BUITENLAND. MIJNWERKERSPENSIOEN 'T EEN EN 'T ANDER De moorderij van Dampremy 23 €3- 3E5 H* 23 Een eerste stap De pest. Congonieuws Zeventiende jaargang nr 62. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag S 5 Maart i 9 i I ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fï? TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4» BUREELEN TE BRUSSEL 230j Haachtschen Steenweg, 230 TE AALST OKerkstraat, I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekiamen (per regel) fr 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 HET Eene instelling die aan de alge meenheid van de werkende bevolking eene groote weldaad heeft verschaft, is wel de wet van 1900 op de pen sioenkassen. Thans gaat het katholieke Bestuur een gewichtigen stap verder en wil het grootste pensioen mogelijk geven aan al de werklieden om te he- ginnen met de mijnwerkers. In de Kamers komen vier ontwerpen in be spreking, dit van Defuisseaux, dat echter niet gesteund is op ernstige ge gevens, en door de socialisten zelf is prijs gegeven dat van M. Warocqué, liberaal, dat aan de werklieden veel minder zou geven dan zij nu verkrijgen door de bestaande pensioenwet, dit van M. Mabille, den katholieken afge vaardigde, die het ontwerp verdedigtdeï katholieke vrije mijnwerkers en einde lijk het ontwerp Hubert, dat het ont werp is der regeering en eigenlijk eene uitbreiding is van de bestaande wet op de pensioenkassen. Wij hebben de al- gemeene' bespreking aandachtig ge volgd en wij kunnen er uit besluiten dat het ontwerp Defuisseaux verlaten is en dat van het ontwerp Warocqué ook weinig in huis zal komen. Reeds van in het begin zijner bespreking heeft de minister gezegd dat hij in den loop dc-^cr zitting, nog' merkelijke ver anderingen aan zijn ontwerp zou toe brengen, om voldoening te geven aan de vrije mijnwerkers. De minister wil vooral eene wet maken die algemeen is, en die toepasselijk kan gemaakt worden voor alle Belgische arbeiders^ Wij moeten echter zeggen dat volgens M. Mabille verklaarde, ook door toe passing van zijn voorstel alle werklie den hét pensioen kunnen bekomen Het groot verschil is eigenlijk <re- legen in dit punt. M. Mabille wil a. de oude mijnwerkers, oogenblikkelijk hij liet, afkondigen der w et een pensioen toekennen van 300 fr., zelfs zonder dat zij er iets voor gestort hebben hij zou de jongeren voor do ouderen doen storten. Volgens den minister, is dit onrechtvaardig, en mag men do jonge ren niet dwingen te betalen voor de ouderen. M. Mabille antwoordt erop dat de mijnwerkers den geest van solidariteit bezitten en gaarne die opof feringen doen. M. Hubert van zijnen kant houdt hel tegenovergestelde staande. Ieder die met de mijnenstreek bekendis, zegt hij, weet dat de groolo plaag bestaat in de logementhuizen. De jongelingen gaan op logement, omdat zij meester zouden zijn van hun geld; en dat zij niets zouden moeten geven voor hunne ouders. Welnu, als die jongere mijn werkers niets willen geven voor hunne ouders, hoe wilt ge dan hebben of hoe kunt ge dan aannemen dat zij zulks zouden doen voor vreemdelingen Dat zijn de twee strekkingen die tegenover elkander staan, volgensonze meening komt hot gedacht van M. Ma bille, meer nit een sociaal gevoel on dit van M. Hubert steunt zich meer op de werkelijkheid. M. Mabille- neemt dus den zedelijken grondslag en M. Hubert den stoffelijke®, wie nu het beste eind vast heeft, dat zal afhangen volgens de persoonlijke opvatting die men van do zaak heeft. Voor ons, vra gen wij maar oen enkel punt, namelijk dal M. Hubert zijn voorstel zoodanig kunne en wil veranderen, dat hij alle voldoening schenkt aan de rechtmatige eischen van de mijnwerkers. De zaak is gewichtig, maar ook fel ingewikkeld het is alleen met weder- zijdschen goeden wil dat men er zal toe geraken de kwestie naar eenieders wensch zoo voordeelig mogelijk op te lossen. Verjaring. 15 Maart 1861. Beroemde beleediging van M. Frère-Orban tegen M. Guillery Gij liegt Ziekte der dochter van Prin ses Stephanie. De löestand van prinses Elisaboth do Windiseh Graetz was Zaterdag morgen minder goed. De nacht is slecht geweest zij was onderhevig aan inge wandskrampen en brakingen. Zij heeft zeer weinig rust genoten. De gonceslieeren verze keren echter dat er geen stervensgevaar be staat. De gravinnnen Palfly en Parr wisselen elkander af hij het ziekbed der prinses. Prinses Stephanie, heeft den Ilaliaanschen professor Bossi naar Weenen. gezondon, om le beproeven hare dochter te helpen. Voor de gemeente-ontvasi- gers. De kommissie golast. met liet onderzoek van het wetsontwerp betrekkelijk de regeling van den toestand der gemeente ontvangers is Zaterdag te Brussel hijeen ge komen, en heeft zich geheel aangeslotoh hij den tekst der Kamer. De betrekking tusschen den H. Stoel en de Duitsche regee ring zijn hoegenaamd niet gewijzigdeDe internationale drukpers heeft, dezer dagen, geruchten verspreid over de betrekkingen tussclien het Valikaan en do Duitsche regeering. Volgens dio bladen, zou de spanning zoo groot geweest zijn, dat men moest vreezen voor eene volledige afbreuk der betrekkingen, welke nochtans in de laat ste jaren zeer hartelijk waren. De waarheid is, dat de betrekkingen tus- schen heide hoven nog steeds dezelfde harle lijkheid van vroeger hebben behouden. Vertrek van missionaris sen. De VöIgClkl? zendingen van het Missiehuis van Scheut ZLiUèn^faaiiuüg' Spoorwegdienst. 't Is eene dame-geneesheer te Luik, welke voortaan allo eerste en derde Dinsdagen der maand naar Brussel zal komen, om de vrouwen te onderzoeken, die eene bediening willen beko men in de spoorweg-, post- en telegraaf diensten. China vertrekken Pater Huslin, van Craide, en Rutten van Clermont, naar Midden-Mon- golië Paters Goossens, van Waelwijk, en Van Da mme, van Lebheke, naar Üo^s [Mon golië. Pater De Boeck, van Buggenhout,naar Zuid-West-Mongolië (Ortos).- Op 29 April aanstaande zullen van het zelfde Missiehuis de volgende zendelingen naar Congo inschepen Paters Beel, van Lokeren, en Joassart, van Bierset-Awans voor het Apostolisch Vicariaat Pater Spe leers, van Waesmunster, voor de Apostolische Prefectuur. Aanwerving. In Mei eerstkomen de, hebben een Vlaamsch en een Frarisch vergelijkend examen plaats voor het aan wijzen van 100 kandidaten tot do bediening van ordeklerk bij het Beheer van Spoorwegen en van Posterijen en bij helft te verdeelen tussclien de twee examens. Wie de voorwaarden van toelating tot dat examen verlangt te kennen, leze de berichten die in de spoorwegstatiën en in de post- en telegraafkantoren aangeplakt zijn. Aanvragen voor eone bediening moeten uiterlijk op 25 Maart 1911 bij het Departe ment inkomen. In de Brusselsche Kallen Ter wildmarkt ging liet wilde konijn van 1,35 tot 1,75 fr.de taling 1 fr. tot 1,25 de snep tot G,50 fr. het stuk en de watersnep 3,50 fr. do vr^mdo soorten stonden tus- schen de 2.25 en 3,50 en 1 fr. en 1,25 de jonge eend, van 7,50 tot 9,50. Een zwaar kieken van Brussel werd verkocht van 5,75 tot 7 frank en kleinere, 4,75 tot 5,25. terwijl het graankieken van 2,75 tot 4 fr. werd be taald pn dë duif van 1 fr. tot 1,25 fr. Het is op 15 dezer dat de jacht op de eend met den groenen hals wordt gesloten cn op 15 April deze van alle waterwild. De jonge groenten komen sinds twee, drie weken aan uit liet Zuiden. Binnen een 1-1 tal dagen zal men de nu-uwe druiven en de per ziken zien komen. 450,000 vaten wijn geproefd. Dezer dagen heeft August Gaucher, in zijne streek hekend als do kampioen der wijnkenners, to Montlouis (Fr.), zijn S6n ver jaardag gevierd. Er zal wol niemand op de wereld zijn, dio zooveel wijntjes over tong en langs gehemelte liet vloeien. Van zijn jeugd af bezat hij de zeldzame gave, wijn te kunnen proeven. Zijn tong was onder de vaklieden beroemd. Overal werd hij ont boden. Toen de 75 jarige zijn beroep prijs gaf en zich aan do rust ging wijden, lco'n hij er zich op beroemen, niet minder dan 450,000 vaten wijn beproefd en beoordeeld te hebben. Aan zijn goeden wijntong bleven ook de uiterlijke eerbewijzen niet ontzegd. Hij werd met eer bewijzen overladen on in alle mogelijke jury's en eereamblen benoemd. Gaucher is het druivensap, dal hem zoo veel roem bezorgde, ook in den ouderdom trouw gebleven en tot op heden versmaadt de 86 jarige nimmer een goeden roomer, die voor zijn tong bestaan kan. Staatkundig Overzicht Mexiko De onlusten in Mexiko duren voort. Zondag had nog eene bloedige botsing plaats tusschen eene bende muiters en gov.- vernementstroepenie Aguaprioto. De gov- vernementstroepen moesten wijken en lieten 3o doaden op het slagveld aeliter Men verwacht binnen kort een niemcen veldslag Rusland. Het Russisch gouvernement heeft aan China eenè nicuioe vota gezonden, waarin het eenige ophelderingen vraagt nopens het antwoord door China aan Rus land gegeven. Het antwoord op deze nota is thans te $t-Petersburg toegekomen Het nieuw antwoord is veel klaarder dan hel eerste, doch het is op verre na zoo vol doende en zoo vredelievend niet als het eerste, en inrde. Russische officieële kringen bracht men niet eens de misnoegdheid te verbergen Itaiië. Zondag hadden te Rome de her denkingsfeesten plaats van Giuseppi Maz- zini, den rèpublikeinschen werker. Een stoel icerd gevormd en trok voorbij het Oostenrijksch gezantschap ónder het ge- oepWen met OostenrijkLeve de sociale Republiek De socialistische afgevaardigde Mirabelle hield de gelegenheidsrede'en drukte d" naop uit, weldra de repuliiekeinsche vlag tc zien op de puinen van het Italië der Ccsars Turkye. Uit Madttai wordt gemeld, dat ff?- komen is. Zij hebben de Turksche överhede? en de gouverneur afgezet. De Albaneesche overste Polg.iinJs.VQn_ Montenegro terug ge heerdaan het hoofd van 1700 goed ge wapende Albaneezen. Perzië. Het nieuw ministerie is thans bepaald samengesteld. De gouvernements partij hoopt dat de nieuwe ministers elkeen zullen voldoen en de vrede nu zal terug keer cn in Perzië. Onze lezers weten dat nrnn in Frankrijk in de schoolboeken overal den naam van God, of iets dat op God betrekking heeft, heeft doorgeschrabt en iets anders in de plaats ge zet. Zelfs heeft men de letterkundige ge wrochten van groote katholieke schrijvers verminkt met overal in de plaats van God iets anders te zetten, dat hoegenaamd die zelfde beteokenis niet heeft. En zoo worden die hoeken en die gewrochten voortgegeven aan het nageslacht, dat zijne oordeelen dan velt op zulke gedichten. Is zulks niet onge hoord En morst heel do beschaafde cn ge letterde wereld tegen zulke heiligschendende kunstverminking niet optreden? Ook in ons land hebben wij over eenige maanden het zelfde kunnen waarnemen. In het dichtstuk van priester Gezelle, De Leeuwen dansen», lat door he»d Vlaanderen gekend i3, daar staan dezo woorden in: «En gij, die God noch eer en kent. Men heeft die woorden ook veranderd en gedrukt op vele exempla ren En gij die WET noch eer en kent. Spijtig is liet, dat men ten onzent zulke on verschoonbare daad niet verbiedt. Ja, ver bieden moest de wet, dat de werken van den dichter of den kunstenaar, buiten zijne toe stemming, veranderingen ondergaan het is te zeggen, veranderingen voor wat de betee- kenis en de gedachten aangaat... Zulke doenwijze is hij de Fransche godde- loozen een vast stelsel geworden. Doch men begint de schrikkelijke gevolgen al gewaar lo worden. Buisson, een der voor vechters van deonzrjdigo school, erkent dat-de onderwijzer den eerbied voor al wat don naam van God of het gedacht van God betreft, moet onderwijzen. Dat is de eerste stap gedaan door een der hevigste strijders der onzijdige school. Hij wordt al gewaar dat do zedenlessen of zedelijke onderrichtingen die niet gesteund zijn op het begrip van bet beslaan van God, niet doelmatig werken... Die waarheid herhalen wij katholieken aanhoudend en liet is door dio waarheid te miskennen, dat de ongodsdienstige natiën zich zelf de zwaarsto straffen zullen toedie nen. Wij betwijfelen echter ten zeerste, ol die kweekëlingen der onzijdige scholen, nog wel aandacht zullen leenen, op de opmerkin gen nu door Buisson gedaan, maar die hij in vroegere jaren steeds zoo koelbloedig heeft van de hand gewezen. Hij vergeteniet dien man dat hij die Mmd zaait, storm zal maaien. Is er licht Zou er haast nieuws komen in deze afschu welijke zaak, die tot nu toe met een zoo bloedig, zoo gruwzaam floers omhuld bleef liet blijkt dat wij hot hopen mogen, hoewel het parket en dit om redens welker g€ grondheid iedereen zal aannemen nog niets mededeelde over de hoop die van de zijde der magistraten, blijkt bet, gekoesterd wordt. Dat schijnt zeker eene naamlooze aanklacht gaf aanleiding tot het volgen van een spoor dat. met alle mogelijke bescheiden heid en levens met veel iever gevolgd wordt. Een man van de wet dien men desaan- gaande ondervroeg, wist te zeggen Wij mogen natuurlijk niets uitbrengen, maar stellig is het dat er een heel ernstig spoor is ontdekt. Zou er kwestie zijn van gewone inbrekers? klonk verder do vraag1. Verdenkt men lieden die met de slachtoffers verkeerden? Loopt het onderzoek over den diefstal of over den ge- waanden diefstal De ondervraagde vergenoegde zich le her halen dat hij volstrekt niets zeggen mag. Nieuwe aanhoudingen (Nadere bijzonderheden) De naamlooze aanklacht welke gedaan werd, vond hare aanleiding in het volgende: Zekere Gustaaf D.Zondag van Charleroi komende, kwam in dronken toestand in eene herberg le Dampremy. Hij begon er over de moorderij to praten en vertelde eenige bijzonderheden, welke niet geweten waren, namelijk waarom de misdaad zou gepleegd zijn, enz. De policio werd verwittigd. Deze ontbood Gustaaf D.., en weldra bekende deze, dat zijn schoonzoon den bij-zondersten moordenaar kende. Deze zou zekere X... zijn, dio den priester gedood had uit wraak, omdat hij weigerde eone genadevraag te steunen. De schoonzoon van D... werd ook onder vraagd eii *?7e bevestigde de gezegdens van D... Hij voegde er bij',-av,-3"" ee^s' ^en Pas" töor gebonden bad en de meid -p oogen van den E. H. De Jongh vermoord was. Eenige oogenblikken later was X... aangehouden, evenals een andere inwoner van Dampremy. Ondervraagd nopens bun tijdverbruik den nacht der misdaad, konden zij niets meer vinden, na elf uren 's avonds. Zij loochenen evenwel hardnekkig alle deelneming aan de moorderij. Beiden zijn onder aanhoudingsmandaat ge plaatst en opgesloten. Het parket is Maandag avond tot 10 1/2 ure te Dampremy gebleven, en heeft vele personen ondervraagd. Hol onderzoek wordt voortgezet. Onnoodig te zeggen dat de tijding dezer aanhoudingen in de streek eene groote op schudding verwekt heeft. De Koloniale Raad. Maandag namiddag vergaderde de Kolo niale Raad, onder voorzitterschap van M. Renkin, minister van Koloniën. Aan de dagorde stond slechts een punt Het goedkeuren der overeenkomst gesloten tussclien liet ministerie van Koloniën cn de firma Lever Brother (Sunlicht Zeep) voor liet oprichten een er olieslagerij in Congo. De bespreking was zeer lang en men kon enkel den grond der overeenkomst bespre ken, zonder de artikelen te kunnen aanvat ten. Het oordeel der raadsleden was verdeeld. Verscheidene leden vonden de overeen komst uitmuntend, daar zij do negers een nieuw middel zouden ter hand stellen, om spoedig hun land bloeiend en welvarend te maken. Andere leden beweerden, dat men door deze overeenkomst tot het oud regiem dér vergunningen terugkeerde. Een lid deed echter opmerken, dat het juist was, omdat deze overeenkomst geen betrek had met do oude vergunningen, dat ze uitmuntend was. M. Renkin, minister van koloniën, ver dedigde langdurig de overeenkomst. Maandag toekomende zullen de artikelen der overeenkomst besproken worden. Uit Kouang Tclieng Tsé wordt gemeld, dat van de negentien geneeshceren, die al daar in bet gasthuis dienst deden, er achttien aan de gevolgen der pest overleden zijn. De overlevende geneesheer heeft het gast- nuis verlaten, daar er geene pestlijders meer aangebracht werden. Het gasthuis is in brand gestoken gewor den, daar men vreesdo het niet te zullen kun nen ontsmetten. Uit Bombay wordt gemeld, dat de pest in Indië schrikwekkende vorderingen maakt. Gedurende do week van 25 Februari tot 4 Maart bezwekon er in Indië 28,113 per sonen aan de pest, zij bet dus rutin 6000 meer, dan de vorige weken. De pest woedt bijzonderlijk in de provin ciën Punjab en Bengalen. Daar men te Bombay zelf ook den geesel vreest, zijn maat- regolen genomen om de rattenverdelging aan te gaan. Verscheidene Europeeschefamiliën maken zich gereed om Indië te verlaten en naar hun vaderland terug te lceeren. Een geneesheer gedood in Katanga Doktor A. Goessens, geneesheer van liet lazaret van Fundabiabo, die eene omreis deed in Hoog Luapulo, is in do omstreken van Kapiri, niet ver van Kambove gedood ge worden. Het is toen D1' Goessens maatregelen uit voerde ter bestrijding der slaapziekte, dat hij gedood w ord. Om de slaapziekte doelmatiger to bestrijden, had Dl' Goessens bevolen, eenige dorpen te verplaatsen cn de prauwen der negers te vernielen. Zulks misnoegde grootelijks de negers, en toen hij alleen op ronde was, werd hij door lieri overvallon en vermoord. M. Goessens had slechts jü April 1910, België verlaten. DU ITSCH LAN D. Een goede dag. Een Duitsche douanier heeft in de statie van Bazel 910 kilogr. saccharine aangesla gen, waarvan de invoer in Duitschland streng verboden is. De saccharine was verborgen in kisten, welke zoogezegd boeken moesten bevatten. De douanier, die de saccharine aansloeg, zal uit dien hoofde eene som van 1075 frank als premie ontvangen. Die mag gerust zeggen dat hij een goeden dag gehad heeft. FRANKRIJK ffeyj£e brand. Maandag namiddag, is een ontstaan in eene fabriek van zitbanken te Parijs. Het vuur liep weldra over op een kleer winkel en dan op de bureelen van een groot handelshuis. De pompiers moesten meer dan een uur vorken om het vuur te kunnen be- meesteren. De schadewordt op 500,000 fr. geraamd. Onweder Over Versailles en omstreken heeft giste ren nacht een vreeselijk onweder gewoed. Op verscheidene plaatsen werden muren om geworpen, stellingen neergehaald enz. Rond Reims duurdo do storm verscheidene uren. De naburige wouden hadden erg te lijden. Verscheidene telegraaflijnen werden doorgesnoden. Het gevaar der vuurwapens. M. Lee, een Amerikaansche miljoencnbe- zitter, kwam Zondag nacht uit een koffiehuis te Parijs. Vooraleer naar huis te gaan, wilde hij zien of zijn revolver geladen was. Door eene verkeerde beweging deed hij een schot afgaan. M. Lee kreeg den kogel in het rech terbeen. Na ter plaats verzorgd te zijn ge weest, werd bij naar zijn hotel teruggevoerd. Een vrek overleden. Maandag morgend bezweek to Reims een Belgische schipper zekere Frans Didi, 66 jaar oud, die daar met zijn schip in de vaart Do schipper lag er op een ellondigon strooizak uitgestrekt. Toen de policio"do noodigo vaststellingen wilde doen, vond zij voor meer dan 86,000 fr. goud en rentetitels. Do Belgische konsul werd onmiddclijk erwiltigd. Een drama. Toen Maandag morgend do cchtgenooto Peyret, van Seyne-aan-Zeo, haar zoon, do eneesheer Peyrcl wilde gaan wekken, vond zij dezen dood te Led liggen. De man had zich oen kogel door de rechterslaap gejaagd. In een brief aan zijne ouders gericht, vorklaar- Ie de geneesheer, dat hij zich zelfmoorddo om niet meer te moeten lijden. Men denkt hier met een liefdedrama te doen lo hebben. Een groote kuisch te Parijs Maandag avond is eene belangrijke polï- ciemacht te Parijs in eene balzaal gevallen. Talrijke dansers poogden te ontsnappen, doch aan allo uitgangen vonden zij policio- enten. Een zestigtal kerels van verdacht uiterlijk werden aangehouden. In bun bezit vond men revolvers, dolken, kneukelijzers, enz. enz. Dertig aangehoudenen werden na ondervraging opgesloten.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1