Eendracht BUITENLAND. 'T EEN EN T ANDER Spaansche Crisis Een politieagent verpletterd Zeventiende jaargang nr Ql. BestuurderJ. Van Nuffel-De tiendt. Doodelijk tramongeluk te Scliaariieek Gehslmzinnige aanhouding te Brussel 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 6 April ISII ———M ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslhureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. JL3 ^.k. Gr E~s T 3 BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230e llaachtschen Steenweg, 230. I 9, Kerkstraat, 'leleform 114. AANKONDIGINGEN! KI. sunk. (1 ton kl. rog.) fr. 0.60 8# Waflt ^dc regel) fr. 0.50 4e hladz (de regel) fr. 0.J0 bmzuc. «auiioa. vperregel)fr. 2,00 Rckïamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 .Reciic. herstell. (perregel) fr. 2 00 Overlijden (per regety Ir. 2,00 Verleden Zondag hadden wij liet genoegen de groolsclie cn indrukwek kende vergadering ]»ij te wonen in den Katholieken Kring te Antwerpen. I)e heeren Seghors en Woeste hebben er prachtige redevoeringen gehouden; wij willen ons echter bepalen hij een deel van de merkwaardige rede van den uitmuntenden en stokouden staatsmi nister Woeste. Het is waarlijk treilend om aan schouwen, een ouderling zoo hardnek kig, zoo onverpoosd; zoo schitterend strijd te zien leveren tegen de vijanden van Kerk, Staat en Familie. M. Woeste heeft vele zaakrijke dingen gezegd, onder andere, over de Eenmaking der kieswetten, over de taalkwestie, over b"t algemeen stemrecht, over het ver plicht onderwijs cn veel, veel meer. Doch wij moeten ons beperken, en daarom stil blijven, hij het groote, hel ztke.re, maar ook het onmisbare en eenige redmiddel onzer partij. Dit groote, dit onfaallwre. dit noodzake lijke en eenige middel is, de eendracht. Om dit te bewijzen, doet de schrandere staatsman een loop in de geschiedenis van de Europeesche landen. Portugal was eens een groot, mach tig katholiek Rijk doch de kalholie- k n dommelden in slaap enthans is dit land in de handen van een handsvol om wentelaars Frankrijk bezat in de jaren 1830, oen jongen geleerde, M. Montalem- bert; hij slichtte eene groote katholieke partij, welke er toekwam belangrijke wetten, vooral op liet onderwijs tot s!and te brengen. Doch de katholieke partij verdeelde zich. Een deel werd Bonapartistische partij, een ander deel Royalistische partij, en een derde deel meende zich te moeten aansluiten bij de Republikeinen. Eenieder weet cn kent den droeven toestand waarin Frankrijk zich bevindt. In Ierland had men O'Connell. Hij kwam er toe, eene eensgezinde Iersche partij te stichten, en thans staan de leren op het punt voldoening te krij gen, in de zaak waar zij zoovele jaren hebben moeten voor strijden. In Duitschland vond Bismarck te genover hem eene eensgezinde katho lieke centrumpartij. Hij heeft zelfde grootmoedigheid gehad te bekennen, vat hij gedwaald had in zijn strijd tegen c.e katholieken. Vandaag nog zijn de Builscke katholieken sterk en invloed rijk door hunne eensgezindheid.' Men ziel het, overal waar de katho lieken verdeeld zijn, daar worden zij verslagen maar overal waar zij ver een igd zijn, daar komen zij zegevie rend uit den strijd. Wij moeten dan, willen wij zegevieren,de eendracht be houden, of herstellen in de partij. Om de eendracht te bewaren, moet men die vraagpunten en kwestiën ver- i ijden die van ondergeschikt belang z"n en alleen eene oplossing geven fi.s men tot akkoord is gekomen. In alles moeten wij een hooger belang in *t zicht hebben. Voor ons bestaat er een hooger, een belangrijker, eene opperste belang, cn •dit belang is, de vooruitgang van on zen Godsdienst.In al die vraagstukken moeten wij dan nagaan, hoe wij moe ten te werk gaan, om dit opperste be lang het beste te dienen. Doet men dat, dan mag men zeker zijn,dat de eendracht er zijn en blijven zal.liet is een raad, een opperste raad, dien ik u geven wil... De strijd waar wij voorstaan is hevig", de tijd van rust cn orde is voorbij wij zijn in eene periode getreden van strijd wij moe ten het aanvaarden. De strijd zal bui tenmate geweldig zijn doch indien ge rekening houdt van de raadgevingen die ik TJ gegeven heb, dan mogen wij hopen op eene aanstaande overwin ning. Doch om te overwinnen, is het niet genoeg te strijden op het laatste uur, men moet lang op voorhand werken alleen zij die bunnen strijd goed hebben voorbereid, zullen zegepralend te voor schijn komen. Onze lezers zullen de raadgevingen van den rusteloozen kampioen onzer kristene gedachten zeker met aandacht lezen, en ze wel en diep overwegen. Zij zullen ze eveneens met geestdrift bjtreden, evenals do Antwerpsche ka tholieken zo zijn bijgetreden. Het is onmogelijk u een gedacht te geven van de ovatie, die de Heer Woesto in Ant werpen werd gebracht, door ruim waalt honderd toehoorders. Het was, bij liet einde zijner aanspraak, niet en kel eene ovatie, maar het was eene. vierdubbele ovatie.Voorzeker moet dit schouwspel eene warme opbeuring zijn geweest voor den leider der katholieke partij, en hem, evenals ons. ruo«-d en vertrouwen hebben geschonken m den aanstaanden strijd...Dappere soldaten, aangevuurd door zulk een hehlhafiigen aanvoerder, zijn zoo goed als onover- winbaar de Norddeufscher Lloyd Het konink lijk paar en dn prinses Rupprecht van Beio ren zouden zich naar Napets begeven, waar prins Rupprecht zijne vrouw zou komen ver-1 voegen Koning Albert zou de reis aan boord van den steamer der Lloyd voortzetten naar Southampton en Antwerpen, om van daar Brussel te bereiken. Koningin Ehsabeih heeft liet inzicht nog eenigen tijd aan deIlaliaansche Riviera ver blijf te houden. Een hoedenmagazijn door brand vernield te Schaarbeek Ongeveer eene maand geleden, had de heer Vanhuffeïen, hoedenfabrikant, Hoog straat, een sukkersaal van zijn magazijn iu- gerir-ht in bet huis n. loü der Jozef Brandt- straat. te Schaarbeek. M Vanhuffeïen kwam overdag het maga zijn open hóuden en ?s avonds nadat bet ma gazijn gesloten was, keerde hij naar zijn huis der Hoogstraat terug. Maandag nacht zagen voorbijgangers rook opstijgen van tusschen do spleten dor ven- slerbl inden. Brand moest in het magazijn ontstaan zijn. Rijnsdag morgend had lo Schaarneek een doodelijk tramongeluk plaats. Rond 8 ure 's morgends, verliet de kleine Maria Janssens, 8 jaar oud, hare woning om naar schoot te gaan. Haar het teer koud was, had het meisje het kapje van haren kaban over het hoofd getrokken. Zulks maakte, dat het kind den tram niet boorde, welke van de S'° Kruisplaats kwain afgereden J)e arme kleine werd door der. (ram omvergeworpen, op de baan geslingerd en zoo op een afstand vaneen tiental meiers voortgosleept. Toen de tram stilstond, dacht men dat bet kleine slachtoffer dood was. Zij lag op de steenweerders en verloor overvloedig bloed uit talrijke vonden aan hoofd en beenen. De arme kleine werd in bedenkelijken toe stand naar hare woning overgebracht. Men wanhoopt haar te redden. Verjaring. G April 18S5.M Vandenpeereboom doet doorzijn kollega van Justicie genade schenken aan de jongelingen die te Bergen tot verscheidene maanden go vangenis verwezen waren om den minister der ijzerenwegen uitgejouwd te hebben. Verjaring van Koning Albert. Z. M. Albert is uen 8 April 18*75 te Brus- sel geboren hij zal hijgevolg toekomenden Zaterdag ten volle 36 jaar oud zijn. Renzelf- dag wordt ook zijn naamfeest gevierd. Men weet dat ter gelegenheid van dezen nationa le» feestdag te Brussel eene groote leger- schouwing zal plaats hebben. De kanker in Frankrijk. Dokter Bertillon heeft verleden week aan de Fransche Akademie van geneeskunde eene mededeeliug gedaan welke groot opzien haart. Hij heeft vastgesteld dat de gevallen van kanker bijzonderlijk'voorkomen in het hartje van Frankrijk, namelijk in de streek welke bepaald wordt door eenen vierhoek, waarvan de grenzen gaan van Gaën naar Angers van Angers naar Dijon, van Dijon naar Méziöres, van Mézières naar Caën. Nagenoeg in het middenpunt van dien vierhoek ligt Parijs. In dat gedeelte van Frankrijk dat ten zuiden van dien vierhoek ligt, zijn de geval len van kanker veel minder menigvuldig. Zooals men het meermaals vastgesteld heeft, komt de kanker veelvuldiger voor in de steden dan in den buiten. Nochtans is de verhouding der kankergevallen niet ver meerderd in Parijs. De kanker wordt eene der ergste plagen van Frankrijk in 1908 zijn 31.124 per sonen aan kanker gestorven. In Engeland stierven er 34.053 personen aan die ziekte. De kanker komt meer voor in de Noorder- landen van Europa dan in deze welke door de Middelandsche zee bespoeld worden. Tot nu toe heeft men nog geen bepaald doeltreffend geneesmiddel voor deze vreese- lijke ziekte gevonden. De groote wedstrijd van Eiet DeScjïscSï trekpaard in 1990. In do maand Juni wordt er wederom een groote wedstrijd voor trekpaarden, ingericht, door de maatschappij van het Belgisch trek paard, te Brussel. De wedstrijd van dit jaar zal een der belangrijkste zijn, ingericht sinds de stichting der maatschappij. Men meldt reeds de aankomst der grootste fokkers van Bohemen. De Fransche. Hol- landscho en Duitsche regeeringen zullen officieele afgevaarligden zenden. De werk zaamheden van den keurraad voor de heng sten sullen plaats hebben op Vrijdag 9 Juni, deze voor de merriën op Zaterdag 10 Jnni. Voor de eerste maal zal er een Groote Prijs der maatschappij van het Belgisch Trekpaard zijn, voorbehouden aan de heng sten, die de beste paaiden hebben voort gebracht. De terugkeer langs Antwer- pen. Luidens de jongste berichten, heb ben onze Vorsten, na eenige dagen rust te Luxor, den terugweg naar Gaïro ingeslagen. Van daar zal gedacht worden aan den te rugkeer naar Europa. Het inzicht bestaat te Alexandrië in te schenen aan boord van een der steamers van daarna waren de pompiers ter plaats. De pompiers moesten de deur van het magazijn mei hunne bijlen openbreken. Alsdan bemerkten zij. dat heel bet gelijk vloers in laaie vlam stond. Na eene halve uur werkens waren de pompiers het vuur meester. De koopwaren, de meubelen en heel de inhoud van hel magazijn waren de prooi der vlammen geworden. De schade is zeer aan zienlijk. Het gaat er nog al met crisissen. \\*ij heb ben gehad om alleen van Europa te sprekende Fransche crisis, de Portugee- sche, do O os ten rijksdie de Ilaliaansche, de Russische, en nu komt er op het onverwachts de Spaansche crisis bij. Zaterdag heeft Canalejas verklaard dat bij goesting kreeg er van door te trekken doch toen hij bij den koning kwam, liet hij duide lijk verstaan, dat hij gaarne zou blijven j er koning Alfons stond hem toe te blijven. Er zal eenige verandering geschieden in het Spaansche kabinet. De minister van Oorlog zal vervangen worden, daar deze niet zal willen blijven. Waarom is er nu crisis in Spanje z.al men vragen. Do Ferrerzaak heeft er zeker haar deel in. Hoewel Canalejas kort en duidelijk verklaarde, dat het vonnis van Ferrer rechtvaardig en wettelijk is waren de Spaansche militairen niet voldaan. Hel. Spaansch leger vond het veel te veel, dat men de Republikeinen toeliet nog op die zaak terug te komen zooiets is strijdig met de militaire eer, verklaren zij... Er heerscht in derdaad in de Spaansche troepen eene gewel dige ontroering, de geesten zijn er fel opge wonden tegen de republikeinen en M. Canalejas zal zijn beste moeten doen om hel leger tot bedaring te brengen. Iets is liier vooral verw onderlijk; het is de houding onzer liberale militaristische bladen. Ferrer is een man, die niet enkel het Spaansche leger heeft bezwadderd, maar het is iemand die do smaad heeft geworpen op al de legers, op de ge- heele bestaande maatschappij. Ferrer maakte inderdaad deel van de internationale sekte der anarchisten,die vertakkingen heeft in vele landen. En diezelfde woelzieke geest, diezelf de revolutionnair, die vergruiser van alle instellingen die de orde en veiligheid als voor wet hebben die man wordt hier ook in Bel gië, ja, in België meer als overal elders door onze militaristische liberalen, opgehemeld en tot do wolkeu verheven. Dat is de droeve toestand, waarin die men- schen zich nu tegen hunnen dank bevinden zoover zijn ze gekomen met zich door hunne dweepzucht te laten geleiden, in plaats van rekening te houden van het gezond verstand. Nu worden zij verloochend door de bezadigde bladen van de vreemde landen, zooals de Duitsche on do Engelscheerger nog, zij worden in het gelaal geslagen door de Spaan sche antiklerikale liberalen. Dezen immers verklaren en zeggen aan al wie liet hooren wil, dat Ferrer een gewone omwentelaar is een man, die nocli eerbied bad voor zijne vrouw, noch medelijden met zijn eigeu kin deren noch eerlijkheid voor de andere vrou welijke personen, waarvan bij zijne slacht offers bad welen le maken. En met zulk een persoontje moet de Spaansche Kamer zich onledig houden en omdat de Kamer daar zijn tijd aan verspilt, geeft do minister van Oorlog zijn ontslag, en laat men geheel liet leger in opschudding komen. Wat wilt ge De wereld wil bedrogen zijn, en hij is niet content alvorens hij bedrogen is. Doch het is te laat den put gevuld, als 't kalf verdron- ken is. Niemand mag zulks vergeten. Staatkundig Overzicht Oostenrijk. De Oostemrijksche "politiek keef He Conslantitiopel wedei om eene zege praal behaald. Turk ge heeft aan Oostenrijk het recht toegekend de katholieke Albaneezen te beschermen. Uit Sofia en Belgrade wordt On middel ijk werd het alarm gegeven en kort gemelddat er hioeslie is, van de Albaneezen j- -ï--.- ia- eene soort van zelfbestuur toe te kennen. Engeland. 1 c grendwetshervorming, door dc behoudsgezinder voorgesteld, zeil eerstdaags ten berde komen m het Layer- huis en rn de Lordshamcr Lord Roberts had ook voorgesteld dat men het aUcmau soldaat zou invoeren Engelandom eene overrompeling van En geland te voorkomen. Lord Haldane, minister van Oorlog, ant woordde daaropdat zoolang Engeland zijne sterke vloot weet te behoudenhet on mogelijk zal zijn, Engeland te verrassen. Marokko. De toestand wordt door de vreemde gezanten als hoogst bedenkelijk aanzien. De vreemde gezanten hebben be sloten, de Europeesche kolonie naar de kust te zenden, daar er te Fez werkelijk gevaar is. Een Duilsch blad schreef gisteren, dat men er zich in Duitschland moest op voor bereideneerstdaags een nieuiocn sutlaan in Marokko te herkennen. Amerika. Te Laurel (Ver. Staten) had gisteren een bloedig gevecht plaats tusschen blanken en negers. Het gevecht duurde ge heel den dag. DepoUcie teas onmachtig de vechters te scheiden en van weerskanten bleven er talrijke dooden en gekwetsten. Spanje. Koning Atfonsb heeft de vol gende samenstelling van het ministerie goed gekeurd Voorzitter M. Canalejas; Buitenlandsche Zaken M. Garcia Prieto Justicie, M. Bar- resso Binnenlandsche Zaken, M. Ruiz Vatari no FinancenM. Rodriganez Oor loggeneraal LuqunMarine, admiraal Pidal Openbare WerkenM. Gasset; Openbaar OnderwijsM. Jimeno. De ministers hebben in het paleis den grondwettelijhen eed afgelegd. M. Canalejas heeft verklaardt dat hij nu dezelfde houding zal behouden in de debat ten over de zaak Ferrer. Hj zal het vonnis verdedigen, zonder aan iemand toe te laten, het leger aan te vallen. te Etterbeek. Dinsdag rond den middag stond een policie- agent, als gewoonlijk op post aan den ingang der Tervuronlei. Hij bevond zich midden op den steenweg, toen een automobiel in volle vaart van Tervuren kwam gebold. De chauffeur wilde den policieagent ver mijden en veranderde de richting van den auto, doch het logge voertuig wierp zich letterlijk op den agent. Deze werd omverge- slingerd en de auto liep liem over het lijf. De automobiel stopte onmiddelijk en de ongelukkige agent werd opgenomen en in den automobiel geplaatst. Hij was erg gekwetst aan het hoofd, eene hand en een been verpletterd en een schouder ontwricht. De ongelukkige had het bewust zijn verloren. Na door een geneesheer verzorgd le zijn geworden, werd hij naar zijne woning over gebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Een 17-jarige jongeling had sinds een tiental dagen de ouderlijke woning verlaten, en alle opzoekingen om hem terug tevinden, waren vruchteloos gebleven. Toen de jongeling verdween, had hij geen geld op zak en was gekleed met een zwart kostuum. Maandag avond werd een policieagent van dienst in de Nieuwslraat, verwittigd dat een jonge gast, zeer smaakvol gekleed, in de koffiehuizen gansche hands vollen bankbrief jes loonde en zich aan allerhande buitenspo rig lieden overgaf. De policieagent ging zien en daar de jon geling geeue voldoende inlichtingen kon go- ven over den oorsprong van bet geld, ver zocht hij hem naar het policieburcel mede te gaan. Op dat oogenfclik kwam eene vrouw aan, die verklaarde, cbit deze jongeling haar zoon was, welke zij sinds verscheidene dagen op zocht. De knaap word in bet policiehureel onder zocht In zijne zakken vond men eene sore van meer dan 1ÜG0 frank, twee revolvers, eene doos kardoezen, twee dolken, een Ame- rikaansch kneukelijzer, een photograaftoe- slel en eene menigte andere voorwerpen welke hij zich gekocht had. Ondervraagd over den oorsprong van het geld, verklaarde hij, dat hij de som gevon den had op een on bebouw den grond te Siut Gillis. I)e policie vraagt zich af, of de aangehou dene, de jonge bandiet niet is,die over eenige dagen geleden in het Ter Kameren Bosch eea Engelschen diplomaat, M. Green en zijne da me aanrandde en bestooi, na twee revolver schoten op hen gelost le hebben. De jonge gast is opgesloten. Hij zal met M. en Mev. Green gekonfronteerd worden. FRANKRIJK De werkstaking der dokwerkers. Overeenkomstig met het besluit van het internationaal komiteit, hebben de dokwer kers van Sl Nazaire gisteren morgend het werk gestaakt. Te Brest zijn de twee derden der dokwer kers in staking. Gisteren morgend vergader den zij aan de kaaien om te trachten de dok werkers, die niet willen staken, te overhalen. Belangrijke versterkingen van gendarmen zijn ter plaats gezonden. Te Rouaan is het werk ook stilgelegd aan de dokken. Op de galeien gestorven. Te Saint Martin do Ré, is Dijnsdag mor gend overleden, de genaamde Edmond Ma- tliieu, 44 jaar oud, door het assisenhof tot eeuwigdurenden dwangarbeid veroordeeld, wegens de moord op den dokwerker Dongé» Men weet dat Durand, alsdan ter dood ver oordeeld werd, doch genade kreeg. President Faliières naar Tunis. President Faliières zal op 15 April naar Tunis vertrekken. Italië zal verscheidene oorlogschepen naar Tunis zenden, om er den voorzitter der Republiek te gaan groeten. Tusschen gemeenteraadsleden Ten gevolge cener besluurtuig tusschen de Parijzer municipale raadsleden Massart en Evain, trad eerstgenoemde op M. Evain toe en de hand opheffende, zegde hij Denk dat ik u eene oorveeg heb toegediend. Evaiu liet zicli zulks geen tweemaal zeggen, en bracht Massart een geweldigen vuistslag in liet gelaat toe. Bij de wijnbouwers Uit Troyes wordt gemeld dat de roering onder de wijnbouwers voortduurt. De wijn houwers zijn zinnens naar Bas-sur-Aube to trekken. Zij hebben evenwel hun ontwerp voorloopig uitgesteld. Soldaat razend geworden Een soldaat, in garnizoen le Briangon, zekere Trinchaud, werd gisteren plots razend. Hij bevond zich te Lyon, toen hij gebeten werd door een hond, dien men dacht razend te zijn. Hij lette niet op de wonde, welke gauw was genezen, en kwam in December te Briangon. Eenige dagen geleden kreeg hij aan de hand eene lichte wonde, maar hij kwam op het denkbeeld deze te laten aflikken door een anderen hond. Plots werd de onge lukkige aangegrepen door geweldige krisis- sen hij was razend gewordenHij trachtte iedereen te bijten. Nu en <i.. kwamen de krisissen voor en als hij die voelde naderen, verwittigde bij zijne kameraden. Thans is hij razend gestorven. Liefdedrama. Een 23jarige jongeling Frederik Richon, geboren le Orleans en werkend te Bordeaux, wandelde gisteren nanoen Isngs de oevers der Garonne, in gezelschap eener 27jarige gehuwde vrouw. Eensklaps nam Richon een revolver en loste een schot op zijne vriendin. Deze zonk neer doodelijk gewond, terwijl Richon zieh door het hoofd schoot. De onafhankelijke zedeleer. Een meestergast van Mortalaise, verno- .men hebbende dal zijne vrouw schuldige be trekkingen onderhield met een werktuig kundige, verliet zijn werk en verraste do Schuldigen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1