Eveline's onnriuti Redevoering van BS. Baren de KercSiorc d'Exaerde, Senator Telegram van Pater Rutten. Tetegram aan Kanlinaal Mercler Telegram van Mgr. Stillemans. Telegram van Minister Helïepntte. «Ogenblik zeg ik,is het ons eene plicht ons 1e 'scharen rond den Heer Schollaert, rond den moedigen leider die in zijne vaste en stevige i'hand, ondanks de onophoudende en hevigste 'aanvallen der vrijmetselarij, de katholieke vlag nog altijd en hel zal nog lange jaren duren, wij zijn er van overtuigd zegepra lend doet wapperen. Ik roep U dus toer Due in al turn! Ga recht door zee Van morgen af. hand in hard ge werkt, in vrede, in eendracht on versland- houding voor de groote zaak die u allen ter harte ligt. Recht door zee Gewerkt voor de politieke propaganda die, op eenen broeden voet inge richt zijnde, en ze zal het aijn, ons tot nieuwe zegepralen zal voeren Gewerkt tot den triomf der demokratische gedachten die ons meer en meer de voortdu rende verkleefdheid en de rechtzinnige dank baarheid der bevolking zullen verzekeren Gewerkt voor de werklieden, dio in ons bun betrouwen stellen en die maar al te dik wijls de bitterste ontberingen voor dage- lijksch brood hebben. Gewerkt voorde werklieden, met het oog- op die glinsterende ster die wij in het firma ment zien schitteren en de duisternissen van onzen tijd verjaagt, die -ons zal begeleiden zooals vroeger de Herders naar den God- Mensch van Bethleëm, die onze zielen ver rukt en in het diepste onzer harten de vlam der christcne liefde doet ontgloeien en die jmen noemt Rerum No varum. Gewerkt voor de burgers en do landbou wers die onze christen© godsdienst, onze duurbare en nooit genoeg geprezene Vlaam- sche taal, ons eigenaardig vrij karakter en onze aloude reine zeden in hunne talrijke en gebenedijde nakomelingschappen, eeuwig zullen doen herleven Gewerkt eindelijk, en nogmaals voor onze - sociale werken niet met liet beperkt inzicht dat de inrichtingen onze politieke zegepralen zullen voorbereiden, maar gewerkt, met hart eu ziel, met liefde en zelfopoffering en uit. ehristen plicht, voor de kleinen, voor de nede- vigen, de armen, de ongeleerde», de verdruk ten, voor dezen die weenen of die lij den, voer dezen die onze bescherming afsmeeken, voor al dezen die in den arbeid hun bestaan vin den of die wij zedelijk of stoffelijk kunnen be- voordeeligen, en die toch maar onze broeders aijn met het bloed en met de ziel en dan zul len wij de belofte van Christus zien ver wezenlijken. Quaerite primuus reguum Dei et justiciam ejuets coelera adjicienlur volri. Zoekt eerst en vooral hel rijk Gods en de rechtvaardigheid en al hel overige zal u over vloedig en bij overmaat gegeven worden. (Hoeschoon, hoe vloeiend, hoe aandoenlijk en hoe geestdriftig toch klonk ons deze .redevoering in de ooren en trof zij ons in het, jhart. Dikwijls werd de edele Heer Baron de Béthune door toejuichingen onderbroken, en 1en laatste op eene groote ovatie onthaald.) Na de prachtige rrd voeringen die reeds uilgesproken zijns blijff en maar-weinig to zeggen. Nochtans kan 'ik het niet laten van de gevoelens uit te drukken uic mijn hart vervullen. Gevoelens van.dankbaarheid, ge voelens van troost, gevoelens van hoop'. Eerst moot ik het inrichtingscomiteit be danken, welke hel Congres voorstelde. In derdaad zulke congressen zijn van hot groot ste nut. Ja, in de tegenwoordige omstandig heden, nu de samenleving overal geschud wordt, als men de algemocne aanvallen be schouwt. tegen Godsdienst, tegen huisgezin, legen alles wat ons dierbaar is, zelfs tegen de zielen van onze kinderen, kan men hel niet loochenen, dat wij in groot gevaar ver- keeren. Om zulk gevaar lo bestrijden, moet men zich wapenen, niet met moorddadige, maar m$t vreedzame wapenen, i In welk afsenaal zullen wij die wapenen 25e Vervolg. Sir Arthur Aston, ziende dat verdere tegen stand nutteloos was, nam de voorwaarden aan, en gaf zich over. Ingevolge alle gebruiken eener beschaafde wijzo van oorlogvoeren moest het conflict hier mede geëindigd zjjo. Doch de dappere grijze ridder, die in zijne jeugd voor koniög Sigismund van Polen ge streden had, die was uitgerukt mot Gustaaf Adolf, die de koninklijke ruiterij te Edge-hill had aangevoerd, wist nog niet met wien hij te doen had. Wreederdan de Kozak en gewetcn- Joozer dan de Turk, stoorde Cromwell zich weinig aan gedane beloften. Do bloem van het Iersche leger is thans in uwe macht, generaal, zeide kolonel Jones. Spaar dan niemand, was het antwoord van zyn aanvaller jaag allen over de kling. De nacht was niet langer stil in Drogheda. Uren achtereen hield het bloedbad aan.Sir Art hur Aston viel met het zwaard in de hand, en I jn lijk werd in stukken gehakt. Doch einde lijk liep de nacht ten einde, en de natuur ont waakte weder tot een schoonen dag. Was de dorst naar bloed nog niet voldaan Aanschouwt de dappere soldaten de Iersche officier en de Engelsche ridders zij liggen aan zij in den slaap des doods. Een geur van lijken vervulde de straten. I Van alle andere plaatsen verdreven, nameu eene menigte inwoners, en de weinige solda ten die nog overbleven, de wijk in de St-Pie- terskerk. De vrouwen vluchten in de onder- aardsche kapelde mannen klommen naar de galleryen en het dak, vastbesloten hun leven vindenNergens heter dan in de chrislene vcreenigingen waar de sociale vraagstukken van den huidige» dag nauwkeurig onderzocht worden, waar in plaats van haat en nijd. men wederzijdsehe liefde verspreidt tussehen de maatschappelijke klassen, waar iedereen leert wat zijne plicht is en hoe hij zich van di- n plicht kan .kw ijten, Ja. die congressen zijn van groot nut, en ik kan niet genoeg de inrichters en hunne medewerkers gelukwensclien. Sedert weken, sedert maanden hebbende onderafdeelingen gewerkt.Die menigvuldige vergaderingen w aren de bronnen uit dewelke stroomden die merkwaardige verslagen die voorzeker eenen waren leergang zullen ma ken voor degenen die zich mei maatschappe lijke werkbezig houden. Hulde aan dc verslaggevers en aan degenen die met hun die vraagstukken hebben onder zocht en besproken, hulde aan die menigvul dige en zedige w erksters van onze steden en dorpen, die niet voor eerzucht maar alleen voor het goed werken. Laat mij toe eene vergelijking te maken. Men zegt gewoonlijk dal de bijün het zinne beeld zijii van vlijt. Zoo vlijtig als bijen, zijt gij geweest, toch met twee verschillen. Ton eerste hebt gij niet tot aan don Zomer gewacht om te werken: ten tweede,terwijl de bijen honing maken om liet lichaam te vol doen, hebt gij eenen beteren honing gemaakt, den honing die de zielen verheft door de gods dienstige wérken, den honing die de reinheid van onze kindoren bewaart door de palró- nagen,den honing die de zondaars van hunnen staat van vernedering opheft door die zede lijke verlatene kinderen en der in vrijheid gestelde veroordeelden, den honing van onze katholieke, drukpers die 'zoo dapper ons gè- loöf verdedigt, van onze maatschappijen van ouderlingen bijstand die ter hulp komen aan de nederige cn teizclfden lijd broederlijkheid opwekken, van onze schoolwerken en na- schoolwerken die het toekomende geslacht bereiden, don honing van die menige inrich tingen die voor de stoffelijke belangen zorgen en ook eenen band van vriendschap knoopen tussehen burger en werkman, tussehen meester en bediende. Alle de goede werken van de 8 af deelingen kan ik niet herhalen ën nochtans kan ik het niet laten van eenen hijzonderen groet en dankbetuiging toe te sturen aan do laatste ge komen afdeeling. Ik wil spréken van de vromvenafdeeling. Inderdaad in de tegenwoordige omstandig heden moeten wij alle onze krachten te zarnen inspannen, en iedereen begrijpt hoe belangrijk do medewerking van de vrouwen is, hoe machtig, in. onzen strijd de hulp van onze chyisteho Vlaamsche vrouwen zal wezen,met hunne deugden, hunne zachtheid, en liefdadige heid ten dienste te stellen. Dit congres brengt ons ook voel troost en voorzeker is dikwijls troost 'noodig in oiizOn tijd'; alls men ziet hoe hel kwaad alle middels gjebroikt om het volk te bederven. De geest van slechtheid bedreigt zelfs ouzo kinderéi). Inderdaad dc straten van onze groote steden zijn geene veilige plaatsen hieer voor christene kinderen door de onzedelijke printen en standbeelden dio hunne oogen trollen, door de slechte gazetten en boeken die zich overal aanbieden. Ja, men heeft troost en versterking npo- dig. als mon politieke tegenstrevers ziel, die men nog als 'eerbare, deftige menschen be schouwd'.', nu in hunnen haat jegens den Godsdienst, .zich vereenigen met het schuim van het land, middelen van geweld als hel denfeiten opwijzelén en ons bedreigen van het wettig werk van do gekozenen van ons katholiek volk te vervangen door het huilen on tieren van het straatgespuis. Als men ziet, zelfs in ons katholiek arrondissement van Aalst, nog verscheidene brave mensclieri, misleid door bedriegelijke beloften, door ge voelens van nijd jegens de hoogerc klassen, van wrok tegen personen die hoog1 staan in de openbare achting. Ja, troost is noodig duurte verkoopen de houten toren was op gepropt met menschen. Wat verlangt My Lord luitenant zeiden zijne officieren tégen Cromwell, toen deze, na zich door een stevig ontbijt gesterkt te heb bon, liet toonecl in oogehschouw nam. Steek den toren in brand, antwoordde Cromwell. liet. bevel werd snel ten uitvoer gebrast, en de generaal stond het aan te zien, terwijl hij onder do hand e enige aanteekeningen in zyn zakboekje maakte. De hulpelooze gevangenen in hot kerkge bouw mérkten op, dat het krijgsrumoer voor een oogenblik verstomde. Zij konden moeilijk- weten wat daar de reden van was. Buiten de kerk stond een gedeelte van Cromwell's staf, met den generaal in het midden. Wat komt. daar aan riep kapitein Tho mas Wood, een jong officier, wiens baard nog nauwelijks zichtbaar was, die den oorlog voor het eerst medemaakte, en van al die ellende begon te gruwen. Ha Dat is een kostelijk denkbeeld, zei- de Cromwell, terwijl een glimlach zijn som ber gelaat in beweging bracht, toen een troep mannen aanrukte, die ieder aan de eene hand een kind hielden, dat zij in do straten haddon opgenomen, en in de andere een zwaard of piek, nog rood van het bloed hunner nachte lijke slachting. Aldus gewapend traden zij de kerk binnen, en het kind als een schild omhoog houdende, beklommen zij de trappen, die naar de gallc- rüen voerden. Zy haddon maar al te goed be grepen met wien zij te doen hadden. Geen en kel man van Drogheda zou zichzelven willen bevrijden, ten koste van hulpelooze kinderen. Aldus de gallerfjen bereikende, doorstaken do woesto soldaten allen, die zich daar bevonden, en troost vinden wij eerst in bet vertrouwen dat wij in God stellen en ook in bel gezicht dat hier voor ons staat. In die krachtinspan ning van alle die talentvolle, werkzame, weldadige personen, die in onze steden en dorpen opstaan om het leger van het goed in te richten, en dit leger tegen de bende te stellen van de vereenigde.vijanden van Gods dienst en maatschappelijke!) vrede. Maar vertroost zijn is niet genoegzaam. Het enkel gevoel van troost, zou kunnen lei den tot werkeloosheid, tot ledigheid. Een laatste gevoel ontstaat in mijn hart, gevoel hijzonder zoet voor degonen die bijna op hel einde van bun Iehvensloop staan, een gevoel van hoop. Dit Congres heeft doen blijken dat de toekomst va^onze katholieke partij in goede handen ligt! dat de oude strij ders zullen vervangen worden door een jong, een ijverig ras, verknocht .aan God en Vader land. Maar om dit Congres vruchtbaar te ma ken. moet gij blijven werken. Besprekingen beslissing waren aan de dagorde van lieden. Uitbreiding en uitvoering moeten aan de dagorde van morgen staan. Ja, om een duur zame» uilslag van het Congres le bekomen moet men voortwerken. Werken op eene verstandige wijze. Laat ons het stelsel volgen waarvan de groote nijverheid-gebruik waakt.-het stelsel van de verdeeling van arbeid. Dat iedereen het werk aanneemt voor hetwelk hij best ge schikt is. dut iedereen een ha yd verleent vol gens zijnen stand, zijnen inyloed, zijne lee ring. Indipn wij. das werken, wees er van verzekerd, zullen wij ecnsiv^.ijken en vrucht baren oogst winnen. De geestdrift van heden s'a&t borg voor uwe standvastigheid in de toekomst. Het Land van Aalst is niet alleen de tuin van Vlaande ren. het is altijd de vesting, de schuilplaats geweest van geloof en vrijheid. Dit geloof zult gij behouden, die vrijheid zult gij u niet laten ontnemen. Beide zult gij verdedigen met de krachtdadigheid ,van uwe ouders en voorouders. Zijt gij niet dc nakomelingschap van die oude Belgen, waarvan reeds Caesar schreef Gotterum omnium portissirni sunt Belgoï de moedigste zijn de Belgen. Van die Belgen die in dc XVI'' eeuw trouw bleven aan hun geloof, niettegenstaande de pogingen van de geuzen., die,jn de XV? eeuw de Brabanlsche revolutie doden, omdat Kek zei'Joseph II onze kloosterlingen wilde ver bannen en berooven, die jp. den beloken tijd op gevaar van hun leven, schuilplaats gaven aan hunne priester.;die jn ,1880 opstonden omdat Koning Willem ons geloof bedreigde. Ja, geheel onze geschiedenis getuigt hoe verkleefd wij altijd waren :aan ons geloof, aap onze vrijheid. Maar goen gevaar Jvfefeen leger gelijk hetgeen hier voor ons staafc^sapiohgésteld uit mannen van alle standen, van alle bedrijven, maar die,toch allen broeden" zijn, want inder daad hebben ,vyy niet den^ejfden Vader... God... dezelfde Moeder... do lleiiige Kerk?.. Met. zulk leger mogen wij zonder vrees ten strijde gaan... Do katholieke Partij is een drachtig, 'moedig, werkzaam... De katho lieke Partij zal bövèn blijven en nog veel zegepralen tellen (Deze weJgemeonde rede-word dapper toe gejuicht). Het Congres was nu ten "einde. Do prop volle zaal blaakte eeno laatste maal van gloeiende geestdrift. Vier duizend katholie ken hadden gedurende twee volle dagen al hunne krachten geschonken tot opbeuring en ontwikkeling van het Arrondissement. In gulle levensvreugd en blijde deugd verlaten zij de vergadering. Buiiën zihgen de studen- ten en congressisten - uitd Volle borst Wij eischen eene Vlaamsche Hoogoschool Zij doen de leeuwen dansen en de Eerw. Pa ters Jezuïeten zij vergeven ons hier deze onbescheidenheid zongen krachtig mee... Wij danken om te sluiten, die Heeren, welke zoo bereidwillig zijn geweest ons te helpen in het vervullen van onze aangename taak. en wierpen daarna de kinderen, alsof het goe derenbalen waren, over: de leuning op den steenenvloer der kerk. My Lórd My Lord f'iiéide Wood, terwijl het bloed hem naar de wangen steeg; dat is geèri oorlog'vóeren op eerlijke wijs dat is menschen slachten Ilc smeek u, dit te doei! ophouden en de kinderen te sparen. En terwijl hij zoo sprak, nam hij een klein kind van dén arm eens 'bpldaats, en toonde het den generaal. De angstige oogen van, liet knaapje zagen het wreodo gelaat verbaasd aan. Weder ver scheen er een soort van glimlach, doch niet van medelijden, op liefc gelaat, van Cromwell. Wat zoudt gij da»-, .willen, jonkman Weet gij dan niet dat dit gebroed evenzoo zal worden als hunne vade'reh Wood verwijderde zich,én vergenoegde zich met het kind in de onder'aardsche kapel te brengen, die geheel met vrouwen gevuld was, wélke hij voor het oogenblik veilig waande. Op het gezicht van het kind werd er een kreet gehoord, zooals er alleen uit de borst eener moeder kan voortkomen ep naar hein toe snellende, klemde Kathleen Maguire haar zoontje in hare armen. Waar was Hugh Och goede heer, zeg my, waar myn Hugh is Wood schudde zijn tyoofd. Helaas arme Kathleen! uw Hugh's mannelijk gelaat is reeds verstijfd door den dood. Plotselings werden er. voetstappen verno men, en beneden in de crypt kwamen de ijzer armen, gelijk wilder beesten hongerende naar hunne prooi, en de vrouwen van Droghe da ondervonden, dat noch hunne sexo, noch hiiune zwakheid hen konden beschermen, en dat zij moosten sterven. Wij begonnen met een dankwoord aan God en wij eindigen Gedankt zij de Heer. om het volslagen welgelukke» van dit aller schoonste katholiek maatschappelijk Con gres Mijnheer de Baron L. de Béthune had Maandag voorgesteld een telegram te sturen aan Pater Ruiten. De groote volksvriend stuurde aan M. Moyersoen, voorzitter van 't Congres, liet volgende telegram weer Wees innig bedankt voor blijken van ge negenheid. Wensch u proficiat voor het wel- gelukken (van uw) prachtig Congres, (geteekeml) PATER RUTTEN. Wij drukken nogmaals dc hoop uit dat de onvergelijkbare kampioen derkristenesocialo actie, geheel en al moge herstellen. Wij welen persoonlijk van zijn secretaris, dat de geneesheer hem bevolen heeft, zich gedurende verschillende maanden zeer stil te houden, hij kan bijna niet meer spreken. Toekomen den Zondag was hij uitgenoodigd om te Parijs eene groote aanspraak le doen. Hij heeft natuurlijk ook oen plaatsvervanger moeten aanwijzen. Het verdwijnen van Pater Rutten op hot sociaal arbeidsterrein, ware voor dc krist ene syndikaten een zulkdanigen slag, dat wij er niet op denken durven. Dat men dan ook den zieke niet al te gauw lastig valle, op dat hij goed en volledig kunne genezen. Dat zullen met ons, al onze lezers en lezeressen wenscben. Aartsbisschop, Mechelen. De LandbouwaFdceling van het Congres der Katholieke en Maatschappelijke Werken van het Arrondissement Aalst, stuurt zijne Hoogweerdigheid Kardinaal Morcier, Aarts bisschop van Mechelen, de uitdrukking dei- zeer eerbiedige gevoelens van innige ver kleefdheid aan Kerk en Godsdienst der tal rijke aanwezigen. ANTWOORD aan den Heer Baron Lode- wjjk de Béthune, Plaatsvervangend Volks vertegenwoordiger, Aalst Gevoelig aan de beluigingen der verkleefd heid en getrouwigheid aan Kerk en Gods dienst der landbouwepngressisten van Aalst, inzonder hun- dapperen voorzitter Baron de Béthune, dankt hen hér lelijk en bidt God hunne werken overvloedig té"zegenen. Kardinaal Merci hit Mijn dank, mijne beste wenschen, mijn •zegen. (Geieokend) Stillemans, Aan M. Baron Lodewijfc do Bethuné. Ik bedank, zeer hertelijk Eerevoorzitter, voorzitter, sekretaris en al de leden der land bouw af decliug voor hunne vereerpndo en toegenegen© gevoelens en druk mijn© vurig ste wenscben uit voor het .welgelukken van uw Congres tot heil, nut op voorspoed yap d'e eerste onzer nijverheden,, den, fandbouw;, lot veredeling van den boerenstand, jot wel zijn van ons dierbaar vaderland. (Geteekend) Hellef utte. Aan M. de Kerckhove, Senator. N. B. Pater Rutten heeft nog een schoon telegram gezonden aan den Heer Voorzitter dér zevende afdeeling. FRANKRIJK President Failières te Tunis President Failières heeft gisteren de om streken van Tunis en onder andere het mu- Maar dit zyn vrouwen zeide Wood, ter wijl hij Russell, den aanvoerder, tegenhield. Wilt gij weerlooze vrouwen vermoorden Ja, zeker, antwoordde hij dat wil ik, en met recht veel pleizier ook. Weet gij dan niet, jonkman, dat er geschreven staatGa, daarom, en dood Amalec, en vernietig bui tendien al wat het zijne is spaar hen niet, doch dood beiden, man en vrouw, kind en zuigeling En'dit zeggende, stiet hij zijn -zwaardim de borst van Kathleen; die met een luiden gil achterover viel. Haar kind was in de plooien van haar kleed verborgen, en ontkwam aldus den dood. En nu maakte do doodsangst zich van Bri de meester. Uitgeput door het lange vasten, en den dood harer moeder, die een uur te vo ren ten gevolge van al haar lyden bezweken was, werd zy door een ontzettenden angst be vangen. Zij klemde zich aan Wood vast, en zijn hart door het gezicht van dat jeugdige en aanminnige gelaat getroffen, besloot hy haar te redden. Kom met mij meê, zeide zij, en haar achter zich aan trekkende, leidde hij haar eenige trappen af in een lager gewelf, waar hij, in zijne overijling, dacht, dat zij zou kun nen ontkomen. Dóch het gewelf had nog een ingang een troep soldaten kwam door die andere deur binnengestormd, en een hunner doorstak Bride, dio aan zijne voeten neder viel, terwijl zy haar crucifix aan hare borst drukte. De soldaten holdon voort om nieuwe slacht offers te zoeken. Wood bleef met het stervende meisje alleen. Hij was in Cromwell's leger grootgebracht, en gewoon voor zijne strenge regels te bukken, daarom was zyn 'medelijden spoedig uitgeput. zeum der Witte Paters van Carthagena be zocht. Hij stelde dezen eene belangrijkegeld som ter band, om hen toe te laten hunne opzoekingen in oud-Garthagena voort te zet ten. De bey van Tunis heeft den wensch uitge drukt, toekomende jaar aan president Fai lières een tegenbezoek te brengen. De bevolking van Parijs Op 5 Maart 1911, stelde Parijs 2.846.986 inwoners, zij het dus 124.255 meer dan in 1906. De woelingen der wijnbouwers De inwoners van Bar-sur-Aubes weigeren voortaan nog soldaten in huis te nemen. Zij vragen dat het 29'-' regiment dragonders zich onmiddelijk zou terugtrekken. De prefekt heeft maatregelen genomen, om de inwoners te verplichten, de soldaten logist te geven. Een incident. Een kapitein en een luitenant van het 29^' dragonders, die door een klaverveld reden, werden door den eigenaar aangesproken. De eigenaar, M. Brion, onlslaggevend munici paal raadslid, zegde tot den kapitein dat sabelslepers, niets op zijne velden te zien hadden. De kapitein bracht M. Brion verscheidene slagen toe. liet'comileit der wijnbouwers heeft eóno klacht neergelegd. ENGELAND Bezoek van Keizer Willem II. Uit Londen wordt gemeld, dat Keizer Willem II op 15 Mei, 'smorgehds in de Engelsche wateren zal aankomen: Hij zal geene ministers of geen gevolg hebben, daar 'zijn bezoek, uitsluitelijk een familiebezoek is. ITALIË Het proces der Camorra. De belichten schijnen eensgezind te zyn, om alle schuld op Abatte-Maggio te schuiven. Moesten de gezwoorrien alleen op de ver klaringen der betichten afgaan, dan zou het proces misschien nooit eindigen. RUSLAND Een stormwind. Een stormwind heeft de kerk van Petro- pavlovsk vernield. Drie personen werden gedood en drie levensgevaarlijk gewond. Moordenaars aangehouden Eene afdeeling kozakken heeft verschei dene kerels aangehouden, dragers van revol vers en Mausergeweren en in wier bezit eene groote hoeveelheid juweelen en edelge steenten gevonden werd. De schurken beken» den dat zij in een sneltrein twee Franscbe reizigers vermoord en uitgeplunderd hadden. ZWITSERLAND. Een geruchtmakend proces liet assisenhof van Neufchatel heeft dén liirnleidcr Ferdinand Nojon, van Chaüx de Fohds cii zijhe minnares, de echtgeiiooten Niissbaum, véroordeeld tot twaalf jaar op sluiting; chii gepoogd te hebben, den man der vrouw te vergiftigen. De zaak had in de streek ëeiie groote opschudding verwekt. MAROKKO Fez is ingesloten. Thans wordt officieel bericht, dal Fez ge heel door de Oproerige stammen is ingesloten sinds Vrijdag. Hel Fransch gouvernement heeft maatregelen genomen, om samen met de troepen van Mouley-Hafid, zoo spoedig mogelijk te trachten Fez te ontzetten. PORTUGAL. Paketboot gestrand. De Portugeesche paketboot Lusüania niet verwarren met den Snelvarenden Lusitiania der Cunard Line is op de kusten van Bellows Roch (Afrika) gestrand. Men denkt dat het schip reddeloos verloren is. Van de opvarenden, ten getalle van acht honderd, zijn slechts twee passagiers ver dronken. De andoren konden dooi'den kruiser Porlh en den .sleepboot Scotsman gered worden. Nu zy toch dood is, mompelde hij, kan ik mij wel van hare juweelen meester maken. Derhalve maakte hij hare armbanden (een geschenk van Gerald) los en nam den gouden keten van haar hals. Het stervende meisje opende hare oogen en staarde in zijn gelaat een zwijgende, laatste blik, en toén was alles stil. Woedend bij het gevoel zyner wroeging slin gerde Woód het lichaam van zich af, en het viel van eene aanzienlijke hoogte de trappen af naar benedon. Haastig verwijderde hy zich en weder in de kapel komende, ontmoette hy Gromwell, die met eene levendige voldoeniDg naar de vermoorde lijken stond te kijken. Over het levenlooze lichaam van Gathleen Maguire kroop haar zoontje, terwijl hij het koude, bleeke aangezicht kuste, en weenencl uitriep Word wakker, moeder. Lieve moeder, spreek toch Ik ben het, de kleine Hugh Voor een oogenblik doch oök voor een enkel oogenblik slechts werd de ijzeren na tuur van Cromwell bewogen. Ilij was ook eens een kind geweest, op zijn moeders schoot. Nog eenmaal trachtte zyn goede Engel hem tot inkeer te brengen. Hij wierp de goede ingeving echter verre van zich, en verzocht de soldaten het kind te dooden, dat op de borst zijner doode moeder rustte. (1) (1) Al de bijzonderheden van dit hoofdstuk zijn streng historisch. (Wordt vervolgd.)

De Volksstem | 1911 | | pagina 2