De Belgische Wijnhandelaars 'T EEN EN 'T ANDER IQ ufk. €3r ZES Lj IQ BEROERING Eene bende Fransche valsemunters te Brussel. Drama der zinneloosheid Landbouwbelangen. De moordaanslag op den policie- opzlchter Moulis, te Parijs. Zeventiende jaargang n' 71. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 25 EV7aart 19! ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRïJSStL I TEfifitST 230, Haachtschen Steenweg, 230. I Kerkstraat, J Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-De Gendt. De tegenstrevers hebben het er op gemunt, overal in het land beroering te brengen. De laatste (lagen zijn er 'getuigen van geweest. Hebben wij de tegenstrevers geen gebruik zien maken van hunne toeval lige meerderheid in getal om een ge- lukwenseh te sturen naar de Italiaan- srhe Kamer, zonder den allerminsten twijfel, regelrecht in strijd met de overgroote meerderheid der Belgische bevolking hebben wij hen bovendien geene inbreuk zien maken op het re glement met het onderzoek van het schoolontwerp in de afdeelingen, te verdagen tot na de Paaschvacantiën, hoewel dit hoofdzakelijk en altijd het werk is geweest dat aan de bureelen werd overgelaten. En dan wat brio Doch die vrijheid bestaat niet enkel voor de liberalen, socialisten en anar chisten zij bestaat ook voor de katho lieken en zoo die vrijheid voor ons bestaat, dan heeft niemand het recht ons te verbieden van dit recht gebruik te maken. Ah 1 de liberalen erkennen ook het recht van den huisvader! Zoo beweren zij ten minste in hunne bladen en ver gaderingen doch feitelijk is het niet zoo Zij erkennen het recht van den huisvader, op voorwaarde dat die huis vader de school kiest, die zij opdrin gen doet hij het niet, dan is het ge daan met het huisvaderlijk recht. Welnu, zoo verstaan het de katho lieken nietWillen wij het volle recht voor den goddeloozen huisvader, wij eischen krachLdadig, hardnekkig, on verschrokken en onbeschroomd, dit AANKONDIGINGEN KI. sant. ft tot 4 kt. res.) fr. 0.60 3e bladz. ide regel) fr.' 0,50 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Rek i amen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 wat gerucht, wat helseh lawaai hunne bladen. Wat schrikkelijke (schijnbare) verontwaardiging in hunne buitengewone en bij hoogdringendheid bijeengeroepen vergaderingen Doch is er iets dat hun dol geschrijf en wild getier evenaart, dan zijn hot wel de gedachten, met welke zij 'bet nieuw Schoolontwerp bestrijden. Dit gaan wij eens even nazien. De landelijke raad der socialisten en de liberale linkerzijden van Kamer en Senaat zijn Dijnsdag wederkeeriglijk vergaderd geweest. Zonder het schoolontwerp te onderzoeken, en niettegenstaande de buitengewone schoone punten, die bet bevat en welke door iedereen zouden moeten worden toegetreden, werd het wetsontwerp, zoowel bij de socialisten als liberalen ongenadig veroordeeld. Daarover echter zal zich niemand, volstrekt niemand verwonderen. Im mers lang reeds vóór dat het ontwerp gekend was, maanden vóór dat iemand bet ontwerp kendë, werd het door de vereenigde tegenstrevers stelselmatig en op voorhand veroordeeld. Wij heb" ben dus niet de minste reden om ons over die gewilde en gezochte houding te verontrusten. Doch tegen den moed" wil der goddeloozen, moeten wij hals starrig het. goede recht, van alle bur gers verdedigen. Dat er bij onze vijanden werkelijk moedwil bestaat, dat wijzen al hunne besprekingen uit. In den landelijkcn Raad der socialisten namen vele voor- looj jers der roocle partij bet woord, welnu zij verklaarden nagenoeg een parig wij willen niet in bespreking- komen over bet ontwerp, wij komen alleen om te onderzoeken welke do beste taktiek is om stokken in liet wiel te steken, en boe wij moeten beletten dat het wetsontwerp tot wet gemaakt worde. In dien zien spraken Troclet, Vandervelde, De Brouckère, Conreur dl al de anderen. Bij de liberalen werd het eerste en en grootste woord gevoerd door den Senator Dupont, denzelfde dié verle den jaar uitriep, omdat de Kamers eischten dat de geneesheeren in bet leger ook onze Vlaamsche jongens zouden verstaan Leve de bestuurlijke scheiding. Het is dan niet meer te ver wonderen dat bij zich andermaal als een echt warmhóofd aanstelde. Boven dien verklaarde bij, evenals Janson, Ilymans en Wiener, dat het wetsont werp ongrondwettelijk Was. Wij zijn nog niet vergeten dat de militaire wet, over een jaar, door al de liberalen werd veroordeeld als ongrondwettelijk zijnde, en als liet er op aankwam,werd die zoogenaamde ongrondwettelijke wet gestemd door.al de liberalen Wat wij echter bemerken, liet is dat niemand der tegenstrevers in den grond der zaak durll. gaan. Welke is en welke moet de grondslag zijn van bet lager onderwijs? Het is de vrijheid van den huisvader, en die vrijheid moet degelijk gewaarborgd worden. |z°1fde recht voor den katholieken buis- vader. Verjaringen. 25 Maart 1831. Do generaal Vandersimssen noodigt de hoogere officieren van het Antwcrpscli gar nizoen op een gesprek, om hun voor te sleilen het Hollandseh bewind te herstellen. De ven-ader hotst zich tegen eene stellige weige ring en vlucht, naar Engeland. 25 Maart 1852. Geboorte te Gent van M. Cooreman, gewezen rainistpr van d-n Arbeid en voorzitter van de Kamer oer volks vertegenwoordigers. 25 Maart 1906. Inwijding van Mgr Mercier, aartsbisschop van Mechelen. Denkmaal. Men weet dat eene nationale inschrijving werd geopend om een denkmaal op te richten ter nagedachtenis der Belgen, gesneuveld in Congo. Het inrichtingscomileit heeft het denkmaal besteld bij twee Brusselsche kunstenaars bouwmeester Aekeren beeldhouwer Vincotte. De groep zal denkelijk worden opgericht aan de kruisbaan van de De Motlaan, die naar de tentoonstelling van 1910 leidde. De eerste Noordsche vrou welijke afgevaardigde. aan zee wil genieten, en wier verlof door den regen bedorven wordt, zal eene voldoende premie trekken om zijne vrouw en kinderen naar de badplaats te zenden. Ook de vrij., zeilen kunnen door de verzekering beschermd worden. De maatschapgij verzekert slechts van Mei tot Sep:ember om recht op schadevergoe ding te hebben moet liet 2 dagen per week regenen, en moot er 30 millimeters water vallen. De schadevergoeding bedraagt 8 maal de premie. Men kan zien verzekeren per dag, van den Zaterdag avond tot den Maandag morgend, per week, enz. De over-stroomingen in Oost- ^laandepen. Uit goede bron ver nemen wij dat liet lastenkohier voor de aan besteding der dij ken langs de Schelde tusschen Wetteren en Schoonaarde waar alle jaren overslroomingen veroorzaakt worden, gereed is. De aanbesteding- zal aanstaande week in het Staatsblad aangekondigd worden en eindp April gebeuren. In den loop van de Meimaand of ten laalsle in Juni zuil jn die zoo nood zakelijke werken beginnen en den ganscben Zomer voortgezet worden. Daardoor zal bel gedaan zijn met de overstroomingen, 's Win ters en 's Zomers, die te Galcken, Schelle- belle. Wetteren, Uitbergen, Schoonaarde. Berlare en Overmeire onberekenbare schade aangericht hebben. Katholieke Staafen liberale steiler1». Een lib&raal blad zegt, ter ge legenheid van den prijs der Belgische Rente: Waren de liberalen llians aan het bewind, de Rente zou wel rijzen Zoo dan 1° Ten tijde der liberalen stond de Rente lager dan nu. 2° De liberalen zijn aan 't hoofd niet van den Staat, nraar van v rschillige sleden. En hoe staan de loten van deze steden, die noch tans nremieloten zijn Lager dan de Siaats- rente Het liberaal blad Ti^-eft nooit zooverre dacht. Men kan op alles niet uenken. gmg on- Onze lezers wHen dat het Fransche Staal, bestuur meer inkomende r. clitenhee.ftgesteld op produlvten vooral Voortkomende uit ons Bij de j land. Minister Liebaert, om de noodige ver- zitling van de Storthing, gisteren, hield bij j dedigingamaa'regeb-n te nemen,heeft daaron de bespreking van de b.-grooting van oorlog in de Belgische Kamer een mejuffrouw Rogstad haar eerste rede. Zij verklaarde zich als vriendin van den vrede voor arbitrage en boopte,dat gelijk het vuist recht voor het wettelijk recht moet wijken, ook de oorlog en het krijgswezen eens uit de wereld verbannen zullen worden. Des on danks zal zij niet tegen de oorlogsbegreoting stemmen. Onderwijzers. Wij hebben ge zegd dat de christene onderwijzers best deden zich te wenden tot de volksvertegen woordigers om verbetering te vragen aan den loonstandaard in bet ontwerp Schollaert. Dit is zoo waar dat, naar de XX" Siècle verneemt, verscheidene leden der rechterzij amendementen aan die loonschaal zullen neerleggen. Dit blad verneemt ook dat de regeering gansch bereid is met deze afgevaardigd.-n mede le w erken, teu einde van de schoolwet een waar statuut van het officieel en vrij on derwijs te maken. Het gouvernement wil het peil van ons onderwijs verheffen en 't beste middel daartoe is, werkelijk, de onderwijzers te bezoldigen op treffelijke wijze. Bloem der Koningin. Het werk der bloem van de Koningin, het edel weiss, gaat dagelijks vooruil. Thans werken reeds komiteiten in 1800 gemeenten van België voor den verkoop der bloem van de Koningin, waarvan de opbrengst dienen moet om de slaapziekte te bestrijden. Men hoopt dat geen enkele gemeente dei- natie zal falen aan het mensch lie vend werk leel te nemen. Een man van 259 kilos. Te Brockton, in de Vereenige Staten, woont zekere Charles H. Jackson, 52 jaar oud, en die 259 kilos weegt. Toen hij in 1879 trouw de, woog li ij slechts 88 kilos; een jaar nadien had hij reeds 20 kilos b:.gewonnen, en sedert verdikt hij nog altijd, zoodat hij aan eene ton ia vleesch en beenderen gelijkt. Baiten dat is hij gezond en eet slechts zooveel als een gewoon mensch, maar 't werken zal hem wel w at lastig vallen. Verzekering tegen den regen. De verzekering tegen den regen, is eene Engelsehe nieuwigheid, welke lieden tot stand is gekomen. De maatschappij werkt nog slechts alleen voor do kuststeden. De huisvader dio eenige dagen uitspanning wetsontwerp neergelegd, strekkende om de luxe-voort- br.Migsels die uit Frankrijk in België worden gevoerd, ook zwaarder te belasten. In.den beginne eischten al de bladen, zoo wel liberale, socialistische als katholieke bladen, die maatregelen maar eens het ont werp neergelegd, verander».e.i schier al de vijandelijke bladen van toon en van hou- ding. Hoe mag zulks gekomen zijn We weten liet niet juist, doch we hebben er altijd eene politieke werking ingezien, anders was het niet uit te leggen, dat al de tegenstrevers zoo in eenmaal tegen de maatregelen van den minister opkwamen. Zij dachten, het mi-is- terie in nesten te krijgen, doch daar waren ze niet slirn genoeg voor. Daar de tegenpartij er niet van wil, sprak do minister, zullen wij er geen haast bijzetten, en het ontw -pp laten ru«len, totdat de klachten zoo algemeen zullen worden, dat men van armoede zal smeek en om maatregelen te treffen. Zulks is al het geval geweest met vele nijverheden. Doch-omeerlijkheidswillewij versteken de waarheid niet, zooals onze tegenstrevers moeten wij thans aanhalen do dagorde van de handelaars van Belgischen wijn. In ons land zijn ook wijnbouwers en deze allen bij een gerekend, groole en kleine, komen tot het getal van 100.000. Honderd duizend menschen die er hun brood bij winnen. Voor zulk een getal moet men zeker rekening houden. Men zou dus denken dat de Belgische wijnbouwers en de handelaars in Belgischen wijn, gaarne inkomrechten zouden zien heffen op de Fransche wijnen welnu dat is verkeerd. Zij hebben integendeel aan den minister gevraagd, om zijn ontwerp om de Fransche wijnen meerder te belasten, niet door te voeren. En weet ge waarom? Sedert maan den zijn de Franscbe wijnen in prijs gestegen, en niettegenstaande blijft bij de izelfden prijs in België behouden, ofwel is hij no°- ver minderd. Moest België do Fransche wijnen nu ook nog belasten, liet ware zeker dat de Fransche wijnon aan denzelfden prijs zouden blijven, zoodat men de wijnen nog meer als ooit zou ver.valschen, en dit gansch ten voor- deele van de goede, en echte wijnen. Daaraan ziet men, hoe aardig sommige bestuurszaken ineen zitten en moeilijk zijn op tc lossen. ACHT AANHOUDINGEN. Sinds ecnigen tijd hadden twee kerels, van Franschen oorsprong-, eenekamer gehuurd in het huis n° 51, der Otletstraat, te Cure- gera. In de laatste dagen scheen het de bijzon derste huurster van het huis, dat deze kerels iets moesten in 't schild voeren. De twee Franschen sliepen geheel den dag, of bleven geheel den dag op hunne ka mer en gingen enkel 's avonds uit, om dan laat in den nacht terug te koeren. Woensdag avond drong de vrouw in de kamer der kerels, en deed er zonderlinge ontdekkingen, welke hare vermoedens ten volle kwamen verrechtvaardigen. Tusschen de matrassen van het bed vond zij een breek ijzer, een bos valsche sleutpls en vele andere voorwerpen welke alleen door inbrekers ge bezigd worden. De vrouw draalde niet meer en middelijk de policie verwittigen. Donderdag morgend kwam een opzichter met twee politieagenten en deed eene huis zoeking. Nu was do uilslag nog prachtiger. Men vond er niet alleen het inl rekersgerief, maar ook nog vormen welke onlangs gediend had den om valschen munt te maken, staven tin en lood, en andere verdachte voorwerpen, alsook een aantal valsche een en twee frank stukken, met de beeltenis der zaaister en het jaartal 1908. Drie kerels, die zich in de kamer bevon den, werden onmiddelijk aangehouden. Het waren drie Franschen. Georges Petit, 27 jaar oud, Jozef Martin, 25 jaar ouden Gabriel Meunier, 22 jaar oud, alle drie geboren te Parijs. Zij waren nog te Brussel op de bevol kingsregisters niet opgeschreven. Uit liet onderzoek bleek weldra, dat deze drie kerels 's avonds bijeenkwamen in een spijshuis der Brogniezstraat en dat zij daar beraadslaagden met eenige anderen over de uitgifte der valsche muntstukken. Spoedig waren nog vijf personen, dri mannen en twee vrouwen ook in hechtenis genomen en opgesloten, Men verwacht nog andere aanhoudingen Staatkundig Overzicht Spanje. Een misverstand is de oor zaak geweest, dat de betrekkingen tusschen Spanje en Frankrijkwegens de Marok kaan sche kwestiebijna afsprongen. In derdaadI, Frunkrijk had met den vertegen woordiger van Moidey-Hafid eene overeen komst geleekenden Spanje daarvan niet verwittigd. Toen de Spaansche Staatsman nen zulks vernamen, dachten zij niet beter, of Frankrijk zou Marokko binnenpalmen en Spanjè geheel buiten de zaak laten. Eene officiëele nota van den Franschen minister van Buitenlandsche zakenbracht echter dies weder effen. Bulgarië. Na Italië en Rusland, is het nu in Bulgariê dat eene ministeriëele krisis is losgeborsten, omdat de Koning de ontwer pen van den kabinetsoverste Malinov niet kon goedkeuren. Heel het ministerie heeft zijn ontslag gegeven. Italië. Er is nog geene oplossing ge komen in de Ilaliaansche krisis. Alhoewel M. Giolitti meest kans schijnt te hebben om tot hel vormen van het nieuw kabinet ge roepen te wordendenkt men dat nog niets officieel beslist is, daar het al te lang duurt vooraleer voetstappen gedaan worden. Koning Victor Emmanuël- ontving Don derdag morgen den socialistiscken afgevaar digde Bissoliti. Portugaal. Hier is het de minister van Financen die ervan onder trekt en ondanks het aandringen zijner kollegas, weigert hij op zijn besluit terug Ie keeren. De andere ministers hielden gisteren eene vergadering om le onderzoeken wat hen nu te doen staat. Men denkt dat in tegenwoordigheid der e>ge woelingen welke zoo wat dagelijks plaats hebben, allen hun ontslag zuilen geven te Brussel Het volkrijk kwartier der Kaatsbalplaats werd gisteren avond in opschudding gebracht door een drama der zinneloosheid. Op 15 Februari was een genaamde Henri B..., voor de tweede maal uit bet zinneloo- zengesticht van Evere ontvlucht. B..., een slachtersgast, was als zeer ge vaarlijk gekend. Het signalement van den ontvluchte was in allo richtingen rondgestuurd geworden, doch alle opzoekingen "bleven vruchteloos. Gisteren avond, rond 10 1/2 ure, kreeg de f.innoloo/H^ die zich in eene kamer der Aan vullingstraat verborgen hield, plotselings een nieuwen aanval van w oedende zinneloosheid. Hij greep een slachtersmes en liep recht streeks naar de woning zijner vrouw, in de Menschlievendheidstraat. Met een schouderslool deed B..., de deur openvliegen, wierp zich op zijne vrouw en mishandelde haar met ongehoorde wreedheid. Daarna trok hij haar de kleederen van het lijf en w ilde haar met zijn mes de keel afsnij den. De ongelukkige kon zich nog uit de han den rukken en nam de vlucht. Zij liep naar het policiehureel, alwaar zij haar wederva ren verhaalde... De zinnelooze was inmiddels naar zijne kamer der Aanvullingstraat teruggekeerd. De policieageuten, afgezonden om hem aan te houden, vonden hem daar in een huek zit ten. met het vreeselijk wapen naast hem. Zonder hem den tijd te laten, zijn wapen te grijpen, wierpen zij zich op hem en konden hem onmachtig maken. De zinnelo"ze werd onmiddelijk gebonden en naar het Sint Jansgasthuis overgebracht in afwachting dat hij in het geslicht van Evere opgesloten wordt. Nadeelen van te koude stallen 1° De dieren gaan weinig vooruit immers een deel van bet voedsel wordt benuttigd tot het voortbrengen der dierlijke warmte, wel ke door liet afkoelen der omringde lucht af neemt, en gaat dus verloren 2° De melk opbrengst-vermindert 3° De groei dér jonge dieren wordt belem merd 4° Het aanvelten wordt tegengewerkt en is kostelijker en langduriger. Nadeelen van te warme stallen 1° De lucht zal er snol bederven en gevol- genlijk veel gemakkelijker allerhande ziek ten veroorzaken en voortzetten 2° De dieren zijn aan zweeten onderhevig en daardoor ontstaat nog eens verlies aan voeder 3° De dieren zullen ook aan verkoudheid blootgesteld zijn, wanneer men ze buiten brengt. Het plaatsen van eenen thermometer of warmtemeter dringt zich dus volgens in alle stallen op. Reinheid.Wat bemerkt men ongeluk-, kiglijk in vele onzer stallen De zoldering is met spinnewebben behan gen zij bestaat uit een zeker getal leghou- ten, waarop hooi of strooi getast is, en dat later wellicht als voedsel aan de dieren zal toegediend worden De vloer heeft geene behoorlijke helling, de vloeimest blijft staan en dringt in den grond. De mest wordt niet in tïjds vernieuwd, doch de stallen in tijds geschuurd of gewit. Naar de kribben wordt zelden omgezien. De gebreken aanduiden is, dunkt ons, ook op de hoedanigheden wijzen. Men zal dus zorgen 1° Voor eene gewelf de zoldering, 2° eenen vloer met voldoende helling (1 cm. per meter) gelegd mei kareel- steenen op kant gezet en de voegen met cement toegestreken, opdat hij ondringbaar weze, 3° men neme regelmatig op lijd den mest weg, 4° schuro dikwijls met bezem en overvloedig water, 5° neme do spinnowebbon weg \a elke stof en microben ophouden, 6° reiuige eetbakken en kuipen, 7° witte ten minste tweemaal 's jaars de muren en liet gewelf met kalkmelk, waarin pheniekzuur (3 °/0) is opgelost. Ontsmetting Heeft er eene besmettelijke ziekte ge- heerscht dan dient de stal zorgvuldig ont smet te worden. Daartoe 1° Behoorlijk de muren, deu vloer en het stalgereedschap afschuren. De muren en den vloer daarna met eene kokende oplossing van soda (5 af was- schen. 3° O verstrijken met eene oplossing van D/o blauwen aluin. 4° Den stal met kalk witten. 5° Over den vloer versch bereide kalkmelk gieten. 6° Den stal goed verluchten. Aanhoudingen. Na lange opzoekingen is de Parijzer vci- ligheidspolicie er toch in gelukt, vier kerels aan te houden, die deelmaakten van de bende welke zoo laffelijk den policieopzichter Mou lis neerschoot. De aangehoudenen zijn Peyrot, Heinrich, Lateau en Fauchet allen gevaarlijke apa chen, die reeds vele misdrijven op het ge we- 'en hebben. Heinrich bseft bekend, dal het zekere Louis Podu. ook een gevaarlijke kerel, by-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1