overwinning. NIEUWSBERICHTEN. Aan de strijders i O wen O'Neill. aan 't vechten en een hunner, ziende dat hjj het onderspit zou delven, trok een dolkmes en plofte het zijn tegenstrever in het hoofd. ®eze werd erg gekwetst en moest bij hoog dringendheid naar het gasthuis overgebracht worden. Echtelijk drama. De geneverstoker Louis Suira. to Ornai- sons, 45 jaar oud, leefde gescheiden van zijne vrouw sinds een jaar. Gister nanoen begaf hij zich bij haar en stelde ze voor het gemeenschappelijk leven te hernemen. Op bare weigering loste hij op haar drie revol verschoten die ze troffen aan hoofd en rechter arm, daarna ging hij zich gevangen geven. De wonden der vrouw zijn doodelijk. DU ITSCH LAN D. Zonderlinge zeifmoord. Te Stammbach-bijWurtburg, heeft een wever, Nicol Hofmann, zich in zonderlinge omstandigheden gezelfdmoord. Hij stak een grooten nagel in den loop van een geladen revolver en loste zich dan een schot door den slaap. Hofmann bleef op den slag dood. De nagel vloog hem door hel hoofd en werd in den muur geplant teruggevonden. ENGELAND Vreeselijk tempeest. Een vreeselijk tempeest woedde Zaterdag nacht en Zondag morgend over het Kanaal. Een twaalftal schepen kwamen in botsing en verscheidene schepen zijn gestrand. De Noorsche stoomer Nerviondie met don Duitschen stoomer Prins Friedrich Hinrich in botsing gekomen was is na een half uur gezonken. Een Russisch zeilschip is ter hoogte van het eiland Wight op een Engelsche stoomer gebotst. De schok was zoo geweldig, dat beide schepen kort nadien zonken. De be manning kon gered worden. CHINA Een verantwoordelijk ministerie. Men verwacht de afkondiging van een verantwoordelijk ministerie in China. Prins Ching zal, voorzitter benoemd worden, Natung Tsuhsi Chang ondervoorzitter, en hertog Tsaï-Tse, minister van financen. TURKYE De moord op den Duitschen officier. De weduwe van den Duitschen kolonel von Schlichting heeft per telegram de genade ge vraagd van den moordenaar van haren echt genoot. Uit Constantinopel wordt gemeld dat bet telegram slechts toekwam,toen de moor denaar reeds terechtgesteld was. Eene werkstaking. De werklieden der tabakregie hebben het werk gestaakt. PORTUGAL. De kiezingen. D? Tr>ïrd<?ter van Binnenlandsche Zaken heeft in eene bijeenkomst met dagbladschrij vers verklaard, dat de kiezingen waarschijn lijk in de maand Mei zullen plaats hebben. Het gouvernement bestudeert thans de kwestie van het vrouwenstemrecht. MAROKKO Een verwoed gevecht. De oproerige Berberen hebben Moulay Ismaël, broeder van Mouley-Haiid,tot Sultan nitgeroepen. Een telegram, op 27 Maart uit Fez verzon den, meldt dat te Ras El Ma een verwoed gevecht heeft plaats gehad, daar de troepen van Mouley-Hafid in eene hinderlaag gevallen waren. Langs beide kanten waren er vele dooden cn gekwetsten. De troepen van Mouley-Hafid moesten ten slotte achteruittrekken. De oproerlingen hebben Mequinez bezet en al de inwoners gewapend om tegen de gou vernementstroepen op te treden. OOSTENRIJK. Een gifmenger wordt zinneloos. Luitenant Hofrichter. onlangs veroordeeld om verscheidene zijner kameraden te hebben vergiftigd, geeft sinds eenige dagen kentee- kens van zinneloosheid. Het is waarschijnlijk dat hij van het ge vang waar hij zijne slraf uitdoet, naar een zinnenloozengesticht zal worden overge bracht. ZWITSERLAND. Tegen de E. V. Een volksreferendum heeft to Zurich plaats gehad over de Evenredige Venegen- woordiging, in de ldezing voor den Groeten Raad. Met 42.227 stemmen tegen 39,765, werd deEvenredige Vertegenwoordiging ver worpen. AFRIKA Fransche troepen gedood. Een kapitein en een luitenant der Fransche koloniale troepen, die tegen den vali van Goumba in veldtocht waren, zijn in eene hin derlaag gevallen. De Fransche troepen ver dedigden zich wanhopig, en konden de op roerlingen op de vlucht drijven, doch de beide officieren en een twaalftal scherpschutters werden gedood en twee onderofficieren en veerlien scherpschutters werden gekwetst. Fransche versterkingen zijn ter plaats ge zonden. AMERIKA Hotel in brand Het gekende hotel Riccadonas, een der grootste van Coney-Island, is Zaterdag door een groote brand ten gronde nernield ge worden. Zes pompiers werden door den ge weldigen rook verstikt. De talrijke logislgas- ten konden nog tijdig gered worden. 10* Vervolg. Indien een man zich kan vernederen om wraak te riemen, dewijl eene vrouw zijn hu welijksaanzoek afwijst en dat nog wel, gelijk in Eveline's geval, om de heiligste oorzaak hoe vreeselijk zou dan haar lot niet geweest zyn, als zy zijne vrouw geworden:ware. Hij is zeer hij de hand, merkte Henry op. en onbeschaamd stoutmoedig. Ik heb hem nog elechts weinige dagen geleden in een druk en lang geheimzinnig gesprek met den Nuntius gezien. Doch wij hebben vau avond genoeg over hem gesproken. De tijd gaat zijn gang, en daar ik dacht dat gij wel verlangen zoudt zijn te vernemen, wat generaal O'Neill aan den koning geantwoord heeft, verdocht ik hem vergunning, een afschrift van hetgeen hij hem geschreven heeft, mede te nemen. En daar zijn wij u zeer dankbaar voor Henry, zeide Lady Elisabeth hartelijk. Lees het ons voor, bid ik u wij luisteren met open coren. Henry nam een papier uit zijn wambuis cn las het volgende Ik ontving Uwer Majesteits brieven van den achtsten en den twintigsten Oktober, als mede dien van den tienden Januari jongstle den, waarby ik word aanzocht om de vrij heid terug te geven aan den Lord burggraaf Montgommery af Aras, die door mijne man schappen bij het gcvechtindc maand Juni van verleden jaar is gevangengenomen. Met den moesten eerbied verzoek ik Uv\e Majesteit de hiernavolgende redenen wel als mijne ver voordeelig moge beantwoord worden en dat men overal zal verslaan, hoe hoogst imodL' het is de verdediging op te nemen. Men ma'_' er ten volste van overtuigd zijn; ^elen ih* katholieken, de wet op tijd en stond kenba r te maken bij en door het volk, dan is hei zonder twijfel dat de oyergroote meerderheid van de bevolking de wet mi,t b-ide ha"iie zal stemmen. De wet is inderdaad voor d arbeidende en vlijtige klassen van een over- egend belang. Doen wij daarom die i rach- tige kanten van de nieuwe schoolwet kennen-, en men zal verwonderd staan, hoe het volk de wet overal met geestdrift zal toeju ehep. Doch de vijand en slaap' niet ;hij is bereid alle wettige en onwettige mnldelen, aan te wen den hij zal het onmogcl ke doen om last t- verkoopen. Die slechte handelwijze kunnen en moeten wij beletten; Het volk zelf vraagt het, het roept om hulp en bescherming d- katholieke propagandisten zijn geroepen <>m die hulp en bescherming te verleenen. De strijd is aangegaan; roepen wij dan vol over tuiging Leve de strijd voor de vrijheid van den huisvader! De tegenstrevers, het nieuw schoolont- werp niet kunnende afbreken met ernstige bewijsvoeringen, hebben de taktiek aange nomen, groote en ronkende woorden en volzinnen te gebruiken, orn zoodoende de agitatie en de zenuwachtigheid in het land te brengen. Daarin moet voorzien worden, wij moeten zorg dragen, dat ons volk wete, en dat iedereen het wete, waarin het ontwerp bestaat. Daarom zijn wij liet volmondig eens met den oproep van liet Naamsch blad L'Ami de l'Ordre waar het zegt: Als zulks gebeurt, liet is te zeggen, als wij het volk inlichten dan zal men weten of het ontwerp eene partijaanslag, ofwel of het eene jelukkige herstelling is van de rechtvaardige beginselen die al te lang miskend zijn gewor den. Men moet de massa nopens dit punt in lichten. Het is dringend. Ge moet het doen, lvorens de tegenstrevers den tijd hebben gehad, de openbare meening door hunne leu gens te hypnotiseeren. Het is noodig, dat iedereen weté, dat de regeering wil, dat ieder huisvader zijne vrijheid ^liebbe en dat het doel en de uilslag van de wet wel dit beoogt en uitwerkt. Maar opdat het land zulks wete, opdat het land het wete niettegenstaande de uitgalmin- gen van diegenen, die het zoeken in dwaling te brengen, moet men het overal zeggen, en moet men het hooger en luider zeggen dan onze tegenstrevers. Ook, doen wij hier een dringenden oproep aan al onze vrienden, propagandisten. Dat al diegenen, die de gave van het woord bezilten, eene redevoering over dit ontwerp gereed maken en dat zij deze redevoering overal uitspreken, voor alle soorten van toehoorders, ten einde er de waarheid in plaats van de leugen onder te verspreiden, welke niet nalaten zou hare vruchten te dragen. Maar dat men zich haaste Het is meer dan lijd Deze krachtige oproep aan de katholieke werkers, lm eft reeds in vele katholiekebladen, weerklank gevonden. Wij hopen ook dat hij Brussel. Werkongeluk. Zaterdag namiddag viel zekere .T. B. D.., 55 jaar, ie de Noorwegenstraat wonende, van het dak van een huis dèr Mërodestraat van eene hoogte van 15 meters in den hof. Het slacht offer werd zonder kennis opgenomen. Een hijgeroepen geneesheer hestatigde dat de man buiten uitwendige wonden nog een aan tal inwendige verwondingen hekomen heeft, die zijn leven in gevaar stellen. Hij werd naar het hospitaal gevoerd. Diefstallen. Verleden Zaterdag heeft een onbekende bij middel van inbraak het huis van Mev. V..., in de Josaphatslraat, geplunderd. Hij heeft gansch de verzame ling juweelen, bevattende eene rijke broche met diamanten versierd, medegenomen. Eene meid, wonende op de St Gudula- aats, hestatigde Zaterdag avond dat een dief in hare kamer gedrongen was en er de juweolen, hare spaarpenningen, kledings stukken en linnen gestolen had. ValschmunterEen welgekleed man kwam Zondag in een winkel der Bergstraat en kocht er eenige postkaarten. Hij gaf een vijffrankstuk in betaling. Toen hij weg was, hestatigde de eigenaarster dat het stuk valsch was. Zij ontbood een agent en deze besloot na een onderzoek dat het welgemaakt stuk het werk moest zijn van eon valschmunter. Nog de valsche bons. Zaterdag, rond 4 ure, bood een werkman zich in de Union Electrique, in de. Koninklijkestraat, 156, aan en vertoonde er een bon, geteekend door M. Kamp, uit de Verbondslraat, te Sint Joost-ten-Noode. Hij zegde werkman van dien heer te zijn en vroeg naar de bestelling. De bediende gaf hfem de waren op den bon vermeld, doch toen de man weg ,was, kwam wantrouwen op bij den bediende en hij tele-; fonneerde naar M. Kamp, waar hij vernam slachtoffer van een bedrieger en valschschrij- ver te zijn geweest. Eene klacht werd aan stonds aan de policie gedaan en het signale ment van den dief in alle richtingen gezon den. Verdwijning van een meisje. Men is zonder berichten aangaande Germaine Bom- baun, eene scholiersler, die op 25 Maart, rond 7 1/2 ure verdwenen is. De ouders der vluchtelinge zijn ten prooi aan eene onzegge- lijke wanhoop. De moeder ligt ziek te bed on men vreest voor haar leven. Germaine Bom baun had, toen zij verdwenen is, een zwarte paletot aan. Zij was gekleed in een zwart prinseskleed en droeg een strooien hoed met breeden groenen band. Dief en slachtoffer. Verleden Vrij dag kwam een jonge kerel en wist met val sche papieren een volo van 250 fr. in leen te ontvangen bij M. W..., op de Zennelei. Eens in bezit van den velo, begon hij op onge- meene wijze te rijden. Aan de Hoedenma- kerss raat wierp hij een meisje omveren ging z-lf m<»t hei hoofd tegen de steon«»n bot sen. II t in isje werd er.- «rekwetst opgeno men. De dief werd on lervraagd en opge sloten. Dnor een taxis omgeworpen. Giste ren in den avond, werd een zekere August B.... uil de Van Maele de Ghoraunslraal, in Je Treurenbevgstraat, door een taxis die in dolle v art afgevlogen kwam, omgeworpen. De man werd 5 tot 6 meiers ver gesleept, hij werd, met talrijke wonden overdekt, opgeno men en in l.et Sint .Tansgasthuis verzorgd. Daar de chauffeur te har d reed, is proces verbaal ten zijnen laste opgemaakt. Tramongeluk. Een zekere Frede ric S..., bediende, van Enghien afkomstig, bevond zich gisteren op het platform van een Irani, dn- in volle vaan. *an de Bolanikenhof- laan kwam afgehold. Ten gevolge van een hok rolde de man op den steenweg. Hij werd met gebi oken voorhoofd door de voor bijgangers opgenomen en naar het gasthuis gebracht. Ontrouwe bediende. Joseph D..., bediende bij M. D..., in de Duquesnoys'raat, werd T.\\terdag gelast eene som van 800 fr. telossen. Hij deed de opgelegde boodschap, doch eens het geld in handen, poetste hij de plaat en werd hij niet meer teruggezien. De diefstal van 30.0U0 fr. Wij heb ben over een tiental dagen den diefstal van 30,000 fr., gepleegd ten nadeele van een Brusselschen wisselagent, door zijn bediende die naar Luik die waarden moest gaan uit wisselen, gemeld. Zijn signalement werd naar de policie van Parijs gestuurd, daar men dacht dat hij naar Parijs gevlucht was. Ondanks alle opzoekingen bleef de man onvindbaar. Verleden Zaterdag ontving de Brusselsche wisselagent een brief van zijn oud bediende, hem meldende dat hij zijne daad berouwde en hem de plaats aanduidende waar hij in het schooniug te willen aannemen, voor het niet voldoen aan L'w Majesteits verlangen, watten minste het tegenwoordige betreft; want ik wilenzaler altijd openlijk voor uitnomen, ■lat ik een Uwer Majesteits getrouwste en ge hoorzaamste onderdanen ben, en ten bewijze daarvan ben ilc dan ook ten allen tijde bereid de hevelen van Uvye Majesteit in elk ander op zicht op te volgen. Doch het moge mijn geëerbiedigdon Sou- verein behagen te verstaan,.dat de Lord 1 urg- graaf Montgommery of Aras de twee laatste jaren en langer de zijde heeft gekozen van de rebellen van het Parlement van Engeland, in open vijandschap tegen Uwe Majesteit, en in het byzonder tegen ons dierbaar vaderland Ierland, on dat hij daarin voortvarender en bedrijvigèr is geweest, dan een van zijne par tij, daar hij opperbevelhebber is der geheelè ruiterij zijner partij in de provincie Ulster. Om deze redenen, alsmede omdat de partij der Schotten, die met het Parlement tegen Uwe Majesteit samenspannen, onlangs en tegen de capitulatie in, welke tusschen den Lord mar kies Montrose, namens Uwe Majesteit en den Schotsen Stoet aangegaan, op de meest verra derlijke wijze den luitenant-kolonel Auguish, Mac Alloster, Duffe en Mac Donell hebben ge- executeerd en ter dood gebracht, en, na eerst kwartier te hebben gegeven, een gelijke wreed heid te hebben begaan aan den luitenant-ko lonel O'Cruice, Majoor Langkliu en verschei dene andere officieren, benevens eenige hon derden mannen van minderen rang. En ik kan niet nalaten I wer Majesteit in herinnering te brengen, hoe de markies van Autrim, die den Schotten tweemaal als krijgsgevangen in han den gevallen was, door hen geweigerd werd los te laten, ofschoon Uwe Majesteit dit in ver scheidene minzame brieven en boodschappen bezit der ontroofde waarden zou komen. Hij meldde terzelfder tijd zijn besluit zich te zelf moorden, en dat hij de 600 fr. welke hij in geld ontvangen had, verspild had. Stoute inbreker. Verleden Woens dag huurde zekere gast eene kamer bij de echtgenooten N.., uit de Londenschestraal. Gisteren avond ging Mme W., naar hare kamer en hestatigde dat al hare meubels opengebroken waren en al hare juweelen als ook eene som van 300 fr. verdwenen waren. De vermoedens vielen op den nieuwen gast. Deze was met zijne valies des avonds ver trokken. Eene klacht tegen den stouten inbreker is neergelegd. Aangehouden. Een persoon bood zich gisteren aan in een huis der Belliard- straat om met den eigenaar te spreken, Terwijl de meid haar meester was gaan verwittigen, stool de dief uit het salon een aantal kjeinooden -en eene penduul. De mfeid zag den gast vluchten, zij riep om hulp en een agent die haren kreet gehoord had, ach tervolgde den dief, die na eene lange vlucht aangehouden en opgesloten werd. Het is een gevaarlijke kerel die reeds veel met de justicie af te rekenen gehad heeft. Aanhouding. Sedert eenigen tijd waren de verkoopers der Balspelplaat gedu rig de slachtoffers van een slimmen dief. Over eenige dagen had een gast twee uur werken gestolen van een kraam; gisteren betrapte eene andere oudvoorwerpenverkoop- ster een gast die een uurwerk met keting van haar kraam stool. Zij leidde hem naar het policiecommissariaat en deed hem afzoeken doch het. gestolene was reeds in de handen van een medeplichtige verdwenen. Opzoeking in het huis van den gauwdief gedaan leidde tot de ontdekking van het gestolene van twee dagen te voren. Hij bekende de reeds diefstallen door hem op de markt gepleegd en hij werd opgesloten Zijn medeplichtige zal ook weldra gevat wor den. Het zijn twee Franschmans, Diefte. Mad. D.., wonende Thieffry- straat was gisteren avond aan een magazijn der Anspachlaan blijven staan. Toen zij ver trok, hestatigde zij dat haar handzakje geo pend was en dat hare beurs 5 briefjes van 50 frank en eenig ander geld inhoudende,ver dwenen was. Eene klacht is neergelegd. De aanval in Ter kamerenbosch. Wij hebben Zaterdag den aanval in Terkameren- bosch gepleegd, vermeld. Het handzakje van vrouw B.., werd gevonden in een bouwgrond van de Montjoielei. Hij bevatte nog eene speld met edelsteenen versierd, maar eene broche eener waarde van 2000 fr. was ver dwenen. Tot hiertoe is de dief onvindbaar ge bleven. Aangehouden. Een kerel van Fran- schen oorsprong zekeren Leb.., die in gezel schap van een anderen Franschman André Patin, op de Oude Markt te Brussel verschei dene dieften gepleegd had, is in een logement der Wolstraat aangehouden. Oproerige dronkaards. Drie faca- deklelters hadden hunne pree gelrokken en waren er mede op zwier gegaan en liepen al de kavitjes van den Duivelshoek af. Natuur- ijk moest er voor het sluiten eene vecht partij plaats grijpen. Twist brak tusschen hen los en een hunner, zekere Gustaaf V..., bracht een zijner tegenstrevers een geweldi gen slag op het hoofd toe bij middel eener ilcsch. De gekwetste word naar het gasthuis ebracht. Proces verbaal is tegen den wilde man opgemaakt. Bedankt kameraad. Twee Duit- schers ontmoetten elkaar gisteren avond en ledigden samen menig glas alkooi. Op het oogenblik van elkander te scheiden, zei de eene dat hij zonder nachtverblijf was. S.'.., de andere, leidde hem naar zijne kamer en zij brachten samen den nacht door. Toen S... dezen morgen ontwaakte, bevond hij dat hij bestolen was door zijn dankbaren ka meraad. Eene kopermijn. Ten gevolge der voortdurende diefstallen van lood, koper en zink welke in het oud stapelhuis gepleegd werden, was de policie gelast er eene bijzon dere waakzaamheid over te houden. Gisteren avond deed een agent de wacht toen hij eensklaps aangesproken werd door een gast die drager was van een zwaar pak. Toen de kerel den agent zag, liet hij den zak vallen en nam de vlucht. Na eene lange ver volging werd hij eindelijk gevat en naar het policiebureel geleid.De zak werd er geopend en men vond er om over de 300 fr. koper in. De kerel werd erkend als zijnde zekere Jac ques Y... wonende in de Hovenierstraat te St-Jans-Molenbeek. Een onderzoek is ten zijnen laste geopend en proces-verbaal is op gemaakt. Huishoudsters, de oogen open Indien gij lekkeren koffie wilt opschenken, eischt dan de ware Bitterpeeën der Trappisten Vincart en Zonen. Weigert alle namaaksels. u' 1500 Sint Joost-ten'Noode. Eöne overstroo- rkïng. Gisterëff, rond 11 1/2 ure van den avond, kwam een1'groot gerucht de inwoners dpr TweeTorengtfaat in rep en roer zetten. De vuorbijgangéM snelden naar den kant van waar het gerucht&wam, doch zij waren niet weinig verwonderd, toen zij bestatigden dat zij in plassen bier trapten. Een biermagazijn, aan M. A... toebehoorende, was ingestort. Het is een groot magazijn, waarvan de twee verdiepen opgestapeld liggen met tonnen bier. Men denkt dat de zware lading het huis heeft doeu instorten. De gevel is met geweld geborsten en kwam op straat terecht. De straat werd afgespannen om verdere onge lukken te vermijden. Een onderzoek, om do naaste oorzaken van het ongeluk vast te stel len, werd bevolen. De schade is aanzienlijk. Vorst. De aanvallen in het park. Men weet dat talrijke aanvallen in den laat- sten tijd plaats hadden in het park van Vorst. Zaterdag werd de aandacht van een agent getrokken door het om hulp geroep van et n meisje dat door 4 kerels aangevallen was. H ij sprong toe doch voor de overmacht moest dringend verzocht bad eyenals de koningin van Frankrijk, die een specialen gezant opzet telijk tot dit doel aan de $chotten had afge vaardigd al hetwelk voor my motieven zijn om hun thans een dergelijke groute gunst niet toe te staan. En ik koester de volste over tuiging, dat, ware Uwe Majesteit van deze bij zonderheden geïnformeerd geweest, ou hadde Zij kennis gedragen van de handelingen der Schotten, wier taal Uwe Majesteit thans schijnt te .spreken, en indien Zij in den vrijen toestand verkeerde, waarin zij behoorde te verkeeren, Uwe Majesteit nooit zou zyn over gehaald om bij mij aan te dringen, op de vrij lating van zulk een aanzienlijk opstandeling, en voor mijn vaderland dëii geduchtsten vij and. En hiermede vraag ik .Uwe Majesteit ne derig om verschooning voor deze mijne vrij moedigheid, en het voor het tegenwoordige niet nakomen van Uwe koninklijke hevelen, in de hiervoren genoemde brieven uitgedrukt, en neem ik in alle nederigheid afscheid van Uwe Majesteit. Uwer Majesteits nederigste en gehoor zaamste dienaar en onderdaan Welk een buitengewone brief, zeido Ma ry, na een oogenblik van algemeene stilte. Lady Elisabeth pinkte een traan weg. Hij is waarlijk een groot man, zeide zij. Nu ik deze taal gehoord heb, kan ik Gerald's ongeduld bijna begrijpen hoffelijk en toch fieronderdanig en toch vastbesloten. Hoe duidelijk, en toch zoo kiesch, toont hij aan, dat het niet den koning is, dien hij iets weigert, maar die lage Schotten, die Zijne Majesteit in hunne strikken gespannen houden. Wat een degelijk volksbestuurder zou Owen O'Neill zijn Ik weet dat gij het in uw hart met my echs zijt, My Lady, zeide Ge rald, terwyl hij opstond om te vertrekken Ik moet gaan, Ilenry, ik veronderstel, dat gij van nacht hier zult blijven, en dat wij el kander weder zullen ontmoeten. Dit gezegd hebbende, omhelsde Gerald zijne zuster, en verliet, door Lady Elisabeth ge volgd, de kamer. Wees opgeruimd en wel te moede, Ge rald,zeide deze laatste, terwyl zij tezamen den trap afgingen. Ach My Lady, mijn hart begiut mij te ontzinken. Weet gy dan niet, dat de prijs, die mij is toegezegd, by ieder verzuim verder uit mijn bereik raakt 1 - WatWil doschoone Bride geen mede lijden hebben met een verslagen ridder Niet aldus doch hare ouders willen haar niet laten gaan, voordat alle onlusten beteu geld, en Ierland vrij zal zijn.Zij bewaken haar als hun oogappel, en geen wonder! Houdt goeden moed, Gerald. Het leven is kort, maar voor jongelingen is het nog lang genoeg. De wolken zullen wel eenmaal over drijven en het zonlicht opnieuw doorbreken mijn jongen. En nu wil ik u groeten mijne zieken roepen mij. Gerald nam afscheid en vertrok. vin. Wederom was het Zomer een rijke en prachtige Augustusmaand het goudgele ko ren bedekte de velden, en de tuinen schitter den in een overvloed van bloemen. Helder speelde het zonlicht op het donkere water der rivier, toen een groepje reizigers stil hield op do houten brug, die over de Boyne gespannen is,en naar beneden zag op haar breeden stroom en naar de schilderachtige stad Drogheda, die gedeeltelijk in het dal, en gedeeltelijk op de heuvels, die hetzelve omringen, gebouwd is. Het reisgezelschap bestond uit vier perso nen. Twee hunner zaten te paard waar schijnlijk een koopman en zyn bediende de twee auderen waren reizende bedelaars, waar van de eene eeu zwaar pak op zijn rug droeg, dat hij ongetwijfeld nu en dan met zyn mak ker verwisselde, op de brug besloot het gezel schap van elkaar te gaan, dewijl men het vei liger oordeelde de stad niet gezamenlijk bin nen te treden. De bedelaars, onder wier vermomming wij de welbekende trekken van Sir Luke en Gerald Fitzgerald herkennen, gingen het eerst, en toen zy halfweg den heuvel, die tot inliet hart der stad voert, gezien werden, gingen ook de beide ruiters langzaam voorwaarts. De eene, die voor een knecht doorgaat, is Vader Egau zijn oogenschynlijke meester, voor het oogen blik nog een vreemdeling voor ons, is een kloek gebouwd man van middelbaren leeftijd, van een donker uiterlijk, met een door de zon verbrand gelaat, gelijk iemand die zoowel op zee als te land het weder getrotseerd heeft. Zijne haren waren donkergrijs, zijn oogen zwart en doordringend, en zijn aangezicht droeg de sporen van een in versterving aan gebracht leven, en van eene vurige en steeds werkzame liefde. De reizigers reden stilzwijgend verder—gin gen hunne beide makkers te voet zonder eenig teeken van verstandhouding voorbij en op hunne beurt dc stad bereikt hebbende, gingen zy een brug over, en reden de binnenplaats van de herberg «De gouden Harp-» op. (Wordt vervolgd.)

De Volksstem | 1911 | | pagina 2