lassalle en ven Meier BUITENLAND. 'T EEN EN T ANDER Vrseseiijk t'rama nabij Visé VACANTSE-REIS VOOR 1911 Gevaarlijke automobilisten Zeventiende jaargang nr I SS» Donderdag IE Mei 1911 «ÜS ID O 33 X-, 33 m BestuurderJ. \';n NuffeUDe Gendt. NOG EEN BESTUURBARE LUCHTBAL VERNIELD Vertrek naar Kongo 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zps maanden 4 franken. Een jaar 8 janken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $ïf TWEEDE UiTGAAF, 7 uren 's avonds. 4® TEM AANKONDIGINGEN! BURSELEN TE BRUSSEL I 230, Haachtschen Steenweg, 230. I o, TE &AL3T 9, KLei-tüStiraat, O.' Telefoon 114 KI. aank. (1 tnt 4 kl. rcg.) fr. 0 GO 3e bladz. ^de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) lr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht. licrscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 De socialisten hebben de pretentie alsof zij bet eerst van al zich met de werkersbeweging' hebben beziggehou den. Pater Rutten beeft terecht gezegd dat wij ons met alle geweld tegen die aanmatiging moeten verzetten want dat in de moderne arbeidersbeweging de katholieken reeds, lang, hoewel meest in.stille en afzondering, zich met de kwestie onledig hielden. In eene groote openbare bespreking met een gekend kopstuk der socialisten, werd ons die zelfde bewering naar bet hoofd geslingerd. Gelukkig was bet dat de tegenstrever beweerde, dat de socia listen reeds van in 1893 met de zaak bezig waren, en dat wij hem toen ant woorden konden dat von Ivetteler van af 1S48 reeds volop met bet kris ten maatschappelijk programma bezig was. Daarop zweeg de socialistische volks leider. Naderhand achtten wij het eene strenge noodzakelijkheid en eene nood zakelijke verstandelijke geruststelling om de sociale beweging van in den beginne te bestudeeren. Wij richtten ons om inlichtingen tot een onzer meest geniale volksvertegenwoordigers, en het is met een onverdoken dankbaar gevoelen dat wij van professor Van Cauwelaert een werkje tot raadple ging ontvingen, dat bijna nergens meer is te verkrijgen. Er is spra van de sociale werking van von Ivetteler, den grooten Duitschen Bis schop. Doch om die werking te vatten, is bet noodig die persoon te kennen,welke indoDuitsche arbeiders beweging zulk een aanzienlijken rol beeft gespeeld, en wiens bedrijvigheid bijna onvergelijkbaar is geweest. Die Duitsclie socialistische voorlooper is Lassalle. Wij zullen daarom in een volgend nummer de figuur van Lassalle doen kennen, en in eenige breede algemeene trekken zijn leven schetsen. Bepalen wij ons ditmaal bij eene algemeene beschouwing. In het socialismus is ontegenzegge lijk een gedeelte goeds, maar ongeluk kiglijk oneindig veel meer kwaad in besloten. En 't goede dat er in besloten ligt, is juist datgene wat zij genomen hebben uit de kristene leer van de II. Kerk, juist gelijk de goede punten in bet Protestantismus en Anglicanismus, die punten zijn, welke zij ongeschon den hebben overgenomen van de eenige ware leer van den kristen godsdienst. De verdiensten van die goede pun ten komen dus in eerste linie toe, zelf mensclielijk en geschiedkundig gespro ken, aan den Insteller van de IT.Kerk. Overigens, hetgene de socialisten vragen, en niet uitvoerbaar is, tenzij met eene volslagene zelfverloochening en eene diepe godsdienstige overtui ging, het is de samenleving in den aard der eerste kristenen allen voor één en één voor allen, en daarbij alle menschen gelijk, niet enkel in rechten maar ook in feite, in werkelijkheid. Van den anderen kant betrachten de socialisten ook het stichten van vakver- eenigingen.van beroepsgroepeeringen; maar zulks is ook geenszins van hunne uitvinding, want zoo doende verrichten zij niets anders dan hetgene de kristene gilden en ambachten hennen teweeg gebracht in de middeleeuwen. Toekom die samenwerking der verschillende krachten te bekomen, is.er veel onder linge liefde en onderling betrouwen van noode. En het is een geheim voor nie mand, dat de liefde onder de men schen, het onderling betrouwen in de maatschappij meer als ooit is verzwakt in onze hedendaagsche samenleving. De socialisten zijn zoo niet de eerste schuldigen,dan zeker nu toch, de voor- naamste schuldigen van dezen betreu- rensweerdigen toestand. Niet enkel in de arbeidswereld, niet enkel in de kleine burgerij en in den middenstand, toch ook in de hoogere beroepen is er mistevredenheid en ongerustheid. En niemand ter wereld is hij machte, het is gelijk op welke wijze, die miste vredenheid weg te ruimen integen deel de werking van de drukpers, de- werking van vele hedendaagsche schri j vers verscherpen nog dagelijks den toe stand. En hoe verder men gaat, hoe langér deze staat van zaken duren zal, hoe grootcr van allerwege de bitter heid groeien zal. Maar een redmiddel is er, een enkel, en wij koesteren de hoop niet, dat het door de verblinde fanatieken zal aangewend worden; dit eenig redmiddel is,de algeheele terug voering van do maatschappij naar de gezonde, kristene gedachte. Dit gedacht geeft ons sterkte, moed en onwankelbaar betrouwen. Wij zijn te goed overtuigd en wij zien te klaar voor onze oogen.dat vroeg oflaat.men noodzakelijk zal gedwongen worden tot die gezonde begrippen zijnen toe vlucht te nemen. 53BafeeBd©a°sueE*zekerlKg- Het Hollandsch gouvernement heeft aan de Kamer eene wet voorgesteld waarbij do ver zekering tegen den ouderdom en de onbe kwaamheid tot werken ingesteld wordt. Het wetsontwerp is toepasselijk voor al de loon trekkenden die geene 1200 gulden per jaar winnen. De verzekerde en de werkgever zul len ieder de helft storten van eene verpiich tende bijdrage, 't zij voor do werklieden en bedienden die minder dan 210 gulden trek ken 20 renten voor degenen die minder dan -100 gulden verdienen, 21 centen minder dan 900 gulden, 40 centen minder dan 1200 gulden, 48 centen. De Staat komt gedurende vijf en zeventig jaren voor S.500.000 gulden tusschen. De wijziging van het toltarief zal deze som be zorgen. De kinderen van de verzekerden zullen, m de dood hunner ouders, tot hun 13° jaar eene rente trekken. Het ontwerp laat de vrijwillige verzeke ring toe aan do loontrekkenden die verlan gen zich eene grootere rent te verzekeren dan het verplichtend minimum. Eesi Een monstcrbruiloft heeft plaats gehad te Bacsi madarasz, in Hongarie, een dier bruilofLen, waarbij zoo goed als de gcheele bevolking dagen-lang wordt onthaald, Bacsmadarasz ligt in het comitaat Bacs-Bodrog, en deze provincie van Hongarië is een der vrucht baarste, en de rijkste boeren dos lands wonen er. Van den welstand van den hoer wiens dochter Malf het schoonste meisje uit den omtrek trouwde met den zoon van een rijken buurman, kan men zich een denk beeld vormen, als men weet, wat zoo onge veer werd verorberd op de bruiloft, welke vier dagen duurde. Meer dan 1400 gasten waren verschenen en deden zich te goed aan het gebraad van drie gemeste ossen, acht schapen, 0 kalveren, 650 ganzen, 425 eert- den, 1200 kippen en 600 duiven, waarbij werden gegeten 3400 broodjes, 400 pakken beschuit en hij de 200 K. G. rijst. Om al deze lekkere dingen vochtig le houden ledigden de smullers 1820 gallons wijn en 106 tonnen bier. Vijf muzieken speelden afwisselend dag en nacht voor hen, dio een dansje wilden maken. Büefc owerbrangen van een gtfeestes*s3uk.Verleden week werd dc beroemdo Rembrandt-schilderij De Molen welke in Engeland voor twee mil- lioen werd gekocht door M. Widener, van Philadelphia naar Amerika gebracht. Bijzon dere voorzorgen waren genomen geworden om het vervoer der kostbare schilderij te verzekeren. Deze was geplaatst geworden in eene stalen luchtdicht gesloten kist. Bij de aankomst te New-York, werd do kostbare kist in een bijzonder daartoe weerhouden Pullman-rijtuig gebracht, waarin verschei dene beambten van M. Widener, vergezeld van policieagenten, plaats hadden genomen. En zoo werd de schilderij naar Philadel phia gebracht. Met vierde Drukpenscongres. Het vierde congres der Belgische Druk pers zal gehouden worden te Charleroi, op 10, 11 en 12 Juni. De dagorde is samenge steld als volgt 1° De rechtspleging in zake drukpers 2° De wet op do ongelukken moet men de dagbladschrijvers verzekeren 3° De verkoop der dagbladen in de statiën. Eene geheimzinnige zaak. Zaterdag avond, vond de veldwachter van Lixhe. nabij Visé. in liet riet, langs deö]oever der Maas, liet lijkje van een kindje, dat in een oud hemd gewikkeld was. Piel -lijkje scheen verscheidene dagen in het watergele gen te hebben. Do wetsdöktor met do schou wing van het lijkje, gelast, stelde vast dat het kindje ongeveer eene maand oud moest zijn. Het was echter onmogelijk op te ma ken, of het kindje reeds bezweken was voor aleer in het water terecht te komen. Maandag morgend werd. eenige stappen voorhij de plaats waar het kinderlijkje gevon den werd, liet lijk eener jonge vrouw uit het water opgehaald. De verdronkene was de genaamde Jeanne Lambert, 23 jaar oud, die op G Mei laatstleden, na een twist met haren man, de echtelijke woonst verlaten had met haar jongste kindje. Men dacht dat zij naar Parijs, bij familieleden getrokken was. Maandag avond werd-nog eene andere vreeselijke ontdekking gedaan. Op de spoor baan vond men liet lijk van den echtgenoot Jeanne Lambert. De ongelukkige was het hoofd vermorzeld. De man moet zich in eene gracht langs dc liaan verborgen gehouden hebben en het hoofd op de riggels gclegcl hebben, toen een trein aankwam. In een brief, aan zijn broeder gezonden, verklaarde de Ongelukkige, dat hij zonder zijne vrouw niet. kon leven en hare verdwij ning hem al te veel verdriet veroorzaakte Hij smeekte tevens zijn broeder, zorg te willen dragen voor het zoontje, dat zijne vrouw hem gelaten had. Staatkundig Overzicht Engeland.Dc Parliament bill, welke eene soort van nazicht, legt op de Hoogere Kamertosrd in het. Lagerhuis gestemd met 362 stemmen tegen 27J. De wet moet nu door de Lordskamer zël/'besproken worden. 'L Is ie denken dat zij in de Lordskamer niet zonder slag of sloot zal doordragen. De Er,gelsche bladen maken thans, spel van het bezoek van Keizer Willem, alhoewel dat bezoek enkel een familiebezoek is. Evenwél, is het zekerdal de samenkomst der beide vorsten, voor het lancl de beste uitslagen hebben moet. Duitschland. Het grondwetsontwerp van Elzas Loreinen zal binnen kort ander maal voor dc commissie opgeroepen worden. Daar het bijzonderlijk over de taalkwestie is.dat de commissie niet t' akkoord geraakt, zullen er eenige veranderingen aan dat punt gebracht worden. Toekomende week moet de kwestie in den Reichstag opgeroepen worden. Mexiko. -r- De oproerlingen hebben zich meester gemaakt van Pachuca, op 60 mijlen ten noorden der hoofdstad. De omstreken van. Pdchuha, zijn zeer rijk aan zilver mijnen. De gouverneur heeft de vlucht ge nomen. Een telefoonbediende van Pachuca heeft eene mededeeling gedaan aan de hoofdstad en meldde, dat de muiters de openbarege bouwen in de lucht deden vliegen en twee banken geplunderd hebben. Kreta. De beschennmogendheden van Kreta hebben aan de lurksche gevolmach tigden hun antwoord gegeven op dc laatste nota betrekkelijk Kreta. Er werd geant woord, dat het thans niet noodig is, de orde en dc rust te sloren in Kreta. Eene voorbeeldige schoone bedevaart He! Komiteit der Pelgrimstochten naar Jeruzalem heeft do inrichting van zijne 42e bedevaart naar het Heilig Land, vastgesteld voor de aanslaande vacantiën. Men volgt, naar gewoonte, een wonderlijk schoon en aanlokkend programma. De bedevaartgangers zullen de weer- jste bidplaatsen der wereld vereeren De Karinel, Nazareth, Tiberias, Jeruzalem (waar men 11 dagen verblijven zal), Bethleem, enz. en zullen ook de roemrijkste steden van het Oosten bezoeken Athene, Constantinopel (2 dagen), Smvrne en Efeze, Baalbek, Da mascus met vier dagen verblijf in Egypte waar men Cairo, Heliopolis (Matarieh), en Memphis zal bewonderen. Terugkomst langs 't eiland Malta, La Va- lette en Cilta Vecchia (die den H. Paulus en de roemvolle ridders in 't geheugen brengen), Messina, Taormini. Eindelijk Napels en Pompei, en de willekeurige terugreis langs Rome en Italië. Uit zon device hoedanigheden en voor waarden voor de reis Bijzonder schip, l'Etoile uitsluitend ingericht voor de bedevaart met kapel waar het Allerheiligste verblijft gedurende de gansche zeetocht, ook nog talrijke voordrachten ter boord, enz. Men vertrekt den 5 September, na dal de zwaarste hitte des Zomers gevallen is. En men komt terug den IT October voor de heropening der Iioogescholen. Het zal waarschijnlijk de schoonste en beste vacantie-reis zijn, waaraan leeraren en studenten zullen kunnen deel nemen, zooal: ook de jongelingen die hunnen schooltijd ge- eiudigd hebben. Men vrage het volledig programma aan Pater Legrand, Halvestraat, 14, Leuven. Een telegram uit Dusseldorf meldt, dat de Duitsclie bestuurbare luchtbal Dcutsch- land Dinsdag morgend, rond 10 ure, aldaar vernield werd. De Deutschland behoorde tot de afdeelin, der Zeppelin s. Men was voornemens er een uitstapje mede le doen, en acht reizigers hadden zich aange boden om het tochtje mede te maken.. Toen de Deutschland uit de loods werd ge bracht, steeg eensklaps een vreeselijk oti- weder op. De luchtbal werd met geweld legen den hangaar geslingerd en dan op liet dak geworpen, waar hij in drie stukken brak. Meer dan 200 personen poogden vruchte loos het luchtschip in bedwang le houden. De schade is zeer groot. Dc machienerijen zijn nog bewaard gebleven, doch het overige van den luchtbal werd geheel vernield en buiten gebruik gesteld. De Deutschland had eene lengte van 148 nieters en eene doorsnede van 13 meters. Zijne motors hadden 360 paardenkracht. De bestuurbare luchtbal was slechts een vijftal weken geleden uit Eriedriehshofen te Dusseldorf aangekomen. Na de rampen van Welbburg en OSnabrücl is hot nu reeds de derde Zeppelin welke door een ongeluk verdwijnt. Men zou waarlijk zeggen, dat do uitvin din, van graaf Zeppelin geene kans heeft. Zullen nog naar Kongo inschepen met de Bruxellesvilledie op 20 Mei, te 4 uur na middag, uit Antwerpen vertrekt 1. Van de Comp. Kasaï: MM. Jules Ganty,; onderbestuurder, 5e vertrek Gaston Van den Kerchove, advokaat Detmer Sap. scheepskapitein, 4° vertrek Fréderik Bra- connier, adjunkt van 1° klas G. Glosset, J.-B. Desaeger, Hip. Van der Gassaeyn, G. Vertongen en G. Want©, adjunkten van 2e klas Louis Peller, adjunkt van le klas, 2° vertrek Eug. Van Belleghem, mecanicien en Jos. Scoppa. scheepskapitein. 2. Voor het ministerie van Koloniën MM. Renard, zone-overste, 3e vertrek Takola, Rimpi, Tomminon, Srakka, Rinneen Saari- nen, niekanieiens van 2- klas; Dorne metser; Van Wayenberghc, toeziciiter over werken Danielsson, haanaanlegger. 2° vertrek Lo- sange, sekloroverste van le klas, 2e vertrek D.umont, idem, 5e vertrek Vanderveken en Yusseloos, verifikaleurs der .belastingen van 2e klas Clement, hoofdklerk hij den dienst van het kadaster Pirson, Van Landeghem, D'Hollander, Van Loocke, Quintus, klerken van 1° klas Van de Wever, Grisar. Masu- reel, De Doncker, Hernalsteen, Dejardin, Van der Dohckt, Leboutte en Lemmens. kier ken van 2" klas Lnpene, schrijnwerker, 2e vertrek. Met de stoomboot Prins Regent vertrek ken uit Antwerpen naar Kaapstad, den 22 dezer, de volgende agenten Voor het bouwen der seklie van Elisabeth - stad le Kanibove, van den Kalanga-spoor- weg, M. Fr. Huybrechls, toezicliter-teeke- naar. Voor de uitbating van den grensspoorweg te Elisabethstad MM. Jacq. Gofi'c, statie overste Henri Mouligneau, klerk-boek houder Michel Gaspar, ïnachinist-slokcr- ajusteerder Victor Meganck, id. Tiiuyn, id. Maurice Ilenljens, treinwachter Jos. Oeyen, kantonicrPierre Smoes, draaier. Dinsdag morgend heeft da Brusselsche policie, op last van hot parket, opzoekingen gedaan naar een automobiel, die 's avonds to voren in geheimzinnige omstandigheden te Quiévrain do Belgische grens doorgereden was. De automobiel in kwestie, geheel grijs ge schilderd, droeg langs achter vier nieuwe banden. In den automobiel zaten vier mannon, ge wapend met revolvers en zware ijzeren Deze vier mannen waren zwart gemaakt en droegen groote slappe hoeden, zoodat er schier niets van hun gelaat tezien was. Rond den hals droegen zij roode neusdoeken. Do automobiel welke zeer zwaargeladcn scheen, vloog bliksemsnel door den grenspost, zon der stil te houden op de vermaningen der douaniers. Do douaniers losten dan schoten op de banden denkende dat de automobiel zou moeteOioppen licbhen, doch de geheimzin nige reizigers bedreigden de douaniers ook met hunne revolvers. Zij schoten evenwel niet. Onmiddelijk werd het alarmgegeven en kort nadien hadden gewapende gendarmen al de wegen van het omliggende bezet. Do gendarmen van Boussu hadden post gevat nabij den barreel op de haan Bergen- Valencvn. Op het oogenblik dat de automobilisten do gendarmen bemerkten, bedreigden zij dezen met hunne revolvers, draaiden rechts af en reden dwars door het veld .naar Dour en Frameries. Verscheidene vuurschoten wer den nog in hunne richting gelost, doch .geen der inzitleden werd gekwetst. Na een langen omweg gemaakt te hebben, kwam de auto mobiel op de haan Bergen-Maubeuge nabij Quév.y. Met eene snelheid van meer dan honderd kilometers per uur vlogen zij naar Bergen loc, doch nabij dc stad stootten de automo bilisten op de gendarmen van Bergen. Daar waren de automobilisten bijna in handen der gendarmen, toen de chauffeur met eene ongehoorde stoutmoedigheid kon zwenken en lerugkeeren. Men heeft zo sinds dien niet meer weder gezien, ondanks de strengste waakzaamheid. FRANKRIJK De werkstaking der aardewerkers. De aardewerkers en spoorwegleggers die aan den tunnel der St-Lazarusstalie aan den arbeid zijn, hebben het werk geslaakt. De .werklieden eischcn eene loonsverhooging, welke hen door den ondernemer der werken niet toegestaan wordt. De werklieden hebben gedreigd de werk- 1 plaats te overrompelen. De spoorbaan wordt door do troepen bewaakt. Nog een vlieger gevallen Dinsdag morgendis de vlieger Genlil op het vliegpleir. van Juvisy van eene hoogte van 20 meters ten gronde geploft. De vlieger werd niet erg gekwetst, doch zijn vliegtoe stel werd geheel vernield. Eene waterhoos Dinsdag namiddag is over de streek der wijnbouwers eene vreeselijke waterhoos los gebroken. De schade is overgroot. Talrijke kelders zijn onder water geloopen en al de wijngaarden zijn vernield. De troepen hielpen de inwoners der geteisterde streek om hunne bezittingen in veiligheid le brengen. Een dronkaard aan 't werk. Zekere Arthur Venot, werkman, oud 25 jaar, wonende Loirekaai, te Parijs, verkeer de gisteren nacht in zeer dronken toestand, en op de Villeltelaan wilde hij, een dolk in do hand zwaaiende, een oorlogsdans uitvoeren Eensklaps zeeg hij neer, door zijn wapen in den onderhuik getroffen. In het gasthuis Sainl-Louis gebracht, kreeg-Jiij er zulken hevigen aanval van woede, dat hij den op«- ïasser, Paul Lesaunicr. oud 29 jaar, erg mis ïandclde en den agent Violette aan het hoofd rof. Een jockey gedood. Dc jockey Howkïus is gisteren tijdens de koersen van St-Oucn van zijn paard gevallen en den schedel gebroken. De ongelukkiga bezweek kort nadien. Familiedrama. Een familiedrama had plaats le Bordeaux waar dc echtgenooten X... eene herberg hiel den, maar in slechte verstandhouding leef den. Alle dagen hadden zij twist, en dit tengevolge van het slecht gedrag der vrouw. Gister morgen klopte de meid te vergeefs aan do kamer barer meesters aan. Een slot maker opende alsdan de deur.cn toen zag men dat de vrouw dood le bed lag. De man be vond zich in hemd op den vloer en was even eens dood. Hij had zich met een jachtgeweer door het hoofd geschoten. Hij doodde zijne vrouw, tijdens haren slaap, door ze een schot te lossen in het hoofd. Brand in den onderaardschen spoorweg te Parijs Dinsdag morgend is brand ontstaan in de Noordstalio van den onderaardschen spoor weg. Het vuur verspreidde zich zeer snel, doch kon na een uur werkens uitgedoofd worden. Men denkt dat het vuur aan, eeiiQ kortsluiting toe te schrijven is.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1