GROOTE BIJVAL VOOR DE VOLKSSTEM LUCIFER. 'T EEN EN 'T ANDER ONZE YOLKSREIS NAAR ROME DAGBLAD Pas begonnen, hebben wij thans reeds de 200' bijtreding voor onze reis naar Rome ontvangen. Vreselijks M t! St-Gillis. Zeventiende jaargang n' 78, 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 2 en Maandag 3 April 1911 DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL 230j Haachtschen Steenweg, 230. TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van I\ruffel-De Qendt. KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 3e bladz. ple regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekiamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 't Is dus beslist. Vat Antwerpen en Gent te zien kregen, is voor ons ook weggelegd. Lucifer, het grootste meesterstuk van den grootsten onzer dichters, het grootste meesterstuk, als professor Kurino, te Tokio in Japan heeft uitgeroepen, dat ooit uit den geest, het hart en de pen van eenen dichter ontstond, zullen wij ook hier te Aalst te genieten krijgen. Dezen Winter wierd liet te Gent op gevoerd in den nieuwen circus, en men schat het getal der toeschouwers op minstens 3000. Toen wierd er ook gesproken van den heer Royaards, die aan het hoold staat der Tooneelmaat- schappij aan wien, na 2Ü0 jaren, de eer tc beurt viel Vondel's dramas weer genietbaar to hebben gemaakt er wierd toen gesproken van den heer Royaards naar Aalst te ontbieden. Maar het slechte seizoen, de grootc kosten (niet veel minder dan 2,000 frank) en de keus van een gepaste zaal heeft toen dit gedacht verijdeld. Ik geloof dat er veel menschen binnen en buiten de stad dit diep hebben betreurd Met hoeveel genoegen zullen ze dan nu vernemen, dat de Lucifer er toch ko men zal. En dat zonder hem uit Hol land te moeten ontbieden Bil l'ID 1 göroei'sCi/Aivii 1 im i1,tc Tl TO i een keel maar verscheidene kecren. Want luis tert. Wc vernemen dat de studenten van ons Sint Jozefscollege, bijgestaan dooi de beste jongere krachten van onze twee bloeiende maatschappijen Het Land van Riem en de Calharinisten, het op zich hebben genomen dit waag stuk aan te durven. De zware rollen der booze engelen waartoe jongelin gen natuurlijk niet, of slechts moeilijk kunnen dienen, zijn door de heeren Temmerman, Van Mossevelde, Van Molle, De Vuyst, op zich genomen, evenals de rollen van Gabriel, Michael en Uriel, door de heeren Van Lierde Callebaut, Van Nuffel. Do overige nis inedo liet opvoeren der koren, de goede rei en do Lucifcristen, zullen door de studenten, en denkelijk, nog door een paar krachten uit de stad worden ver tolkt. Dat mag dus wel een uitgelezen tooneelgroep liccten. De herhalingen z jn reeds sedert een paar weken be gon r. en, on alles laat voorzien dat die vertooning een der schoonste, of liever de schoonste wezen zal, die wij ooit op de planken zagen liet geldt hier im mers hooge, echte, veredelende kunst, kunst in eigen moedertaal, die den geest, de verbeelding, het gemoed vol komen bevredigt en ons mcnseli-zijn ons katholiek-zijn ons vlaming-zijn op voert tot de lichtende ruimten waar we ons grooter voelen en beter. Toonkundige Lodewijk do Voclit van Antwerpen, lieeft de muziek be loofd voor de toezangen der Vondeli- aansclie prachtvolle hemelsche koren. Die jonge hoogst talentvolle musicus is orkestmeester benoemd der be faamde klassieke konserten, die te Antwerpen voor een uitgelezen publiek van kenners den uitbundigsten lof ver wierven. Daarbij Lodewijk de Vocht is voor ons geen onbekende. Wio her innert zich den Winter van 1910 niet, toen hij ons op het Sint Jozefscollege dien onvergetelijken liederenavond kwam ten gelioore brengen, waarvan de weerklank nog huiveren blijft door onze zielen, als 'n fijn glinsterende sluier van dauw over jonggroene vel den. Hij ook schreef die reine mor- gendlrissche muziek voor den Jozef in Dothan, die verleden jaar, nooit ge beurd feit, driemaal achtereenvolgens in 't College wierd gegeven voor een eivolle zaal. O die vertoonïng van Jozef in Dothan. De heele stad was ei vol van. De hoogste gezaghebbende oordeelkundigen uit Vlaanderen als onze gevierde Hugo Verriest, als D' Persijn, uit Antwerpen Dr Dosfel, uit Dcndermonde; Dr Scharpé, Dr Colinc-t, hoogleeraars te Leuven, hebben die opvoeringen genoemd een waagstuk dat al de andere vertooningen verre in de schaduw stelde. Mogen wij dan nu niet verhopen, dat liet Sint Jozefs college zich zeiven overtreffen zal, en dat wij een waren triomf te gemoet gaan. De ontwerpen der décors en kostumen werden ontworpen door den Prefekt van 't College, P. L. Taey- mans, en hij, die verleden jaar zijn van licht tintelende schermen en doe ken bij de Jozef opvoering bewonde ren kwam, weet dat men dal alius aan geen hetere handen kon toevertrou wen. Wij hopen dus van harte dat men den Lucifer geen drie maal, maar zes maal spelen zal, want zulke groote kosten, als dit vergen zal, moet men niet oploopen om eeno enkele vertoo ning te geven. DegrijjiÉr en'1 vatten, 't Mag dus wel een gelukkig gedacht heeteiV dat P. Stracke een paar weken na Paschen eene reeks voordrachten zal houden, om het stuk toe te lichten en aldus ons in staat stellende 0111 het schoonste wat Neerlands dichtervorst heeft, gescha pen, te genieten melklaarzienden geest en een warm kloppend gemoed. We zien én die voordrachten én die opvoering met veel belangstelling te gemoet. A. B. Staatkundig Overzicht Spanje. De bespreking over het Fer- rerproces duurt voort. In de zitting van gisteren antwoorddeMCanalejas, kabinets overste op de beweringen van de Republi- k einsche afgevaardigden. M. Canalejas verklaarde dat de veroordeeling ran Ferrer rechtvaardig en onwederroepelijk was. Frankrijk. In den Franschen Senaat moesten gisteren de kredietennoodig voor het bouwen van twee pantserschepen, ge stemd worden. M. Flaissiares toekende ver zet aan tegen het verleenen der kredieten en hield staan, dat het tijd ice**d om de bewa peningen te staken. M. Delcassé, minister van Zeewezen, zegde dat de vermeerdering der vloot noo dig to as voor het behouden der nationale icaardigheid. De kredieten teerden met groote meer der h eid gestemd. Oostenrijk. Zooals het te voorzien was, heeft Keizer Frans Jozef den Reichsraad ontbonden. Sinds het instellen der grond wet, toerd deze maatregel slechts twee maal genomen. Nu is de oorzaak der ontbinding bijzonderlijk te vinden in de stelselmatige tegenkanting der Slavische afgevaardigden, die alle nieuwe kredieten voor het leger weigeren. De nieuwe kiezingen zullen in de maand Juni plaats hebben. Rusland. Een telegram uit Sint Peters- burg meldt, dat de betrekkingen met China slechts in den schijn vreedzaam zijn, doch dat China onderduims oorlogsloebereidsc- len maakt. Ook wordt gemeld,'dat het ant- icgorci jirnu CèJn-r, aan Viadivostoch wordt eene anti-Russische propaganda gemaakt door de scheef oog en. Verleden nacht, eenige minuien na mid dernacht. is een hevige brand uitgeborsten in de werkhuizen van M. Deknop, ondernemer, Theodoor Verhaegenstraat, te St-Gillis-Brus- sel. Men weet nog niet juist hoe het vuur ontstond, doch, toen de eerste vlammen be merkt werden, stond geheel het werkhuis der schrijnwerkers reeds in laaie vlam. Gespijsd door de groote hoeveelheid licht brandbare voorwerpen, welke in het werk buis voor handen was, verspreidde het vuur zich bliksemsnel, en toen de pompiers ter plaats kwamen, stonden al do werkhuizen in laaie vlam. Weldra werd het vernielend element langs verscheidene kanten aangevallen, doch on- ¥erjapingen. 2 April 1886. Luitenant generaal Vandersmissen verbiedt het uitdeeleli aan het leger van een schrift u Noch God noch Meester. Het werk herneemt in de kom van Charleroi. De eige- danks de krachtige pogingen der pompiers, naars van de glasblazerijen en andere geplun- derderde nijverheidsgestichten vervolgen de gemeentens in verantwoordelijkheid. 3 April 1841. Geboorte te Gingelon vanMgr Èugeen Iveesen,provincialen senator van Limburg. 3 April 1866. De koning der Belgen woont te Claremont de lijkplechligheden bij van zijne grootmoeder Koningin Maria-Ame lia, weduwe van den koning van Frankrijk Lodewijk-Philippus. DeArtillerïekazernen te Gent. In de middenafdeehng der Ka- nier is aan den minister van oorlog gevraagd, wanneer hij de artilleriekazernen van Gentv Leuven en Bergen dacht te vervangen Ge neraal Hellebaut antwoordde, voor wat Gent betreft, dat het niet mogelijk is thans het tijdstip te bepalen, waarop die werken zullen kunnen begonnen worden. Alhoewel noodza kelijk. komt het houwen dezer kazerne niet vooronder de dringende werken. liet minis terie van oorlog zal ze echter doen uitvoeren, zoodra het over de noodige gelden zal be schikken. Belangrijk nieuws voor de steenbakkers* Men weet dat de nieuwe wet op de barakken van af le Januari laatstleden in voege moest treden. Woensdag morgen nu zijn, zooals wij gisteren meldden, een vijftiental patroons door heer Hubert, minister van Arbeid, in ge hoor ontvangen, dieheni verzochten nog voor een jaar de toepassing der wet to verdagen. Van eenen anderen kant hebben de steen bakkerswerklieden van Meirelbeke en omlig gende dorpen een vertoog aan den Minister gestuurd, verzet aanteekenende omdat hunne barakken niet verbeterd zijn, niettegenstaan de de campagne den 5° April begint. Tijdens het onderhoud niet do patroons heeft, de Minister verklaard, dat de wet dient uitgevoerd. werd eene reeks huisjes, legepaan do werk huizen gebouwd, ook de prooi der vlammen Do paarden van M. Deknop konden door de geburen gered worden. Het was 2 ure, toen de pompiers het vuur meester waren, doch de werkhuizen waren ten gronde vernield. De schade is zeer aanzienlijk, men spreekt van ruim 500,000 frank. Er zijn geene per soonsongelukken. Vierde Vervolg Over de Alpen naar Milaan. Lugano is de hoofdplaats van het Ila- liaausch Zwitserland en is uiterst schilderach tig gelegen aan den voet der bergen, langs den noorder oever van hel Meer. De spoorbaan loopt boven de stad, die omtrent 10,000 zielen telt, en links hebben we een verrukkelijk uit zicht over stad en meer. De omtrek spreidt al de pracht der Italiaansche bergen ten toon talrijke dorpen, villas en kasteelen staan te pronken langs het blauwe water heen, de heuvels zijn bedekt met zwarte en gouden wijndruiven, tusschen welke weelderige hovingen somher uitsteken door liet donker groen loover der notelaars en kastanjeboo men. Konden we hier afstappen, hoe zouden we woekerig genieten te midden van dit tooverachtig oord Maar do onverbiddelijke trein voert ons voorbij, langsParadiso (het Paradijs) en lluks verschijnt do San Salvatoreberg, gansch weeldrig beplant tot boven toe en met kastee len versierd. Een kabelspoor klimt van Paradiso den berg op tot aan den top waar een groot hotel staat en een kapel en van waar men een verrukkend uitzicht heeftop Lugano, op bet meer en op de andere bergen. Aan den voet van den San Salvatore, komen we nu aan den oever van bet Lugano- nieer, dat we gedurendo enkele mijlen volgen, na over de Tassino-vallei te zijn gereden op eene ijzeren brug van 50 meters hoog. Zoo ko men wij te Melide om dwars over het Meer te sporen langs een steenen dijk van 816 meters lang, le midden over hetLugano-Meer gewor pen. Nogmaals hebben we hier een verruk kend zicht langs beide zijden op liet uitge strekte blauwe water en komt het gansche landschap zich voor onze oogen ontrollen. Aan den overkant van hel Meer gekomen, loopen we le Bissono door twee tunnels, om weldra bepaald den oever van het Meer te volgen van Maroggia naar Melano en Gapo- lago, gelegen aan hetZuider uiteinde van het water. Hier staan we aan den voet van den Gene- rosoberg on een kabelspoor leidt bergwaarls op tot den top van den Generoso, alwaar men na een optocht van vijf kwaartuurs boven ge raakt. Hei is een der langste liabeïsporcn der bergstreken. De opklimming van den Gene roso is zeer indrukwekkend, ongolukkiglijk kunnen we daar niet vertoeven, we moeten den indruk van verre smaken. We komen nu bepaald aan bet zuidereinde der bergstreken en naderen de pleinen van Lombardië langs Mendrisio, Balerna en Chiasso. Chiasso verdient eeno bijzondere melding, omdat liet de laatste Zwitserscho statie is en flutn.k'm«3r Vuil xaiigeu sscinnuim oüi «Jfc luireir* klaringen le doen. We zullen uupi-Tira-m., verklaringen aan onze reisgezellen in tijds de noodige inlichtingen verschaffen. Na Chiasso hebben we een laatsten tunnel van drie kilo meters onder den berg Olinipino door te trekken, en wo komen in de eerste Italiaan sche stad aan te Como. Gomo of Come is eene oude Romeinsche stad van 32.000 zielen, hoofdplaats der pro vincie en is zeer bloeiend door hare belang rijke zijdefabrieken. Ze is gelegen aan het Zuider-uiteinde van het Meer van Corno, dat we dan ook in het voorbijgaan zullen zien. Het meer en de stad zijn ingelijst door groe nende bergen, dieniet opvolgende verdiepen naar liet water afhellen, terwijl ze wijd en zijd met kasteelen en dorpen bezaaid zijn. In de stad zien we van verre do marmeren kathedraal of Dom, een der schoonste kerken van Noorder Italië. Van de andere merk- weerdigheden krijgen we weinig of niet te zien. We rijden nu opvolgenlijk door het heu velachtig land, voorbij Alliate-Camerlata op de hoogte staat een groot kasteel eertijds be woond"door Frederik Barberousse, in 1176. Daarna hebben wo Cucciago, Brianza, Se- regno en Monza, stad van 38.000 zielen, die over weinige jaren eene droeve vermaardheid verkreeg, door de moord op Koning Hum- ber to gepleegd. Eene boetkapel op de \ia Matteo de Campione gebouwd, herinnert die afschuwelijke daad. Omtrent twee uren en half voorbij Monza, ligt de stad Milaan waar we, den tweeden dag onzer reis, omtrent 5 ure namiddag aankomen. De eerste dienst der Reis is het opdienen van het ontbijt ter spijszaal te Bazel hij liet vertrek (2e dag) en do laatste dienst is het avondmaal ter spijszaal te Luzern (lle dag) bij de terugkomst. De aangeduide Hotels zijn i 1)Voor do reizigers van 2,? klaste Milaan, het Hotel du Nord te Rome, het Hotel de Milan te Florentië, bet. Hotel Métro- pole te Venetië, het Hotel Victoria. 2) Voor de reizigers van 3° klas te Milaan, het Hotel Concordia of het Hotel Italia te Rome, hel Hotel de Genève te Flo rence, het Hotel Parlamento en te Vonetie, het Hotel Cavaletto of het Ilolel Bella Ve- nezia. Voorwaarden der Reis. Onze Reis naar Rome wordt toevertrouwd aan de Agencie COOK Sc Son, de zeer voordeelig gekende Reis- agencie van Londen. Een afgevaardigde van Cook's bureel te Brussel, zal onze groep ver gezellen. In de bieronder aangeduide prijzen zijn be grepen 1) Het ijzerenweg-biljet van Brussel (Noord) naar Luzern, Bazel, Milaan, Genua, Ronie, Florencië, Venetie, Milaan, Luzern, en Brussel (Noord). 2) De hotelkosten, begrijpende a) Do maaltijden onder wege (spijswagen of slatiebuffet). b) Het vervoer in omnibus van de statie naar liet hotel, heen en weder. c) Het nachtverblijf, dienst en verlichting in de Hotels. d) liet morgendontbijt met koffie, tlié of chokolade. e) Het klein middagmaal (déjeuner h la fourclietle). f) liet avonddiner (groote maaltijd). Er zal een halve fleseïi wijn per persoon bij elk noen maaltijden avonddiner opgedien-j worden. g) liet drinkgeld aan liet personeel der Het moest zijn Madame Gasthoven. K Prijzen der Reis Onze reis naar Rome wordt ondernomen bij aanbesteding (a forfait), 't is le zeggen mits eene vooraf bepaalde som, volgens do hierboven gemelde voorwaarden. Die som is, voor de reizigers van 2® klas, bepaald cp twee honderd tachtig franken (280 f te betalen door tachtig icekelijkschc strelin gen van drie franken en vijftig centiemen {3,50 fr.) De som, voor de reizigers van 3* klas, is bepaald op twee honderd fank. (200 fr.) te betalen door tachtig weke/ijksche stortingen van hcee franken vijftig tie- men (2,50 fr.). Al de personen die van don Staat een koe pon kunnen bekomen, voor o: ze reis, kunnen mits betaling van 125 fr. in dorde klas en 150 fr. in tweede klas, iaiet oi s de reis mede- de^ verlichting, ontbijt, noenmaal, avondmaal, wijn, onkosten van vervoer naar hotels, sta tie, drinkgeld, enz. Elke inschrijver die zou belet zijn de reis le ondernemen, kan lot eenige dagen voor het vertrek, zijn gestort geld wedereischen, mits een verlies van vijf per cent op bet be loop der ingeschreven klas. De eerste storting is in den loop der week van 13 tot 19 Februari 1911 gedaan geweest. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich tot het bureel der VOLKSSTEM. Gezien den grooten bijval, noodigen wij al onze vrienden uit, niet te wachten om hunno bijtreding in le zenden, daar wij van nu af elkeen moeten verwittigen, dat het ge tal plaatsen bepea»kt is en dat wij niet kunnen verzekeren, dat degenen, die laat inschrijven, nog kunnen aanvaard wor den. Inschrijvers (vijfde lijst). 166. M. Th. Drowart, ITofstade. 107. E. II. De Vis» Oosterzele. I6S. M. Doctoor Jos. Leus, Oosterzele. 169. Lodewijk Moens, Wetteren. 170. Emiel De Gliecst, Aalst. 171. Mej. Leonie Van Nuffel, Moorsel. 172. M. C-ustaaf De Ryck, Ilerzele. 173. Mmo 174. M. Ainié 175. Mej. Josée 176. E. H. L.D-Hondt, Smeerhebbe-Vloersegem. 177. Eerw. lieer X., Onderpastoor. 178. M. Martinus Van der Stookt, Etterbeek. 179. Mmo ISO. M. René 181. Gustaaf - 182. Mmc Hartmeyer, Brussel. 183. Eerw. Heer Van den Abbeele, Bottelaere. 184. M. Maurice Haeck, Harlebeke. 185. Eerw. Heer X., Leeraar. 1S6. Eerw. HeerX., 187. M. Petrus De IIaeck-Sanders, Aalst. 188. De Haeck, Zoon, 189. Fortuné Callaert, Gent. 190. Edmond 190. Mej. Angèle Warmoes, Sottegem. 192. M. L. De Bisschop, Teraphene. 193. Doktoor Van der Schueren, Zulte. 194. Versele Do,Ruyter, 195. E. Heer A. Uytenhove, Mespelaer. 196. M. Remi Van Daele, Dentergem. 197. Mmc Van Daele-De Meester, 198. E. Heer Onderpastoor. Rit). M. Gustave Semey, Aalst. 200. Felrx De Loose, Bij vergissing hebben wij verleden wock, in onp.o 4,le insclirijvingslijst onder nr 145 geschreven Mev. Eniicl Gehot, Aalst. Bruyndonckx, Aalst.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1