en nu ons ONZE VOLKSREIS T EEN EN 'T ANDER 2e Reeks brieven van M. Vincent Diericx EEN KASSIER OP DE VLUCHT Brusselsche Briefwisseling 0 O Gk~ 23 71" IT'd jaargang n 113. 2 CENTIEMEN HET NUMMER bondag 14 en Maandag 15 Mei 19 i f ABONNEMENTEN: Zeg maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. $5# BURÉELEN TE AALST 9, Kerlcstraat, O» Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. TE BRUSSEL 230) IJaachtschen Steenwey, 230. AANKONDIGINGEN KI. annk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3e bladz. (de regel) ïr. 0.50, 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Flnanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2 00 Gemengd 11 ieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Over twintig jaar, het is nu reeds 21 jaar, werden de Fransche werklie den een pensioen beloofd van 1 Irani per dag. Tot hiertoe is daarvan niets in huis gekomen. M. Waldeck tooverdo voor d'oogen van het simpele, ücht-geloovige volk het blinkende milliard van de kloos terlingen. Nu zijn de groote diev met het geld weg, en de kloosterplun dering heeft nog eerder schuld dan boni achter gelalen. Combos volgde op Waldeck en vond niets heler dan priesters en klooster lingen te embcteeren. DaL is zij voornaamste rol gew eestNa Comhe kwam Cietnenceau, die het noodi, vond vóór de kiezing nogmaals te spre ken over de arbeiderspensioenen. Het bleef er echter bij. Briand was do opvolger van Clemenceauhij heeft de pensioenkwestie eigenlijk doe' he spreken en doen stemmen. Monis, die Briand vervangen heeft aan het hoofd dor Regeering zou nu de wet in toepassing moeten brengen Ongelukkiglijk gaat zulks niet zonder moeite. En wij moeten het bekennen, er bestaat reden toe Weihoe, twintig jaar lang had men do werklieden priesters en paters opgediend; de rijk domuien der kerken en kloosters moes ten dienen 0111 pensioen ta schenken aan de afgesloofde werkers. En nu, ja, nu heeft men de wet op de pensioenen gestemd, doch in die wet is er geen het minste spraak van de miliiöBfieii dér kloosters, die zijn sedert lang in andere zakken verdwe nen, en. hét zijn de werklieden zelf die groote stortingen moeten doen 0111 aan het pensioen te gerakenDeze mis leido menschen zijn er niet mede in hun schik en de meesten verzetten zich nu krachtdadig- tegen de wet, tegen ecne wet, die anders, ware ze ern stig opgevat, de w erklieden in vreugde en blijdschap had moeten brengen. Op vele plaatsen in Frankrijk is de tegen stand waarlijk groot. Hoewel do ver zekering tegen den ouderdom verplicli tend is. zijn er te Parijs, duizenden weggebleven. TeLyonzijn ervan de 1(10,000 werklieden, die aan de wet. moesten voldoen, slechts 6000 die de voorgeschreven verklaringen hebben gedaan. Te Douai zijn er van de 7000 nauwelijks 3000 die hebben voldaan Te Brest zijn er op 10000 verplichte verzekerden enkel twee i-;n twintig die de verklaringen zijn komen doen. Te Marseille is do toestand al even slecht, in Bordeaux is liet beier ge weest. Te Dijon hebben or van do 20,000 slechts G000 voldaan. Te Melun hebben er zicli 800 onderworpen op de 4000 verplichten. Te Orleans kre gen 20.000 werklieden hun bulletijn '1. huis, en maar zevenen dertig hebben het ingevuld. Te Thiers, eene stad van 20.000 inwoners, ontving 2 inschrijvingen te Clermont-Ferrand moesten 13,000 menschen de verklaringen doen, en van de 13,000 zijn er juist acht binnen gekomen. Te Saval heeft men de wet van 1911 veroordeeld, omdat, zoo beweren zij daar, de wet eene nieuwe gemaskerde belasting is, dat de ouderdom om liet pensioen te trekken, te hoog, dat het pensioen zelve te klein is, dat de werk man te groote bijdragen moet storten, en dat liet stelsel.van capitulariseeren moet vervangen.-worden doorbel ver- doelings stelsel. Zoo ver komt men, door de werk lieden met opzet, te misleiden, en hun zaken le beloven, die eerst regelrecht tegen de rechtvaardigheid strijden immers niemand heelt het recht te stelen en dan daarbij nog, onmoge lijk kunnen uitgevoerd worden. Wat verschil met België I Hier heeft men volgens do getuigenissen van Picard, Destreé, De Brouckere alle drij socialisten do volledig sto sociale wetgeving, die er ergens bestaat. De vreemde bladen schrijven bijna dagelijks van de voorbeeldige demokratische werking van het katho liek besUiar. Pas enkele weken geleden, heeft het Parlement do pensioenwet gestemd voor do mijnwerkers. Alle mijnwerkers die GOjaren oud zijn, en dertig jaren ie de mijnen werkzaam zijn, zullen aanstonds een pensioen genieten van drie honderd en zestig frank. Die wet is tot stand ge komen door het initiatie! van de Bel gische Regeering en verscheidene leden der Rechterzijde. De wet is door de katholieke pers eenparig met geestdrift begroet en zelfs de socialistische en liberale bladen hebben niet anders kunnen doen, dan deze wet ten volle goedkeuren. Dat de socialisten, hier en daar wel zeggen, het moest 2 fr. per dag zijn, of de werk lieden zouden niet mogen storten, of de Staat zou meer of zou alles moeten geven; dat is gemakkelijk te verstaan, tiet is de stiel der socialisten, zij heb ben niet anders te doen dan afbreken. Maar wanneer wij den toestand van Belgie met dien van andere landen, en vooral hij Frankrijk vergelijken, dan bestaat er voor ons reden, met fierheid, bewondering en dankbaarheid op te zien naar ons katholiek Staatsbestuur. Een laalsle merkwaardigheid van Genua en niet de kleinste is het Monumentaal kerl; hof, Gam po Santo of Cimiterio di Sta; lieno De Noord-Oost kant der stad, waar de grond heuvelachtig wordt,is de plaats van hot vermaard kerkhof. De tramlijn derstads- omheining brengt ons tot de Piazzo Manin van waar wo recht op Staglieno trekken en er aankomen op omtrent een halve uur tijds Dit kerkhof, een der indrukwekkendste van Italië, is samengesteld uit een vierkantig veld gelegen in de vallei van Bisango, om ringd door groo'o overdekgallerijën met prachtige praalgraven bezet. Breede trappen en hellingen klimmen op lot do bovengalle- rijen,in wiens midden een soort van Pantheoi is opgericht, van waar men een indrukwek kend panorama ziel over dit luisterrijk veld der dood. Vooraleer Genua te verlaten, moeten we de aandacht onzer reisgezellen vestigen op het zonderling uitzicht van sommige straten meest door werkvolk bewoond. Als men die straten voor de eerste maal ontmoet, geven ze den indruk van in veelkleurig feestge waad te zijn uitgedost. Inderdaad alle ven sters zijn met stoffen hekleed en een net van koorden overspant de ruimte tot het schier heiemmeren der zonnestralen. Doch in plaats van versieringsstoffeh zien we welhaast dat we het hier le doen hebben met kleedings- stoffen die aan haken en koorden te zwieren hangen in de zon 0111 le drogen en uit te luchten. Die arme lieden van Genua hebben hunnen bleek in de lucht in plaats van een malsch grasplein of op een weelderige weide. Achtste Vervolg GENUA vervolg. Aan den overkant der kathedraal staat de Italiaanscho bank (Banca d ltalia). Nu moeien we op onze schreden terug keeren naar de Piazza Deferrari en rechts aan den hoek der Via Carlo Felice, waar we straks uitkwamen, vinden wo de Via Roma aan wier rechterzijde do Galleria Mazzini ge legen is. Die gallerij is eene lange glazen straat, die met vier ingangen aansluiting eeft aan de Via Roma. De Via Roma komt uit op de Piazza Cor vello, eene soort van square waarop in 1S8(5, het ruiterstandbeeld van Victor Emmanuel erd opgericht. Links ontmoet men eerst liet standbeeld an Mazzini, geboren te Genua in 1S0G en overleden in 1872, een der opperhoofden der Italiaansche Vrijmetselarij, die nooit ophield samenzweringen le smeden zoowel in Zwit serland en Engeland als in Italië, zijn Vader- md. Daarna komen we in het Villetta Dinazio, soort van park, in hetwelk een oud bolwerk is, van waar men een prachtig uit- icht geniet op de stad, op de haven en op do mliggende landschappen. Rechts van de Corvettoplaats heeft men het park Aquasola, en daar nevens het groot hospitaal de Pammanore en aan wiers Zui deruiteinde. men langs den Corso Andrea 'odesta de St-Stefanokerk vindt aan den hoek der Via Venli Sellcmbre (twintigste Septem- erstraat) nevens de lerrasse de oude Arehi- poort. De Corso Podesta kruist de Via Venli Settembre niet op gewone wijze, maar ze loopt er over lang een viadukt, porte mo numentale genoemd. Op het uileinde van den Corso is de Piazza Galeazo Alessi, in iens rechter midden de Via Olesso uitkomt en leidt tot de kerk S. Maria di Carignana. Die kerk zal ons een voorbarig gedacht geven van de groote St-Pieterskerk van Rome, aangezien ze eene verkleining is van Sl-Pie- ters, z.ooals dit monument oorspronkelijk erd opgezet door Bramante en Michel ngelo. Men kan den Dom van S. Maria he li mmen, er zijn 219 trapschreden, doch de ap is zeer gemakkelijk en wel verlicht en hoven geniet men het schoonste panorama der stad. der hoven, der versterkingen en der zeer bevolkte zeekusten, Ilivière dupo- nenten Rivière der Levant genoemd. Indien men nu rond Genua wil rijden per elektrischen tram. zoo kan men rechtover de kerk S. Maria de Carignano, de Via Carig- nano volgen, zoo komt men op dc Via Odono aan de tramlijn terecht, on men rijde in do eene of de andere richting gansch rond de stad. KssMwe vondst le Pompei. Tusschen Pompei en Torre Annunziata is een Romeinsche patricische villa, welke van het hoogste belang wordt geacht, bloot gelegd Zij moet dagteekenon van minstens vier eeuwen vóór Christus. Men heefter gunaecea gevonden, versierd met prachtige fresco's en mozaik-vloeren. Fresco's van een buitengewone kunstwaar de bedekken ook de muren van den grooten salon van het triclinium. In een andere zaal, versierd met Gorinthis- sche en Dorische kolommen, bemerkt men een monumentale deur met vergulde koperen ornamenten. Kostbare schilderijen, godsdienstige too- neelen voorstellende, versieren de zijwanden. De eer'sle Communie wan pHnses Sophie d'Criéans. Maandag heeft prinses Sophie d'Orléans, dochter van den hertog en de hertogin de Vendóme hare Eerste Communie gedaan, in de kerk van den H. Rozenkrans, te Lourdes. De hertog en de hertogin, alsook hunne kin deren woonden de plechtigheid hij, waarna zij gaan bidden zijn aan den voet van de mi- rakuleuze Grot. De fóoogeschoog-kompagniën La Chronique, liberaal blad, schrijft liet schijnt 0111 onlogiek, linietroepen uit de provincie te doen komen als men onder de hand eene kompagnie heeft dieuitmuntend werkt. Want men moet zich niet niet inbeel den dat de Hoogescliool-soldalen in wat het zij onder moeten doen voor do soldaten in werkelijke» dienst. Zij hebben meer dan eens gelukwenschcn verdiend en out vangen,en zij geven aan hunne overheden volledige voldoening. Zoo zoo de Hoogeschool-kompagniën geven ten volle voldoening. Het doet ons plezier Het zal dus niet noodig zijn ze af te schaliën, zooals sommige geuze-nbladen liet zeggen. gewersü-ïDlksvertegenwoordiger, reizende in Kongo Vervolg van den brief van t> April 1911. Daar is Oranje-rivier en wat ons eigen aardig voorkomt, zijn de talrijke mieren- hoopen van 50 tot 00 centimeters hoog en half cirkelvormig. Het is een echte plaag, die men met moeite, door solferverbrandin gen, uitroeit. We doen 50 kilometers per uur en komen te Belmont aan, waar wc talrijke ezels zien. Modder rider De trein stopt. Dicht bij de statie, loopt de beroemde Modder-rivier, wier wateren, in den Transvaalschen oorlog, met Engelsch bloed rood geverfd werden. Den 12 October 1899. wierd de brug der Modder-rivier door de Boeren afgebroken en enkel, den 11 December, gelukte het machtig Engelsch leger er in de werken te herstellen, ten prijze van veel, zeer veel menschen- levens. Magerfonteinligt voor eéne bergketen in wier top twee gedenkzuilen paal staan de eene is een eerbeloog aan de gesneuvelde Engelsche soldatende andere een roemrijke herinnering aan de zelfopoffering der Trans- vaalsche vrijwilligers. Beacon/ïeld, 9378 zielen en verbonden per spoor en elektrieken tram aan Pretoria. Hier zien we een schietplein in volle vlakte. Witte staken duiden de afstanden aan. drie bla- soenen staan daar zonder schutsel in de ronde. Dat is hier overbodig, want de Boeren schieten geen ballen verloren. We komen aan de diamantmijn De Beers en andere. Van op den trein hebben ze liet uitzicht van koolmijnen. We zijn in eene nijverheidsstreek met hoogo rookspuwende schouwen. De eerste diamantsteen werd gevonden door eenen inboorling, ®p zijne hofstede, en aan een Hollander verkocht voor eene pan eiers. De Hollander kreeg, in Engeland, 500 pond voor dezen edelsteen en was eerlijk genoeg om den vinder zijn deel te ge ven. De diamant waarvan hier spraak is, werd verwerkt aan de koninklijke kroon van Engeland. De zelfde Hollander kocht een tweeden van eenen Hottentot ter en ver kocht hem voor een half miUioen. Keerzijde Ier medaillie de Transvaalsche oorlog is de derde, die losbarste ter wille der diamant mijnen. i'aalBreede rivier, over dewelke de grootste ijzeren brug van Transvaal loopt 500 meters lengte. De rivier rolt, al brui schen, hare blonde waters, maar is schoon door haren breeden vloed en menigvuldige eilanden. Jourstenstreams, en we verlaten de baan naar Bulewayo, om naar Pretoria te trek ken. We zijn in eene platte streek men denkt zich te midden weiden zonder einde waar spijtig de mierennesten wederom menschen en dieren plagen. Op vele hoopen zitten vogels, ongetwijfeld mierenfretters. De trein loopt op eene rechte lijn zonder einde. De middagzon is helder, maarnwn gevoelt niet de minste warmte, daar (le trein, door zijn snelle vaart, veel lucht verplaatst. Rond 12 1. 2 waren wé in het restaurant van den trein aan 't eten, toen dc garcon onze aandacht wekte op eene nieuwe diamantmijn, nauwelijks twee maanden in gang. Hier zijn nog geene gebouwen of machienen. Men ziet zoo een twintigtal groepen menschen in eenen put van "vijf meters vierkant, de aarde delven en keeren, met de hoop diamant le vinden. Deze grond hebben ze voor een jaar in pacht. De eenen zullen gelukken, hunne kosten, misschien zelfs hunne fortuin maken anderen zullen het opgeven en hun deel aan de gelukkigen overlaten. Later, indien de grond werkelijk geeft wat men er van verw acht, zullen de overblijvers zich samensmijten met hun eerste zuurgewonnen geld en eene nijver heidsmijn oprichten. Dal is de gewone gang an zaken, en deze die misschien eens aan e eigenaars der mijn zullen verwijten dat kapitaal diefstal is, zouden nooit den moed gehad hebben om 't zwoegen en 't lijden van de eerste dagen te verduren. Wij rollen borg af80 kilometers per uur, door maïsvelden. We zullen ten slotte le Pretoria aankomen. Congotrotter. Staatkundig 0i/erzichf Mexiko. Generaal Madero de leider der oprocidingen. laat thans zijne voor waarden hennen voor het sluiten van den- rede. De ticce hoofdpunten van zijne voor- Kaarden zijn lc Het onmiddelijk ontslag van president Diaz en het uitroepen van Juarez tot hoofdplaats der Republiek. Duitschland. De Duitscht bladen be± spreken allen de stemming der commissie van den Reichstagicaarbij het grondwets- ontweiy van Elzas-Lorreinen verworpen iccrd. Al de bladenuitgenomen de Post zijn -an oordeeldat tegen deze stemming beroep al aangelcekend worden. Een belangrijk orgaan van het Centrum ts zelfs van oordeel, dat het ontwerp in de zitting van den Reichstag zou aangenomen tcorden. Italië. Verscheidene Albaneesclie op- uiers zijn nogmaals uit Italië gedreven ge worden. Er zijn nog verscheidene opruiers in Italiëdie trachten vrijwilligers aan te werven om tegen de Turksche troepen te strijden. Italië-wil in geenen deele met Tur kije in verwikkelingen komen. Turkye. Het komileit van Eendracht en Vooruitgang heeft van hoogcr hand bevel ontvangen, onmiadeljk de partij te ontbin den. Dat bevel is gesteund op de wet betrek kelijk de verecnigingen. De tijding heeft te Salonika eene groote opschudding verwekt daar het komitcit van Vendracht en Vooruitgang tot hiertoe alle heerschappij had over de Staatszaken. Ook enoacht men hevige onlusten De schurk steelt 50.000 fr., na voor 70000 fr. vervaischingen gedaante hebben Ten nadeele van het Comptoir de l'Auto rite I'inancièrceen bankhuis, waarvan de bureel en op de IJenegouwlaan te Brussel gevestigd waren, is eene belangrijke diefte vastgesteld geworden. De bestuurder der bank was Vrijdag mor gen zeer verwonderd, zijn kassier. Gaston Denies, wonende St Gillisstraat, niet te zien verschijnen. Hij zond onmiddelijk een der bedienden naar zijn huis, doch deze vond do woonst ge sloten. De bestuurder deed dan een vluchtig onderzoek in de kasboeken van Denies en ontdekte weldra verscheidene onregelmatig heden. Zonder verder te zoeken, deed de bestuur der onmiddelijk den policiekommissaris ver wittigen. Deze kwam ter plaats en de gcldkoffer werd geopend. Alsdan bevond men dat eeno som van meer dan 50,000 fr. welke zich in den koffer bevinden moest, verdwenen was. Donderdag avond had do kassier in tegen- woordigheid, van drie bedienden van de bank. de kas opgemaakt. Buiten de titels, werd eene som van meer dan 50,000 fr. in bankbriefjes en gouden geld, in 'den brand- koffer gesloten. Eenige minuten later moet de kassier ech ter den koffer terug geopend cü geplunderd hebben. Na deze vaststelling werd het onderzoek der hoeken voortgezet. Na eenige minuten kwam men tot de ontdekking dat Denies voor meer dan 70,000 fr. vervaischingen gepleegd had. Vooraleer de vlucht te nemen, had do pKchtige zich bij zijne moeder begeven en haar eene som van 1750 fr. tor hand gesteld. Mev. Denies wilde echter het geld niet be houden, toon zij er den oorsprong van ver nam en zij verhaastte zich liet aan den be stuurder der Bank terug te geven. liet Bestuur der Bank heeft eene premie van 5 0/o uitgeloofd van de som, welke nog in het bezit van den plichtige zou gevonden worden, aan licm die den dader doet ont dekken. Gaston Denies was met vrouw en kind naar Parijs vertrokken. Daar verhaalde hij haar dat hij de diefte begaan had. Zrjne vrouw verweet hem zijn schandelijk gedrag en keerde met haar kind naar Brussel terug. Zij begaf zich rechtstreeks naar het policiekommissariaat, waar zij haar weder varen verhaalde. Zij weigerde echter te zeggen, waar haar echtgenoot afgestapt was. Onze briefwisselaar stuurt liet volgend schrijven, handelend over de bijzondere ge beurtenissen der week.. Brussel, 13 Mei 1911. liet bezoek van President Falliêrcs heoft drie dagen wapenstilstand gebracht in de in- landsche politiek. Ilopen wo dat onze buiten- landsche politiek er veel moge bij gewonnen hebben, bijzonder met het oog op onze handels betrekking, namelijk wat do wederkeerigo douanenrechten en onze economische belan gen betreft, en dat daarom kortelings eon handelsverdrag gesloten worde tusschen (le landen. Het einde van don toast, door den President uitgesproken op den gala-diner van liet Itof, laat ons in gunstige verwachting. M. Fallières heeft de genegenheid van alle 1-eigen zoowel Vlamingen als Walen voorde Fransche natie kunnen vaststellen. De ontvangst te Brussel is geestdriftig ge weest, zelfs ook bij de buiten menschen van Tervueren. Men moet zeggen dat de President genegenheid afdwingt door zyne opgeruimd heid van gemoed en zijnen eenvoud. Het is de echte papa van allen, met het kenmerk van het Zuiden, de goede eigenaar van Vignolde uitliet Fransche land. Hij is voor allen fijnge voelig. Toen hij Woensdag zijne hulde ging betuigen aan onzo Koningin in het kastcol van Laken, vergat hij de prinsenkinderen niet, voor wie hij schoone speelgoederen had meegebracht. Het kon dan ook niet verwon deren. dat op zijnen doortocht, zoowel bij 't komen als bij 't vertrekken, bij door do menigto warm werd toegejuicht. De bloemen versiering van de Middenstatie met baar prachtig - parterre met boomgewas en bloe men bezet, verdient eeno bijzondere melding. Het is werlcvau M. F. Van den Broucke, bloe mist en boomkweeker te St-Gillis. Daar wij van de koningin spreken, laat ons den wensch uitdrukken voor haar spoedig herstellen en bidden wij den hemel, dat hij ons de volkslievende en edelmoedige koningin late behouden, die zoo zeer is bemind door al de standen der maatschappij, en die zoo spoe dig ieders waardeering en vereering wist te

De Volksstem | 1911 | | pagina 1