Het Katholiek Congres van het Arrondissement Aalst, (de tweede dag). De algemeens Vergadering van Maandag DAGBLAD VOORDRACHT VAN mijnHERR HRV/V14N Redevoering van M. Van de Vyvere. lOe 52° dag Aanspraak van M. Moyersoen. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 19 April 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburcelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. dfr AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL 230, Haachtschen Steenweg, 230. TE AALST 9» Kerkstraat, t Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-Dc Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. tde regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklameri (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In de wijde zaal van den Katholieken Werkmanskring, in de Korte Zoutstraat ge legen, waren er vijftien honderd menschen opeengepakt. Een tamelijk schoon getal Damen en Jufvrouwen waren eveneens aan wezig. M' Baron L. de Bélhune opent de verga dering. Deze volksvergadering bewijst, zegl hij. dat de katholieke partij, al zorgt zij goed voor kleinen burger en landman, eerst en vooral zorgt voor den werkman. En om te voldoen aan de onderrichtingen van Paus Leo de XIII, hebben wij niet hetor gevonden, dan een oproep te doen aan twee mannen, wier verleden borg slaat, voor hunne toe wijding aan de katholieke zaak. Eerst een oproep aan Paler Rutten doch dezen mor gen ontvangen wij de droeve tijding dat hij te bed ligt. Ik meen dat wij niet beter kun nen doen, dan aan den grooten volksvriend, een telegram te sturen, ons spijt uitdruk kende hem niet in ons midden te zien, en de hoop koesterende van een spoedig en vol komen herstel. (Algemeene instemming). Benevens Pater Rutten, hebben wij Mr Van de Vyvere gevraagd, die genoeg gekend is om de rol die hij heeft gespeeld in de katho lieke partij van Gent en in 't schepencollege. Pater Ruiten heeft in zijne plaats den lieer Heyman van St-Niklaas gestuurd. Deze heer is overal gekend om zijne groote bedrijvig heid in syndikale zaken en als een der eerste en beste voormannen van Pater Rutten. Ik zeg aan die Heeren Hartelijk welkom ei aan u allen Draagt vele vruchten mede van het Congres. Het is ons nauwe lijks mogelijk een flauwe schets te geven van de aangrijpende redevoeringen, die wij Maandag avond heb ben ten gehoore ge kregen. Het was een overheerlijke, een wondervolle avond, die de zaal deed laaien van het vlammend vuur der geestdrift.. M. Heyman drukt zijn spijt uit over de ziekte van Pater Rut ten, en hij zegt: Pater Rutten gelijkt aan een ruiter, die gewond in den slag, huilen iiet gevecht wordt ge plaatst, doch waarvan wij hopen, dat hij weldra aan 't hoofd zijner talrijke scharen zal komen staan. Spijt is het, mijne Heeren, dat nog zoo jong hij reeds den eersten weersl noet gevoe len van zijn talrijk werk. Hopen wij dat de slag, de laatste sporen mogen dragen, wantmannen als Pater Rut ten zijn voor de toekomst van liet volk broodnoodig... In eenige breede trekken ga ik het ideaal van de kristeno sociale actie afteeke- nen, want erheerschen nog vele vooroordee- len en veel onwetend heid over het doel dat zij nastreeft. Dit over wegende denken wij dikwijls aan de 4 blin den, die rond een olifant waren geschaard. De eerste meende hij het betasten van 't oor ©en waaier te voelen de tweede nam de pooten voor kolommen, de derde dacht dat de staart diende om vliegen te vangen, en de vierde nam de snuit voor een muziekinstru ment (gelach in de zaal).,. Rechtuit gezegd, nog velen onder ons zijn geslagen met blind heid om do ziel te kunnen voelen en door gronden. Wij staan voor een onverbiddelijk vraagpunt De sociale actie zal zijn aan de katholieken, of zij zal gaan tot de socialisten. Gij weet het, het hoofddoel der kristene sociale actie bestaat, om de maatschappij, gewijzigd naar de huidige omstandigheden, terug te voeren lot het gildewezen der Mid deleeuwen, waar wij nu nog de groote getuigenissen van bewaren. Wij moeten ze herstellen in de grondgedachte. Er moet vertrouwen komen tusschen pa troon en arbeider men moet rechtvaardig werk geven aan den arbeider men moet be zadigde concurrentie inrichten de gods dienstzin en het geloof moeten als de ciment zijn om het hart van alle menschen samen te voegen en meer levensvreugde te verwekken hij hoogere en lagere standen. Gaan wij de geschiedenis na, de grondgedachte is verlo ren gegaan do werkman werd afgezonderd en de grootuijverheid ontwikkelde zich meer en meer, en als logisch gevolg, op eene lo gische oorzaak, deze toestand heeft de gevol gen gehad, die aan 't licht zijn gekomen, door het onderzoek in 1886 door M. Beer- naert ingesteld. Zoo iemand ooit den dank heeft verdiend van de Belgische bevolking, dan is het Beernaert. We moeten de waar heid durven zeggen Van de misbruiken, die de patroon loeliet aan de arbeiders te ge ven wat hij goedvond, bestaan er nog. Velo loonen zijn nog zoo laag, de huisarbeid is nog zoo ellendig, dat het de tranen uit de oogen JVtij nlie er HEYMA3\' perst, als men de gevolgen ziet van dit libe raai stelsel. Deze wantoestand heeft den grondslag gelegd van het alcoolismus. Bij nader onderzoek hebben wij de groote wet gezien, die betrachtte den verkoopprijs der stoffen, zooveel mogelijk te verminderen, om alzoo groote kalandizie mogelijk te maken. Men moest die vermindering uitwinnen op de hoeveelheid van voortbrengst. Dit verplet terde do Kleinnijverheid. De kleine nijver heid moest de noodlottige gevolgen uitsparen op loonen en arbeidsvoorwaarden. Zoo ont stond de strijd tusscbe» den handel en de mindere klassen, en werden de lagere stan den ontevreden. Die menschen zochten iels in te winnen, men zag de plaatsen innemen door landers en vrouwen. Men kon nu niet meejLuitsparen dan op het voortbrengen van prulwerk en zoo verdween het kunstwerk. Zoo ver heeft men het gebracht dat men te Brussel op den boulevard, niet meer weten kan, of een type een kol draagt van lijn waad of een van papier. Als wij het verstandelijk en zedelijk ver val van 't volk aanklagen, moeten wij de oorzaken opsporen en de middelen tot opbeu ring aangeven. Er zijn nog katholieken die altijd met het geloof op de lippen liggen, hoewel zij dat kris ten-zijn niet toonen door hunne daden. Wij hebben als grondslag onzen plicht te vervullen4en Christus gaf ons als plicht in zijn 2e gebod:Bemin uw naaste als u zeiven. Jesus zelf gaf liet voorbeeld. Hij spijsde eerst het volk alvoren het te onderwijzen. Leo XIII zei het zoo goed Een groot deel van 't volk lijdt onverdiende ellende, er moet spoedig en afdoende gewerkt w n. Staatsminister Beernaert Het valt niet meer te betwisten of ersymiikaten zullen komen of niet de vraag is Zullen zij Ka tholiek of socialistisch zijn Mgr. Mercier sprak tol de werklieden Hebt gij uwen plicht volkomen volbracht, dan lieht gij het recht uw toevlucht te nemen lot vrije onaf hankelijke syndikaten, De groote macht dor tegenstrevers ligt in den economischen toestand, willen wij ons volk redden, dan moeten de hoogere machten maatregelen treffen om die economische armoede tegen te gaan. Kantwerksters die 4,50 fr. verdienen om 14 dagen te werken aan 12 a 15 uren daags gelaag-werkers, die 12 a 15 uren werken om 11 a 12 fr. ver dienen blokmakers die voor 14 a 16 uren werk per dag, wekelijks 11 tot 14 fr. winnen, de spotloonen in de haarsnijderijen te Loke ren, waar er vergiftiging bestaatkinderen van 7 tot 8 jaar in den huisarbeid die 14 uren per dag werken, en na de week, 40 een tiemeu ontvangen, als zulke misverstanden niet worden weggenomen, dan kan men het vertrouwen van het volk niet genieten. Wij zijn voor de klasverzoening, en die is maar te verkrijgen door verzoeningsraden. De twee aatste maanden hebben het bewezen te Ingel nunster, te Ninove, te Lessen. De bestendige verzoeningsraden zooals te St-Niklaas en te Leuven zijn een zege voor Het volk. Wij staan tegenover het socialis mus, de patroons houden in hunne bonden ^eene rekening van politiek, de kristene syn dikaten rekenen daarom op de hulp van de hoogeren, opdat zij -openhartiger en recht zinniger door hen geacht en geholpen zou- Jen worden. Do kristene actie wil ook het verstandelijk en zedelijk leven van ons volk verdedigen. D6 ontwikkelingsgraad van ons volk staat niet te hoog ons volk is veroor- feeld om het grof werk te doen, terwijl Duit- schers of Franschen het fijn werk weghalen. Wij spreken hier luidop onzen dank uit aan \f. Schollaert, den grooten socialen minister voor de nieuwe schoolwet. Wij werken ook aan de zedelijke volma king. Wanneer wij klagen over zedelijk ver val van ons vo,k, dan is het omdat ons volk. e lang is verstoken geworden van het woord an hen die als plicht hebben het voor te ichten. Zij kennen dikwijls de taal van het volk niet, wat strijdt tegen allo historie. Het is een maatschappelijke plicht, dat de hooge ren in staat zijn deftig de taal te kunnen spreken van hun volk. (Geestdriftige ovatie). Tegenover 50 jaar wordt er in Frankrijk 500,000,000 franken meer verdiend en 50,000,000 meer verdronken; in Duitsch- land wordt er 3.000,000.000 fr. meer ver- liend en 3,000,000,000 fr. meer verdronken. Het veroveren van den sloffelijken voorspoed moet gepaard gaan met den strijd tegen het alcoolismus. Ons volk moet niet meer ver dienen om het in de schuiven te leggen der ierbergiers. Zij moeten ook hunne plichten .foed volbrengen. Het moet zijn meester def- ig dienen, het mag geen tijd stelen, het uoet den arbeid goed doen, liet moet de lelangen van zijn meester voorstaan. Heer Ileyman dankt depriesters voor hunne sociale werking, doet een oproep aan de lioogeren,om tot het volk te naderen; smeekt de damen hunne groote begaafdheden bij te brengen; roept de werklieden toe, met Pater Rut ten en Montalembert, dat boe moer de kristen vlag woidt beschoten en met Moed bevlekt, hoe Iftfc'-i' zij het moeten verdedigen en beminnen. Toen Liebknecht in 1876 zei Zoodra Duitschland 60 millioen zielen telt, is liet socialismus de baas; toen sprak Windhorst Zoo de katholieke actie niet bestond. Volgen wij dit voorbeeld, en houden wij hoog en trouw het vaandel der sociale actie. (Deze schitterendè redevoering werd op eene mach tige ovatie begroet. Het was meer dan tien dubbel verdiend.) Do volksgezinde redenaar drukt aan het Aalslersche arrondissement zijn gelukwen- schen en zijne bewondering uit, voor hunne blijken naar zucht tot eendracht, voordo ge reedheid in de gemoederen om harde waarhe den te aanhooren en te juichen. Vlaamsche vrouwen van hoogere standen en lagere stan den, roept spreker uit. het is tijd dat gij ont waakt. Het geloof is niet enkel een gevoel, het is eene drijfveer, de steun van al onze werking, de bron uwer daden, zoodat een geloovig mensch ganscli van wezen voran- dert tegen anderdenkende. Zulke dagen zijn noodig om de klassen bijeen te brengen wij zijn broeders, omdat wij broeders zijn, wo nende in do zelfde sociale plek, broeders die elkander moeten helpen, en die aan elkander het doel moeten geven dat hun rechtmatig toekomt. De tegenstrevers zeggen De ka tholieke godsdienst is van aard om het lot van de werklieden le verzwaren. Hij is niet m staat de rechten van de mindere te verde digen, want hij zegt dat men zijn lot verdul dig moet zijn. Dat is valscheid en leugeptaal Zeker de godsdienst zegt. aan alie standen Ge moet. uw lot met gelatenheid dragen, £n do hand des Heeren zegenen die u de rampen overzendt. Doch hij zegt nergens of nooit. Gij moet in ellende blijven verkeeren die ge kunt verhelpen. Wel integendeel I Ieder mensch heeft tot plicht zich te ontwikkelen zooveel hij kan. De ellende komt niet van God, en om de ellende te bestrijden die van de menschen komt, vindt men in de katholie ken de taaiste, de onvermoeibaarste en de openhartigste kampioenen. Tusschen de werklieden zijn er nog velen die niet willen verstaan dat zij zich moeten vereenigen dat zij meer onderwijs moeten geven aan hunne kinderen, dat zij zelf moe ten werken om hun loon en de arbeidsvoor waarden te verbeteren zulke werklieden zijn ofwel geen kristenen, ofwel het zijn laf- hertigen Tegen menschenwerk kont een kristen geene zwakheid. De werklieden moeten een mannentaal aan hooren. Aan allen zeg ik ge moet uw even naaste beminnen, en hem hijslaan in zijne ellende. Ieder klasse moet eerst voor haar zelve zorgen. Als ge in de vereeniging treedt moet ge ten volle overtuigd zijn dat het is om samen le werken, en ge moet er de tucht in onderhouden, met. de geboden te aanhoo ren van die mannen welke gij vrijelijk aan 't hoofd hebt gekozen uwer vrije vereeniging. Om u te verheffen is niet enkel een loonstrijd voldoende, ge moet u verstandelijk en zede lijk ontwikkelen. Dan zult ge niet enkel voorbijgaande uitslagen hekomen, maar ge zult de verheffing van uw volk bewerken en den socialen vrede bewerkstelligen. Met recht zegt men tot de hoogere standen ge moet de werkmenschen eerbiedigen. Hel is niet waar te zeggen, ik hen haas of patroon, ik doe wat ik wil. Waar het een menschelijk leven geldt, daar is het een wezen met een gelijke ziel als die van den patroon. Waar hot gaat om hetbrood van vrouw en kinderen, daar heeft niemand het volstrekte meester schap. Werklieden, ge moet uwe vrijheid beschermen in vrije vereenigingen. Doch we moeten hier alle toestanden overwegen, we moeten zoeken waar steun dient gegeven te worden. De vijand is er toegekomen op vele plaatsen het geloof en de zeden te verzwak ken. Daarom moeten wij hesluiten De vereeniging van allo katholieken is noodig. Wij moeten allen als broeders zijn, allen meewerken lot de verheffing van 't volk en het bewaren van het geloof. Ons 2e besluit moet zijn van praktischen aard ieder van u moet uit dit congres zijne vruchten meedragen. Gij zult nu overtuigd zijn, dat de katholieke godsdienst niet enkel oplegt uw geweien te bewaren, doch dat gij uw ge loof door daden moet belijden. Gij moet zor gen voor uwen evennaaste, ge moet de ver broedering bewerken van alle kristenen. Daarom stelt u de vraag Welk is mijn rol, en waar is mijn gelid? Voor hen, die het congres verlaten, zonder die kwestie voor hun zelve te hebben opgelost, voor zulken is het congres als een rook... Nochtans de plooien van het katholiek vaandel zijn zoo breed dat allen die van goeden wil zijn, er zich kunnen onder scharen. Zij zijn zoo sterk, dat ieder er eene plaats van eer kan in vin den, De katholieke partij is als een leger, be staande uit velo wapens en wapenknechten. Het voetvolk is de ware macht, dat is de groote massa, het is den waarborg van den zegepraal. Men moet zich onder die rangen niet schamen, want de plaatsen zijn er zoo edel als die te paard, of als die der hevel voerders. De nederigste leden zijn diegenen die zich gedragen als goede kristenen, en die in de vereenigingen treden, welke nevens voordeden van stoffelijke» aard, verstande lijke en zedelijke versterking schenken. Het zijn die vereenigingen die den grondslag van het katholiek leven uitmaken, Men mag er geene politieke organisaliën van maken, van de leden niets anders vragen, dan dat ze ge trouw blijven aan hun geloof. Daarboven staat de ruiterij. Zij is toegankelijk aan iedereen men moet er noch geld,noch goed, noch groote naam of ontwikkeld versland voor hebben, een goed hart is voldoende het zijn de vereenigingen van godsdienstigen aard. Hun eerslo en voornaamste strijd is, het welvaren van den godsdienst betrachten] Hieruit zijn al onze beste strijders gesproten. Het is meest van do nederigsten dat men de beste verdiensten ontvangt. In mijn strijd dikwijls den sleun dier nederigon ontmoet, en wel zulken steun, dat men hem te ver geefs elders zou kunnen vinden. liet zijn mannen die den eerbied afdwingen van hoo- gerhand. Door den iever voor hunnen gods dienst schittert de glans van hun hart. De STEUN DER KATHOLIEKE PARTIJ, DAT IS DE RUI TERIJ En dan onze drukpers Onnoodig er op te drukken, ieder weet het Het zijn onze klaroenen, die overal de goede mare over brengen en overal binnendringen. Zij werkt met gesloten deuren. Zij gaat de dwaalleer overal te keer, zoodanig dat zij den vijand met stomheid en verbaasdheid slaat, zij baant den weg tot persoonlijke werking.... De kris tene onderwijzers en onderwijzeressen is do keurbende. Op 't oogonblik vraagt zij ver-; hooging van soldij, dut men ze geve, want zij heeft ze verdiend. Waar is de plaats onzer kristene vrouwen? Als wij die in onze beweging niet hebben, dan missen wij het beste onzer beweging. Het zal vooral in hot to-huis, in den haard zijn zij kannen den man nog redden, dïo verdwaald is door het doodend socialismus, of bedorven door de slechte liberale leerstel sels. God zij gedankt Zij komen ons ter hulpe. Hunne plaats is in't amhulanciekorps. Waar ellende is to bestrijden, daar is hun terrein, want de ellendo is hun vijand. Ten gevolge van de ziekten en den levensstrijd, kan de kristene vrouw, 't zij zuster, huis moeder of wereldlijke ons helpen door steeds ons het voorbeeld voor oogen te houden der kristene liefdadigheid. Zij zijn het schild dat ons bevrijden moet tegen alle verraderlijke aanvallen. Dat do vruchten van dit Congres mogen zijn dat niemand zijn plaats verzuime in het gelid. Alleman is vrijwilliger. Alleman is vrij van het uniform te kiezen doch do tucht moet er blijven. Dat moet het begin zijn van een nieuw en lansrijk tijdperk, dat geen misverstand mag kennen. Men moet weten en men zal het we ten dat de katholieke partij besloten is al hare kinderen te verdedigen, en alle wettige be langen voor le slaan. Wij mogen allen maar ééne ziel en één hart uitmaken, omdat wij allen kinderen van één geloof zijn, dat ons zal brengen eene algemeene eendrachtige wer king. Deze overheerlijke rederoering, met waar alent, gevoel en overtuiging, in "aller harten neergestort, werd op een eindeloos gejuich onthaald. M. Moyersoon, algemeen voorzit ter van 't congres, bedankte geestdriftig én sprekers én toehoorders, en niet het minst de geachte damen en jufvrouwen. Deze uiterst welgelukte volksvergadering ging in onbe schrijfelijke geestdrift uiteen "en de 1500 personen bleven lang onder den weldocnden en ontróerenden indruk van al liet schoone, al het verhevene, en al verkwikkende van den eersten congresdag. Iloowel een wind in den morgen is opge-1 stegen, blijft het weer, hot mooiste, het aan genaamste. het bekoorlijkste dat wij in ons land ooit kregen. Het is waaldijk of de hemel zelf aan do glorievolle feesten willen deel nemen. Wij gaan onze lezers on lezeressen, al geven wat ons eenigermate mogelijk is hun geven. De AfdeeEingen, Van 0 tot 12 en van 2 tot 3 uren vergade ren andermaal de verschillende afdeelingen. De besprekingen zijn overal belangwekkend; op vele plaatsen zeer ingewikkeld en van liet hoogste belang. Het is ons totaal onmogelijk van iedere afdceling hier in het bijzonder lo spreken. Het blad zou wel tienmaal to klein zijn. Morgen zullen wij de officiéél e opnamen en besluitselen mede doelen. Vandaag zullen wij de eersto groote redevoeringen zou vol ledig en uitgebreid als het zijn kan, afkondi gen en de laatste groote aanspraken van do slolvergaderingzullen wij onze geachte lezers en lezeressen insgelijks morgen bezorgen. De Sluitingsvergadering Om diij uren begint de groote zaal van St-Jozefs college vol te loopen van het volk» Op aller wezens ligt de uitdrukking van groote innerlijke tevredenheid, in aller oogen bemerkt men de geestdrift, eigen aan de grootste en merkwaardigste der katholieke landdagen. Eenigen tijd na drij uren rinkelt de bel, en M. Moyersoen, die werkelijk blijken hoeft jegeven, van rusteloozen arbeid en grenzen- .oozen iever voor onze Heilige Zaak, slaat recht en doet in medeslepende termen on overtuigend gevoel, de volgende toespraak Eerxccerde Heeren Mevrouwen t Mijnheeren, De twee dagen die we samen hebben doop' gebracht zijn voor eenieder van ons dagen van opbeuring geweest. De voorzegging mij ner openingsrede was immers gegrond. Er zijn hier niet alleen gewichtige beslis* singen onder alle opzichten genomen, leer zame onderrichtingen gegeven, waar nau were handen zijn gesmeed geworden tusschen al de katholieken van het arrondis sement. Zulks is een verheugend feit Want na dat ij onze machten in oogenschouw hebben ge nomen, moeten wij het werk aanvangen mei onverschrokken moed Het Congres heeft aan eenieder van U de leemten getoond die nog bestaan in onze werking in die leemten moet voorzien worden zonder Terwijl

De Volksstem | 1911 | | pagina 1