Olie drijft boven! büiténlandT 'T EEN EN' 'T ANDER De ïnoorderij van Dampremy DAGB1. AD Ministerieële crisis in Rusland Vreeselijk drama in eene Duitsche kolonie. - 3 dooden en 3 gekwetsten. ROND DE KAMER. FRANKRIJK Zeventiende jaargang nr 76. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 24 Maart 1911 ABONNEMENTEN f Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <|f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 230, Haachfschen Steenweg, 230. TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 JRecljt. hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De tegenstrevers, looirel in het Walenland als in de Vlaanderen, spooken immer voor het volk met den ellendigen toestand van 's lands gelde lijke middelen. Telkens er een werk niet wordt toegestaan, omdat er geene noodzakelijkheid voor bestaat of waar van het algemeen nut niet is bewezen, komen de tegenstrevers met de bewe ring voor den dag, dat de schatkist leeg is, of om hunne taal en hunne eigen woorden voor de omstandigheid te gebruiken, omdat er geen zaad in 't baks ken is. Vele lezers dier goddelooze bladen nemen dat gekibbel en geschrijf aan, als puur Évangelie, hoewel het van 't begin tot het einde is uitgevonden. Ditmaal gaan wij het bewijzen met de woorden van een Belgischen socialist woorden die hij heeft uitgesproken, en waartegen niemand is opgekomen integendeel bij het einde van zijn spre ken werd de redenaar door zijn socia listische collegas geluk gewenscht. Wij bedoelen hier de redevoering van den heer Denis, socialistisch kamer lid. Op bladzijde 349 van het Be knopt Kamerverslag lezen wij letter lijk deze woorden door dezen socialist uitgesproken De begrootingstoe- stand van Belgiii is minder moeilijk dan deze van de groote landen, welke tot het vooruitzicht toe van de vernie tigingonderworpen zijn aan de eischen en cereischten van het müitarismus en DIE AAN DE VOORTBRENGINGSKRACH TEN WEIGEREN, WAT ZIJ LEVEREN AAN DE VERNIELINGSKRACHTEN. Daaruit ziet men, dat de socialisten om met meer schijnrede hunne onmo gelijke wetsontwerpen te verrechtvaar digen, zelf voor den dag komen met den grooten voorspoed van België, dat dank gansch bijzondere omstandighe den en toestanden, in staat is te voor zien in deze buitengewone uitgaven. Natuurlijk, hij voegt erbij, dat die toestand uit bijzondere oorzaken voort spruitwij willen daarover niet ver der ingaan. Heel natuurlijk echter is het, dat het leven en de dood toch al tijd eene oorzaak moeten hebben en zoo is het ook met onzen nationalen voorspoed. Ditmaal echter doen wij niets dan het feit vaststellende socia listen hebben den bloeiënden geldelij- ken toestand van België erkend, en hem zelfs tot hunne gedachteilverdc- diging ter hulp geroepen. Zij veroordeelen dan zelf al hun ge schrijf, over de vreesaanwekkende voorspellingen, dat het katholiek Be stuur België naar den afgrond voert. Wij zullen die bekentenis goed aan- t -ki" en want zij zal met de aan- staandekiezingen menigmaal ten goede komen. Ook het cijfer en het bedrag onzer belastingen werd door M. Denis opgegeven en als buitengewoon voor- deelig voorgesteld. Hel middenbedrag der betastingen per hoofd bedraagt hier 39 frank en een en twintig centiemen in Engeland is dit cijfer negen en zestig frank en zeventien centiemenen in Frankrijk is het meer dan zeventig franken. Vergeel vooral niet, dat deze cijfers werden aangehaald door een der he vigste kopstukken dor socialistische partij de tegenstrevers zullen dus nog veel minder kans hebben, liet te loo chenen hetgene zij anders heel ge makkelijk doen... Is nu deze uitzon derlijke toestand voor een deel too te schrijven aan de mindere eischen van het militarisinus, dan komt die uilslng ook uitsluitend toe aan do katholieke partij, die zich in.hareovergroot® meerderheid altijd heeft verzet tegen de onnuttige of beter gezegd tegen de nuttelooze onkosten van het militaris- mus. Wie is er nu hoofdzakelijk de schuld dat er vermeerdering is van manschap pen in het leger Op de eerste plaats do liberalen gesteund door de socialis ten. Wie wil er de krijgslasten nog im mer verminderen Verscheidene volks vertegenwoordigers uit onze partij. En vooral, wie wroet er met handen en voeten om al onze jongens bij den troep in te lijven wie wil er in plaats van eene legersterkte van 180,000 man op oorlogsvoet, eene getalsterkte van 300,000 man, ja, sommigen gaan zelfs tot 600,000 man Liberalen en socialisten, en anders niemand. Nu, men moet niet lang nadenken, om een gedacht te vormen van de buitenge wone onkosten, de formidabele uitga ven, die zulke dwaze streek zou vergen van 's lands geldelijke middelen. Moesten die mannen aan het roer zitten, het zou weldra amen en uit zijn met den prachtigen voorspoed, waarin de financiën van België, sedert meer dan twintig jaren zich bevinden. Die voorspoed zoo hardnekkig als boosaardig geloochend door de godde looze pers, is thans op Vrijdag 17 Maart, helder in het daglicht gesteld door een voorman der socialisten. Wij hebben dan ook wel het recht te zeg gen Olie drijft boven Verjaringen. 24 Maart 1837. Geboorte te Laken van den graaf van Vlaan deren 24 Maart 1866. Afsterven te Leuven van kanunnik David. Roncireiskaarten in België. Ten gevolge van een ministerieel besluit zullen van af 1 Mei geene rondreisboekjes meer afgeleverd worden voor de Zeekusten de Puinen van Villers en den 1 zeeuw van Waterloo de boorden der Ourthe, der Am- bleve, der Lesse en der Semois. De rondreiskaartjes voor de boorden en de uitmonding der Schelde, de boorden der Maas, de Grotten van Rochefort en Han blijven bestaan. De groote doorsteek te Ant werpen. Maandag kwam de kom missie nogmaals bijeen, om over den groo ten doorsteek der Schelde te beraadslagen. M. de Joly deed opmerken dat, terwijl men in België aan het redetwisten was, men in de havens van Rotterdam en Hamburg schepen ontvangt, welke te Antwerpen niet kunnen binnen varen, Moest eene regelma tige zeevaartlijn onze haven verlaten, dat ware de ondergang voor de Scheldestad. Die verklaring maakte grooten indruk. VSaamsch in de Hoogeschool. Van 't vervlaamschen der Leuvensche Hoogeschool kan natuurlijk geen spraak wezen, en dat werd ook nooit gevraagd. Maar dikwijls is er op aangedrongen te Leuven Vlaamsche leergangen in te richten nevens de Fransche. Dit zal spoedig gebeuren. Immers, er wordt gemeld dat men eenige leergangen aan 'l in richten is, welke het Vlaamseh als voertaal zouden hebben. Zoodat onze Alma Mater nog- eens het officieele onderwijs" vooruit zou loopen op de baan des vooruitgangs. Maar het inrichten der Vlaamsche leergan gen zal merkelijk de begrooting der Univer siteit bezwaren. Geldelijke ondersteuning wordt dus verwacht, van hen vooral die 't vervlaamschen van het hooger onderwijs genegen zijn. Opruiming van oude oorlog schepen. De Fransche marine l.eeft sinds de laatste 15 maanden verkocht vijf oude oorlogsschepen, een kruiser vier schepen van de kustwacht, zes kanonneerbooten, zes transportschepen, vijftien torpedovernielers, een groot aantal oefeningsvaartuigen, vijftig torpedobooten en zeven onderzeeërs van ver ouderd type. De totale inhoud van deze schepen bedroeg 130,000 ton en zij hadden intertijd 300 mil- lioen fr. gekost. De Fransche schatkist kreeg er nu slechts 10 millioen voor terug. De ^nti°Pest Conferentie, Uit Mukden wordt gemeld, dat er voor bereidende maatregelen zijn getroffen voor de anti-pest-conferentie, die 14 April a, s. zal bijeenkomen. De conferentie zal vijf af- deelingen omvatten, namelijk^: epidemmio- logie, bacteriologie, serotherapie, statistiek en algemeene maatregelen en werkzaamhe den. Volgens de berichten omtrent de ziekte uit Chiuecsche bron bedraagt het aantal sterf gevallen door pest in Mukden 1G00, in Kwangtschungtsge 10,000, in geheel Mand- ehurië 40,000. De doctoren besloten de afschaffing van liet besmettinggcorden om Charbin voor te stellen. Provinciale Syndicale Ka mer van Nijverheidskunsten te Gent, De personen die voornemens zijn de Prijsvragen te beantwoorden door de Provinciale Syndicale Kamer van Nijver heidskunsten, to Gent, uitgeschreven, wor den verzocht er vóór den 25n Juni 1911 kennis van te geven, per gefrankeerden brief aan het Secretariaat der Syndicale Kamer, Provinciaal Gouvernementshotel, te Gent. Het Bestuur vestigt de aandacht op de voorwaarden dier Prijsvragen, onlangs he kend gemaakt. Programma's mogen aan voormeld Secretariaat gevraagd worden. De trekking van de tombola der tentoonstelling van den Huisarbeid, is nu be paald vastgesteld in den loop der maand Juni. Het comiteit heeft de noodige prijzen aange kocht, ten getale van 1000. Er blijven nog eenige biljetten te plaatsen. Staatkundig Overzicht Italië. Hel ministerie van M. Giolitti is nog niet aaneengeflanst. Verscheidene, leiders der socialisten hebben verklaard,dat het niet mogelijk sal zijn twee socialisten in het ministerie op te hemen, daar dezen zich onmogelijk eene meerderheid zouden kun nen maken. Een partijganger van M- Giolitti beweert uit zekere bron te weten, dat de se de porte- feuitlen van Financen en van Landbouw aan de socialisten zou willen aanbieden. Amerika. Uit Tegucigalpa Honduras wordt gemeld, dat een veldslag in regel heeft plaats gehad le Comagaguela, tus- schen twee 'a/fleelingen gouvernementstroe pen welke er gelegerd lagen. De beide beoelhebben.de generaals en veertig soldaten bleven dood op het slagveld. Er waren een vijftigtal gekwetsten. Rusland. De Novoïe Vrenria in eene officieele nota deelt de redenen mede waarom M. Siolypiviè-tfijsi ontslag -gegeven heeft. Volgens dat blad is het ontslag niet het gevolg van de ondankbare politiekmaar weleer van de woelingen welke gedurig ver leekt werden door eenige onverantwoorde lijke leden van het Parlement. Dezen hadden er een algemeenen regel van gemaaktgedurig de ontwerpen, van het gouvernement tegen te werken. Marokko. Een hransch-Spaansch ver drag toas gesloten gewordenvoor het aan gaan eener leening, waarvan de opbrengst moest dienen voor het leggen van den spoor weg langer-Alcazar. Spanje vond nu echter dat zulks weinig overeenstemde met de besluitselen van hel verdrag van Algesiras. Daarom heeft de Spaansche minister van Buitenlandschs Zaken nieuwe voorstellen gedaan aan zijn kollega van Frankrijk. Men denkt wel dat zij zullen 't akkoord komen. De eerste minister van Rusland heeft vóór den keizerlijken Raad geene genade gevonden met zijne politiek van nationalisatie. Hij heeft het dan noodig geoordeeld af te treden. M. Stolypine was de eerste de beste niet. Hij is bijna 7 jaar aan het hoofd van het minis terie en telt thans slechts zeven en veertig jaar, zoo dat hij aan het hoofd van 't land werd gesteld als hij veertig jaren oud was. Al spoedig won hij het vertrouwen van de Doe- ma, doch de revolutionnairen bestreden hem met taaie hardnekkigheid. Een feit dat over eenige jaren voorviel, toonde de wilskracht van M. Stolypine. Het was den 27 Augustus 1906, M. Sto- lypie zat met zijne huisgenooten en vele uitgenoodigden inde eetkamer van zijne villa op het eiland der Apothicaires. Men wierp eene bom in deeetplaats, welke dertig personen kwetste ofwel doodde. Tusschen de slacht offers waren de twee kinderen van den minis ter. M. Stolypine zelf werd niet getroffen. Niettegenstaande dien afschuwelijken aan slag, bleef M. Stolypine aan het bestuur van hel land, om zijne hervormingen te verwe zenlijken. Zulk voorbeeld geluigt genoeg van de onwankelbare krachtdadigheid van den man; en men is gedwongen bewondering te gevoe len en uit te drukken voor menschen die zul ke daden plegen. De socialisten geven het uit, alsof het niet is dan zonneschijn en vreug de, als men hooge posten bekleedt, hoewel hel dikwijls gansch het tegenovergestelde is. Uw leven gedurig in gevaar weten en gevoe len, blootstaan aan allerlei beknibbelingen afhrekerijen en dwarsdrijverijen, getroffen worden in de gevoeligste snaren van het vaderlijk hartneen, zulk een toestand is hij lange niet zoo rooskleurig alsdat men de gewone menschen ten onrechte wil afschilde ren. De plichten bestaan dus niet enkel voor de kleinen, maar de grootste plichten berus ten op hen, die het hoogste gezag bekleeden. De beruchte Pellaert poogde opnieuw te ontvluchten. Zijn ontwerp verijdeld. Een gevangen bewaker aangehouden. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld herin neren dat de beruchte bankier en bedrieger Jaak Pellaert, die in het gevang van Sint- Gillis opgesloten was, er in gelukte in den nacht van 4 tot 5 Januari 1910 te ontvluch ten. Een andere opgeslotene, Frans De Smet, die even als Pellaert, in de ziekenzaal ver bleef, had hem daarin medegeholpen. Pellaert werd den 11 Oktober te Parijs aangehouden en op 2 Februari, zat hij terug te Sint-Gillis achter de grendels. De Smet was reeds eenige maanden vroeger terug vastgezet. Uit de verklaringen van De Smet en Pel laert, bleek weldra dat beiden de waarheid verzwegen. Ten andere kwam het den onderzoeksrech ter M. De Vos, zeer verdacht voor, dat geen enkele bewaker in den nacht der ontvluch ting iets gezien of gehoord zou hebben. Een bijgevoegd onderzoek werd dus in dien zin geleid, doch M. De Vos had er aan niemand een woord over gerept. Woensdag werd nu het geheim in eens opgeklaard. De bestuurder van het gevang vermoedde, dat Pellaert opnieuw geheime betrekkingen onderhield met een der gevangenbewakers. Ten einde zekerheid te hekomen, werden al de gevangenen en al de bewakers onderzocht. In de cel van Pellaert vond men eene ge heime briefwisseling, welke van buiten het gevang kwam. De policie vermoedende dat de gevangen- bewaker B... in de zaak moést betrokken zijn, ging eene huiszoeking doen in dezes kamer, terwijl hij afwezig was. In een kepi vond men tusschen de voering een briefje, geschreven door Pellaert en in bestemming voor zijne minnares. In dit schrijven, berichtte Pellaert aan zijne vriendin, die schijnt in het buitenland te ver blijven, dat zij zich moest in betrekking stel len met eenige personen, Frankrijk en Brussel bewonende, en bij welke zij eenige geldwaarden zou kunnen verhandelen. Het zou ook noodig zijn, zooveel mogelijk kornp- tant geld in handen te hebben, om alle om standigheden te verhelpen. Ook berichtte Pellaert zijne gezellin, dat zij moest onderhandelingen aanknoopen. met eenige kerels om een ontwerp van ontvluch ting te kunnen opmaken. In de brieven in de cel van Pellaert gevon den, vond men bewijzen, dat deze briefwisse ling reeds lang duurde, Er waren brieven van zijne gezellin, '.vaarin deze hem geluk wenschte, omdat hij er in gelukt was zich als ziek le doen opnemen in de ziekenzaal, en waarin zij hem de hoop insprak dat zijne op sluiting slechts van korten duur zou zijn. De vrouw sprak zelfs reeds van met Pel laert naar Egypte te vertrekken... De gevangenbewaker B... werd aangehou den en naar het Gerechtshof overgebracht. Sinds den dag der ontvluchting van Pel laert, had B... reeds dikwijls uitgaven ge daan, welke weinig met zijne inkomsten overeen kwamen. Bij M. De Vos gebracht, verklaarde B... dat liet geld van een vriend kwam, die nu in Amerika woont, en aan wien hij eene belang rijke som geleend heeft vooraleer hij uit week. B... is ter beschikking van het ge recht opgesloten. Woensdag namiddag deed liet parket een nieuw onderzoek in liet gevang van St Gillis. De aanhouding van B... lieeft te St Gillis eene groote opschudding verwekt. Nog het alibi van X.... Nu er een eerste getuige gevonden werd, die het alibi van X..., stellig logenstraflo, zijn er nog verscheidene andere getuigen op gekomen, die ten stelligste beweren, dat X.... een valsch alibi opgegeven heeft. Men weet dat X..., gezegd had dat hij tot 10 ure in een koffiehuis te Charleroi met de kaarten gespeeld had in gezelschap van zijn schoonbroeder en twee andere personen, Prade en Massart. Van daar zouden zij naar eene andere her berg gegaan zijn, doch daar deze reeds ge- slo'cn was, keerden zij naar de eerste her berg terug en hieven er spelen tot 11 ure 15. Van daar zouden zij zich elk naar hunne woning hegeven hebben. X..., beweert dat hij dan niet meer uit ging. Drie personen, die ook in oene herberg te Charleroi met de kaarten speelden, den avond voor de misdaad, beweren, dat de schoon broeder van X..., rond 9 ure 15 in de herberg gekomen is en naar hun staan zien heeft. I^us zou X... niet met zijn schoonbroeder tot 11 ure 15 kunnen spelen hebben. Over het uur zijner te huiskomst, hoorde een bewaker der koolmijnen van Sacré- Madame, dat twee vrouwen over dat uur spraken. Een der vrouwen zegde dat zij een werkman had hooren zeggen De dagbla den schrijven dat X... rond 11 1/4 ure te huis gekomen is. Dat is niet waar, ik heb hem rond 2 ure 's morgends zien te huis komen. Deze werkman werd ondervraagd en hij bekende dat hij inderdaad X... gezien had rond dal uur. Eene buurvrouw van X... heeft hem ook gezien, daar zij gewekt werd, door het klop pen van X..., toen deze te huis kwam. Het was dan rond 2 ure. Een derde getuige is een nachtwaker, die den nacht der misdaad in zijne lcabien, staan de, schier rechtover het huis van X..., heeft doorgebracht. Hij ook heeft deze hooren kloppen en roepen, toen hij om 2 ure te huis kwam. Eene andere buurvrouw heeft gezien, dat de moeder van X..., den morgend na de misdaad een manskostuum heeft zien was- schen, en dat zij bijzonderlijk veel water ge bruikte. De vrouw herinnerde zich bijzonderlijk goed deze bijzonderheid, omdat zij het zoo zonderling vond, dat moeder X..., op Vetten Dijnsdag waschte. Naar Brussel. De vijf aangehoudenen, X..., uitgezon derd, zijn naar Brussel overgebracht, daar zij er voor het Beroepshof moeien verschij nen om hun aanhoudingsmandaat te hooren bekrachtigen. Het zijn Elie Forneville, FeliGien Meu- risse, Roger Vereecken, Simeon en Antoon Verbruggen. Bijzonderheden zijn thans toegekomen over een verschrikkelijk drama dat te Bover, zetel van het gouvernement der Duitsche kolonie van Kameroen, voorviel en waar over reeds beknopt werd gesproken. Het geldleen schielijk geval van hloeddorstwaan- zin, waarvan de held secretaris Kerner is, oud-onderofficier der koloniale troepen. Kerner was bozig de brieven le schikken, toen hij plols opstond en tol Nagel zei De stond is gekomen. Ik hoop den moed le heb ben mijne taak te volbrengen Hij ging alsdan heen en begaf zich naar een gebouw waar dedistriktoversleBurnatsky als scheids rechter bezig was in een geschil tusschen in boorlingen. Kerner naderde den rechter en loste hem twee revolverkogels in het hoofd. Burnatzky was op den slag dood. Terwijl do radelooze aanwezigen de vlucht namen, keerde Kerner terug en. loopend in dc bureelen van de regeering en zonder een woord le zeggen schoot hij den Duilscher Guiss dood. loste verder een schot op den secretaris die getroffen werd in hel hoofd en op den secretaris Schna-hle, die den arm had gebroken. Kerner liep alsdan op flen koer en schoot op de beambten, doodde een douanenover&le en brandde zich eindelijk door het hoofd. Hij ook bleef dood Ier plaats. De spoorwegen der Groote Meren. Woensdag heeft de middenafdeeling oene tweede vergadering gehouden. M. Tibbaut heeft lezing van zijn verslag gegeven waarvan verscheidene deelen aan leiding gaven lot gedachtenwisselingen tus schen M. Tibbaut en M. Renkin, minister van koloniën. Het verslag besluit, niettemin tot aanneming van hel wetsvoorstel. M. Rover heeft zich krachtdadig tegen sommige overeenkomsten verzet. Zij is vol gens hem de schandelijkste die er bestaat. M. Renkin heeft dan lezing gegeven van het antwoord der maatschappij die meent dat de gevraagde inlichtingen van bijzondcren aard zijn. Ten slotte werd het wetsvoorstel goedge keurd, rechts tegen links. Liefdedrama. De 19 jarige jongeling C. Sagné van Tou louse, had sinds eenigen lijd kennis met de 17 jarige melkverkoopster A. André.doch inden lautslen tijd wou ze van hem niet veelmeer weten. In een brief smookte hij dat ze jegens hem zou veranderen, maar alles was vruch teloos. Gister nu, ging hij een revolver koopen,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1