Het Katholiek Congres van het Arrondissement Aalst, (de eerste dag). X> -Éfk. ür JtdS JL-. Jt±. JO De plechtige Jubelmis. OPENINGSREDE HEER MOYERSOEN Droeve tijding. AANSPRAAK Z. E. H. Kanunnik Roelandts Mijnbeer VA» DE VYVERÏ Zeventiende jaargang nr 90.2 CENTIEMEN HET NUMMER Maandag 17 en Gijnsdag IS April 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. A TWEEDE UfTGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 230, lïaachisohen Steenweg, 230. TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van truffel-De Gendt. A/\N t^OINI OIOI IMVjC-lM KI. sank. fl tot 4 kl. reg.) fr. 0;60 3® bladz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Onder een der heerlijkste en lacheiidste Lentedagen die wij hier in de Vlaamsche gouwen kunnen genieten, is de eerste dag van het Congres begonnen. Van 's morgens vroeg wapperen en fladderen de vlaggen aan 4de gevels van honderden en honderden huizen. Aan de statie en in de stralen is het een wemelen van personen, een gaan en keeren van duizenden vreemdelingen en congressis ten. Op ieders gelaat staat vreugde te lezen. De damen en jufvrouwen steken de koppen wit de deuren en vensters, of staan te kijken o de balcons links en rechts ontmoeten zich de vriendenen wisselenluilruchtige groe ten, Het is feest, volop feest in de stad. De beweging, is groot, de deelneming der bevol king algemeen. Allen laten een overweldi gend welgelukken verhopen. Geven wij dan zoo velledig en nauwkeurig mogelijk, door de beknopte samenvatting der verslagen, weer van hetgene gedaan is in het Congres. Om tien uren begon de plechtige mis in den prachtigen tempel van St-Martinus. De wijde kerk wasgeheel en al gevuld en bevatte ver scheidene duizenden personen, van allen rang en stand, uit allo hoeken van hel arrondisse ment hier samengestroomd om Gods zege af tesmeeken over de werking van het Katho liek Congres. Het H. Misoffer werd opge dragen door den Z. E. II. Kanunnik Roe- landts,.Eerevoorz:tler van het Congres, en bijgestaan door de ïleeren onderpastoors der parochie. Op het oksaal voerden de zangers, onder hot geleide van hun kundigen bestuur der M. A. Volckaert heerlijke brokken uit, van do gewijde kerkmuziek. Het was de Sint Cassianusmis van Zang voor gemengde Biemmen met snaartuigen. Soms ruischlen de klanken zacht als het gelispel van den wind in het magere riet, om dan langszaam on te klimmen en zich te vervormen in een machtigen aanhef der koren. Het was puik en de biddende menigte bleef lang onder den in druk van datmelodieus en harmonisch muziek en dien medeslependen en dien ingrijpenden zang. Onder de voornaamste aanwezigen is liet ons maar mogelijk eenige enkele namen op te noemen. Rechts Heer Karei Woeste, Staatsminister; Heer de Kerckhove, Senator: bleeren De Sadeleer en Moyersoen, Volks vertegenwoordigers Heer Burgemeester Gheeraerdts, plaatsv.erv. Senator Heer L. de Bethune, plaatsverv. Volksvertegen woordiger en Heer Rudolf Eeman, lid dei- Bestendige Deputatie, verscheidene leden van den Aalsterschen Gemeenteraad en de Voorzitters van de verschillende afdeelingen van het Congres. Links De Damen en Juf frouwen, die Voorzitsters zijn van de ver schillende vrouwelijke afdeelingen Na do mrs, begeven de talrijke aanwezigen ïich naar het St Jozefcollege waar de groote opeuingsvergadering plaats grijpt. De aan blik der zaal is overheerlijk. Al de person- naliteiten zijn er aanwezig in aller oog-en blinkt blijheid, levensvreugde en geestdrift. DOOR DEN Eervmcirde Hcereri, Mevromoen) Mijne Heer en, Geloofd zij Jesus-Christus. Zoo klinkt de wereldgroot van negentien eeuwen, de hul dezang die gedurig, dagen nacht, weergalmt van 't sneeuwig Noorden tot het bloemig Zuiden, van 't Oosten tot het Westen en die door de Engelen in de hoogte gevoerd ginds aan den Overwinnaar van hel en aanle het danklied herhaald der erkentelijke aarde. Geloofd zij Jesus-Ghrislus. Mol die schoone woorden stuurde de groote staats man, Victor Jacobs, twintig jaren geleden don welkomgroet aan de katholieken in hol Congres te Mechelen en toen over twee Jaar, do Voorzitter der Belgische Volkska mer, M. Cooreman, hot jongste Congres der Belgische katholieken opende, was het ook de zelfde lofbetuiging tot den God-mensch die hij deed weerklinken. En hier in ons zoo geliefkoosd en zoo katholiek Arrondissement Aalst, moet ook eerst en vooral dezelfde aanroe"ing tot den Allerhoogslon weerklinken, opdat Hij ge lieve onze werken te zegenen en vruchtbaar te maken. Zoo ziet men in onze Vlaamsche gewesten, de christene landbouwer alner den akker om to werken en hem het zaaizaad toe te ver trouwen dat hem brood en beslaan zal ver schaften, zijne blikken tot God verheffen, opdat Hij's mansarheid zegene en de vruch ten legen den storm zou beschermen. Dat christen toonoel heeft schilder Milet op de aandoenlijkste wijze in zijn meesterstuk De Angelus weergegeven. In de laatste algemeene vergadering dor katholieke kiezers van het Arrondissement., verleden jaar te Ninove gehouden, wierd hot gedacht vooruitgezet de katholieken van het Arrondissement op een algemeen Con gres uit te noodigen. Men zou samen de noodwendigheden van onzen tijd bestudee- ren, men zou jonger bloed in onze aderen doen vloeien, men zou nauwere betrekkingen lusscben allen smeden weldra had het voorstel een geestdriftig onthaal bekomen. Dat gewenscht Congres neemt heden aan vang, God dank Heden zijt ge in onze aloude stad bijeen gestroomd, allen bezield met christelijke inzichten, vol ie ver voorliet goede, bekom merd mei het gedacht aan de siudie der voor gelegde ontwerpen, de oplossing te geven die onze grondbeginselen de rijkste vruchten zal doen dragen. Met meertian 8600 hebt. ge onze uitnoo- diging-boantwoord, ten blijke van genegen heid voor onze onderneming. In dat verba zende getal deelnemers,mag ik al do standen der maatschappij begroeten. PATER RUTTEN, door ongesteldheid belet liet Congres bij te wonen Op het laatste oogen- blik komt eene droe ve mare toe. Nog eens wordt de volksspreuk bewaarheid Geene rozen zonder door ren. Het bericht heeft ons en al de congres sisten met ware droef- nis vervuld. Pater Rut ten, de beminde en zoo zeer geëerbiedigde apostel der christene werklie den, is zoo zeer onge steld, dat het hem hoegenaamd niet mogelijk is naar het Congres niet komen. Hij had alzoo niet kunnen spreken op de groote algemeene vergadering. Geluk- kiglijk is er onmiddé- lijkin de zaak voor zien. M. II. Hejmian, van St-Nikolaas, zal hem vervangen. Er mag dus niet te zeer getreurd worden. Wij staan er voor en wij moeten er door, zon der den moed in het allerminst lo laten zakken. Immers, de zaak gaat voor alles Mijn Welkomgroet aan U Eerw. Heeron geestelijken van het Arrondissement. Gij vertegenwoordigt hier dat uitverkoren korps Vlaamsche priesters, zoo diep overtuigd van hunne christene zending zoo rechtzinnig en welgemeend den werkman genegen,en nooit of nooit aarzelend wanneer beroep wordt gedaan op hunne zelfopoffering. Gij hebt al onze gemeenten met werken van zedelijke en stoffelijke opbeuring overstrooid. In dit Con gres zult ge gelegenheid vinden bij do wisse ling van gedachten om aan uwe geliefkoosde werken eene nieuwe uitbreiding te geven. Den Welkomgroet aan Ued. christene vrouwen van Vlaanderen die met zoo vele genegenheid en in zoo breede scharen onze uitnoodiging hebt beantwoord. Gij zijt de schoo 'Ste perel van onzen bodem omdat uwe edele harten zoo mild liet goed verspreiden. Godsdienstige en zedelijke werken, liefda dige instellingen, maatschappelijke stichtin gen groeien en bloeien in ons arrondissement en z n de levende getuigen van uwe zelfop offering en van uwe toewijding aan de be langen van den nederigs ten. Ge zult hier eenen zwaren oogst kunnen garen en weldra nieuwe instellingen in ieder gemeente kun nen doen ontstaan. De Welkom groet aan U politieke strijders van het Land xau Aalst hier uit alle steden en gemeenten bijeengestroomd om den poli- tieken toestand van ons-arrondissement te bespreken. Vele strijden hebt ge gestreden,, talrijke zegepralen hebt gij behaald, somtijds misschien eene nederlaag onderstaan, doch ondanks alle moeilijkheden, ondanks alle aanvallen van bitsige en mistrouwige tegen strevers, ofschoon misschien uwe werking met ondankbaarheid werd bejegend, altijd hebt ge met vaste hand en onverschrokken moed de katholieke vlag hooggedragenen U in 't hijzonder onze vrienden die in den strijd zijt vergrijsd, ik groet en bedank U met eer bied omdat ge hier door uwe lessen en voor beelden aan do jongere geslachten komt toonen wat er moet gedaan worden om de zegepraal te verzekeren en aan ons katholiek arrondissement zijnen luister van weleer terug te geven. Aan U, geachte collegas van Kamer en Senaat altijd zoo dienstwillig en verkleefd aan ons arrondissement, hulde en dank om dat ge hier twee dagen met ons komt over brengen. Hulde en dank duizendmaal aan U de nooit volprezen Siaatsman die sedert meor dan vijftig jaar op de lires staat en onze gelederen onvorpoosd hebt geleid. Aan U M. Woeste, den onbaatzuchtige die het mikpunt zijt der aanvallen onzer tegenstrevers en die nochtans door uwe rechtschapenheid, de achting van uwe hardnekkigste vijanden afdwingt omdat ge in geheel uwe loopbaan maar oen enkel drijfveer bezat den godsdienst en de katho lieke partij. Den Welkom groet ook aan U Katholieke burgers, hier bijeengekomen om dc inrichting der middenstanden te bestudeeren. Wat nut- tig werk zult ge niet kunnen afleggen De middenstanden lijden en verkeeren in eenen toestand die dagelijks lastiger en pijnlijker wordtde verdediging of concurrentie drukt meer om meer op hen, en terwijl het alge meen welzijn vermeerdert, terwijl de nood wendigheden vermenigvuldigen, zien de kleine burgers hunne winsten verminderen en behouden zij met meer moeite dan vroeger het evenwicht lusscben hunne geringe inkom sten en altijd aangroeiende uiigaven. Hier in 't Congres wordt U de gelegenheid ver schaft een breed programma van eropbeuring te bespreken om in dien toestand te voorzien en misschien ook zult ge de gelegenheid vin den om, naar 't voorbeeld van werklieden en landbouwers, de grondsleenen te leggen van een machtigen burgersbond van heel het land Tan Aalst. De Welkom gaat ook aan U achtbare on derwijzers en leeraars van het Arrondisse ment. U is de edele taak toevertrouwd, do jonkheid op te leiden in wetenschap en deugd. Het Congres zal den toestand van hot onderwijs in ons arrondissement in oogen- schouw nemen de middelen beramen om er eene nieuwe uitbreiding aan te geven de wenschen door do onderwijzers uitge drukt, onderzoeken.Thans dat de vijan den van onzen Godsdienst do gemoederen willen ophitsen legen het katholiek onder wijs, moeten wij onze gelederen nauwer aan sluiten rond het katholiek ministerie, om kost wat kost het behoud van het vrij onder wijs te verzekeren. Den Welkomgroet aan U ook,vrienden der buitengemeenten die ons hier de door ons gewenschte gelegenheid komt geven, beter kennis to nemen met de menigvuldige, zoo nuttige als onderscheidene inrichtingen die ge tol stand hebt gebracht en zoovele dien sten aan den landbouw reeds hebben bewe zen. Hot breed opgesteld programma der vierde afdeeling omvat al de landbouwbelan gen en werpt een diepen blik op de thans be staande inrichtingen. Eindelijk den welkomgroet ook aan u be minde en dierbare werklieden. Ge bevindt u hier t'huis in ons midden. Alle geschillen van maatschappelijken stand zijn hier ver bannen. Aan u is zelfs het grootste deel van onze werkzaamheden toegewijd 't zij dat ze voor doel hebben de sludie der christene vakbeweging 't zij dat ze in 't bijzonder zullen sieuuen op de werken van vooruit zicht en van ouderlingen bijstand, 't zij dat ze de uitbreiding van het onderwijs voor doel hebben 'tzij nog dat ze liefdadige of maatschappelijke inrichtingen hespreken 't is altijd de zedelijke en stoffelijke verbete ring van den werkmansstand die ze beoogen. En aan u ook, jonkheden, eenen harte- lijken welkomgroet. Terwijl voor anderen, het studentenleven met onbekommerde uit gelatenheid gaat, zijl gij uit eigene beweging hier gekomen om onder meer «de gods dienstige plichten der studenten te bespre ken, hunne plichten tegenover drukpers en propaganda -•> hunne iol in de maat schappelijke beweging. ,Eere aan do partij die zulke jeugd telt, zij mag zonder vrees en vol hoop de toekomst te gemoet zien, die jeugd zal haar schoone zegepralen verze keren. Mevrouwen, Mijne Heer en, Al de belangen die ons aan hel hart liggen zullen binnen deze twee dagen kunnen be sproken en onderzocht worden. Op eene vrije wijze doch zonder ooit af te wijken van de christene verdraagzaamheid z.al eenieder vrij staan zijne gedachten te ferdedig^en. Doch, indien er in dit plechtig Congres gewichtige beslissingen genomen worden, leerzame on derrichtingen onder alle opzichten gegeven, indien er eene grootere uitbreiding voor onzo werken voortspruit, moeten er bovenal nauwere banden gesmoden worden Hisschen al de katholieken V2ii het Arrondissement. Eendracht baart macht. Soldaten van het zelfde leger moeten w ij slechts bezield zijn met het hoogste doelwit De vooruitgang der christene gedachten. Wij zullen hier ge legenheid vinden malkander beter te leeren kennen en alzoo ook heter te waardeeren en te beminnen om zamen hand in hand ons volk hooger te leiden onder verstandelijk en zedelijk opzicht. Vooraleer onze werkzaamheden te begin nen zullen wij onze oogen richten naar degene die voor ons de hoogste vertegenwoordigers zijn der geestelijke en tijdelijke overheid, Daar Paus en Koning. Ik stel U voor aan Zijne Heiligheid PiusX de hulde van onzen eerbied per telegram over t© zenden en tevens onze getrouwheid van Katholieke Belgeu aan zijne Majesteit den Koning te verzekeren. DOOR DEN PASTOOR-DEKEN VAN AALST EERW EERDE HEER EN, MEVROUWEN, MIJNHEER EN, T Is uit ganscher hart dat ik mrj vervoeg bij de zoo welsprekende.als verhevene woor den waarmede onze achtbare Heer Voorzitter het Congres komt te openen. Met hem acht ik mij gelukkig en vereerd, dank en welkom te mogen zeggen, tot al degenen die onze uit noodiging hebben beantwoord. En die welkomgroet is niet enkel de mijne, 'tis ook deze van Z. H. Mgr don Bisschop van Gent. die ous Congres met zijn hoogo bescherming gewaardigt te vereeren. Ook ben ik zeker, de tolk te zijn van gansch deze vergadering, Onzen welbeminden Kerk-) voogd hulde te brengen van eerbied en: erkentenis. Wanneer ik mijne blikken werp over dol uitgestrektheid dezer ruime feestzaal, besla-i j tig ik met vreugde en fferheid dat de oproep van het Inriehtingscoiniteit overal, tot aan' de uiterste palen van hel Arrondissement,een diepen weerklank heeft gevonden en hij velen zelfs het heilig vuur van den geestdrift heeft ontstoken. Nooit heeft een gewestelijk Congres zulk een bijval genoten: 3500 deelnemers! 't Is een getal waarop geen enkele stad in Vlaan deren ooit mocht roemen. Priesters en wereldlijken, afgevaardigden van land en provincie, overbed.r. van steden en dorpen, sprekers en schrijvers, mannen van onderwijs en wetenschap, ver legen vvoor digers van koophandel en nijverheid, patro nen en w'erkliedenadeldom, burgerij ei volksklas,alle standen en rangen zijn samen gestroomd, om met Gods hulp en onder God* geleide te beraadslagen over de geestelijke en stoffelijke belangen van onze bevolking. Ik zeg «met Gods hulp en onder Gods ge leide Er slaat immers geschrevenIJde. zijn de pogingen van den mensch, indien Cot ze niet zegent 't Is om dien zegen te beko men dat wij. over eenige stonden, biddem en smeekend rc.nd het 11. Altaar geschaart waren. Uit al de krachten mijner ziel, heli il den H. Geest aanroepen, opdat Hij de stralei van zijn eeuwig liclit over onze werkzaam heden overvloedig zou nederzenden en rijk* vruchten van geluk en welvaart uit onze be sprekingen zou doen ontstaan. 't Is hedeu de Paaschdag, de dag waaroj de H. Kerk zich uitsluitend bezig houdt me de Verrijzenis van haren Stichter. Wij ooi gaan indezen plechtigen zittijd,ons uitsluiten' bezig houden met de verrijzenis van onz Katholieke Werken. Wij gaan middelen he Volksvertegenwoo? diger van Thielt-Roi selaere, on Scheper te Gent. zal korts r den middag in de stj toekomen. Men vree de ook al een enk oogenblik dat hij (H zou belet zijn. Do- alras werd men rusi gesteld. M. Vj de Y were is een syi patieke, figuur, e man van groolo ve diensten, een kath liek van een stuk, I is geroepen om e gewichtige rol te v» vullen in de Katl lieke Partij. Wij moeten v dezen koenen striji niet meer zeggen tb hij dezen avond grootste redevoer, zal houden in de e sle algemeene ver; dering. M. Van Vyvere zal de kat licke mannen voc, de katholieke jo lieid in begeester brengen voor de za Wij verzenden o lezers naar het re) der algemeene vei dering, w elke vei in ons blad verscln IVlij nlieer "V"an de Vyvex'e

De Volksstem | 1911 | | pagina 1