Het Gemeentehuis van Schaarbeek afgebrand 'T EEN EN 'T ANDER NIEUWSBERICHTEN. Het vuur zou door eene kwaadwillige hand gesticht zijn Samson Kina gee£t^ten Stadsnieuws. SlnWozefscoïIep. Brooder Petrus van Halst is dood. VERGRÖOTINGSWERKEN FEESTWIJZER Eene ware ramp heeft Maandag avond Schaarbeek getroffen. Het prachtig gemeen- ehuis in Vlaamsehen Renaissance stijl, is oor brand vermeld geworden. Het gemeentehuis was een twintigtal jaren •eleden gebouwd naar de plannen van den iouwkundige Van Ysendyck. Alles laat vermoeden, dat do brand aan :waadwilligheid toe te schrijven is. Eene eerste poging. Het kon zoo wat 7 1/4 ure 's avonds''zijn oen voorbijgangers in de Florisstraat^ eene ooden gloed zagen in het bureel der'k'on- rool, gelegen op het gelijkvloers, böfyen'het loliciebureol. Het alarm werd onmiddelijk gegeten en Ie pompiers waren spoedig tor plaatsten na lenige minuten was het vuur uitgedoofd. Burgemeester Revers en schepen e Bertrand waren spoedig ter plaats gesneld. Zij vonden het zeer verdacht, dat er Maan- 3ag avond brand kon ontstaan, in een bureel lat reeds sinds Zaterdag namiddag gesloten was. Toen zij echter eens in het bureel rond sagen ontdekleh zij weldra het geheim. Op len vloer lag een stuk van eene blaas, welke erpentijn of naphte ingehouden had. Tweede poging. Daar zijne eerste poging mislukt was, »ing de brandstichter eene tweede maal aan T werk. Rond 10 1/4 ure zag men plotselings vlammen door het dak slaan aan den hoek der Verweestraat. Nu was het gevaar zeer groot, daar het Stadhuis met schaliën gedekt zijnde, eerst meteen houten dak beklepd was. Het vuur verspreidde zich dus zeer snel en rond 10 1/2 stond heel den linkervleugel van het ge meentehuis in brand tot aan de Eenenstraat. Eene stelling, welke voor de herstellings werken opgericht was aan het gemeentehuis, vatte ook vuur. De pompiers waren wederom zeer snel ter plaats en aan 't werk, doch nu waren zij schier onmach'tig. Een erg ongeluk De pompiers richtten eene Beduweladder op cn de pompier De Winter klom met eene lans naar boven. Eensklaps kreeg hij een iwaar stuk metaal, dat ergens aan de ladder losgeraakt was, op het hoofd. Alhoewel de pompier een koperen helm op het hoofd droeg, werd hij door den slag dui aelig en stortte van de ladder. De ongeluk kige ia hulp ter plaats ontvangen te hebben, Bioest naar het gasthuis overgebracht wor den. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Het volk ter plaats. Paniek Daar het juist foore was te Schaarbeek en i barakken der foorekramers rond het ge meentehuis stonden, was liet voor de pom piers zeer moeilijk dicht bij het brandend gebouw te komen. Daarbij werden de pom piers ook fel gehinderd door de overgroole menigte, welke van allo kanten ter plaats snelde. De foorekramers, die met hunne kramen 'inde Eenensstraat stonden en het ergst be dreigd werden, begonnen onmiddelijk hunne kramen af te breken, terwijl de koopwaren in de naburige huizen gebracht werden. Ook deze die op de Collignonplaats ston der begonnen af te breken en Ie verhuizen. Zoo werd een paardenspel in weinige minu ten geheel afgebroken. Het vuur breidt zioh uit. "Weldra stort het dak in. Het torentje dat op den hoek der Verweestraat het dak ver sierde, valt binnenwaarts. Het gesmolten zink en gloeiend ijzer valt door verscheidene plankenvloeren en steekt al deze plaatsen in brand. Burgemeester, schepenen en gemeente raadsleden bevinden zich rond het brandend gebouw. Onnoodig te zeggen, dat allen «het hart in» zijn. De hulp der pompiers van Brussel wordt ingeroepen en eenige minuten late»* komt de autopomp der pompiers van Brussel ter plaats. Zij vallen onmiddelijk bet vernielend element aan, doch hunne sterke spuit is ook onmachtig. Zij bereiken nauwelijks het dak en de toren van het 3tadhuis loopt groot ge vaar. Deze wordt langs twee kanten door het vuur bedreigd, langs de zoldering en langs de spelling. Reeds stijgt een dikke rookwolk uit den toren op. Weldra wordt de wolk rood kleurig en om elf ure slaan vlammen uit alle openingen van den toren. Overgroote vuur tongen richtten zich hemelhoog. In min dan een half uur tijd, is de toren geheel verbrand en stort met vreeselijk ge kraak in. Een lOtal minuten later wordt eene hevige ontploffing gehooid, gevolgd door eene reeks kleinere ontploffingen.Het zijn de magazijnen der burgerwacht, die in brand geraakt zijn en waar de kardoezen ontploffen. De pompiers van Laken en Sint Joost-ten- Noode, zijn ook ter plaats. Hot vuur neemt al meer en meer uitbrei ding en rond middernacht staat ook de ach tervleugel in brand. Daar ook, storten ach tereenvolgens de verschilli'.'e verdiepingen, torentjes, enz., in den vuurpoel. Het parket ter plaats. Eene afdeeling carabiniers en een vijftigtal gendarmen, zijn ter plaats gekomen om de policie te versterken, welke ret-ds al de sol daten had opgeeischt, die zich tusschen bet publiek bevonden. Eene ontelbaro menigte verdringt zich in den omtrek. Het pari et, samengesteld uit de heeren onderzoeksrechter Babut du Marès, een sub stituut en een griffier zijn ter plaats gekomen rond 2 ure. M. Reyers, burgemeester en M. Linster hoofdcommissaris, hebben "aan het parket de ontdekking medegedeeld, welke zij gedaan hadden, na dal-liet vuur de eerste maal ontstaan was. De onderzoeksrechter heeft een onderzoek geopend tegen onbekenden, wegens brand stichting. Het gemeentenhuis geheel vernield Om 3 ure is de brand veel verminderd, doch van het pi .<-hlig gebouw, dat ongeveer drie miljoen gekost had, blijft niet veel meer over. Alleen de kelderingen zijn misschien ongedeerd gebleven, doch wat er zich bevond zal door hot water veelgeleden hebben. Van liet gelijkvloers en de verdiepingen blijft nog slechts een rookende puinhoop tusschen de verkoolde muren. Deze zullen waarschijnlijk moeten omgehaald worden. Op de Collignonplaats is bijna geheel de stelling neergestort. De pompiers hebben zo daar kunnen ldusschen. Om do vlammen te bereiken welk" in de,lokalen van het gelijk vloers w iedden, moesten de pompiers do kleine in 1< d gezette ruitjes met steenen en balken verbr eld. Om 5 ure lies uitgedoofd. Eenige papieren gered Toen de brand voor de tweede maal ont stond, is M. Latinïs, schepene van openbare werken in zijn bureel gedrongen en beeft er de bijzonderste stukken zijner boekhouding kunnen redden. In de bureelen van den Burgerstand. Al de archieven van den Burgerstand zijn in de vlammen gebleven. Men weet dat de burgerlijke akten in dub bel opgemaakt worden, ep dat een afschrift op de griffie der Burgerlijke Rechtbank berust. De burgerlijke akten van vóór 1911 zullen dus gemakkelijk kunnen opgemaakt worden, doch al de geboorte-, huwelijks- en overlij densakten, opgemaakt sinds 1° Januari 1911 zijn verloren.Zij zullen moeten heropgemaakt worden door vonnis der rechtbank van eer sten aanleg. De gekwetsten. Moedige pompiers De pompier, die van de ladder gevallen was, bevond zich Dinsdag hiörgend betrekke lijk wel. Men hoopte nog hem te kunnen redden. Een andere pompier, de korporaal CamM Lejeune. werd door het vallen van een balk erg aan bet gelaat gewond. Na verzorging- keerde hij naar zijne gevaarlijke plaats terug. Verscheidene pompiers hebben zich bij de bluschwerken dapper onderscheiden. Zoo is een pompier van Brussel, zekeren Meganck, meer dan anderhalf uur op eene hooge ladder den vuurpoel gaan bespuiten. M. Max, burgemeester van Brussel heeft dezen moedigen pompier hartelijk geluk ge- wenscht. De schade, De schade is overgroot. Benevens het ge bouw en ae meubeleering, zijn kostbare schilderijen, kunstwerken, arclib ven, enz. in de vlammen. Er is slechts gedeeltelijke ver zekering. De brand zou op drie plaatsen gelijk begonnen zijn. M. Ratinckx, bevelhebber der pompiers van Schaarbeek heeft verklaard, dat do brand op drie plaatsen te gélijk moet begon nen zijn. De laffe brandstichter moet dus goed zijne voorzorgen genomen hebben. I Veï*jai*ing. 19 April 1906. Om zeven uren 's morgends, zinkt het schoolschip Graaf de Smet-de Naeyer, in den golf I van Gascognie, 23 slachtoffers, tusschen de- welke de kommandant Touseault, de luite nant Van Zuylen en de almoezenier Cuypers die moedig op hunnen post sterven. 26 man nen worden gered door het Fransch schip Dunkerque die ze te Hambourg aflost. Be cinema's. De Zweedsche re- gcering heeft een wetsontwerp ingediend, waarhij censuur over óineinavertoómngen wordt - ingevoerd. De beelden mogen niet kwetsend--zijn voor de go<jdt) zeden en ook geen misdaden en dergelijke, op kinderen schadelijk werkende voorstellingen te zien geven. Op de overtredingen worden zware boeten gesteld. Zou dit in België ook niet kunnen zijn De olifanten in Congo. —Te Api, in Oewellé, bestaat er, onder het be stuur van kapitein Laplume, eene inrichting waar olifanten tam gemaakt en tot verschil lende diensten afgericht worden. Men heeft er reeds de beste uitslagen mede bekomen. Er zijn thans 35 getemde olifanten, namelijk 24 wijfjes en 11 mannekens. De twee oudste olifanten van de kudde werden in 1902 ge vangen, en warén toen lni'28en lm25 hoog; zij hebben thans eene hoogte van lm80 en lm96 bereikt. D« afgerichte olifanten wor den gebezigd om de ploeg en wagens te trek ken, uit de bosscben en do moerassen boom stronken voort te slepen n-«ar do zagerij, enz. Zij bewijzen reeds grnoto diensten. Verkesr,s-eisc2se~». Aan de statie van den underground Earl's Court, to Londen is men druk bezig met. liet aanleggen van een escalator, een geipgeld opwaarts of neerwaarts zich bewegende trap, waartoe men dus alleen op de treden hoeft te gaan staan, om naar boven oi naar beneden te gaan. De uitvinding is wel niet nieuw, maar zel den beeft men ze op zoo groote schaal toe- gepust als bier vonr de verbinding tusschen de staties van de Piccadilly railway, die 18 voet beneden die van de distrikt railway ge legen zijn, welke verbinding vroeger met een lift werd onderhouder). Iy|et den nieuwen escalator zullen niet minder dan 21,600 per sonen naar boven en naar beneden kunnen worden gebracht. Met de kroningsfeesten zal men op het zoo drukke kruispunt te Earl's Court wel veel gemak van de nieuw e uitvinding onder vinden. Mevr. S. Dauchat, wonendein de Pie- renstraat, 75, werd gisteravond op de Zuid laan, nabij de Blaesstraal, door eenen tram omgeworpen, komende van do Hallepoort. Het slachtoffer werd buiten de riggelsgesme ten. Voorbijgangers snelden ter hulp en na men de vrouw op.Daar zij erg werd gekneusd aan de beenen, bracht men haar over naar het St-Pietersgaslhuis. Na verpleging werd het slachtoffer, op Iiaar verzoek, naar hare wo ning overgebracht. Taxis legen taxis. Eene erge bot sing had Maandag plaats tusschen twee taxis die in tegenovergestelde richting bolden langs de Guldenvlieslaan. Ten gevolge van den schok viel eene der personen welke zioh in het rijtuig bevonden, met het hoofd in het venster, zij werd erg aan hoofd en armen gekwetst. Terwijl dc toeschouwers van het ongeluk het slachtoffer naar eene apotheek overbrachten, zijn de tweo chauffeurs ver dwenen. Men kent gecne aanduidingen no pens de vluchtelingen. Diefstallen. Zondag zijn dieven bin nengedrongen in de kamer van een zekere Rahaert en hebben er een aantal juweclcn en kleedingstukken gestolen. Zij hohbon ook ingebroken, bij de eclitgenoolen Docorte die in hétzelfde huis wonen e i legden or do hand op talrijke ju weel en en kleinooden. Verdwenen. De politie komt bet signalement van een 14 jarig meisje rond te sturen, zekere Druckaert Herraine, wier ouders, in de Hooivaarlslraat wonende, haar sedert eenige dagen niet moer gezien hebben. Men denkt dat het meisje het slachtoffer is geworden van een handelaar in blanke sla vinnen. Behendige schelmen. M. Dumont, wonende Steenweg van Charleroi, bevond! zich Zondag avond op liet platform van een J tram die van de Schaarbeeksche poort naar de Stephanieplaats rijdt. Aan do Poelaert- plaats liet een SOjarig persoon zich tegen hem 1 aanbotsen. Naast liern bevond zich een and-u* persoon die 't zelfde deed, daar de tram er aan den draai nogal wat schokLe. Beiden sprongen alsdan af. Toen M. Dumont uit stapte, stelde hij vast dat de twee schelmen hem ontlast hadden van gouden ketting en chronometer, eener waarde van 700 frank. Het schijnt dat thans een lieve chromo de pakskens Bitterpeeen der Trapnislen van 1 kilo Yincart en Zonen vergezelt. l'OO Steken©. Vaars aangeslagen. Zon dag avond rond 8 ure hebben twee tolbe ambten onzer brigade, in de Nieuwstraat, eene vaars aangeslagen, welke men poogde binnen te smokkelen. Het dier dat rondde 700 fr. waarde heeft, zal Donderdag te Sint- Nikolaas verkocht worden. Wetteren. WerkmansbuisZondag, 30 April a.s., zal alhier in de ruime zaal van i het Werkmanshuis de j aarlij kscke algemeene vergadering plaats grijpen op de welkeer i verslag gegeven wordt over do werkzaam- heden van hol afgeloopen dienstjaar van ver melde jna^tscjiappij.. Ren vreemden spreker zal daarna het woord voeren. Degenen welke verlangen kennis te nemen met hetgene de grootste werkliedenmaatschappij, met hare 1500 mannelijke- en vrouwelijke leden, zooal opeen klein jaar verrichten kan, zijn uitgenoodigd deze hoogst belang- en leerrijke vergadering bij ie wonen. Wij wakkeren eenieder aan op post te zijn. ZOMERSEIZOEN. Aankomst der laat ste Nieuwigheden. Grijze Mode-stoffen. Nieiwe kleuren in rood en blauw. Fantaisie voor Bloe zen. Enge/sche Nieuwigheden voor Heeren. Ga zien naar de uitstallingen. J. Delafortrie, Mo lenstraat, 11, Aalst. Brussel. Tramongelukken. Maan dag, rond 1 ure namiddag, greep een erg j tramongeluk plaats op de jamarplaats. Een j tram, komende van de Rouppeplaats, botste op een tram die van do Zuidstatio kwam. D vensters van het aangereden rijtuig sprongen aan stukken en kwetsten eenigen der pei'so- nen, welke er zich in bevonden. Het rijtuig werd uil de riggels geworpen. Het andere rijtuig werd gansch ontredderd. De policie heeft een onderzoek ingesteld om de verant woordelijkheid vast te stellen. Een uur later werd een velorijder door de tram-car nummer 10 aan de Zuidlaan om geworpen en tegen de steenen geslingerd. Zijn rijwiel werd gansch vernield. Gelukkig kwam hij er zonder letsel van af, iets dat waarlijk te verwonderen is. Zelfopoffering Dijnsdag voormiddag had het jonge paard, van M. A. R.., van Aalst, zich uit zijn stal losgerukt en liep als verwilderd door de stad, overal grooten schrik verwekkende. De heer Georges Roe- landt, suikerhandelaar, Keizerlijke plaats, dit groot gevaar ziende en niets dan ziju moed en zelfopoffering raadplegende sprong op liet woeste dier toe en kon het op levensgevaar en met veel moeite in bedwang houden. Deze heldhaftige daad verdient, naar oor deel der talrijke toeschonwers, beloond te worden. Vrouw- en manskieerstoffen. Van den Bergh-Jouret, Aalst. Welk zijn de uitwerksels van THEO- BROMA Van de eerste dagen dat men het gebruikt wordt do bloedsomloup gemak kelijker, de ademhaling dieper en sterker, het gedacht helderder, het geheugen scherper en de zintuigen fijner. Het lichaam wordt krachtig, heter geschikt tot den arbeid, en zoo haastig niet vermoeid. TIIEOBROMA sterkt op dezelfde wijze als wijn en alcohol, maar zonder hoegenaamd de slechte gevolgen van 't drankmisbruik mede te slepen. Welke lieden moeten THEÖBROMA ne men l 1. Gezonde lieden die moeten over werken, lastigen arbeid verrichten of in onge zonde bedieningen bijzonder vatbaar zijn om besmettelijke ziekten le betrappen. 2. Al degenen die uit hoofde van overar- beid, verdriet, hoofdbreking, in eenen staat van geestestraagheid en algemeene moede loosheid gekomen zijn, en de noodzakelijk heid van een sterkend geneesmiddel gevoe len. 3. Zieke lieden, zenuwlijders, vermagerde, uitgemergelde lieden, al degenen die krach teloos, afgemat, ten einde raad zijn. 4 Bleeke jonge dochters vrouwen in het keeren der jaren. 5. Gij allen die kloek moet staan op de rdwo baan des levens. Waar kan men TIIEOBROMA bekomen In alle apotheken en in de apotheek DE MOOR, Burgstraat, 38, Gent. o Aalst, bij al de heeren apothekers. 81 jaar oud geworden ,55 jaar Jezuiet geweest Gestorven, verleden Maandag om 9 3/4 terwijl we in de S. Marlinuskerk aan 't bid den waren voor 't kongres. Zachtjes inge slapen na een leven vol toewijding en hard werken. Want hij heeft van zichzelveu nooit geen anderen lof gesproken dan Bij do Jezuieten moet men hard werken. En van u, wil ik ook geen andere verdienste ver melden, lieve broeder, wiens afgewrocht lichaam voor 't eerst daar stil te rusten ligt, dan, dat gij, tol op 't einde toe, hebt gesloofd voor God, de H. Kerk en uwo kloosterorde. Gij hebt gebrand van ijver, onverpoosd, voor die drie groote belangen, en als de kaarsen, die uw wassen gezicht beschijnen, is die vlam na een laalsto flikkering stilgevallen toon zij alle krachten had verteerd. Medeburgers, gij die hem liebl zien gaan, jaren lang. met zijn ietwat loomen tred, en gebogen kop, door de straten onzer stad, om in stille nedrigheid zijn ambt te vervullen tot genoegen en stichting van iedereen,spreekt gij zijn lof en verdiensten uit. Spreekt maar, hij is nu dood, en zal zijn vinger niet meer vermanend op zijn lippen leggen.Lang echter zult gij reeds gezwegen hebben, als de grot van Mijlbeek rog vertellen zal, wat die een voudige brdé e aan geloof en liefde bezat om dit heiligdom tot stand te brengen, en hoe z^er gij hern vereert en bewondert hebt, vermits gij hem zoo mild hebt bijgestaan door uw gaven, en zoo rijk beloond door uw godsvrucht. Gij kunt hem nog een laatste gave schenken, uw vurig gebed, en alsbesie 1 verheerlijking en loon, gaat dikwijls naar de grot om van hem te leeren hoe gij moet wer ken gelooven en werken. De lijkdienst zal plaats hebben Woensdag 19 April, t<> 9 ure, in de Collegekerk. Komt voor hem bidden. R. I. P. Provincie Uost-Vlaanderen.Gemeente Holstade OPENBARE AANBESTEDING van de der Gemeente-Jongenschool en de levering van meubelen en didactisch gerief voor zelfde school ITet College van Burgemeester en Schepenen der gemeente Hofstade, zal, op DINSDAG 25 APRIL 1911, om 3 ure st'pt namiddag,'in het Gemeente-Secretariaat, overgaan tot de openbare aanbesteding d^r werken van vergrooting uit te voeren aan de Gemeente Jongensehool, alsmede van de levering van meubelen en didactisch gerief voor zelfde school. De omstandige ramingen beloopen 1" Voor de vergrootingswerken tot fr. 15528.4? 2° Voor de levering van meubelen en didactisch [gerief totfr. 2471,58 De aanbiedingen op zegel moeten gestuurd wor den bij aanbevolen brief aan den heer Burge meester van Kofstadc en ten poste besteld zijn uiterlijk op 21 April 1911. De borgtocht is be paald op SUO.OOfr. te verdubbelen met toewijzing. De buitenste omslag zal boyen het adres van den heer Burgemeester voor opschrift dragen Aftnbigding voor de onderneming van gemeen tewerken op 25 April 1911 aan te besteden Voor hepeerste lot zal de omslag dè aanbieding bevat- tenile, de woorden dragon Aanbieding voor de onderneming der vovgrootingswerken uit te voe ren aan de Gemeente-Jongensschool van Hofsta- de een andere omslag het minimum van dag loon vervattende zal voor opschrift dragen Mi- nimum van dagloon Voor het tweede Tot zal de omslag de aanbieding bevattende de woorden dragen - Aanbieding voor de ondernemiug der bemeubeling van de Gemeente-Jongensschool te Holstade en een andere omslag het minimum van dagloon vervattende zal voor opschriftdragen Minimum van dagloon Voormelde bijzondere lastenboeken evenals het algemeen lastenboek door de Bestendige De putatie op 31 December 1897 vastgesteld, samen met de bestekken der werken, berusten ter inzag© op bet Gemeente-Secretariaat, alwaar eenieder er kennis kan nemen den Dijnsdag Woensdag en Vrijdag van ieder week, van 4 tot 7 ure namid dag. De aanbesteding zal slechts beslissend zijn na de goedkeuring door de Bestendige Deputatie van den Provincialen Raad, ten welken tijde deze ook zal mogen genomen worden. De aanbieders en hunne borg worden ten drin gendste verzocht op de aanbesteding tegenwoor dig te zijn. Voor verdere inlichtingen kan men zich wen den tot d^n heer Julius Goethals, bouwkundige te Aalst Dirk Martensstraat, 14, alwaar ook alle de stukken berusten. Voor bet opstellen hunner aanbieding even als voor de verklaring nopens liet minimum van dag loon zullen de aanbieders zich form uien kunnen verschaffen ten Gemeentehuize of bij den Bouw meester. Holstade, den 24 Maart 1911. Het College van Burgemoesten Schepenen, EMIEL VAN DEN BOSSCHE. G. MATTHYS, FR CHUDDINCK. De Gemeente-Sekr»*taris FRANS CRICK. voor de Stad en het Arrondissement Aalst. AALST. 7 Mei Concert der Koninklijke Harmo nie in haar lokaal, om 8u. 's avonds* 14 Mei Sint Job-kermis. Te 5 ure na middag, uitstap der Koninklijke Harmonie. 30 Juli Zilveren Jubelfeest van den Ka tholieken Werkmanskring, van Aalst. 20 Oogst Congres der Kath. Jonge Wach ten van Oost-Vlaanderen. GEERAARDSBERGEN 23 April Prachtige Vertooningen in de Stadsschouwburg. Opvoering van Een Walsdroom 30 April Groote karnavalstoet, ingericht door Geeraardsbergen - Voor waarts met het Gemeentebestuur. 14 Mei Op algemeene aanvraag 2de op voering van «•- Do Twee Weezen in de schouwburg, door do Konink lijke Gilde. MOORSEL 23 April. Prachtig tooneelfeest. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht ue datum's hunner feesten, zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te deelcn.

De Volksstem | 1911 | | pagina 3