BUITENLAND. Ambachtschool St. Jozef 'T EEN EN 'T ANDER Belangen tier kristene onderwijzers. Vreeselijke val van een vlieger. Zeventiende jaargang n' 75. Ëonderdag 30 Maart 1911 20 C3J- Jfcd» 3l_j Jl3 BestuurderJ, Van NuffeEDe Gendt. Voüsdigs leergangen van Schrijnwerkerij, Meubelmakerij, Smederij en Mecaniek. De studies duren 3 jaar en beginnen in October aanst. KOSTELIJK De lotgevallen van eenen speler Naar Kongo ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken.* Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «ik SöËSiïïgS V* AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL 23C?| Haacbtschen Steenweg, 230. I £3 TE AALST S, Kerlcstraat, 9 Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3e bladz. ^rie regel) fr. 0:50 4e bladz.. (de regel) fr. 0;30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 MEULESCHETTESTRAAT, AALST vooi" en oiïili§gend.e Gemeent0ü onder toezicht van den Staat. De socialistische partij gaat dit jaar haar jaarlijkscli congres houden te Brussel op 10 en 17 April. Naar aan leiding daarvan is in het hoofdorgaan der partij, een breedvoerig verslag ver schenen, dat op meer dan een punt waard is, goed overwogen te worden. Sommige dier punten dwingen ons tol nadenken, andere doen ons smakelijk lachen, veruit de meeste laten ons totaal onverschillig. Vandaag gaan wij ons bezighouden met enkele punten die ons eerder ple zier aandoen, niet om de zaak zelve, die zij uitdrukken, maar om het belache lijke komediespel dat wij er in opmer ken. Twee Fransche socialisten dit maal bekennen onze socialisten het zelf dat het inderdaad socialisten zijn hadden den taks. gestemd dien do Fransche Regeering wilde heffen op de vreemde werklieden, in Frankrijk arbeidende, en vooral gericht op onze Belgische werklieden, die gindsch op Franschen bodem gaan werken. De katholieke Regeering, aangezet dooi de politieke bladen van alle partijen, had maatregelen ter verdediging ge nomen, en stelde voor, de inkomende rechten te verzwaren op de Fransche produkten. Als hij tooverslag veran derden de tegenstrevers van gedacht cn werden plotselings tegen die maat regelen gekant. De minister liet daar om het voorstel tusschen de kartonnen in de Kamers liggen, waar het znl blij ven rusten totdat de tegenstrevers het zelve te voorschijn zullen roepenDe socialisten nu, boffen er op dat dank hunne werking, de overzware taks op de vreemde werklieden, niet eene tweede maal aan de stemming is on derworpen. Zulks kan men altijd beweren, doch voel aanneembaarder wel is waar, blijkt het, dat de Fran schen weerhouden werden door de kranige houding van do katholieke Re geering. Doch heeft de Fransche Staat vele rechten vermeerderd op de voort brengselen van Belgischen oorsprong. Daardoor lijdt natuurlijk de Belgi sche nijverheid, en door de nijverheid, ook onze nijverheidswerklieden. Wel nu is het allerzeerst te betwijfelen dat de socialisten voel hebben bijge dragen tot het niet tot stand-komen van den taks op de vreemde werklieden, daarentegen staat het onloochenbaar vast. dat zij eene groole verantwoor delijkheid dragen in de verzwakking die verschillende takken onzer inland- sche nijverheid ondergaan, en die noodlottig terugwerkt op verschillende reeksen van nijverheidsarbeiders. Een tweede punt van belang is, de herinnering aan do beraadslagingen, ol de socialisten deel mogen maken aan eene burgersregeering. Die beraadslagingen dagteekenen van den C"" en 7stc" Februari, en heb hen niet min dan vijf volle zittingen ingenomen. Het was wel ee.n teelten, dat de socialisten vast op eene over winning hadden verhoopt in de kiezin gen van Mei 1910. Doch voor de zoo veelste maal vielen hunne plannen in duigen. Thans weer voorspellen zij 7 -,-^3571 voor den zeven en zevonligsten koer, dat zij onze katholieke partij gaan om kegelen. En nochtans, zij hebben toch zoo weinig reden van te hopen dat liet Belgisch volk hun genade zal geven, in 1910, kwam de katholieke partij uit eene erge,gevaarlijke crisis, enniet- tegenstaan do dal hadden wij al onze zetels behouden,zoo door het buitenge woon ge'duilsmijien en do omkooperij, de goddeloQzen ons tc N' ij vel geen zetel hadden ontrukt. Doch thans zijn al de katholieken, zonder eenig onderscheid in de volste eensgezindheid te Luik werkt men samen, hetgene ons onver mijdelijk een zetel moet terugschen ken, en hetzellde is tc verhopen in Limburg. Wij staan daarenboven met eene werking voor hot volk die een ieders goedkeuring moet wegdragen, De wet op den negen-uren-arbeid in de mijnen is sedert 1 Januari 1911 in voege, binnen enkele maanden is het pensioen van een frank po'r dag, voor alle mijnwerkers, meer dan zeker ge stemd, en men bereidt zich voor hol stelsel uit te breiden tot -alle nijverhe den; de schoolkwestie kan niet nalaten, al wie eerlijk en rechtzinnig is, langs onzen kant te brengen.-Verschei dene belangrijke ontwerpen liggen te wachten en het u slechts door de schuld der tegenstrevers, dat deze ook niel kunnen besproken worden. Wij hebben dus alle reden, om geestdrif tig door te werken, en weinig acht te slaan op de ronkende woorden onzer vijanden, doch alle mogelijke kracht bij te zetten aan eene recht doelmatige propaganda. In een volgend nummer zullen wij de helden daden onzer te genstrevers teiug in het geheugen brengen. Uerjaring, 30 Maart 1S14. De prins vorst der Nederlanden kondigt aan do Staten Generaal liet aanstaande huwelijk van zijn zoon mei prinses Charlolta van Enge land. Dit huwelijk heeft geen plaats gehad, daar de prinses weinigen tijd nadien de vrouw wierd van prins Leopold van Saxe Cobourg. later koning der Belgen. Tcttinendiensi meft 8 April. Belangrijke wijzigingen zullen in den trei nen toegepast worden, van at 1 April. Er worden 12 reizigerstreinen afgeschaft 28 nieuwe worden in dienst gesteld 5 krij gen een anderen weg en 18 zullen van uur veranderen. Veranderingen worden aange bracht aan de treinen van Gent, Korlrijk enz. Opgepast, dus Eew goede raenscli. De katho lieke Vereeniging van het kanton Schaar beek hield Zondag voormiddag bare alge- meene vergadering. Met algemeene stemmen werd de volgende wensch aangenomen «De Katholieke Vereeniging van hel kanton Schaarbeek protesteert krachtdadig tegen de afwezigheid der leden van de rechterzijde in de Kamer. Zij oordeelt dat de volksvertegen woordigers, die, door eene schuldige ver- waarloozing, eene stemming mogelijk ge maakt hebben, dio een smaad is aan de denkwijze van de overgroote meerderheid van het land, groolelijks aan de verplichtin gen te kort gekomen zijn, door hun mandaat opgelegd. Zij drukt den wensch uit dat voorlaan de leden der rechterzijde hunnen plicht zullen weten te vervullen, en verzoekt do katho lieke drukpers na iedere Kamerzitting de namen af te kondigen der afwezig zijnde leden der meerderheid Tegen de slaapziekte. De afgevaardigden van vier groole spoorweg maatschappijen in Congo kwamen heden te Brussel samen, mei de beambten van den gezondheidsdienst bij het ministerie van co- loniën, om te beraadslagen over de midde len om de slaapziekte langsheen de spoorwe gen aldaar te bestrijden. In grondbeginsel kwamen zij lot akkoord, om de besluiten der conferencie van Londen toe te passen, 't is te zeggen het struikgewas uit te roeien langsheen spoorwegen en rivie ren, en strenge maatregelen te nemen om te beletten dat de tsélsé-vlieg van eene besmette naar eene gezonde streek overgebracht wor de. Binnen acht dagen komen de afgevaardig den opnieuw bijeen. De ewdste vrouw der wereliS. Nina Taratavitoff, eene pachteres van Telev, in den Caucasus, Rusland, is voor zeker de oudste vrouw der w ereld. Zij heeft een paar dagen geleden, haar 105® verjaar dag 't gevierd. Zij bezit nog liet volle gebruik barer geestesvermogeus. Hare beenen weigeren reeds sedert talrijke jaren allen dienst. JwllbsSfe-esi. Hot huldebetoon, ingelicht ter gelegenheid van het jubelfeest van don heer gouverneur der provincie Oost- Vlaanderen, zal plaats hebben te Gent, op Zondag, 23 April. De plechtige overhandiging van het album zal plaats hebben om 11 ure, in de Arsenaal zaal van het Stadhuis te Gent, (ingang langs do Hoogpoort). Om 1 ure, groot feestmaal den jubilaris aangeboden, iu de prachtige zalon van den Grooteu Schouwburg. Deze twee plechtig heden zulleir opgeluisterd wórden door een krijgsmuziek, ftoft heft instellen van eesa Turksch Gezant schap hij heft tfatiksan. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de katho lieke Armenische palriark Konstantinopel verlaten heeft en vertrokken is naar Rome. Hij is drager van eenen brief van de Jong Turksche regeering, waarin voorstellen wor den gedaan aan den li. Stoel, voor hel instel len van een "Turkkch gezantschap bij "den II. S'oel en eener apostolische nunciatuur te Konstantinopel. Die nieuwe poging der Porte, hoogst waarschijnlijk ingegeven doorDuitschlaml, en welke voor doel hoeft de afschaffing van hel Fransch protektoraat, zal denkelijk niet meer kans hebben dan de voorgaande pogin gen daar, naar men verzekert, het Vatikaan vast bestolen is het Statu quo te behou den. voor wat betreft het protektoraat der katholieke zendingen in het Oosten. Van den anderen kant denkt men dat al de voorstel len van TurkyC voor hel instellen of lot stand brengen van een Oltomansch gezant schap te Rome, en welke feitelijk legen Frankrijk gericht zijn, zullen afspringen op eene bepaalde w eigering van den H. Stoel. Gi*QOte plannen. Do Zwcssdsclie regeering lieeft den Rijksdag een zeer be langrijk wetsontwerp voorgelegd, waarbij wordt voorgesteld, den groeten waterval bij Elfkarleby. ongeveer 150 kilometers ten Noorden van Stockholm, dienstbaar to maken aan een groole onderneming. Men wil van het water profijt trekken tot het drijven van machienen om onder andere door middel daarvan, Stockholm van electriciteit te voor zien, enz. De regeering vraagt nu aan den Rijksdag, 10 millioen kronen, om het plan te kunnen verwezenlijken, waarvan 4 millioen op tie begröoting van 1012 zullen komen. Twee millioen zullen er noodig zijn om do w erk zaamheden dadelijk te. kunnen aanvangen. Dijnsdag namiddag zijn een dertigtal ka tholieke volksvertegenwoordigers bijeenge komen in de Kamers om de grieven der kristene onderwijzers te onderzoeken. De vergadering werd voorgezeten door M. Ne- rincx, lsltn ondervoorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Deze kommissie besloot de provincialo ver bonden der kristene onderwijzers uit te hoo- digen, ieder drie afgevaardigden waar- lusschen een gemeentelijke, een aangeno- mene en een vrije onderwijzer te willen aanduiden om "door deze kommissie, Dijnsdag aanstaande, onderhoord le worden. De heeren Moyersoen en Melot zijn door de kommissie aangeduid als sekretarissen. Zulks bewijst wel ten volle, dat de katho lieke gekozenen de onderwijzers zeer geno gen zijn, en dat zij hunne belangen kloek zul len verdedigen. Wij welen echter uit stellige bron, zooals wij liet overigens zelf ook allor- best verstaan, dat de zaak zeer ingewikkeld is, en dat men noeft rekening te houden met eene menigte onderpunten en omstandighe den, waarover vele belanghebbenden zouden verbaasd slaan, als zij liet moesten bes Li deeren, Doch zijn wij oprecht gelukkig, dat wij onzen eersten indruk mogen bevestigen en bekrachtigen De nieuwe schoolwet zal eene degelijke verbetering daarstellen in den stof- felijkon toestand van de heeren onderwijzers. Toen wij bij het afkondigen van het nieuw school wetsontwerp dees gevoelen kenbaar maakten, dan was het omdat wij overtuigd waren van de goede en verdienstelijke in zichten van den heer Hoofdminister. En daar wij om eene zaak te beoordeelen, vooral acht slagen op de goede of slechte inzichten van de personen die eene zaak voorstellen, zoo zegden wij ook met reden, dat de onderwij zers, vooral deze van de Vlaanderen recht hadden, zich te verheugen over het neerleg gen van het nieuwe schoolwetsontwerp. De houding van de tegenpartij is hier wederom allerdroevigst. Zij was er inderdaad spoedig bij, om de dagorden der kristene onderwijzers, geheel en al te verdraaien en verkeerd uit té leg gen zij gaven het uit, als waren do katho lieke onderwijzers zelf vijandig aan het ont werp als ontwerp doch om te schrijven, dat er in de katholieke partij eene kommissie was benoemd, geheel uitsluitend om de be langen der onderwijzers le onderzoeken en zooveel mogelijk te voldoen daarvan hoort of ziet men geen enkel woord. Zoo zijn de tegenstrevers altijd, niet enkel in dit geval, maar bij iedere gelegenheid, als er maar sprake is van mensehen die kris tel ijk leven cn godsdienstig zijn. Dit mag niemand uit het oog verliezen De Fransche vlieger Ceï, Dinsdag te Issy- les Moulineauv opgestegen, is inliet eiland Grande Jatte gevallen. Ziehier in welke omstandigheden liet ongeluk gebeurde Rond ure 's namiddags, bevond Ceï zich op cone hoogte van ongeveer G35- meiers. Hij wilde in gestrekte vlucht neerdalen, toen zijn toestel plotselings kantelde en van die vreeselijke hoogte bliksemsnel ten gronde plofte. Do ongelukkige kwam met zijn toestel in het eiland Grand Jatte, te Parijs neder. Een schipper, die liet ongeluk zag gebeu ren, k wam toegesneld alsook eenige andere ooggetuigen. Zij vonden den ongelukkigen vlieger verpletterd op zijn motor liggen. Met alle mogelijke voorzorgen werd Gei van tusschen de overblijfselen van het vliegma- chien gehaald. De man leefde nog, doch kermde verschrikkelijk. Hij werd spoedig naar het gasthuis overge bracht, alwaar een geneesheer vasslelde, dat hij den schedel, de kinnebak cn liet rechter been verbrijzeld was. De ongelukkige bad ook zwaro inwendige verwondingen. Zijn toestand is hopeloos en do geneesheeren vreesden dat hij den nacht niet meor zou doorgebracht hebben. De specialisten, die liet toestel van Ceï onderzochten na den val, verklaren dat het ongeluk zou te wijlen zijn aan een rukwind, die tiet toestel deed kantelen, nadat Ceï reeds de motor had stilgelegd. Staatkundig Overzicht Italië. De Italiaansehe ministerieële krisis icclke opgelost scheenis tc-ederom ge heel op de dagorde. M. Giolitti die er reeds in gelakt was een ministerie aan een le flansen, ziet zich nn nogmaals in nesten daar de socialist Bissolati nu geweigerd lieg ft eene portefeuille te aanvaarden. De oorzaak der tc ei gering zou zijn, dat M. Giolitti gcene anti-klem kale politiek teil voeren. Oostenrijk Daar een deel der oppositie geneigd scheende stemming der voorlcopige budgetten te beletten, en zoodoende de meer derheid en het gouvernement in eene onwet tige positie te brengen, heeft het Bureel van het Pariemeilt besloten tie zittingen te doen duren, zoolang de budgetten niet afgehan deld zijn. Bulgarië. M. Dane ff, leider van de vooruitstrevende partij, teas gelast geworden met de samenstelling van het nieuw mini sterie. Hij is echter in zijne pogingen mis lukt en nu heeft de Czaar der Bulgaren M. Guechoff verzocht eens te proheer en. Rusland. Na eene onderbreking van 3 dagen heeft de Douma hare werkzaamheden hernomenDe Octobristen hebben besloten zich van de Nationalisten af te scheiden. De Nationalisten zullen nu Stolgpine on dersteunenondanks al de pogingen der andere part jen om M. Stolypine te doen val len. Onmiddelijk na de stemming der begroe ting zou de Douma geschorscht worden tot iu Oktober. Eene latere tijding meldtdat de minister van Zeewezen zijn ontslag gegeven heeft om dat dc Douma eenige uilgaven voor de vloot besnoeide. M. C..., juwelier, Noordlaan, te Brussel, had in zijnen dienst als handelsreiziger, ze keren Frans Mwonende St Lazarusslraat, te Sint-Joost-ten-Noodc. Deze was een speler en gewoon bezoeker der paardenkoersen, Door valsclie handtee- kens was F rans M... er in gelukt, zich sinds do maand Juli laatstleden, talrijke kostbare juweelen toe te eigenen, welke dan in den Berg van Barmhartigheid verpand, of aan zeer lagen prijs verkocht werden. Daar zijn patroon in hem volle vertrou wen had, gelukte Frans M... er in zijne af- truggelarijen en ontvreemdingen eenigen tijd voort te zetten. Zulks kou echter niet blijven duren, en eenige dagen geleden nam hij de vlucht met zijne verzameling stalen, hebbende eene waarde van ongeveer 5000 fr. M.C..., zijn reiziger niet meer ziende, onderzocht de boeken en stelde weldra de bedriegerijen vast. Hij legde eene klacht neder, doch men kon er niet in gelukken Frans M... te vatten. Gisteren namiddag kwam hij zich op het policit bureel van St-Joosl-ten-Noode gevan gen geven. Hij verklaarde dat hij zijne verzameling voor spotprijzen verkocht had en met het geld naar Monte Carlo en Monaco getrokken was, waar hij begon tc spelen. Hij had er alles verloren. Toon hij aangehouden werd, had hij nog enkel 3 fr. op zak. Frans M... is opgesloten. Ziehier de ambtenaars en agenten, die den S April naar Kongo vertrekken MM. Molitor, majoor der openbare macht; Dan needs, kapitein idem, vertrek; Loken, luitenant, id.. 2" vertrek Van Ruerm, be st uursagent, 2- klas, 4- vertrek Nouwkens, klas. id .1- vertrek Strythagen, id., 3° klas Boazin, klerk van 1° klus Delacauw, Do Ruyck, De Coster, Renkin, Dielen Klin- kelberg, Cuyvers, De Windt, Belghe, Van Heule, klerken van 2" klas Jacry, Michiels, Ramslotyn, Weltjesis, 't Hoen, territoriale agenten, 2® klas Hoppenrath steamer-kapi- tein, lö kl., 3e vertr. Pleumeckcrs, pas- werker-monteerder Liebbrecht on Ranter, toezichters van 3® klas bij het beheer va), nij verheid en handel te Borna Schaeverbeko en Leblou, onderofficiers Jadof, 1° onder officier-wapenmaker, 3® vertrek Libois, Mottiut en Reiner, terriloriale agenten van 2e klas Sarlillo, hoofdklerk, 2° klas Gri nt ard, soktor-overste, lc' klas Pierson, lui tenant van het Sc linieregiment, luitenant der j openbare macht Petit, onderluitenant bij j het S® linieregiment, onderluitenant der open bare macht Vermeulen, onderluitenant van 't 4* linieregiment, onderhut. der opeubaro macht Delhaye, adjudant onderofficier hij het 2e regiment jagers te voet, onderluLc- i nant der openbare macht Van Elcgem, i kandidaat-officier, onderluitenant der open- j bare macht Neujean, sektor-overste van 2C klas Gremonprez, Dewandre, Demar, j Geerts, Jansen, onder-officieren Hendrik, hoofdklerk, 2° vertrek Linberg, hoofd klerk, 2° vertrek Westring, steamerkapi- tein, van 3° klas. 2® vertrek Ransson, mo- canicien van le klas, 2e vertrek. Men meldt dat de heer kapitein Baudeler, hoogere adjunkt, die in Kongo 2 termen van 7 jaar samen heeft uitgedaan in de hoeda nigheid van sektor- en zoneoverste te Ruzizi- Kivu binnen kort naar de kolonie terug keert, om er zijn ambt te hernemen. FRANKRIJK De kloostervervolgingen M. Monis. kabinetsoversle, heeft bericht ontvangen, dat hij eerstdaags zal ondervraagd worden over eene bijzondere toelating welke aan do Ursulinnen van Bazas toegestaan is geworden. Ter herinnering aan Z. M. Leopold II Te St Jean, in Zuid-Frankrijk, werd gis teren morgen een gedenktceken onthuld, op gericht ter nagedachtenis van wijlen Koning Leopold II, die er alle jaren verscheidene weken verbleef. Bij de wijnbouwers. De woelingen tcBas-sur-Aube duren voort. Op hot stadhuis zijn twee vlaggen gelieschen: eene roode en eene zwarte. Talrijke troepen zijn ter plaats. Er hebben geenegewelddaden meer plaats en de prefokt heeft beloofd de troepen le zullen wegzenden, indien debeloo- gerskalm blijven.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1