FERRER i BeieekenisvQÜe üitsiag. 'T EEN EN 'T ANDER Vreeseiijk drama der jaloersheid. Zeventiende Jaargang n' 30. VÜssïtsdag 5 Aprs] ISIS DAGBLAD Vreeseiijk ongeluk in eene Koolmijn Mgr. Mercier slachtoffer van een autoniobielongeluk Kardinaal Mercier, aartsbisscuop «au fteeuelen 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4$? TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE AALST OJSCerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van NuffeODe Gendt. TE SRUÖSEL 230| Cïaachtschen Steenweg, 230. AANKONDIGINGEN ■i. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. ide regel) fr. 0,50 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reldamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Hij ging gewroken worden De on rechtvaardige veroordeeling zou klaar- Llijkend aan het. licht komen Zoo galmden de vijandelijke bladen in Bel gië het uit. Het dossier van het proces Ferrer, dat niet min dan tien boekdoe len besloeg is aan al de leden van de Spaansche Kamer uitgedeeld gewor den. Een hoofdman der republikeinen heeft dan de pleitrede gehouden, doch hij is er werkelijk leelijk in mislukt. De huidige, minister van Justicie en deho ófdrn inisler C a n a 1 e j a smet ganscli zijne regeering hebben klaar en duide lijk, gezegd ©li,bewezen dat Ferrer ge- vonnisd werd naar al de in voege zijnde regels van het Gerecht. Toen heer CanalejYiS zijne gewichtige ver klaring aflegde, werd hij 'luidruchtig en langdurig-toegejuicht door de meer derheid der Spaansdié Kamer. Het is een geheim voor niemand, dat het ministerie Canalejas, een ge heel en al liberaal ministerie is, en dal M. Canalejas reeds maanden-en maan den in hevige woordenwisseling en misverstand verkeert met het Vatikaan. En het is-juist dit ministerie, gesteund op eene liberale meerderheid, dat in volle kamers, onbewimpeld en zonder de minste aarzeling verklaard, dat er niets af te wijzen valt op het vonnis dat Ferrer veroordeelde. AVare Canalejas aan 't roer geweest, tijdens de Barce- loonsche revolutie, hij zou dan even wel, als La Cierva, de toenmalige mi nister van Justicie, het vonnis tegen Ferrer hebben laten volvoeren... De politieke leider van een gezaghebbend Spaansch blad schandvlekt op eene geweldige wijze, de bladen in den vreemde, die het hebben uitgemaakt of Spanje nog een barbaarsch land was. Spanje, roept deze antiklerikaal uit, is een vrij en verdraagzaam land, en er heerscht in ons land veel meer vrij heid en verdraagzaamheid dan in de meeste Janden, 't zij republieken of koninkrijken, van Europa of Amerika. Aan diegenen die Ferrer als een buitengewone menscli willen doon doorgaan, hoeven wij maar te herinne ren. hoe hij zich gedroeg tegenover Zijne wettige vrouw en zijne kinde ren hoe hij geld heeft losgemaakt, van eene vrouw die oen slecht 'leven leidde wat de moeder van die bedro gen vrouw heelt gezegd en getuigd over Ferrer. "Zij, die beweren dat Ferrer zou ge straft zijn voor het oprichten van eene moderne school moeten weten, dat die school .door Ferrer werd genoemd t Anarchistische school Dat wordt in Spanje geschreven, gedrukt en openhaar gemaakt, door hevige goddelooze schrijvers... En in België, wat zien wij daar Niet alleen de socialistische, maar evenzeer de liberale bladen, ja, zelfs de doctri naire bladen, Ferrer uitgeven en op-, hemelen als een martelaar en als een slachtoffer van 't klerikalismus hoe wel de meerderheid"- zijner rechters geene katholieken waren. Dan ziet men in België groolc liberale steden, als Brussel, Gent, Antwerpen en Luik, groote betoogingen op touw zotten ter eere van zulk een man; dan ziet men in de liberale gemeenteraden van die zelfde steden, en nog op meer andere plaatsen, groote liberale kopstukken zich in 't zweet zetten om lof en roean te verspreiden op den naam van zulk een menseh men ziet schepencollege's op voorstel van de gemeenteraden, den naam van dezen fanveuzen held geven aan groote sehoone straten, leien of openbare plaatsen en in Brussel zeil op do Groote Markt, daar heeft men een herdenkingssteen ge plaatst bij dezen van de graven Egmont en Van Hoorn, ter eere van den groo- ten kwaaddoener en oproermakenden anarchist. Hoe beschaamd moeten die libera len nu niet zijn, als zij dat alles her denken. Afgekeurd door hunne eigene Spaansche bondgenooten het beter willende weten als de Spaansche libe ralen en antiklerikalen, zal de latere geschiedenis e**n streng vonnis vellen over hunne belachelijke en onbegrij pelijke handelwijze... AToeger waren onze goddeloozen vol geweld, vol ra moer over de Ferrerzaak nu echter, nu de tijd gekomen is om er met ken nis van zaken over te spreken en te schrijven nu zij over de zaak op zijn beste ingelicht zijn, nu zijn ze, bijna stom als vissclien. Zoo verstaan onze tegenstrevers de waarheid kunnen optreden, want do traditie wil dat Maria steeds door een jong meisje wordt voorgesteld. Er heerscht onder de meisjes van Oberain- mergau groote beroering over de vraag wie haar opvo'g er zal zijn. Be expeditie Scott. Het schip van kapitein -Scott, is te Port-Lyttelon, in Nieuw-Zeeland (Australië), aangekomen niet zware avarij, door tempeesten op zee veroor zaakt. De kapitein verklaarde dal zijne expeditie eene tocht was naar den Pool, en niet eene voortzetting van wetenschappelijke studiën en opzoekingen. Na die expeditie zal kapitein Amundsen naar de poolstreken terugketsten en er 5 of 6 jaar verblij ven. Uerjarijgen. 5 April 1850. Stichting der Nationale Bank. 5 April 1S75. Wet over de vergoeding der mililianen. 5 Aprill892. Inrichting van den IIoo- gen Werkraad. Be WereSeüie w toost steil ireg van Erusse! !9E0a LOTERIJ. 5C Reeks (viollette biljetten). Gewone loten. De trekking voor het toewijzen van de ge- loten dee 5'\reeks zal geschieden te Brussel, in de Golhische zaal van het stadhuis, op Donderdag aanstaande, G April, om 2 ure 's namiddags. De officieole kalalogus van die reeks (vio lette omslag-) wordt te koop gesteld, tegen den prijs van 25 centiemen, in al de post- en telegraafkantoren van het Rijk. Na de trekking kan men, in dezelfde kan toren, de olïicieele lijst der uilkomendeloten, tegen den prijs van 15 centiemen, bekomen. liet overhandigen der loten zal geschieden op vertoon der winnende biljetten, te reke nen van 10 April 1911, op de werkdagen, van 10 lot 12 uur en van 1 tot 4 uur, op de Zon- en feestdagen, van 10 tot 12 uur, n. 14 Berlaimontstraat, te Brussel. Al de loten moeten weggehaald worden binnen een tijdsbestek van twee maand, 1e rekenen van dien laatslen dag. Zij moeten door de houders der biljetten aangenomen worden in den staat waarin zij zich hij de afgifte bevinden. Nsslpgeldenaan liet vrij on derwijs. De openbare machten mo gen het vrij onderwijs niet steunen of aan moedigen, zeggen liberalen en socialisten. Maar Liberale besturen geven wel hulgelden aan het ralionalitisch geslicht van Vorst hij Brussel ICO fr. per leerling en per jaar. De stad Brussel geeft jaarlijks 225,000 fr, aan de vrije Hoogeschool van Brussel. Het liberaal atheneum van La Louvière krijgt wel een hulpgeld van 50 fr. per leer ling. Voorheen gaven de liberale ministeriën wel beurzon aan de leerlingen der vrije aan- genomene Normaalscholen Het beginsel dat de liberalen nu inroopon zou dus enkel moeten dienst doen legen de katholieken De katholieke kerk» Zij telt nu op dit oogenblik 50 kardinalen, 13 patri archen, 297 aartsbisschoppen, 1257 bisschop pen en 22 abten. Ilcl aantal katholieken, die staan onder den Paus, van Rome, bedraagt op heden 285.913,830, dus bijna driehonderd millioen. De woitdeieen der weten schap-De/.e week is de Marconigraaf of draadlooze telegraaf van den Eitfeltoren le Parijs, er in gelukt elecirische golvingen uit te zenden die de toestellen van Canada heb ben bereikt. Nochtans beschikt de Marconigraaf van don Eitfeltoren slechts over een electrische inachien van 50 paardenkracht. Men maakt toebereidselen om dit toestel op eene kracht van 100 paarden le brengen zoodat de Eitfeltoren zich weldra met alle toestellen, over den aardbol verspreid, zal kunnen in betrekking stellen. Van Parijs zal men dan rechtstreeks een Mareonigram over zee en land naar Boma kunnen sturen. Te Oberammergau, —Te Ober- ammergau is het huwelijk voltrokken tus- schen Osailio Zwinks, die in de Passiespelen de rol van Maria vertolkte en den houtsnijder Bauer, die daar voor den zoon van Pilatus speelde. Mej, Zwinks zal nu niet meer in haar rol Zeven werklieden verstikt. Een cloodo Maandag namiddag had in de mijnen van Montignies-Neuviile een vreeseiijk ongeluk plaits. Zeven werklieden waren aan het werk in eene gaanderij, in den vorm van hoefijzer aangelegd. Een hunner, Pierre Squifflet, 21 jaar oud, moest 'duor den bocht gaan. Daar hadden giftige gasten zich opgehoopt en de ongelukkige viel verstikt neder. Zijne gezellen,, hem niét ziende lorugkee- ren, gingen op zoek, doch vielen achtereen volgens ook verstikt. Zij hadden echter eerst alarm gegeven en eene reddingsploeg gelukte er spoedig in hen allen te op te halen. De ongelukkige Squifflet had reeds opge houden te leven. Zijne gezellen konden nog tot het leven teruggeroepen worden, doch de toestand van een hunner is zeer bedenkelijk. Het ongeluk heeft in de streek ocne diepe ontroering verwekt. De bijgevoegde kiezingen in Duilschland sedert de kiezing van 1907 gehouden, zijn niot verblijdend voor de Duitsche liberale partij. Sedert 3 jaar is er moeten voorzien worden in vervanging van vier en veertig Kamerleden. Yan die vier en veertig herkie zingen hebben de conservatieve liberalen er zes verloren het katholiek centrum heeft er één verloren, doch ook één bijgewonnen, de de nationaal liberalen hebben er zes verloren en slechts drij bijgewonncn de vooruitstre- vonden hebben er twee verloren en twee bij- gewonnen de socialisten hebben er nogen bijgewonnen, allen ten nadeele van de liberale partij. De laatste dezer kiezingen heeft Zondag plaats gehad. Zij gebeurde te Giersen. Vier partijen traden op. De antisemieten bekwamen 7975, de nationaal liberaal 5050, de socialist 7960 en de progressisten 2515. Er moest geballoteerd worden lusschen den antisemiet en den socialist. De nationaal liberalen zetten hunne kiezers aan te stemmen voor den antisemietde progressisten maak ten propaganda voor den socialist. De uitslag was, de antisemiet werd gekozen met 125G9 stemmen en de socialist viel er nevens, hoe wel hij insgelijks stommen had bijgewonnen. De progressisten verwijten echter aan de nationaal liberalen, dat zij oneerlijk zijn te werk gegaan, en inderdaad het schijnt dat men er niet nauw heeft op gezien. Daaraan ziet men, dat hel in alle landen hetzelfde is met de liberalen. Zij hebben maar een doel het is namelijk het bewind te veroveren, een zetel te bekleeden. In de kiezing van verleden jaar is de veldtocht van de liberalen in Nijvel heel beteekenisvol geweest. Doch de tegen strevers gebruikten een fijne takliek. Eerst waren er verscheidene socialisten die verhol gen waren over de liberale handelwijze in de kiezing le Nijvel. Doch het bleef bij die ver bolgenheid. De tegenstrevers zochten al spoedig naar een lapmiddeltje en zoo be weerden zij dat er in de provincie West- Vlaanderen ergens eene onnauwkeurigheid was gebeurd, in alle geval daar was het een onnoozel feit. De liberalen gelukten er toch in, de openbare meening af te trekken van de schandige omkooperij te Nijvel. De Jood May was en bleef gekozen. In Duilschland hebben de liberalen het weer beproefd en daar ten nadeele van de socialisten. Deze laatsten zullen het de libera len wel doen uitboeten in ons land loopen die gasten in oen en hetzelfde gareel. De Belgische politieke tegenstrevers zijn meer dan in Duitschland. komediespelers. Aan de schotel geraken, dat is en blijft hun groote leuze. Het is te zien of ons volk deze mannen daar zal laten aankomen, Dat gelooven wij toch niet I Maandag namiddag reed Mgr Mercier per automobiel door Joli- bois, hij Waterloo, toen de chauffeur, eene bedelares op de haan ziende, eene plot selinge zwenking deed om het oudje niet te verpletteren. De automobiel werd met geweld tegen een boorn geslingerd. Ten gevolge van den schok, werd de aartsbisschop erg aan het gelaat gekwetst, tl ij werd ook verschei dene tanden gebro ken. De chauffeur klaagt over hevige in wendige pijnen. De automobiel werd erg beschadigd. Mgr Mercier werd bij M. Ilalot, brou wer, le Waterloo, ge bracht, waar hij de eerste zorgen ontving van de heeren Severin vader en zoon, ge- neesheerente Eigen- brakcl, die onmidde- lijk verwittigd waren. Ook M. Lambinet, geneesheer to Water- löo, kwam de slacht offers verzorgen. De wonden van Mgr Mercier, alsook de toe stand van den chauffeur hebben niets ergs. Onmiddelijk na het ongeluk had Z. E. het bewustzijn verloren. Toen hij na eonigo oogenblikken terug tot zich zeiven kwam, vroeg hij of de bedelares ongedeerd was. liet was met eene ware voldoening, dat hij vernam dat de vrouw niet geraakt <%as ge worden. Mgr Mercier heeft twee lichte wonden aan de rechter wenkbrauw. Deze %erdeu veroorzaakt door de glasscherven. Hij werd ook de voorste tanden gebroken. Hij zal waarschijnlijk een vijftiental dagen moeten rusten. De doorluchtige gekwetste is na verzorging met den automobiel van M. Van Ilamnie. nijveraar, te Eigenhrakel, naar zijn buitengoed vertrokken, waar hij eenige dagen zal verblijven. Staatkundig Overzicht Spanje. M. Canalejas is reeds volop bezig aan het vormen van zijn nieuw kabi net. Gisteren bezocht hij reeds MM. Mor et, Romanoncs en Montero Rio, drie oud-mi nisters. Dezen beloofden hem te zullen steu nen. M. Canalejas bood het postje van kabi- netsoverste aan M. Moret aan, doch deze zag liever M. Canalejas zelf aan 't hoofd. Portugal. Onder de kloosterlingen, welke door het Porlugccsch gouvernement uitgedreven werden, bevonden zich ver scheidene Engelschcn en Duitschers. Deze teerden natuurlijk, volgens vrijmetselaars- princiepen, van hunne bezittingen beroofd. Engeland en Duitschland hebben nu aan Portugal gevraagd om de gestolen goederen terug te geven, doch Portugal hoorde niet. loen de beide mogendheden echter een dreigtoon aansloegen, hebben de Porlugee- schtvrijmctselaarsdieven beloofd, deze goe deren terug te geven. Rusland. De incidenten van Blac/o- vecgtchensk (Siberië) ivorden thans door de Russische bladen zelf in een heel ander dog- licht gesteld. Al de gebeurtenissen zouden wetens en willens verdraaid geworden zijn, en in plaats van ?noordenaars, zouden de Chineezen van Blagovechlchensk de slacht offers zijn. De Chineezen, die geen middelen van bestaan hebben, worden onmeod,oogend uit de stad gebannen en dwalen dan rond de stad rond, waar zij zich aan plunderin gen overleveren. De Russische bladen van Blagovechlchensk hebben inschrijvingen ge opend ten voordeele der ongelukkige Chi neezen. In de Chineeschc stad Sahhaliën, aan de andere zijde van den Amour, begin nen de Chineezen nu ten opzichte der Rus sen juist dezelfde handelwijze. Duitschland. De Reichstag lieeft de derde lezing der begroolingen aangevangen. De socialistische afgevaardigde Ledeboer heeft verklaard, dat de rijkskanselier van Frankrijk een antwoord heeft ontvangen op zijne redevoering betrekkelijk de ontwa peningen. Prins de Schoenaïch-Corolalh zegde dat de scheidsgerechten alle mogelijke aanmoe digingen en ondersteuningen zouden moeten genieten. Zondag had in een boscli, nabij de Duit sche grens een vreeseiijk drama der jaloerscli- heid plaats. Een man poogde er zijne vrouw to ver moorden, in zonderlinge omstandigheden. Ziehier hoe het drama voorviel. De 72jarige Jozef Kerf, was verleden jaar te Verviers in het huwelijk getreden, met do 42jarige Nathalie Masson. De echtgenooton gingen naar Luik wonen. Weldra toonde de ouderling zich zoo uiter mate jaloersch, dat hij zijne vrouw het leven ondraaglijk maakte en deze zich terug naar Verviers begaf. De jaloersche echtgenoot ging terug zij no vrouw opzoeken, smeekte haar hot echtelijk leven te willen hernemen. Hij voegde erbij dat eene oude tante, wonende nabij de Duit sche grens hun eene som van 14,000 fr. wilde leenen, en inen met dit geld een koffie huis zou kunnen openen. De vrouw aan- vaarddo dat voorstel en er werd besloten, Zondag de tante te gaan bezoeken. Beladen met geschenken voor het vrouw ken, stapten do echlgenoolen Kerf, Zondag morgend rond 10 ure, te Moutzen af en be gaven zich naar het bosch van Aix, dat zij volgens hot zeggen van den man, moesion doortrekken. Toon zij ongeveer twee uren geslapt hadden en zich in liet dichtste van het woud bevonden, trok Kerf eensklaps een revolver en begon op zijno vrouw to schieten. Een eerste kogel verbrijzelde haar den duim, een tweede drong haar in de rech terzijde en een derde in den rug. De onge lukkige stortte neder. De moordenaar knielda dan op haar noder, en joeg haar nog een kogel in den rug. Alsdan haalde hij een dolk le voorschijn en wilde zijne vrouw vorder afmaken. Met de kracht der wanhoop, greep het slachtoffer de moordende hand, en smeekte haar echtgenoot, haar niot le vermoorden, zeggende dat zij het drama zou verzwijgen, indien hij haar hot leven liet. De moordenaar liet zich overhalen, begon te weenen en verbond de wonden van zijn slachtoffer. Hij bracht haar in een koffiehuis van Gem- meuick, waar zij een weinig orde in hare kleedij bracht. Te Verviers teruggekeerd, liet de vrouw er zich door een geneesheer verzorgen en ging dan naar huis terug. De moordenaar had zich inmiddels verwijderd. Het slachtoffer verslechtte echter en aan geb uur vrouw en vertelde zij liet vreeseiijk voorval. Deze verwittigden de polieie. Maan dag was de toestand van vrouw Kerf hope loos. Een aanhoudingsmandaat werd afgeleverd legen Jozef Kerf. Deze was naar Luik terug gekeerd on werd indePaloizenslraat aange houden. Hij deed volledige bekentenissen en ver klaarde zijne wapens in de Vesder geworpen te hebben. Kerf is Ier beschikking van hel gerecht opgesloten.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1