A AALST Teleurstelling en €3-B ZD lwj.%# Bl fcdll lf/1 tjJT dU1 1. 'T EEN EN 'T ANDER ONZE VOLKSBEIS NAAR ROME Brand in esn ziekenhuis te Ukkei. Zaveniiendc jaargang nr 107. m if OP Z©HDÊOEÜ 10 Eli 17, NIAAgSDAGEtiS Sfl EU C@ SEPTEMBER 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 7 en EKiaaniiag 3 RJIei 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. iis BUREELEN TE BRUSSEL 23c?j Iï2schischen S'ieenwerjf 230. BestuurderJ, TE SflLST 3»Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuf!el-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 ld. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ide regel) fr. 0,30 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (por regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Reclit. herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De opbrengst wordt besteed aan het vermeerderen der Jongensschool, het bouwen eener nieuwe Patronage en het inrichten eener Ambachts school voor Aalst en omliggende met dagieergangen gedurende drij studiejaren. Al.'e bijtredingen en medehu'p worden met dankbaarheid aanveerd bij de Bescherm- en Bestuurleden van den Katholieken Volkskring Sint Jozef M. Yerhaegen, volksvertegenwoor diger van Gent, heefteen wetsontwerp tér-Kamer1 neergelegd op*bet gebruik der talen in bet hooger Onderwijs. Het ontwerp bevat slecbls 4 artikelen, waarvan wij bier de vertaling neer schrijven Artikel 1.Do regeering wordt goinaebligd in de Staalsboogeseholen leergangen le doen geven in Let Vhiamsch eri in liet Franscb. waarvan de verdubbeling nuttig wordt erYnd. Art. '2.Bij de inschrijving mogen de studenten bet verlangen uitdrukken do leergangen to volgen in d'ecne ot d'andcre taal... Zoo de studenten min derjarig zijn, mag deze voorkeurmaar uitgedrukt worden door den vader en den voogcl. Art. 3. De uitslagen van de in schrijving worden in aanmerking ge nomen door de regeering voor do toe passing van artikel één. Art. 4. De uitvoeringsmaatrege len van do tegenwoordige wet worden genomen bij koninklijk besluit. Wat zal bet gevolg zijn van het neerleggen van dit wetsontwerp On- g«'! wij tol d eene geweldige opschudding in ganscii het VJaaniscbe land. Sedert maanden en maanden is bet Ylaamsehe volk wakker geschud door honderden en honderden moetingen. Om u een voorbeeld aan te balen. Verleden Zon dag nog waren er niet min dan 25 mee buigen ingericht, waaronder ééno te Sottegem, bijgewoond, zegt men, door twee duizend man. Rekent men slechts de eene meeting door de andere gemiddeld 300 man, f .an heeft men voor een enkelen Zon dag alleen een leger van 7500 man, dat. samenstroomt om de vcrvlaain- sching der Deutsche Hoogeschool te vragen. En de beweging duurt reeds sinds zoovele maanden... Men kan dus verzekerd zijn van de zenuwachtige gejaagdheid, van den feilen kamp, die er nu in alle Ylaamsehe arrondisse menten gaat plaats grijpen. Hel Oordeel der Katholieke Ylaamsehe Pers Wij trekken ons weinig aan over het oordeel van de meeste bladen der tegenpartij, die ons sedert te langen tijd bewijzen hebben gegeven van in allo zaken van wettelijken aard, met opzette bandelen. Er zijn weleenige loilelijke uitzonderingen misschien in do Ylaamsehe kwestie doch wanneer men de kwade trouw zoo tastbaar ge voelt, dan kan men het ons niet ten kwade duiden, dal wij tegenover lien wantrouwend zijn geworden. Geheel anders is het gelegen met onze katholieke confraters bij hen is het ware overtuiging, rechtzinnige vcrkleeldheid aan bun volk, dat hen doet spreken en bandelen. Welnu, welk is hun gevoelen over liet wets ontwerp. In een enkel woord gezegd Slecht Uitermate slechtDe Gazet vax Antwerpen van Woensdag verborg geenszins hare bittere teleur stelling en schreef kalm maar vastbe raden, dal de Vlamingen niet tevreden waren met dit wetsontwerp, maar dat zij, gewoon zijnde aan de tegenkan ting, des te harder zouden strijden, naarmate dc tegenstand grooter was. Het Handelsblad van Antwerpen, liet anders zoo gematigd behoudsge zind katholiek dagblad van Antwerpen schrijft een niet minder scherp oordeel. Met de uiterste krachtdadigheid, zegt dit blad, verwerpen wij dan ook het -voorstel Yerhaegen en betreuren dat er op de. banken der rechterzij zes leden gevonden werden om aan de Vlamingen zulkcn kaakslag te geven. Wij houden er geen twee meeningen op na wij hebben geschreven: de ver- vlaamsching der Gentsche Hoogeschool van Gent of niets. Het voorstel-Verhaegen is nog minder dan niets 't is het werk van menschen die niets voelen van liet nieuw leven van ons volk, die niets hooren van wat hun volk spreekt, die niets zien van wat er rondom hen ge beurt. Vlaanderen is aan de mannen van onzen tijd en met hen gaan wij hoopvol de toekomst te geinoct, de toekomst van het herboren Ylaamsehe land. Daarom blijven we schouder aan schouder, band in band, eischend wat toch ons volk zal bekomen, trots-alles, trots alles de Vlaamsche Hooge school Dat zijn uittreksels, letterlijk getrok ken uit de katholieke bladen. Daaruit kan men besluiten wat er thans in Vlaanderen aan de deur staatEene geweldige, onverpoosde, hardnekkige kamp op leven en dood tussclien de twee strekkingen, ofwel Do ver- vlaamsching der Gentsche Hooge school, die alle Vlamingen thans eischen, ofwel Vlaamsche leergangen te Luik en te Gent, waarvan wel de Walen en de Fransehgezinden willen, maar waar geen Vlaming van weten wil. Ge ziet, wij staan voor gewichtige en beteekenisvoile gebeurtenissen Prijskamp uasi FÜOïsue an de graveerkunst. Woensdag is deze prijskamp geopend en deze opening is niet zonder incident voorbijgegaan. Inderdaad, vier der konkurrenten, M.M. Mcrcier, Renard, Dan is en Rossceuw, gra veerders van beroep, hebben lezing gegeven van eene prolestatic tegen liet feit dat kunst schilders on teekenaars aan dezen prijskamp mogen deelnemen. Deze herren hadden reeds vroeger in eenen brief aan den minister van schoone kunsten hunne grieven bekend gemaakt. Beüikiïiaal aass t!e sSacSutof- fen*s uan toet sctooölsehïp. De inschrijvingen geopend onder de leerlingen der middelbare scholen van het rijk, met hel vrome doel een gedenkteeken op te richten aan de jeugdige slachtoffers der zeeramp waarin hel sehoolscliip Graaf de Smet de Naeyer verging, heeft eene som van 42,900 frank opgebracht. Beeldhouwer Samuël met dit kunstwerk gelast, heeft verklaard dal zijn werk voltooid zal zijn om tijdens de nationale feesten van 1912 te worden ingehuldigd. De Zeven Hedcndaagsche Wonderen der Wereld, Van de zeven wonderen der wereld uit den ouden tijd do kolossus van Rhodes, do luchtbaak van Alexandrie, de luchlluinen van Babylo- nië. de tempel van Ephèse, liet grafgesteente te Ilalicarnasse en het standbeeld van Jupi ter, le OJympe, blijven er nog slechts wat puinen over. Alleen de pyramidenvan Cheops weerstonden aan de vernieling van den tijd en het vandalism der monschen. Thans zijn de wonderen van het mensche- lijlc genie ontelbaar en het wordt moeilijk ze naar warmde en belang te rangschikken. Volgens den Engelsehen ingenieur F. W. Smerson, die eene vergelijkende studie maakte, zouden ze toch als volgt kunnen ge rangschikt worden. 1. De St Pieterskerk te Rome 2. De Ze geboog derEtoile, te Parijs 3. Het Kanaal van Suez 4. De Kif el toren, te Parijs 5. Brug van Forth, in Schotland 6. Tunnel van St-Golhard 7. De twee transatlantic kers Lusitauia en Mauretania Tfy&npnR'V fpvipHiV fo 1 Üi&ijuiliA lu OoittlLij Vijf vrouwen gedccd twee anderen en een knaapje'erg gekwetst. Vrijdag, tegen den avond, gebeurde een vreeset ijk ongeluk opliet gehucht Chatqueue, gelegen op do grens van Seraing en Ougrée. Op die wijk, heeft do maatschappij Cocke- rill een depot van alierlij afval. Daar worden onder andere dagelijks verscheideno honder den wagon Ij es assche ingestort. Deze wa gon Ijes komen langs een luchtspoorweg, welke ondersteund wordt dooreen overgroote ijzeren pilaar, wegende ongeveer 30,000 kgr. Het is op de plaats, waarde asscho uitge stort werd, dat het obgeluk zich voordeed. Dagelijks, na 0 ure *s avonds, wanneer er geene wagentjes meer gestuurd worden, mogen dc rouwo.ren kinderen der arbeiders, daar hun voorraad half gebrande kolen (scbramouille) gaan opdoen. Vrijdagavond waren een-vijftigtal vrouwen en kinderen daar aan 't zoeken, toen zij plot selings een dof gerucht hoorden. Zij zagen dat de pilaar wankelde. Verschrikt namen de vrouwen de vlucht, doch plotselings sloeg hét zware gevaarte neder en rolde over den aschhoop. Zeven vrouwen en een knaapje werden ge troffen. Van alle kanten snelden werklieden ter plaats, die de slachtoffers opnamen en in de naburige woningen brachten. Verscheidene geneesheeren kwamen onmid delijk ter plaats, doch ongelukkiglijk, had den vijf vrouwen reeds opgehouden televen; de twee anderen en hot knaapje waren erg gekwetst en hun toestand was hopeloos. Deze laatsten werden naar liet Beierschgaslhuis van Luik overgebracht, waar zij ter verzor ging bleven. Van de gedoode slachtoffers is slechts eene vrouw gehuwd Maria Baidry, echtgenoote Stéveny do anderen, Maria Gaspard, Ma- rietle Serrurier, Camilla Hensy en Marie Vincent zijn ongehuwd. Allen woonden te Ougrée. De gekwetste slachtoffers zijn Catharina Lehaye, echtgenoote Cornet Desidera Goire, ongehuwd, en de 9 jarige Marcel Du- Vivier. Deze slachtoffers wonen to Seraing. liet vreeselijk ongeluk, dat waarschijn lijk toe le schrijven is aan de drukking der aardmassa tegen den pilaar, heeft eene ge makkelijk te begrijpen ontroering verwekt in de streek. Het parket van Luik is ter plaats geweest, om een onderzoek te doen. Zevende Vervolg Genua. Na bet bezoek der paleizen der Via Gari baldi of Garibaldistraat, keeren we terug tot de Piazza Fontana Marose, van waar wc kwamen, en in den hoek, tegenover de Via Garibaldi komen we uit op de Via Carlo Fe lice, nevens liet paleis (Palazzo) di Casa. De Via Carlo Felice loopt recht op de Deferrari plaats (Piazza) middenpunt der meeste tramlijnen. Daar vindt men huilen de Carlo Felice schouwburg (een der grootste van Italië) en de Akademio van Schoone Kunsten, ook liet ruiterstandbeeld van Gari baldi. Garibaldi, wiens naam men overal in Italië ontmoet, sedert den roof der Pause lijke Staten. was een der veldoversten, die liet meest- bijgebracht hebben tot het inpal men der versehillige kleine staten, die hel huidige Italië uitmaken. Over de Piazza Deferrari komt men op de Piazza Umberto. Daar zien we eerst de Sint- Ambrosiuskerk (S. Ambrogio) opgebouwd in 1589 door de E. P. Jesuiten. Inwendig is ze zeer rijkelijk versierd door schilderijen,onder welke men versehillige meesterstukken van Rubens ontmoet. Midden op de Umbertoplaats slaat het Hertogen paleis (Palazzo Ducale), oude ver blijfplaats der Cenueesche Dogen, die de opperhoofden der vroegere republiek van Genua waren. Het is een schoon gebouw, dat heden dient als bureelen voor het stedelijk bestuur en voor den dienst der telegrafen. Aan den overkant der plaats ligt de Via St-Lorenzo die van de Piazza Umberto op de Piazza Barlella, tegen de Piazza Caricamer.to uitgeeft. De St-Lorenzostraat leidt ons tot de St-Lorenzoplaals, waar we de kathedraal van St-Laurentius vinden. St-Laurentius kathedraal werd opgebouwd ten jare 985 en sedert de jaren 1100 versehil lige malen veranderd. Het is eene der oudste kerken der wereld. De marmeren voorgevel biedt deze eigenaardigheid aan dat zwarte en witte strepen, elkander opvolgen van aan den grond lot aan de torenspitsen. De bouwstrant dier kerk, in Fransche golhiek, geeft aan het geheel gebouw en zonderling uitzicht en waren do drie groote lijkdëuren aan den voorgevel afwezig, men zou wel eenige moeite hebben om er eenen Godstempel in lo herkennen. Het inwendig der kathedraal biedt ook de eigenaardige opvolging aan van witlo en zwarte strepen. De schoono kapel van den II. Joannes Baptista, die aan de linker zijde staat, bevat onder liet altaar een groote relikwiekas waarin de overblijfselen van den II. Joannes den Dooper bewaard worden. De sacrislij bezit een merkwaardigen schat in welken men voornamelijk moet opmerken liet Sacro cantino een schoon vat in Ooslersehe glasspijs. die volgen de overleve ring zou gediend hebben aan or.zen Godde- lijken Zaligmaker, tot bet vieren van het laatste Avondmaal en in welken ook Joseph van Arimathia het Goddelijk Bloed zou heb ben gevat bij de afdoening van het H. Kruis. Dit II. Vat werd van Cesarea (Palestina) naar Genua overgebracht in 1101 en werd later gebroken, toen Napoleon I het deed naar Parijs voeren. Vrijdag namiddag is brand ontstaan in het ziekenhuis, gekend als het Sanatorium der iicee Alice te Ukkel. Het vuur was ontstaan op den zolder van het paviljoen, gelegen op liet einde van den rechtervleugel. Eene gemakkelijk te begrijpen paniek ont stond tussclien de zieken, toen bet. vuur be merkt werd. Zij konden echter allen spoedig gered worden, en vier hunner, wier toestand nog al erg was, werden naar een naburig kasteel overgebracht. De pompiers van Ukkel waren kort na het uitbreken van den brand ter plaats, doch zij konden er niet veel uitrichten en telefo neerden naar do pompiers van Elsene en Brussel. Dezen snelden ter plaats en nu werd het vuur dapper aangevallen. Weldra bemerkte men, dat het vuur geene groote uitbreiding zou nemen en na eenige minuten was alle gevaar geweken. Na een half uur werkens was het vuur uitgedoofd. Dan werd onmiddelijk overgegaan tot het redden der beddingen welke in liet paviljoen stonden, want dezen werden nu door het water bedreigd. De schade is niet groot. De oorzaak van den brand is nog niet kunnen vastgesteld worden. Loodgieters hadden in den namiddag aan liet dak van het paviljoen, waar de brand ontstond, gewerkt. Heeft nu een dezer met zijne soudeerlamp het vuur geslicht, of is.ho't vuur te wijten aan de onvoorzichtigheid eener zieke Men weet het nog niet. M. De Bue, burgemeester van Ukkel, en volksvertegenwoordiger, bevond zich in do kamer, toen de brand hem gemeld werd. Hij snelde er onmiddelijk heen, doch toen hij er aankwam,was allo gevaar reeds geweken. KM» KONING JORIS VAN ENGELAND •Zaterdag 6 Mei was het een jaar geleden, dat Koning Joris den Engelschen troon be klom. Deze eerste verjaardag werd heel het Engelseh rijk door begroet door kanonscho ten in alle garnizoenen gelost. Ter dier gelegenheid bad ook in hot Cristal Palace een grootsch concert plaats. 350 muziekanten en een koor van -1250 zan gers namen er deel aan. Hel concert werd bijgewoond door de En- golsche vorsten. Op den» doortocht van den Koninklijken stoet, verdrong zich eene ontel bare menigte. Dat concert was de eigenlijke opening der kroningsfeesten, welke schier onafgebroken, de maanden Mei en Juni zullen duren. Uit alle landen zijnbijzondere gezantschap pen naar Engeland getrokken omdezo plech tigheden bij te wonen. Ook Paus Pius X zal een hijzonderen gezant zenden, namelijk Mgr Tacci,pauselijken nun tius te Brussel of Mgr Gramito tii Bclmonte. Do policie heeft bijzondere maatregelen ge nomen, om de zakken der miljoenen toe schouwers, die zich op den doortocht der stoeten zullen bevinden, tegen liet bezoek van dievenvingers le beveiligen. Van nu af reeds worden al de havens, van nabij bewaakt en dc Engelsclie polioio bezit het signalement van de gekendste gauwdie ven der wereld. Een koningsgezind voorstel. Een gepensiocneerdo marine-officier, heeft een zonderling middel voorgesteld, om aan koning Joris, ter gelegenheid zijner kroning, oen blijk te geven hunner verkleefdheid aan den troon. Die marineofficier, zekere kapitein Georgo Mollwaine. stelt vóór, dat alle zijne landge nootemop den kroningsdag.alleen met vollen baard op straat zouden mogen verschijnen I Hij geeft als reden van zijn voorstel op, dal wijlen koning Edward VII en nu koning Joris, zeer aan liet dragen van een baard ge heeld zijn. Het is voorwaar een gemakkelijk middel, en daarbij het zal aan de aanklevers van het voorstel Mollwaine geen cent kosten, ter kontrarie.... Koning Albert van België heeft den prins de Ligne aangeduid om hem to vertegen woordigen bij do plechtigheid der kroning van den koning van Engeland. Vrijdag heeft de prins de Ligne met den koning het ontbijt genomen te Laken. Het Belgisch buitengewoon gezantschap zal heslaan uit vier personen do prins de Ligne, generaal de Witte, graaf de Lalning, zoon van den Belgischen gezant te Londen, en luitenant graaf Gustavo de Lannoy. Het hoofd dezer bijzondere zending, steeds tot den lioogen adel van België bo- hoorend, isgehoudon, luidens eeno oudo tra ditie, al de kosten hiervan te dragen, kosten dio worden geraamd op do kleinigheid van 40,000 fr. Dit was ten minste het bedrag der reke ning die aan den prins de Ligne werd voorge legd. wanneer bij Leopold II vertegenwoor digde op de kroningsfeesten van Eduard VII.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1