Rerum Novarum BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER Vlaamsclis Kermis op Sint JozefsparoGlile. O XJ'A-GS-BL 33 Waarom tie Marokkaanse!» staan in opstand zijn, Echtelijk drama te Roux Gelukkig ontsnapt Een dokwerker over de Schoolwet Zeventiende jaargang nr I IS. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 17 Mei ISIS ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4":- jjfr TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EUREELEN TE BRUSSEL TE MULST 230, Ksachtsclien Steenweg, 220. I lierKsti-aat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. Zondag vierden de kristeno arfeci ders van Brussel en Antwerpen het Rerum Novarum, of liet verschij nen van den onslorfelijken wereldhrief van Leo den XIII', den Paus der werk!iedonT wi ntig jaren is hel gele den dat die briefde wereld werd inge zonden, en het was hij deze twintigste verjaring dat men er aan gehouden hacl, vooral te Antwerpen, deze blijde herinnering glorievol le vieren. Te Brussel namen er twintig maatschap pijen deel aan den optocht, te Antwer pen waren er zeventig, waartusschen achtgroote muziekkorpsen en gevolgd door verscheidene duizenden kristene werklieden. Het vieren van het kristen arbeidsfeest zou in gansch het land in voege moeten treden, het is op zulke dagen dat meivde horst van vreugde en blijdschap voelt zwellen, hij het zien van duizenden doorbrave en een voudige werklieden, die liet hoofd lier opgeheven, de oogen stralend van ge noegen, te midden van do moderne grootsteden,durven uitkomen voor hun gedacht, voor hun verlangen, voor hun geloof. In Brussel spraken de Heeren Rcn- kin. Carton do Wiart, Feuillien en anderen over de schoolwet, en haren invloed op maatschappelijk terrein, te Antwerpen hesprak advokaat Hector Lcbon, de hoogc he teekenis van den pauselijken wereldhrief. Leo de XIII herinnerde de plichten vau den arbei der en bevestigde met krachtige woor- don de rechten van den werkman. Men moet werken 0111 te leven, want zegde reeds over twee eeuwen de door luchtige Bossuét degene die opzhoudt ie werken, houdt op le leven. Teder mensch die werkt, zegt de Paus, heeft recht op een rechtvaardig loon, helwelke hem in staat stelt op waardige wijze te leven, met zijne vrouw en kinderen. Staatshulp en liefdadigheid zijn niet van noode voor eerlijke werkers met oen middelmatig huisgezin. Staatshulp is noodig, in liet geval dat een arbeider een overtalrijk gezin heeft te onder houden liefdadigheid komt slechts van pas, daar waar de arbeiderslami- lien door ziekte of ongevallen worden geteisterd. In eene welgeordende samenleving moeten de vadsigen en luiaards geweerd worden. Om het kristen sociaal ideaal te kun nen verwezenlijken, moeten de arbei ders zich vereenigende groepeeringen moeten als de vroegere gilden en am bachten worden heringericht, doch AANKONDIGINGEN KI. aank. tl tot 4 lel. rcg.) fr. O 60 3« bkidz. (de regel) Ir. 0.50 4« bladz. (de r 'gel) fr. 0.30 Fimmc. aankon, ^per regel) fr. 2,00 Rekiamen (perregel) fr 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht. herstell. (ju-r regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 kristen mensch liet onbetwistbare recht 0111 zijn toestand met alle eerlijke mid delen te verbeteren. Deze prachtige gedachten mogen dringen in het hart en den geest, niet enkel van den arbeider, maar van alle huisvaders zij zijn als het levenwek kend woord, dat vrede en blijheid brengt op den levensweg van den kris ten. Wij moeten zelf betrouwen bezitten. Hoewel donkere en onzekere dagen ons zijn voorbehouden, in al de landen van Europa, is het buiten allen twijfel, dat de eindzege-praal ons moet toebeliooren. De kristene maatschap pelijke gedachten moeten in do maat schappij zegevieren. Het is met gegrondheid dat jaarlijks de beteekenis herdacht en gevierd wordt van de verschijning van Re rum Novarum In al do steden zou zulks tot stand dienen te komen. Wij zijn zoo vrij dit gedacht vooruit te zet ten. Binnen vijt jaar zal liet vijf en twintig jaren zijn, dat deze pauselijke wereldhrief is verschenen. Het war mogelijk wel eene gelukkige en aan gename gebeurtenis, zoo men in dat jaar, eene nationale feestviering van hel «Rerum Novarum» op touw zette te Antwerpen. Wij schrijven Ant werpen, omdat het in deze stad is, dat deze feesten sinds jaren met den mees- ten luister plaats grijpen, en dat men daar meer dan elders mag verzekerd zijn van een ongemeenen bijval. E»i» Staat op jtapies*. In <le zaak van den lintjeshandel van Valensi in Frankrijk, is er sprake g-e*veest van de repu bliek Counani, waarvan een massa onder scheidingen werden uitgedeeld. Counani is een gebied tusschen Fransch-Guyana en de Amazonenrivicr, dat Frankrijk en Brazil elkaar liebkea betwist. Op zekeren dag'dook te Parijs een avonturier op, dio zich uitgaf voor den president van Counani. Hij was tamelijk onschadelijk maar hij vond navol gers, die zaken maakten met den handel in lintjes. De heerlijkheid van den staat is echter dezer dagen geëindigd. De republiek heeft namelijk deelgenomen aan de tentoonstelling te Roubaix, en de afgevaardigde van Guyana- Jean Galmot, heeft zich de moeite gegeven eenigo ophelderingen te geven, waardoor zij van de tenloonslellingslijsl werden geschrapt. Volgens Galmot's verklaringen heeft de repu bliek Counani nooit bestaan. I11 het gelieele gebied tusschen Fransch-Guyana enden mond van den Amazonerivier, zocht hij vergeefs een land, slechts een enkel dorp met dertig huiten. De tegenwoordige president, Adolphe Brezet, is een voormalige matroos, sedert 1902 te Parijs woont en daar de legende van het fantastische land heeft uitgebaat. Een „wu aan<feelenmaatschappij werd gesticht meteen gewijzigd naar de zedenen cebrnikénilniBloe"' die amble°. .11 i. .v5 digheden, orden en zelfs noslzee-els verkocht. van dezen tijd. Deze vereenigingenm tegenstrijd met de socialistische veree- nigingen, welke enkel leefbaar zijn met de gedurige gedachten, van ge weid, haat,wanorde en revolutiede kristene vereenigingen moeten steunen op den geest van liefdadigheid en van tucht. Zij moeten de rechten van allen erkennen. Buiten dit economisch, verstande lijk en zedelijk ideaal in liet algemeen, is er nog een persoonlijk inwendig ideaal. De Lazarore, die te Napels op den boord van het zeestrand eene vijg als noenmaal gebruikt do landman, die na een vollen dag slafelijk werken, naar huis toegaat, en door de takken der hoornen en door de blaren heen, in de verte zijne woning ontwaart, waar zijne vrouw, met het kind op den arm, hem in de deur staat af te wach ten, die Lazarone en die landman hebben ieder hun ideaal. Zoo bezit, of zoo moet ieder kristen mensch zijn persoonlijk ideaal bezitten. Wij zijn geene kloosterlingen wij zijn door God in dc wereld, geplaatst om er een gezin te stichten en tot Gods glorie op te brengen 0111 dit te doen heeft ieder gheden, orden en zelfs postzegels verkocht en goede zaken maakte. Men zal de atlassen, waarop de republiek voorkomt, nu moeten verbeteren Domkogspepij. De heer voorzit ter Fallières, als hij antwoordde op den heil dronk des Konings, heeft onder andere gezegd I11 al de takken der mensehelijke bedrij vigheid nijverheid, handel, politiek, lette ren, wetenschappen en kunsten, heeft België eene uitstekende plaats weten te veroveren onder de natiën. Wo rneonen dat zulks eene hulde is aan de Belgen. België en liet Gouvernement ge bracht. Do heer Fallières heeft natuurlijk niet willen zeggen dat België en do Belgen uit blinken door hunne domheid de lieer Voor zitter der Fransche Republiek sprak ernstig Het zijn maar onze liberalen die nog altijd aan het oude deuntje houden dat de katholie ken noodzakelijk domkoppen zijn. Maar ze hebben toch 't verstand zich aan 't bewind te houden dat is al wel Re g?nondheid van den H. Uadea*. Uit officieele, Vatikaansche bron, wordt verzekerd, dat do onrustwek kende tijdingen verspreid door de vreemde bladen, vooral door de Engelsche, aangaande den gezondheidstoestand van don II. Vader De Daily Mail hoeft dezer dagen een mani fest afgekondigd dat hem door de oproerige Marokkaansclie stammen gezonden werd, met verzoek het le willen openhaar maken. I11 het manifest wordt geene molding gemaakt, van welken stam liet manifest uit gaat. Het schrijvenisgericlitaan deEuropee- sche en Amerikaahsche staten en aan heel de beschaafde wereld. De Marokkanen beweren, dat zij de Euro peanen zeer genegen zijn. Dat men wel wele, zoggen zij in 1 manifest, dat ons cenig doel is, ons te ont maken van den liuidigen Sultan, van Mouley Hafid, wiens brutaliteit eene schande is, niet alleen voor do ïnuzULmanncn maar nog voor liet menschdóin. Zijne barbaarschheid is spreekwoorde lijk. Zonder do minste reden doet hij do han den der ongelukkigen welke hij als slacht offers gekozen heeft, afsnijden en de bloedige stompen dan in kokende pek steken. Hij doet hen do tong en do oogen uitruk ken en laat de ongelukkigen op do vreese- lijksto wijze martelen. Indien hij zich wil vermaken,laat hij een zijner slaven in don dierenkuil werpen, waar de arme man spoedig door eenige wilde die ren verscheurd en verslonden wordt. Eenige dagen geleden nog liet hij twee Marokkanen, die verdacht werden een muil dier gestolen te hebben; doof den kop schie ten. In zijn paleis zelf is hij even wreed Geene enkele vrouw, welke door hem opge merkt wordt, wordt met, rust gelaten. Ón- nnddelijk moeten zi j i.-arzijn paleis gebracht worden en indien zij weigeren, doet hij ze eenvoudig gevangen nemen en in zi jne kamer opsluiten. Het is eon dronkaard, een bedrieger, eene ware heest. Indien de christenen slechts .le hebt der iuisik.rttn kenden, welke lij ge pleegd heelt sinds zijne troonsbeklimming, indien zij wisten dat liij aan zijne caïds loelaat te plunderen en te moorden waar het hun belieft; zouden zij ons helpen, den booswicht af le zetten,in plaats van eene sterke troepen macht te zenden 0111 den ellendeling te helpen - V ij verklaren, dat indien men ons een sultan geeft, welke ons degelijk behandelt ci die ons vertrouwen verdient, alle onlusten onmiddelijk zullen ophouden. De vader trok onmiddelijk aan de alarmbel en 1500 meters verder stopte de trein. Kolonel Lamole ging onmiddelijk met den opzichter van den trein opzoek, terwijl do trein naar Avignon voortreed en daar Mevr. Lamole afzette. Deze was schier zinneloos van smart. Kolonel Lamole en do opzichter vonden het knaapje bewusteloos in eeue droge gracht langs de haan liggen. De ld fine droeg slechts eenige onbeduidende kneuzingen. Een trein welke juist kwam aangereden, stopte en dc onderbroken reis werd voortge zet. Men oordeele over de vreugde der moeder, toen zij haar zoontje, dat zij reeds dood waande, terug in de armen mocht drukken. Do toestand van den kleine is zoo voldoen de mogelijk. Ilij zal er zich in allo geval mogen roemen, gelukkig ontsnapt te zijn. Zooals reeds in de dag- en weekbladen werd aangekondigd heeft het Bestuur van den Katholieken Volkskring besloten eene p0,nst hcerschte echter niet lang in het jong Vlaamse/'ie Kermis in te richten op Zondagen 'lU,sh°uden. op Wij krijgen dus niet eens het derde paart. Als wij nu met 36 fr. de kloosters gaan ver rijken dan vragen wij ons af: Wat zet de stad dan uit met 430 fr. por leerling V Wfe slaagt er die drijmaal meer millioeuen op zijnen zak? Daar zullen liberalen en socialisten niet op antwoorden... Deze simpele werkman werd luidruchtig toegejuicht. K11 is zijne redenee- ringniet gebouwd op hoögc beschouwingen, zij zijn zoo duidelijk en klaar, dat iedereen ze begrijpen kan en begrijpen moet. Als al onze werklieden het zoo konden aftappen er hieven geen tien socialisten in heel het Vlaainscho land... Met dezen kristen dok werker roepen wij .- Leve Minister Schol- laert, do rechtvaardigste van alle Belgen want hij wil aan al de Belgen, zoowel katho lieke als «iet-katholieke, do zelfde rechten geven. Een man werp! zijne vrouw in het water Een echtelijk drama heeft Roux in op- schudding gebracht. Eon IS jarige mijnwer ker, Piet er Jumet genaamd, was twee maan den geleden in het huwelijk gelreden met Paula Verlet, ook IS jaar oud. De overeen- Staatkundig Gverzicht Spanje. Het gerucht wordt andermaal verspreid dat hel kabinet Cana/e/as eerst daags zjn ontslag zal geven. De positie van M. Canalfjas is sinds eenigen tijd heel wankelachtig en naar het schijnt-kan Ko ning Alfons maar met meer overeenkomen met zijnen kdb incisor er ste. De grootste oor zaak daarvan is de Marokkaansclie kwestie. Koning Al /'ons is voor een gewapend optre den van Spanje in Marokko en M. Canale- jas ictl daar absoluut niet van zoeten. Mexiko. Dc oproer is nog verre van gedempt te zijn. Ook is de vrede in 't geheel nog niet gesloten. Men voorziet zelfs, dut er teel dra twee fraction zullen zijn in hef. kamp der oproerlingen. liet deel, dat gene raal. Madera trouw blijftzou den vrede willen sluiten, doch het andere deel, onder dc leiding van Orozcowil van geenen vrede zoeten en blijft maar plzmd&en en in brand steken, waar men hunne gedachten niet ge negen is. Men meldt dat dc Ycrcenigde Staten eene sterke krijgsmacht verzamelen op dc gren zen van Mexiko en dat zij zinnens zijn han- lelcnd 0p te treden. Oostenrijk. Uit TVccneii wordt gemeld-, dat de positie van den Duitschen gezant ie Ween en, niet al te pluis is. Dc Duilsche gezant had gevraagd dat Oostenrijk zon tusschen komen in het Marohkaansch ge schil, doch Oostenrijk weigerde en ver klaarde dat I'rankrjk 7noest vrijgelaten worden in Marokko. Dc toon der polemiek liep weldra zoo hoog op, dat men eene aftreuk der betrek kingen vreesde. Al dc Duilsche en Oostenrijksche bladen houden zich met het geval bezig en besteden er ellenlange artikelen aan. Zondag avond had kolonel Lamole, in arnjzoen te Marseille, met vrouw en kind den expresstrt in genomen to Parijs, om naar zijn regiment terug te keeren. Tusschen Boléne en La Groisièro- reed de trein in volle vaart. Het knaapje, 7 jaar oud. stond tegen het deurtje van hot kompartiment volkomen van allen grond ontbloot zijn. De j toen dit eensklaps ojen vloog ëii do kleine H. Vader geniet integendeel eene blakende in de duisternis verdween. Een vreesolijke 1 schrik maakte zich van de oudwa meester. gezondheid. 10 en 17 en Maandagen 11 en 18 September Dc opbrengst zal besteed worden aan het vermeerderen* der Jongensschool, liet hou weneener nieuwe Patronage en het stichten eerter Ambachtschool voor Aalst en omli^ gende, met volledige dagleergangen gedu rende drij studiejaren Iedereen is innig overtuigd van de drin- •ende noodzakelijkheid dezer laatste inrich ling en betracht met ongeduld do grootc voordeden die de Ambachtschool zul opleve ren. niet onkel aan de werklieden, maar vooral aan do kleine burgerij onzer stad en omliggende gemeenten. Dit blijde nieuws werd overal met geestdrift vernomen zonder twijfel zal iedereen naar zijn vermo gen willen bijdragen, tot fel weiliikkon dor I'eesten die tot een zoo loftijkfoei werden gericht. Wij zijn vereerd en gelukkig te mogen aankondigen dat reeds huilen de parochie versehiliige Heeren hun no welwillende me dewerking en duurbare bescherming nebbe;: verzekerd, onder andere M. R. Moyerfcoen Volksvertegenwoordi ger: Baron L. de Béthune, plaatsvervangend Volksvertegenwoordiger M. F. De Herd Schepen van Onderwijs Dés. De Wolf. Ge meenteraadslid Ach. Eeman, Gemeente raadslid. Men zal hegrijpen dat het niet mogelijk is van persoonlijk uit le noodigeö al dezen die medehulp kunnen verleenen, en daarom ne men wij do vrijheid hunne hij treding te ver zoeken door dag- en weekbladen, met do blijde hoop dat deze overal goedwillig zal aanveerd worden en gunstig beantwoord. De bijtredingen worden met dankbaarheid aanveerd hij de Heeren Pol. VanGhyseghem, Voorzitter en L. De Meetor, Schrijver. Namens het Inrichtingskomiteit Voorzitter, M. Pol Van Ghyseghem On dervoorzitter. M. Am. D'HondtSchrijver, L. 1)6 Meetor Schatbewaarder, Aug. Moyersoen. Bestuurleden M.M. Em. Grillacrt, Val. De Valkeneer, Tii. Do Naoyer, L. Geerinckx, J. Goelhals, A. Borreman, f. De Brouwer, A. Do Wege neer, J. Coppens. A. Van Sande, A. Leleu, Louis Burin-, Dr Cli. Ranson, P. De Couinck. Een gelukkig vooruitzicht is liet dat overal de werkmenschen zelf in het gelid springen om hun recht en dit hunner kinderen te ver dedigen. Zondag was hot nog het gevalle Antwerpen. M. Van Peer, een dokwerker, eischte het recht af voor do kristcno arbei ders aan hunne kinderen een krfstelijk onder wijs te kunnen geven, evenals de rijke katholieken dut kunnen geven, en gelijk de rijke liberalen ook aan hunuo kinderen ge ven. In de grooto steden en vooral le Ant werpen, worden onze kindoren. ja, de onze, zegde de bravo dokwerker, minder goed be handeld door het Stadsbestuur als de dieren. Po maatschappij voor dierenbescherming krijgt van stadswege geldelijke ondersteu ning om do dieren te beschermen martr de katholieke scholen, waar onze kinderen be schermd en opgeleid worden, die krijgen van de stad geen cent. I)at moet ophouden. Men roept wel t Is voor do kloosters maar dat is onnoozele zeever, antwoordt de werk man. De Staat geeft voor ieder kind van onze scholen in 't geheel, en alles erbij 36 frank. En hoeveel kost' ieder kind in de stadsscholen niet min dan 130 frank... Jumet was zeor jaloersch en beschuldigde zijne vrouw hem le bedriegen. Schier alle dagen hadden twisten plaats. Zatcrdpg avond had eene lievige woorden wisseling plaats. Rond 10 ure was alles ech ter gedaan en Jumet noodigde zijne vrouw uit met liern naar eene wijkkermis tegaan. Do vrouw stemde toe. Zij wandelden langs den trek weg. Eensklaps greep Jumet zijne vrouw vast en poogde haar in liet water te werpen. De ongelukkige verdedigde zich wanhopig, greep zich aan de kleedëren van den ellen deling vast en trok hem mede in liet water. Jumet kon echter goed zwemmen en was spoedig op liet droge. Do arme vrouw was in dc. diepte .verdwenen. Tun oioda -allo ver moedens van zich fe schudden, begon hij om hulp te roepen. Schippers kwamen toegesneld en konden er nog al spoedig in gelukken de vrouw op te halen. De ongelukkige had het bewustzijn ver loren, doch een geneesheer werd spoodig geroepen en na twee uren lang werken, kon hij er in gelukken de arme vrouw tot hot leven terug le roepen. Haar toestand is evenwel zeer bedenkelijk. Jumet, ondervraagd over de omstandig heden van liet ongeluk, verwarde in uitleggingen. Hij werd zorgvuldig ondervraagd en bo tende ten slotte ziin vreeselijk misdrijf. Hij werd aangehouden en in het gevang van Charleroi opgesloten. zijne FRANKRIJK Een verwoed tweegevecht. Maandag morgend had in liet Prinsenp; trie 0 Parijs een tweegevecht plaats tussol fcn M. Rornanet du Gaillaux, advokaat, en Maxence Legrand, dagbladschrijver. Ae voorwaarden waren, door do vechters bijzon der streng opgesteld. De getuigen deden hei tweegevecht staken nadat M. du Gaillaux reeds zeven maal ge- trollen was. Zijn tegenstrever had 4 steken hekomen. De vechters hadden liever malkaar nog verder afgemaakt. Brand. Maandag morgend heeft een lievige brand de normaalschool van St-Cloud in asch ge legd. De schade is zeergroot. Er zijn geene persoonsongelukken. Vreeselijke brand. 7 pompiers gekwetst. Zondagnacht ontstond brand in een bazar der Ieperstraat, te Armentières. Eene aan palende kruidenierderij stond weldra ook in laaie vlam. Eene ladder waarop 7 pompiers stonden, brak en al dc pompiers werden ton gronde geslingerd en erg gekwetst. De schade is zeer belangrijk. Door een zlnnelooze geduod. De 23 jarige spoorwegbeambte Bora, van PloiTiuel, werd doodelijk gewond met twee revolverschoten door den zinnelooze GouJiu, die gisteren de straten doorliep, gewapend met twee revolvers. De gekwetste is in liet gasthuis overleden. De moordenaar moest door de gendarmen tegen de woedende me nigte worden beschermd. Doodelijk ongeluk. Zaterdag ochtend omstreeks 9 uur vonden, le Clamarl-hij-Parijs, de spoorwegbeambten op de haan liet lichaam van een man. De ongelukkige, dio dood was, had oena diepe wonde aan liet hoofd. Uit het onderzoek is gebleken dat de man uit een ingang zijnden trein, met vee gela den, moet gevallen zijn.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1