Ga geld te verdienen. BUITENLAND. 7 EEN EN 7 ANDER Se moortel] van Dampremy 2° Seeks televen van M. Vincent Biet!ex Nakend is de strijd Onweder in Duitschland Mexiko on tie Vereenigde Staten. Zeventiende jaargang nr 194. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Oijnsdacj- (S (Vlei 1511 BUREELEN TE BRUSSEL 230, lEaachischen Steenweg, 230. TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 111 Bestuurder J. 'an Nuf [el-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aanfc. (1 tot 4 ld. reg.) fr. 0 GO !ie biadz. regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Firtanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reldnmen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht. herstel!, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. - Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postLureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. iïf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «i* Sommige personen hebben maar eene begeerte, een gedacht, een doel einde, namelijk geld verdienen. Ja, geld verdienen, dat is de hoofd zaak, ze vragen niet eens van waar het komt, of hoe zij het verkrijgen, als zij liet maar hebben, dat is de knoop. Zulke mcnschen zijn zonder ideaal, die leven zonder iels hoogers, iets ede- lers, zij hebben eene materialistische strekking. Zeker met geld koopt men de boter, en niemand is er die u belet geld te verdienen en geld te winnen, als het gebeurt op deftige wijze. Hoewel de strijd om het leven hard is, moeten wij toch met Edison be kennen, dat er weg te maken is, op voorwaarde, dat men karakter en wilskracht bezit. De werkers, de ver standige vroeters er kan wrel eens eene ongelukkige uitzondering zijn die komen wei door de wereld... Het geld echter is niet enkel voor de Belgen in België te verdienen men moet toe geven, dat het goed is in ons land, an ders zouden er meer naar den vreemde trekken, zooals dit het geval is in Ier land, in Schotland, in Bohemen en meer andere landen. De Belgen zijn in 't algemeen geene uitvliegers zij blijven liever waar zij zijn, hoewel er In het jongere geslacht verandering is te hespeuren, voortkomende uit de nieuwe opleiding die er hedendaags in de school gegeven wordt. Vele Belgen gaan het geluk beproeven in Amerika, in Canada, en een zeker getal naar Afrika. M. Vincent Dieriekx, katho liek oud-volksvertegenwoordiger, beeft liet ons reeds bekend gemaakt in ver scheidene zijner belangrijke en aange name brieven. Er wonen Belgen, ja Vlamingen, in Transvaal en Oranje- Vrijstaat volgens M. Dieriekx is er daar nog eene toekomst te maken voor velen onzer landgenooten. De bijzon dere aandacht der Belgen echter wordt thans getrokken op den Belgischen Congo, en vooral op Katanga, een der rijkste streken der wereld. Het officieel jaarboek meldt dat liet blanke personeel in den Belgischen Congo van den oogenblik 20U0 man bedraagt. Wij gaan eens een klein overzicht geven van wal de blanken daar jaar lijks in Congo winnen. De algemeene gpuwheer 50000 fr., de 5 onder-algemeene gouwlieeren fr. 40000, 3 staatsopzichters 35000 fr. Op den beroepstribunaal van Boma trekt de voorzitter 20,000 fr. ieder der 4 rechters 15,000 fr.; 1 bijgevoegd rechter 8,000 lr.2 algemeene procu reurs 20,000 fr. 4 Staatsprocureurs 42,000 fr. 3 bijgevoegde procureurs 8,000fr.; 5 bijgevoegde rechters8,000 fr. In het reehtsbestuur te Boma ont vangen de 2 bestuurders elk 17,000 f.; 3 die aan dien dienst gehecht zijn 0,000 fr. 3 magistraten 8,000 fr. 3 bijgevoegde magistraten 0,000 fr. 0 griffiers,ieder 4,800 fr. De jaarwed den van 9 hulp-griffiers, 21 bestuurs- agenten en 5 bedienden van het alge meen Parket, staan niet vermeld. In de distrikten heeft men 7 alge meene kömmissarissenaan20,000 fr.; 3 distriktkommissa rissen van le klas aan 17,000 fr. 11 bijgevoegden aan 15,000 fr. 21 zone-oversten aan 14,000 fr. 30 sektieoversten aan 12,000 en 14 anderen aan 10,000 fr. 25 geneesheeren van le klas genieten 14,000 fr. minimum; 16 van 2° klas, 12000 frminimum In den bestuurlijken dienst, 5 onder bestuurders, op gelijken rang gezet van bestuurders, 17,000 fr. 2 onder bestuurders aan 13,000 fr. 12 agen ten van liet beheer 11,000 fr. 26 andere agenten lo,ooo fr. 51 andere 9,ooo fr. 121 hoofdklerken 7,5oo fr.; 89 klerken aan 6,5oo fr. 109 klerken aan 6,ooo fr. 2 typografen 6,5oo fr.; een kachelmaker6,5oo fr.; 122 werk lieden in den dienst der Openbare Werken 6,5oo fr. Uit die enkele aanhalingen ziet men, dat de beambten in Congo goed be taald worden, te meer dat de meesten dezer jaarwedden slechts het minimum weergeven. Daar is dus geld te verdie nen toch valt er een onderscheid te maken. Het leven in Congo is driedubbel zoo duur als bier zoo men niet_ heel matig leeft, loopt men het grootste ge vaar zijne gezondheid te knakken. Daarentegen hebt gij ook dit schoon voordeel, dat een matige mensch er op enkele jaren tijd een schoon pen sioen kan bekomen, en er eene ronde som kan op zij leggen om terug naar liet vaderland te komen. De som, gin der gespaard, heeft daar natuurlijk dezelfde waarde niet als hier, omdat de levensvoorwaarden er veel verschil len, doch eens met de gespaarde pen ningen in België terug, herkrijgen die gelden eene grootere waarde, door dien het leven hier zoo veel goedkoo- per is. ie tii^wiweSB3Bg3 op telegraafgebied werd in eene vergadering van' Engelscbe ingenieurs, te Londen, bekend gemaakt door M. Donals Murray, Zijn stelsel wordt beproefd op de lijn Londen-Machester cn levert goede uitslagen op. De telegrafist die werkt met het stelsel Donald Murray, staat vóór eene sclirijfma- chien bij schrijft de telegrammen over alsof hij een gewoon werk op de machien ver richtte en aan 't uiteinde van den draad wordt het telegram automatisch gedrukt. Het stelsel Murray kan ook toegepast worden op de zetmachienon, waar de zetter niet meer aan de machien zelf, doch in een kantoor werkt, en de zelmachienen op auto matische wijze do regels zet en smelt. 13e aaB'dfoeziëiBo Hoe zal dit jaar de opbrengst zijn van de aardbeziën, ge kweekt in vollen grond Naar de verklaring van een specialist, die sedert jaren aardbeziën kweekt in de omstre ken van Mechelen, Ste-Kalhelijne-Waver, Duffel, enz., schijnt de opbrengst dit jaar veel te beloven, ten minste wanneer late nachtvorsten of zware regens den boel niet komen bederven. Een s^etiSi De Fransche reus Joseph Dusorc is de grootste man van do wereld. Hij meet 2,58 meters, welke lengte hem soms zeer te pas komt, maar ook verbazend lastig kan zijn. Hij kan bijvoorbeeld aan een straallan- teern zijne sigaar aansteken, maar het in- en uilstappen in den trein is voor hem bijna on doenlijk en van den electrischen tram ge bruik maken, kan hij zeker niet, al wringt hij zich in allo mogelijke vormen. Hij stamt af van eene reuzenfamilie. Zijn Moedertje, is 1,88 rn. en zijn vader 1,90 m. lang. Hij lieeft nog drie jonge broeders, die reeds de aanzienlijke lengte van 2 m. hebben. Joseph is met zijn 20 jaren do oud ste. Mijnheer Dusorc is goed gevormd en bezit een opgewekt karakter. VijfjaarlSjksche prijskamp in Nederlandsche letterkunde. X1F tijdvak 1005 1909. - Bij koninklijk besluit van 29 April 1911, is de vijfjaarlijk- sche prijs inde Nederlandsche Letterkundo voor bet XIIIao tijdvak (1S95-1909) toege kend aan M. Petrus Lateur, te Itigoygem, voor de gezamenlijke werken, die hij onder don deknaain Stijn Streuvels, gedurende dit tijdvak heeft uitgegeven. Voor de biemelkers, De wij ziging aan art. 88 van hel landelijk wetboek, Donderdag door de Kamer gestemd, volle- digt alsvolgt dit artikel Zullen gestraft worden met eene boet van 5 tot 15 fr., de genen die biekorven zullen gesteld hebben op minder dan 20 meters ecner woning of vaneen openharen weg. Evenwel wordt deze afstand op tien meters verminderd, in dien er lusschen de korven en de woning of den openharen weg een gesloten hinderpaal van minstens twee meters hoog staat. De onderwijzer in Japan. Het was dank aan de volhardende krachtda digheid van den Japanschon generaal Nogi dat, tijdens den Russisch-Japanschen oorlog, de machtige fortores Port-Arthur aan de Russen ontnomen werd. Zulk een generaal zou in Frankrijk ver eerd worden mot het groot kruis van het eerelegioen: do Engelsehen zouden aan zoo'n dappere elk jaar 100,000 pond sterling ver zekeren en hem lid maken der lordskamer de keizer van DuiUeldand zou zulk een held den titel van PruNischen hertog toekennen. Niets van dat alles heeft de keizer van Japan voor generaal Nogi gedaan. LI ij heeft hem eenvoudig onderwijzer benoemd, aldus aan allen en iedereen doende verslaan, dat do taak van opvoeder de edelste is. En daar in Japan geeft een generaal Nogi, de groote krijgsheld dag in dag uit, les aan gastjes van tien lot twaalf jaar oud. De aangehoudenen in vrijheid gesteld Do aangehoudenen, Pelicien Meurisse. Elie Forneville, An toon Verbrugghen en Edward Vereecken die sinds meer dan twee maanden opgesloten waren,onder verdenking medeplichtig geweest te zijn in de moorderij van Dampremy, verschenen Zaterdag op nieuw voor dc Rechtbank van Charleroi. Na de protestation der verdedigers gehoord te hebben, bevool <Je raadskamer de invrij heidstelling der opgeslotenen. Na drie maanden onderzoek, is men dus nog even ver als hij den aanvang. Het is ongelukkiglijk te. f reezen, dat deze vrceselijko zaak, do reeds zoo lange reeks misdaden welker daders nooit ontdekt wor den, nog zal gaan vergrooten. gewezes-YOlksvartefifRvoordigsr, reizende in Kongo xv 7 April 1911 Vereeniging, Van Johannisburg, zijn we per spoorweg naar VereenigingVia Langlaagte, ge komen 4 uren rijdens en niets merkwaardig onder de haan, tenzij de statie van Canada die den allereersten prijs verdient voor de bloemen. Al de hoornen, die men ten onzent, ten prijze van veel zorg, in open lucht, of, met nog meerdere zorg, onder glas. ziekelijk aankweekt, staan te Canada in vollen bloei en glans. Hier hebben we in 't geheel geen statiereuk maar den balsem van heliotropen, oleanders, rozen, enz. Langs den overkant der statie, bemerken we twee bedrijvige goudmijnen. De lusschen statiën zijn klein en belang loos 2 laten ons enkel de herinnering van met pak en zak afstappende negers, rijk ge worden in de koolmijnen en met Brio door bloedverwanten en vrienden verwelkomd. Na gereden te hebben door eene streek, waar grond, denne- cn treurboomen, huizen, menschen, kiekens en verkens zwart zien, landden we aan tusschen wel bezaaide akkers. Uitgestrekte velden staan beladen met den tweeden oogst maïs. Men mag het niet ver geten, we zijn hier in den Winter. We gaan in Vereeniging, eenige dagen verblijven, om onder andere het ploegen met stoommachien van dicht bij te lecren kennen. Ik verneemdat ik hier zeer belangrijke inlichtingen ga bekomen voor de landbou- wers. Beste lezers, mag ik, in huidig schrijven dat maar cerie inleiding is tot mijne brieven over het landbouw-wonder dat Vereeniging heet, u zeggen wat ik weet over mijne nieuwe medegezellen We zijn maar met twee in 't Grand Hotel van Vereeniging afgestapt, heer Michel Vermcersch en ik doch negen medegezellen moeten nog aankomen uil Pretoria, namelijk de heeren De Neuter en Romelaerc (oud-kennissen); de Baillct de la tour, een vrij williger als ikJacobs, veearts, die aan de veeartsscliool van Pretoria gaat verblijven om de geneesmiddelen aan te leeren tegen de veeziekten aan Afrika eigen; de heeren Besseling en Berdael, die ons tegenkomen van uil Kongo, waar ze reeds twee jaar verhieven de lieeren Boonen en Gara, alsook de twee gebroeders Vermeersch. Om u te doen lekkerbekken naar 't nieuws van Vereeniging, geef ik die eerste inlich tingen er beslaat, hier een boerenhof, waar Sir Ma Claren baas is het beslaat twaalf duizend hectaren grond, waarvan drij duizend bewerkt worden en de overige in weiden lig gen het liof geefl^jaarlijks de winst van een millioen. Ge ziet dat het zal de moeite waard zijn die machtige instelling uit een te zetten Ge moogt er u aan verwachten. COXGOTROTTER. Staatkundig Overzicht China. Rusland en Japan zijn thans bezig met het opstellen van een verdrag hebbende voor hoofdregel, de politiek welke beide landen zullen voeren ten opzichte van China. Beide landen zijn het behoud van den slaat van zaken zeer genegendoch zij zijn het ook t akkoord, om on middel jk krachtdadig op te treden, zoo gauw als China de belangen van een hunner zou schaden. Mexiko. Uit Mexiko wordt nu gemeld, dat president Diazvooraleer zijn ontslag te geven, generaal Reyes tot krijg sdictator benoemd heeft. Daar deze nu zeer slecht gezien is door de oproerlingen, is het te denken, dat zijne benoeming niet veelaan den staat van zaken zal veranderen. Spanje. De Spaanschc Kamer heeft Zondag een wetsvoorstel aangenomen, waarbij den persoonlijken algemeenen dienstplicht ingevoerd wordt. Het wetsont werp was reeds door den Senaat aange nomen. Turkyë. Het komiteit van Eendracht en Vooruitgang is nu eindelijk t'akkoord gekomen. Ook hebben al de afgevaardigden welke tot de partij behooren. Zaterdag de begrooting van Openbare Werken gestemd. Het onweder dat hier verleden woedde, heeft ook in Duitschland verscheidene onge lukken veroorzaakt. Daar werden verscheidene personen door den bliksem gedood en onder het vee werd eene" ware slachting aangericht. Bijzonder in de provincie Rhenanen heeft het onweder hevig huisgehouden. Indo omstreken van Keulen werd cendaglooner. Servos genaamd, in volle straat door den bliksem gedood. Te Fronhausen werd een jonge landbou wer die met zijne paarden van den akker terugkeerde, door het hemelvuur getroffen. De landbouwer werd met zijne dieren gedood. Een hoeveknecht, welke op eenige stappen volgde, onderging hetzelfde lot. Te Saalfeld, werd een zesjarig meisje, dat in het veld speelde, door het onweder ver rast. Hot kind liep naar huis, doch werd door den bliksem gedood, toen het nog op eenige stappen afstand van do ouderlijke woning was. Te Herzeburg werd een landbouwer, die met twee paarden van zijn land kwam, dood- gebliksemd. Ook de heide paarden werden gedood. Te Wemmelsdorf werd eene vrouw door den bliksem gedood. Te Bumendorf werden twee kinderen, die samen speelden, doodgeblikseind. De schade aan het land is zeer groot. Al do fruitboomen werden grootendeels vernield. In verscheidene gemeenten zijn de water- loopen huiten hunne oevers getreden. Nabij Hamburg, te Neuengamme, heeft de bliksem het gasgcsticht in brand gestoken. De brand verlicht den omtrek verscheidene kilometers ver. De inneming van Juarez (en van andere grensplaatsen) cn vooral de overgaaf van generaal Navarro met zijn vijfhonderd man. zal het zelfvertrouwen en de geestkracht van de opstandelingen, maar ook het per soonlijk prestige van Mudero hebben doen toenemen. Te Mexico (stad) werd een cabïnetsraad gehouden, onder voorzitterschap van presi dent Diaz. Besloten werd omniddelijk troe pen, onder hevel van generaal Rabago naar Juarez te sturen, om die plaats te hernemen. Ook de regeeringsbladcn kondigen aan, dat do strijd met de opstandelingen tol het hittere eind zal worden uitgestreden. HoewelMadero zich lieeft bereid verklaard om nieuwe onderhandelingen te voeren over den vrede, treft hij toebereidselen voor een tocht naar liet Zuiden, om de troepen van Rabago tegen te houden. De inneming van Juarez kwam ook nog den opstandelingen te pas, wijl in de stad aanzienlijke voorraden oorlogstuig werden aangetroffen en buitge maakt. Do Amerikaansche regeering wensclit voor alsnog niet in te gaan op hot verzoek van Madaro en zijn medestanders, om als oorlog voerende partij te worden erkend. Maar aan den anderen kant houden de Amerikanen opzettelijk geen rekening met het feit, dat Juarez cn liet Mexicaansciie douanekan toor op de brug aldaar, in liet bezit zijn van de Madaroïsten. Wapenen enz., uit do V. St. kunnen door dat douanekantoor in Mexico binnenkomen, zonder dat de Amerikaansche overheid zich veel liet hoofd breekt over de vraag, wie dat oorlogstuig nu eigenlijk in ontvangst neemt. De weigering van de Ame rikaansche regeering, om Madero en zijn aanhang to erkennen als oorlogvoerendo partij, baseert zicli onder meer op de over weging, dat indien tot deze erkenning werd overgegaan, do Unie naderhand moeilijk heden zou kunnen ondervinden, wanneer liet er op aankomt, van de Mexicaansciie over heid schadeloosstelling te Verkrijgen voor de Amerikaansche burgers, die in en door don Mexicaanschen opstand schade aan lijf of goed hebben ondervonden. OndT de Ncw-Yorksche bladen is het vooral de World d e met klem betoogt, dat liet nu toch voor Diaz de allerhoogste lijd is om heen te gaan. De katholieken waren benieuwd te weten, wat de vijanden van do vrijheid van den Bel gischen huisvader zouden zeggen over het nieuwe schoolwelsontwerp, voorgesteld door M. Vanderlinden en zijne vrienden. L»e krachtdadigheid, de vastberadenheid, de man nelijkheid der katholieke partij heeft de tegenpartij onthutst. Wij hebben geen enkel blad van de tegen partij in handen gehad, dat liet nieuwe wets ontwerp lieeft durven afkondigen blijkbaar is liet, dat zij benauwd zijn, do wet in haar geheel bekend te maken aan hunne lezers. Het is met wat schimpen en schampen, en veelwoordenspelerij.datzij liunnolezerstrach ten te weerhouden hunne goedkeuring aan het wetsontwerp te geven. Want, men mag het gerust gclooven, liet is legen heug cn meug dat velen hunner handlangers, tegen eene wet strijden* waarvan zij zelve do hoofdprinciepen hebben verdedigd. In rede twisting met een socialist, bekende deze ons, dat hij de wet goedkeurde, doch. dat hij als trouwe soldaat van het socialistische leger, liet ordewoord volgde van de leiders zijner partij. Ik hen bereid, sprak hij, overal te gaan manifesteeren, waar nu .i het eischt, en moet er bloed vloeien, dan zal het gebeu ren. Dat is nu eens echt fanatismeIloa schoon het is, eene zaak te bestrijden, die onrechtvaardig is.zoo ongemeen dwaas en stom is het ook, tegen eene wet le gaan ma- nifesleeren, die men zelf goedkeurt, alleen omdat de leiders eener partij liet eischen... Het socialistisch orgaan van Brussel zingt vandaag echter een heelen toon lager. Zij heeft vernomen dat de Regeering en liet Parlement kost wat kost, de wetten van 't land zullen doen eerbiedigen; en als het er op aankomt, niet zullen terugdeinzen om go- weldtegen geweld te zetten. M. De Poiithière van Luik. oud-katholiek volksvertegenwoordiger,riep Zondag te Brus sel uit.te midden van de geestdriftige toejui chingen van eene bomvolle zaal katholieke strijders Wanneer do tegenstrevers met straatgeweld dreigen, dan zullen wij ook op de straat komen cn als liet moet, zullen wij ons bloed storten, ter verdediging van de schoonste zaak die er bestaat De katholieken zijn het beu, beu als kou pap, als parias behandeld te worden in luin eigen land zij willen hetzelfde recht,en den zelfden steun als al de andere Belgen. De tegenstrevers gevoelen dat het ditmaal gemeend is en dc roode schrijver van Brus sel, die tot hiertoe lieefl uitgemunt in zijne hevige uitbarstingen, schrijft thans Wij zullen in 1911 liet spel niet hernieuwen van 1902; wij zullen de regeering de gelegenheid niet geven, bloed te doen vloeien, en slacht offers le doen vallen wij zullen geene onge- lukkigo weduwen en wcezen maken. Wij zullen andere middelen gebruiken, die ons ook wel zullen helpen, om onzen strijd tegen de schoolwet te doen lukken; maar ditmaal zal de kleine oude jonkman van 't ministerie de kans niet hebben bloed te vergieten... Aai Wat is hunne stoutmoedigheid verro gezakt, en wat blijft er weinig over van de grootspraak van over enkele dagen nog Dat is het eerste voorteeken van den aftocht! Aan do katholieke gekozenen, zeggen wij thans Opgepast! en ziet, dat gij deze week, met zegepralenden kop, in uwe onder scheidene arrondissementen kunt wederkeo- ren want nakend is de groote strijd FRANKRIJK Vorstelijk bezoek Het Deensch vorstenpaar vergezeld van de koninklijke prinsen deed gistersn eene lange wandeling in Parijs. Daar zij incognito rei zen, werden zij door de menigte niet her kend. Spoorwegongeluk Zondag morgend is een trein komend van Trépost,in de Moordstatie op een melkwagen gebotst. De schok was zeer geweldig. Ver scheidene reizigers werden gekwetst.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1