res ven Katholieke en Maatschappelijke Werken fe Aelst, op 17&18 April 19111 I Ons antwoord aan de Heeren Onderwijzers, 'T EEN EN 'T ANDER Gnza Volksreis naar Bom De moardeiij van Daaipreray 0 li~3 C3- "F b d CS "EDELWEISS,, De Vervlaamscliing der Deutsche Hooyesqhool. v 9 Zeventiende jaargang n' 72. e»-.. ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m «i* BUREELEN TE BRUSSEL I TEfiflLST 230, Haachtschon Steenweg, 230. I KerJcstr^at, J Telefoon 114 Bestuurder J Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. aanlr. (1 tot"4 kl. rog.) fr. 0.60 3" bladz. regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Rekiamen (per reirel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.0Q Recht, herstell. (per regel) fr. 2,u0 Overlijden (per regel) fr. 2,u0 Wij ontvangen van wege. de verga dering derkristeneonderwijzers, welke gehouden werd te Aalst, op i8 Maart 1.1., een lang schrijven, waarin deze heeren melden dat zij onze zienswijze niet deele'n, uitgedrukt in onze hoofd artikels van 17 en 18 Maart. Met waar genoegen echter verne men wij, dat deze heeren erkennen dat wij een werkzaam deel hebben geno men aan de verdediging der belangen van den onderwijzer. Gaan wij nu even in den grond der zaak. Wat werpen de belanghebbenden op 1° Zij zijn niet tevreden met de gestelde loon schaal. 2° ITet onrecht der reeksen blijft voortduren. 3° De gemeenten zullen uit eigen beweging mets doen. 4° Zij zullen de hand reiken aan hunne amhlsbroeders zoilder onderscheid van denkwijze. Cnzo opwerpingen. Dat de onderwijzers niet tevivden zijn met de loonschaal,kunnen wij best aannemen, doch wat wij persoonlijk hebben ondervonden, het is dat er in het Vlaamsche land vele onderwijzers zijn,die ons ten minste rondborstig heb ben bekend, dat het wetsontwerp een groote stap is op de baan van den voor uitgang, zoowel voor de onderwijzers zelf als voor het onderwijs. In ons artikel van 18 Maart, hebben wij zelf rondweg verklaard, dat het bestaan der reeksen theoretisch niet kan worden vercechtvaardigd doch dat het praktisch niet wel mogelijk is, ze af te schaffen. We wenschten wel eens te vernemen, hoe men daartoe zou te werk gaan. Het is immers niet genoeg ditvoor te stellen en te eischen, er valt noodzakelijkerwijze rekening te houden met de huidige omstandig heden, waarin het land zich bevindt. Dat de gemeenten niets zullen doen tot de stoffelijke lotsverbetering, dat is volstrekt niet aan te nemen. De open bare meening, op eeno verstandige wijze voorbereid, zal ben daartoe, in voorkomend weigerend geval, wol dwingen. De heeren schrijven ons Moest de regeering do gemeenten dwingen, de meerdere toelagen die zij nu van staatswege zullen trekken, aan het onderwijs te besteden dan zullen zij het doen aan andere werken, niet aan het verbeteren van de jaarwedden van het onderwijzend personeel. In bot woordje moest ligt een vaste twijfel, hoewel het uitdrukkelijk verklaard wordt, dat de meerdere toe lagen aan het onderwijs moeien wor den besteed. Dat de gemeenten die meerdere toe lagen niet zullen besteden, of niet gedeeltelijk zullen besteden aan het verbeteren der loonen dat is eene vooropzetting, die hoegenaamd op geene vaste gronden berusten do toe komst -zal uitwijzen, hoe. sommige on derwijzers ziek daarin grootelijks heb ben bedrogen. Om een voorbeeld aan te halen koevele gemeenten zijn er niet, die nu reeds aan de onderwijzers meer betalen dan hun door do wet wordt opgelegd Over eenige dagen nog, hebben de Nederduitsche Bond van Antwerpen, en de Kantonale Bond van Eeckeren de laak op hen genomen overal de gemeenten aan te sporen, de onder wijzersjaarwedden zooveel moge lijk te verbeterenen aan alle gehuwde onderwijzers eene vaste vergoeding voor huishuur toe te kennen. Wat daar in die twee machtige katholieke krin gen is voorgenomen, en zonder twijfel ten uitvoer zal worden gebracht want we kennen de wilskracht en de krachtdadigheid van die mannen zal insgelijks navolging vinden in de andere gedeelten van het land. Het vierde punt van uw schrijven moeten wij in uw eigen voordeel beslist afwijzen Gij zult de hand reiken aan uwe ambtsbroeders zonder onder scheid van denkwijzen.» Waar hebt ge zulke handeling kunnen verzinnen Zegt ons nu eens, wat heeft de Ins'i- tuteur Beige al ooit gedaan voor de kristen onderwijzers? Wat hebben uwe collega's der groote liberale sleden en uit de goddelooze Waalsche gemeen ten voor u over Niets dan eene mis prijzende bes[0'ting. Oh weest er gerust in, maar hier klappen wij met kennis van zaken. De onderwijzers die in gemeenten staan, waar er eene goede loonschaal is ingevoerd, die be kommeren zich. toch zoo bitter weink om den toestand van hunne andere ambtsbroeders. Tegen cb-ze bewering kan men verzet aanteekenen, men kan daartegen opkomen in vergaderingen of tijdschriften maar werkelijk is hel zoo; het is een feit. Werkt daarom om mogelijke, wij zeggen om zekere en meerdere verbeteringen in uwen toestand te brengen doch doet het op doelmatige wijze, en gaat in geen ge val bij de vijanden ten rade. Donder dag laatst besprak een der bijzonderste liberale bladen van Brussel de verga dering van de onderwijzers van Aalst, dus uwe vergadering en weet ge wat het besluit was van dit lib beeltenis van Koning Albert. Do vormen zijn wel is waar, daartoe reeds gebeiteld door den beeldbouwer De Vriese, voor de stukken van 10 en 20 frank, doch van geld slaan kan pr noggoen kwestie zijn, om de goede reden dat om opnieuw gouden munt in België te staan, de Latijnsche vereeniging zou moeten bijeengeroepen worden. Vergadering,Dertien gemeenten van Oost-Vlaanderen zullen den 2 April hunne afgevaardigden zenden voor eene vergadering die op dezen dag te St-Nikolaas zal gehouden worden. Hel doel dezer vergadering is een vertoog op te maken aan den minister Helleputte, ten einde betere gemeenschap lo bekumen tus- schen de twen Scliohleoevers. Een heldhaftige priester. De schooner Tesser is op de Zwarte Kot sen. teAronore, gevaren en verbrijzeld. De redding werd snel ingericht door den katho lieken priester O'Shea, die de kustwachter en de visscheis bestuurde. Al de pogingen van de redders bleven evenwel vruchteloos, tengevolge van de bolle zee verscheidene reddingssloepen werden in zee gelaten eene enkele, deze waarin de priester plaats geno men had, bereikte het wrak en haalde er drie matrozen uit, die reeds vau koude en vermooidheid bezweken waren. Bloem dep Koningin voor Jjii 1911 I)e verkoop der Blo*-m van de Koningin» zal in deze stad ingericht worden lijk het voorbaande jaar. Het in bewaring-houden der bloemen is enkel toevertrouwd aan Mevrouw Barones Karei de Bethune. Keizerlijke Plaats, en Mevrouw Komaan Moversoen, Nieuwstraat. De personen die zouden begeeren het werk te ondersteunen, met zich bloemen aan te eraalbmd? Leest: De met-officièele oxdkrwij- T '"""I n"1 te wenden btj voornoemde Dumen of wel aan ZKRS VINDEN DAT DE REGEERING NOGbiernavermelde adressen: NIET EDELMOEDIG GENOEG IS VOOR HET VRIJE ONDERWIJS. Het vrije onderwijs, dat noemt men in de goddelooze meetingen, de kloos ters en het geld dat men de zooge zegde kloosters toewerpt, dat is eigen lijk het geld dat de aangenomene en de vrije weieldlijke onderwijzers wordt uitbetaald. Verzint dus eer ge begint, en neemt oed aan, dat het door iemand ge schreven is, die u bemint. N. B. Over het samengaan met an dersdenkenden, drukt zich een be voegd man in volgende krachtdadige bewoordingen uit De hand toereiken aan de tegenstre vers ware niet alléén een verraad ple gen maar bovendien de grootste dom heid, wij moeten het woord gebruiken, die kristene onderwijzers zouden kun nen begaan. Vergeten zij het niet, een groot ge deelte der kristene onderwijzers zijn onderwijzers in vrije scholen (aange nomene of gesubsidieerde) en indien onze tegenstrevers, liberalen en socia listen, zich zoo hevig tegen het wets voorstel verzetten, is het juist, omdat zij den ondergang- willen van hel vrij onderwijs. Dusvolgens met tegenstrevers wer ken is met diegenen werken, die het brood aan de ki-'^v-ne onderwijzers willen ontnemen. Wij vernemen overigens dat er in den schoot der rechterzijde eeno com missie is samengesteld, die zich in he- trekking zal stellen met de christene onderwijzers, om hen te aanhooren en hunne grieven te onderzoekeu. Verjaringen, 26 Maart 1831. In plaats van strenge maatregelen te nemen tegen den generaal Vandersmissen, die Ant werpen aan don prins van Oranje had willen overleveren, schenkt de Regent''hem hel be heer der provincie Namen. 27 Maart 189-1. M. Beernaerl is be noemd als Staatsminister. Nieuwe goudstukken, - Er was gezegd dat men nieuwe goudstukken ging slaan van 10, 20 en 100 frank met de Mej. Mej. Callebaut, Botermarkt Mev. Camu, Kerkstraat; M'»j. Mad. De Gheest. Keizerlijke Plaats; Mev. Fel. De Hert, Brusselsciiestraat - Fel. De Sc'iaepdryver, Nieuwstraat Karei De Wolf, Keizerlijke Plaats Ach. Eeman, Sin te Annastraat Grégoire. Albert Lienarlslraat Meert, Houtmarkt Martha Moversoen, Statiestraat Mev. Od. Van der Schueren. Brabantslr. Van de Velde, Schoolstraat. Wij doen een dringenden oproep aan de gekende mildadigheid en opoffering der Da- men en Jufvrouwen der stad en omliggende gemeenten. Wij verhopen dat zij dezen op roep zeer talrijk zullen beantwoorden en ons zoohaast mogelijk hunne medewerking zul len laten kennen, evenals hel nabijkomend getal bloemen, dat zij zouden begeeren voor den verknop. Die bloemen zullen verkocht worden aan 0,10 fr. 't stuk, in de maand Juli op den feestdag der Koningin. Derde Vervolg Over de Alpen naar Milaan Eene gewichtige verklaring. Gisteren namiddag is een nieuwe aanhou ding gedaan in betrek met de internationale dievenbende. De aangehoudene, Fernand Rol, van Choisy-le-Roi deed eene gewichtige verklaring. Hij bekende dat hij inderdaad lot de dieven bende behoorde, waarvan reeds verscheidene leden aangehouden werden, en welke dieflen gepleegd had den,in Frankrijk,België,Holland cn Duitschland. Ondervraagd, over de persoonlijkheid van het hoofd der bende, verklaarde Rol, dat de rooverhoofdman de dader was der diefstal len, onlangs gepleegd in de muzeums van Antwerpen cn Hamburg on in hot conserva torium van Parijs. Hij voegde er verder nog bij. dal dc hoofd man hem zulkdaiiige verklaringen gedaan had, dat tiet geen twijfel leed, dat hij een dei- daders van Dampremy moest zijn. Bij het einde der Kamerzitting van Vrijdag laatst, werd liet wetsvoorstel ter Vervlaam- schingder Genlsehe lloogeschool door M. Vau Gauwelaert neergelegd op hot bureel dei- Kamer. Het wetsvoorsiel was onderteekend voor 3 leden der Rechterzijde M. Delbeke, (Rouselare)M. Huyshauwer, (Gent) en M. Van Gauwelaert, (Antwerpen) cn door 3 leden der Linkerzijde M. Ansoele, (Gent) M. Franck, (Antwerpen) M. Persoons, (St- Niklaas). Plaatsgebrek belet ons het wetsvoorstel heden mede te deelen. Wij zullen het volledig voorstel in ons nummer van Dinsdag bekend maken. De tweede spiraalbaan, die we bij den af tocht der Alpen ontmoeten, is gelijk we ge zien hebben, deze van Prato. Zo is een vijf tigtal meiers onder de bovenste spiraalbaan, die van Piotlino, gpf^gen in den bergpas, vooraleer er in te schieten, krijgt men een grootsch landschap te zien. De tunnel die een deel der haan uitmaakt, is omtrent 1600 me iers lang en omschrijft een onderaardschen kring, waarvan de ingang een veertigtal me iers boven den uitgang, in den bergflank ii geboord, aan den linker oever van den Tes- sin. De berg waaronder we reden, is op zijn toppen met een dicht sparrenbosch bekroond en zijne steile rotswanden geven in het zonne licht eene wondere afwisseling van allerlei kleuren, bieren daar door de schaduwe ver duisterd. Aan den overkant is de berghelling min of meer zacht, en weelderig groen golft wijd en zijd aan den gezichteinder. Alhoewel we nog steeds op Zwitserseh grondgebied reizen, bemerkten we van nu af --en opmerkbaar verschil in de dorpen van den Zuiderkant der Alpen met die van den Noorderkantalles heeft hier reeds het Ita- liaansch karakter, en naarmate we afzakken wordt de grond meer en meer vruchtbaar en is dichter inet sparren en struiken beplant. Zoo ligt do vierde en laatste spiraalhaan, die van Travi, in eene weelderig vallei, door welke het spoor eene 8 vormige of dubbele spiraal omschrijft, waarvan de twee uitein den onder de hei-gen zijn geboord, en hei 'ddenkruis over den schuimenden vloed, op twee verschillige verdiepen is geworpen.Hier hebben we een der wonderbaarste werken die in Liet .spoorwegvak zijn uitgevoerd. Omtrent honderd meters boven den watervloed komi de spoorbaan uit een berg geschoten.schreedt van daar over de bergkloof op een lange ijze- en brug, door pilaren ondersteund, schiet weder een anderen berg te binnen, maakt er een ronde van 1560 meiers, schiet wederom omtrent dezelfde plaats, doch omtrent vijf- lig meters lager, er buiten om langs eene tweede brug den bergpas over te gaan,schiet nu weer de eerste berg le binnen, omschrijt er een anderen kring om eindelijk veel lan er uit den berg te komen nogmaals op de zelfde plaats, langs et-n brug ternauwernood genoegzaam hoog hoven het water gelegd om den vloed niet te belemmeren. Dc ingewikkelde beschrijving der spoor baan die ons over de Alpen voort en die nochtans maar een zwakke schels is van hel grootsche werk, door hetwelk Zwitserland mei Italië per spoor verbonden werd, kan ons een klein gedacht geven van de verschrik kelijke moeite die het leggen der spoorbaan heeft gekost en dit zooveel temeer als men weet, dal er vier jaren tïjds is aan besteed en ruim 270 millioen is aan uitgegeven. De groote tunnel onderden Gothardbcrg alleen vergde eene uitgave van 57 mi Hoen. Ook de overtocht der Alpen is een dor schilderach tigste en de meest indrukwekkende reizen die men kan ondernemen. Men rolt er door 79 tunnels en over 97 ijzeren bruggen, waarvan sommige op eene groote lengte en eene dui zelige hoogte, over steile bergpassen liggen. Te Bellinzona, hoofdplaats van liet Zwit- sersch kanton Tessin (naar deirnaain van den borgvloed) vinden we een net Zwitsersch stadjo van ruim 5000 inwoners waar alles Italiaanse!» is, en rond hetwelk we van op de hoogte groote kasteelen kunnen ontwaren, dagtcekeoende uit de 15e eeuw het Castello Grande, het Castello di Mezzo en hel Caslello Corbario. Van nu voort hooren we niets meer tlan Italiaansch en in de spoorwegslatiën loopen er leurders rond met Italiaansche snoe perij, onophoudend schreeuwende Cara- melle Ciocolalo BiscotliWe zullen dit nieuw refrein nog tot vervelens toe te hooren krijgen. Nu hebben we reeds liet liooge gebergte achter den rug, en alhoewel we nog steeds langsheen den Tessin vloed stoomen tusschen de bergen, wanen we ons reeds omtrent hel latte land, daar de Tessin vallei hier zeer breed is en we reeds ook in de verte een uit zicht krijgen op de Meren Maggore en Luga- Docli welhaast zullen we op nieuw tusschen bergen komen, dio als reuzen zullen oor ons staan, maar ons niet zullen afschrik ken, daar ze aan do hooge Alpen niet te ver gelijken zijn. Zoo zakken we af langs bel stadje Itivera- Bironico. dr,or de liefelijke- vallei van Agno, komén ip. «lo vallei van Lamone door hol stadje Taverne, en na het doortrekken van den- lunr.el van Massango, komen we le Lu gano aan, omtrent 3 ure van den namiddag. (2 dag) Voorwaarden der Reis. Onze Reis xiasix* Rome wordt toevertrouwd aan de Auencie COOK Son, de zeer voordwelig gekende R^is- Hgenoie van Londen. Eeii afgevaardigde van ji Cook's bureel te Brussel, zal onze groep ver gezellen. In de hieronder aangeduide prijzen zijn be grepen 1) Het ijzerenweg-biljet van Brussel (Noord) naar Luzern. Bazel, Milaan, G-nua, Rome, Florencié, Veuetie, Milaan, Luzeru, en Brussel (Noord). 2) De hotelkosten, begrijpende a) De maabijdeu onder wege (spijswagen of slatiebuffet). b) Het vervoer in omnibus van de statie naar het hotel, heen en wed«r. c) Het nachtverblijf, dienst en verlichting in de Hotels. d) Het morgendonthijt met koffie, thé of chokolade. e) Het klein middagmaal (déjeuner a la fourchette). f) Il-t avonddiner (groote maaltijd). Er zal een halve It^sch wijn per persoon hij elk noen- I maaltijd en avonddiiier opgediend worden. g) Hot drinkgeld aan het personeel der Gasthoven. De eerste dienst der Reis is liet opdienen van het ontbijt ter sjrijszaai te B izel b j het vern-ek (2e dag) en u« laalste dienst is liet avondmaal ter spijszaai te Luzern (11° dag) bij de terugkomst. Ife aangeduide Hot°t$ zijn 1)Voor de reizigers van 2® klas; te Milaan, het Hotel du Noid te Rome. het Hotel de Mi an te Florentië. het Hotel Métro- pole te Venelië, het Hotel Victoria. 2) Voor de reizigers van 3® klas te Milaan, het Hotel Concordia of het Hotel Italia le Rome, hel Hotel de Genève te Flo rence. het Hotel Parlamenlo en (e V*q*tie, tiet Hotel Ca vale ito of hel llolei Bella Ve- lezia. Prijzen der Rois Onze reis naar Rome w ordt ondernomen bij aanbesteding (a forfait), 't is (e zeggen mits eene vooraf bepaalde s<Tn, volgens do hierboven gemelde voorwaarden. Die som is, voor de reizigers van 2° klas, bepaald op twee honderd tachtig franken (290 fr.), le betalen door tachtig toekelijkscke s/otHa gen van drie franken en vijftig centiemen (3.50 fr.) De som, voor de reizigers van 3® klas, is bepaald op twee honderd frank. (200 fr.) te betalen Idoor tachtig iqeke/ijksehe stortingen van twee franken vijftig centie men (2,50 fr.). Al do personen die van den Staat een koe pon kunnen bekomen, voor onze reis, kunnen mits betaling van 125 fr. in derde klas en 150 fr. in tweede klas, met ons de reis mede- maken. Voor die som genieten zij al de voordeeion der andere reizigers, zooals slapen, dienst, verlichting, ontbijt, noenmaal, avondmaal, wijn, onkosten van vervoer naar hotels, sia- tie. drinkgeld, enz. Elke inschrijver die zou belet zijn de reis te ondernemen, kan tot eenige dagen voor liet vertrek, zijn gestort geld wedereischen, mits een verlies van vijf per cent op het be loop der ingeschreven klas. De oersle storting is in den loop der week van 13 tot 19 Februari 1911 gedaan geweest. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich lot het bureel der VOLKSSTEM. De personen, die voor het einde der maand niet ingeschreven zijn, en de rois willen ïnedemaken, zullen eene verhonging van 10 °/0 moeten betalen op de reeds gestort® elden. Inschrijvers (vierde lijst.) 141. M. Suys-De Bisschop, Teralphene. Gustaaf Parowyek, Aalst. 143. Schokkaert, Aalst. 144. 145. Em. Geliot, Aalst. 146. Mej. Flora Bruyndonckx, Aalst. 147. Eerw. Iïeer X. 148. M. Emiel Rombaut, Aalst. 140. Henri Aercke, Aalst. 150. Gustaaf Pape, Aalst. 151. Mma 152. M. Gustaaf Moortgat, Aalst. 153. Mrac 151. Mej. Irene Van Hecke, Sottö'rem. 155. Juliana Van Eyck, A'alst. 156. Eerw»r4ïeer X. 157. M. Oasimier an. famine. Wetteren. 158. - Leo\erhu.lr St. Denijs-Westreiu. 150. Mme Achil>s Hcrtecant, Aalst. 160. Mej. Ai».na De Bruyn, Aalst, lol. M. Alfons Leirens, "Wetteren. 162. Eerw. Heer X. 163, M. Victor Van Sando. Wetteren. 161. Jozef De Nies, Boitsfort-. 165. Prosper Verhulst, Nieuwer kerken. F

De Volksstem | 1911 | | pagina 1