handelaar v.an Napels, Curocolo genaamd, die door de Camorra vermo id werd. Wat aangaat de gezwoornen, dezo zijn van nu af reeds onzichtbaar. Alle gemeenschap met de buitenwereld is hun verboden. Belangrijke weddenschappen zijn aange gaan over den afloop van liet proces. Alge meen is men nochtans van oordeel, dal de betichten zullen vrijgesproken worden. Men heeft groote moeilijkheden gehad om de jury samen te stellen, daar vele aange duide personen verdwenen zijn. Zondag namiddag heeft een nieuv drama onze gemeente in 'opschud bracht. De jachtwachter Van Gaver, wo Stekene en in dienst bij M. Fred«. van Klein Sinaai, was alhier op ron*. Omstreeks 2 ure, ontmoette hij grootbosch,gelegen op een honderd!al rne. afstand van den steenweg, den genaamde Alfons Van Mergroot, heter gekend onder den naam van "den Hautere» van Moerbeke. Deze is gehuwd en vader van een talrijk huisgezin. In de streek staat hij als- pensja ger bekend. In den bosch heeft do jachl wachter Vac Gaver een schot gelost op Van Mergroot. Deze werd getroffen in de zijde en in de rechterwang. Hij kon nog enkele stappen doen en viel dan neder. Personen, door den jachtwachter bijgeroepen, voerden den ge kwetste huiswaarts. D1'Vau Haelst heeft hem verzorgd. Ver scheidene zaadjes konden uitgelaaid worden, doch er is geen hoop op redding-. Zondag avond spuwde Van Mergroot voel bloed. De gendarmen hebben een eerste on derzoek geopend, waarom de jachtwachter zoo bij klaren dag gescholen heeft woet men niet. Men zegt dat het slachtofferden jachtwach ter zou bedreigd hebben. Het parket van Dendermonde wordt ver wacht. FRANKRIJK Werkstaking Zaterdag morgen moesten te Saint Malo 80 dienstplichtige matrozen gemonsterd wor den. Er kwamen enkel 9 matrozen op. D© toestand op de vlsscherijen is zeor gespan nen. Men denkt evenwel niet dal de reeders zullen toegeven. Een afgevaardigde veroordeeld De passagiers, uit Guadeloupe lo Bor deaux aangekomen, melden dat do neger-af gevaardigde Legitinus aldaar veroordeeld is tot twee jaar gevang cn het verlies zijner burgerrechten, wegens kiesbedrog. Een drama te Nizza In een trein te Nizza heeft men Zaterdag nacht eene jonge vrouw, van Engelschen oorsprong, half verwurgd gevonden. Do vrouw was het slachtoffer geworden van een brutalen dief. Deze had haar eerst willen wurgen en bracht ten slotte zijn slachtoffer een ergen messteek in de keel toe. Het signalement van den moordenaar door liet slachtoffer gegeven is in alle richtingen rondgestuurd. Dat signalement komt goed overeen, met dat van een kerel, die in do statie van Nizza een bebloed kaartje afgaf aan don uilgang der statie. De skchtoffers van Vincennes Maandag morgen hadden do lijkplechlig- heden plaats der ongelukkige slachtoffers der ramp van Vincennes. Er hadden geene incidenten plaats. Erg automobielongeluk Nabij Berghes is een automobiel, waarin M. Perier, bankbestuurdcr van Duinkerko, met zijne vrouw en zijn zoon gezeten was. in eene gracht gerold. Mev. Perier eu Laar zoon werden erg gekwetst. Dierentemmer aangevallen. Gisteren avond is op do foore van Ver sailles een dierentemmer door een leeuw aangevallen geworden. Do man werd vreese- lijk geheten. Do bedienden konden er slechts met tie grootste moeite in gelukken, hij mid del van gloeiende staven, den leeuw achter- uil te drijven. DU ITSCH LAN D. In de Duitsche vloot Admiraal von Fisehei, alge/Tieene slafover- ste der vloot, is op zijne aanvraag in beschik baarheid gesteld. De vi*c-admiraal von llee- ringen is in zijne plants benoemd. De contre-adov.raal Kinderling, algemeene opzichter, is tip pensioen gestold. Een kolossale bestuurbare luchtbal De ingenieurs Wetzel en Schleibidger, van Stuttgart, hebben besloten een bestuurbaren luchtbal te bouwen van 100,000 kubieke meiers inhoud. Deze luchtbal zou 300 reizi gers kunnen vervoeren.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1