Beraamde moord en meerdpsging fa HeEü'ergem HUNkE m T EEN EN 'T ANDER Minister Hiilisrt en de tentoonstelling van Charleroi. Oijüsdsy 2, Kei 191 I t» ZO uSl Gr B L. A. JD Van Nuffel-De Oendt. MEILIED UE!kiF*r Zeventiende jaargang nr 102. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ëf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. -1 BUREELENt TE BRUSSEL tlsachisclien Steenweg, BestuurderJ. TE AfiLST 230. I 9, Kerlcstraat Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KT. aan Ir. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0..60 3e bladz. ide regel) fr. 0;50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) l'r. 2,00 Wij groeten do Meimaand Op vrolijken toon, De maaml van dc bloemen Zoo geurend en schoon. Men groet en men juïclil niet Om 't bloemenlapijt. Met wondere kleuren, Alom nu verspreid. Ook niet om liet glansrijk Goloover der lent, Dat zij op het loover Zoo schoon heeft geprent' Maar wel, o Maria, Dewijl zij aan U Gewijd is uit liefdo, Zoo juublen wij nu En zingen ons loflied Vrolijker dan ooit Voor wie zich do Meimaand In luister ontplooit. Voor d'hemelsche Ma get, Do Meikoningin Voor Gods lieve Moeder, Dio Hemelvorstin. kÏLJLBEKE. JOZEF SCHOCKAERT. Het spel is Zaterdag en acht dagen ill gang gestoken te Antwerpen. Een der minst eerbied'weerdige gasten van de socialistische ploeg zette zich aan 't hoofd eener bende schuimers, om minister Schollaert uit te fluiten. Do, ordentelijke menschen hebben die schurkenstreek naar verdienste beoor deeld dc liberale bladen echter mis sen den moed om die handelwijze te laken zij zijn veroordeeld om met die wolven in hetzelfde bosch te huilen Hoe vernederend zulks ook is voor dc .liberale kopstukken, geerne of noode, z[j moeien er -zich aan onderwerpen. Over een paar dagen is een ander feit van dezelfde soort voorgevallen. Charleroi opende Zaterdag zijne provinciale tentoonstelling. Het ge meentebestuur te zamen met het uit voerend komiteit, hadden daartoe Mijnheer Hubert, minister van Nijver heid en Arbeid uitgenoodigd. Deze, steeds op de bres om allen moge- lijken dienst te bewijzen, had die! iiitnocdiging. aangenomen. Doch on- dertusschen was er in 't geheim ge konkelfoesd. Dc socialistische gemeen teraadsleden, alsook de socialistische kopstukken hadden in hunne meetin gen en vergaderingen, en in hunne bladen, do aanhangers aangezet om Minister Hubert op eene vijandelijke betóoging te onthalen. In een bazar van Charleroi had men zelfs reeds vijf honderd fluitjes aangekocht en wel licht uitgedeeld aan de leden van de roode svndikaten... De socialisten hebben om hunne doenwijze een voor wendsel gezocht, die men altijd vinden kan. als men te kwader trouw is. In liet beheer der nijverheidsschool moe ten er drie leden vervangen worden de vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Charleroi werd aange nomen de vertegenwoordiger van de Bestendige Deputatie werd insgelijks aangenomen en de derde vertegen woordiger was die van don Staat, te benoemen door M. Hubert. Dc minis ter benoemde M. Deulin, voorgesteld door den Heer gouverneur van Hene gouwen. Daarop wordt M. Hubert beschuldigd van sectaris, van fanatie ker. En weet ge waarom M. Deulin is een katholiek nijvo- veraar. In den beheerraad der nijver heidsschool zetelen negen leden, waar van acht antiklerikaal en slechts een enkel katholiek, nu door minister Hu bert benoemd. En om dio enkele be noeming roepen en schreeuwen dc tegenstrevers van schandaal, al erger of er ware eene algemeent} moorderij gebeurd. Het is toch spijtig, dat onder een katholiek bestuur, dat sinds 27 jaar zoo wonderwel het land bestuurt, dat er in onpartijdige beheeren, een katho liek mag benoemd worden. De stad Doornik had aan de bestendige Depu tatie ook hare kandidaten voorgesteld, en allen werden door de Deputatie af gewezen. Dat was anders, niet waar? De vijandelijke betooging tegen minis ter Hubert op touw gezet, is dan niet toe te schrijven aan dit onbeteekenend voorval, maar wel aan de politieke ra zernij der goddeloozen.Niet bij machte om bij middel van vergaderingen en meetingen door hunne bladen en strooi- brieven de openbare meening op te jagen tegen de regeering, willen zij op verraderlijke wijze hunnen slag 't huis halen. Te midden van feestelijkheden, waar er zeer veel volk aanwezig zou zijn en die niets te maken hebben met de poli tiek, aarzelden zij niet om desgevallend stoornis en stribbeling te verspreiden alzoo een groot stoffelijk nadeel berok kenend aan de neringdoeners. Doch wat malen zij, om andermans belangen als de belangen van eenige politieke nulleteiten maar gediend zijn Minister Hubert heeft bij liet verne men van die valsche onderduimsche werking, bedankt voor dc uitnoodiging en is Zaterdag 't huis gebleven. Hij heelt overschot van gelijk gehad alzoo te handelen met onredeneerende lieden. De smoutpeer aan dio gasten toege diend, is op de juiste plaats terecht gekomen. Het spreekt van zelf dat de afwezigheid van den minister veel heeft afgenomen van den luister der opening van de Tentoonstelling en dat daardoor insgelijks vele andere voorname perso nen zich hebben ontboden bij die plech tigheid aanwezig te zijn.. Zoo verstaan antiklerikale heethoofden het verdedi gen van de algemeene belangen der bevolking Zelfs bij de meest ernstige zaken kunnen zij zich niet eens onthou den van onnóozele kinderstreken. En zulk eene partij heeft de /pretentie me de te dingen naar de verovering van de teugels van het opperste bewind in ons landDaar zullen zij afblijven Staatkundig Overzicht Portugal. Daar cr in de Portugeesche wet geen enkel artikel staat, dat dc vrouwen hel stemrecht ontzegt, heeft de vrome van een geneesheerMad. Carolina Angelahare inschrijving op dc kiezerslijsten gevraagd. Dc ministerraad verwierp dc vraag, doch zij richtte zich dan tot hel gerecht en dc recht bank heeft hare vraag moeten aannemen. Daar de tijd om zich te laten inschrijven als kiezer nu verstreken is, zal de cchtge- nootc van den geneesheer de eenige vrouw zjndie op CS Mei, mag ter stembus gaan. Turkye Op het cogcnblik dat men dacht dat alle geschillen vereffend waren in het Turksch ministerie, heeft een der mini sters, deze der ceredienslen, zijn ontslag ge geven. Deze minister, IIaider Bey, zou liever voorzitter van de partij der Jong Turken Frankrijk.Zooals hel te voorzien icas, heeft de Noqfderkompagn ie ook geweigerd de afgedankte spoorwdgwerklïeden terug te aanvaarden. De Compagnie zal evenwel eene geldsom aan de afgedankte spoorwegwerk lieden uitkeer en. 2 Mei 1810. Huwelijk van prins Leopold van Sax-Coburg (Leopold 1) met prinses Gharlotta van Enge land. 2 Mei 1S62. Ten gevolge van de stemming der wetgeving over do verster kingen van Antwerpen, weigeren de kiezers van dit arrondissement naar do stemming te gaan om een Senator te verkiezen, in vervan ging van M. Van Hauro, ontslaggever. Een iviei^ijderskoepr» in.» Haftanya. Zonder zooveel belangstel ling te wekken als de raid Parijs-Brussel, bad de eerste baankoers in Katanga gehouden, nogal wat volk te been gebracht. Zij had plaats op 13 Maart in de omstreken van Elisabeth ville op de groote baan en verschei dene rijders namen er deel aan. Do koers werd gewonnen door een Mechelaar. Denzelfden dag werd de Wielrijdersbond van Opper-Katanga - opgericht die zich voor stelt eerlang den wedstrijd uit tc schrijven, gezegd De Ronde van Katanga, waaraan talrijke rijders, zoo Belgen, Engclschen als Italianen, zullen deelnemen. 0e groote legeroefeningen wen 6838. Deze zullen dit jaar plaats' hebben in do Condrozstreck, van 25 tot 30 Augustus. I)e luitenant-generaal Jungblutb, van den algemeenen staf, zal ze besturen. Het thema der oefeningen is nog niet ge kend, liet zijn de 3° en 4° legerafdeelingen dio aan do verrichtingen zullen deelnemen. Do manoeuvers der versterkte stellingen van Antwerpen,- Luik en Namen zullen plaats hebben van 2 tot 8 September. De volgende troepen zullen aan do grooto oefeningen deelnemen 3° en 1" legerafdee lingen, 2° en 3ebrigaden ruiterij, staf, do 1° en 2e bataillons der karabiniers, vormende het regiment, do vier compagnies cvclisten, dc artillerie van dc 2e ruilerij-afdeeling, de compagnies universitairen van het 2", 0-. 10° en van liet 2e jagers te voetdc verschil- ligo diensten (pontonniers, telegrafisten, luchlvaarders, enz.). Veslingoefeningen zullen gehouden Mor den in de versterkte stelling van Antwerpen. Zullen er deel aan nemen do troepen, die er in garnizoen zijn, alsook dezelfde van de 2° legerafdeeling, bevattende den bevelhebber en den staf, de 3L' en 4e brigaden infanterie (uitgenomen dc scholen, liet detachement van Merxplas-Wortel), bet 4C" regiment artillerie, het 3e regiment lansiers, de compagnie uni versitaire van het 5'- linie, de 26 compagnie van het le bataljon der genie. Bp,0Ö3£j'. woon eew paar foaE- schoenen. Te Parijs woont een schoenmaker, die enkel balschoenen maakt. Geen enkel paar wordt voor minder dan 200 a 300 frank verkocht. Onlangs beeft een Zuid-Amerikaansche dame bij hem een paar balschoenen laten maken, welke haar onge veer 10.000 frank kosten. Zij waren ver vaardigd uit 200 Golibri-huidjes dit zijn prachtige, uiterst kleine vogeltjes. Wanneer de schoenen gereed waren, zagen zij -er uit alsof zij uitzwaro, prachtig glinsterende zijde gemaakt waren. De schoenmaker is een M are kunstenaar in zijn vak. Minister Hubert is bij zijn besluit gebleven, en heeft de openingsplechtigheid der tentoon stelling van Charleroi niet bijgewoond. De inhuldiging werd toch gedaan, doch de onthouding van den heer minister had voor gevolg, dat ook talrijke andere genoodigden, thuis bleven. Het scheelde echter heel weinig, of er was volop ruzie, tusschen do gemeenteerverheid van den een en kanten het Uitvoerend Komi teit der tentoonstelling, van den anderen kant. De oorzaak was, dat toen Vrijdag avond het besluit van den Minister gekend was, het Uitvoerend Komiteit eene vergadering hield en besloot, zijn spijt uit te drukken aan den Minister en te weigeren naar het ontbijt te gaan dat ten stadhuize van Charleroi aan geboden word. Toen de gemeenteoverheden zulks verna men, lieten zij aan liet uitvoerend komiteit weten, dat de maatregel van liet uitvoerend komiteit, allernoodlottigst zou zijn. De ge- emeenteoverheden smeekten de leden van het uitvoerend komiteit, op hun besluit terug te komen. Met tegenzin werd hen voldoening gege ven, om niet alles naar den weerlicht te helpen. In alle geval, de kartelpolitiekers van Charleroi hebben hier een kemel geschoten van kolossale afmetingen. Do-opening der tentoonstelling werd ge daan door hel uitvoerend komiteit, M. Henin, voorzitter, bracht lmldo aan het gouverne ment en drukte zijn spijt uit dat ten gevolgo van een ongelukkig en nutteloos incident, minister Hubert niet aanwezig was. 11 ij voegde erbij, dat do minister zijn plicht ge daan had. Na hem sprak M. Warocqué, voorzitter van liet Beschermkomiteit, en daarmede M as de openingsplechtigheid afgeloopen. De genoodigden doorliepen daarna eenige doelen der tentoonstelling, of liever dor plaats waar er moet ten toon gesteld worden. Zaterdag avond werd het gerucht ver spreid dat de burgemeester van Charleroi ziju ontslag gegeven had en dat do gemeente raad ook zijn ontslag zou geven. Een Brussclsch blad schrijft dat dc burge meester Zaterdag avond zijn ontslag aan den Koning gezonden heeft... Assisenhof van Oost- Vlaanderen Verhoor van I Hei. Voorzitter Raadsheer De Bie Heden morgen wordt de zaak opgeroepen ten laste van Gustaaf De Spiegeleer, bijge naamd Speet werkman, geboren te Aigem den 24 November 1SS4, belicht van eene beraamde moord en moordpoging tc hebben gepleegd te Heldergem. Akt van beschuldiging. In den avond van Zondag, 4 December 1910, rond 9 1/2 ure 's avonds, werd le Hel dergem, (Dries), op den steenweg, Donaat Volckaert vermoord, hij middel van een ge weldigen messteek, toegebracht in den linker bil. De messteek was 5 centimeters diep (na brook, onderbroek en hemd te hebben door boord). De groote beenader werd doorgesne den, waardoor, na eenige stonden, den per soon doodgebloed was. De messteek moet toegebracht zijn door den beschuldigden Gustaaf De Spiegeleer, alhoewel deze beweert, dien dag geen mes in de hand te hebben gehad en reeds op dit uur tehuis was, dat op een half uur der plaats, waar de misdaad werd gepleegd, zich be vindt. Doch zijne twee makkers, Valery De Coo- man en Petras Scheerbruck zagen hem den messteek toebrengen en onmiddelijk daarna wegvluchten Amand Yanderhoeven woonde liet drama ook min of meer bij. Menigvuldige getuigen zagen eenige minuten vóór de mis daad Gustaaf de Spiegeleer in woede, een mes in do hand. Hij was immers uit de herberg van Marcel De Docker, rond 3 ure, buitenge stoken, eenigszins dronken zijnde, doch goed wetende wat hij deed hij had daar ruzie ge zocht, namelijk met de bazin, Sylvie Beerens, die nochtans op zijn verzoek koffie gemaakt en bediend had. Toen de vrouw hem zegde «Gij hebt dezelfde ooren als wij»,trok hij een mes uit deiAhroekzak en deed het opensprin gen dan sprong hij in do richting van do dochter Louise De Docker (met dewelke hij had willen verkeeren. maar die van hem niet wilde welen). Hij bedreigde deze met moord hij middel van gebaren, vermits hij met zijn open mes naar haar slak. Onmiddellijk daarna bedreigde hij insge lijks de bazin Svlvie Beerens, vrouw De Docker, die het mes aan De Spiegeleer wilde ontnemen. Met. behulp van zijnen makker De Cooman werd hij huiten gestoken en begon in de deur. den muur en in een vensterluik met zijn mes te steken. De Cooman vroeg hem zijn mes toe le doen,maar De Spiegeleer antwoordde Ik moet er eerst mijn hoofd mede uitwer ken. Eenige minuten later, op de kalseide, naar Heldergem-kerk toe, tusschen Valery De Cooman en Petrus Scheerlinck, gaf Do Spie- eleer nogmaals hetzelfde antwoord te ken nen aan Do Cooman, die aandrong, omdat hij zijn mes zou weggestoken of aan hem go- even hebben Ik moet er eerst mijn hoofd mede uitwerken. Hij ging dus voort met het open mes in do hand, en terwijl zijne twee makkers aan het wateren waren, langs beide kanten van eenen boom, bracht De Spiegeleer eensteek toe aan Donaat Volckaert, die do eerste was der tweemannen, die den dader voorhij waren gegaan, zonder eenig gebaar van iemand te willen aanranden of op te volgen heide personen w aren maar enkele stappen gescheiden. Dc Cooman en Scheerlinck zagen werke lijk door De Spiegeleer den wreeden mes steek toebrengen ook vluchtte den dader onmiddellijk na de moord te hebben bedre ven, in de richting zijner woning. Volckaert viel in de armen van Vandor- hoeven, zeggende Mandie, ik ben gesto ken eenige stonden nadien was hij een lijk. De Cooman en andere toegesneldo perso nen droegen het slachtoffer naar zij no wo ning. De beschuldigde loochende in gansch het onderzoek de dader to zijn van dien laffen moord en beweerde in het gedacht verkeerd te hebben, dat hij zou kunnen aangerand ge worden zijn door Volckaert, of wicn liet ook zij aan zijnen broeder Petrus Do Spiegeleer en aan zijne moeder sprak hij overslagen, dio hij dien dag zou hekomen hebben, doch tiij bedoelde onbeduidende gewelddaden, dio verscheidene uren vroeger moesten gepleegd geweest zijn, volgens De Spiegeleer beweert, doch door niemand werden gezien noch be vestigd. Iiij sprak daarover om 10 uren 'a avonds, wanneer hij to huis kwam, volgens do ver klaring der familieleden ook sprak hij hier over zeer laat in het onderzoek; doch volgens zijne beweringen, zou hij reeds rondS ure moeten tehuis zijn geweest. Hij loochent niet de minste bedreiging te hebben uitgebracht. 's Anderendaags morgends werd hij in zijne woning aangehouden en naar Herzele gebracht onder weg zegde li ij tot vrienden van hem Tot binnen 25 jaar. Op den veslon, dien hij den Zondag 4 De cember droeg, te Heldergem, werden twee bloedvlekken vastgesteld eene was onlangs gedroogd. Hij trachtte minstens ééne uit te leggen, zeggende, te hebben gebloeid uit den neus in de maand Augusti te voren. Het is niet zeker dal hij juist Donaat Volc kaert wilde vermoorden, eerder dan een an der persoon, docli volgens het Belgisch Straf wetboek, moet hij daarvoor niettemin echter als moordenaar aanzien worden. Iiij kende Volckaert minstens van aanzien, want hij had dien avoncl met hem in ver scheidene herbergen geweest het schijnt dat zij samen niet de minste ruzie hadden en zelfs niet eens met elkaar spraken. Volckaert had nochtans de aandacht ge wekt, want rond G 12 ure had hij in de herberg van Marcel De Docker, toen De Spiegeleer daar de eerste maal ging dien dag. voor het plezier den tandentrekker te spelen, een gekenden tandentrekker naboot sende. In do herberg van J. B. Groehhens,- waar zij ook samen geweest waren, schijnt Do Spiegeleer echter gezegd te hebben Indien mij zoo iets mocht voorvallen, moest er nog eenen aan. al ware het binnen S of 14 hij krabde zich daarbij in het haar. Zijn voorgaande gedrag liet reeds te ven- schen hij ging des zomers in Frankrijk werken, doch deed gedurende den winter niets hij leverde zich eenigszins aan dron kenschap over. Den 4 December 1910 was het den eersten Zondag, dat hij in België was teruggekeerd hij zegde aan zijne ouders, dat hij zijnen broe der Alfons ging bezoeken, die te Heldergem woonde, doch in plaats van tot daar te gaan, deed hij niets anders dan in die gemeente in herbergen verblijven, namelijk i twee, waar er pintje dek werd gespeeld en er trac- taat-genever was. Te voren werd hij veroordeeld wegens openbare dronkenschap, te laat in de herber gen verblijven, vrijwillige slagen en ver woesten van veldoogsteu, doch nooit iot zware straften. Gustaaf De Spiegeleer,bijgenaamd «Speet» oud 27 jaar, wonende te Aygem i) Vrijwillig met inzicht om ter dood te brengen en voorbedachten raad, eenen dood slag le hebben begaan op den persoon van Donaat Volckaert. b) Door gebaren of zinnebeelden Victor Goossens en Svlvie Beerens to lubben be dreigd met een door doodstraf of dwangar beid strafbaren aanslag tegen hunnen per soon, alles te Heldergem, den 4 December 1910. Om 9 1/2 ure wordt de zitting geopend. Men gaat eerst over tot de samenstelling van de jury De beschuldigde Men brengt Gustaaf De Spiegeleer binnen, deze is gekleed met een zwart kostuum en heeft eene klak op het hoofd en ziet er een stille jongen uit. Na liet lezen door den greffier van de be schuldigingsakte, wordt overgegaan tot de ondervraging van den beschuldigde. V. Gij zijt beschuldigd van een be raamde doodslag. A. Ja, mijnheer, ik hen onschuldig. V. Wat is er gebeurd in de herberg van De Docker. A. Ik ben daar gekomen rond G ure en hel» Volckaert gezien. V. Waar zijt gij gegaan, toen gij do herberg van Do Docker hebt verlaten 'i A. Naar de herberg van Do Saedeleer. V. Met wien zijt gij naar huis gegaan. A. Alleen. V. Nochtans, getuigen zijn mot u me- degegaan. A. Neen, ik was met niemand. V. Gij beweert dat go om 8 ure tehuis gekomen zijt. A. Ja mijnheer. V. Maar uwe eigene familieleden spre ken u tegen en zeggen dat gij slechts om 1 ure naar huis zijt gekomen. A. Zij zijn mis. en ik was om 8 ure ten mijnent. V. Nochtans, indien gij alleen naar huis gegaan zijt. A. Ja, ik was alleen en houd staan geenen steek te hebben gegeven.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1