WELK EEI 'T EEN EN 'T ANDER t Reeks trieven van M. Vincent Diericx jO *A. Gr JE3 X_I Zèk. S P Vreesslijks ontploffing in eene stokerij nabij Rijsel In tien Kristen Onderwijzersbond MOORDPOGING TE BRUSSEL Schrikkelijk spoorwegongeluk iu Kaaplanl Telegram van de Koninklijke familie Het zilveren Jubelfeest van tien Heer Baron de Kerchove d'Exaerde Zeventiende jaargang n' SS. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 25 April 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4^ TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ij ff» BUREELEN TE BRUSSEL 230, Haachtschen Steenweg, 230. TE AALST 9KerlïHtraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. annk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* blaoz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 b'inanc. aankon, (per regelfr. 2,00 Reklamcn (per reirel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per rogel)\r. 2.0" Recht, hersrell. (per regul) fr. 2,nu Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben reeds getoond in vorige artikels, boe het godsdienstig onder wijs is ingericht in de officieële scho len van Henegouwen, hetzij het gege ven wordt door do afgevaardigden van den pastoor, hetzij door de onderwij zers zelf. M..Schepene Bertrand, verklaarde dat het verkieslijk was dat het onderwijs van den godsdienst slecht gegeven werd door antikleri kale onderwijzers, dan wel door de kwezelaars, aangewezen door de gees telijkheid. De Gazette van Charleroi schreef over enkele jaren De katholieken1 schijnen ons in verwarring te brengen met te beweren dat wij de openbare SCHOOL WILLEN VERONTKRISTELIJKEN. Dat hebben wij nooit weggestopt En inderdaad, het onderwijs van den godsdienst is in die scholen hoel en al nul. Wel, zeggen de statistieken dat er in de 2151 officieële scholen van Henegouwen, het godsdienstig on derwijs w#ordt gevolgd door 96511 leerlingen, doch de droeve waarheid dwingt ons te zeggen, dat in 11S7 klassen met 55337 leerlingen, 'l gods dienstig onderricht volstrekt in een warreboel is, en niet het allerminst beteekent De groate meerderheid der anti-klerikale onderwijzers hoewel zij het tegenovergestelde beweren geven geen godsdienst, of zoo zij hem geven, strijdt hun onderricht tegen allen gezonden zin en methode. De eenen laten hunne kinderen hunne catechism uslessen lezen zij maken er leedlessen van. Anderen geven in de plaats muziek- of teekenles, gymnas tiek, of gebruiken ze als toepassing op de spraakleer. In andere scholen Ia teil de onderwijzers de leerlingen onder die lessen doen wat zij willen, en lezen hunne dagbladen. En dit is dan allemaal nog maar kleinigheid, in verhouding met wat er buitendien gebeurt. In de bovenaan gehaalde gevallen, is er enkel maar spraak van onverschilligheid van den godsdienst, doch in bijna al de geval len zijn de antiklerikale onderwijzers vijandig aan den godsdienst, en wach ten zij zich niet in hunne klassen lucht te geven aan die vijandigheid. In vele klassen worden de kruisbeel den, de Mariabeelden en andere gods dienstige voorwerpen uit de schoollo kalen verwijderd, in andere gevallen worden zij achter de borden gestoken. Men vindt onderwijzers die aan de leerlingen weigeren een catechismus te geven. Hoe kunnen die kleinen dan ooit hunne lessen leeren En als die groote heeren dan beginnen met den godsdienst af te breken tegen de kin deren. Wat is het dan Het spreekt van zelf dat zij als overwinnaars uit den slag komen, wanneer die meesters de godsdienstzaken betwisten met klei ne kinderen. Zoo was er in eene ge meente, een onderwijzer, die de H. Drievuldigheid wist te bekampen met de rekenkunde, het is te zeggen, een der groote geheimen van onzen gods dienst, dat niet een mensch ter wereld kan begrijpen en dat ons leert, dat er drie goddelijke personen zijn en maar één God. En de geleerde onderwij zer deed een kleinen jongen voor de klas komen en vroeg hoeveel één en één en één was Natuurlijk antwoord de de kleine, als hij ten minste al zoo ver geleerd was één en één en één is drijEn het besluit van den god- del öozen meester was In den gods dienst leeren zij één en één en één is maar één want de drij Personen zijn maar één God. En daarmee zullen de 1 kleine jongens voorzeker gedacht heb ben Sapristi onze meester is toch ne bol. Ilij weet bet nog al uit te leg gen hij wist het immers dat één en één en nog één, dat die drij eentjes te zamen drij uitmaakten Zoo was er op eene* andere plaats een hoofdonderwijzer, die het leerstel sel van de schepping afbrak. En dat hij het won bij zijne leerlingen, daar zal wel niemand aan twijfelen. Een onderwijzeres sprak over den Paaschpliclit in deze termen De Kerk leert wel dat gij uwen Pasclien moet houden doch ik heb hem sedert twaalf jaar al niet meer gehouden en ik voel er mij niet slechter omDat zijn ecnige voorbeelden onder de duizenden die dagelijks voorkomen. En dat onderwijs dat durft men dan een onderwijs noe men dat eenieder moet bevredigen dat noemt men een onderwijs dat eonie- der's overtuiging -eerbiedigt dat is het onderwijs dat wij katholieken en geloovige Belgen met onS geld moeten betalen en onderhouden. En wij zouden geen recht hebben op on dersteuning van ons onderwijs Dat zullen wij zien. Gelijkheid en recht vaardigheid moeten er komen in het on der w is en al gingen al de godde- 'loozen op hunnen kop staan dan wil len wij katholieke Belgen, doch in ieder geval, als Belgen behandeld wor den Verjaringen. 25 April 187G. IIuwel;jk te Berlijn van den hertog van Vlaanderen met prinses Marie-Louiza van Hoh^nzollern-Sigm a ringen 25 April 1888. Huwelijk van prins Karei van Croy met prinses Ludmilla van Arenberg. Schandalige botoogingen van libe rale schuiversbenden bij het uitgaan van «le Bavelkerk. Voorzorgmaatregelen, Be schrikkelijke brandramp van Schaarbeek is eene verwittiging voor de andere gemeente besturen. Ook zullen er overal strenge maat regelen genomen worden om dergelijke brandrampen te voorkomen. Te Brussel, bij voorbeeld, zal het streng verboden zijn aan al de stadsbedienden zonder onderscheid, in de bureel en te rooken de vreemde werklieden, die in het stadhuis komen werken, zullen hij zonder streng in 't oog gehouden worden. De ronde, die vroeger ten 9 ure 's avonds in de bureelen gedaan werd, zal voortaan veel vroeger gedaan worden. Eindelijk, er zal een bijzondere nachtwaakdienst ingericht worden. De maatiegelen zijn zeer prijzenswaardig, te meer daar er onlangs nog tweemaal brand uitgebroken is in het stadhuis gelukkig ge beurde dit in de benedenverdiepen en was men er spoedig bij. Alweer kwade penningen in OiniGOp. Men weze voortaan op zijne hoede, want het aantal slechte muntstukken in omloop gebracht, is aanzienlijk. Het zijn nu vooral tweefrankstukken met de beeltenis van Leopold II. Het eerste is van 1866, zeer plomp nage maakt met doffen loodachtigen schijn, ge makkelijk te herkennen en doorgaans met groeven overdekt. De klank is zeer goed, doch liet gewicht bereikt 8 gram 25 centi gram. Het ander valsch tweefrankstuk is van 't jaar 1909, en draagt den naam van Vincotte. In dit stuk werd meer tin gemengd, zoodat het bijna den klank en het uitzicht heeft van het echt geldstuk, doch het weegt slechts 7 gr. 65 centigram. Behalve dit licht gewicht, kan men hel valsch stuk nog van het echt onderscheiden door den weinig fraaien vorm van den kop. Men ziet duidelijk dat het valsch stuk gegoten werd en niet geslagen. Wijnbociw in DnitschSand. Is de wijnoogst in Frankrijk slecht geweest, hij is niet veel beter geweest in Duitsch- land, in 1910/ De opbrengst was 7,5 hectoliters tegen gemiddeld 25 hectoliters dus min dan een derde. Do wijnbouw doorleeft eene krisis, en heeft afgenomen de opbrengst is maar ruim het vierde meer, van betgeen ze vroeger was. In 189S gaf de wijnoogst de minste op brengst, enkel 51 miljoen mark ongeveer 64 miljoen franks. Dat jaar brachten de druiven maar 438 fr. per hectare op de wijn kostte dan 36,5 mark per hectoliter dit jaar is de prijs tot 60 mark gestegen. In 1907 was de wijn hot duurst namelijk 46 mark per hectoliter in 1894 was de prijs liet laagst namelijk 23,7 mark. Do wijnoogst is dus in 1910 in ganscli de Europeesche wijnstreek slecht geweest. Pa handschoenen der Konón- gin. Te Londen is men reeds volop in gang met de reusachtige toebereidsels voor de plechtigheid der kroning, die eene ontel bare menigte, uit alle hoeken der wereld, naar Engeland's hoofdstad zal doen stroomen. De gilde der handschoenmakers zal de Koningin een paar kostelijke handschoenen aanbieden, die zij d^n dag der kroning dragen zal. Deze handschoenen zullen gemaakt zi n van het. fijnste wit geitenleder, en bijna tol aan de schouders reiken. Boven aan, zullen als een band, de Roos van Engeland, de Distel van Schotland en het Klaverblad van Ierland in gouden draad geborduurd worden, afgewisseld met Koninklijke kroon en de Koninklijke naamletter. Zaterdag avond had eene vreeselijke ont ploffing plaats in eene stokerij te Alemes-les- Marais, nabij Rijsel Een gistketel is gesprongen en veroorzaakte de instorting van het gebouw, waarin hij op gericht was. Vier werklieden, Louis 'Ber nard, zijn broeder Desiré Bernard. Arthur Marlière, en dezes broeder Hendrik Marlière, werden vreeselijk vermorzeld en hunne lij ken door de instorting verpletterd. Nog drie andere werklieden werden nog gekwetst en men vreest dat een hunner er ook het leven zal bij inschieten. Ter uitzondering vanArthur Marlière waren de ongelukkige» gehuwd en vader van familie. Een onderzoek is geopend. liet parket is ter plaats geweest, doch tot hiertoe kon de oor zaak der ramp nog niet vastgesie'd worden. De schade wordt op ongeveer 100.000 fr. gerekend. gewezen-ïolksvsrcegenwoordiger, reizende in Kongo ii 22 Maart 1911 Van Kaap-stad naar Belleville Siellsn- bosch Worcester Roberston Zeven uren spoorweg van Kaap-stad naar Roberston... Eens uit Kaap-stad, begint de trein te klimmen tot Bellevillenette met bloemen versierde statie. Hier hebben we een schoon panorama een hooge bergketen, die de grens der Hollandsche kolonie uit maakt. We hebben nu vleienbergkloven hopjes. Vleiis bij ons vallei eene bergkloof is de grond tusschen twee bergen kopjes zijn heuvels, dus kleine bergen, bestaande meest allen uit balkgronden. Wij ontmoeten veel wit zand met armtierig gewas zoo iets gelijk onze Kempen. Hoe wonder dat men zooveel bergen op en afgaat en geen en kelen tunnel tegenkomtmen weet hier rond de moeielijkheden, rond de bergen te draaien Hot is langs den spoorweg dien we gebruiken, dat de Engelsche soldaten naar don oorlog van Transvaal gevoerd werden. Beter dan oorlog, zien we beden vreed zame» arbeid ziellier eenen landsman, die ploegt met. tien ossen. Een lange zweep in de hand, stapt hij fier achter 't gespan, ter wijl van voren een knaap de twee eerste ossen den weg aantoont. De boeren (heeren) zijn withuiden (veel Engelschmannen) de knechten zijn kaffers (zwarten). De eersten bewonen nette huizen en pachthoven de tweeden kleine hutten. De baan werkers ver blijven in tenten. We zien w ij ng aards, lan den met Spaanschen klaver (Luzerne) en Spaansche tarwe (maïs) en stoomen in een hieuwen bergcirkel nabij Slellenbosch. Stellenbosch, bevolkt met 8000 inwoners, kreeg zijnen naam van den bevelhebber Van der Stel en van zijne vrouw Bosch. Die Hollanders vestigden zich Dier, in 1620. Nog jaarlijks viert men in het groot middenpark, onder de eiken door Van der Stel geplant, de stichting der stad. Stellenbosch was vroeger het uitoindc der beschaving nu bestaat er eene hoogeschool waar een Belg, lieer Lode- wyckx, verleden jaar nog doceerde. Stellenbosch voorbij.... en het gelijkt bet schilderachtig Zwitserland. Daar de Zomer hier op zijn einde gaat, hebben we als een Zwitsersch klimaat. Worcester Hier stapt er een heer af die met ons de reis over zee gedaan heeft, maar we krijgen een nieuwen reisgezel: M. Rome- laer, West-Vlaming,van Veurne. Onze stam genoot is een gladgeschoren landsman met lachend gezicht, een echt Vlaamschen hoer. Hij kent Worcester op zijnen duim en zal ons vergezellen tot Roberston, waar wij afstap pen en waarvan, naar men mij op voorhand zegt, er zal veel te vertellen vallen. CONGOTROTTER. Staatkundig Overzicht Turkyë.Wij hebben gemeld dat er een scheuring ontstaan was onder de pat tij Eendrachen Vooruitganganders gezegd de Jong-Turhen. Thans is reeds eene voorloopige overeen komst gestolen. De minister van Financen, die bijzonderlijk door een deel der Jong- Turhen aangevallen roerd, zal zijn ontslag geven. Daardoor wordt eene volledige minis- teriëele fir is is voorloopig vermeden. Spanje. De Republikeinsche en socia listische afgevaardigden en senators hebben een manifest afgekondigd, waarin zij ver klaren dat zij acne hardnekkige Republi kein sche propaganda op touw zullen zetten om de herziening van eenige wetten te vra gen. Zij verzetten zich ook tegen het zenden van troepen naar Marokko. Portugal. Uit Lissabon wordt gemeld, dat ten gevolge der scheiding van Kerk en Staathet Portugeesch gezantschap bj den HStoel door een gezant zal vervangen worden. Mexiko. Alle dagen komen er tegen strijdige berichten over den toestand in Mexiko. 1 hans wordt er gemeld dat presi dent Porfirio Diaz verklaard heeftdat zijn gouvernement niet zinnens is de vredesvoor stellen der muiters te aanvaa- d n. Er is ten andere nog geen en Rel voorstel ontvangen geworden. Evenwel zou M. Taft uit bijzondere bron een telegram ontvangen hebbenmeldend-- dat een wapenstilstand gesloten is tusschen de oproerlingen en de federale troepen. Deze bond heeft te Gent zijne jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, onder het voorzitterschap van den heer Van Heuvers- wyn. Talrijke leden voerden het woord over het nieuwe sclioolwetsontwerp, en allen vonden, dat de verbeteringen die het voor de onder wijzers medebrengt, onvoldoende zijn. Een spreker stelde verscheidene middelen voor om aan de onderwijzers voldoening te geven 1Afschaffing der vierde reeks 2. drie- jaarlijksebe verhoogingen van 150 fr. 3. terugwerkende kracht van het nieuw barema; 4. medetellen van alle dienstjaren in welkda- nige school 5. woonvergoeding voor alle hoofdonderwijzeres 6. pensioen, berekend op 1/50 der jaarwedde en tot beloop der drie vierden voor alle onderwijzers (officieele, aangenomene en aanneembare). De heer Maenhaut deelde mede, dat de nieuwe schoolwet ook is behandeld gewor den in de Katholieke Grondwettelijke Ver- eeniging, te Gent dat er verbetering ge vraagd is voor de onderwijzers vraag die zeer wel is onthaald. Het wetsontwerp verwaarloost de terug werking het zou ze nochtans moeten in acht nemen. Alle jaren moeten tellen de verhoogingen moeten sneller komen na 24 jaar dienst moet ge uw maximum hebben. (Toej.) De heer Verhaegen zet aan tot de éénheid en èéndracht in de propaganda om de wet door te drijven. M. Moyersoen sluit zich bij de woorden van M. Verhaegen aan. De heer Van Brussel beloofde ook zijnen steun. Ten slotte stelde de heer Van Heuverswyn, voorzitter, voor, aan den heer Schollaert een adres van gelukwenschen te sturen voor het neerleggen van liet wetsontwerp, en te be treuren dat het geene genoegzame verbete ringen bevat voor de onderwijzers. Bij eenparigheid aangenomen. Twee jaar geleden bad de echtgenoote W.., 40 jaar oud, de echtelijke woning moe ten verlaten om aan de brutaliteit van baren man te ontsnappen. Deze wa§ te Molenbeek gaan wonen, ter wijl de vrouw in de Blaesstraat eene kamer ging betrekken. Reeds verscheidene malen bad W... ge poogd het echtelijk leven te hernemen, doch steeds liep hij van wege zijne vrouw eene be sliste weigering op. Zaterdag morgen begaf bij zich naar het Marollenkwartier en zocht er zijne vrouw op. In verscheidene herbergen toonde hij een dolkmes en verklaarde, dat de zon niét zou ondergaan, vooraleer hij zijne vrouw ge dood had. Tegen avond zag hij haar in eene herberg der Kaatsbalplaats, in gezelschap van drie andere vrouwen. W... wilde zich op zijne vrouw werpen, doch hij bad den tijd niet. Do baas der herberg en eenige andere kliënten wierpen hem buiten, Woedend trok hij dan naar de Bindstraat en toen zijne vrouw met hare vriendinnen huiswaarts keerde, sprong hij op haar toe, met het wapen in de vuist. Eene der vrouwen wierp zich tusschen vrouw W... en den aanvaller en kreeg een steek dwars door de rechterband. Op het hulpgeroep der vrouwen nam de dader de vlucht, achtervolgd door eenige personen. In do Si Ghislaiusbraat werd hij aangehouden en in handen der policie over geleverd. Hij is opgesloten. Een trein in een afgrond gestort. 20 dooden en 20 zwaar gekwetsten. Een reizigerstrein die van Post-Alfred naar GragauiStown reed, en daar Zaterdag nuvgPMd rond 10 ure moest aankomen, is nabij Pauwskranz in een afgrond gestort. Ge heel de trein rolde in de diepte. Een hulp- trein is uit Grahamstown ter plaats gezonden. De viadukt van Pauwskranz, een der schoonsie der Kaapkolonie, ligt over een afgrond van 259 voet diepte. Uit officieels bron wordt gemeld dat er 20 dooden en 20 zwaar gekwetsten zijn. Men weet pchter niet, of de trein ont- riggeld is, of wél of de viadukt ingestort is. De leden van het Congres weten dat er insgelijks een telegram van eerbied en ver kleefdheid was gezonden geworden aan Ko ning Albert en Koningin Elisabeth. Sommi gen zullen al verwonderd hebben opgekeken, laar wij geen antwoord van hen mededeel den. Wij zijn zoo gelukkig dit nu te kunnen doen. Men weet immers dat de kdrring eene ornreis heeft gedaan in Egypte, hij is nu le Londen en het is dan ook niet te verwonde ren dat zijn antwoord eenige dagen is ondcr- wege gebleven. De tekst luidt alsvolgt «DEN IIEER MOYERSOEN, volksverte genwoordiger, Aalst. De Koning, wien ik Uw beminnelijk tele gram heb medegedeeld, gelast mij U en al de leden van liet Congres der Katholieke en Maatschappelijke Werken van het arrondis sement Aalst, hartelijk te danken voor de gevoelens van trouw, welke U hem, in hun naam, uitdruktet. De Minister van 's Konings huis. Gouverneur der provincie Oost-Baanderen Nadat de heer Gouverneur ter gelegen heid van dé 25® verjaring van zijn ambt gefeest was door het personeel van het provinciaal gouvernement en door den Provincieraad van Oost-Vlaanderen, was bet gisteren de beurt aan de magistraten der 293 gemeenten van de provincie om hem hlilde te brengen. Om 11 ure 's morgends vergaderden zij in de Arsonaalzaal ten stadhuize van Gent, waar de heer gouverneur feestelijk werd binnengeleid door de inriohtingskommissie en waar de heeren Van Aarck, burgemeester van Gentbrugge, en Siffer, dienstdoenden burgemeester van Gent, opvolgenlijk. hulde brachten aan den heer gouverneur, aan zijn minzaam karakter, aan den takt waarmede hij zich steeds van zijn soms moeilijk ambt kweet en hom namens de gemeenteoverhe den van heel de provincie een album aanbo den mot de photographic en handteekens van al de burgemeesters der provincie. De lieer gouverneur, diep geroerd, drukte om den blijk van sympathie en vriendschap hem namens de gemeentebesturen der pro vincie aangeboden. 's Namiddags om 1 1/2 ure bad in de prachtige feestzaal van den Grooten Schouw burg, het feestmaal plaats, waarbij de ge achte burgemeester van Aalst, do heer L. Gheeraerdts,lid derlrrrichtingscommissie aan de eeretafel gezeten was. Daar werd opvolgenlijk bet woord ge voerd door de heeren Siffer, voornoemd, Raepsaet, burgemeester van Audenaarde, Berryer, minister van Binnenlandsche Zaken die het feest met zijne tegenwoordigheid ver eerde, den heer baron de Kerchove d'Exaerde, Van Cleemputte burgemeester van St-Amands- berg en K. Lybaert, namens de aanwezige daghladschrij vers. ITet wierd rond 5 1/2 ure,toen dit prachtig feest dat opgeluisterd werd door het muziek korps van bot 3e linie, onder bet bestuur van den heer G. Carlier, in do opgewekste stemming ten einde liep.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1