De eerste Indruk. 'T EEN EN 'T ANDER ONZE VOLKSREIS NAAR ROME De moorderij van Dampreiny DAGB1LAD Zeventiende jaargang n' SB. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 19 en Maandag 20 Maart 19tl ABONNEMENTEN: Zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. tp AANKONDIGINGEN s 230, BUREELEN TE BRUSSEL Haachtaehen Steenweg, 230* I S3 BestuurderJ. TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nu ff el-De Genót o. KI. aank. (1 tot 4 ld. reg.) fr. 0.60 3® biadz. (de regel) fr. 0,00 -4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relciamen (per regel) fr. 2.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. ?,i>Ö Reclit. lierstell. (perregel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Met spanning hebben wij de eerste indrukken afgewacht, die zich uit het nieuwe schoolwetsontwerp bij de te genstrevers zouden voordoen. Wij zul len er eei'st een algemeen gedacht over geven Geen enkel goddeloos blad, hetzij van liberalen hetzij van socialis ten kant, heeft het ontwerp goedge keurd, Nu dat wisten wij, en dat heeft de Regeering insgelijks voorzien. Doch, zulks heeft niet nagelaten onzen overwegingsgeest inwerking te zetten. Inderdaad, wat hebben wij bemerkt Den eersten dag, toen de vijanden ken nis kregen van het wetsontwerp, wis ten zij niet wat er op te antwoorden, zij bepaalden zich met eene eenvoudige afkondiging. Wij gevoelden wel wat er haperde In plaats van als recht zinnige menschen, als ware trouwe vaderlanders, hun oordeel te geven over den indruk dien zij gevoelden hij eene eerste lezing, zwegen zij allen om ter meest. Ah de volksvrienden, de kampioenen van het algemeene wel zijn, waar bleven zij wederom? Waar om verstaken zij zich Omdat zij van het ontwerp in -hel eerst geen kwaad konden zeggen... En wat deden zij Ze gingen op zoek, ja op zoek, om toch maar de middelen of het middel te vin den, hoe en waar zij het ontwerp zou den kunnen afbreken; want dat was en dat is het hoofdbelang. De katho lieke regeering mag doen wat zij wil altijd zal men bemerken dat de tegen strevers, in platHs van het goede, liet degelijke, het nuttige, er uit to halen, al liünne krachten- inspannen om er hel mogelijke slechte of min goede uit te halen. En wat is de slechte kant voor de tegenstrevers, want zij hebben er eenen gevonden Het is dat de kloos ters MET HET GELD GAAN LOOPEN. Zoudt ge nu waarlijk het niet uitscha teren vu n hel lachen. Do tegenstrevers weten waarlijk niet meer wat zij wil len Weihoe, de katholieke maat schappelijke werkers,evenals de socia listen vragen sinds jaren, dat kinderen onder de veertien jaar niet meer zou den mogen aangenomen worden in de fabrieken of werkhuizen en de katho lieke regeering geeft lmn zulks, en toch is er geen woordje om de Reg eering geluk te wenschen of haar te bedan ken, van wege de socialisten. De liberalen van hunnen kant, zagen wel ten onrechte, wel is waar in de verplichting de hoogste uitdruk king van het volksgeluk de llegee- ring, hoewel vele, zeer vele katholle1 ken tegen de verplichting zijn, en er de redenen bijvoegen, huldigt in liaar nieuw ontwerp het grondbeginsel der verplichting welnu, de liberalen, in plaats van de Regeering te loven en in alle geval haar daar voor goed te keu ren,vinden er ook niets in daneenc oor logsverklaring. De verplichting is niet straf genoeg Eerst en vooral, wat welen de liberalen daarvan, de wei moet nog in voege komen, hoe kan men dan nu reeds de uitslagen er van kennen? Daarenboven hebben de libe ralen altijd gespol als wij zegden dat zij de in foul zijnde huisvaders zouden straffen met boet en gevang. Zouden de liberalen dan waarlijk ons land heel en al op zijn Pruisisch willen inricli ten? Dan zullen ze nog lang mogen wachten! Het is immers genoeg ge welen, dat de Belgen uit hunnen aard en in hun bloed wars zijn aan allen uit- wendigen dwang ten allerhoogste hunnen zij de allernoodzakelijkste ver plichling veilen maar buitendien wil len zij vrij zijn en vrij blijvenAl het geroep en het geschreeuw der tegen strevers, overliet verplicht onderwijs, is dus niet ingegeven, gelijk wij het overigens dikwijls hebben geschreven, door hunne liefde tot het onderwijs, of hunne genegenheid tot het volkskind. Neen, liberalen en socialisten beoogen alleen de goddeloosheid te verspreiden, en eens dit doel bereikt, dan zijn zij tevreden. Daartegen zal geheel het Belgische volk zich verzetten voet voor voet., stuk voor stuk, en vuist voor vuist, zullen wij de zielen onzer kleinen ver dedigen met al de middelen die ons behooren,en met al de overtuiging die ons bezielt. En tusschen die 2 kampen zal het Belgische volk, uitspraak doen Verjaringen. 19 Maart 1839. Met 58 stemmen tegen 42 stemt de Kamer tiet traktaat der XXIV artikels door netwelk een gedeelte van Limburg en Luxemburg aan tlolland teruggeschonken worden. M. Gen- debien stemt tegen, 380,000 keeren tegen, ïamens 380,000 Belgen welke voor de vrees o-eslachtoilërd worden. Hij geeft zijn ontslag als volksverteg nwoordiger. 20 Maart 1832. Tijdens de beraad slaging over de bejrrooting van het ministerie van justieie, zegt M. Delhougne dat het ambt van bestuurder van dit beheer nutteloos is en dat het kan toevertrouwd worden aan een magistraat van het verbrekingshof. 20 Maart 1857. M. Orts vraagt in lichtingen over het getal en het doel dei- geestelijke congregatiën. M. Dumortier zegt dal indien het bestuur zulU© onbillijke vraag instemt, er geene rede beslaat om denzelven maatregel niet aan de Logiën toe te passen. Het katholiek ministerie belooft aan M. Orts de gevraagde inlichtingen. Nieuw geneesmiddel tegen de tering. Zekere dokter Bayle, men zegt niet waar hij woont, geeft aan de tering lijders die hij verzorgt, rauwe verkensmilt te eten* lot 50 grammen daags. Hij zegt dat de goede uitwerksels zich weldra doen gevoelende algemeene toestand verbetert en de plaatselijke aandoeningen genezen. Of dat nu bepaald uitgemaakt is, kunnen we niet verzekeren. In alle geval het middel is niet kostelijk en in liet bereik van alle beurzen. Men kan er niets bij verliezen liet eens te beproeven. Misschien geeft liet ook goede uitslagen in het eene geval en geene in het andere. Voorde Tooneelkringen. Als antwoord op eene klacht van tooneel kringen, die te veel geplaagd werden voor schrijversrechlen, herinnert de Patriote dal er eene overeenkomst tusschen het natio naal verbond van tooneelkringen en de maat schappij voor schrijversrechten bestaat, wel ke deze rechten als volgt bepaalt In de Brusselsche omschrijving, provin ciale hoofdplaatsen en steden van meer dan 10,000 inwoners 8 frank voor een bedrijf, 12 frank voor twee bedrijven, 18 frank voor drie en meer bedrijven. In gemeenten van 15,000 lot 10.000 in woners G frank voor een bedrijf. 10 fr. voor twee bedrijven, 15 frank voor drie of moer bedrijven. In gemeenten van min dan 15,000 in woners 1 frank voor een bedrijf, 7 fr. voor twee bedrijven, 10 frank voor drie of meer bedrijven. De tarieven zijn opgemaakt met bet voor behoud dat de oorlof om liet stuk te spelen altijd voorafgaandelijk moet gevraagd wor den, en de schrijver liet recht heeft andere voorwaarden te stellen. Voor nieuwe stukken die bijval hebben, vragen de schrijvers dik wijls meer, en met. reden, zegt het blad. Er zijn inderdaad maatschappijen die meenen dat schrijvers van den dauw kunnen leven. Koningin Elisabeth, meldde een telegram, is in bot winterpaleis van Louqsor gebleven, terwijl Koning Albreclit hooger bot land introk en naar Aoussan reisde. Louqsor, waar de Koningin verblijft, is wet liet eigenaardigste van gansch Egypte. Op die plaats, op de boorden van den stroom, verhief zicli eens Thebéz., de vermaarde stad met honderd poorten die zoo lang de voor- naamsle^stad van Egypte was. Alhoewel er veel van haren ouden rijkdom werd overge bracht naar Rome' en naar onze moderne sleden, blijft er ter plaats nog genoeg over om den reiziger een denkbeeld le geven van -baren luister van weleer. Nog dagelijks baalt men uit liet oude puin schatten tè voorscbijn en de oude fellahs die men er ontmoet, drijven allen handel in antikiteiton. De revues. De minister van oorlog heeft besloten dat do soldalen, in onbepaald verlof, en die voor de schiet- of legeroefenin- gen binnengeroepen worden, zich hetzelfde 'jaar niet meer moeten aanbieden voor de revue. Staatkundig Overzicht Spanje. Eindelijk is de uitkeeringstoet der Buitenlandsche schuldgcslemdgeraakt. Er zal gedurende 50 jaar eene jaardooding van C.542.302 gouden pesetas aan besleed wordenwelke zirh bij de 41.432.OOOpesetas roegen welke aan de intresten besteed toer den. Ingeval de gang der Beursde titels minder toaarde gce/t dan de nominale waar de, zullen de icilhéeringen bj opbod plaats hebben terwijl in tegenovergesteld geval de uit keer ing bij loting zal geschieden. China. Uit cjficieelc bron wordt beves tigd, dat China geneigd is, toe te geven aan de eischen van Bustand. liet gevaar van een gewapend kón flikt is dus vermeden, doch nu stuat China voor een nieuic gevaar het Chineesch volk is zeer misnoegd over de bui tenlandsche politiek en eischt de bijeenroe ping van den Keizerlijken Raad. Daar is weinig goeds van te verwachten. Frankrijk. In de Kamerzitting van Donderdag tcevd de pensioen kioestie do Fransche spoor wegicerklieden besprokeaHt Fransch gouvernement heeft er de spoor weg werklieden een pensioen, toegestaan waarvoor het geen cent behoeft uit te geven. De 240 miljoen noodig voor het jiensioen zullen uit de kas der spoomcegmaatschup- ■pijen, aandeelhouders enz., moeten betaald worden. Natuurlijk z jn.de spooncpgroerklieden te vredendoch t valt te zien of degenen diedr 240 miljoen moeten afleggen ook zoo tevre den zlillen zijn. IIcL is in alle geval niet moeilijkaldus schoone pensioenen te vcr- leenen aan de spooncegwerkheden. Holland. De Tweede. Hollandschc Ka mer heeft Vrijdag met 60 stemmen tegen 3o het wetsontwerp (er beteugeling der onzedig- heid goedgekeurd. De liberalen Stpmden tegen, omdat volgens hen het ontwerp te streng was. Tweede Vervolg Gedurende 40 minuten rollen we onder den Gothardberg, om con afstand le dekket van vijf mijlen, zooiels als van Aalst naar Brussel. Daar de trein bij stoomtuigen wordt getrokken, hoeven alle vensters dicht ge sloten te zijn voor het afweren van den rook en het stofdie den tunnel vervullen bij den doortocht van den trein. Wel is waar zijn ei ther en daar luchtsehouwen gemaakt en windmakende toestellen ingericht ten einde rook en stof te verdrijven en tezelverlijd ook gedurig versche lucht in den ouderaardschen gang te brengen. Nochtans na weinigen tijd, vindt men hel bang en besloten en zou men naar eene of andere vensterspleet zich rekken om versche lucht in le ademen, zoowat gelijk de visschen naar de oppervlak te gapen als he water door verderfelijke vochten bezoedeld on verstikkend gemaakt is. Midden in den tunnel is er eene statie waar de trein stopt daar zijn bewakers aange steld om den goeden gang in alles te ver zekeren en om, in voorkomend geval, hulp aan te brengen indien iets kwam le haperen. Daar ook is er een groote luchtstroom aan gewend door machtige windmakers en is er middel om voorraad van versche lucht op te doen door open vensters tot het voltrek ken van den doortocht. Gelijk alles op een einde uitloopt, zoo ko men wo ook aan den uitgang van den tunnel, aan den Zuiderkant der Alpen, en een steeds aangroeiend schomerlieht is de gewenschb voorbode van het reeds zoo druk betrachte daglicht. Eindelijk schieten we uit den grond en terwijl we de door liet licht verbijsterde oogen door nijpen en wrijven naar de schit terende lichtstralen schikken,zijn allerzijds de vensters opengerukt om aan de te lang bevan gen longen eene overmaat van ver-sche en zoele lucht te gunnen. Zoo ontsnapt ons schier het zicht van het dorpje Airoio, boven hetwelk de spoorbaan uit den Gothardberg- komt schieten, lang eene brug over den Tessinvloed geworpen. DeTessin is een bergvloed, zooals de Reuss, die zijn oorsprong neemt aan den overkant der Alpen, bij de toppen van den Golhard Eerst zakt do vloed in zachte belling en kron kelend door de vallei van Tremola, in de welke Airoio zich uitstrekt, maar wat verder stort bij bruisend neder door de Levan- tina vallei naar het Lago Maggiore (Lac Ma jeur).Dit Meerontvangt het meei'endeel zijner wateren uit de Tessin en strekt zich Zuid waarts uit, half op liet Zwitserscli grondge bied en half in het Noorderdeel van Lombar- dië, Italiaansche provincie, diede stad Milaan tot hoofdplaats heeft. Bij het Ilaliaansch uiteinde van liet Mag giore- Meer, vloeit weder de Tessin, als een I reeds belangrijke rivier,dwars door Lombar- dië, bespeelt Pavia en Plaisance en vormt omtrent Cremona, met andere samemvloeien- de rivieren, don broeden lY>,een belangrijken stroom, die tusschen Bologne cn Venetië, zich in de Adrialische zee werpt.Tusschen die twee voornoemde steden zullen we dan ook over den PO rijden, en ons te dier gelegen heid zijn ooraprong herinneren, op de toppen der Alpen. Zoo zagen we een beekje opwas se,n tot een groeten breeden stroom, die be langrijke provinciën bedrijvig en vruchtbaar maakt. Moge «De Volksstem» zoo ook haren bijval immer zien aangroeien in uitbreiding en kracht en weldra een machtige stroom zien worden tot bet voeren der katholieke denkwijze door Vlaamsch België Airoio is een bergdorpje van een zeker be lang, -zeer geschikt voor het zomerverblijf der Noorder-Italianen, gedurende het bran dend jaargetijde. Men vindt er betrekkelijk vele afspanningen en gasthoven, zeer netjes gerangschikt langsheen de ijzeren baan, ter wijl de bergvloed midden door het dorpje bruist. Als wanneer we van op de hoogte (omtrent 3000 meters) een oogslag werpen op de af hellende bergketen, sehijnt het ons als reden we tusschen de haren eener onlsluimige zee, die, alhoewel ze onbewegelijk stil staat,noch tans schijnt eenigzins te golven, daar we zelf op den Irein voor do toppen bewegen. Wo dalen nu langzaam do helling af en nu hijgt en zucht de trein niet meer maar sist cn krijscht onder het nijpen van den rem, die hel rollen der wielen temt om het naar beneden stormen te beletten.Schier de gansche neder- tucht geschiedt langs den linker oever van den Tessinvloed, waar ook de breede berg- baan loopt, we zwenken niet meer over en weer boven het water, zoodat we maar wei nige bruggen op de baan tegenkomen. De zichten die zich voor ons oogen ont rollen, gelijken alleszins de landschappon welke we te zien kregen bij den optocht. We komen beurtelings door de dorpjes Faido, Daverga, Giornico, Biasca, Claro, Arbedo en eindelijk komen we te Bellinzona waar de Spoorbaan zich iiftwee takken splitst, de ëci.e gaande langsheen de Tessin naar het Mag- gïore-Meer en do andere, die wij volgen, afzakkende naar het Meer van Lugano, waar we welhaast in het midden zullen overrijden. Bij don aftocht is er bijzonder op te mer ken dat we vier verschillige spiraal-banen over water en valleien en door tunnels heb ben door te trekken de eerste is de spiraal baan van Piottino de tweede die van Prato de derde, die van Pianotondo en de vierde is de spiraal-baan van Travi, in de nabijheid van het dorpje Giornico. We zulien slechts de twee bijzonderste beschrijven. Voorwaarden der Reis. Onze Reis naar Rome wordt toevertrouwd aan de Agencie COOK Son, de zeer voordeelig gekende Reis agencie van Londen. Een afgevaardigde van Cook's bureel te Brussel, zal onze groep ver gezellen. In de bieronder aangeduide prijzen zijn he re oen 1) Het ijzerenweg-biljet van Brussel (Noord) naar Luzern, Bazel, Milaan, Genua, Rome, Florencië, Veuetie, Milaan, Luzern en Brussel (Noord). 2) De hotelkosten, begrijpende a) De maaltijden onder wege (spijswagen of statiebuffet) b) Het vervoer in omnibus van de statie naar het hotel, heen en weder. c) Het nachtverblijf, dienst en verlichting in de Hotels. d) Het raorgendontbijt met koffie, thé of chokolade. e) Het klein middagmaal (déjeuner a la fourchette). f) Het avonddiner (groote maaltijd). Er zal een halve flesch wijn per persoon bij elk noen maaltijd en avonddiner opgediend worden. g) Het drinkgeld aan hot personeel der Gasthoven. De eerste dienst der Reis is het opdienen van het ontbijt ter spijszaal te Bazel bij liet vertrek (2e dag) en do laatste dienst is het avondmaal Ier spijszaal te Luzern (11° dag) bij de terugkomst. De aangeduide Hotels zijn 1)Voor de reizigers van 2° klaste Milaan, het Hotel du Nord le Rome, het Hotel de Milan leFlorehtië, het Hotel Métro pole te Venetië, het Hotel Victoria. 2) Voor de reizigers van 3® klas te Milaan het Hotel Concordia of liet Hotel Italia te Rome, het Hotel de Genève te Flo rence, het Hotel Parlamento en le Venetie, het Hotel Cavaletto of het Hotel Bella Ve nezia. Prijzen der Reis Onze reis naar Rome wordt ondernomen bij aanbesteding (a forfait), 't is te zeggen twee honderd tachtig franken (2S0 fr.), le betalen door tachtig te hel jkschc stortin gen van drie franken en vijftig centiemen 3,50 fr.) De som, voor de reizigers van 3® klas, is bepaald op twee honderd frank. (200 fr.) le betalen Idoor tachtig iceke/ijksche stort,.:gen van twee franken vij/hg centie men (2,50 fr.). Al de personen die van den Staat een koe ion kunnen bekomen, voor onze--reis, kunnen its boialuig van 125 fr. in derde klas en 150 fr. in tweede klas, met ons de reis mede maken. Voor die som genieten zij al de voordeelen der andere reizigers, zooals slapen, dienst, verlichting, ontbijt, noenmaal, avondmaal, wijn, onkosten van vervoer naar hotels, sta tie, drinkgeld, enz. Elke inschrijver die zou belet zijn de reis te ondernemen, kan tot eonige dagen voor het vertrek, zijn gestort geld wedereischen, mils een verlies van vijf per cent op het be loop der ingeschreven klas. De eerste slorling is in den loop der week van 13 tot 19 Februari 1911 gedaan geweest. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich tot het bureel der VOLKSSTEM. Inschrijvers (derde lijst). 111. M. Domien Van Geert, Aalst. 112. M™ 113. Van Geert-Stuckens, Merchtem. 114. M. Leon De Vos, Aalst. 115. J. Claes, Antwerpen. 116. r Frans Van Kerkliove. Aalst. 117. Jan De Smet, Jemelle. 118. Felix Van Landuyt, Haeltert. 119. E. H. X. Pastoor. 120. Mej. Jeanne Vevlinden, Aalst. 121. M. Albrecht Verliiiden, Brussel. 122. Karei Verlinden, Brussel. 123. Jozef Bouckaert, St. Lievens-Essclie. 124. A igust Bouckaert, Gent. 125. Mm* 126. E. H Bervoets, Best. Priester, Tcrnath. 127. M. B. De Leeuw, Teralphene. 128. Amand Eeman, Denderhautem. 129. Mej. Eniilio 130. M. Jozef Goedertier, Wet teren. 131. - 132. M. Jozef Meganck-Hautson, Wetteren. 133. Albrecht Leirens, Wetteren. 134. Leopold Bosteels, Aalst. 135. Eerw, lieer X., Pastoor. 136. Mej. Maria Bruggeman, Brussel. 137. Maria Spreutels, Brussel. 138. Mmc Adolf Paret. Isegliem. 139. M. Gustaat' De Winter, Wetteren, 140. Victor Deghels, Aalst. Dé personen, die voor het einde der mnand niet ingeschreven zijn, en de reis willen medemaken, zullen eene verhooging van 10 °/o moeten betalen op de reeds gestorte gelden. Eene konfrontatie. Gisteren morgend kwam de vrouw van een der aangehoudenen op bet,paleis van Justieie te Chaleroi, en vroeg om er den on derzoeksrechter, M. Van Dam, met liet on derzoek dm- zaak van Charleroi gelast, te mogen spreken. In zijne tegenwoordigheid gebracht, vroeg zij aan den magistraat om met haren echtge noot gekonfronteerd to worden Mijn ma;» zal mij alles zeggen, de geheele waarheid Hij weet ongetwijfeld meer dan hij zegt, doch, zelf is hij niet in slaat om ecno mis daad te bedrijven, zegde zij. Op haar herhaald aandringen, stond do onderzoeksrechter eindelijk de konfrontatie toe. Ondanks liet gesmeek zijner vrouw, liiekl de aangehoudeno echter staan dat hij al ge zegd had wat hij wist. Ziende dat alle pogingen om iets los le krijgen vruchteloos bleven, moest de onder zoeksrechter ton slotte den aangehoudene terug doen opsluiten, terwijl do vrouw licel bedroefd naar huis terugkeerde. Het onderzoek Gisteren, tijdens liet onderzoek, hebben de verschillige aangehoudenen zich nog al geducht uitgescholden. De persoon die de beschuldigingen uilge- braclil had, hield alles staan wat hij tot hier toe gezegd liad. De kerel, die liet eerst zou moeten over de» misdaad geklapt hebben, beweert dat hij d(\o dag der moord den anderen aangehoudene Liet gezien heeft. Nu, zijn broeder beweer! het tegendeel. De vader van een der aangehoudenen is aan den onderzoeksrechter kouien verklaren, dat de dronken persoon, die do eerste bf mits eene vooraf bepaalde som, volgens do sc'nuldigingen uitbracht, nu iiaar Frankrijk hierboven gemelde voorwaarden. Die som is, i gevlucht is. Wat zou er daar nu onder voor dc reizigers van 26 klas, bepaald op j schuilen

De Volksstem | 1911 | | pagina 1