Utenland. Een Protest T EEN EN 'T ANDER DA.CÏBLAD BRAVOI Een verwoede mensclienjaclit Het onwedervan Zaterdag Zeventiende jaargang n' 70. 2 CENTIEMEN HET NUMMER SSijnsdag 4 April 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. {f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. iïf BUREELEN TE BRUSSEL 230) Haachtschen Steenweg, 230. TE AALST 3, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Muffel-De Genót. AANKONDIGINGEN j KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,00 3® bladz. ^de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekiamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht. Iters tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben over enkele dagen een vokblacl ontvangen uitgaande van naar 't schijnt sommige hulponder wijzers uit West-Vlaanderen, doch waarin wij wei gansch iets anders zien doorstralen. Wij hebben ons de moeite getroost dit blad eens vluchtig te door- ioopen, ten einde er eens kort en bon dig ons gedacht en gevoelen over uit te drukken. De kennisneming over den inhoud is voor ons cene ware ontgoocheling geweest, en vrankweg verklaren wij Moesten de katholieke c nier wijzers zulken weg hebben ingeslagen ge- lukkiglijk is het juist het tegenoverge stelde wij zouden op den duur spijt hebben moeten gevoelen mede in de bres te zijn gesprongen voor zekere reeks van belanghebbenden. Neen, het is alzoo niet, dat men de zaak dient, waarvoor men zegt te strijden want, zoo werkende, oogst men juist bet te genovergestelde in van wat men na jaagt. Mogelijk is het de wensch van •sommigen, die in dit zoogezegd vak blad schrijven. Ook bekennen wij dat wij niet enkel twijfelen aan de rechtzinnigheid van sommigen dier medewerkers, maar dat wij overtuigd zijn dat zij handelen met slechte inzichten. Wij vragen ons af, wat die ellen dige persoonlijke politiek komt doen in een vakblad van onderwijzers. Wij vragen het aan de onderwijzers ls liet alzoo dat men de katholieke dag bladen beloond voor hunne belang- looze medewerking tot opbeuring van bunnen- -toestandWant vergeet liet niet, do schandigo persoonlijke aanval len, beschimpingen cn afbrekingen op twee onzer allerverdienstelijkste ka tholieke leiders, dat zal geen enkel katholiek dagblad en dat zullen wij ook niet gedoogen. Daarbij, juist met zich hals over kop in de politiek te willen mengen, in piaats van op beroepsgebied te blijven, toonen. die mannen hoe weinig zij feitelijk kennen van de politieke wer king; hoe weinig ervaren en hoe onwe tend zij zijn in de politieke geschie denis. Ware de zaak niet zoo ernstig, en de belangen van de ernstige onderwijzers niet zoo heilig, wij zouden de prosa van een dier schrijvers vooral, eens in hare volle naaktheid stellen... In ieder geval, is het ons plicht als trouwe en uiige katholieke strijder, de hand schoen i p te rapen, die men onze hoofdmannen heelt toegesmeten. Een dezer schrijvers, haalt zijne herinne ringen voor den dag, en als een dezer geelt hij het volgende staaltje, dat wij te lezen geven aan zijne collega's, en waarvan hij de verantwoordelijkheid toeschrijft aan ëéiien onzer hoofdman nen Ik ho inner mij zoo beweert hij, maar hel is onwaar, zooals ge seffens zuil hegrijpen dcit in 1885 vele on derwijzers en vrouwen en kinderen, cn zelfs familieleden, die voorgaande- lijk in hart en ziel nog hristelijh en zelfs katholiek icaren dan opeens, of wel inwendig alleen, ofwel in- cn uit wendig, alle godsdienstige gevoelens verloren hadden Sedert wanneer heeft deze jongeling want het is toch niet aan to nemen dat het door een bejaarden mensch werd geschreven, sedert wanneer heeft die jongeling de gave ontvangen niet alleen het verlies vast te stellen van de uitwendigheid der godsdien stige gevoelens maar zelfs van de in wendigheid der godsdienstige ge voelens Zou men niet eerder moeten besluiten, dat iemand die zulks durft schrijven en openbaar maken, in- en uitwendig zijne zinnen heeft verloren?En eenige regelen verder eene hooge vlucht nemende, verklaart hij plechtig In dc wraakneming der on derwijzers daarin, ja, daarin alleen vind ik het ontslaan van 'tsocialisme (De 3 uitroepingsteekens zijn van dien schrijver.) Welnu, juist op dezelfde lijnhoogte van de vorige kolom, staat er letterlijk te lezen De prachtige en heerlijke loonen der onderwijzers heb ben van Duitschland gemaakt wat het heden is. Daaruit zou men moeten besluiten, dat de onderwijzers, politie- kerwijze gesproken, geen groot loon zouden mogen hebben want Duitsch land is de bakermat, het middenpunt van het socialisme het is in Duitsch land dat het socialismus matiger is, dan in welk land ook van Europa. Verstaat men nu, hoe onvoorzichtig en hoe dwaas, men in dit vakblad is ge weest, zich met de politiek te willen bemoeien, of in hunne beroepszaken politiek te mengen. Wij voor ons deel, hebben ons nooit laten bewegen door vreesaanjaging, of bedreigingen, het is gelijk van waar ze kwamen of niet. Dat men het wel wete in de redactie te Kortrijkllij, die zijne broek ver brandt moet op de blazen zitten, en hij die geerne botst, moet tegen den terug bots kunnen. N. B. Uit de beste bron wordt ons de inlichting gegeven, dat de on derwijzer, die ons Staatsbestuur alzoo aanvalt, niet behoort tot de kristene on derwijzers, maar dat het een liberaal is.... In dit geval verwonderen ons geenszins zijne artikels hij mag ge rust voort schrijven de katholieke strijders zullen hem wel tot zwijgen mengen. De Moniteui* deelt de vergelij kende tabel mee van de opbrengsten der uit bating van Staatsspoorwegen, posterijen, telefonen en zeevaart gedurende November 1910 en 1909 IJzeren wegen Nov. 1910 fr. 24,271,338.28 ld. 1909 fr. 23,062.178.98 Meer in 1910 fr. 1,209.159.98 Post Nov. 1910 fr. 3,120.896.18 ld. 1909 fr. 2,910,194.73 Meer in 1910 fr. 216,791.45 Telegrafen Nov. 1910 fr. 475,435.70 ld. 1909 fr. 448,360.95 Meer in 1910 fr. 27,074.75 Telefonen Nov. 1910 fr. 925,831.47 ld. 1909 fr. 780,462.20 Meer in 1910 fr. 145,372. Zeevaart Nov. 1910 fr. 527.078.42 ld. 1909 fr. 547,656,60 Meer in 1910 fr. 9,421.82 Wat New-York eet- Volgende Statistiek geeft liiervan eenig denkbeeld. Ge durende het jaar 1909 werden door de inwo ners van New-Vork verorberd (in naar be neden afgeronde getallen) 312 millioen Iv. G. rundvleeseh, 155 millioen K. G. varkens- vleesch, 105 millioen Iv. G. kalfsvleesch, 24 millioen K. G. gevogelte, 2170 Iv. G. eieren 67 millioen Iv. G. boter, 15,5 millioen K. G kaas, 1 millioen zakken suiker, 6 millioen zakken graan, 3,5 millioen zakken aardap pels cn millioen L. melk. Het vleeschgebruik treedt, vergeleken bij het aardappel- en graangebruik, in Amerika veel meer op den voorgrond dan in ons land. Per week behoeft New-York 28 millioen eieren. Als men gedurende S dagen niets in New-York invoerde, zou men aan bet begin van een hongersnood zijn. Dc hondsdolheid in België. In den loop van 1910, zijn 14 1 personen in behandeling genomen geweest in bel ge sticht Pasteur, te Brussel, zijnde 33 van West-Vlaanderen, 3 van Oost-Vlaanderen, 21 van Henegouw, 2 van Antwerpen, 6 van Namen, 10 van Luik. 13 van Luxemburg, 13 van Holland en 1 van liet Groot-Hertogdom De razernij is bepaald kunnen vastgesteld worden bij 62 personen, terwijl de behande ling deed blijken dat 37 behandelde personen niet door een razend dier werden gebeten. Geen enkel incident is aan te boeken ge weest tijdens do behandeling der 141 per sonen. De Kleine Burgerij en de Schoolwet. Dagorde gestemd door don Middenslandsbond -Do Kleine Burger-»: De Middenstandsbond, gezien de voorge stelde schoolwet eene grooto uitbreiding aan bel lager onderwijs geeft, gezien de vrijheid van den huisvader ge heel gewaarborgd is, gezien do schoolwet eene eerlijke verdee- ïg der subsidién in voege brengt, gezien dat het vakonderwijs praktisch ingelicht wordt, gezien de wet cene buitengewone uitbrei ding zal teweegbrengen bij de geestelijke ont wikkeling van ons volk, wenscht het Ministerie geluk met de neer legging van dit ontwerp, en drukt den wensch uit het zoo spoedig mogelijk tot wet te zien stemmen, met toevoeging van 1) Loonsverbeteringen voor het onderwij zend personeel, voor wat het wereldlijk per soneel betreft. 2) Vermeerdering der gezondheidsmaatre gelen in de scholen. 3) Toelagon to verleenen aan alle scholen voor liet aankoopen van ambachtswerktui- gen, ten einde doelmatig het vakonderwijs te kunnen inrichten. Besluit deze dagorde naar den eersten Mi nister te zenden, en krachtdadig de propa ganda voor do nieuwe schoolwet te onder steunen. In zitting van den Bondsraad, op 30 Maart 1911. Koning Sifons en de hand schoenen. Het is in heel Spanje een bekend feit, dat koning Alfons nooit hand schoenen draagt.Zelfs op de gala-ontvangsten verschijnt Z. M. ongehandschoend. Do ko ning stond dus zeer verbaasd, toon hij on langs te Saragossa komende, in een officieel salon zijn levensgroot portret zag, hem voor stellende met een paar fijne witte handschoe nen aan. Toen Z. M. zijne verwondering toonde, word hem de zaak uitgelegd. Zijn vader, Alfons XII, had intertijd een massa portret ten uitgedeeld, met het bevel, deze in de officieele salons te plaat sen. De altijd zuinige administratie had nu, bij de duod on den koning eenvoudig het hoofd van den souve- rein laten wegnemen en door bet gelaat van de huidige majesteit doen vervangen. Men vergat evenwel, er de handschoen-verbete ring op aan te brengen. De pensioenkwestie der mijnwerkers is zeer fel ingewikkeld. Sedert vier weken is men er in de Kamers mede bezig en nog was bet einde niet te voorzien doch bet scheen weldra, dat men van alle kanten zeer ver zoeningsgezind was, wat altijd een zeer voor- deelige zaak is, in het belang zelf der betrok kenen. Donderdag namiddag zijn de katholieke kamerleden bijeen geweest, en hebben den toestand besrpoken, met bet zeer gelukkig gevolg, dat ieder van zijnen kant, water in den wijn beeft gedaan, om ten laatste allen zeer tevreden te zijn over de genomen be slissing. Gansch de rechterzijde is het nu eens over de le geven oplossing. Binnen eenige maanden zullen do mijn werkers kunnen roemen op een pensioen, dat loopt op een frank per dag... Had men nu niet willen toegeven, wat ware het gevolg geweest Dc wet ware verworpen geworden, dus ingetrokken, cn de mijnwerkers.hadden opnieuw 2 of 3 ja ren mogen wachten, om dan toch nog eene wet te krijgen, die zeker niet beter zou kun nen zijn als de tegenwoordige. Dat zouden de menschen nooit mogen ver geten De dwarsdrijverij, thans als stelsel ingevoerd door vele liberalen en allo socia listen; is rechtstreeks ten nadeele van de Belgische bevolking. In do Kamers moet er geen kinderspel gehouden worden, daar mag men geen onnoozclen last verkoopen, daar moeten de ware belangen van land en volk besproken, verdedigd en beschermd worden. Dat is de rol die door de katholieken aan houdend wordt vervuld, en daarom raag men bier degelijk zeggen do katholieke partij i> de partij van de ware volksbelangen... Bel gië mag gerust bij de andere landen vergele ken worden zoo voor levensduurte, als wo ningvraagstuk, zoo voor loonen als arbeids voorwaarden men moet bet niet vergelijken met den uitzonderlijken toestand van 't een of van ?t ander land op een afzonderlijk en zeer beperkt gebied, maar men moet den al gemeenea toestand nemen en als mén dit waarlijk onpartijdig doet, dan staat men verstomd over den prachtigen uitslag dien ons land beeft verkregen. Die uilslag komt toch zeker wel voor een groot deel toe aan liet katholiek Staatsbestuur aangezien liet liet katholiek Staatsbestuur is. dat do Belgische Slaatswagen door do we reld heeft govoerdDe nieuwe pensioen wet is nogmaals het werk der katholieke Re- gcering en der katholieke Partij en daarom zeggen wij aan beiden van harte Bravo 1 Staatkundig Overzicht Griekenland. Dank aau de tusschcn- komst van Italië en Rusland, zullen de di plomatische betrekkingen tusschen Rume- nië en Griekenland eerlang wederom, hervat worden. Men moet daaruit nu echter niet optnaken dat de Macedonische kwestie nu opgelost is, daar Rusland deze zaak alleen met lurkye teil behandelen. Mexiko. Uit Tucson (Arizona) wordt gemeld dat de gouvernementstroepen in dc omstreken van Ures een beslisscnden slag hebben geleverd aan de oproerlingen Deze laatsten zouden 'meer dan duizend doode.n gehad hebben. De vluchtende muiters zou den San Raphael in brand gestoken hebben. Duitschland. Dc bespreking over dc ontwapeningskwestie wordt voortgezet. De rijkskanselier verklaarde, dat men ich geene valschc voorspiegelingen mag makenover de vredelievende verklaringen van Frankrijk en Engeland, daar dc verkla ringen van Fran krijn enkel op onmacht ge steund zijn. Een Engelsch blad, aai zeer de bewape ningen verdedigt, melddedat de verklaring van den rijkskanselier als een koud stortbad neerkomt over dezen die de bewapeningen willen staken. Spanje. Een telegram gisteren uit Ma drid ontvangen, meldt, dal de Spaanschc ministers niet 't akkoord geraakt zijn over de Terrerkwestie, cn het kabinet zijn ont slag gegeven heeft. TE3 PARIJS. Eenige weken geleden, had de genaamde Jeanne Benoit, 1 laren bijzit, Clement Bache- lior, wegens zijne onophoudende mishande lingen verlaten. De jonge vrouw was in een hotel der Rue de Graudviiliers gaan wonen. Sinds dan zocht Bachelier gedurig zijne gewezen minares op-en vroeg haar het ge meenzaam leven te hervatten. Jeanne Benoit weigerde echter en ver klaarde liever te zullen sterven, dan nog met hem iels gemeens te hebben. Zondag morgend drong Bachelier in de kamer der jonge vrouw en toen zij opnieuw weigerde de oude betrekkingen heraan te knoopen, trok Backelier een scherp geslepen dolk en plofte hem de ongelukkige verschei dene malen in de borst. Op hel hulpgeroep van het slacatoffer kwa men andere huurders van liet huis toegeloo- pen. De moordenaar nam de vlucht. Terwijl eenige geburen het slachtoffer dat spoedig den geest gaf, op een bed brachten, achtervolgden anderen den lafien schurk. Buiten groeide de menigte nog gedurig aan, terwijl de moordenaar degenen bedreig de, die hem wilden tegenhouden. Op het oogenblik dat men hem zou vatten, vluchtte Bachelier in eene kerk. De menigte achtervolgde hem, stoelen en banken omverwerpende. Eene vreeselijke paniek maakte zich mees ter van de personen, die er juist de mis bij woonden. De moordenaar kon eindelijk door twee policieagenlen gegrepen en ontwapend wor den. Alsdan wilde de menigte den moorde naar uit de handen halen om hem te lvn- cheeren. De twee policieagenten werden in do woe ling'zelf erg gekwetst en hadden alle moeite om met hunnen gevangene het polieiebureel te hereiken. Alico werd getroffen en toen de geburen eenige oogenblikken later in buis kwamen, vonden zij hel meisje bewusteloos naast do verbrijzelde schouw liggen. Na een half uur kon zij tot het leven te ruggeroepen worden. Te Ooslakker werden do stallen van den landbouwer Van Peteghem in brand gesto ken. Geheel bot gebouw met den inhoud werd vernield. Te Thisselt was de landbouwer Jan Van Ruvsbroeck op zijn veld aan 't werk, toen hij door den bliksem getroffen en gedooi werd. Zijne zonen vonden hem half verkoold lissen. Van verscheidene kanten meldt men on gevallen door den bliksem tijdens het on we der van Zaterdag teweeggebracht. Te Wachtebeke is de bliksem gevallen op het huis der weezen Hillaert, w onende op de wijk Molenhoek. Na de schouw afgerukt te hebben en den voorgevel van hoog tot laag te hebben doorgescheurd, is de bliksem in de keuken gedrongen en heeft er verschei dene meubels verbrijzeld. Een der huisgenoo- ten werd ten gronde geslagen, doch kon tot het leven teruggeroepen worden. Te Nieuwkerken zijn do stallen van den landbouw er Van Beneden door den bliksem in brand gesloken en ten gronde vernield. Het vee is kunnen gered worden. Van do ge bouwen bleef nog enkel een puinhoop over. Te Daknam werd landbouwer Boots, die op den drempel zijner woning stond, getrof fen en licht verbrand. Te Lokeren werd het paard van landbou wer Tuyttens, van Thielrode, om verges! a- gen. Het dier werd niet gekwetst. Te Vyve Sint Elooi sloeg de bliksem in liet buis van Jules Waeiken5. De dochter Hevige brand te Anderlecht De werkhuizen Bollinckx. Kompasstraat, e Anderlecht werden Zaterdag nacht door een hevigen brand ten gronde vernield. ITet vuur ontstond in de machionzaal, een uitgestrekt gebouw gelegen achter op de koer. De vlammen werden opgemerkt door een nachtwaker die dadelijk den poortier wekte en de brandw eer per telefoon verwit tigde. De pompiers waren spoedig ter plaats, doch de vlammen, aangewakkerd door eeno groote hoeveelheid olie en vet. hadden reeds eene groote uitbreiding genomen. Dank aan stroomen water op den vuur gloed geworpen, kon men den brand beper- pen, doch riiöt blusschcn en de pompiers van St-Gillis moesten ter hulp geroepen worden. Na tw ee uren gezamenlijk arbeiden,was men den brand meester. Docii niet zoodra hadden de pompiers zich verwijderd of do vlammen >egen opnieuw uit. Het duurde tot 4 1/2 uur 's morgends, vooraleer men de ramp meester was. Van bet gebouw blijft er niets over en al de machiene» zijn vernield. De schade is zeer root en de 250 werklieden der fabriek zul len verscheidene weken werkeloos moeten bl ij ven HOLLAND. De pest op Java. De dagbladen melden dat de pest uitgebor sten is in de omstreken van Malang (Java). In het ministerie van Koloniën beeft men echter daarom treilt nog niets vernomen. Koningin Wilhelmina naar Engeland. Volgens Engelsche bladen is bet zeer waar- scliijnlijk, dat Koningin AVilhelmina in 't laatst van 'Ijaar een bezoek zal brengen aan haar tante, de hertogin van Albany, t» Claremont, bij Esclier. FRANKRIJK Een valsche markies. Vijftien maanden geleden, was eene rijke weduwe, wonende op eeu kasteel nabij Nan tes, in bet Huwelijk getreden met don mar kies de Retz de Roqnefetiille. Thans is een aanhoudingsmandaat afgeleverd legen den markies, die een genieenc bedrieger zou zijn, Reiss genaamd. De valsche markies, die reeds gehuwd was, doch van zijne eerste vrouw gescheiden leefde, is naar België ge vlucht. Een officier zinneloos geworden. Kapitein R... van hel 5C regiment der genie in garnizoen te Versailles, deed gisteren morgend zijne soldaten op den koer komen, en verplichtte hen, den nieuwen voorzitter der Republiek toe te juichen. De ongelukkige, die schielijk zinneloos eworden was, w erd in een geslicht opge sloten. Vliegers gevallen. Uit Etampes wordt gemeld, dat de vlieger Misil, die met Sarrier als passagier opge stegen was, van eene hoogte van 25 meters met hun toestel ten gronde geploft zijn. Sarrier werd den arm gebroken en Misil licht gekwetst. Treinbotsing. In de stalio van Lyon zijn twee reizigers treinen op elkander gebotst. Vijf wagons werden verbrijzeld. Niemand werd gekwetst, doch de schade is zeer aanzienlijk. Dwaze wedding Twee dronkaards gingen gisteren morgen te Parijs langs de M'.chielskaai, toen de eone wedde, dat hij voor een borrel van de brug zou duiken. De andere aanvaardde de wed ding en de eerste dronkaard dook onmidde- 1 ijk in de Ser.no. Hij kw am echter niet meer terug bove-.i cn zijn lijk werd slechts twee uren latvg opgcvischt. Bloedig gevecht in een gevang Twee bedienden van liet Centraal gevang van Lovn kregen twist, terwijl zij de cellen aan hel kuisschen waren. Spoedig waren zij

De Volksstem | 1911 | | pagina 1