Eveline's overwinning. BEZADIGD D8CH KRACHTDADIG PROTEST 'T EEN EN 'I' ANDER rge waalïngsn ia Portugal. Dg moorderij van Dampremy 23 A. C3- iO 32, A 23 Leest heden op de 3de bladzijde ons nieuw prachtig mengelwerk Eendracht Geheimzinnig drama Ie Elsene. Schrikkelijk familiedrama. Be slachtoffers der luciitverovering Zeventiende jaargang n CENTIEMEN HET NUMMER donderdag 23 F&aarf 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. j# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AAN KON Dl GIN OEN BUREELEN TE BRUSSEL l 230; Haachischen Steenweg; 230. TE AALST 5Kerjcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-üe Qendt. KI. aanfc. (1 tot 4 ld. reg.) fr. 0.G0 3C bladz. ide regel) fr. U.50 4C bladz. (de regel) fr. 0.30- Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel^ fr. 2.00 Gemengd nieuws (per rogol)fr, 2.00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 II Verleden Dijnsdag is in de Kamers weerom een feit gebeurd, waarop hel no'odig is de aandacht van het land te vestigen, en waartegen geheel België verzet moet aanteekenen. De linkerzijden, gebruik makende van eene toevallige overmacht in de Kamers, hebben eene dagorde neér- gelegd waarbij de Belgische Kamer hare gelukwenschen zendt aan Italië hij de gelegenheid van de vijftigste verjaring zijner Eenmaking. Te vergeefs deed Heer SchoUaer de ongepastheid van dien vensch uit schijnen, en Heer-en Woeste en Ver baegen wezen op de ongehoorde ma nier, waarop men deze Eenmaking had verkregen het deed er niet toe, d< goddeloozen waren in meerderheid en de dagorde werd gestemd... Welnu, wij richten ons hier aan de fameuze kleppers der zoogenaamde werklieden partij. Wat kan het de socialistische werklieden schelen of er in Italië maar een Koning ofwel, dat er in Italië, verscheidene staten en hijgevolg verscheidene opperhoofden waren Wij vragen het ons dus af waarom was het dan dat liberalen en socialisten als één man, die dagorde stemden Was het om den Ilaliaansehen Koning le behagen w as het om plezier te doen aan de burgerregeering Dan hebben de socialisten rechtstreeks een verraad gepleegd aan de grondbeginselen hun- ner.partij maar neen, dat was het nietWat kunnen hun de belangen van de werklieden schelen, wat malen zij om het gevoelen van de arbeiders, in wier hart nog eenig godsdienstig gevoelen sluimert Het kwam er hier op aan, den vader der Kristenheid, den Paus van Rome, een kaakslag toe' te brengen en zij hebben geen stond geaarzeld om het te doen. Ah de so cialisten zijn tegen den godsdienst niet Ah! zoo! zoo Godsdienst, hé fameuze volksbedriegers, godsdienst is privaat zaak, maakt gij uwe verdwaalde vol gelingen wijs, hoewel de drijfveer van uw handelen door nie's anders wordt ingegeven dan door een grenzenloozen haat tegen de Kerk en haar eerbied - waardig opperhoofd Dit zal het volk, dit zal ons volk niet vergeten. Zo hebben gemeend een feilen sla te slaan, de feniksen doch het zal juist liet verkeerde zijn, want thans hebben zij ons, katholieken verplicht, protest aan te teekenen tegen dn schan dalige ontrooving der Pauselijke Sta ten, waaraan do Italiannsche Eenma kers zich hebben schuldig gemaakt in plaats van stil'en onopgemerkt die droeve feestviering te laten gebeuren, zal,er thans in de overgroole meerder heid der Belgische bevolking ander maal een gerechtigd gevoel van ver- ontwaardigingontstaan legende groote Staalsroovers. En ook in Italië zullen die gelukwenschen feitelijk'zoe aange naam niet klinken zij zullen moge lijk wel gebaren, dat zij er aan gevoe lig zijr, doch de Italiaanscbe Staats hoofden zijn nu toch juist geheel en al geene uilen, zoodat zij wel weten zul len, dat de meerderheid der Kamers dien wensch niet is bijgetreden zij zullen weten, dat de Belgïsche Senaat hare gelukwenschen niet voegt hij die der Kamer zij zullen nog weten, dat de ellendige takliek der liberalen en socialisten in heel hot land een slech ten, een pijnlijken indruk heeft ver wekt, en dat hét sturen dier gcluk- 93 jEE-.£E2SSa wenschen geheel en al in strijd is met het nationaal volksgevoelen. Ziedaar wat onze fanatieke goddeloozen zullen hebben verwezenlijkt.. Ja, zij hebben het gezocht en zij zullen het vindon Mogelijk zullen sommigen onzer vrienden vragen, hoe zulke stemming toch mogelijk is. Wij antwoorden hun: Bij verrassing en door do echte klein geestigheid en kleinzieligheid der te genstrevers. Over eenige weken nog gebeurde het dat de drie vierden van liberalen en socialisten uit de Kamers afwezig waren het is dan moeilijk te eischen dat al onze vrienden steeds on- ifgebrolcen in de Kamer wezen. Te neer, men was in de Kamer overeen gekomen Dinsdag's niet te stemmen Doch hij. de tegenstrevers bestaat er geene politieke eerlijkheid meer.Daar- un als er dringende zaken aan do dag orde staan, zouden onze vrienden op post moeten zijn doch nu, nu do tegenstrevers zulke ellendige werking op touw zetten, zouden zij er inder daad allen altijd moeten aanwezig we zen. Ha waar is de tijd dat de libe ralen in ons land regeerden met eene enkele stem meerderheid En noch tans. nooit heeft men toen gehoord dat onze vrienden zulke lage taktiek ge bruikten. Doch, nu staan wij tegen oddeloozen en hij die mannen mag men zich aan alles verwachten. liet land moet daarover 'ingelicht worden en dan zal het, als de tijd gekomen is over zulke snoode doenwijze zijuo uit spraak vellen. Aan onze katholieke gekozenen zeg gen wij dan Alleman aan dek En aan onze hatelijke goddeloozen roepen wij met volle begeestering Wegmet de hatelijke en vrijheidsdoodende god deloosheid, en leve de Paus, ja,leve de Paus van Rome landbouwer, kan gelegd ten laste van hem worden. De zaak is voor de rechtbank van Tonge ren gekomen en de-ie heeft den landbouwer ge'ijk gegeven, en den koopman verwezen tot het betalen der dieren. Zulke gevallen komen voorzeker weinig voor, en zijn daarom zeer belangrijk. Zoo bijvoorbeeld vee of varkens zijn ver kocht destal brandt af de schade aan de dieren zou voor don kooper zijn. Ziehier ren boeks- ken dat op ju ïimi» komt, Verjaring. 23 Maart 1S75. Aankomst to Venetië van den aartshertog Maximiliaan, bruidegom der prinses Kar- Iotta, die bezit neemt van zijn ambt van alge menen landvoogd van Lombardië. De rechten op den Fransehen wijn. De lieer minister Liebaert, heeft aan eene afvaardiging van het verbond der wijnnijveraars verklaard, dat hij zijn wets ontwerp betrekkelijk de verhooging der rechten op den Franse hen wijn in zijn geheel behoudt en niets wil toegeven, um aldus Frankrijk te kunnen dwingen toegevend te zijn met zijn toltarief. De weeprijskamp van Ander- lecElt. De prijskamp en tentoonstelling van vet vee, ingericht onder de bescherming van 't gouvernement, met de medewerking der gemeenteoverheid en de maatschappij der slachthuizen en markten van Anderiecht, zullen plaats hebben op 9 April aanstaande' >m 9 ure 30 's morgens. Een beBanyrijk vonnis. Het is de algemeene gewoonte dat dieren zooals rundvee, varkens, paarden, enz., die op stal verkocht wordon, niet dadelijk door den koo per worden medegedaan. Meestendeels worden ze maar na eenige dagen geleverd of door den kooper afgehaald. Zoo gaat het ook in do provincie Limburg. Een landbouwer uit de omstreken van Tongeren had aan eenen koopman zijne var kens verkocht, die na eenige dagen moesten geleverd worden en geleverd worden. Doch onderwege bezweken de varkens tengevolge der hitte, denkt men. Daar was natuurlijk verlies op. De koopman weigerde de verkens zeggende dat het nog de zijne niet waren, dat de koop maar voltrokken was nadat de dieren in 'goo ien staat waren geleverd. He landbouwer hield slaande dat do dieren wel degelijk aan den koopman loeljehoor- ien. dat do koop volledig was, nadat men 't akkoord was nopens den prijs, den dag dei- levering. enz. dat alle ongelukken welke aan de dieren overkwamen na het sluiten van den koop, voor rekening waren van den koop man w el te verstaan als er geene schuld Langs a'le kanten komt men klagen over het verminderen van het getal kinderen Z. E. de Card. Mercier heeft die plaag gekenmerkt zijnen herdelijken blief van 1909; eene groot vergadering van geneesheerea is te Brussel bijeengeroepen gew eest om de middelen te bespreken tegen deze kwaal, vele gazetten en tijdschriften komen er gedurig op teru W elnu, hier hebt gij een boeksken Raadgevingen voor Jonggehuwden wellf die kwaal tot in hare wortelen aanpakt, e welk allo getrouwde personen in handen zouden moeten hebben. Hetgeen bewijst dat dit boeksken geroepen is om veel goed te slichten, is de lievige razernij waarmede do Fransche uitgaaf, door meer dan twintig geuzengazetten is aangeval len gew;eest. Er is een spreekwoord dat. zegt Wanneer men schreeuwt !t is leeken dat hi raak is Welnu, daar men zooveel ge schreeuwd lièeft tegen dit boeksken, 't is teek en dat er voel pliclitigen zijn. Te verkrijgen hij M. K. Rvkbost, druk kerij St-Antonius, Goveputslraat, Brugge. Prijs fr. 0,40' franco met de 'post fr. 0,45. Staking van zeelieden. Tm wijl liet van den eenen kant tegen wordt gt sproken, dat er eene algemeene slakin. onder de zeelieden op lil is, heeft Havelock Wilson, de secretaris van den Engelschei Matrozenhond, verleden Zondag op eene vergadering le IIull verklaarddat de ma trozen en stokers van Engeland, Noorwegen, Zweden, DeneinafkeA; Nederland, België en de Atlantische kust van d3 Vereenigde Stalen reeds bepaald hebben, op w elken dag zij al len, op heizelfde uur, liet werk zullen sta ken. 't Gaat weer te goed Staatkundig Overzicht De eendracht tusschen alle welde d e d- ordelievende en ordentelijke lieden is thans meer als ooit hoofdzakelijk noodig; en voor; tusschen katholieken moet er een hevige zucht bestaan, tot onderlinge overeenkomst. Dit voorbeeld komt ons te worden gegeven door onze Luikscbe vrienden. Jaren lam stonden dc Luikscbe behoudsgezinden en d' Luikscbe democraten in twee afgezonderde kampen tusschen de twee groepen was ei geene onderlinge verstandhouding, en terwijl liberalen en socialisten, overal hand aan hand gingen, zagen wij onze eigene vrienden af zonderlijk "ten strijde gaan kon dan de ver dediging van het katholiek vaandel niet opwegen tegen de vlag der razende godde loosheid Doch, thans is die verdeeldheid weggeruimd alle katholieken van Luik zul len gezamenlijk naar het slagveld togen om er een verwoeden strijd te leveren tegen de goddeloozen. Wij hebben gemeld dat beide katholieke vereenigingen van Luik een afge vaardigde hadden benoemd om te onderhan ddien; beide leiders waren het eens geworden; nu vernemen wij met een moeilijk weg te stoppen vreugde, dat de katholieke vereeni- eing die overeenkomst eensgezind is bijge treden. Onze vrienden gaan dus kloek ver- eenigd den vijand tegen. Uit het volste van onze borst roepen wij Bravo mannen van Luik, gij hebt aan heel het katholieke land aan al de katholieke burgers afzonderlijk een treffend, een overheerlijk voorbeeld go- geven. Wij zijn overtuigd dal uw voorbeeld overal, waar er goede wil bestaat, zal ge volgd worden. Die tijding versterkt ons nog in onzen strijd dat wakkert onze geestdrift aan dat doet ons snakken om overal het volk ten heiligen strijd te roepen. Ja. 1912, zal en moet voor liet katholieke België, en voor het vlijtige en deftige Belgische volk, eene heer lijke, grootsehe overwinning wezen. Wij zijn verzekerd, dat wij in Luik een zetel hij winnen in Tongeren en Maeseyk gaan onze vrienden volgen en zoo, allen hand in hand, en hart met hart vereenigd, zullen wij den vijand van God en Godsdienst, van Kerk en Vaderland van huisgezin en familie voor lange jaren uit den landsraad verdrijven. Vrienden van Vlaanderen vooral geachte Lezers en Lezeressen, gedenkt goed uwen plicht herinnert het op tijd en stond, dat gij evenals wij, tot taak hebt, mede te strijden, om ons dierbare België, uit de klauwen van de goddeloosheid te verlossen. O Luik uw voorbeeld is schoon wat een prachtigen uitslag mogen wij verwachten, als ieder zijn tol betaalt en zijn rol verslaat Rumenië. Maandag heeft dc honing het Parlement geopend en er dc troonrede uitgesproken. Hij legde in groote trekken ket programma van het nieuio kabinet uit en verklaarde de bijzonderste ontircipen welke de Kamer zou te stemmen hebben. Opmerkenswaardig is het, dat ook in dit land eene som van 8 miljoen zal besteed worden om het leger te versterken. De ko ning werd langdurig toegejuicht. Rusland.Tengevolge van het ontslag van M. Slolypine en de benoeming van M. hohotzeff ais kabinetsoverstedenkt men dat de Czaar zich tot de rechterzijde zal icenden voor het vinden der overige minis ters. Italië. De mini ster iëele ki'isis is nog metopgelost. M. Giolitti werd door koning f ictor Emmanuel gelast met de samenstel ling van het nieuw kabinet. Men meldt dat M. Giolitti zal trachten een ministerie der linkerzijden samen le stellen en twee zetels aan de socialisten zal aanbieden. Duitschland. Dinsdag vierde de Duil- sche Reichstag den veertigstcn verjaardag zijner eerste zitting. Van, al de leden die deze openingszitting bijwoonden, maakt nog alleen M. Be bel deel van den Reichstag. Spanje. - In de Spaansche kamer heeft M. Canalejas de benoeming van koning lictor Emmanuel als ecrekolonel van een Spaansch regiment uitgelegd. Zulks was om zoo te zeggen eene uitdaging aan den Paus nu bijzonderlijk dat Spanje met het Vati haan nog steeds in strijd ligt wegens de klooster ver eenig in gen. Koning Victor Emmanuel heeft nog geene andere huldeblijken ontvangen, 't Is voor hem bitter weinig. Ten einde de koetsiers en de tramgeleiders le dwingen het werk te slaken, werd eene barrikado opgericht in de Aureastraat. Wel dra stond daar eene lange reeks rijtuigen. De koetsiers werden door de werkstakers beleedigd en aangevallen. Dezen mimen stormenderhand eenige trams in, welke niet vooruit konden en vernielden heel de gang- making. Een der werkstakers trok een revolver en schoot naar een tramgeleider die zijnen post niet wilde verlaten. Een reiziger kreeg den kogel in den schou der. Op dat oogenblik kwam eene afdeeling ruiterij Ier plaats, onder de toejuichingen der vredelievende burgers en handelaars. De ruiterij chargeerde de menigte, welke met slokken en steenen sloeg. Nieuwe vuurschoten werden door de woel- makers gelost, waarop de soldaten den sabel trokken en duchtig op de stakers sloegen. Dezen namen de vlucht, dooh vormden zich weldra op eene andere plaats wederom in Lende en vielen opnieuw de soldaten aan. Het personeel van den tram wierp de ba- rikade omver. Op verscheidene plaatsen hadden nog bloe dige gevechten plaats. Rond 4 ure 's namiddags, poogden de woel- makers- het ministerie van Binnenlandsche Zaken in te nemen en men moest eene sterke policienjaclit te paard roepen, om hot minis terie te ontzetten. De wijk der Ten Boschstraat werd Dinsdag n opschudding gebracht door een vreëselijk drama. In het huis n. 82 der gemelde straat, woont sinds ongeveer 3 jaar "een Duitsche hande laar, Leopold Gildemeèster, 25 jaar oud, met zijne vriendin, Mej. Maria Lauwers. Eenige naanden geleden, meende de vader van Gildemeester te zien, dat de handel van zijn zoon niet al te goed draaide en kwam hij dezen inwonen. Dinsdag morgend werd M. Gildemeester, vader, uit zijnen slaap gewekt door eene reeks losbrandingen w elke van de kamer van zijnen zoon schenen te komen. Hij snelde er onmiddelijk heen en bevond zich daar tegenover een vreeselijk schouw spel. Leopold Gildemeester en Mej. Lauwers, waren door verscheidene revolverschoten ge troffen en lagen badend in hun bloed te bed. Een revolver lag rookend op den grond. Onmiddelijk werden geneesheeren geroe pen. Deze stelde vast dat de jonge man ver scheidene kogels in het hoofd had. Zijn toestand is hopeloos. Ook do jonge vrouw was erg gekwetst. Men weet nog niet, of men hier voor eene dubbele zelfmoord, ofwel voor een liefde drama slaat. Het wapen waarmede lipt drama gebeurde, van klein kaliher. Leopold Gildemeester is naar de kliniek der Defrélei gebracht. Mej. Lauwers werd naar het gasthuis van Elsene overgebracht. Het parket is verwittigd. De briefwisselaar van den Daily Mail. te Lissabon, heeft aan zijn blad bijzonderheden ezonden over erge feiten, welke te Lissabon oorgovallen zijn. en waarvan de oiiicieéle berichten schoon zwegen.toen zij meldden dat alles rustig was in de Portugeescho Repu- 'ielt. Ziehier een beknopt verhaal van hetgeen de Daily M \il mededeelt De woelingen begonnen Maandag morgend rond 1 ure, aan de depots der trams. Eene overtalrijke menigte verzette er zich •gen het uitrijden der trams. De betoogers aakten het ijzeren hekken vast bij middel n ketens. De bestuurder van de tramkompagnie deed echter een tramrijtuig in volle vaart tegen den hinderpaal rijden, en het hekken vloog de menigte, waardoor verscheidene perso nen gekwetst werden. De l etoogers gingen zich dan op de rig- ■ls leggen, doch de wattman liet zijne steen eerde rs zakken en eenige betoogers werden opgeschept. Ziende dat de trams toch zouden uilrijden, ondanks hun geroep en ondanks hunne be toogingen, besloten do woolmakers dan het rkeer op de Handelsplaats te gaan under breken. Eene belangrijke verklaring Men weet dat een der eerste personen die aangehouden werd voorde vreeselijke moor- derij van Dampremy, zekere X.., beweerd had, dat hij den nacht der misdaad rond 11 ure naar bed is gegaan. Zijne minnares had deze verklaring beves tigd en X,.. werd diensvolgens in vrijheid gesteld. Thans is een getuige, w onende in de on- middelijke buurt van X.., komen verklaren, dal hij dezen rond 1 ure 's nachts heeft zien le huis komen. Deze getuige is nog door den 'onderzoeks rechter niet onderhoord geworden. Gisteren namiddag werd X... evenwel te rug aangehouden, daar hij nog andere reke ningen te vereffenen had. Sinds eenigen tijd beschuldigde een hoef smid van Hussigny (Fransche grens van Luxemburg) Jozef Sohmitz, zijn broeder al te riendelijk te zijn jegens zijne vrouw. Daar uit hadjen reeds dikwijls erge twisten ont sproten tusschen de gebroeders Schmitz. Maandag avond had Jozef Schmitz, zijn broeder op een avondmaal uitgenoodigd, ter gelegenheid van eon doopfeest. Onder den invloed van den drank, zocht de srnidopnit uw twist tegen zijn schoonbroeder. Eensklaps greep Jozef Schmitz een revol ver en loste verscheidene schoten op zijno vrouw en zijnen broeder. Beiden slortten doodelijk gewond ten gronde, terwijl de moordenaar de vlucht nam. Geburen brachten de beide slachtoffers in hopefoozgn toestand naar het gasthuis. Men wanl.o ipl hen te redden. Een luchtbal in zee Over het luchfbalongeluk dat wij reeds gisteren vermeldden, vernemen wij nog het volgende Zondag namiddag, rond 3 12 ure. zagen de inwoners van Van Ewijksluis, aan de Zui derzee, een luchtbal op slechts eene kleine hoogte. De luchtreizigers poogden vruchte loos te.landen en op een gegeven oogenblik dreef het schuitje zelfs op dc baren. De luchtreizigers w ierpen al den ballast uil, waarover zij nog beschikten en de lucht bal steeg nog eenige honderden meters en dreef naar de kust. Zulks duurde eehter niet lang. Weldra iel de luchtbal wederom. Golukk'iglijk word ij dooreen Hinken wind naar den dijk ge reven. Hel schuitje hotste echter tegen den dijkmuur en een der luchtreizigers werd er uit geworpen. De luchtbal aldus wederom verlicht, stee» andermaal op. volgde den dijkmuur gedu rende eenige hónderden meters en kwam dan in hot kanaal terecht. De tweede lucla-rcizi- ger viel in het wateren verdronk. De re-ste reiziger werd bewusteloos door eenige boeren gevonden. Men bracht hein'bij den dijk wachter van Ewijksluys, waar een geneesheer he»n spoedig kon bij brengen. Als- la n kon dc man. zekere Olto Schrcoder, het rhaal f!er dramatische reis doen. M. 'écliroeder denkt, dat zijn gezel, reeds bewusteloos moest zijn, vooraleer hij iu hek water terecht kwam. liet lijk is nog niet teruggevonden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1