EVELINE'S OVERWINNING. Da Nieuwe Schoolwet is er! Aan onze Lezers 'T EEN EN 'T ANDER Het nieuw telefoontarief» Zeventiende jaargang n' 64. ID €3r ID L ID Het Deel. Wat i3 oas gedacht De Middelen. De Verplichting. Nieuwjaarsgitten voor den Paus. VOOR DEN ALGEMEENEN VREDE 'Wettelijke besluiten. Kolonie. Uit onze 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 7 Maart 1911 <w» DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN: Zeis maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4% BUREELEN AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL 230) Haachtschen Steenweg, 230. Bestuurder TE AALST 9, Kerkstraat, 9. Telefoon 111 J. Van Nu ff el-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kL reg.) fr. O.GO 3® bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) l'r. 2.00 Relclamen (per regel) fr. ?,00 Gemengd nieuws (per regel) lr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Iets dat alle menschen lezen en weten moeten. Wij hebben liet verleden week ge schreven nog eenige dagen geduld en de nieuwe wet zult ge kennen? Wij hadden liet goed op, want Dins dag morgen heeft minister Schollaert Zijn wetsvoorstel kenbaar gemaakt aan al do leden der Rechterzijde en hij heeft het 's namiddags neergelegd op het bureel der Kamer. Dit is een der voornaamste gebeurtenissen die er in ons land sinds 1830 zijn voorgevallen en daarom is het noodig dat alle Bel gen op de hoogte gebracht worden van deze gewichtige en belangrijke zaak. VandAag' bespreken wij het doel dei- wet en de middelen 0111 dit doel te he reiken. Wat wil de regeering bewerkstel lingen Twee zaken het lager onder wijs ontwikkelen en de loonen der onderwijzers alsook de pensioenen ver beteren. Ons gevoelen over die dubbele be trachting kan niet anders zijn, dan dit doel met lijf en ziel goedkeuren. Wij hebben in vele artikelen ten voordeele gesproken, én tot aanhoudende verbe tering van het lager onderwijs, én tot de stoffelijke lotsverbetering van het onder wij zend personeel Hof wil de Rpei'Jinne Ir.l'.if 4i.iM.el doel bereiken Vandaag zullen wij al leen het eerste-punt bespreken, lloe zal de Regeering het lager onderwijs ontwikkelen Zooals het reeds maan den lang hekend was, en ook duidelijk werd gemaakt in de troonrede, zou de schoolouderdom gesteld worden van G tot 14 jaar; kinderen onder de veertien jaar zullen niet in dienst mogen geno men worden. Om hot onderwijs te verspreiden onder alle Belgen, heeft de Begeering hare toevlucht genomen tut eeno ze kere verplichting en dit in tweeërlei \vj,;Ze Be kinderen zullen niet in dienst kunnen genompr. worden, zullen dus niet mogen gaan werken voor hun 14 jaar,ten ware zij 13 jaar bereikt hadden oneen certificaat van volledig lager on derwijs zouden bezitten. Ten tweede, de vader die zijn kind niet ter schole zendt, zal door den vre- dereclher eerst verwittigd worden, daarna eene vermaning ontvangen, en zoo het niet ln-lpt, openhaar bekend worden gemaakt op een plakkaat. Hoewel wij steeds hevige tegenstan ders waren van allen dwang, en nog de vrijheid boven alles liefhebben, inoefen wij bekennen, dat de bierna- komende schikkingen ons zeer wel be vallen. Alle huisvaders zullen in m!le\ vrijheid vonr hunne kinderen de schoof hunnen kiezen volgens hunne overtui gingDit was wel do struikelsteen, die in den weg kwam en welke nu ver dwijnt; zoo hopen wij ten minste. Ieder huisvader krijgt t' huis een schoolhon juist gelijk hij nu zijnen kiesbrief ontvangt en met dien bon gaat hij naar de school welke hij ver langt, juist gelijk men thans ook het trouwboekje meedraagt, zonder dat iemand hem mag dwingen, liet is gelijk op welke wijze eene bepaalde school te kiezen; do huisvader is en moet vrij zijn. De personen die hier tegen in opstand komendie op iemand drukking zullen uitoetenen, zullen streng gestraft worden. De openbare ambtenaars vooral zullen ongenadig vervolgd worden. Hier ware het mis schien wel mogelijk insgelijks wat strenger op te treden voor de werkge vers, die vooral drukking kunnen uit oefenen op hunne werknemers. Men zou kunnen opwerpen Maar daar, waar er geene scholen bestaan volgens de overtuiging van den huis vader, daar is hij toch niet vrij Hierin is voorzien, want -zullen niet vervolgd worden ea gegn schoolhon moeten aanvaarden: de huisvaders die, ten tM" ImntK' kinderen in eene bepaalde school doen onderrichten ten 211" de huisvaders zonder vaste verblijfplaats ten 3'1" DE HUISVADERS DIE EENE GF.WE- ÏF.NSKLACHT ZOUDEN HEBBEN IN TE brengen ten 4'1" de huisvaders, wier kinderen uit de sehoolzouden zijn weg gezonden. Het derde punt ontslaat dus den katholieken huisvader, zijne kin deren naar goddelooze scholen te zen den, daar waar er geene katholieke scholen bestaan. Dat zijn de bijzonder ste zaken die liet Is'" punt, namelijk liet algemeen verspreiden van het lager onderwijs, betreffen. Morgen zeggen wij ons gevoelen over het tweede punt, dat handelt over de verhooging der onderwijzersjaarwedde'en de verbete ring der pensioenen. Uns prachtig mengelwerk, Edele Zelfopoffering loopt ten einde. Weldra zullen onze lezers vernemen, line de hoofdpersonen van dat boeiend verbaal aan bet einde hunner droeve wederwaardigheden komen, en eindelijk een verdiend geluk mogen genieten. Steeds doordrongen van de gedachte, onze lezers goede, degelijke en tevens aangename lezing te verschaften, hebben wij ons op zoek gezet, om een mengelwerk te vinden, dat waardig Edele Zelfopoffering zou opvolgen. Na lang znekens hebben wij de hand gelegd, op een echt pereltjo. EVEL!DUE'S OVERWltëËHENG een verhaal uit Ierland, ten tijde van Cromwell, mag voorzeker onder de beste Engelsche werken gerekend worden. Het is een meesterstuk. Wij betwijfelen het niet, of onze lezers zullen het met heizelfde genoegen als ons tegenwoordig mengelwerk lezen, bewaren en herlezen. Het is ten andere een werk, dat gerust door elkeen mag gelezen worden. Leest dus binnen eenige dagen in De Volksstem het eerste nummer van Uerjaring. 17 Maart 1841. De Senaat stemt met 23 stemmen tegen 19 een adres aan den Koning- om zijn aandacht te roepen op de verdeelingen welke tusschen de nationale vertegenwoordiging hcèrschen. Deze toestand kan proole gevaren veroorza- '«aangebracht om het voortgaan gemakke ken en de Senaat neemt op voorhand aan al 1,jkf In den.«'"terl'Jd "OTd! de maatregelen welke de Koning zou nemen '1" den handel van zeils eden op de rivieren Kartó?^!,d'dd,f steun' van at fe,; Gedurende de laatste 50 jaar werden 188 katholieke kerken gebouwd en 143 katho lieke parochiale -scholen opgericht, die nu 81,680 leerlingen tellen. Geene enkele stad der wereld kan Chicago in dit opzicht evenaren. Zeilen op hét land. In Europa worden de zeilwagens alleen gebruikt voor sportdoeleinden. Er zijn echter landstreken waar men altijd, op een zekeren sterken regelmatigen windstroom kan rekenen, en daar speelt het zeilen te land een groot© rol. Dat is bijvoorbeeld in China het geval. Op dé straat, die van Jjientsjin naar Peking voert, ziet men alLijd karren, waarop een zeil aan in Zuid-Ameiika. Daar zijn het spoor wagons, losse goederenwagens, die men van zeilen voorziet en zoo door de kracht van den wind laat wegdrijven. Onder andere, gebeurt dit op den spoorweg wijze en gematigde mannen belovende. Na die stemming, geeft het ministerie zijn ont slag. Eeuwfeest en gedenktseken Mevrouw Courtmans. Wij tusschen Antofagasta (Chili, en Orure (Boli spraken terloops reeds van het omwerp, om via.) ter gelegenheid van de honderdste verjaring der geboorte van do Lekende Vlaamsche schrijfster. Mevr. Courtmans, op 6 Septem ber, te Maldegem, waar zij hare schoonste werken schreef, een blijvend gedenkteeken aan de begaafde vrouw op te richten. Wij vernemen dat er te dien einde Zondag aan staande, 19 Maart, in het Koffiehuis Het Vosken Nederkouter, Gent, eene voor- j aanstaande, zou in w« looi>i«*e vergadering zal gehouden worden, Het nieuw telefoonabonnement zou 80 tot om eene commissie aan te stellen, die zou 110 fr. kosten voor 5( 0 gesprekken per jaar trachten dit ontwerp ten uitvoer te brengen, met de ondersteuning van Staat, Provincie en gemeen'on. Oe misbruiken wan het Pro Naar gemeld wordt, zal op het einde dezer maand het nieuw telefoontarief aangekondigd worden, dat na drie maanden, dus met 1 Juli rking treden. Deo Er was dezer dagen aangekon digd dat de deurwaarders maatregelen geno men hadden om de misbruiken van het Pro Deo tc keer te gaan en moeielijkheden zou den in oen weg gelegd hebben van advokaten en pleitbezorgers. Van goeder hand wordt vernomen dat het nor» zoo verre niet gekomen is. doch dat een voorstel in dien zin Dij den Deurwaarders- bond is ingediend cn hierover eerstdaags zal gestemd worden. Te Brussel vooral doen deze aangeklaagde misbruiken zich ten zeerste gevoelen. Zoo had een deurwaarder van 1 Januari tot 15 Februari 87 explooten (Pro Deo) moeten bekennen een andere, 83 twee andere te zamen 159. En de meeste explooten gaan uit van lieden die zeer wel in slaat zijn den ar beid van de deurwaarders te betalen. Ook zal worden gevraagd dat strenger toe zicht wordt uitgeoefend over de aanvragen van Pro Deo, dat de valsche armen, de af truggelaars en de roekelooze procesinspan- ners onmeedoogend zouden geweerd worden of verzocht het geding op eigen kosten door te drijven. Altijd iets nieuws. De groote magazijnen van New-York hebben weer iets nieuws gevonden, om de vrouwen te behagen en hesparingen te doen. Zij wikkelen de kleine koopjes in pakjes van het zelfde papier en binden ze met lint j- s in dezelfde kleur als het kostuum der dame- koopster. Deze is gevleid en zij draagt zelve het lieve pakje mede, zoodat het niet meer aan huis moet besteld worden. Vooruitgang van het katho licisme. 70 jaar geleden, telde Chicago in eenon omtrek van 30 kilometers. Voor elk gesprek meer zou men 6 centie men betalen. Wo meenen dat het invoeren van zulk tarief, eene schandalige uitdaging is op de lank moedigheid der Belgen. Inderdaad de Belgen betalen reeds hel meest van al de landen der wereldzij vragen afslag, zeggende dat men in Belgiö moet kunnen wat men in anderelanden kan. Welnu, in plaats van afslag, krijgen zij verhooging van telefoontarief. Inderdaad, 500 telefoongesprekken per jaar, voor eenen abonnent, dat is eenvoudig belachelijk dat is iets meer dan 1 1/4 ge sprek per dag. Iemand, die maar riiiin eenmaal per dag den telefoon noodig heeft, zal geen abonne- ment nemen. Veronderstel nu eens iemand die tien ge sprekken heeft per dag wie er minder heeft neemt gcenen telefoon dat maakt 3650 per jaar. Daarvan af 500 blijft 3150 te betalen aan 6 centiemen dat maakt 189 fr. per jaar dat die abonnent boven zijne 80 of zijne 110 fr zal moeten betalen. Het zal in alle geval meer zijn dan nu. Wat zal het dan zijn voor koffiehouders. groote handelshuizen, banken, nijverheids bureelen Daarbij elk toestel zal eenen kompteur of teller moeten hebben. Le Bien Public zegt dat bot maken en stellen van de kompteurs 3 tot 4 miljoen zal kosten. Dus groote uitgaaf voor het telefoonbe- stuur. De abonnent zal niet kunnen nagaan of de kompteur goed werkt en hem niet te veel rekent daaruit zullen vele betwistingen spruiten. Heel zeker is het dat men dat stelsel niet zal kunnen volhouden en dat hot met komp- EEN-EN-DERTIGSTE LIJST. Overdraoht der vorige lijsten92,414,29 fr. E. H. Coppée, rustend pastoor, Ollitrnies, 50 geestelijkheid en congregaties, Moor- seele, 150 mevr. Vander Meersch-Vander Hofstade, Brugge, 100 naamloos. Brugge, 500 gesticht St-Franciscus-Xaverius, Brug ge, 252.60 J. D., pr., Brugge, 50 mevr. EmiëlVan Hoorde, Brussel, 200 mevr. G. Demoulin, Bergen, 100 om gratie en ge nezing te bekomen, 50; ter eere van St-Jozef, 30; N. D., Antwerpen, 100 in dank voor de vervroegde l°kommunie, 50 G. S., Ant werpen, 50; F. H. IL, Lier, 50; congregatie van O. L. V., Elverdinghe, 60: mevr. Victor Jacobs, 50 notaris Choppinet, Edinghen, 100 naamloos, Buouhjfc?mevr,,yy eduwe en burggravin Gustaaf du Pare, 4(K) kanun nik Warblings, 50; kanunnik G. Ulens, 100 M. V. H., Ronso, 5 G. B., 3 een inwoner van Angre, 10 onbekend, 0,50 Betsy Riedi, Lanaeken, 20 voor de bek'eering van erjn persoon, 5 om de ware godsvrucht te bekomen, 1,50 voor mijn zalig geluk, Ardoye, 0,50 ter nagedachtenis, Dixmude, 20 penning der weduwe, 1 een priester, Oostende, 5 II. Maria, verhoor mij, Sint- Aubin, 1 Kortrijk, Camille, 5 J. D. L., Iddergem, 1 een rustend priester, Bonse- cours°5 E. H. V., Antweipen, 5 onbe- end. Yper, 1 voor de genezing van Elisa, 0 om de H. Maagd en St. Jozef te bedan- en, 20 Van Campenhoudt 10; F. V. I). Hamme, 5; H. Vader, zegen onze familie en onze ondernemingen, 10 E. II. Didier, Robelmont, 5 ter eere van bet II. Hart, 20 H. H. Schaarbeek, 20 M. D., 5 V. V., uit St..., 20 eene ongelukkige, 2 naam loos. Audenaarde, 5 onbekend, Gheluvelt, 10 L. S., Yper, 2 naamloos, Antwerpen, 20 L. A., id., 5 naamloos, id., 6 onbe kend, id., 10 vergeef ons onze schulden, 5 onbekend, Merxem, 20; M. V.,20; God zegene ons, 20 Grezal, 10 J. M. J., Ant werpen, 10 naamloos, Thienen, 5 naam loos, X. Y., 5 E. H. J. B., De Leyn, West- Vleleren 5 voor Jesus, 5 M. Dufour, St. Huibrechts, 4 naamloos, Zelliclt, 20 T. M. M.,20 naamloos, Luik, 5 E. B., 1 naamloos, Foze-le-Marsal, 5 J. G., Luik, M. en Mevr. M. P., 20 C. F., Kinkem- pois, 20 Victorina Raskin, 2 Totaal: fr. 95,167,39. Men kan zijne inschrijvingen zenden ton bureele van dit blad en aan M. Léon Mallié, sekretaris. Gouden Hoofdstraat, Doornik. artikel die aan dit land drie stemmen in den federalen raad toekent, goedgekeurd met 18 stemmen tegen 9. Spanje. De Spaansche Hamer heeft een wetsvoorstel besproken dat'voor de uitwendi ge schulden van Spanje de uitkeering aan titel voorsteld. Men berekent dat indien dit wetsvoorstel aangenomen wordt het Spaan sche gouvernement rond de 8 millioen ilit de schatkist in de zakken der titelhouders zal moeten storten. Dit wetsvoorstel heeft geen goeden bijval genoten, zelfs bij de liberalen niet. M. Canahjas en Corbiau hebben het kunnen opmerken. Hevige incidenten heb ben plaats gegrepen Men weet dat het Engelsch gouvernement eene ordomotie gestemd heeft, vragende dat de uitbreiding der legervorming weder- landsch zoude beperkt worden. Ter dier gele genheid heeft Sir Edward Grey eene zeer schoone redevoering uitgesproken. Hij zegt dat al die uitgaven, aan uitrusting der legers van land en zee besteed, gansch nutteloos zijn en blijven leiden naar do vermeerdering van lasten. Hij is tevreden over de Duitsch- Russische overeenkomst, die nog op weg van vorming is. Door de Engelsch-Russische overeenkomst is Engeland in eenen aardigon toestand geplaatst, doch gezien den bijval die de redevoering van M. Grey in Duitsch- land geniet, is het misschien niet onmogelijk eene Duitsch-Russisch-Engelsche overeen komst te sluiten. De Gazette d'Allemagne du Nord hot BerlinerTageblatt en de Gazet to do Voss zijn er allen mede Tak koord. Deze laatste zegt zelfs dat het niet on mogelijk zoude zijn van Londen op Parijs te werken en zoo den zoolang betrachten Euro- peeschen vrede en overeenkomst te sluiten. Ongelukkiglijk zijn er ook ander klanken. De Reiehsbote namelijk ziet er eigenlijk eene uitdaging in, om de uillandsehe regee ringen aan le sporen drukking uit te oefenen De volgende Damen worden vereerd met de medalie van eerste Idas voor bewezen diensten aan het lager onderwijs en aan de bewaarscholen. Mme Duys-De Kieper, te Gent Bogaert- Lfgneux. Antwerpen Provoost-Oflenaor, le Vlarnertinghe Sicotti. te Sf Gillis-Waes. Alsook aan de Ileeren Do Marre, to Oultre; Van Langenhove, te Denderleeuw Lem- mens. te Sehoonaerde Xiveile, te Evgen- bilsen. Rcchlstrceksche belastingen. M. Van Hoeck, ontvangor der rcehtstreeksche belas tingen en accijnzen, te Hoegaerde, is ontvau- ger derzelfde belastingen le Haeltert be noemd. 1 echts ééne, en dan nog zeer arme katholieke1 teurs en al zal van kant moeten gesmeten parochie. Heden telt die stad meer dan een worden. Want inen vergete het niet - -AoIian an uit slip en men antwoordt met opslag au ct»u wuiwii. millioen geloovigeti van alle natiën en uit allewordt afslag van het telefoontarief gevraagd standen. Staatkundig Overzicht Turkyë. Naar een officieel bericht in Constant inopel uit gebracht,zouden de zaak gelastigden van Turkyë en Griekenland eene overeenkomst gesloten hebben aangaan de de aan te wenden middelen om de grens gevechten le vermijden. Oostenrijk-Hongarië. Een snelbericlit uit Larissa meldt dat Oostenrijk-lion gar ie negen oorlogschepen naar de golf Volo ge zonden heeftom in geval van oprlog tusschen lurkyë en Griekenlandde stad Saloniqüe te bezeilen. Engeland. In de Engelsche Kamer gaat men voort het budget van zeewezen tc be spreken. Er wordt veel over de luchtvaart als oorlogsmiddel gesproken, dcesjaar zul ten nog twee bestuurbare luchtbollen ge maakt worden. Het leger is reeds in het bezit van 5 vliegtoestellen cn er zijn er nog 1 be sproken. Dultschland. De kommissie van den Reichstag gelast, met het onderzoeken van het wetsvoorstelbetreffende het geven cenee constitutie aan E'sas-Loreincn heeft hare zittingen Dinsdag hernomen. Zij heeft den Vertrek naar Kongo. Aanhoord der Bruxcl les villes, die op 1-S Maart uit Antwerpen naar Kongo vertrekt, zullen zich inschepen Voor de Kompagnic van Kasaï MM. G. Boccar, gerant lc kl., 2e vcrüv; A. Binnet, adjunkt kl, C. do Gorte, gerant 1° kl., 3° vertr. I;. Hermom!, adjunkt 2® kl. E. Nosscnt. adjunkt 2° kl. G. Seger, adjunkt 2° kl. E. Sauvence adjunkt 2e kl. L. V an demortel, adjunkt 2® kl. Voor deSociété Commarciale et Minière du Congo MM. Van Hende en Block, sektor- oversten Van Daele, kqopman. Dupont, Paulus, Mouton, Schelt j ens. Labave, Ste vens Lecat, D'IIaene, Mahy, Pierret, Bastin, Guérard, Paiiriau, Job, Snoeck, Ladsons, Lenders, Kerkels, Henzen, De Pauw.Laloux cnPollie, gerants en Loffot, boekhouder. Het bestuur in Afrika der afdeeling van den Uëlló is toevertrouwd aan kommandant Vervloei, die zicü insgelijks op 18 Maart zal inschepen. Zooals men weet, was M. Ver vloot vroeger adjunkt-overste in Kivu. Mad. Vervloet vergezelt haren echtgenoot. Schepen zich ook nog in M. J. Everacrt, 4® vertrek, die terugkeert naar Kongo voor de Lulonga-Ikélemba, en M. M. Albert, dio voorde 3° maal naar Kongo terugkeert, als gezant van de Equatoriale Congolaise. Zullen zich inschepen te Marseille in be slemming voor Noto, via Mombasa, op 18 Maart MM. J. Pigeon, leider van werken en M. Cambier, klerk-»\ erstc in dienst der mijnen. Zullen zich inschepen le Southampton, ia bestemming voor Katanga, via de Kaap, de 25 Maart MM. Venello, véritikateur der be lastingen 2° klas; De Roo, klerk, 1° klas Raymond Ruxant, Van Riet, Janssens en Ganegem, onder-poluMokommissarissen Fe- nasse, Draux Bruyneol en Gollard, terito- riale agenten, 2° klas Kerkhofs, ltonard en Marïën, klerken. 2® 'klas, en Martel steen houwer.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1