Onze Katholieke ie Studenten 'X EEN EN 'X ANDER Eene familiekwestie Zeventiende jaargang nr 99» «f» J. Van Nuffel-De Oendt. Een echtelijk drama te Brussel Eens geheimzinnige verdwijning opgski; Een koud Stortbad voor de goddeloozen 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag SS April S9II ABONNEMENTENp Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4% TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN 230, TE BRUSSEL üaachischen Steenweg, 230. Bestuurder TE AALST 3, Kevlsstraat, Q. Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aanfc. (1 tot 4 tl. reg.) fr. 0.G0 3« bladz. ide regel) fr. 0 30 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De toekomst hoort der jeugd Die maelitskreet hoort men dikwijls weer klinken op feestvergaderingen en open bare meetingen. Die spreuk kon men niet enkel dikwijls genoeg herhalen, men kan ze ook niet diep genoeg over wegen. Want de waarheid die erin besloten ligt, is van zulk een overwe gend gewicht, dat het een ramp ware voor een volk, zoo men ze niet steeds voor oogen had. Het Viaamsche volk heelt recht met bijzonder vertrouwen de toekomst aan te staren, vooral dank aan zijne tal rijke katholieke Viaamsche studenten, die zich van nu reeds opwerken tot hoogere mensehen, tot mannen van sterke cultuur en van vaste zedelijk heid. Verleden Zondag is het edel streven der studenten andermaal aan 't daglicht gekomen. Zij hielden na melijk hun derden socialen studenten- landdag. Na Lokeren en Boom, was Hasselt de uitverkoren plaats gewor den. Zaterdag's begonnen, eindigde de Landdag 's Zondags in den vooravond. Ruim zeven honderd katholieke stu denten namen deel aan de werkzaam heden der afdeelingen. De Hoogstu denten, de Seminaristen, de Norma listen, de Collegestudenten en zelfs de Leeraars hadden elk hunne aizonder- lijke afdeeling, waarin daazaken die hun bijzonder aanbelangen, besproken werden. De hoofdzaak echter was de algemeene vergadering, die 's namid dags plaats greep. De E. H. Poels. en de Heeren Dos fel en Van Puyvelde voerden er het woord. Er werden zaakrijke dingen verteld. De plichten van den katholie ken Vlaamschen student werden er klaar voor oogen gesteld. De mensch leeft niet enkel voor zich zelve, maar ook voor een ander hij leeft in en voor de maatschappij, hij is alzoo een maat schappelijk wezen. De studenten, die natuurlijker wijze geroepen zijn, om eens de leiders van 'liet volk te worden, moeten weten dat er sociale nooden z in en die sociale nooden zijn niet enkel stoffelijk, doch meest van al ver standelijk en zedelijk. Om de stoffelijke nooden te verhel pon, moet menrde toestanden leeren kennen, men moet oogen hebben om te zien hoe het werkelijk in sommige ongelukkige huishoudens gestaan en geleq-en is, hoe het er soms toegaat in we khuizen en fabrieken. De stoffelijke nooden moeten ook non, dat nietHoewel zulks ongetwij feld te betreuren valt, van een alge meen standpunt beschouwd,zou het ons eerder moeten verheugen. Inderdaad, door de studentenbeweging krijgen onze katholieke jonge vrienden hoo gere gedachten, zij dragen idealen in den kop, wat zeer voordeelig werkt, niet enkel op hunne verstandelijke vor ming maar inzonderheid op hunne zedelijkheid. Het geeft hun een merke- lijken voorsprong op deniet-katholieke studenten. Het is die beweging, die ons in latere jaren, vastberadene, over tuigde en onvermoeibare werkers zal schenken, het is uit die beweging dat het leidend katholiek volk moet gebo ren worden. En het is juist daarom, dat wij herhalen mogen, dat de katho lieke partij met stevig betrouwen mag blikken in de toekomst. agen. 28 April 1832. Eerste ontbinding van de Kamer der volks vertegenwoordigers, 28 April 1S79. Z. H. Leo XIII ver klaart dat zij die-de Grondwet zouden aan randen of misprijzen tegen de inzichten van den H. Stoel zouden gaan en dat de Bel gische katholieken aan die Grondwet zonder achterdenken moeten gehoorzamen. 28 April 1885. Met 124 stemmen tegen 1 (M. Neujean) en 1 onthouding (M. Houzeau) geeft de Kamer aan den koning de toelating om den overste te worden van den onafhankelijken Gongo-staat. E3e voadimj in het leges*. Van af 1 Mei zal de dagelijksclio voeding van het leger als volgt gereg. ld worden Zondag 3''0 gram versch ossen^leesch Maa:.'da6. 450 gram id.,on lOOgram vle-scb- pastei L)i -•uig, 300 gram verseh ossen- vleesch Woensdag, id. id. Den tweeden Woensdag van elke maand zal men geven 150gram versch ossenvleesch en 100 gram stoofcarbonaden. Al de godsdienstige ceremoniën moeten door de konfreriën betaald worden een derde der ontvangsten moet toegekend wor den aan werken van liefdadigheid. De kon freriën mogen zicli niet bezig houden met opvoeding zij zullen leergangen van gods dienstige opvoeding mogen inrichten. Al de godsdienstige ceremoniën moeten plaats hebben tusschén den dageraad en den ondergang der zon, onder toezicht van eenen ambtenaar van den Staat. Al de gebouwen, welke aan de kerken toe behooren, worden verbeurd door den Staat deze staat kosteloos het gebruik der kerken én kapellen af voorde godsdienstige ceremo niën. op voorwaarde dat de konfreriën zich verbinden zeiven de ceremoniën te betalen. Alleen die priesters, welke de geestelijk' orders in Portugal ontvangen hebben, zullen in de kerken mogen Mis doen enkel 5 semi- nariën zullen mogen bestaan. De leeraars en bedienden der seminariën zullen door het gouvernement gekozen wor den, dat ook de boeken zal aanduiden voor de seminaristen bestemd. Do Pauzelijke Encyklielcen en de bullen der Bisschappen zullen niet mogen afgekon digd worden zonder de toelating van het Gouvernement. In 't kort gezegd de S'aat maakt zich volkomen meester, niet enkel van de kerk gebouwen maar ook van de Priesters, die hij wil opvoeden naar zijnen zin gel men hier poogde te doen onder het Hol- landsch beiieer. Dat is vrijheid naar liet hart der geuzen. Maar of zulk stelsel duren zal De moordenaar in Frankrijk aangehouden Men zal zich herinneren, dat op 19 Fe bruari laatstleden, te Brussel, in een koffie huis der Kleine Magdalenastraat, een vree- selijk echtelijk drama gebeurde. Een Antwerpsch dokwerker, Jan Chris tians g-maamd, d e- va.s zijne vrouw geschei den leefde, welke daar als meid m dienst was, was er in gelukt te ontdekken waar zij woonde. Hij kwam haar den Zondag 19 .Februari opzoeken en toen zij weigerde het echtelijk Donderdag, 300 gram versch ossen vleeschle ven te hernemen, brac.it hij haar met een Vrij da Zaterd; 150 gram iel. on 100 gram bouilli 00 grain versch osseiivleesch. De troepen, die visch krijgen, zullen even wel aan vleesch enkel 't volyendeontvangen Op de Maandagen 150 gram versch ossen- vleesch en 100 gram vleeschpastei op den! scheermes verscheidene erge sneden toe. Het slachtoffer kon zich losrukken en poogde te vluchten, doch de moordenaar trok een revolver en loste verscheidene scholen op de ongelukkige. Daarna nam hij de vlucht, vrouw Zaterdag, luo gram bouilli of 100 gram Christiaens bleef verscheidene dagen tus- karbonaden. schen leven en dood en thans is zij nog met Alleen in het 9® linie blijft voorloopig de oe^e°l hersteld. Een aanhoudingsmandaat voeding zooals voorgeschreven door minis- wei>d tegen Chrisriaens afgeleverd, doch alle teriëelen omzendbrief van 17 Februari. I opzoekingen bleven vruchteloos. EeïSleaiBüï? van'ïeelkesiaay*. Gisteren morgend kreeg het parket van Het Beheer van Staatsspoorwegen richt in Brussel bericht dat de moordenaar te Billy- Juni aanslaande vergelijkbare examens in i Montignies. bij Lens (Frankrijk) aangehou Staatkundig Overzicht Frankrijk. 't Zal wederom gaan scheef zit/en in Frankrijk. De oorzaak is, dat alhoeiccl in de Fransche kamer eene motie gestemd werdom de spoorwegwerklieden, die èenigc maanden geleden ten gevolge do werkstaking afgedankt teerden, terug te aanvaarden, de Oosterkompagnie vlakaf weigert deze ontrouwe werklieden terug te aanvaarden. Het antwoord der Noorder- cn Zuidcr- kompagniën is nog niet gekend. Daarmede zit het gouvernement,dat reeds op geen al te sterke poolen slaat, nu weer eens vrecseljk in nesten. Mexiko. Daar het Mexikaansch gou vernement in hevige bewoordingen verzet aangeteekend had, tegen het aan wal zetten van troepenis het misschien wel gepast, hier een/gen uitleg (e geven over het geval. De bevelhebber van den Engelschen kruiser heeft verklaarddat hj zijne soldaten aan wal gezet heeft op aanvraag van Engelsche en Amenkaansche onderdanen. Ook hadden Mexikaansche ambtenaars hem gevraagd, de Engelsche stapelhuizen te beschermen ten einde alle verwikkelingen te voorkomen. In alle geval wordt in Engeland weinig belang gehecht aan de proiestatie van Me xiko. Turkyë. Er wordt nogmaals gemeld, dat. de Jong Turken eene overeenkomst ge- teekend hebben. Ditmaal zou zulks het gevolg zijn der voetstappen aangewend door Mak- mond Chef kei paoa. Men voegt er bij dat de Jong Turken besloten hebben het minis terie te steunen zooals vroeger. Italië. Md koortsige haast worden de werken op de Itahaansche scheepswerven van La Spezzia en Castellamare doorge dreven. Men heeft berekend, dat Italië legen 1914 acht machtige dreadnoughts zal bezitten. Het gouvernement /weft nu ook Ancóne onder de versterkte plaatsen gerangschikt. Engeland. In Schotland is men thfk nok flink in de weer um den home-rule te bekomen. Schier dagelijks hebben in ver schilhgc Schotsche steden meetings plaats, om de bevolking'aan te zetten hctzelfbestuu te vragen. Verscheidene Schotsche afgevuar dig den hebben verklaard legen de lersche home-rule te stemmen, indien Schotland niet begunstigd wordt. Toen men echter het water wilde uitgieten vond men op den bodem een nagel, voortko mende van den kleinen vinger van de linker hand, van een der moordenaars. Het slachtoffer had tijdens de worsteling den kleinen vinger van een der moordenaars gebeten en hem den nagel half afgebeten. Do moordenaar moet dan nadien, toen liet slachtoffer bezweken was, zijn gekwetste hand in de keuken gewasscben hebben en zoo den nagel in de kom verloren hebben. De policie van Berlijn, heeft dat feit ter kennis van het publiek gebracht. Tevens vroeg de policie, dat alle personen, die aan den kleinen vinger der linkerhand zouden gekwetst zijn, onmiddelijk aan de policie zou den kenbaar gemaakt worden. Een der moor denaars moet zich tusschen hen bevinden. Vlamingen totaal Henegouwen Luik Namen Luxemburg verholpen worden, ja, de stoffelijke jons heden gestuurd nooden moeten vóór de verstandelijke en zedelijke nooden verholpen worden, want hongerige magen luisteren niet naar zaken die geen stoffelijk voedsel brengen. Maar den grond der zaak be schouwd, zijn de verstandelijke nooden veel gewichtige)', en spruiten deze laatste rechlsteeks voort uit de zede lijke nooden. Deze nooden kunnen de studenten vooral helpen verlichten. Zij kunnen de onontwikkclden deelachtig maken in zekere mate van hunne ken nissen, zij kunnen de mindere klassen vooral helpen, stichten en opbeuren door hun voorbeeld. Het is juist dat wat de katholieke studenten gedaan hebben in Hasselt, en daarom kan men niet anders dan hen onvoorwaar delijk goedkeuren en aanmoedigen in hunne edele betrachtingen. Ah hoe weinig hoort men hier in België van zulke werking spreken bij de niet- kalholieke studenten. Feesten geven, optochten houden, oproer stoken, ban- ketteeren en diesmeer, dat wel, maar ernstig werk leveren, zich bekomme ren met de maatschappelijke kwestiën, die thans zoo zeer de aandacht verdie- voor de bediening van teekenaar De kandidaten moeien minstens IS en hoogstens 29 jaar oud zijn. Voor militairen en oud-militairen wordt de hoogste leeftijd verlengd met den duur van den werkelijken dienst. Aanvragen en verdere inlichtingen, bij den minister van Spoorwegen. Ees^ ?3Qetje siatfe-J5ekn l'An- nuaire Statisticue voor België 1910 werd Daarin lezen wij de volgende cijfers der bevolking per provincie Brabant telt Oost-Vlaanderen Antwerpen West-Vlaanderen Limburg 1,477,229 zielen 1.118,235 973,455 870.014 den was. Hij werkte daar in de mijnen. Zijne uitlevering is gevraagd geworden. Wij hebben reeds c-enigo dagen geleden gemeld, dat een chauffeur, in dienst in eene garage der Rogierstraat !o Brussel, op .ge heimzinnige wijze met zijn automobiel ver dwenen was. Denkende dat de chauffeur do automobiel gestolen en verkocht had, werd eene klacht neergelegd tegen den chauffeur cn het parket leverde een aanhoudingsmandaat af. Gisteren ontving de bestuurder der garage een brief uit Charleroi, waarin hem gemeld .werd, dat. de automobiel zich daar iiï de 4.71b,oöo zielen remise van een hotel bevond. De chauffeur legde alsvolgt de zaak uit Den dag der verdwijning werd bij door een smaakvol gekleed heerschap aangespro ken, die hem zegde dat hij graaf de CÏiassart was en reeds aan do garage der Rogierstraat getelefoneerd bad, om eenjge dagen over een automobiel te mogen beschikken. De chauffeur moest hem vergezellen. De zoogezegde graaf de Chassart bezocht achtereenvolgens verscheidene Belgische steden. Hij was vergezeld van eene jonge vrouw en stapte overal in do beste hotels af. Overal leefden zij als prins en prinses. Na twee dagen in een hotel te Charleroi verble ven te hebben, was graaf de Chassart op zekeren morgen spoorloos verdwenen, de vrouw, de chauffeur, de automobiel en eene... gepeperde rekening achterlatende... Do hotelhouder wilde van de ui lie; 1,234,418 zielen S99.537 365,420 233,763 Walen totaal 2,733,338 zielen In rondo cijfers telt Belgie 7.451,000 inwoners. Rekenschap houdende dat het Walenland door ÏOO.OOO Vlamingen bewoond wordt en de provincie Brabant 1>. v. 300.000 Walen zoude tellen, mogen wij dus stoutweg schrij ven dat onze Viaamsche gewesten 4.500.000 Vlamingen tellen tegenover2.000.000 Walen in de I ranschsprekende gewesten. Dus dat er ongeveer 1 millioen 500 dui zend Vlamingen meer zijn in België. De vrijheid in Portugal. Aan liet Engelsch blad Daily Mail wordt i geschreven j van den chauffeur niets hooren cn weigerde Het dekreet schaft den katholieken Gods- Óen automobiel en don chauffeur te laten ver dienst af als Staatsgodsdiensten al de tak sen door het volk betaald voor do parochiën; het verbiedt de bezetten aan do kerken. trekken. Hij houdt den automobiel in pand... Eene klacht is bij de policie neergelegd en deze zoekt den graaf de Chassart op. In het Duilsch dorpje Duringhsdorf was een landbouwer weduwnaar gebleven met een zoon,"thans 26 jaar oud. Beiden kregen kennis met tweo gezusters, de eene 24 en de andere 19 jaar oud, en tra den er mede in het huwelijk, do vader met liet jongste meisje en do zoon met het oud ste. Men kan gemakkelijk gissen, welk» zonderlinge familiekwestie daaruit voort sproot. Vader en zoon waren schoonbroeders ge worden cn de jongste der gezusters is nu de schoonmoeder van hare zuster welke vijf jaar ouder is dan zij zelf. De schoondochter'van den landbouwer, is ter zelfderlijd zij no schoonzuster, en zij no vrouw is ter zelfderlijd de schoonmoeder en de schoonzuster van zijn zoon. Moesten er nu uit beide huwelijken kinde ren voortkomen, dan zou de familiekwestie nog veel ingewikkelder worden, daar de kozijntjes en nichtjes, ter/.elfdertijd eikan kers oom en neef, of tante en nicht zouden zijn.... Een ander zonderling geval deed zich ook in Duitschland vóór. Daar trouwden vader en zoon ook op den zelfden dag, de zoon met eene weduwe en de vader met do dochter dezer weduwe. Daar kwam de zoon van den landbouwer tot de zonderlinge bestatiging dat hij de stiefvader geworden was van zijne schoon moeder en do schoonvader van zijn eigen vader.... Een zonderling bewijsstuk. Eenige dagen geleden werd te Berlijn eene vrouw van lichte zeden vermoord in hare kamer gevonden. Uit het onderzoek bleek weldra, dat het slachtoffer in gezelschap van twee personen naar huis gekomen was. Men dacht eerst dat deze personen kennis moesten hebben met de vrouw, doch thans is gebleken dat deze personen, de vermoedelijke moordenaars, vreemdelingen waren. Tijdens liet onderzoek werd een zonderling bewijsstuk tegen do moordenaars ontdekt. In de keuken der woning van liet slachtoffer, vond men namelijk eeno kom, gevuld met be bloed water, kien dacht dat do moordenaars zich na hunne misdaad, de handen gewas scben hadden in deze kom. De simpele overweging van de nieuwe schoolwet doet de degelijkheid er van uit schijnen. Verleden week kwam de gemeente raad van Mechelen bijeen, en een groot deel der zitting werd besteed aan do bespreking van eene dagorde van gelukwenschen aan minister Schollaert. Er waren drie liberalen aanwezig, waaronder do liberale volksver tegenwoordiger Van de Walle. Bij eenparigheid werd het artikel één der wet.de schoolbij woning tot 14-jarigen ouder dom uitstrekkende, goedgekeurd bij éénpa- righeid werd het grondbeginsel der verplich ting goedgekeurd en zulks was nog het geval mot de algemeene ingevoerde kosteloosheid van het lager onderwijs en het toevoegen van een vierden graad. Zooals men ziet, werden de vier hoofdbe standdelen der wet, zoowel door liberalen als door katholieken aangenomen. Bij do stemming over liet gansche wetsvoorstel en om bedankingen te sturen aan minister Schollaert, slemden alle katholieken ja. twee liberalen onthielden zich on slechts één enkele, Mr Van de Walle, stemde er legen. Wat zeggen daar nu de politieke tegen strevers van En wat moeien wij nu zeggen over die liberale hoofdmannen en schrijvers, die in gansch hel wetsontwerp niets vinden dat goed is Als men liet zoo ver kan brengen, niette genstaande het ordewoord der loge en der liberale verbonden, dal de hevigste liberalen zelf de 4 hoofdbepalingen der wet, onvoor waardelijk bijtreden en goedkeuren, is het dan niet zonneklaar, dat niet onkel allo katholieke huisvaders, maar dat eveneens de redeneerende mannen der andere partijen de grooie deelen der wet zullen goedkeuren. En het is tegen zulke prachtige wet, dat liberale en socialistische kopstukken het land in opstand willen brengen. Kan het dwazer, kan het onzinniger Wij kunnen erover ge rust zijn, de ophitsers zullen alleen toegang vinden bij mannen die van hun kaliher zijn de gansche deftige bevolking zal partij kiezen voor het katholiek ministerie en do eerstko mende kiezingen beloven reeds dat zij "©ene machtige huldebetooging zullen zijn voor liet werk van minister Schollaert en van de gan sche katholieke Partij HOLLAND. Instorting in eene mijn. In de mijn Emma, te Haarlem, had giste ren èene instorting plaats, twee werklieden werden gedood en zestien erg gekwetst. Tweo werklieden ontbreken nog. Het bezoek van President Fallière3 President Fallières zal op 4 Juli, aan boord van een pantserschip te Amsterdam aankomen en op 6 Juli vertrekken. Tijdens zijn verblijf te Amsterdam zal hij aan boord van het pantserschip een galaont- bijt aanbieden aan de Koningin en aan den prins-gemaal. President Fallières zal ook de Koningin-Moeder gaan bezoeken te Westelijk. FRANKRIJK De reis van president Fallières in Tunis. President. Fallières heeft gisteren Tunis verlaten, na de puinen der oude Romeinsche stad Dougga bezocht te hebben. Hij is per automobiel van Bedjezelbab naar Tebour- souk gereden, onder de toejuichingen der Araben, dio wierook op zijn doortocht brandden. De politieagent-inbreker. De onderzoeksrechter Drioux heeft giste ren den inbreker Jacquin ondervraagd, die de beschuldigingen tegen den politieagent Warzet had uitgebracht. Jacquin hield alles staan wat hij gezegd had en gaf talrijke uitleggingen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1