Evaiins's jtvcriming. BUITENLAND. Ik dank U, swgt M."Woes'©, voor uw wel willend onthaal, voor do blijken van uwe genegenheid. Doch ten onrechte hebt gij op mij beroep gedaan. Ik had in uw programma gelezen Redevoering van den Voorzitter, toespraak van MCT van Gent toen over 5 a 6 dagen uw Voorzitter plotseling bij mij verscheen, en met eene aandringerij welke ik hem tot nog toe niet toekende, mij zei Ge zult u in het gareel moeten spannen. Ik antwoordde hem dat ik slechts een oude rotelaar was, welke men mag hooren in do dagen dor Goede Week, doch niet bij de vreugde der Verrijzenis. (Algemeen gelach.) Ik sliep daarna op beide ooren, hoewel niet zeer vast, toen de dagbladschrijvers zoo als het hunne gewoonte is mij Zaterdag met geweld aan de taak hebben gezet. Indien ge mij hier ziet, is het omdat ik veroordeeld ben U eenige woorden te doen hooren. (Toe juichingen.) Eet heeft mij best geschenen hier te han- jdelenover de hoofdgedachte, de leidgedachte van een congres van werken.'t Is bij mij eene j vaste en sterke overtuiging, dat zoo de katho lieke partij gedurende zoovele jaren weer- jstand heeft geboden aan de aanvallen der 'tegenpartij en dat zij nu nog zoo machtig en krachtig is, het komt omdat er in het land eene katholieke zaak bestaat, een zaak die niet bestaat in andere landen of er geheel en al is beneveld. Het bestaan der katholiek© zaak is men verschuldigd aan hare werken. Over vijftig jaren bestonden er geene wer ken. Men had ja, conferentiën van St-Paulus, kringen tot het verspreiden van het geloof, een of twee katholieke kringen, en het was al. De katholieke Kamerleden waren niet ver- eenigd, het is door de linkerzijden gekomen, dat de katholieken zich gefedereerd hebben. In 1800 werden de katholieken wakker ge schud want de liberale geest was sedert 1857 over het land gegaan. Toen stonden 2 katholieke mannen op. Zij togen naarDuitsch- land, naar eene,'dier groote katholieke ver gaderingen, die Windhorst betitelde met den naam van groote maneuvers van den Herfst Dit gezien hebbende, kwamen zij terug naar België met den vasten wil ook soortgelijk werk in te richten. De eene was een Kamer lid. M. Dumortier, de andere een hooge ambtenaar, M. Ducpectiaux die zich reeds op vele gebieden had onderscheiden. Beiden zetten zich ten dienste van deze nieuwe zaak. Op dien oogenblik was ik er een der eerste arbeiders van. Doch het is moeilijk te ge- looven, wat aarzelingen deze mannen ont moetten, welke opwerpingen men op hunnen weg wierp, wat wantrouwen zij van alle kanten gevoelden zij hebben echter volge houden. M. Ducpectiaux heeft getoond wat de geest van volharding kan teweegbrengen, als men staat voor eene vaste zaak. Op het Congres van Mecheïen hoorde men loen mannen als Montaleinbert, Mgr Dupan- loup. Mgr Doutreloux en andere. In deze heugelijke vergadering wees men de werken aan die er te slichten waren en men vcree- nigde al de katholieken rond een zeker getal nieuwe vaandels, doch niet rond eene nieuwe zaak. Men kende geene overgave of abdica tie. Men had alleen in't zicht het oprichter van nieuwe instellingen die er op weinige jaren toekwamen de al'rem eene verlichting voort te brengen. Te midden van zooveel te genstand moet ik u niet zeggen wat moed M.Ducpectiaux heeft moeten In zitten om over tegenstrevers te zegepralen, die steunden op den oproer, den opstand van het volk. In 1878 echter werd de katholieke partij versla gen. Het is niet noodig hier uit te wijden over de oorzaken van dien val. Doch overal richtte de part j zich in, het regende machten, waar mede men schoolveldtoclit voerde, die ons leidde tot don zegepraal van 1884. In 1885 zetten v i de noodlottige liberale wet van kant. Sedert dien hebben de arbeidende klas sen hun.:- -isrlien gesteld zij hebben hunne politieke rechten gevraagd, die maar een klein deel uitmaken van liet katholiek pro gramma. Wij hebben immer aan werken ge slicht er hebben te Luik di ie maatschappe lijke congressen plaats gehad, waarop al de 24° Vervolg. Het maanlicht viel op baar hoofd en aange zicht. De langste en, naar liec scheen, het h ofd harer aanvallers, deed een schrede te rug, eu met een vreeselijkeu vloek riep hij Wie zjjt gij, deerne Dat raakt u niet, zeide zy, op ijskouden toon. Gek, zeide de man. terwijl hi.j zich woe dend tot een zijner makkers wendde en hem •on slag met het plat van zijn zwaard gaf, gij hebt valsch spel met mij gespeeld dit is geen fBuU En met een uitdrukking van helsche woede sprong hij in den boot. Zijne gezellen volgden hem, terwijl zy een bewusteloozen kameraad, die door Hugh gewond was, mot zich voerden Den boot stak van wal, en Biïde en Hugh ston den weder alleen op de kade, terwijl zij elkan der aanzagen alsof zij uit een droom ontwaak 'ten. Bride was de eerste die sprak. Hugh, zijn de nonnen veilig Zoo veilig mogelijk. Goddank Dat was, naar het schijnt, op een harer gemunt. En nog wel op Eveline, zeide Bride haar mantel weder omslaande. God zij geloofd, Hugh Ik heb tocli niet te vergeefs g leeft, want ik heb gpleeft om haar te redden. Laat ons Vader Taaffe weer gaan opzoe ken. hernam Hugh, want ik heb hem in doods* angst ovor u achtergelaten. Ik zag Zuster Cla ra haar rozenkrans voor den dag halen en be ginnen te bidden toen de boot van wal werd gestooten, en men zag hoe gij door die ban dieten werd weggevoerd. domeinen van de sociale kwestie werden on derzocht. Er heerschteeen goede streving- in die vergaderingen,zóodat die Congressen won dervol 1 uitslagen voortbrachten. Het is een bewijs hoe nuttig de werken zijn. De werken waren nuttig in het verleden thans zijn zij het ineer als ooit. liet uilbatingsveld is veel vergrootde aanvallen op allo gebieden zijn vermenigvuldigd. Op dezen oogenblik kan de katholieke zaak alleen gered worden door de ontluiking en den bloei der werken. Tusschen de leiders dier werken zijn er zeer bekwamen, zeer bevoegden om wetten te maken. Zij zeggen dat onze vrienden dit en dat moeten doen. Er zijn reeds wetten ge maakt, er blijven nog wetten te maken. Aan deze zending zal ik aide verkleefdheid wijden welke ik in mijne parlementaire loopbaan heb getoond. Doch ik plaats op den voorrang do werkêu, want de wetten kunnen wel grie ven wegnemen, maar zij vertroosten niet, zij bevredigen niet, zij genezen do wonden van het harte niet. In de werken opent de eene geest zich aan den andere, het hart stort zich uit in een ander hart, de eene actie schenkt het leven aan eene volgende actie, de beurs schudt zich uit in eene andere beurs, de eene hand reikt zich uit tot eene andere hand. Met zoo de bëteekeriis der werken te bepalen, heb ik hunne superioriteit geloond. De werken baren van den eenëh kant de verkleefdheid, van den anderen kant de dankbaarheid zij brengen eene innige broe derlijkheid; en deze broederlijkheid is de kristene broederlijkheid. (Algemeene toe juichingen). Wat is er noodig om de werken to doen gelukken? Zij moeten goed bestuurd worden, het is te zeggen, met gematigdheid, voorzichtigheid en wijsheid. Voorzeker moet men de men- schen spreken van hunne rechten, doch men moet ze eveneens spreken van hunne plich ten. De rechten worden gemakkelijk ge vraagd, doch volkomene voldoening zal of an men nooit hekomen. De plichten leeren aan den merisch, dat hij zich in iedere wel geordende maatschappij aan zekere vaste voorwaarden moet onderwerpen. De voorzichtigheid is eene kardinale deugd. Terwijl ik daarover spreek, komt mij juist eene herinnering van Sint Thomas van Aqui- nen in den geest welk men eens raadpleeg de over het kiezen van iemand tot hoofdman van een werk Men vroeg hem: Welke is volgens u de beste dezer drij kandidaten? Sint Thomas van Aquinen antwoordde :Geeft mij de kenmerken van ieder der kandidaten, en zegt mij in wat zij van verdiensten ver schillen. De eerste is zeergeleerd werd ge antwoord Ductissimus, wedervoer St-Tho- mas dat hij onderrichte. De tweede is zeer heilig; Sanclissimus, klonk het w oord van St Thomas dat li ij hidde. De derde was zeer voorzichtig. Prudenlisimus, was het weder woord van deii H. Thomas dat hij regeere. (toej.) Wij mogen nooit vergeten wat de voorzichtigheid aanbeveelt. Laat mij toe u een zin te lezen uit een dor verslageu Ik lees De vereeniging moetalles zijn, de per sonen niets dan do dienaars der vereeni- Sing- Dat aanvaard ik niet. Wij zijn geene slaven. Wij moeten alles aanhooren, wij moeten aandachtig zijn op al wat ons wordt voorgelegd, doch ik spreek met de ondervin ding, opgedaan in eene lange parlementaire loopbaan. Vergeet niet dat de mandatarissen niet zetelen in vergaderingen als hier; het zijn vergaderingen waar veel tegenspraak is, waar wij ons bevinden tegen talrijke tegen strevers, die te zanten punten behand len van algemeen belang. Ik eisch voor mij en mijne vrienden het recht van te luisteren naar de inspraak ons opgelegd door de omstandigheid en door ons geweten. Ik zegde daareven dat de werken goed moeten gericht zijn. Er moet ook emie stand vastige werkzaamheid heerschen. Men moet zorgen van den eersten dag van het jaar let den la al sten toe, gedurig aanhangers ie win nen. .Somtijds hebben wij misrekeningen, XVII. De snelheid van Cromwell's bewegiugen overtuigde het garnizoen van Drogheda wel dra, dat hot met geen gewonen vijand te doen had. Alvorens er eene week verloopën was, waren de batterijen gereed, en op 2 September werd het geluid van het geschut gehoord, waardoor werd aangekondigd dat de vijande lijkheden begonnen waren. Hoe vreemd dit ook moge schijnen, was het nietten in eene waarheid, dat, naarmate het gevaar naderde, Bride's opgewektheid terugkeerde. De eerste smart over het vertrek harer vriendinnen was voorbij, deze waren ten minste veilig, en het gewicht dat haar hart hierover gedrukt had, was weggenomen. Wellicht sproot hare opge wektheid voort uit het feit, dat zy zich inder daad ernstig op den dood had voorbereid, zoo dat zij, nu zij alles, wat haar in dat gevreesde uur zou kunnen bezwaren, aan de voeten van haren Heer had neriergelegd, meteen verlicht hart baar weg kon gaan. Haar tijd werd zeer nuttig besteed. Een groot gebouw by de St- Pieterkerk was tot oen hospitaal ingericht, en Bride en andere dames, met eeuige vrome vrouwen van den derden Regel van den H. Kranciscus of den H. Dominicus, waren gereed "in do gekwetsten bij te staan en te verplegen. Genadige Hemel Hoort gij dat, Bride riep hare verschrikte moeder, tegen den avond van den tienden September, toen een geluid, dat de gansche stad scheen te doen dreunen, in hare ooren weerklonk. Hoorgy dat, Bride 1 De woestelingen zijn reeds in de stad Bride's- wangen verbleekten een weinig, ■doel» zij herstelde zich spoedig. Moeder, het eigenlijk beleg is heden eerst men. Houdt gij onze mannen dan voor 'U Doch daar komt1 Hugh aan, bij daarom hebben wij jonge wachten noodig. Ik spreek hier echter van doc&tumtige werk- dadigheid. Het is goed zich. te vereenigen, het is goed banketten te hebben. Lnjmers La t:\hle est l'entremetteuse de Tamitië Hel is goed onze jongelingen de straten onzer dorpen en steden te zien doorkruisen zoo overwinnen zij bet Bienschelijk opzicht. Het is echter niet voldoende; ik zet aan, jonge mannen, talrijk plaats te nemen in de rij der werkers. De taak is er dikwijls nederig, maar tevens de meest verdienstelijke. Gij moet u bezighouden met persoonlijke propa ganda. De werken moeten een vasï fiepoald doel hebben. Zij moeten het lot verzachten van dezen die lijden, want juist dit is de eer dei- kristenen. (toejuichingen) Neemt al de ellende in kristen medelijden, doch de instellingen hebben een hoögere, een gewichtigere taak te vervullen zij moe ten werken aan de verstandelijke, zedelijke en godsdienstige verbetering van de arbei dende klassen. Dit wordt opgedrongen door onzen tijd. De massa, vergeet het nooit, is het groote getal wij moeten haar voorlich ten en geleiden in het belang van het behoud van de maatschappelijke ordë. voor het be houd van ons Geloof. Wij katholieken, moe ten zoeken in de massa de lasteringen en de leugentaal Ie bestrijden, en diö strijd moet geregeld alle dagen geschieden;Het spreek woord zegt, dat er niets nieuws is onder dé zon. En inderdaad, in vele opzichten is dit zoo. De aanvallen, eertijds door de tegen strevers gericht tegen do burgerij, zijn de zelfde gebleven, maar nu zijn zij gekeerd te gen het volk, tegen de vrouwen en tegen de kinderen. Daarom richt ik mij tot de Da men en zeg hun: redt mede de zielert die bedreigd zijn in hun traditionneel geloof. Gij bezit in uw hart gaven, die u in staat' stellen de ver dwaalden terug te brengen op den ree. i weg. of dezen die op het punt zijn van te val len, herop te beuren. Dit congres is uiterst gelukt doch de bekro ning, de werkelijke bijval zal er zijn, indien de doelmatige wenschen worden ten uitvoer gebracht, indien gij alley .zult bezield zijn met goeden wil en indien uwe bedrijvigheid geen wankelen zal kennen. Welke zijn do werken Vooraf, de schoolwerken. Gij hebt de re- geering toegejuicht, t ij verheugt u over het ontwerp.Maar zuo gij dringt inden grond van uw gev\ e.en, igt ©rsomsiu deze goedkeuring niet eene zekere voldoening omdat uwe taak zal verminderd zijn... Dat mag echter niet zijn. De meerdere hulpmiddelen zullen ons toela ten op een grooter terrein te strijden voor do gewetensvrijheid. Het is eene gèwelensplicht van allereerste orde, de kristene opvoeding ie bevorderen, die de zaligmaking- van üe kinderziel voor doel heeft. Het is eene eer, het is een plicht bij te dragen tot deze zalig making. De kinderen .blijven echter geene kinderen, zij worden groote menschen, de ontwaking der driften kan noodlottige g& volgen hebben. De veil iding vertoont zich onder alle opzichten. De schoolwerken zijn onvoldoende, men moet naschoulyyerken in richten onder alle mogelijke vormen. Ten tweede komen de maatschappelijke werken. Er wordt veel over .gesproken, men kan er nooit genoeg over spreken. Laat mij echter zeggen dat de werken van liefdadig heid nooit mogen vergeten worden. Er is eene hooveerdige school, die zegt De arbei ders. de landlieden mogen geene aalmoes ontvangen, men moet hun de rechtvaardig heid geven. Rechtvaardigheid moet er heer schen. Het H. Schrift en dè Heilige Boeken hebben de rechtvaardigheid in eere gesield doch daarnevens moet de liefdadigheid staan, onder hare verschillende 'aandoenli ke vor men. Christus z>df z< iEr zullen altijd armen onder u zijn. Daardoor gat' hij te verslaan k t de plicht van aalmoezen geven zich aan ieuereen opdringt. In'de derde plaats komen de godsdienstige zal ons wel zeggen dat het niets te beduiden heeft. Zeg, Hugh, vertel ons gauw, wat be- teekend dat geweld Toch zeker nog geen doodelyk gevaar - Nog niet dadelijk, zeide Hugh moedfg, doch ik geloof dat liet zeeWnabij is. De toren vau Onze Lieve Vrouw is onvergeschoten. Die man heert verstand van belegeren. Men zegt echter dat hij kwartier wil geven, en ook eervolle voorwaarden, indien er niet langer tegenstand geboden wordt. O riep Kathleen, terwijl zij aan ziin arm ging hangen, waarom dan de stad maar niet terstond overgegeven, en kern niet langer gesard Hugh gaf haar een kus. Lieve Kate, zeide hij, op die wijze wordt den oorlog niet gevoerd,-hij zoude ons verach ten als wij ons te spoedig overgaven. Wij moe ten in het uur des ge vaars geen lafaards zijn. Vaarwel, beste vrouw, adieu, dames ik moet mij weder naar mijn post begeven. De beide volgende dagen waren inderdaad dagen van grooten angst voor de arme vrou wen, ofschoon zij betrekkelijk weinig tijd hadden om er over na te denken. Het aantal hunner patiënten groeidë met ontzettende snelheid aan, en half doof van het gebulder van het geschut, hadden zij de handen mper dan vol om de gewonden te verbinden, hunne verdroogde keelen te laven en hun doodstrijd te verzachten. De snelheid waarmede Cromwell zijne aan vallen herhaalde on zijne onbedwingbare voort varendheid, deed menige berekening der ver dedigers falen. Ik moet frische lucht inademen, zeide Bride driftig op den avond van den tweeden dag, toen Hugh, die voor een uur van zijn wachtpost ontslagen was, het hospitaal bin-, werken. Gedurende langen tijd was het on- noodig die te ontwikkelen. liet volk was ge heel kristen. Er waren zooveel kiezers niet, en er waren ook geene uiterste leerstelsels. Nu is het gansch anders gesteld. Om de ar beidende klassen voor de revolutie te winnen moet men hun hun oud geloof ontrukken. Er dienen werken gesticht, die als voorbe hoedsmiddelen zijn van het geloof. In dit opzicht is or misschien alles niet gedaan wat kon worden gedaan. Zoekt de middelen op om in het hart van den mensch het geloof weder op to heffen en het alzoo te bescher men tegen dezen die het willen bevuilen. (Geestdriftige toejuichingen.) Op "de vierde plaats komen do politieke werken. Er zijn personen die zeggen De politiek verveelt mij, ik houd er mij niet mede bezig. Het is niet aangenaam en stemt niet overeen met mijne verlangens. Ik heb ze veel bemind zegt M. Woeste vooral bemint men ze,als men nagaat wat er overal voorvalt. De politieke werken zijn meer als ooit onmisbaar om onze grondwettelijke instellingen en onze openbare vrijheden en ons katholiek Staatsbesluui' te behouden. Indien do werken hun rol niet vervullen, zullen zij niet meer kunnen beschermd wor den en hun beslaan zelf zal bedreigd zijn. De schoolwerken, de maatschappelijke, liefdadige, godsdienstige en politieke werken dringen zich op. Ik zeg niet aan iedereen,dat >.ij in al de-werken moeten treden; doch meest is best. We mogen niet te veel eischand zijn. Raadpleegt u zelve, en overweegt of de god delijke geest niet stuurt tot eene dezer werken volgt deze inspraak, opdat gij op den laatsten dag niet met ledige handen zou- det komen voor onzen Heindschen Vader. Deze rede, tintelend van kristen gevoel en kristene liefde, bevallend zoo vele diepgron dige en w ij dd ra gen de gedachten, werd door de groote vergadering met eerbiedige stilte aanhoord. O.moodig te zeggen, dat zij dik wijls door toejuichingen werd onderbroken, en dat do lieer Staatsminister bij 't einde luidruchtig werd begroet. Morgen zullen wij de laatste redevoerin gen van do heeren L. De Sad©l©er, Baron Louis de Bé: hun© en Baron de Kerchove- d'Exaarde mededeelen. HOLLAN D. Schip aangevaren. Acht dooden. De stoomer Reserve van Luik naar Rotterdam varende, is nabij Slikkenvcer door densioomer Paula aangevaren geworden. Beide schepen kregen lek en de Paula zonk onmidilelijk. De kapitein, zijne vrouw en zes kinderen verdronken. FRAN KRUK vlieger gevallen. Uit Mourmelon wordt .gemeld, dat de luileiiapt Fougère. tijde is eene proefvlucht, van eene hoogte van 20 metqr^ gevallen is. De officier werd den bil geplelterd en in be den kelijken toestand naar het gasthuis ge bracht. Verkooper van decoratiën Verscheidene aanhoudingen zijn te Parijs gedaan in eene zaalc welke thans veel op- schuddi verwekt. Verscheidene personen, goed geleend in de ministeriën, die tegen klinkenden munt decoratiën bezorgden, zijn aangehouden geworden. De ontvreemdingen in het ministerie van Buitenlandse1 e Zaken M. Hamon, de aangehoudene bureelover ste, heeft bekend, aat M. Chestau >e de bouwmeester, die het ministerie van Builen- landsche Zaken herstelde, veel grooter reke ningen indiende, dan hij in werkelijk mocht, en dat hel verschil met hem g> deeld werd. De bouwkundige is nu ook aangehouden. nentrad. Breng mij naar de een of andere hoogte, Ilugh, waar ik den vijand kan zien. Ik kan hier niet voortgaan met mijn werk, als ik niet een oogenblik vrij ademen kan. Ik moet de rivier zien. Neem haar mede.Hugh.zeide zijne vrouw. Als zy ons in den steek laat, kan geen onzer iets uitrichten. Hugh,bracht haar naar een put, van waar men lialf Drogheda, de rivier de Boijne en het kamp van Cromwell duidelijk kon zien. Het was een schoon© herfstdag. De gouden zon scheen even prachtig als zy gewoon is te doen, op de goeden en kwaden, de rivier stroomde kalm voort, de bloempjes in de heg gen sloten hunne teedere kelkjes want de avond naderde de bladeren waren nog niet begonnen af te vallen, alleen de menschenle- vens vielen, talrijk als de herfstbladeren, al leen de harten der menschen wei den gebroken. Bride sloeg de kap van baar mantel achter over en liet de wind vrij over haar gelaat en door heure haren spelen. Ha riep Hugh, terwijl hij een paar stap pen voorwaarts deed, het is mogelijk Hij is met dat al toch een roekelooze waaghals Wij zullen het vandaag toch winnen. Waar Wat vroeg Bride met openge sperde oogen. Hugh, die te zeer was ingespannen met kij ken, om opnieuw te sproken, wees stilzwij gend naar eene plek, waar een «verloren hoop» van Cromwell's volk bezig was de zuidzijd© aan te tasten. Bride kon niets zien dan rook en een ver ward gewoel van n ens-hen. Hugh's geoefend oog kon onderscheiden, dpt de mannen wer den teruggeworpen. Toen zag hij de persoon; die hen aanvoerde, wankelen en vallen, hy giste, en terecht, dat het de kolonel dier af- De reis van president Fallières naar Tunis President Fallières is gisteren morgend te* Tunis aangekomen. Hij wera er begroet door 1 de Engelsche, Italiaunsche en Spaansche oorlogschepen. De ontvangst van wege den Bey van Tuni$ was zeer hartelijk. Een vlieger gedood Kapitein Tarron, bestuurder der vlieg- school van Chalais-Moudon, is te Villacou- blay met zijn machien ten gronde geploft, toen hij van Orleans terugkeerde, na meer dan anderhalf uur gevlogen te hebben. D© ongelukkige werd op den slag gedood. Poging tot zelfmoord. Mej. Madeleine Rostand, nichtje van den dichter van Ghantecler, is na ©enen twist met hare ouders, door een venster der tweede ver dieping gesprongen. Haar toestand is hope loos. Een policieagent-bandtot. Eeh te Parijs aangehouden apache, heeft aan den onderzoeksrechte:' bekend, dat de policieopzichter Warzé in werkelijkheid nie mand anders was dan een bandiet, gekend onder den naam van Niek-Garter. Deze is nu spoorloos verdwenen en men denkt dat hij naar Brussel gevlucht is. DU ITSCH LAN D. Een reusachtig dok. Het grootste drijvend dok, is te Kiel, pp1 de scheepswerven van Howaldt gebouwd ge worden. Dat monsterdok kan schepen van 40.000 ton waterverplaatsing ontvangen. De vroegere dokken van Wilhelmshaven konden tot hiertoe slechts schepen van 20,000 ton herbergen. Werkstaking. Daar het Beurskomiteit van Libau een be sluit genomen had, door hetwelk de dokwer kers eene uur langer moesten werken voor hetzelfde loon, hebben de dokwei kers het werk gestaakt. Ontzettende brand Maandag brak een hevige brand uit te Hannover. Veertig boerenwoningen werden een prooi der vlammen. Bijna niets is gered kunnen worden, omdat de vlammen met razende snelheid om zich heen grepen. Het ziekenhuis brandde ook tot den grond af, doch alle lijders konden gered worden. De brand is ontstaan door onvoorzichtige kinderen die met allumetten speelden. NEDER LA NDSCH-INDIË. De pest. Gisteren werden op Java veertien nieuwe pestgevallen vastgesteld, waaronder er zes een doodelijken afloop hadden. Alhoewel er nu ineer gevallen vastgesteld worden, wil zulks niet zeggep dat de ziekte zich uitbreidt. Zulks spruit, alleen hieruit voort, dat de op zoekingen naar de zieken nu regelmatig ge daan worden. OOSTENRIJK. Jeugdige bandieten. Twee dagen geleden werd een leerling van het kollege van Budapest, door een zijner ge zellen met dolksteken gedood. Een onder zoek werd geopend en de policie vernam weldra dat er in de school eene bende ban dieten bestond, samengesteld uit een tiental leerlingen van het kollege. Dezen bezaten al lerlei wapens en plunderden geregeld de andere leerlingen uit. Allen zijn aangehouden. ENGELAND Schipbreuken Een schooner, bemand door 11 leden ver dwaalde in een dikken mist en liep op de rotsen bij Toskar, in de vaart van Bristol, waar het schip verging met man en muis. Een ander schip, met 18 man bezet, kwam in aanvaring met een onbekend schip en zonk na een half uur. deeling was. Hij zag den terugtocht, en, ecu kleur krijgende van blijdschap, haastehij zich het nieuws aan Bride mede te deelen. In opgeruimde stemming keerden zij naar het hospitaal terug. Helaas Waren zij dich ter bij de plek geweest, dan zouden zy gezien hebben, welke vreeselijke onheilen de aanval lers hadden uitgericht, eer de val van hun aan voerder hen genoodzaakt had terug te trek ken, en noch zy, noch het garnizoen zouden uoit berékeha hebben op de vermetele daad van den generaal, die, zijne manschappen met het lijk van een zijner beste officiereu ziende terugkeeren, terwijl velen hunner kamera den, die beproefde helden waren, dood onder de wallen lagen, oogenblikkelijk in persoon aan het hoofd zijner reserve voorwaarts ruk te, teneinde van het bepaalde voordeel te pro- fiteeTen, het zwakke punt opnieuw aantaste, èn eer de duisternis over de ongelukkige stad gevallen was,meester was van haar lot. De maan rees even prachtig aan den hemel, als op den avond toen de nonnen zich in de rivier inscheepten. Zij was nog niet aan het afnemen, de schoone herfstmaan en wierp dien nacht haar licht op het veld van lyken, die onder de woeste hand van den vbloeddor- stigeu geweldenaar gevallen waren. Hugh was met de wacht over het hospitaal belast geworden, en bij het begin van den nacht bracht hij de beklemde harten der vrou wen eenige hoop, door het bericht, dat er tus schen het garnizoen, dat zich nu op den mo- lenheuvel (eene positie, die de sleutel voor de gansche stad was) had teruggetrokken, en met de belegeraars onderhandeld werd en er was beloofd, dat men het leven der bezetting zoude sparen, indien de stad zich onmiddelijk overgaf. (Wordt vervolgd.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2