EENE VA K AM BACHTSCHOO DAGSCHOOL van DRI.I STUDIEJAREN» OPENING in OKTOBER aanstaande Zijn dat rectiizinnip?! VOOR AALST EN OMLIGGENDE GEMEENTEN, 'T EEN EN 1 ANDER öaze vierde Socials Week. Vresseüjk drama te Brussel De moorderij van Dainpreiny £3 ES m CSS-KOOT z gesticht door den Katholieken Volkskring Sint Jozef, Meislescliettestraat Echtelijk drama te Namen Door hars» man met revolverschoten gedood Zeventiende jaargang nr 2 CENTIEMEN HET NUMMER llloensdag S9 Maar! 1911 DE V ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m BUREELEN AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL 239, (Eaachtschen Steenweg, 530. TE AALST 9Kerltstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KI. sank. 0 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e blaaz. \de regel) fr. 0.50 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,ü0 Reldamen (per rctrd) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Verleden week hebben wij een slrooi- briefken gezien, uitkomende van zoo genoemde democraten, (och, wie noemt zich tegenwoordig geen democraat, niets is zoo gemakkelijk). Bij het lezen van dat briefken ston den wij een oogenblik verbaasd van verwondering, want recht uit gespro ken, wij kunnen nog al aannemen dat mensehen soms van gedacht verschil len; doch dat men de onloochenbaarste zaken tegen alle weer en wind in af strijdt, dat kunnen wij om niets ter we reld aannemen. Daarom zeggen wij welgemeend, zonder veinzen of achter uit houden De persoon die zulks schrijft en zich uitgeeft ais demokraat, zulk een persoon, is otwel tot in den grond onwetend van de zaak ofwel van de grootste kwade trouw ofwel een vijand van de rechtvaardigheid. Want schrijvende van de nieuwe schoolwet, zegt hij dat de wet niet de mocratisch is, en dat er weinig goeds inzit. En nochtans zij zelve sommen de verbeteringen op die liet wetsont werp in houdt zij geven ze letterlijk aldus weer 1° Het wordt verboden kinderen te aanvaarden om hetzij gelijk welken stiel aan te lccren, zoo zij niet 14 jaar oud zijn, tenzij zij een bewijs van vol ledig lager onderwijs bezitten. 2Q Er worden schoolbons afgeleverd aan het hoofd der familie die voor plicht heeft het kind te doen onder wijzen. 3° Aan het lager onderwijs wordt een vierde graad toegevoegd waar een soort beroepsonderwijs zal gegeven worden 4° liet lager onderwijs is hosieloos in de gemeente- aangenomene- en aan neembare scholen. 5° Niet meer dan 50 leerlingen mo gen in eene klas zitten. Dat zijn de groote voordeelcn, die door deze aardige democraten worden aangegeven. Welnu, wij vragen het aan alle men- schen van goeden wil wij vragen het aan alle menschen mot een greintje ge zond verstand Is zulke wet, die zulke zaken invoert, is dat eene anti-demo cratische wet en zou men waarlijk niet moeten beschaamd zijn zich demo craat, te noemen, en dan te durven be weren dat deze wet eene anti-demo- kratisclie strekking heeft Wat hebben dan in hunnen tijd, toen de kwestie voorzeker nog niet rijp was, wat hebben destijds de de- mokraten gevraagd, wij spreken hier van de rechtzinnige demokraten Wel nu juist dat, wat nu doorliet wetsont werp Schollaert bekrachtigd wordt het is te zeggen,, schoolouderdom be paald tot 14 jaar, met verplichting en vrije keuze voor den huisvaderin richting van een vierden graad met eone algemeene berocpsstrekking... En ziet, de minister houdt de aller grootste rekening van die wenschen en gedachten hij zelf brengt ze voor in zijn wetsontwerp; en aardig genoeg, zij, die do eersten zouden moeten zijn om de goede inzichten van de ware volksgezinde regeering met beide han den toe te juichen, zij zelve noemen de wet eene wet met anti-demokratische strekking. Het is inderdaad niet om te gelooven zoo ver drijven sommige menschen hun kwade grillen. Wij nochtans, w ij zullen er ons niet laten door bedriegen, noch misleiden, en noch veel min door laten ontmoedi gen. Meer dan ooit te voren nemen wij de pen in de hand, en we zullen ze trachten te scherpen zoo goed het mo gelijk is, om het goede recht te doen zegevieren. Altijd en altijd zullen wij het groote gedacht van deze gelijk- heidswet doen weerklinken en weer galmen over het land en ja, als het moet gebeuren, dan zal het gebeuren, en dan zullen wij ónzen strijdkreet doen dreunen als de donder in de Vlaamsche lucht, omdat de valsche demokraten van schrik in hunne schuilplaats kruipen want wij bewe ren dat alle burgers gelijk zijn voor de wet, zoowel de katholieke als de goddelooze, omdat de katholieken juist dezelfde plichten jegens de schatkist hebben te vervullen als de goddeloo- zcn. Zeggen de goddeloozcn, wij w il len eene goddelooze schoolwij roe pen hun toe Dat moet gij weten maar ons katholieke volk eischt en moet hebbenzijne godsdienstige school Verjaring, 29 Maart 1SS6. Hevig gevecht te Carnières tussclien werk stakers en soldaten. 12gekwetsten, 2dooden. Uei'antvjcoB'dQlsjkïïeËd foïj vervoer, Op 4 Januari 1910 wilde vrouw Creteur van Gheel den trein nemen in de statie van Larum. Zij was op het Taaiste. Na haar kaartje genomen te hebben liep zij algauw over de riggels, doch zij viel. kon zich niet in tijds oprichten en werd verplet terd door den aanstoomendon trein. De heer Creteur, betrok het spoorvvegbe- sluur en vroeg schadevergoeding. Het spoorwegbestuur pleitte dat bet ver voer nog niet begonnen was en dat hel bijge volg niet verantwoordelijk is. De rechtbank heeft hem in het ongelijk gesteld, beslissende dat het konlrakt van ver voer begonnen was met het nemen van het kaartje cn heeft den Staat verwezen tot be taling van 10,U00 fr. schadevergoeding. Het miljard gesmolien. We hebben aangetoond welke schandalige dieve rijen gepleegd zijn, bij liet inpalmen der kloosters in Frankrijk. liet was zoo erg dat het Fransen Gouver nement het noodig nceft geoordeeld daarover een onderzoek in te stellen. De onderzoeks- kommissie is aan liet werk geweest onder voorzitterschap van den lieer Combes en zij heeft onderzocht hoeveel geld de Staat wel zou kunnen trekken uit liet aanslaan der kloostergoederen. Do heer Marraud, bestuurder van liet enre- gistrement in Frankrijk, heeft geantwoord dat de schatkist niet meer dan dertig miljoen zal ontvangen. Dertig miljoen,'t is voorzeker eene rondo som, maar in eene staatskas als die van Frankrijk, is dat zooveel als niets. Dertig miljoen, dat is nog geen frank per Franschman. want er zijn ongeveer-10 mil joen inwoners in Frankrijk. Dertig miljoen. liet is nog niet half genoeg om een van die groote oorlogschepen tc houwen welke men dreadnoughts heet. En dan, gestolen goed verrijkt niet ■diet tegen den godsdienst. Wie verklaarde den 23 Februari 1910, dat Zoo er een onderwijs is dat uit do school moet worden verbannen, zulks liet godsdien stig onderwijs is 1 M. Masson, liberale volksvertegenwoordiger van Bergen. M. Vaji HuAel, liberale schepen van Koekelberg, verklaarde in de gemeenteraads zitting van 18 Maart 1905, het volgende Wat de onderwijzers betreft, wij moeten zc dwingen, op straf van afzetting, ons te helpen in den strijd tegen den godsdienst,'tegen de katholieke school Ziedaar eens de liberalen en godsdienst haters in hun waar daglichtZoo zijn zij allen en overal Kog de gendarmerie. Onze nationale gendarmerie bevat op ditoojen- blik 65 officiers van verschillende graden, en 3519 gendarmen. Het getal paarden is 95 voor de officiers ea 1749 voor de man schappen. De middenafdeeling der Kamer, met het onderzoek gelast van het budget der gendarmerie, meent, om de gerustheid van den buiten te verzekeren, dat de rijkswach ters zich enkel moe'en bezighouden met hunne zending van policie, en dat zij zouden ontslagen worden van alle andere bezigheden die hun niet wettelijk zijn opgelegd. Er zijn 2.203 gendarmen gehuwd van dit getal zijn cr 58 nog niet gehuisvest op kosten van den Staat. Er waren er op het einde van 1909 alzoo 69. Het getal gehuwden is sedert met 20 vermeerderd 31 bijgevoegde huisvestin gen werden in 1910 gegeven aan gehuwde endarmen. Er werd door den verslaggever dor mid densectie aan den heer minister van oorlog gevraagd, of lift niet noodig ware aan de ma j oorsbevel hebbers den till te verleenen van luilenant-colonel, na emi zeker aantal jaren dienst. Men zou ook dien graad kunnen schenken aan de twee oudste majoors die reeds hel minimum dienstjaren helihen vol bracht. vriendelijk verzocht intijds zijne inschrijving te nemen. De personen, die te Leuven zelf woonachtig zijn, worden van die verplichting- niet ontslagen. Zooals voorgaande jaren zorgt bet Ivomi- teit voor logementen voor diegenen dio het verlangen en richt het in de Gilde van am bachten gezamenlijke noen- en avond- ma len in. De prijs voor logement en eetmalen is g-e- sleld op 16 frank voor de 4 dagen der sociale week. Na 20 Augustus zullen geene inschrij vingen voor logement en eetmalen meer aanvaard worden. (Vervolg), En dan ging liet op een anderen toon. De christcne syndikateu werkten mede aan den vooruitgang van het socialism. Ieder nieuw syndikaat zou een slap nader zijn lol de een heid der werkersklas onder de roode vaan. De Bunnc waagde zich zelfs zóóver, in de Kamer te beweren, ter gelegenheid der on dervraging over Ingelmunster, dat de katho lieken verplicht waren vóór de socialisten te marcheereu, of dat zij niets zouden zijn. Beide beweringen deze der patroons dat wij slechter zijn dan de socialisten, deze der rooden, dat wij socialisten worden, zijn vol komen valsch, hoeft dit gezegd De eersten zooals do laatsten geven een klinkend bewijs dat zij noch ons programma en leerstellingen, noch deze der socialisten kennen, of dat zij vrijwillig de socialistische princiepen verdoken houden. Het is juist om klaarte in dit nog voor velen duistere vraagstuk te brengen, dat het programma der vierde Vlaamsche sociale week, die dit jaar gehouden wordt te Leuven, van 28 lot 31 Augustus, uilsluitend hande len zal over Het Socialismus. Pater Rutten zegde bot reeds op de ver gadering der propagandisten, den 26 Januari 11., Ie Brussel Wij moeten aan allen, èn werklieden, èn burgers, èn patroons, èn socialisten zelve bewijzen dat wij welen waarom wij anti-socialisten zijn. Wij moeten loonen aan ons vólk dat bet negatief anti- socialismo juist het gevolg is van ons positief christen sociaal programma. Het moet klaar uitgemaakt worden dat bet goede dat in het socialisme vervat is. juist zijnen oorsprong vindt in de christene grondbeginselen en dat de leerstellingen van het socialisme, voor zooveel cr een wetenschappelijke kant is, totaal veroordeeld worden door alle ernstige wetenschap. Oneindig goed zal dus wederom uit deze vierde sociale week voortspruiten voor on volk, voor ons vaderland en voor de samen- leving. Lit ieder gewest, uit iedere plaats van ons Vlaamsch Bolgië moeten er ditmaal deel nemers naar de sociale week komen. Het succes der vorige jaren waarborgt den bijval van dit jaar. Dat men dus spoedig zijue maatregelen neme om zijne inschrijving te nemen. Van nu af reeds mogen de inschrijvingen genomen worden bij Van Quaquebeke, Holstraat, 05, Gont. liet Algemeen Sekre- tariaal heeft er voor gezorgd dit jaar speciale tafels en gemakkelijke zitbanken te doen maken. De eerste inschrijvers zullen do beste plaatsen hebben. Zooals verleden jaar is de prijs der inschrijving 2 frank. Daar het bureel der sociale week alle jaren gew eldig overlast is, door lelaatkomers, wordt iedereen Een drietal jaren geleden was de glasblazer Arthur Hoyoux naar Amerika gaan werken. Hij kwam, nu vier maand geleden, terug en 't duurde niet lang of hevige twisten barsten in het gezin los. Hoyoux mishandelde dikwijls zijne vrouw en Zondag avond stelde liij zich zoo brutaal aan, dat de vrouw bij geburen den nacht moest doorbrengen. De woestaard bleef geheel den nacht drin ken en Maandag morgend ging hij zijne vrouw afwachten toen zij naar haar werk ging. Rond 6 ure 's morgen ds zag hij haar uit de Rue Haute-Marcelle komen. Hij verbórg zich en toen zij nog slechts op epn meter afstand was, sprong hij op haar toe, met een revolver. Hoyoux loste een schoten trof zijne vrouw in de keel. De ongelukkige stortte ten gronde en de laffe schurk knielde op zijn slachtoffer neder ea loste nog vijf schoten. De arme vrouw werd nog driemaal getroffen in de borst, de rechterhand en den hals.... Ooggetuigen wierpen zich op den lafaard, ontrukten hem het wapen en leverden hem in handen der policie. Deze had allo moeite om hem tegen do volkswoede te bescnermen. Een bijgeroepen geneesheer kon alleen de 'dood vaststellen. Het parket is Maandag ter plaats geweest. De e -htgenooten Hoyoux hadden drie kinde ren, waarvan het oudste slechts 11 jaar oud is. Arme weezen -X/V/V- Staatkundig Overzicht Japan. Daar in Amerika het gerucht teas verspreid gewordendat Japan een verbond had gesloten met Mexikocn de Japanners dien ten gevolge door de Ameri kanen vervolgd teerden, heeft de Japansche zant in dc Verecnigde Stalen, aan presi dent Taft een eigenhandig en brief overhan digd, geschreven door den Mikado, waarin deze aan president Taft verzekert, dat al de geruchten volkomen valsch zijn. Daarmede hebben de Amerikanen echter geen vrede cn bijzonderlijk te San Fran- cisko zijn de Japanners nog steeds aan ver volgingen blootgesteld. Rusland. Uit Peking wordt gemeld dat het. Chineesch ministerie van Buiten- landschc Zakenaan Rusland eene nota gezonden heeft, gedag teekend van 26 Maart, waarin China verklaartal de voorwaarden van Rusland te aanvaarden. Men vreest echter dat China enkel de Russische vooncaardcn aanneemt omdat het niet verder ka)?, 't is tc zeggen omdat de scheefoogen geene oorlogsvoor zorgen geno men hebben en dat eens dat het land eenigs- zins op een oorlog zal bereid zijn, hel zijne loenschc handelwjzen zal hernemen zooals vroeger. Oostenrijk. Naar het schijnt doet dc ministerieels krisis thans de Ronde van Europa Uit Wcenen wordt nu gemeld da', men zich eerstdaags aan eene Oosten- rjksche krisis mag verwachten en dat dc Kamers waarschijnlijk zullen ontbonden ivordendaar de Tclieeken weigeren het voorstel der leening van 76 miljoen te stem men. Spanje. De bespreking van het proces Ferrer wordt voortgezet in de Spaansclic Kamer. Eene overgroots menigte, waaron der veel vrouwen en vreemdelingenwoont de bespreking bij. Eene vrouw doodt haren man om aan zijne mishandelingen te ontsnappen Maandag morgenil gebeurde in de St-Ja- kebssteeg, uitgevende op den Groote» Zavel, te Brussel, een vreeselijk drama. Eene vrouw, moeder van twee kinderen, vreez'ende door baren man mishandeld te worden, greep een broodmes en plofte het in den buik van haren onwaardigenechtgenoot. Deze bezweek schier onmiddelijk. Ziehier in welke omstandigheden hot vree selijk drama gebeul'de. Zondag avond waren do echtgenoolen Wauters, heiden 27 jaar oud, na hunne twee kinderen, 6 en 4 jaar oud, te slapen hebben gelegd, met geburen uitgegaan. Allen waren gemaskerd, daar het Half-Vasten was. Wauters, een roerman, dronk soms en daar hij jaloersch was, mishandelde hij dan dikwijls zijne vrouw. Maandag m< >rgend rond 2 ure, was Wauters wederom dronken. Hij zocht twist met zijne vrouw cn begon haar le mishandelen. De andere personen met welke de echtgenooten Wauters uitgegaan waren, trokken partij voor de vrouw, haalden lib ar uit de handen en keerden met haar naar huis terug, terwijl de man voorts ging drinken. Vrouw Wauters legde zich te bed en was weldra iti diepen slaap gedompeld. Ongeveer een uur later werd zij uit haren slaap gewekt, door de tehuiskomst van haren man. Huilend en tierend sprong hij naar het bed en begon opnieuw zijne vrouw te mis handelen. Deze sprong uit het bed, greep een brood mes dat op tafel lag en plofte het in den buik van baren man. Wauters viel loodzwaar ten gronde. De ingewanden puilden uil eene vreeselijke wonde aan den buik. De man was weldra een lijk. Vrouw Wauters verschrikt door hare vreeselijke daad, viel naast het lijk op de knieën cn trachtte nog haren beul te helpen, doch alles was vruchteloos. Snikkend bleef zij naast het lijk liggen. De kinderen, ontwaakt door de tehuiskomst van den dronkaard, hadden de vreeselijke dood van hunnen vader bijgewoond. Op hun hulpgeroep kwamen gebaren toe gesneld, die de policie verwittigden. Vrouw Wauters werd naar bet policie- bureel overgebracht, waar zij weenend cn snikkend het drama verhaalde. Het parket is gisteren namiddag ter plaats geweest. Vrouw Wauters blijft voorloopig aangehouden. Men denkt evenwel dat zij zal in vrijheid gesteld worden, daar zij in zelfverdediging handelde. De kinderen zijn c^or hunne grootouders opgenomen. Het onderzoek M. Van Dam, onderzoeksrechter te Char leroi, met liet onderzoek dezer vreeselijke zaak gelast, geeft den moed niet op, er licht' in te brengen. Het onderzoek was eenige dagen gestaakt geweest, daar de aangehoudenen naar Brus sel gevoerd waren om hun aan houdingsman-J daat te liooren bekrachtigen door hel be roepshof. Maandag werd de nachtwaker eener kool mijn gehoord. Deze getuige verklaarde ook dat Meurice slechts om 1 ure 30 te huis ge komen is. Hij heeft hem niet gezien, doch kende „genoeg zijne bijzondere manier van kloppen en roepen om binnengelaten te worden. Met Meurico gekonfronteerd, hield de nachtwaker zijne verklaring staan, terwijl Meurice hardnekkig loochende, en beweerde om 11 ure 15 te huis gekomen te zijn. 's Namiddags werden de vijf aangehou denen samen ondervraagd doch niets nieuws kwam aan 't licht. Wat nu betreft de beschuldigingen door Rol uitgebracht tegen den aangehouden roo- verhoofdman van Parijs, M. de onderzoeks rechter heeft tot nu toe nog geone nadere I inlichtingen ontvangen

De Volksstem | 1911 | | pagina 1