EVELINE'S OVERWINNING. 1 Noodige uitleg. Aan onze Lezers S 'T EEN EN 'T ANDER Reeks brieven van 1. Vincent Dieriox :o G- no 3L-. 30 De moordeiij van Bam premy WEINIG ERNSTIG I Zeventiende jaargang nr 08. Een muur ingestort te Brussel. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 22 Maart 191 f DE VO ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <|f> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. TE BRUSSEL 230, ESaachtschen Steenweg, 230. KI. aauk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 8e biauz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 J f Ons prachtig mengelwerk, Edele Zelfopoffering loopt ten einde. Weldra zullen onze lezers vernemen, hoe de hoofdpersonen van dat "boeiend verhaal aan het einde hunner droeve wederwaardigheden komen, en eindelijk een verdiend geluk mogen genieten. Steeds doordrongen van de gedachte, onze lezers goede, degelijke en tevens aangename lezing te verschaffen, hebben wij ons op zoek gpzet, om een mengelwerk te vinden, dat waardig Edele Zelfopoffering zou opvolgen. Na lang zoekens hebben wij de hand gelegd, op een echt pereltje. EVELSÉE'S OVERWINNBRIG een verhaal uit Ierland, ten tijde van Cromwell, mag voorzeker onder de beste Engelsche werken gerekend worden. liet is een meesterstuk. Wij betwijfelen het niet, of onze lezers zullen het met hetzelfde genoegen als ons tegenwoordig mengelwerk lezen, bewaren en herlezen. Het is ten andere een werk, dat gerust door elkeen mag gelezen worden. Leest dus Wi'ijsüsfj aanst. in De Volksstem het eerste nummer van De volksvertegenwoordigers stor ten andermaal een vloed van welspre kendheid uit tijdens de bespreking dei- pensioenwet voor de mijnwerkers. Tussehen de verschillende redevoe ringen, te beginnen met deze van mi nister Hubert gevolgend door deze van de heeren Mabille, Maroille, Ver- steylen, Mansart en Denis, willen wij in dit artikel vooral eenige punten uit de redevoering van M. Mansart be spreken. Mijnheer Mansart is een socialistische volksvertegenwoordiger, het moet triton niet al te zeer verwon deren, dat hij in zijne redevoering' weinig of geono rekening houdt met de wetenschappelijke gegevens en grond slagen waarop iedere ernstige wetge ving moet steunen, maar dat hij er zich vooral op toelegt,het hart van den mijn werker te treffen; hij richt zich hoofd zakelijk tot het gevoelen, hoewel de billijkheid erlangt dat men evenzeer, en zelfs in deze gevallen, veel meer moet bekommerd zijn om de verstan delijke, wetenschappelijke zijde. In zijn spreekwoord van Vrijdag 17 Maart, heeft M. Mansart uitsluitelijk voor doel gehad hoe wel hij het schijnt te ontkennen,doch juist die ont kenning blijkt voor ons eene bekente nis, de mijnwerkers tot hem te trek ken, door vele sehoone woorden. Ilij heeft de menschen de waalheid niet willen of niet durven zeggen, hoewel deze nochtans alleen ware vrienden mo gen genoemd worden, die u de waar heid uwer daden voor oogen durven leggen; al die sehoone gezochte woor denkan men best betitelen door volks vleierij. En volksvleiers zijn geene vrienden, do.ch wel de ergste vijanden van. hel volk. Wij geven daarover eenige staaltjes. Men klaagt, zegt M. Mansart, dat de arbeider naar de herberg gaatde waarheid is dat zoo bij er gaat, zulks het meest gebeurt om zijne ellenden en pijnen te vergeten... Verder De champagne, de paarden, de auto mobielen, al dit geld, is men verschul digd aan liet zweet der arbeiders. Een derde staaltje op 10 a 12jari- gen ouderdom dalen do mijnwerkers in de mijnen. Daar moet ge rekening van houden Terwijl uwe advokaten, uwe geneesheeren, uwe onderwijzers hun leven aangenaam sleten op de school, putten wij ons reeds uit in het onderaardsehe werk der mijnen Dat zijn de bijzonderste punten van deze socialistische redevoering. Als men zulks leest, moet men dan niet be kennen, dat liet er bij die mannen maar op aankomt, het lagere volk, de gewone mensehon te vleien. Neen zulke werking' is geene werking die getuigt van volksliefde, maar wel eene die getuigt van echte volksvleierij Wat hel eerste punt betreft, de oor zaak opgevende van de lierbergverkee- ring door de arbeiders, wij gelooven dat in algemeenen regel die oorzaak ongegrond is. Doet zelf een onderzoek en zegt dan of het de arbeiders zijn met het kleinste loon, die het meest in de herberg liggen? Zouden er in ons land wel grooter drinkebroeders zijn dan de glasblazers, on zou men ons eene reeks arbeiders kunnen opsom men, die zooveel geld Verdienen als deze glasblazers? De diamantslijpers verdienen ook veel geld en zijn het de diamantslijpers niet die vooral ge kend zijn om hun groot verteer in de drankhuizen Neen, beste Mansart, de oorzaak van het drankmisbruik moet elders, moet in eene grootere en hoogere oorzaak gezocht worden. De champagne, de paarden en de automobielen is men verschuldigd aan de arbeiders, zegt ge. Laat ons eens onderzoeken de champagne en de paarden komen uit de natuur en zelfs zonder arbeiders zouden er even wel ook champagne en paarden zijn. Wat de automobielen betreft, die dan ken wij aan het schrandere vernuft der geleerden het is dank aan do weten schap, dat men die tuigen tot gemak der maatschappij heeft kunnen invoe ren. Overdrijven wij dus niet. liet zelfde moet gezegd van het zoogezegd pleizierlijk schoolleven van geneeshee ren, advokaten en onderwijzers. Had M. Mansart het zelf doorstaan, hij zou er geheel zeker een ander gedacht over hebben. Van den eenen kant alles in 't zwart zien, en van don anderen alles in 't wit, dat is niet ernstig. De waar heid is in 't midden. De studenten, vooral dezen die in de gestichten opge sloten zitten, snakken aanhoudend naar den dag, dat zij ook eens de vrij beid mogen genieten. Daarenboven die sociale toestanden, met hun nood zakelijk onderscheid, zullen immer blijven bestaan. liet is dus niet recht vaardig en niet rechtzinnig, de men schen daarover ganseh verkeerde ge dachten te geven... len toekent, zal verworpen worden door de Zwilsersche en de Italiaansche parlementen. De slad en de provincie Genua, hebben reeds aan de Italiaansche regeering een re kwest gezonden om te vragen dat Zwitser land de 6,800,000 frank zou teruggeven, welke zij (stad en provincie van Genua) heb ben gestort bij het aanleggen van de Gothard- ijzerenweg. Groaie eer voor eenen eSag- bSadscüirïjwer, Zondag, was het te Brussel, zooals wij gemeld hebben, alge- meene vergadering van den Bond der Bel gische Drukpers, die daaromtrent de alge meenheid vereenigt van al de dagbïadschrij vers van België, gelijk tot welke denkwijze zij beliooren 1G7 leden waren aanwezig.- De Gazette van Brugge schrijft Heer Neut. bestuurder der Patrie van Brugge, werd gekozen. Het is enkel de tweede maal, sedert het bestaan van den Bond der Belgische Druk pers, dat een dagbladschrijver, die van Brussel .niet ia, tot het ambt van voorzitter verheven wordt. De eerste en eenige die, tot nu toe, in dit gëval verkeerde, was heer Goemaere, stichter van den Bond. De gjartij de** De Commune van Parijs Dat woord verwekt, nog- altijd, eene huivering1, 't Is niet tc verwonderen, 't Was een moorde naars- en brandstichterswerk. De Commu nards vermoordden den aartsbisschop van Parijs, den voorzitter van bet verbrekingshof priesters, kloosterlingen, burgers, werklie den, gendarmen, policieag.enten zij staken •ansche kwartieren in brand. Zaterdag, 18 Maart verjaarde bet. Ter dier gelegenheid kondigde Vooruit een feestnummer af om de moordenaars en de brandstichters der Commune als belden voor te stellen en als voorloopers der huidige socialisten aan te bieden. Men ziet wat de socialistische partij is en wil. Nieuwe verklaringen Gustaaf Rucarme, die dronkaard, door wiens verklaringen vijf personen aangehou den werden onder verdenking in de misdaad medeplichtig g-eweest te zijn, beeft gisteren nieuwe verklaringen gedaan. Hij zou namelijk te Jumet in een koffiehuis verklaard hebben, dat de moordenaars den E. II. De Jongh zijn slaaphemd uitgetrokken hebben en dat zij slechts 450 fr. in bankbrief jes gestolen hadden. Zulks zal nu natuurlijk onderzocht worden. Verscheidene andero verklaringen werden ook nog gedaan. Er wordt echter niet veel belang aan gehecht. Zoo heeft een dagbladverkooper, zekeren F..., verklaard dat hij een zestal dagen na de moorderij, drie kerels ontmoet heeft, waarvan hij slechts een flauw signalement kon geven. Een der kerels zegde Wij heb ben den pastoor van Dantpremy vermoord en alle priesters moeten er aan. Eene nieuwe aanhouding. Zondag namiddag werd te Marchienne-au- Pont eene nieuwe aanhouding gedaan. Na ondervraging werd deze aangehoudene, Maandag morgend terug in vrijheid gesteld. Het onderzoek gestaakt. Het onderzoek zal waarschijnlijk een acht tal dagen moeten gestaakt worden, daar de vijf aangehoudenen beroep aangeteekend hebben tegen de bekrachtiging van hun aan houdingsmandaat. \fes'jarïiige?ï. 22 Maart 1805. In antwoord aan het protest der bisschoppen tegen de wet over de studiebeurzen, schrijft Koning Leopold I aan Kardinaal Slerckx, aartsbisschop van Mechelen, een brief in den- welke hij den afkeer uitdrukt met denwelke hij deze wet geteekend heeft. Ilij heeft en kel, zoo zegt hij, aan politieke redens gehoor gegeven. 22 Maart 1890. Dood van Mgr De Haerne. 22 Maart 1900. De Aartshertogin Stephanie treedt in huwelijk met den graaf Lonyai. Tegen den afkoop aan tien BottSsard-ijzes-emveg.—De strijd tegen het verdrag van den Gothard, voor den afkoop van den Colhard-ijzerenweg, door het Zwitsersch Verhond, wordt levendig voortgezet in Zwitserland en in Italië. Men mag voorzien dat dit verdrag, dat reeds goedgekeurd werd door Duitschland on dat aan dit laatste land aanzienlijke voordoe- De hoofdman der socialisten heeft weerom eene verschrikkelijke zaak ontdekt. Thans is het niet te Muysen, maar wel in het Atheneum van Brugge, dat het. is voorgevallen. Wij leggen de zaak in enkele woorden uit. Eenige liherale'huisvaders hadden eene maatschappij geslicht, waaraan zij den naam gaven van Kring der studenten van het Atheneum». De liberalen denken verduiveld overal, dat hun alles is toegelaten. De prefekt van het Atheneum schreef aan den kring dat het ver boden was, zulken naam aan te nemen, zon der de goedkeuring van de overheid van "hel Atheneum. De liberalen zochten niet eens tegen te stribbelen zoo goed gevoelden zij hunnen misslag zij veranderden den naam van den kring in Jeunesse Progressiste Indien kring was er eene boekerij gesticht, waar de studenten boeken konden komen ontleenen. Een der studenten had een hoek gevraagd, en het hook was ver van goed te zijn; hij kwam er mede naar het Atheneum. De leeraars be- onden zulks cn er kwam natuurlijk verbod, zooals het duidelijk in het reglement staat. De prefekt stuurde een brief naar al de ouders, hunne aandacht roepende op den verderfe lijker invloed van de slechte lezing en tevens nam hij de gelegengeid te haat, om de ouders de punten van 't reglement te verwittigen, waarin staat geschreven dat de overheid van het gesticht, zoowel binnen als huiten het ge sticht, toezicht moeten uitoefenen op den handel en wandel der leerlingen en op hunne lezingen De prefekt vroeg de ouders dien brief te onderteekenen en terug te zenden. Al de ouders, we gelooven dal het 356 is be halve 2 voldeden aan liet verzoek van den prefektdoch die twee anderen men moet niet vragen of het fanatieke politiekers zijn zochten last en hadden het. briefken onge- teekend mee teruggegeven. Een der twee leerlingen had daarvoor een uur schoolblij ven of retenue gekregen was liefj orndat men dacht dat hij het niet wilde laten teeke nen of was het een misverstand, we weten het niet. Eene zaak is zeker, het is dat M. Vandevelde, het' noodig en onvermijdelijk heeft gevonden, daar M. den minister over te ondervragen. Staat het nu maar uilonder vraging in het parlement omdat een leerling- een uur heeft moeten in 't school blijven 1 En het is met zulke nietige, onnoozele voor vallen, dat zelfs de leider der socialisten zich bezighoudt. ]Ioe belachelijk! hoe belachelijk We meenen, dat de heeren volksvertegen woordigers toch niet gekozen worden, om zich met zulk werk bezig te houden. Er is ernstiger arbeid te verrichten ook kunnen wij niet aannemen, dat zelfs de ge dwongen lezers van de socialistische bladen, op den duur niet zullen gaan verstaan, waar men hen naartoe leidt Immers, het is kinder spel dat door sommige roode gekozenen uit gestoken wordt. Voor ons wafe het nog zoo erg niet.doch voor de, welvaart en de voor uitgang van 't land, is het geheel anders 1 Staatkundig Overzicht Turkey. De Turksehe minister van OorlogChefket Poeha, heeft gisteren eene belangrijkeredevoering uitgesprokenwaar in hij bijzonderlijk het militair programma van het kabinet uitlegde. De jaarlijksche vermeerdering van uit gaven zal 6,500,000 Turksehe ponden be dragen. Daarmede zal de minister Oorlog 105 bataljons voetvolk23 batterijen bergge- schvt, 53 bataljons grenswachten93 afdec- lingen mitrailjeuzcn, 17krijgsscholen enz. enz. oprichten. De minister legde uit icqar- om deze troepenvermeerderingen noodig zijn. Hij verklaardedat hij niet zinnens was de Turksehe vlag te gaan planten tc Sofia of te At henen, doch dat het noodig was dat hij bleef wapperen te Janina, Scu tari en Andrinopel. Zekerheidshalvehad Chefket Pacha, liever geen uitleg te geven over de verdeeling van hei budget'. Rusland. De Chineesche nota, ontvan gen in antwoord op de tweede Russische eischenis te Sl Petersburg aangekomen. Dit antwoord is in zeer vriendelijke en toe gevende bewoordingen opgesteld. China kent aan Rusland het recht toe, een consul te benoemen te Kobdoen geeft, de toe lating aan Rusland vrijelijk handel te drijven in Mongolië en in alle landstreken boven den Muur gelegen. Nopens de kwestie van den terugvoer van Chineeschen thee, komende uit Rusland, blijft de nota stom. Marokko. De Daily Telegraph deelt een telegram uit Tanger mede, meldende dat de troepen van Moulez-Hafid er in ge lukt zijn Fez te bereiken. Zij zullen er de stad tegen de Beni,M. Tirsverdedigen. De troepen aangevoerd door de Fr ansche offi cierenblijven nog steeds door de stammen van Ghale omsingeld. Italië. M. Luzzatti, de leider van het ontslaggevend kabinetheeft eene nota afge kondigd, om het ontslag van het ministerie uit te leggen. M. Luzzatti verklaardedat aangezien het grootste deel der radikalen Zaterdag tegen het ministerie gestemd had, twee ministersM.M. Sacchi en Credaro, hun ontslag aangeboden hadden. Alsdan besloot heel het kabinet zijn ontslag tc geven. Vormeersch is van Poperinghe. Zijn ouders, zegt hij mij, zijn overleden, en zijn broeder, reeds in Kongo, heeft hem zoo dik» wijls geschreven dat het leven er voordeelig,< en aangenaam is, dat hij niet langer weer stond aan de begeerte in 't nieuw vaderland hij zijn broeder te gaan. Onze West-Vlaming- is een ootmoedige kloeke boer,die met kennis van zaken over landbouw spreekt. Pieter Cosyn, van Burst hij Soltegem, zorgt voor de goede faam der brave men schen van 't arrondissement Aalst De zeven Belgen, die hier op boot zijn, noemen hem Kozijn Pieter, daar die VTaamsehe jongen, door zijne .godsdienstigheid, voor ieder van hen een ware kozijn is. Hij is de verkleefde Donatus Kwik van 't gezelschap De schepelingen der eerste klas vinden waarlijk lust met die drie werkers le gaan pralen over landbouw. Dit driemanschap is hot vak practisch en Iheoristisch machtig. Wanneer de meerderheid der Negers op de hoogte dezer dapperen zullen zijn, dun zal het vruchtbaar Kongoland welhaast een paradijs gelijken.' De vijf heerschappen met wie ik aan tafel zit, zijn HH. IlenneLhon, Prunelle, Dyck- mans, De Neuter en Goor. HH. Hennelhon en Prunelle zijn Walen. M. Hennethcn vertrekt voor de tweede maal naar Kongo, tot hem nemen wij dagelijks onzen toevlucht om de een of andere inlichting te bekomen over de Ivongoleesche landstre ken, de zeden en gebruiken, maar bijzonder nopens de inlandsche gewestspraken. Onze irilichler kent de Kongostreek gelijk wij België. liet Staatsbestuur moet tevreden ge weest zijn over de uitslagen van zijn eerste verblijf in Afrika, daar het niet aarzelt hem als reisgezel te geven aan lieer ingenieur Leplae. Prunelle, kloeke Waalsche boer, zwart van voorkomen, was lange jaren werk zaam, in Amerika, op groole pachthoeven. Alle landbouwwerktuigen kon hij in bewe ging brengen en gebruiken. Hij trekt naar Katanga onder het gebied van de landbouw ingenieurs Dyckrnans en De Neuter. M. Dyckrnans, een ondervindingrijlce man, heeft, even als M. De Neufer, in verschil lende werelddeelen bewijs gegeven van be kwaamheid in zaken tabakteelt, koffie- on caoutchouc planterijen. M. Georges Goor, een verstandige en pit tige reismakker, is luitenant bij het Belgisch Zeewezen. Hij zal eigenlijk geen deel maken van den landbouwgroep-Leplae. M. Goor is, door een bijzondere maat schappij, gelast met een onderzoek over het voordeeligste dat er te doen valt met de vischrijke Tanganika en Moeromeeren, aan don Oostkant van Kongo. Hij is wel voorzien van alle tuigen en gerief om de zwarten op redematige wijze te leeren visschen. Daarbij zal het nochtans niet .blijven hij zal de visch niet alleen als versche mondbehoefte maar ook als konserf doen dienen, met de inlan ders in het zouten, rooken en drogen op te leiden. Door, dat tweede deel van zijn pro gramma zal hij het zijne bijbrengen, om het doel te bereiken van Leplaeszending in Katanga, een grooter voorraad mondbehoef ten doen ontstaan, ten einde die milde en gezonde streek meer en moer te bevolken, hijzonder met Belgische werklieden, die do onschatbare rijkdommen der mijnen zullen ontginnen, tot meerderen welstand der Kon- goleesc.be en der Belgische bevolking. Kongotrotter. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo v De medereizigers naar Katanga Atlantischen Oceaan, 7 Maart 1911. Morgen, Woensdag, zoo schatten het de stuurmannen van ons prachtig schip Kildo- nan Castle zullen we aan 't eiland Ma deira toekomen. Inlusschcntijd hel) ik de eer aan u, viienden van 't Vasteland, mijne gezellige medereizigers voor te stellen. In tweede klas hebben we do, heeren Wathelée, Vermeersch en Cosyndie alle drie onzen hoofdman, ingenieur Laplae, tot Elisabethstad vergezellende, ten hate van hel Belgisch Staatsbestuur, veekweek cn land bouw aan de Kongoleezen zullen aanleeren. Wathelée is een bloedvolle Waal, r,en man van ondervinding, geroepen om. do Ne gers veel dienst te bewijzen. Sinds eenigen tijd is men in de Wolven- gracht bezig aan eene afbraak, Maandag morgend is een muur welke liet achterste van van het af te breken gebouw, van een maga zijn der Nieuwstraat scheidt, plotselings ingestort. Meest al de werklieden konden zioh redden, doch twee hunner, de 15 jarige Maurice Goetgebuer en de 46 jarige Pieter Verbra- cken werden onder de steenbrokkon be graven. Goetgebuer kreeg eene brok wegende ruim 100 kgr. over hetlijf en bleef er onder lig gen. De werkgezellen kwamen spoedig toege- loopen en na groote krachtinspanning geluk ten zij er in de brok op te lichten en Goelge- heur te verlossen. De arme jongen had eene gapende wonde aan hot hoofd hekomen en was een oor afge rukt. Een geneesheer werd onmiddelijk geroe pen en deze deed Goetgebuer na eene voor- loopige verzorging naar het gasthuis over brengen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Yerbraecken kon ook spoedig van onder de puinen gehaald worden. Hij had eene erge wonde aan het hoofd en kon na verzorgïng- huiswaarts gaan. Een onderzoek is geopend.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1